Abnormale mensen in portemonnee grijpen Boeren bezorgd over archeologische terreinen op Texel mMiM Natuurmonumenten wil gebiedjes vergraven carmoon Wegpiraten negeren Skilder remmers iSÊÊÊÊËÈt I Èi BES-S;'- Bedrijvi &ieid Weinig kans voor bezwaar Texels Belang TEXELSE^" couRANT ia Commissie discussieerde over bestemmingsplan OH... OH.. NOU LIGGEN ZE WEER BAKKELEIEN OVER DE RCH RLS ONDERNEMER PRRRT DRRR TOCH NIET OVER #Auw/| De Koog promotion? Babyface: alles voor kleintjes Folklorebanken uit de verhuur Texels Belang Is fel gekant tegen plannen van de Vereniging Na tuurmonumenten om verschillen de natuurgebiedjes aan de oostkant van het eiland te vergra ven. De provincie wees het be zwaar echter van de hand. waarop de partij de kwestie aan hangig maakte bij de Raad van State. Volgens de rechters wordt de politieke groepering echter niet rechtstreeks in het persoon lijk belang getroffen. Hij gaat om vijf gebiedjes aan de oostkant van eiland, te weten Min- kewaal, de Zandkes, Ottersaat, de Oude Molenkolk en De Petten. Doel van de vergravingen is om ze geschikter te maken voor zout- minnende planten als zeekraal en vogels als steltlopers. De hogere droge delen, waar het zout niet komt, worden afgevlakt en ont- grond. In sommige graslanddelen komen meertjes of ze worden wat slikkiger. De gezamenlijke oppervlakte van de gebiedjes is volgens Natuurmo numenten tussen de tien en vijf tien hectare. Volgens Dick Drijver van Texels Belang maken de natuurgebieden onderdeel uit van het landschap, zoals dat door de natuurlijke ont wikkeling en door menselijk han delen is ontstaan. „Natuuront- wikkelingswerken als deze zijn een potentieel gevaar voor de een heid van het landschap. De effec ten moetenin een breder verband worden geplaatst en getoetst aan de gevolgen voor het landschap en de cultuurhistorische waarde van de wijde omgeving." Drijver adviseerde de rechters de publicatie van de heren Kikkert en De Jager over het Marsdiep er eens op na te slaan. „De Petten is het enig zichtbaar gebleven ge deelte van de oude vaarroute tus sen de Noordzee en de Waddenzee. Temeer een bewijs dat natuurontwikkelingsprojecten met de grootst mogelijke zorgvul digheid moeten worden onder- zicht." TB vindt dat door de natuuront wikkeling de ecologische waarde in het gebied niet toenemen. „Het kunstmatig creëren van een be paald model belemmert het be staan en de ontwikkeling van andere soorten." Volgens Drijver geeft de provincie veel te gemakkelijk ontgrondings vergunningen af aan natuurbehe- rende instanties. „Er is sprake van een rechtsongelijkheid met parti culieren, agrariërs en bedrijven in het buitengebied. Volgens het convenant moeten boeren zelfs het microreliëf van de bodem ont zien bij hun bedrijfsvoering, omdat de provincie veel waarde hecht aan de instandhouding van de bo- demopbouw, -samenstelling en - reliëf. Overdreven Volgens terreinbeheerder Huizing van Natuurmonumenten overdrijft Drijver de omvang van de ontgron dingen. „Het gaat om delen van de gebiedjes. Het is heel fijnmazig en kleinschalig detailwerk. We houden rekening met de bestaan de omstandigheden. Dat wat goed is laten we ongemoeid. Het zijn geen landschappelijk onvriendelij ke maatregelen." Ook het verwijt over aantasting van de cultuurhistorische waar den, vindt Huizing onterecht. „Vier van de vijf natuurgebieden hebben bij het indijken een behoorlijke wij- ziging ondergaan. Mensenhanden hebben dus al hun sporen nagela ten." Ten aanzien van De Petten geeft Huizing Drijver ten dele gelijk. „Maar het is toch een voormalig slikkengebied dat half begroeid is geraakt en dat door de indijking toch droger is geworden." Utopia Mocht de RvS het bezwaar van Texels Belang niet ontvankelijk verklaren, is de kans toch groot dat de rechters naar aanleiding van het bezwaar opmerkingen zul len plaatsen, waarmee Natuurmo numenten rekening moeten houden. Overigens is de financiering van het project nog niet rond. De orga nisatie is nog bezig met het ver werven van gelden. Een veel groter natuurontwikke lingsproject behelst de ontgron ding van een aaneengesloten gebied van twaalf hectare. De grond is aangekocht, maar de in richting bevindt zich nog in het ontwerpstadium. VRIJDAG 12 JANUARI 1996 4 s --V 5 De Ottersaat Is één van de vijf natuurmonumenten aan de oostkant van het eiland, die de vereniging gedeeltelijk wil vergraven. (Foto Frans Hopman) Op de hogere delen van het oude land van Texel zijn tientallen plaat sen met sporen van bewoning uit een ver verleden. De Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemon derzoek (ROB) heeft niet minder dan 74 terreinen geïnventariseerd waar resten zijn aangetroffen uit prehistorie, Romeinse tijd en Mid deleeuwen. Deze plaatsen zijn van wetenschappelijke betekenis en komen daardoor voor wettelij ke bescherming in aanmerking. Dat zal consequenties hebben voor het bestemmingsplan voor het buitengebied, waarin staat dat op deze „terreinen van oudheid kundige betekenis" alleen met toestemming bepaalde werkzaam heden mogen worden uitgevoerd. Er zal aanlegvergunning nodig zijn voor bijvoorbeeld ophogen, egali seren, ontginnen, omzetten van grasland in bouwland, bebossen, aanleggen van wegen, graven van sloten, woelen, draineren en die per ploegen dan dertig centimeter. Deze beperkende bepalingen zul len worden vastgelegd in het bestemmingsplan. Vooral omdat er zoveel van dergelijke terreinen zijn, veroorzaakt dat onrust onder de boeren, die bang zijn dat ze op deze terreinen „niets" meer mo gen. Reëel? In de woensdag gehouden verga dering van de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbe leid bracht Jan Koolhof van het CDA die ongerustheid onder woorden. Hij uitte ook twijfels over de realiteit van de bescher mende regels. Volgens hem staan er op de lijst van vindplaatsen di verse terreinen, die zijn diepge- ploegd en dus geen archeologische waarde meer kun nen hebben. „Wie heeft deze des kundigheid eigenlijk ingebracht?", wilde hij weten. Dat bleek dus het ROB te zijn, dat bij het zogenaam de artikel 10-overleg het wensen- lijstje voor te beschermen gebieden heeft ingeleverd. Voorzitter Rinus Kuiper van de Texelse WLTO gaf in de vergade ring ook blijk van zijn ongerustheid over dit „extraatje in negatieve zin" en vond dat het college hier nog maar eens goed over moet na denken. Verwarring Een ander punt dat woensdag in de commissievergadering vinnige discussie opriep, was het voorstel van b en w om de Stichting Agra risch Texel te betrekken bij het toe kennen van nieuwe agrarische bouwblokken. In het bestem mingsplan wordt voorgeschreven dat boeren die een bedrijf willen beginnen, eerst moeten trachten een bestaand vrijkomend bedrijf te verwerven, zodat het aanwijzen van een nieuw bouwblok niet no dig is. Op deze wijze wil men de bouw in het buitengebied enigs zins te beperken. Boeren die met hun bedrijf stop pen, moeten niet alleen adverteren om een agrarische opvolger te vin den, maar ook de Stichting Agra risch Texel inschakelen als bemiddelend orgaan. Dirk Terpstra (PvdA) vond dat prima en wilde bovendien dat een langere adver tentietermijn wordt voorgeschre ven dan acht weken. Erna Eelman (VVD) achtte het per advertentie agrarisch te koop aan bieden meer dan voldoende. Daar na moet de boer vrij zijn en niet te maken krijgen met de Stichting Agrarisch Texel. De SAT behoort alleen ingeschakeld te worden als het gaat om grondruil, zo meende zij- Misverstand? Het leek op een misverstand toen Schilling uitlegde dat ook het col lege de Stichting Agrarisch Texel niet wil inschakelen als het gaat om de verkoop van alleen het ge bouw. Het zal volgens hem alleen gebeuren als ook de bijbehorende grond in het geding is. De opposi tie had het heel anders begrepen. Erna Eelman bleef zich verzetten tegen SAT-bemiddeling. „Bemid delen is bemoeien. Je treedt dan in het eigendomsrecht". Ook Dick Drijver van Texels Belang betoog de dat een boer niet moet worden gedwongen om te verkopen aan iemand die hij niet wil. Er is dan wel geen echte dwang, maar er wordt toch druk uitgeoefend, wat ertoe kan leiden dat hij voor zijn bezit minder ontvangt dan het ge val zou zijn bij vrije verkoop. Land- bouwvoorman Rinus Kuiper liet vanaf de publieke tribune weten dat hij er ook zo over denkt. „Pas de tekst aan. De stoppende boer mag niet gedupeerd worden". De wethouder en een deel van de commissie bleven onbegrijpend tegenover elkaar staan op dit punt. Overigens liet Schilling blijken zelf niet al te hoge verwachtingen te koesteren van de pogingen om op deze manier agrarische nieuw bouw binnen de perken te hou den. In lang niet alle gevallen zal het voor een startende agrariër aantrekkelijk zijn om een bestaand, veelal verouderd bedrijf over te nemen. Elke inspanning om de bebouwing van het buiten gebied zo agrarisch mogelijk te houden, vond hij echter de moeite waard. Voorspeeluur. In d'Ouwe Ulo houdt de Muziek- en Dansschool dinsdag om 19.15 uur een voor- speeluur. Er wordt gespeeld op keyboard, saxofoon, klarinet en er is een mixorkest. Op Texel worden per jaar zo'n 150 baby's geboren. Een aantrekkelij ke doelgroep, vond familie Bosma zo'n vier jaar geleden. Zaterdag openen zij in de Weverstraat „Ba byface", de eerste Texelse speci aalzaak, waar alles voor kinderen van 0 tot 2 jaar verkrijgbaar is. „We zijn er indertijd mee begon nen toen we zelf een kind kregen", vertellen Charles en Karin Bosma. „Nergens op Texel konden we spullen kopen. Reden genoeg om in het gat te duiken." In de familiezaak Bosma Wonin ginrichting werd een hoek inge ruimd. Eén wieg werden er al gauw meer en dat gold ook voor de kinderwagens en andere attri buten. „Het werd een rommeltje", verzucht Charles. In de Weverstraat hield Benetton ermee op. Deze winkel grenst aan de achterzijde aan het pand van Bosma. Een buitenkansje dus, dat met beide handen werd aangegre pen. Eerste daad werd het verwij deren van een muur, zodat nu een verbinding is ontstaan. Een deel van de oude inrichting kon worden gebruikt. Maar op de vloer ligt een staaltje van eigen kunnen: twee kleuren zeil in een fraai patroon, met een ingelegde kinderwagen. Babyface zal wor den bemand door Petra Bosma, Yvonne Broersma en Veronique van Gent. Het bedrijf heeft alles, voor 0-2-jarigen. Maar dan ook echt alles. Charles Bosma: „Van kleertjes tot spenen tot commo des tot babybehang...je kunt het zo gek niet noemen. En omdat we ook een zaak in Den Helder heb ben, kunnen we gezamenlijk en dus voordelig inkopen." Zijn erva ring met verkoop van babyspullen heeft hem inmiddels geleerd dat Texelaars in dat opzicht niet ver schillen van overkanters. „Alleen is er 's zomers wat meer vraag naar buggy's en draagzakken. Van toeristen die 'm vergeten heb ben." De gemeente stopt met de ver huur van de zogenaamde folklore banken. De grijze zetels zijn aan vervanging toe, maar de kosten van het onderhoud en de aanschaf van nieuwe wegen niet op tegen de opbrengsten. Bovendien is de vraag naar banken de laatste jaren sterk gedaald. Het college wil de resterende exemplaren overdoen aan de folklorestichting. Als die er geen gebruik van wil maken, wor den de banken aan een particulier verhuurbedrijf overgedaan. Charles en Karin Bosma krijgen er zelf ook weer zin in bij het zien van de leuke babykleertjes. (Foto Tessa de Graaft) Ze worden er helemaal niet goed van in Oudeschild. De ver keersremmers op het Bolwerk werken voor geen meter. „U kunt ons er niet van betichten dat we het niet hebben ge- probéérd", zei burgemeester Van Rappard dinsdagavond, tijdens de drukbezochte vergadering van de dorpscommis sie met het college van b en w. Dat werd schoorvoetend toegegeven. Een oplossing lijkt niet voorhanden. Omdat het Bolwerk een doorgaan de weg is, is bewust gekozen voor een soort wegversmalling, in plaats van hobbels. Toen bleek dat snelheidsduivels en brede wagens vervolgens de berm gebruikten voor hun doortocht, werden daar grote keien geplaatst. Dat blijkt nog niet de oplossing, want er wordt nog steeds hard gereden. Wethouder Schilling schudde het wijze hoofd. „Je houdt het toch niet voor mogelijk dat ze door de berm zeilen? Voor zulk volk is maar één oplossing: achter de dijk waken met een mitrailleur. Maar ja, dat mag niet..." Toch vond de wethouder de obstakels niet hele maal nutteloos. „Als er een tegen ligger aankomt moet je wel stoppen en het attendeert de goedbedoelende weggebruikers erop dat ze hun snelheidsmeter in de gaten moeten houden." Anneke van Mil was het niet met hem eens. „Het werkt niet. Het gaat juist om de mensen die alle maal met hoge snelheid dezelfde kant op rijden. Tegenliggers heb je hier nauwelijks. Ze rossen allemaal van de haven richting boot. En brede tractoren met wagens rijden de palen plat omdat ze er niet door kunnen." Alfons Boom vulde aan dat de weg uitnodigt tot hard rij den. Volgens Arend Witvliet is de enige oplossing de daders in hun portemonnee aanpakken door ho ge boetes te geven. Gedrag Het gaat burgemeester Van Rap pard te ver om wegen helemaal aan te passen aan wegpiraten. „U kent ze vast wel. Spreek ze maar aan op hun asociale gedrag." Een pleidooi voor meer politiecontrole werd door hem zuchtend aange hoord. „Ik zou wel willen, maar er zijn niet genoeg agenten. In ieder dorp waar we komen wordt geroe pen om meer politie. Ik hèb ze niet." Beloofd werd dat de remmer op het Bolwerk wordt meegenomen in een algehele evaluatie van ver keersdrempels op het eiland. Wan neer dat gebeurt, werd niet exact aangegeven. „Maar u kunt er op rekenen dat het vóór de vergade ring van volgend jaar is", aldus Van Rappard. Vlot verloop Ondanks de uitgebreide agenda en de volle zaal kende de rest van de vergadering een vlot verloop. In een uitstapplaats voor bussen bij het Maritiem en Juttersmu- seum wordt geen energie meer gestoken. Er is namelijk geen ruimte voor. Het plan om er een stukje van het Bolwerk voor op te offeren is in het verleden al afge wezen wegens de verkeersonvei ligheid die dat oplevert. Alfons Boom vond het een luxe probleem. „Op de haven is plaats zét. Wat is erop tegen dat die mensen een kuiertje maken? Dan moeten ze twee trappen over? In het museum zitten wel 28 trap pen, dus als ze die twee niet kun nen nemen, hebben ze daar toch niets te zoeken." Kaartverkoop Onderhoud van openbaar groen en afvoergoten voor water houden de gemoederen ook bezig. Direc teur Plug van gemeentewerken beloofde beterschap. Ook over extra douches en toilet ten op de haven was men snel uit gepraat. Er is immers een beslissing genomen over de bouw van een extra voorziening. Die komt echter op de plek waar meerdere rederijen die met toe risten varen hun kaartjesverkoop hebben gecentraliseerd. In verband met de al aanwezige leidingen in de grond is het vol gens de gemeente zinvoller om het toiletgebouw uit te breiden en de kaartverkoop te verplaatsen. Daarover zal nog met de betrokke nen worden gesproken. j- De verkeersremmers werken voor geen meter Sinterklaas Over de uitbreiding van het in dustrieterrein wilde de burge meester niets zeggen. „Dat kan een prijsopdrijvend effect heb ben." Simon Dros van de dorps commissie vond dat jammer. „Het suist van de geruchten." Bewoners van het industrieterrein hebben de gemeente gevraagd om een fiets- of voetpad, daar de on overzichtelijke weg bijzonder ge vaarlijk is. „Het is weliswaar bedrijventerrein, maar er wonen ook veel jonge gezinnen. Boven dien vinden alle aangelegen bedrij ven dat er iets moet komen." Over wat dat „iets" moet wezen was men het nog niet eens. Schilling vertelde dat de gemeente zich er nog niet in heeft verdiept, maar dat dat onder invloed van de sig nalen wel zal gebeuren. Alleen zag hij wel financiële leeuwen en be ren. Wethouder Poster gaat over geld, maar was wegens zijn gebro ken arm niet aanwezig. Hij had zijn collega's echter op het hard ge drukt niet voor sinterklaas te spe len. Dat gebeurde dus ook niet. Kleine ergernissen werden aange kaart, zoals de slechte bestrating van de De Ruyterstraat. Die wordt na de aanpassing van de riolering in 1997 en 1998 meegenomen. Het stallen van boten en lege bootkarren op parkeerplaatsen en andere openbare terreinen wordt zover mogelijk aangepakt, maar ook daarin heeft het dorp volgens de burgemeester een eigen ver antwoordelijkheid door de betrok kenen aan te spreken. Een vangrail voor de Redoute wordt ook nader onderzocht, al is volgens wethou der Schilling de beste remedie nog altijd om de bocht gewoon rustig te nemen... Caravans waar jeugd zich in op houdt worden door de gemeente gedoogd, mits de overlast niet te groot wordt. Het verhaal dat een dorpsbewoner er spuiten en pillen had aangetroffen wekte weinig opschudding. Van Rappard: „Onze nieuwe jeugdwerkster heeft con tacten met de jongeren. Als het uit de hand loopt treden we op." Roken in openbare gebouwen is verboden. Er zijn echter geen sancties en in dorpshuizen maakt de beheerder meestal uit hoe de gedragsregel is. Alfons Boom wees erop dat bezoekers van to neelavonden problemen hebben met de rook.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5