Winterbloemkool Stark smaakt naar méér TVUesffr/ese telers ontdekken Texel Treinverbinding Alkmaar- Den Helder ter discussie F amüieberichten TEXELSE J couRANT Texel maakt bezwaar via gewest I Reünie Op hol geslagen paard veroorzaakt aanrijding Bingo voor Kenya Bel 06-300.120 Wessel 072-512 22 22 wer- van DINSDAG 16 JANUARI 1996 van rker- ir de ken, or Simon Stark uit De Cocks- irp is het een spannende winter, landbouwer begeleidt de teelt n een kleine veertig hectare nterbloemkool. Het leeuwedeel in de noordkop uitgeplant door istfriese kooltelers, die het land hebben ontdekt. Zelf teelt met z'n broer Frans drie hecta- van het „witte goud". Alleen koning winter echt toeslaat, at de oogst verloren. Stark ver- ist de thermometer dus niet uit it oog. tuinderij wint terrein op Texel, it begon toen groenteveling FO uit Zwaagdijk ontdekte dat itlofpennen het goed doen op it eiland. Momenteel staat er i'n 35 hectare van. Ook breek- ;en, waarvan een soortgelijke jpervlakte staat, blijkt het goed doen. En van broccoli wordt nds kort een flinke oppervlakte iteeld. Spektaculair e uitbreiding in de winterbloem- jol is het meest spektaculair. Van in bunder of drie, vier vorig jaar, aat er nu zo'n veertig hectare, et is vooral het klimaat dat de festfriese tuinders naar Texel eeft gelokt. Winterbloemkool, at in augustus wordt uitgeplant vroeg in het voorjaar wordt ge- ogst, bevriest zo'n beetje bij aalf graden. De zee zorgt er or dat het op het eiland minder iak en minder hard vriest dan op iet vasteland. Déér heeft de afge- pen vorsperiode al voor flinke chade in de bloemkool gezorgd, erwijl de planten er op Texel nog itaal bij staan. Wind zorgt er bovendien voor dat !,'het blad sneller opdroogt, waar- loor schimmelinfecties niet zo nel vat krijgen op het blad. Door lat op het eiland nog nauwelijks bloemkool is geteeld, is de grond ctiinog vrij van schadelijke parasie- liciten. we un Andere aanpak ch'De gebroeders Stark zijn er inmid- A^dels wel achter dat de teelt zoals Jie traditioneel door de westfrie- ■en werd beoefend, op Texel een 'er indere aanpak vergt. „Neem de er' lemesting. De kool staat hier op andgrond waar het strand niets lij is. De meststoffen spoelen snel uit, zodat bijmesting erg nauw steekt." Ook het afdekken van de kolen, om te voorkomen dat ze geel worden, pakken ze anders aan. „We binden het blad met elastiek aan elkaar. Dat gaat ra zendsnel en het is biologisch af breekbaar, dus we hebben er geen last meer van." Texel heeft ook nadelen. Een blad gewas in de winter is een buiten kansje voor wild, zoals houtduiven „Als teler moet je er alles aan doen om dat eruit te hou den. Eigenlijk kan je niet buiten knalapparaten, want een gewone vogelverschrikker heeft weinig zin. Mensen moeten er begrip voor hebben dat we daar soms niet bui ten kunnen, want anders is de he le oogst verloren." „Start '95" De kool die de gebroeders Stark sinds een jaar of vier aanvoeren op de groenteveiling staat hoog aan geschreven. Zelfs zodanig dat een Westfriese telersgroep, „Start '95" besloot 12,5 hectare winter bloemkool op Texel uit te planten. Daarnaast zijn er nog een paar Noordhollandse bedrijven die voor eigen risico hier kool hebben staan. Inclusief die van de Texe laars staat er bijna veertig hectare, die op contractbasis bij verschil lende akkerbouwers in Eierland zijn ondergebracht. Ondanks de relatief gunstige om standigheden, is het uitstapje naar Texel niet zonder risico. Per hecta re betalen de Westfriezen f2.000, aan landhuur en hetzelfde bedrag als arbeidsvergoeding aan de ver huurder voor de verzorging van het gewas. Bovendien investeren de overkanters ongeveer f2.000,- in plantmateriaal. Risico Omgerekend naar zo'n 35 hectare is door de telers ruim tweehon derdduizend gulden in het Texelse project gestoken, „Als het kwik beneden de twaalf graden daalt, is de teelt wel verloren. Dan is het dus een dure groenbemester ge weest", relativeert Simon Stark. Zijn ervaring wordt door zijn over- kantse collega's dermate hoog in geschat, dat ze hem als teeltbegeleider aanstelde. „Er is hier een heel andere teelt nodig om goede bloemkool te krijgen. Rassen die elders goed voldoen, schieten hier tekort", wijst hij op een door hemzelf aangelegd proefveld. Het hoogteverschil tussen de verschillende veldjes spreekt boekdelen over de kwali teit van de rassen. Leuk geld De afgelopen jaren hebben Stark geleerd dat winterbloemkool „leuk geld" kan opleveren. Als de vorst geen roet in het eten gooit, ver wacht Stark begin maart met de oogst te kunnen beginnen. Om het werk te bespoedigen hebben de gebroeders onlangs een nieu- Bang voor overproduktie is Stark niet. „Integendeel. Hoe meer goe de kwaliteit kool er vroeg aan de veiling komt, des te beter we te gen de Franse kool kunnen con- curren. Dat trekt dus meer kopers. Wat mij betreft kunnen we wel naar honderd hectare." Als het zo ver komt, overweegt veiling WFO op Texel een steunpunt te vestigen voor fust en koeling. Lekkerder De bloemkool van het eiland smaakt volgens Stark een stuk lekkerder dan die van elders. „De zeewind op het eiland zorgt dat de we oogstcombinatie aangeschaft. Mocht de oogst dit jaar succesvol verlopen, is de kans groot dat de oppervlakte winterbloemkool vol gend seizoen wordt uitgebreid. >r Simon Stark, die een kleine veertig hectare winterbloemkool onder z'n hoede heeft, verliest de thermometer niet uit het oog. De winterbloemkool werd vorig jaar met een oogstband van het land gehaald. iCollactle Simon Stark) kool al iets wordt gezouten. Je proeft het duidelijk!" Zijn voorstel is om op de veiling de Texelse kool gescheiden van de rest te verko pen. Echt Texels dus! Het tuindersvak bevalt Stark, die van origine akkerbouwer is. „Het is weliswaar arbeidsintensief en je moet met de rug krom, maar we kunnen het snijden mooi tussen het andere werk door doen. En die tuinderij, dat is wel een gezellig wereldje." Tekst en foto: Gerard Timmerman Op 14 september wordt een reü- hie gehouden voor oudleerlingen (1950 - 1970) van het Gemeente lijk Lyceum te Den Helder. Het or ganiserend comité roept een ieder op om namen en adressen door te geven. 121/2 jaar geleden is er een reünie geweest voor degenen die van 1958 tot 1970 in het gebouw aan de Molukkenstraat op school waren, maar het adressenbestand is niet meer actueel. Ook leerlin gen die van 1950 -1958 op school waren in het gebouw aan de Hoofdgracht, worden opgeroepen zich te melden bij: Liz van der Star, Meidoornstraat 5, 1783 HA Den Helder, tel. 0223 620919. Het voortbestaan van de treinver binding tussen Den Helder en Alk maar staat ter discussie. De NS zou zich hebben voorgenomen om het traject op de lijst van on rendabele spoorlijnen te plaatsen. Eventuele opheffing (op z'n vroegst né 19981 zal ook grote nadelige gevolgen hebben voor Texel. Burgemeester Van Rappard ondertekende daarom woensdag een motie waarin het gewest er bij het rijk en de NS op aandringt de verbinding in stand te houden. De lijn Alkmaar-Den Helder be hoort tot de „uitlopers" van het spoorwegnet. De Nederlandse Spoorwegen wil niet bevestigen dat inderdaad het voornemen bestaat om het traject op de lijst van onrendabele spoorlijnen te plaatsen. Mogelijkerwijs is het dreigement geuit om de onderhan delingspositie te verstevigen. Tot 1998 is het voortbestaan van alle verliesgevende verbindingen in ieder geval gewaarborgd. Dat Op de kruising Schilderweg- Schansweg ontstond maandag middag een aanrijding tussen een auto en een op hol geslagen paard. Daarbij raakte de auto fors beschadigd aan de voorzijde. Het paard liep verwondingen op aan het hoofd en mogelijk aan de borst. Het dier was kort daarvoor in pa niek geraakt door een shovel, die met het zwaailicht aan over de Leemkuil reed. De 20-jarige ama zone uit Oudeschild bemerkte de onrust bij haar paard, sloeg de Schansweg in en stopte bij een erf dichtbij de hoek met de Schilder- weg. Ongelukkigerwijs moest de shovel ook die kant op, zodat het paard waarschijnlijk het idee kreeg dat het werd gevolgd. Het begon te steigeren, wierp de vrouw van zich af en ging aan de haal. Midde- nop de Schilderweg kwam het dier uiteindelijk tot stilstand, juist op het moment dat vanuit de rich ting Oudeschild een 19-jarige au tomobilist uit Den Burg naderde. Deze ging vol in de remmen, maar kon een aanrijding niet meer voor komen. Hij bleef zonder letsel, evenals de ongelukkige amazone. komt doordat minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat met geld over de brug is gekomen. Vanaf 1998 is het echter onduide lijk wat er met de onrendabele lij nen gaat gebeuren. Volgens de NS moet daarover nog worden onder handeld. Een woordvoerder sluit niet uit dat de onrendabele verbin dingen worden uitbesteed aan particulieren. Opheffing van het traject Den Helder-Alkmaar zou een enorme kapitaalsvernietiging teweeg bren gen. Het baanvak tussen Heerhu- gowaard en Schagen is al bijna verdubbeld en de voorbereidingen voor verdubbeling van het baan vak Schagen Den Helder is in voorbereiding en zal rond 2000 zijn voltooid. Het gewest de Kop van Noordhol land waaronder Texel valt is be hoorlijk geschrokken van de berichten. Het gewest vreest dat de opheffing van het verliesgeven de traject desastreuze gevolgen zal hebben voor de economische ontwikkeling, de werkgelegenheid en de onderwijsmogelijkheden in de noordkop. De spoorlijn Alkmaar-Den Helder is van zeer groot belang voor het openbaar vervoer in de regio. „Het vormt in wezen de ruggegraat van het openbaar vervoer. Door opheffing zal het autoverkeer in sterke mate toenemen, hetgeen uit het oog punt van milieuzorg onaanvaard baar is", aldus de motie. Daarin staat dat verder dat het .on bespreekbaar is" wanneer de be volking van de regio verstoken zou zijn van personenvervoer per rail. In gebouw „De Poort" naast de Gereformeerde kerk in Den Burg wordt op vrijdag 9 februari a.s. een bingo gehouden, 's Middags om 16.00 uur speciaal voor kinde ren van de basisschool en 's avonds vanaf 20.00 uur voor alle andere liefhebbers. De opbrengst is voor een land- en bosbouwpro ject in Kenya. De organisatie is in handen van de ZWO (Zending We- relddiakonaat Ontwikkelingssa menwerking) van de Gereformeerde kerk Den Burg. Inschrijfdag Witte Engel. Atelier De Witte Engel houdt woensdag tussen 10.30 en 16.00 uur een in schrijfdag voor de voorjaarscur sussen. Het adres is Warmoesstraat 60-62. Diep bedroefd geven wij kennis dat na een langdurige ziekte van ons is heengegaan Arie Mosk 9-4-1914 t 13-1-1996 echtgenoot van B. Mosk-Spigt vader, schoonvader, grootvader en overgrootvader van: Lelystad: Hoog karspel: Purmerend: Den Burg: Den Burg: Amsterdam: Den Burg: Den Burg: De Cocksdorp: P. Mosk I. Mosk-Vos Peter-Annigje Susan-Martijn R. Mosk-Vriend W. Vriend Vvonne-Koos, Jeroen Jolanda-Leon, Kim J. Mosk M. Mosk-Kardijk Mera-Dick Ronald-Annemiek, Robin, Devin A. Mosk C. Mosk-Palmans Dennis, Martijn, Jeffrey A. Roest-Mosk B. Roest Silvio-Sabine Anita-Fulco T. Mosk H. Druyf Ester Rob-Diana H. Mosk K. Mosk-Witte Auke, Daan R. Mosk A, Mosk-de Vries Rowena, Patricia, Samantha V. Mosk Texel, 13 januari 1996 Dorpsstraat 164, 1796 CG De Koog. Gelegenheid tot condoleren dinsdag 16 ja nuari van 19.30-20.30 uur en na de begrafe nis in „Uitvaartcentrum Texel", Bernhard- laan 147 te Den Burg. Een overdenking zal worden gehouden op woensdag 17 januari om 14.00 uur in het uit vaartcentrum, waarna de begrafenis op de Algemene begraafplaats te Den Burg zal plaatsvinden. Lieve Opa We zullen u vreselijk missen. Auke Daan Rowena Patricia Samantha Dennis Martijn Jeffrey Lieve Ik mis je nu al. Opa Patricia Opa Ik hou van je. Rowena Ome Arie Waar je ook heengaat op je laatste reis, in gedachten blijf je bij ons. Els en Jans Angelique en Hans Christa en Peter John Joke en John Leo en Miranda Saskia Bianca Achterneefjes en -nichtjes Wij wisten het al lang. En toch onverwacht ging onze zwager Arie van ons heen. An en Manus Pie en Jur Pal en Ed Jan Met grote droefheid, maar dankbaar voor al les wat zij voor ons betekend heeft, delen wij u mede dat toch nog onverwacht is overle den onze lieve moeder, oma en overgroot moeder Krijntje van der Knaap weduwe van Jaspert Vinke op de leeftijd van bijna 87 jaar. Den Burg: Cees Vinke Den Hoorn: Neeltje Goënga-Vinke Otto Goënga Hindelopen: Lies de Wolf-Vinke Ko de Wolf Kleinkinderen en achterkleinkinderen Den Burg, 14 januari 1996 Vroonlant 21, 1791 WK Den Burg Gelegenheid tot condoleren woensdag 17 ja nuari van 19.30-20.30 uur en na de begrafe nis in „Uitvaartcentrum Texel", Bernhardlaan 147 te Den Burg. De rouwdienst zal worden gehouden op don derdag 18 januari om 14.00 uur in de Ned. Hervormde kerk te Den Burg, waarna de be grafenis op de Algemene begraafplaats te Den Burg zal plaatsvinden. Word lid van het Mensen in Nood-Kinderfonds Aktie Ander Afrika (veertig cent per minuut) VS/ Mensen in Nood Giro 667 Poitbui IWI. S200 BS Den Boich Dag lieve Minne en Winanda Erica en André Karen en Marcel Katelijne Lieve Doeg. oma oud Nick Sil Len Toch nog onverwacht is van ons heengegaan onze schoonzuster Krijntje Vinke-van der Knaap weduwe van Jas Vinke J. de Ridder K. van der Knaap-van der Zee C. Vinke J. Vinke-Slik On2e buurvrouw mevrouw Vinke is overleden. Wij wensen Kees en de rest van de familie veel sterkte toe. De families: Palm Bakker De Ridder Steegstra Kamphuis Mevr. van Heerwaarden Mevr. List Lobato Waverijn Witte Rijk ENIGE EN ALGEMENE KENNISGEVING Op 13 januari 1996 is rustig ingeslapen onze lieve moeder en grootmoeder Jannie Cupido-de Jong op de leeftijd van 86 jaar. Zimbabwe: Jan en Sandy Cupido Shoun en Daren Texel, de „Gollards" De begrafenis zal plaatsvinden op woensdag 17 januari om 10.30 uur vanuit de „Gollards" op de Algemene begraafplaats te Den Burg. Correspondentie-adres: Mevr. T. M. Hin-Kager Bernhardlaan 95 1791 XC Den Burg. Hew je 't al hoort Eureka in 't Noorden is zaterdag 20 januari sloten. Oh, weerum? Nou Kees en Trees benne 25 jaar trouwt en hèèwwe feest bij Piet in de boet. Oh, ja! Kees en Trees de Ridder-Betsema 25 jaar een paar. Receptie: 20 januari van 17.00 tot 18.00 uur bij Piet Zijm, „Paal 28", De Cocksdorp. HARTELIJK BEDANKT Bedankt voor alle felicitaties, bonnen, envelop pen, bloemen, kaarten, tekeningen en alle andere attenties bij mijn 25-jarig jubileum als hoofddirek- teur aan de Jac. P. Strijbosschool. Het was een fijne dag en een heerlijke avond. Ouderraad - M.R. een pluim en een 10. Hans de Ruiter Wij hebben een zoonl Wessel Johannes 15-01-'96 03.34 uur 3420 gram 50 cm Wim en Karin Koorn Californiëweg 371 1791 PK De Koog Telefoon 0222-317152 Als het zonder zwaailicht kan bel

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 3