Cjrocn 2warL-Jexels in het hart Bootdienst bijna weer normaal VVV-directeur zoekt ander werk I w rind en getijden veroorzaken extreem laag water Gemeente wil armoede op Texel aanpakken immer l' Spreekuur Buiten College gaat protesteren in Den Haag Waddenzee wordt poolzee Uit voorzorg voor anker VERDER IN DIT Kijken naar scherven 2 •o-1996 het jaar van "Blok" 5 Arbeidsbureau ziet terug op topjaar 5 't Valt best mee met rondhangende jeugd 5 RWS profiteert van laag water 7 Piet Hin neemt afscheid 7 TEXELSE^COURANT BARKER'S IJZERHANDEL VRIJDAG 26 JANUARI 1996 ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 11052 Uitgave- Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv irkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS )NNEMENTSPRIJS /54,55 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 B.g.g 06 - 53 16 86 57 of 06 - 53 14 91 08 Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. 31 72 66 er invloed van de krachtige, end koude oostenwind be- ;te de waterstand gisteren een ir laag peil. 's Middags werd r dan twee meter onder NAP eten. In vergelijking met de ekende waterstand betekende een extra verlaging van ruim meter. Zo laag is het de afge- len winters niet geweest. zeer lage water zorgde enkele len voor het uitvallen van de o-boot. Vervelend, maar niet tonderlijk. Elke winter overkomt de bootdienst wel eens. emd genoeg blijft de boot in zomerseizoen wèl doorvaren de wind dagenlang hard uit het ten blaast. Hoe kan dat? Bij het KNMI in De Bilt heeft men niet direct een (meteoro)logische verklaring. Na ruggespraak noemt woordvoerster Lucy van der Berg een mogelijke oorzaak: ,,'s Zomers waait het maar zelden zo hard uit het oosten. Grotere verschillen in temperatuur en luchtdruk zorgen ervoor dat de wind 's winters krachtiger is." Kees Smit van Rijkswaterstaat Texel hoeft niet lang na te denken over het antwoord. „Dat komt door de astronomische getijden. Van januari tot april zijn de wa terstanden lager dan in de rest van het jaar." Hoe dat komt, weet nie mand bij RWS precies te vertellen. Volgens RWS-medewerker Albert Bakker zijn er wel 98 factoren die de waterstand bepalen. Deze week ligt de astronomische de berekende) laagwaterstand rond de 1.00 meter onder NAP. In wer kelijkheid bleek het gisteren meer dan een meter lager. Aan het eind van de middag daalde het water bij Den Helder tot -2.02, een extra verlaging van 1.02. De waterstand bij 't Horntje komt daar ongeveer mee overeen. De bootdienst wordt gestaakt bij -1.50 en dat was gisteren halverwege de middag het geval. Omdat het water in Den Helder snel het kritische punt na derde, vertrok de boot van 14.35 uur voortijdig naar Texel. In Oudeschild werd om 17.50 uur de laagste stand geregistreerd: -2.09, een extra verlaging van 1.15. Aan de Noordzeekust kwam de meter tot -2.11, waar -1.14 was berekend. Dat is erg laag, maar niet extreem. De laagterecord is -2.55, maar dat werd gevestigd in 1881, dus nog voor de afsluiting van de Zuider zee In het laatste decennium (de jaren 1981'90) werd slechts één uitschieter van lager dan twee me ter genoteerd: op 22 januari 1984 zakte het water tot -2.13. Meestal variëren de laagste standen van -1.50 tot -1.80. Omdat het astronomisch peil weer stijgt en de wind lijkt af te nemen, is het onwaarschijnlijk dat het wa ter de komende dagen nog verder zakt. 250+ (cm) 200+ 150+ 100+ _astronomisch peil, 1HF werkelijke waterstand 25-JflN i i i 0 4 8 12 deze grafiek van Rijkswaterstaat is te zien dat het laag water gistermiddag een meter lager was dan normaal. dorpscommissie Den Burg io. at vanaf februari iedere eerste sdag van de maand een inloop- reekuur houden in dorpshuis 'uwe Ulo. Inwoners van Den rg kunnen daar van 20.00 tot .00 uur terecht met vragen, op- rkingen of suggesties. kker fris hé?! Ik trek de uts weer over de oren, an- ers vriezen ze eraf. Als je d'r iet uit hoeft, kan je maar be er binnen blijven. De gordij- en in de slaapkamer zaten elemaal aan de ramen vast- evroren. Ach, het is zo zielig voor die vogels. De rayon- oofden komen vanavond bij Ikaarl Ja, die wind maakt het o erg. Kun je je voorstellen dat we straks weer in de korte broek over straat gaanJe kan nergens schaatsen, alles ribbels en zand. Nou, het is binnen wel uit te houden. Hier brandt de kachell Bij ons stond de thermometer op min tienI Dat was lang geleden. Ijsbloemen op het dubbele glas, ongelooflijk. Vaart de boot eigenlijk wel vanmiddag? IeilandgevoelII) Straks gaat het ook weer ijzelen, sneeu wen, regenen, dooien enz. We ouwehoeren wat af over het weer. Vaak besef je niet eens wét je zegt. Het is vandaag kouder dan buiten... Horszei WV-directeur Joost van Linge is op zoek naar een andere baan. Het leven en werken op Texel is hem niet meegeval len en het bestuur van de Stichting VVV Texelpromotie heeft hem onlangs laten weten dat hij de knoop moet door hakken. Afgesproken is dat hij ruimschoots de tijd krijgt om wat anders te vinden. In mei wordt de situatie opnieuw bekeken. Het bericht van de Helderse Cou rant werd overgenomen door de Kabelkrant. Die voegde een kon- klusie toe, die nogal kwetsend was voor voorzitter J.A. Engel vaart van de Stichting VVV Texel promotie. Van Linge: „Dat raakte kant noch wal" Voordat hij als VVV-directeur op Texel aan de slag ging, was Van Linge acht jaar verbonden aan de Apenheul in zijn woonplaats Apel doorn. Daarvoor was hij hoofd van de afdeling collectiebeheer van het openluchtmuseum in Arnhem. Reizigers moeten er vandaag nog rekening mee houden dat de Texelse boot rond het tijdstip van laag water uit de vaart is. De af gelopen dagen moest Teso de bootdienst enkele malen tijdelijk staken, omdat laden en lossen wegens het lage waterpeil in de haven niet mogelijk was. Teso verwacht dat de boot dit week end gewoon volgens dienstrege ling zal varen. Volgens Teso zijn de laagste wa terstanden nu achter de rug. Na springtij, afgelopen dinsdag, is het waterpeil weer stijgende en de oostenwind lijkt in kracht af te ne men. Vanmorgen voer de boot normaal, hoewel verwacht was dat de eerste boot in de fuik zou 250- (cm) moeten blijven liggen. Vandaag treedt aan het eind van de middag waarschijnlijk nog wel een strem ming op: Teso verwacht dat tus sen 17.00 tot 19.00 uur geen oversteek kan worden gemaakt. De 45-jarige Van Linge werd in augustus 1993 benoemd als op volger van Jaap Dekker. Na de ge bruikelijke proeftijd van twee maanden kreeg hij een tijdelijk ar beidscontract, dat na een jaar werd omgezet in een definitieve benoeming. Het ging echter niet lekker. „Er zijn heel veel mooie kanten aan te wijzen, maar ik heb jammer genoeg gemerkt dat ik mij van tevoren een andere voorstel ling had gemaakt van het leven en werken op Texel. Het gevolg was dat ik nog steeds met één been aan de overkant sta". Dat laatste ontging de buiten wacht niet. Van Linge leek geen haast te maken met het naar Texel halen van zijn gezin, 's Zomers lo geert hij in hotel Den Burg en 's winters huurt hij een huisje van Pieter de Vries in de Kogerstraat. Kiezen! Van Linge sprak enkele keren met het stichtingsbestuur over het pro bleem. „Het bestuur heeft op een gegeven moment terecht ge vraagd een duidelijke keuze te ma ken. Ik heb alle voors en tegens uitgebreid bekeken en het resul taat is dat we hebben afgesproken dat ik zou uitzien naar een andere plek. Hiervoor is ruim de tijd gege ven. In mei zullen we tussentijds zien hoe de vlag er dan bij hangt". Publiciteit Het probleem bleef niet binnens kamers. Geruchten deden de ron- Joost van Ungal de en bleken achteraf in hoofdlijnen juist. Dinsdag bracht het Helderse Courant naar buiten dat de positie van de directeur „onder druk" stond en dat zijn bestuur hem opdracht had gege ven om naar wat anders uit te kij ken. De bestuursleden waren niet blij met deze publiciteit omdat per soneel en andere nabij betrokke nen nog niet op de hoogte waren gesteld. Ze wilden tegenover de journalist niet ingaan op de rede nen van het op handen zijnde ver trek. Zij en de directeur zelf kon den echter niet ontkennen dat er iets aan de hand was en bevestig den daarmee de kern van het ver haal. „Het trieste is alleen dat het personeel van de WV dit nu uit de krant heeft moeten vernemen ter wijl ik in Düsseldorf op de beurs zat en dus ook niet meteen kon reageren", aldus Van Linge. Weliswaar steekt het eiland gunstig af bij de rest van het land. verschillende Texelaars kampen met armoede. Financiële proble men kunnen leiden tot sociale uit sluiting. Bij menigeen ontbreekt ieder uitzicht op verbetering. Om hen de helpende hand te bieden, streven b en w ernaar vóór de zo mer een gemeentelijk minimabe leid klaar te hebben. Zaken die voor velen vanzelfspre kende zijn, zoals als een uitje naar het zwembad, een abonnement op de krant of lidmaatschap van een voetbalclub, worden bij een aantal huishoudens die het heb ben moeten van een minimum uit kering van het budget geschrapt. „Stille armoede" of problemen om de schulden af te lossen komen niet alleen voor bij de minina, maar ook bij mensen met een hoger in komen. De armoede is het grootst onder alleenstaande ouders met een bij standsuitkering. Door de zorg over de kinderen, zit een baan er voor hen niet in. Maatregelen Het rijk stelt 85 miljoen gulden be schikbaar om sociale diensten meer mogelijkheden te bieden dra de boot uit de vaart gaat, krijgt men een Teso-medewerker te spreken die de laatste stand van zaken doorgeeft. Dat is althans de standaard-procedure van Teso. Radio Berichten over de gestremde boot dienst zijn ook te horen via diverse Nederlandse radiozenders. Teso geeft informatie door aan Radio Noordholland en aan de centrale van de verkeerspolitie in Drieber gen. Deze zorgt voor de versprei ding naar de overige zenders. Of het bericht daadwerkelijk op de ra dio komt, is afhankelijk van de hoeveelheid verkeersinformatie. Als het erg druk is met files, kan het gebeuren dat de boot naar Texel onvermeld blijft omdat de zendtijd beperkt is. Voor het weekend voorziet Teso geen problemen. „Maar", zegt di recteur Rob Wortel, „het blijft kof fiedik kijken. Als de wind toch weer enorm aantrekt, kunnen op nieuw moeilijkheden ontstaan." Infolijn Actuele informatie is verkrijgbaar bij Teso via telefoon 369600 of 369690. Als bellers een bandje met de normale dienstregeling te horen krijgen, betekent dit dat de boot dan zeker in de vaart is. Zo- voor extra (buitenschoolse) op vang van kinderen. De inkomsten die ze naast hun uitkering hebben worden in bepaalde gevallen niet gekort op hun uitkering. Overigens geldt die regeling ook voor 57,5-plussers. Andere maatregel is dat de hoogte van de bijstands uitkering beter wordt afgestemd op situatie waarin men verkeert. De gemeente krijgt de bevoegd heid om de kwijtschelding van de gemeentelijke belasting met te rugkerende kracht tot 1 januari 1995 te verruimen. Niet langer ge beurt dat op verzoek van degene met achterstallige schulden, de gemeente neemt zelf stappen om deze mensen te helpen. Het plat form Schuldhulpverlening gaat een voorbeeldplan opstellen voor de gemeentelijke aanpak. Er komt volgend jaar een wijziging in de Faillissementswet, waardoor schulden met tussenkomst van de rechter kunnen worden gesa neerd. Verder worden de maat- schappenlijke kosten van de schuldenproblematiek onder zocht. Profijt Het komt vaak voor dat voorzie ningen waarmee minima hun voordeelkunnen doen, niet wor- Burgemeester en wethouders staan woensdag 14 februari vroeg op Ze moeten met de eerste boot mee om in Den Haag te kunnen deelnemen aan een landelijke protestde monstratie tegen de herverde ling van het gemeentefonds. Het gemeentefonds is de pot waaruit het rijk jaarlijks de bij dragen voor de diverse ge meenten betaalt. De nu aan de orde zijnde herverdeling valt voor veel gemeenten on gunstig uit. Sommige gaan er honderden guldens per inwo ner op achteruit. Texel hoort ook de nadeelgemeenten. Het eiland krijgt straks meer dan vier ton minder, wat neerkomt op f39,- per inwoner. De protestdemonstratie wordt georganiseerd door de Actiegroep Voorburg waar na mens Texel wethouder Ger- brand Poster lid van is. Het is de bedoeling de de monstratie een ludiek en spectaculair karakter te ge ven. Gehoopt wordt dat ook de raadsfracties eraan zullen meedoen. Op de Waddenzee beginnen zich flinke massa's ijs te vor men. Door de harde oosten wind worden die opgedreven waardoor de Waddenzee plaatselijk aardig op een pool zee begint te lijken. De foto werd gemaakt vanaf het ha ventje van De Cocksdorp in de richting van de Vlakte van Kerken. (Foto Dirk Kuftwl Teso-veerboot Molengat lag gistermiddag enkele uren voor anker tussen de drijvende ijsschotsen op het Marsdiep Dat gebeur de nadat alle passagiers om drie uur op Texel van boord waren gegaan. Vol gens planning zou het schip van 15.00 tot 19.00 uur wegens het lage water uit de vaart zijn. De kapitein achtte het verstandiger om de boot de haven uit te va ren, omdat het water bij 't Horntje erg snel zakte en hij voor beschadiging vreesde Rond kwart voor zeven keerde de Molengat weer terug in de haven en kon er worden geladen. (ADVERTENTIE) den benut. Een projectgroep gaat zich buigen over de vraag hoe de ze groep maximaal profijt van de beschikbare middelen kan krijgen. Daarbij moet het aanbod van ver schillende diensten beter op elkaar worden afgestemd en de voorlich ting worden verbeterd. De gemeenteraad heeft onlangs voorgesteld iets te doen voor de minima. In overleg met de com missie Welzijn gaat het college werken aan een minimabeleid, dat voor de zomer gereed moet zijn. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: oQo JAN BROUWER BEELD GELUID

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1