Weekend teso Muzikale reis door Zuid Amerika Film Schans-scherven stralen op expositie in museum Optreden in De Kiekendief VOOR Agenda m TEXELSE COURANT Gespreksavond van 27 en 28 januari 1996 Kerkdiensten zondag 28 januari Renovatie van visserijmonument GOLDENEYE! Politieke uitzending straks eens per maand oud Papier jri Bianca Schraag-v/d Wetering VRIJDAG 26 JANUARI 1996 Vrijwilligers Ilse Dros, Dirk Witte en Annelles Jansen vtnrbekijken de resultaten van hun geduldige plakwerk In de vitrine van de Schans-expositie In het Maritiem en Juttersmuseum. (Foto Gerard Timmerman) De scherven uit een ver verleden vormen weer één geheel. Ze zijn afkomstig uit fort de Schans en werden in het Maritiem en en Jut tersmuseum door vrijwilligers met engelen geduld aan eikaar gepuzzeld en gelijmd. Gistermid dag presenteerde het museum trots de expositie „Fort de Schans; opgravingen '95". De tentoonstelling geeft een beeld van de restauratie van het fort en de archeologische vondsten die zijn gedaan. De collectie in het museum bestaat uit glaswerk, aardenwerk en porselein, afkomstig uit de beer- en waterputten die de amateur-archeologen hebben ge borgen. De scherven werden ge conserveerd door de werkgroep Archeologie van de Historische Vereniging Texel en op de zolder van het museum in elkaar gezet. Een put waaruit het materiaal af komstig is, is tot in detail nage bouwd in het museum. Pronkstuk is een kariatide, dat is een kopje dat als versiering diende op een schouw. Deze terracotta versieringen waren tot dusver al leen bekend uit Den Haag. Oudste fort De uit 1574 daterende Schans be hoort tot de oudste forten van Ne derland. Het maakte deel uit van een linie, waartoe ook Vlieland, Wieringen en Huisduinen behoor de. „De Schans heeft er te lang stil en verlaten bijgelegen", aldus MJM- directeur Benno van Tilburg. In 1958 werd het fort eigendom van Natuurmonumenten en in 1974 werd de vesting op de monumen tenlijst geplaatst. Deze vereniging ving het signaal vanuit Texel om het fort te restaureren op en besloot tot een ingrijpende restau ratie „Zeker gezien het standpunt van Natuurmonumenten een bij zondere stap, want de cultuur historisch waarde van het fort is groter dan de natuurwaarde" Van Tilburg zette kanttekeningen bij de wijze van restaureren. „Ge- In ,,'t Sterrekind" bij de Vrije School aan de Gasthuisstraat wordt dinsdagavond om 20.00 uur een bijeenkomst gehouden over de verzorging en opvoeding van het jonge kind. De avond wordt verzorgd door Martine de Keuningen. De entree bedraagt vijf gulden per persoon, inclusief kof fie of thee. Vooral allerjongste kin deren hebben veel zorg en aandacht nodig. Ze zijn weerloos en afhankelijk, maar soms ook raadselachtig en onbereikbaar. Problemen die zich in de puberteit voordoen, zijn vaak terug te voe ren naar de eerste ontwikkelings fase kozen is voor restauratie in de 19de eeuwse stijl. Dat de plannen ter uitbreiding van de forten en de bijforten voor handen waren, heeft zeker bijgedragen aan deze keuze Het probleem bij restauratie is: kies je voor de oude versie, de zestiende eeuwse constructie, of de nieuwere versie Voor beide op ties is wat te zeggen. Dat het om een van de oudste forten in Neder land gaat, zou een reden kunnen zijn om voor de oude versie te kie zen. Kies je hiervoor, dan moet je een groot gedeelte van de nieuwe re -nog deels intact zijnde versie- afbreken. Kies je voor de negen tiende eeuwse versie, dan moet je min of meer over de oude versie heenbouwen." Van Tilburg wil De Schans meer bij het museum betrekken. Afgezien van de excursies heeft hij goede hoop dat in de Schans 's zomers een opera kan worden gehouden. TVTexel maakte van het fort vorig jaar al buitenopnamen en filmde onlangs de tentoonstelling in het MJM-museum. De reportage is onderdeel van de eerste uitzen ding, op zondagmorgen 4 februari. Daarnaast maakt het programma deel uit van het informatiepakket dat dagelijks wordt uitgezonden. Zeevaartschool. De Zeevaart school Den Helder houdt vrijdag 9 februari (19.00-21.00 uur) en za terdag 10 februari (10.00-14.00 uur) open dagen. De school heeft twee studierichtingen, koopvaardij en visserij, op drie verschillende niveaus. Diverse bedrijven uit de maritieme wereld zullen zich tij dens de open dagen presenteren. Informatie: tel. 0223-614880. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. ds. J. ter Haar. De Waal: 9.30 u. ds. H.R. Betting; m.m.v. The Mes sengers. De Koog: 9.30 u. dienst in De Waal. Den Hoorn: 9.30 u. dienst in De Waal. Oosterend: 14.30 u intrede ds. E.J. Vledder door ds. H.R. Betting. Oudeschild: 14.30 u. dienst in Oosterend. De Cocksdorp: 14.30 u. dienst in Oosterend. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u. ds. J. Kuipers uit Leeuwarden. 19.00 u. ds. J Kuipers; uitz. via De Lichtboei. Oosterend: 10.00 u. drs. G. den Hartog uit Werkendam. 19.00 u. drs. G. den Hartog. GEREFORMEERDE GEMEENTE In kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend. 10.00 en 16.00 u. dienst. GEREFORMEERDE KERK (vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 16.15 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Kogerstraat, Den Burg. 10.00 u. ds. L. Knipscheer; kerkbusje Den Hoorn; uitz. via De Lichtboei. BAPTISTENGEMEENTE Julianastraat, Den Burg. 10.00 u. drs. G. Mik uit Heerhugowaard. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: Za. 19.30 u. The Gospeltrain; themaviering; uitz. via De Lichtboei. Zondag: 10.00 u. uitz. via Ra dio Texel. 10.45 u. herenkoor; nevendienst en crèche. De Koog: zo. 9.30 u. De Cocksdorp: zo, 10.00 u. Woord-communiedienst. JEHOVAH'S GETUIGEN Noordwester 3, Den Burg. Openbare lezing: 10.30 u. „Wat voor naam bouwt u bij God op?" Wachttorenstudie: 11.20 u. „Juist zo de den zij." Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags voor 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen. Van za. 8.00 tot ma. 8.00 u.: Dokter A. C. P. J. Waverijn en Th. van Hattem, Kogerstraat 87, Den Burg, tel. 12016. Consult uitslui tend na telefonische afspraak. Verpleegkundige thuiszorg (wijkverpleging) Kruiswerk Kop van Noord-Holland, afdeling Texel. Voor verpleegkundige thuiszorg op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 06-8998828. Spreekuur jeugdgezondheidszorg (iedere werkdag van 8.30-9.00 uur), telefoon 313241. Het uit leenmagazijn in het wijkgebouw aan de Schoonoord singel 24 is elke werkdag tussen 13.00-14.00 uur geopend, telefoon 313241. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is er spreek uur zaterdag en zondag om 18.00 uur precies, Witte Kruislaan 19, Den Burg. Bij ongevallen of bloedingen is een tandarts bereikbaar via tel. 312323. Thuiszorg (bejaardenhulp en gezinszorg): Voor dringende hulp in het weekend en buiten de spreekuren: 314152. Spreekuur na het weekend maan dag 8.00-10.00 uur en 14.00-15.00 uur. Stichting Thuiszorg Texel, Jonkerstraat 6, Den Burg. Nuttige adressen: •Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. •Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is da gelijks open van 9.00 tot 17.00 uur. Telefoon: tijdens kantooruren 322188; buiten kantooruren 312222. Bij spoedeisende gevallen: 06-11 •Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 322188. •Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen tel. 312527 •Verslavingsproblemen: Voor hulp bij acute problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: tel. 319413 (De Nieuwe Skuul). •Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwem mers in nood: tel. 316270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 312066. •Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwerkend met het heelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 312069. Tandtechniek R. van Oosten (particuliere praktijk), tel. 310605. •Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 312112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd al leen voor spoedeisende gevallen. Vrijdag 26 januari In Cinema Texel draait om 18.30 en 21.30 uur „Golden Eye". In het zaaltje bij de Doopsgezin de kerk wordt vanaf 19.30 uur informatie gegeven over het evangelisatieproject „Klas 2000". De verzamelaarsafdeling van de Historische Vereniging Texel houdt ruilbeurs in De Witte Burcht, aanvang 20.00 uur. ook niet-leden zijn welkom. Zaterdag 27 januari In de Beatrixzaal houdt Gymve reniging Texel een instuif. Jeugd van 3-12 jaar maakt ken nis met gymnastiek, van 14.00 tot 16.45 uur. De B- en C-junioren van VV Texel '94 spelen een zaalvoet baltoernooi in sporthal Ons Ge noegen, aanvang 14.00 uur. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Doornroosje" en om 18.30 en 21.30 uur „Golden Eye". In schouwburg De Kampanje in Den Helder begint om 15.00 uur een sprookjesconcert voor luisteraars vanaf 5 jaar. Entree f8,-. In de Burgemeester De Koning hal begint om 19.00 uur een groot concert, verzorgt door het leerorkest fanfare met me dewerking van KTF, Excelsior en kinderkoor. In sporthal Ons Genoegen wordt van 19.00 tot 23.00 uur het „Grondige Bedrijven"- sporttoernooi gehouden. De toneelgroep van de oud- leerlingenvereniging van de La gere Landbouwschool brengt het blijspel „Hoogheid uw ka meel staat voor" in De Wiele waal in De Waal; 20.00 uur. Toneelvereniging Nieuw Leven herhaalt in dorpshuis 't Skiltje het stuk „Rosageur en Manus- gein" van Aris Bremer; 20.00 uur. Dansclub Madira houdt in par tycentrum Calluna een avond voor danslustigen; 20.30 uur. Zondag 28 januari Om 11.00 uur begint bij boski- osk het Turfveld de zesde trim- loop van de atletiekvereniging. Inschrijving vanaf 10.30 uur. Van 13.00 tot 16.30 uur wordt in sporthal Ons Genoegen een „straatvoetbaltoernooi" ge houden. Onder leiding van Peter Ampt wordt een natuurexcursie van het IVN gehouden. Om 14.00 uur verzamelen bij de ingang van de Bollenkamer (aan het strandslag paal 9). Deelname gratis. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Doornroosje" en om 20.30 uur „Golden Eye". Het Aurelia Saxofoonkwartet geeft om 14.00 uur uit uitvoe ring in theater De Kiekendief in Vakantiecentrum De Krim. Toe gang gratis. Dr E.J. Vledder doet om 14.30 uur in de Hervormde kerk van Oosterend intrede als predikant van de N.H. gemeenten Ooster end, Oudeschild en De Cocksdorp-Eierland. In de voorspeelruimte van de Muziek- en Dansschool wordt om 15.00 uur het kinderto- neelstuk „Ka-boem" opge voerd. Entree gratis. Maandag 29 januari De Christelijke Plattelandsvrou wen komen om 14.30 uur bij een in „De Poort" achter de Gereformeerde kerk in Den Burg. Mevrouw Harting vertelt over „Nonnenleven, vroeger en nu". In de voormalige LBO-kantine aan de Emmalaan hebben de Plattelandsvrouwen van de af deling Texel jaarvergadering. Na de pauze draagt Theo Timmer kinderversies voor. Aanvang 19.30 uur. In het zaaltje bij de Doopsgezin de kerk in Den Burg wordt een Leerhuis-bijeenkomst gehou den. Spreker is drs R. Süss uit Amsterdam. Aanvang 20.00 uur. Elke belangstellende is welkom. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Golden Eye". Dinsdag 30 januari In het zaaltje bij de Doopsgezin de kerk wordt een informatiea vond gegeven over het evangelisatieproject „Klas 2000" 19.30 uur. In de Vrije School aan de Gast huisstraat in Den Burg vertelt Martine de Keuningen over de omgang met kinderen tot zeven jaar; 20.00 uur. Voor de Vrouwenbond FNV verzorgt Betty de Leeuw- Bakker om 20.00 uur in De Buureton een lezing over de Al gemene Wet Bijzondere Ziekte kosten. Ook niet-leden zijn welkom. De Dorpscommissie Den Burg in oprichting heeft een informa- tieavond in hotel De Lindeboonj over het plan „Het hart her steld" van Jook Nauta; 20.0( uur. In Cinema Texel draait on 20.30 uur „Golden Eye". Woensdag 31 januari In Cinema Texel draait on 14.00 uur „Doornroosje" erj om 20.30 uur „Golden Eye". Zolang de harde oostenwini aanhoudt is er grote kans da rond het tijdstip van hoogwate enkele overtochten vervallen Vandaag (vrijdag) is de kritij sche periode 16.00-19.00 uur Morgen (zaterdag) neemt de wind af maar ook dan is de kans nog groot dat er tusser 6.00 en 7.00 uur en tussen 17.00 en 19.00 uur niet wordt gevaren. De meest actuele in formatie daarover kan worden verkregen via telefoon 369600 of 369690. De „Molengat" vaart momen teel als dienstboot omdat de „Schulpengat" in Rotterdam is voor een dokbeurt. Hoogwater te Oudeschild Vr. 26 0.05 en 12.10 u. Za. 27 0.50 en 11.50 u. Zo. 28 1.15 en 12.30 u. Ma. 29 2.05 en 14.00 u. Di. 30 2.44 en 15.15 u. Wo. 31 3.44 en 16.14 u. Do. 1 5.20 en 18.15 u. Vr. 2 6.47 en 19.14 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De zon komt 28 ja nuari op om 8.26 u. en gaat onder om 17.17 u.; 27 januari eerste kwartier, 28 januari doodtij. 'iH In 1978 besloten vier musici de groep ALPACA te formeren. Sindsdien is deze Nederlands- Chileense groep actief op vele po dia. Er zijn CD's uitgebracht en TV optredens geweest. Op zater dag 3 februari verzorgt het gezel schap een twee uur durende muzikale reis in theater De Kie kendief op De Krim. Aanvang 20.15 uur, entree f10,-. Alpaca wil verschillende muziek vormen uit Zuid Amerika ten geho re brengen. Daarbij wordt gebruik gemaakt van originele teksten en veelal authentieke instrumenten. De muziek is niet alledaags en komt tot haar recht door het ge bruik van de quena (fluit), de cha- rango (tiensnarig instrument), de bombq (trom bespannen met gei- tevel) of de tarka (fluit met hese klank). De vier musici beheersen zo'n 25 instrumenten. De musici maakten studiereizen naar Peru, Argentinië, Chili en Pa- raquay. Uit die landen werden teksten, instrumenten en muziek meegebracht, evenals traditionele kledij. Kaarten voor het Texelse optreden zijn telefonisch te bestellen via 316666 of verkrijgbaar bij de re ceptie van De Krim. Het monument ter nagedachtenis van omgekomen Texelse vissers op de haven van Oudeschild is weg. Dat is echter maar tijdelijk. Voor renovatiewerkzaamheden is het overgebracht naar Betsema in Den Burg. In 1975 werd het kunstwerk van Harry Tielemans geplaatst. Veel toeristen gebruikten het echter als steuntje om tegenaan gezeten een bakje patat te eten. Dat vond vis serijvereniging DETV ongepast, zodat vorig najaar werd besloten de bestrating aan te passen en een hekje te neer te zetten. Na het uitvoeren van die werkzaamheden wilde men het kunstwerk zelf ook in optimale staat brengen. Het monument is van staal. Het zal worden gestraald en opnieuw van een beschermlaag worden voorzien. Ruim 30 jaar geleden ver scheen de eerste James Bond film op het witte doek: Dr. No. Zestien „afleverin gen" later is hier de aller nieuwste met bovendien een heel nieuwe James Bond. We zagen Sean Connery (tot nu toe de enige echte). Roger Moore, George Lazenby, Ti mothy Dalton en nu is daar Pierce Brosnan. En hij is over duidelijk de James Bond die we graag willen zienl In een spectaculaire aflevering met vlammende stunts, ingenieu ze vondsten en prachtige décors. Hoewel het verhaal dit keer wat magertjes toont, is de ontwikkeling toch steeds weer verrassend. Een prachti ge rol is weggelegd voor de Nederlandse Famke Jansen. Zij was in Amerika al een top model, maar internationaal wordt dit misschien wel haar grote doorbraak. Als een koe le killende dame die van wan ten weet, zet zij een groot gedeelte van de film naar haar hand (of is dit chauvinisme?). In ieder geval is het genieten bij de stunts die ze mag uitha len en echt niet alleen die ene scène in het badhuis die we zo vaak op de t.v. hebben mo gen zien, waarin ze de heer Bond bijna letterlijk tussen haar dijen vermorzelt. Wat moet je nog meer over een goeie James Bondfilm schrijven. Als u liefhebber bent geweest van de vorige films, dan mag u deze onder geen beding missen. En an ders is het gewoon een hele goeie actiefilm! (CvH) GOLDENEYE, vr. za. 18.30 en 21.30 uur, andere dagen 20.30 uur DOORNROOSJE, voor de kin deren nogmaals de geheel Nederlands gesproken ani matiefilm voor maar f7,50 pp en bovendien: met vier personen heen, voor drie per sonen betalen. Er is een punt gezet achter de we kelijkse politieke uitzendingen van Radio Texel. Nu elke partij twee keer een uitzending heeft ver zorgd is besloten tot een andere opzet, die minder arbeidsintensief is. Ingaand 27 februari komt er een maandelijkse uitzending, waarbij het gespreksonderwerp wordt bepaald door de redactie van Radio Texel en waaraan alle partijen meedoen. De wekelijkse uitzendingen op dinsdag tussen 19.00 en 20.00 uur waren een experiment. Woensdagavond kwamen verte genwoordigers van de partijen bij een om terug te blikken. Daarbij kwam naar voren dat de inspan ningen die nodig zijn voor een goe de uitzending niet zijn meegevallen. Ook het vinden van een onderwerp dat zich leent voor een boeiende benadering en dat tot reacties van luisteraars prik kelt, bleek geen sinecure. De ge middelde kwaliteit van de politieke uitzendingen liet dan ook te wen sen over. Dat veroorzaakte weer dat de luisterdichtheid niet groot was, hetgeen de animo om op de ze wijze door te gaan er niet groter op maakte. De nieuwe opzet lijkt wat dat be treft meer perspectief te bieden. De redactie van de radio bedenkt de onderwerpen en geeft deze op de vrijdag voorafgaand aan de maandelijkse uitzending door aan de politieke partijen. Die hebben dus vier dagen om zich voor te be reiden. De bedoeling is dat in de uitzending door alle partijen me ningen worden gegeven over de aanhangige kwestie en dat luiste raars telefonisch reageren. Iedere zaterdag haalt Scoutiri Texel oud papier op. De mense' wordt verzocht deze spullen vói 10.00 uur aan de straat te zetten zodat ze vlot kunnen worden in geladen. Deze week wordt oud papier op gehaald in de volgende straten: 3. Schilderend, Keesomlaan, Em malaan. Haffelderweg, Ada va' Hollandstraat. Pieter van Cuyck straat en Elemert. Oudeschild: In Oudeschild wordt dinsdag 3( januari vanaf 15.00 uur door „Di Bruinvis" oud papier opgehaald leder wordt verzocht het papier tij dig gebundeld aan de straat ti zetten. De Waal In De Waal wordt zaterdag oud pa pier opgehaald. Leerlingen, ouders en leerkrachten van de Redme IJskaschool komen tussen 9.3C en 10.30 uur langs de huizen. Ouc papier kan ook worden ingeleverr bij de schapenboet in De Mars te Den Burg, naast het Kotex gebouw (vóór 9.30 uur). (advertentie) Na een periode van zwangerschapsverlof hervat haar werkzaamheden als Mensendieck-oefentherapeut in een nieuwe praktijkruimte: Wilhelminalaan 68, Den Burg 3* 315405 Tevens opgave voor zwangerschapscursus Mensendieck en de cursus gezond bewegen.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 2