Folder gehandicapte toerist is unicum uxn Jt 06-11 3 Mensen F amilieberichten Je hoeft niet naar de noordpool om je trouwkaarten uit te kiezen 'S Warm onthaal voor Studenten Orkest Dagmarkt in april verder als Edah Texelaartjes NIEUW FOTOTEXELAARTJE TEXELSE J COURANT Dorpscommissie praat ook over Groeneplaats Het honderd muzikanten sterke Nederlands Studenten Orkest bezette het middelste deel van de Hervormde kerk. (Foto Gerard Timmorman) exel heeft een primeur voor heel ederland. Woensdag werd het erste exemplaar gepresenteerd an een folder met vakantiemo- elijkheden op het eiland voor ensen met een handicap. Deze Is ontwikkeld door de VW in sa- enwerking met de Stichting Va- antiezorg Texel. e Stichting Vakantiezorg opper- e het idee meteen na de oprich- ing in 1994. De wens leefde al anger bij de WV, zodat beide in famies elkaar snel vonden, e informatie moest bijzonder :oncreet zijn. „Je moet als gehan- licapte toerist niet voor onaange- iame verrassingen komen te taan", verduidelijkte WV- ^medewerker Henk Groenen. Uitproberen ind '94 werden logiesverstrek- :ers opgeroepen zich te melden ils zij voorzieningen voor gehandi- apten hadden. Tesamen met de egevens die al bij de VVV bekend aren werd een lijst van vijftig ac commodaties en 50 andere toe- istische voorzieningen opgesteld, lie werden allemaal bezocht door rijwilligers van de Stichting Va- |kantiezorg. „Zij hebben er zo'n 500 uur ingestoken om te contro leren of de voorzieningen ook in derdaad beantwoorden aan de verwachtingen", aldus Groenen. De Stichting hanteerde een keu ringslijst van het IMCO, een offi- ciële provinciale instantie. „Het was in veel gevallen een kwestie van met een centimeter in je han den door een kamer kruipen en maten opnemen. Soms vond een ondernemer dat iets best voor een rolstoel geschikt was. Dan namen we er eentje mee om het te probe ren", vertelt Ineke van Koeveringe, de motor achter de Stichting Va- Tjikantiezorg. Gradaties Door de normen te laten bepalen door een onafhankelijke instelling als de IMCO, bevat de folder ob jectieve informatie. Bovendien heeft de IMCO veel tijd gestoken in het ontwikkelen van een klassifikatie-code. Groenen: „Vroe ger was er ook wel een keuring voor geschiktheid voor invaliden, maar daarbij had je alleen de klas- sifikaties goed of niet goed. Maar de ene gehandicapte is veel min der afhankelijk van aanpassingen dan de andere, dus er moest een gradatie worden ontwikkeld." Dat werd de BTB-code. Die staat voor bereikbaarheid, toegankelijk heid en bruikbaarheid. Gekeken is naar de verkeerssituatie bij een in stelling, het niveauverschil in een gebouw, trappen, deurbreedtes en de aanwezige aangepaste voorzie ningen. De gradaties worden aan gegeven met een systeem van minnen en plussen. Aanpassingen ten behoeve van Cara-patiënten worden met een wolkje aan geduid. Hoe gedetailleerd Nadat de gegevens van de accom modaties compleet waren moesten teksten worden vervaar digd. „Dat lijkt simpel, maar viel tegen", aldus Groenen. „De vraag is hoe ver je wilt gaan. Je kunt alle huisartsen vermelden, maar dat vonden we te gedetailleerd. Wel hebben we bijvoorbeeld opgeno men dét er huisartsen op Texel zijn en hoe de verbindingen met het ziekenhuis zijn geregeld. Dat kan voor gehandicapten een hele ge ruststelling zijn." Om niet alle .ge wone" toeristische informatie ook nog een keer te hoeven vermel den, wordt de brochure gezien als een aanvulling op het bestaande „Waddeneiland Texel". Nadat de teksten waren opgesteld werden ze ter beoordeling naar di verse instanties gestuurd, onder andere het platform voor ouderen en minder validen. Met aan- en op merkingen werd rekening ge houden. De vormgeving en druk werd ver zorgd door ABC design, waarna gisteren 2500 exemplaren van de folder konden worden gepresen teerd. „Dat lijkt misschien weinig, maar we willen eerst zien hoe het loopt. We kunnen 'altijd bijbestel len", aldus Groenen. De brochure wordt alleen op aan vraag toegezonden. De doelgroep wordt op het bestaan geatten deerd via advertenties in gespeci aliseerde bladen. Bovendien worden persberichten over het ini tiatief naar diverse media gestuurd. De VVV en Stichting Vakantiezorg Texel presenteren VAKANTIEMOGEL1JKHEDEN OP VOOR MENSEN MET EEN jj a MnirA o De voorkant van de folder, die een primeur voor Nederland betekent. PRESENT. Boek- en kantoorboekhandel Langeveld en de Rooy Parkstraat 10, Den Burg Telefoon 0222 - 362610 Fax 0222 - 314111 zich tevens op de beurs „Sup port", die in mei wordt gehouden. De kosten voor het vervaardigen van de brochure zijn laag, doordat de inhoud kosteloos is geleverd door vrijwilligers. „We hadden dus alleen drukkosten. Maar we heb ben nog diverse subsidieverzoe ken lopen, waarop we nog geen antwoord hebben gehad. We wil den daar niet langer op wachten, omdat we vóór het seizoen iets op tafel wilden leggen." Omdat de klassifikaties een mo mentopname betreffen, worden gehandicapten wel geadviseerd voor de zekerheid nog even te bel len of de voorzieningen nog ac tueel zijn. Regelmatige aanpassing van de folder lijkt een noodzaak. Vandaar dat de VVV overweegt om in de toekomst bedrijven die in de brochure komen om een bijdra ge te vragen. Groenen: „Ze krijgen er een mooi stukje reclame voor terug." John van der Zwaag 123) uit Den Burg (foto boven) is aan het Al- kwaard College in Heerhugowaard geslaagd voor het vakdiploma eer ste automonteur. Van der Zwaag is werkzaam bij garage Nagy in De Koog. John Eelman uit Oosterend (fonto onder), werkzaam bij Auto centrum Eelman in De Koog, door liep he theorie- en praktijkexamen voor de monteursopleiding even eens met succes. Beide monteurs gaan verder leren voor het diploma waarmee ze APK-keuring kunnen verrichten. Een orkest van dergelijke afmetin gen zie je maar weinig. Het Neder lands Studenten Orkest, honderd muzikanten sterk, dat gisteravond was uitgeweken naar Texel omdat het slotoptreden in Wenen niet doorging. De Hervormde kerk van Den Burg, toch niet de kleinste, was maar net aan groot genoeg om plaats te bieden aan de musici. De verwarming hield weliswaar de ergste kou weg, het kon niet ver hinderen dat het gezelschap lang werk had om de instrumenten te stemmen. Vooral de blazers kamp ten met problemen. Toen de juiste toonhoogte was gevonden, was het orkest onder leiding van Nico- lette Fraillon snel op dreef. De wij ze waarop conservatorium studenten de Symphonie fantasti- que van Berlioz vertolkten, wekte alom bewondering onder de vele liefhebbers die wel een koude reis over hadden voor het buiten kansje. De Dagmarkt in de Weverstraat gaat in april zo goed als zeker ver der onder de naam Edah. Dat komt omdat de keten Dagmarkt volgens exploitant Klaas van der Berg landelijk ophoudt te be staan. Het sortiment en de inrich ting van de winkel veranderen niet, de prijzen wel. De produkten worden goedkoper. De veertig Dagmarkt-zaken in het land waren al onderdeel van Edah, de levensmiddelenpoot (food- groupl van het Vendex-concem. De Dagmarkt-winkels worden te ruggebracht in de bestaande for mule van de Vendex-foudgroup De organisatie vindt dat de goed kopere Edah-formule het meest geschikt is voor Texel. Als de laat ste onderhandelingen komende week met succes worden afge rond, gaat de supermarkt in de Weverstraat vanaf april verder on der de nieuwe naam. De aanpas sing heeft geen nadelige gevolgen voor het personeel. AntiyoovSnuTvner 046 1940 VG Heemskerk Te'tfcon |02510)534 34 No 1 10-^5 0251253434 BOND VAN GEHANDICAPTEN EN ARBEIDSONGESCHIKTEN Bedroefd, maar dankbaar voor alles wat zij voor ons heeft betekend, geven wij u kennis dat, na een lang leven, van ons is heen gegaan Anthonia Honijk-Uitgeest weduwe van H.M. Honijk eerder weduwe van P.J. Appelboom 8 november 1899 t 20 januari 1996 Namens de familie, A. Schot-Uitgeest Bergen, januari 1996 Lindenlaan 42A Correspondentie-adres: Harpendel 6, 1831 CM Koedijk. De crematieplechtigheid heeft in besloten kring plaatsgevonden. Algemene kennisgeving DANKBETUIGING Voor de vele blijken van medeleven, dfe wij moch ten ontvangen na het overlijden van mijn dierbare vrouw, onze lieve moeder, schoonmoeder, oma en overgrootmoeder •MARIE ROEPER zeggen wij u oprechte dank. W. Geus en kinderen Redemptoristenstraat 4, Tilburg. Het is winter maar voor ons schijnt nu de zon omdat vandaag een nieuw leven begon. Wij zijn heel blij met de geboorte van onze dochter en zusje Amanda Larissa roepnaam Amanda Geboren op 23 januari 1996 om 04.52 uur. Gewicht 3450 gram. Lengte 51 cm. Petra en Henk Barhorst Tamara Maris en Colinda Doolhof 6 1791 LL Den Burg 315111 Voor een bezoekje even bellen. Lieve mensen, alle maal hartelijk bedankt voor alle kaarten, bloe men en kadootjes, zo wel in het ziekenhuis als bij mijn thuis komst. Nel Dijt-Bakker 28 januari 1996 wordt dit jongetje Hiermede geven wij kennis dat, na een kort ziekbed, liefderijk verzorgd in verpleeghuis Texel, geheel onverwacht van ons is heenge gaan, mijn lieve moeder, mijn schoonmoeder en mijn zuster Cornelia Jacoba Teegel weduwe van Jan Gielis op de leeftijd van 85 jaar. F.J. Gielis C.P. Hartog E. Ploeger-Teegel Texel, 24 januari 1996 verpleeghuis Texel Correspondentie-adres: Schilderend 75, 1791 BC Den Burg. De crematieplechtigheid zal plaatsvinden op maandag 29 januari om 12.00 uur in het cre matorium te Schagen, Haringhuizerweg 3. Na de crematieplechtigheid is er in het cre- •matorium gelegenheid tot condoleren. Hierbij willen wij u, ook namens de familie, be danken voor uw aanwezigheid, kaartje, telefoon tje, hulp of praatje, tijdens de ziekte en na het overlijden van ons maatje Corry Het gaf en geeft ons veel steun en we zullen dit ook nooit vergeten. Bedankt. Bert Segerink Justin Niels Texel, januari 1996. Mensen, bedankt voor alle attenties tijdens mijn verblijf in het zie kenhuis en bij mijn thuiskomst. Het was te gek. Hannie de Haan De Kooo INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woens dag vóór 17.00 uur. KOSTEN: f7,80 tot en met 3 regels. Per regel meer: f2,60 (incl. btw). De Vries van de Wiel tanksaneringen, tel. 322061. The Pianobar is geopend za. 27 jan. en za. 3 febr. Maandag 29 januari drs. R. Süss in het Leerhuis. Damesstretchbroeken, div kleuren, ƒ59,95 Rabbit Habit. Indonesië '96. De nieuwe programma's van De Boer Wendel, SOC-reizen, van Ginkel en diverse an deren zijn binnen. Haal ze bij Reisburo Texel Holland International. Zaterdag laatste dag van de opruiming bij Bontcou- ture Martin Karlas. Mestopslag probleem: Gratis brengen bij G. v.d. Steeg, tel. 311678. Te koop Meteosat- station, MST 100 van Grundig, tel. 314864, T. Zegers. Aangeb. Talencursussen in 127 talen op cass. enz. f 70,-, ook voor buitenlan ders, 21 danscursussen op cass. enz. ƒ125,-, tel. 070-3638667 of 3894543. „Uw kameel staat voor" A.s. zaterdag in „De Wie lewaal". Nieuw: strakke kinder broeken stonewashed ƒ49,95. Rabbit Habit. Decoders voor satelliet. Service Center Texel, 311777. Dagelijks vers brood van 3 vakbekwame bakkers leder met hun eigen spe cialiteiten. De Vlier. T.k.: Citroen BX 16TRS, met trekhaak etc., jan'84 Inl. tel. 313234, na 18.00 uur. Gevr. voor 3 mnd.: huish. hulp voor 1 och tend p. week in Oude- schild. Tel. 315434. Diverse aanbiedingen naar de Wintersport. Kom langs bij Reisburo Texel Holland International. Tot voor kort was Kunst handel Hans van der Klift de zaak voor mensen met smaak. Maar als u geen smaak heeft mag u ook bij Hans van der Klift kopen. Huur de zon in huis. Snel Resultaat, wanneer het U uitkomt. Sunrent zonne hemels, tel. 310690. Landbouwbeurs Zuidla ren wijziging: wo. 31-1 wordt do. 1-2. Bij vol doende belangstelling. Opgave: TexelTours, tel. 315555, voor 30-1. Bonne Mechanisatie b.v. De laatste winterjacks vanaf ƒ30,-, bij Mantje Mode. Te Koop formule 1 stock- kar toebeh. interessan te prijs. Tel. 315334. Cursus snijbloemen. Dinsdagavond 6 febr. be ginnen we om half 8. In lichtingen en opgave bij Bloemenhal Vespertina, tel. 313453. De basiscursus patch work begint op woensdag 31 jan. a.s. bij Atelier de Witte Engel. Viking-lamjasje van ƒ1325,- voor ƒ925.- opruiming bij Bontcouture Martin Karlas. Antennes (voor tv, radio, scanner, carradio etc.) Service Center Texel 311777. Conversatie Spaans 1x per 14 dagen, start 1 febr Cursustijd. da 16.15 tot 17.15 uur. Kosten: ƒ140,-, inl. en opgave Mijkje Uit- tenbogaard 314203 of 310233. Het is koud, dus voor iedere klant gratis warme chocolademelk. De Vlier. Zandstra kunstschaatsen en noren t/m mt 47. Ren tenaar Oosterend, tel. 318000. Landbouwbeurs Zuidla ren wijziging: wo. 31-1 wordt do. 1-2. Bij vol doende belangstelling. Opgave: TexelTours, tel. 315555, voor 30-1. Frans Stolk Mechanisatie b.v. Te koop: storchenmühle autokinderstoeltje, tel. 314680. Wegens verbouwing t.k.a.: frituur; 4-pits for nuis met bakplaat; afzuig kap, 2m lang motor en pijp. Geschikt voor hore ca. De Zeven Provincieën, tel. 310158, b.g.g. 312652. Biedt uw fiets, huis, auto, paard te koop aan via een foto-Texelaartje. Plaatsing van de foto kost ƒ15,-. (De foto, die u inlevert, dient wel geschikt te zijn om op dit formaat afgedrukt te worden) De tekst wordt volgens Texelaartjestanef berekend. Zie Texelaartjesbon elders op deze pagina. Schitterende Rijncruises, aa. van Rijn-Moezel kom pas, Feenstra Rijn Line, Re derij Rijnvakantie, Oad, Arke en de Jong Intra Va kanties. Haal de program ma's bij Reisburo Texel Holland International. Nu vrijdag en zaterdag 250 gr. versgesneden soepgroenten ƒ1,95. De Vlier. In onze coffeeshop is op vrijdagavond het tweede kopje koffie gratis. De Hema. Alles van de Mexx en sandwich kollektie, nu halve prijs bij Boetiek 22. Wij repareren alle merken KTV, video, radio, cd, sa telliet, camera, etc. Servi ce Center Texel 311777. Te koop: mijn tweewielige kar (zgn. Amerikaanse „roadcar") met bijpas send handgemaakt tuig. In prima staat. Rien Mast, tel. 311757. T.k.: mooie angorageiten. CAE CL vrij.gedekt st.boek 1 lam 319497. Milieuvriendelijk wordt te pas en te onpas gebruikt. Daarom draagt de over heid bij aan de kontrole van het Eko-merk. De Vlier. Voor noodgevallen SCT Satelliet, TV, 311777. De leesgroep antroposofie begint in Oosterend op 5 februari met „Wegen naar Christus" van Rudolf Steiner. Opgeven bij Ida Ezerman, tel. 316409. Te koop: schimmelmerrie st.m. 153, 11 jaar, lief ka rakter, verkeersmak. Tel. 314100. Sony breedbeeld ktv. Ver koop en service, Service Center Texel, 311777. Te huur op de Veluwe: vak.ruimte voor 2 pers. met gebr. v. douche. Gel. aan de rand v.h. bos. Tel. 0318-483489. Zolderkoopjes. Nu een rek vol voor ƒ25,- per stuk bij Boetiek 22. De nieuwe Lanarte bor- duurpakketten bij Atelier de Witte Engel. Op onze bijou afdeling nu extra lage prijzen. De Hema. Pioneer audio en carste- reo, Service Center Texel, 311777. T.k.: Mazda 626 GLX Wa gon 20 12V, grijs, stuur- bekr., elektr. ramen, sun roof, trekh., startonder breker, 130.000 km, bj'88 ƒ10.450. Telefoon 010- 4048550 of Texel 313404. Damesstretschbroeken, div kleuren, ƒ59,95 Rabbrt Habit. T.k-gevr.: kleinbeeld kleu ren t.v. toetstelefoon. Tel. 312049. De zorg voor onze aardbol houdt niet op bij de grens van een natuurgebied. Daarom is er biol. land bouw. De Vlier. Cursus droogbloemen. Donderdagavond 8 febr. beginnen we om VzQ. In lichtingen en opgave bij Bloemenhal Vespertina, tel. 313453. Landbouwbeurs Zuidlaren wijziging: wo. 31-1 wordt do. 1-2. Bij voldoende be langstelling. Opgave: TexelTours, tel. 315555, voor 30-1. Rabobank. Tuinartikelen. Rentenaar Oosterend, tel. 318000. Texel heeft tegenwoordig een andere kadowinkel. Kunstwinkel Hans van der Klift is een zaak voor men sen die over uw kadootje hebben nagedacht. U krijgt bij ons Air miles op de zomerreizen van Arke, Center Pares en Holland International. U kunt ook de Air Miles arrangemen ten bij ons boeken, wij zijn officieel agent. Reisburo Texel Holland Interna tional. VRIJDAG 26 JANUARI 1996 Jook Nauta is als gastspreker uit genodigd om zijn plan „Het Hart Hersteld" toe te lichten. Zijn idee heeft al veel reacties losgemaakt en alternatieve plannen uitgelokt. Het lijkt de dorpscommissie een goede zaak dat iedereen zijn of haar ideeën, vragen en opmerkin gen ter tafel kan brengen, zodat duidelijk wordt voor welke oplos sing het meeste draagvlak is. De dorpscommissie van Den Burg is nog steeds in oprichting, maar profileert zich duidelijker. Dinsdag wordt om 20.00 uur in De Linde boom een openbare gespreksa- vond gehouden over de Groene plaats, waarbij iedereen welkom is.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 3