Overlast rondhangende jeugd valt wel mee Groot aantal mensen zoekt en vindt werk Blok van der Velden op gevoelige plaat Arbeidsbureau beleefde topjaar Voor vogelboek f 15.000,- van provincie en gemeente Twee boeken over kunstschilder Wereldwonder: de man van twee werelden Stalling en bord mogen plaatsmaken r- TEXELSE C0URANT Gemeente moet archeologisch beleid voeren Kom gezellig naar Time Out" Snelheidsovertreders j massaal op de bon KOM OE •SCHOT! WOB&DIEP J 1g>~v VRIJDAG 26 JANUARI 1996 'inkel in, winkel uit. Niets kopen, maar wel overal aan zit- en. Herrie schoppen op straat. Een beeld van de heden daagse schooljeugd? „Ach, dat valt del mee", zeggen Kees Jaap van der Kooi en Peter Bakker, ondernemers uit Oen Burg. „Het is maar net hoe je er zelf mee omgaat." Jeugdwerker Carta Schrama hoopt dat de rondhangers al lemaal naar Time Out komen. „We zijn van twaalf tot half zes open en het is hartstikke gezellig." n het verleden hebben enkele Winkeliers wel eens aan de bel ge- trokken wegens overlast door schooljeugd. Er is zelfs even een werkgroep geweest die zich in het vraagstuk moest verdiepen. Maar de groep is alweer opgeheven, wegens gebrek aan problemen... Ik ondervind weinig moeilijkhe den", zegt Kees Jaap van der Kooi van de speelgoedzaak Intertoys. Zijn bedrijf is niet alleen gericht op die leeftijdscategorie, maar ook nog eens gevestigd aan de Ste nenplaats, een verzamelpunt bij uitstek. „Ik kan het dus weten", grijnst hij. „Het is wel eens lastig als tussen de middag een grote groep binnenvalt, want dat is juist het moment van de dag dat je on- derbemand bent. We lossen elkaar dan net af." Schoolreisjes bezorgen Van der Kooi wèl een paar grijze haren. Als je een groepje Texelse kinde ren binnen hebt en er komen dan nog dertig van die biggen bij...dat is wel eens heftig. Maar ook daar ben je zelf bij. Als het te gek wordt, verzoek ik ze beleefd de Het wordt tijd dat de gemeen te archeologisch beleid gaat voeren. Die boodschap kreeg het college van provincie medewerker mr. R. Visser tij dens de opening van de expo sitie over fort De Schans. „De monumentenzorg staat erg in de belangstelling, maar bij het historisch bodemarchief is dat veel minder het geval." Hij stak de hand in eigen boezem. „Toen we subsidie verleenden voor de restauratie van de Schans, ging er bij ons geen belletje rinkelen dat dit conse quenties had voor het bode marchief. Dankzij de oplettendheid van de Texe laars is er toch veel archeolo gisch materiaal bewaard gebleven. De volgende keer zorgen we wel dat er bij ons eerder een belletje gaat rinke len." Visser wees erop dat de over heid lokale archeologische za ken steeds meer aan de provincie en de gemeente overlaat en dat er meer geld voor beschikbaar komt. „De rijksdienst wordt steeds meer een centrum voor archeologi sche kennis, waar de lagere overheden terecht kunnen." De archeologische dienst van de provincie gaat het bode marchief beter bewaken. Ter illustratie toonde Visser een kaart van het eiland waarop archeologisch waardevolle plekken staan aangegeven. Alvorens er mag worden ge graven of gebouwd op derge lijke plaatsen, nemen archeologen van de provincie eerst poolshoogte. winkel te verlaten. Dat werkt." Diefstallen Van der Kooi vindt dat de Texelse winkeliers zelf moeten zorgen voor een oplossing als ze de mas sale bezoeken ,door jeugd als een probleem ervaren. „Daar kan je de overheid niet mee opzadelen. Maar nogmaals, in mijn ogen valt het wel mee." Hij krijgt bijval van Hema-exploitant Peter Bakker. „We hebben er in het verleden wel eens over gepraat, maar toen bleek dat eigenlijk niemand het erg genoeg vond om actie te on dernemen." De ondernemers brengen de jeugd niet in verband met winkeldiefstal len. „Er wordt heus wel eens wat gepikt. Daarin zijn de Texelse jon geren echter niets meer of minder crimineel dan de overkanters", zegt Van der Kooi. Bakker beaamt dat het altijd een kwestie van opletten is. „Maar dat geldt niet alleen voor de jeugdige rondkij- kers." •Volgens politiewoordvoerder Rob Koningstein is er wèl een toename van het aantal winkeldiefstallen. In 1994 waren er slechts 10 meldin gen tegen 34 vorig jaar. „Maar dat kan ook betekenen dat er minder gevallen onderling worden opge lost. Vergeleken met de overkant is het echt erg weinig." Opvallen dis dat de stijging zich voordoet in het voorjaar, de maanden bij uit stek voor schoolreisjes. Bushokje „Winkeldiefstallen? Nou, ik hoor veel, maar dét is mij niet bekend". zegt jeugdwerker Carla Schrama Zij merkt op dat rondhangen vooi jeugd een normaal verschijnsel is Dat daarbij soms een beetje lui druchtig de aandacht wordt ge trokken hoort er ook bij. „Het is toch hartstikke spannend om zon der pa en ma door Den Burg te lo pen? Je moet niet proberen die categorie uit het openbare leven te schrappen. Jeugd hóórt zich te groeperen, dat is hun manier om contacten te leggen." Volgens Schrama wordt landelijk juist op dit gedrag ingespeeld door op bepaalde plaatsen fietsenhok ken neer te zetten met de bedoe ling dat de jeugd daar kan rondhangen. „Zogenaamde jongeren-ontmoetingsplekken. Dan weten officiële instanties ze tenminste te vinden en hebben ze een plek voor zichzelf." Ze vindt het voor Texel overigens geen op tie. ,,'s Winters kunnen jongeren terecht in Time Out. Voor de zo mer willen we graag iets van een skate-park met een kiosk. Dat kan dan op het eiland functioneren als zo'n ontmoetingsplaats voor jeugd." Het jeugdwerk heeft een ton van de gemeente gekregen om een voorziening te realiseren. Schrama is daar erg blij mee. „Natuurlijk moet je jongeren wel een grens stellen. Maar je moet ze ook iets bieden. Ze zijn er nou eenmaal, men heeft ze zelf gemaakt..." De provincie heeft 10.000,- en de gemeente heeft f5000,- beschik baar gesteld voor een nieuw vo gelboek van Texel. Het gaat om ,,De vogels van Texel vroeger en nu", dat momenteel wordt sa mengesteld door EcoMare met medewerking van Frits Jan Maas. Cor Smit en Adriaan Dijksen en dat zal worden uitgegeven door Langeveld de Rooij. Het is een sterk uitgebreide versie van het in 1974 uitgegeven „Texel Vogeleiland" van A.J. Dijksen. Het nieuwe boek zal 4 a 500 pagina's tellen en wordt dus twee keer zo groot. Het geeft niet alleen be schrijvingen van vogels maar ook van de verschillende landschap pen waarin de vogels leven en waarvan ze afhankelijk zijn. On derscheid in verschillende hoofd stukken wordt gemaakt tussen de broedvogels van duinen, bos en cultuurland. Ook wordt aandacht besteed aan water- en wadvogel- tellingen waarbij een beeld wordt gegeven van de veranderingen die zich in de afgelopen 25 jaar heb ben voorgedaan. Tevens wordt in gegaan op de zeetrek langs de Texelse kust. Toegankelijk Door eenvoudig taalgebruik zal het een boek worden dat voor een breed publiek aantrekkelijk is. Het wordt echter niet oppervlakkig zo dat het ook wetenschappelijke waarde krijgt. De prijs mag niet hoger worden dan ongeveer f60,-. Dat is lang niet kostendekkend. Er zal een exploitatietekort zijn van ongeveer f40.000. EcoMare (stichting Texels Museum) is daar om op zoek naar sponsors. Eind vorig jaar was al tien mille bijeen; daar komt dus nu nog vijf mille van de gemeente en tien mille van de provincie bij. Tegenprestatie B en w hebben wel als voorwaar de gesteld dat te zijner tijd vijf exemplaren van het boek aan de gemeente worden geschonken. Ook de provincie ziet graag een te genprestatie en wel in de vorm van 80 boeken, die voor represen tatieve doeleinden gebruikt kun nen worden. Gedeputeerde Staten vinden de gegevens in het boek een goede aanvulling van wat de provincie zelf in haar gegevens bestanden van de Provinciale Na tuur Informatie heeft opgenomen. Ook kunnen de gegevens van be lang zijn bij de uitvoering van het bekende convenant en bij de plan nen voor het Nationaal Park Texel. 1 Bij snelheidscontroles die de poli tie kort na elkaar hield op drie plaatsen op Texel, werden woens dag niet minder dan 143 automo bilisten betrapt op te hard rijden. Bijgestaan door Geleln Jansen, Jan van der Pijl en Johan Reljdon, fotografeert Pleter Velden. Tussen 9.15 en 10.00 uur werd ge controleerd op het Bolwerk in Ou- deschild, waar maximaal 50 km mag worden gereden. Van de 16 passerende voertuigen reden er vijf te snel. De hoogst gemeten snelheid was 85 km per uur. De volgende controle was tussen 11.00 en 12.30 op de Dorpsstraat in De Koog, waar ook maximaal 50 km per uur is toegestaan. Hier passeerden 233 voertuigen waar van er 60 te snel reden. De hoogst gemeten snelheid was 95 km per uur. Tenslotte werd gecontroleerd op de Postweg in De Cocksdorp. Van de 246 passerende voertuigen gingen er 78 op de bon. De snelste reed 92 km. Tevens werd een bestuurder bekeurd wegens het aan de linkerzijde passeren van een verkeersgeleider. Was 1995 nog het jaar van Jac. P. Thijsse, 1996 lijkt dat van schil der Ad Blok van der Velden te worden. Op initiatief van kunst verzamelaar Jan Zwan wordt een boek samengesteld waarin 120 van zijn schilderijen, voornamelijk Texelse landschappen, zijn ge bundeld. Los daarvan is Blok van der Velden-kenner Tineke Kooi man bezig aan een ander boek, waarin het levensverhaal van de in 1980 overleden kunstenaar wordt opgetekend. Zwan, die onlangs zijn uitgebreide collectie van Blok van der Velden overdeed aan de gemeente, vond Jan van der Pijl en Gelein Jansen bereid het prestigieuze kunstboek samen te stellen. Blok van der Vel den - met zo'n 2000 schilderijen een zeer produktieve kunstenaar - vereeuwigde veel mooie plekjes op het eiland. Het leek de sa menstellers daarom een goed idee om in het boek een „rondje Texel" te maken, te beginnen en te eindi gen bij Den Hoorn. Onder de 120 platen zowel kleurenafbeeldingen van olieverfschilderijen en aqua- raellen, als ook pentekeningen in zwart/wit. Om de kleuren zo rea listisch mogelijk weer te geven, werkt fotograaf Pieter de Vries met kostbare kunstlitho's. Om de kwaliteit van de schilderijen te toetsen, worden de samenstellers bijgestaan door conservator Jo han Reijdon. Dagboek De doeken zijn afkomstig van de collectie van Zwan, maar ook van andere eigenaars. Om een volledig beeld van het eiland te scheppen, zijn de samenstellers nog op zoek naar schilderijen of aquarellen (al leen in kleur), met name uit de om geving van Den Hoorn, Oosterend en de Prins Hendrikpolder. Eige naars wordt gevraagd zich met hun doek vrijdag 2 februari bij Op- duin te melden, waar de fotograaf vanaf 9.00 uur 's morgens klaar staat. Zaterdag 8 februari, vanaf 11.00 uur is ook mogelijk. Afge zien van Texelse landschappen, worden ook werken afgebeeld van Blok van der Veldens Dordtse, Eind 1995 stonden 931 Texelaars bij het arbeidsbureau in Den Burg ingeschreven als werkzoekende. Dat is bijna een record: alleen in 1983 waren er nog acht personen méér op zoek naar een landere) baan. De werkloosheid was twaalf jaar geleden echter een stuk hoger. Door het grote aantal werkzoeken den werklozen en positieverbe teraars) maakte het arbeidsbureau een druk jaar door. Er lieten zich 1809 personen inschrijven, 128 meer dan het jaar ervoor. Het aantal aangemelde vacatures steeg enorm. Zonder de uitzend- formule was een aantal van 540 begroot. Met het uitzenden erbij werden het er 714. De top 3 werd gevormd door de horeca met 314, de detailhandel met 99 en de schoonmaaksector met 57 va catures. Het arbeidsbureau wist in 78% van de aangemelde vacatures een werkzoekende aan een baan te helpen. Dat gebeurde door inten sieve bemiddeling en werving van geschikte kandidaten van zowel Texel als de overkant. Ook had het arbeidsbureau meer contact met werkgevers. Vorig jaar legden con sulenten van het arbeidsbureau 223 bezoeken aan bedrijven af. De werving aan de vastewal leverde Theo Zijm: ..Intensieve bemiddeling... 487 reacties op. Theo Zijm, directeur van het Ar beidsbureau Den Burg, conclu deert: „Het feit dat de taak stellingen zijn gehaald en soms zelfs werden gedubbeld, maakte 1995 voor ons tot een topjaar." Daar staat tegenover dat in verge lijking met 1994 het aantal werk lozen in 1995 iets hoger was (683 eind '95 om 675 eind '94Ï. Tij dens het jaar liep het aantal niet- werkende terug tot 307 in juli (in 1994 was het minimum 294). Per maand bekeken was de werkloos heid ten opzichte van 1994 voort durend hoger. De verschillen varieerden van 2 tot 130 personen per maand. Volgens Zijm was een stijging van de werkloosheid voorzien, omdat de groei van de werkgelegenheid zou achterblijven bij de groei van het aantal werkzoekenden. „Mede door onze bemiddeling en de toe passing van de uitzendformule is de werkloosheid in de tweede helft van het jaar bijna op het peil van het voorgaande jaar ge bracht", aldus Zijm in een toe lichting. Een positief teken is dat bij de werklozen jonger dan 27 jaar de aantallen in de laatste vier maan den lager zijn dan in '94. Zijm schrijft dit toe aan de gunstige markt voor jongeren en extra in spanningen van het arbeidsbureau in het kader van de Jeugd-Werk- Garantie-Wet. Het aantal langdurig werklozen op Texel is toegenomen. Zijm: „De verwachting is dat hun aandeel in het totaal nog zal toenemen. De concurrentie tussen kort werklo zen en langdurig werklozen zal in veel gevallen in het nadeel van de laatsten uitvallen." Toch is hij niet helemaal ontevreden. De maand januari eindigde namelijk met 123 personen die een jaar of langer werkloos waren; eind december was dit aantal teruggdrongen tot 113. „Een goed resultaat gezien de verwachte ontwikkeling." de Vries kunstwerken van Ad Blok van der (Foto Gerard Timmerman) Franse en de Italiaanse periodes. Als tekst worden alleen fragmen ten uit het dagboek van de kunstenaar gebruikt. De samenstellers gaan ervan uit dat het boek in mei verschijnt. Vóór het zover is, worden liefheb bers in de gelegenheid gesteld in te tekenen. De prijs van het boek is nog niet bekend. Nóg een boek Intekenaars dienen te beseffen dat het de bedoeling is dat er nóg een boek over Ad Blok van der Velden verschijnt. Het wordt geschreven door Tineke Kooiman, die al enige jaren onderzoek doet naar het le vensverhaal van de schilder. Ze heeft naspeuringen over de kunstenaar verricht tot in het Ita liaanse San Remo aan toe, waar hij in 1980 overleed. Ook dit boek zal rijk worden geïllustreerd met uiteenlopend werk van de schilder en vertelt veel over de achter grond. Van een samenwerking tussen mevrouw Kooiman en de heren Jansen en Van der Pijl is het niet gekomen. Laatstgenoemden wa ren wel van haar studie op de hoogte, maar verder dan overleg kwam hetniet. Voor de realisatie van mevrouw Kooiman's boek moeten nog de nodige financiële barrières worden geslecht. Publi catie op korte termijn wordt niet verwacht. Als de dorpscommissie er mee instemt, mag de „lelijke" fietsenstalling aan het Kerkplein in Oosterend worden geschilderd of verwijderd. Dat schrijft het college van b en w aan de bewoners van het Kerkplein en de Oesterstraat, die eerder een boze brief aan de gemeente schreven. De stalling, bestaande uit me talen stangen, past volgens de bewoners niet bij het historisch karakter van het dorpscentrum. Om deze reden maken zij ook bezwaar tegen het verlichte plattegrondsbord met reclame Na behandeling door de raadscommissie voor algemeen en organisatorisch beleid heeft het college besloten dat verplaatsing van het bord mogelijk is, mits de dorpscommissie een andere geschikte lokatie kan aanwijzen. De dorps commissie zal overleg moeten plegen met Dral Reclame, die de plattegrondsborden in de Texelse dorpen exploiteert.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5