500 jaar Menno stijlvol herdacht teso Eerste tv-uitzending feest der herkenning Subtropisch bad Ameland blijft dicht Agenda TEXELSE COURANT Simon de Waard: arbeiderszoon die burgemeester werd Brommer gestolen Even een pak SNERT halen in 10 voor Texel: geen geld voor Calluna Wat ik zeggen wou... De Marsdiep, deel IV Pupillentoernooi Zee-ijs erg gevaarlijk Veldrijden lijdt onder winter Wat zeggen wou. Cultuurhistorisch DINSDAG 6 FEBRUARI 1996 Met Simon de Waard, die vorige week op 90-jarige leeftijd overleed, is een markante persoonlijkheid heengegaan. Vele jaren maakte hij deel uit van de Texelse gemeente raad en zowel voor als na de oor log was hij wethouder. Zijn be stuurlijke ambities kregen de bekroning in oktober 1957, toen hij werd benoemd tot burgemeester van Warffum [Groningen]. Simon de Waard kwam op 3 de cember 1905 ter wereld m Duits land. Zijn Texelse ouders beproef den daar wegens de crisis in de landbouw hun geluk, maar gingen in 1915 weer in Eierland wonen. De jonge Simon kon goed leren, wilde onderwijzer worden maar moest van school om op het land te hel pen. Toch zag hij kans om daar naast te studeren voor boekhouder en belastingconsulent. Zijn eerste baan was boekhouder bij graan- maalderij De Hoop in De Cocksdorp In 1934, het jaar dat hij trouwde, begon De Waard een ei gen belastingkantoor in Den Burg. Zijn politieke carrière startte in 1935, toen hij voor de CHU in de gemeenteraad werd gekozen. Vier jaar later schopte hij het tot wet houder. In augustus 1941 nam De Waard ontslag omdat hij ,,niet als handlanger van Hitier wilde funge ren". Mede hierdoor werd hij als staatsgevaarlijk beschouwd en in december 1944 door de Duitsers opgepakt. Een dag later ontsnapte hij uit het Weeshuis in Den Burg en dook een aantal maanden onder op het eiland. Na de oorlog keerde De Waard te rug als raadslid voor de Partij van de Arbeid en in 1947 was hij weer wethouder. In die jaren van weder opbouw was hij op Texel verant woordelijk voor de dorpsontwik keling en volkshuisvesting. In 1950 was hij een half jaar loco-burge meester en klaarblijkelijk beviel hem dat goed, want in 1957 solli citeerde De Waard naar het burgemeesterschap van het 2.500 inwoners tellende Warffum. Met succes. Schertsend werd hij wel ,,de burge meester van Rottum" genoemd, omdat ook het eiland Rottumeroog tot de gemeente Warffum werd gerekend. Dat eiland telde slechts één gezin van de strandvonder annex vogelwachter. Nadat hij na zijn pensionering in 1971 naar Texel was terug gekeerd, probeerde De Waard het opnieuw in de plaatselijke politiek. Dat ver liep echter moeizaam. In 1974 was hij kandidaat op de lijst van de linkse combinatie PAKT, maar kreeg te weinig stemmen. Vier jaar later bleef Cor Ellen hem zeven stemmen voor, maar in oktober 1979 kon hij onverwacht weer in de raad plaatsnemen toen PAKT-wet- houder Jaap Westdorp zich om gezondheidsredenen moest terug trekken. Meteen werd De Waard fractievoorzitter en liet zich gelden als een felle tegenstander van de dubbeldeks veerverbinding. Na de volgende verkiezingen, in 1982, was de rol van de inmiddels 76-ja- rige De Waard op politiek gebied uitgespeeld Zaterdag tussen 21.30 en 23.30 uur werd in de Gasthuisstraat in Den Burg de bromfiets van een 16-ja- rige Oosterender gestolen. Het be treft een witte Puch met het verzekeringsplaatje ZHR 138. De brommer was niet afgesloten. (ADVERTENTIE) Telefoon 31 48 90 NES - D« ica aiodcelhouJcn vin hei subiropuch r»*m- palcis Tropica Ambt* bij Nel op Ameland hebben besloten het bod in 1996 niet (e heropenen Een a&nul maanden (cle- d ic koop tui u(eod lernjgi Overzicht van de live-uitzending in de TV Texel-studio in d'Ouwe Ulo Kabelkijkend Texel kon zondag ge tuige zijn van de eerste officiële uit zending van TV Texel. Voor het pro gramma was in d'Ouwe Ulo een tijdelijke studio ingericht, waar voor de tv-makers een flitsend de cor op de kop hadden getikt De re portages en de reclamespotjes maakte over het algemeen een goede indruk, maar bij de live-op namen waarmee de reportages aan elkaar werden gepraat deden zich aanloopproblemen voor. De uitzending moet voor veel kij kers een feest der herkenning zijn geweest. Tal van prominente en minder prominente Texelaars pas seerden de revue. De camera's van TV Texel draaiden op verschillende lokaties en evenementen op het eiland, waarbij menige bekende in beeld kwam. De compilatie van de proefuitzending en reportages over De Schans en de kookcursus voor 55-plussers zaten goed door timmerd in elkaar, evenals de reclamespotjes. Blikvanger was Maarten Spanjer als taxichauffeur, maar minstens zo'n vermakelijk tafereel was het om gewone" Texelaars tijdens de spotjes aan het werk te zien. In de reportage over het Texelse uitgaansleven liet horeca-onderne- mer Klaas Fris zich kritisch uit over de 1-2-3-regeling, een discussie onderwerp waar TV Texel in de ko mende uitzending op terug komt. Vermakelijk en theatraal was het stuk over de Bowema's [sinds zon dag weten we dat de naam een af korting is van: bohémiens, wee moed en adel] waarbij Marcel (Foto Gerard Timmerman) Wernand al schransend een „orale oraliteit" voordroeg. Haperingen deden zich met name voor tijdens het jeugd- en jongerengedeelte, mede doordat de band niet wilde starten „TV maken is spannend, zeker als het een live uitzending betreft", im proviseerden presentatrice Marija Westerlaken en Fausto Albers zich door het jeugd-gedeelte. Het was niet hun fout dat af en toe een ca mera verkeerd stond ingesteld, een schoonheidsfoutje dat met de toe name van de ervaring en gewen ning aan de nieuwe apparatuur wel zal verdwijnen. Het zou de helderheid van het pro gramma ten goede komen als vooraf en gedurende de uitzending een programma-overzicht werd gegeven. Datzelfde geldt voor een aanwijzing over de naam van de gene die voor de microfoon zit. De volgende uitzending is zondag 25 februari, om 11.00 uur. Uit de Leeuwarder Courant. 10 voor Texel doet een beroep op de politiek om niet langer geld in Calluna te steken. „Viereneenhalf miljoen gulden is er al ingepompt en nu wilt u meewerken om er nog effe twee miljoen gemeen schapsgeld in te stoppen. En het eind is nog niet in zicht." 10 voor Texel verwijst naar het subtro pisch zwempradijs op Ameland, dat dit jaar niet meer open gaat. De vereniging vraagt zich af hoe noodzakelijk Calluna is voor Texel. „Er is nog nooit iemand geweest die heeft bewezen hoe noodzake lijk dit bad voor Texel is. Een toerist die op vakantie wil naar ons mooie eiland zal deze vakantie echt niet afblazen als er geen zwemparadijs is. Tel het aantal zwembaden bij bungalows en hotels eens op. En iemand die absoluut in een chloor- badje wil zwemmen, die zoekt een accommodatie met zo'n bad." De sluiting van het subtropische zwembad Tropica Ambla op Ame land, waar de zes aandeelhouders onlangs besloten dat het bad niet meer open gaat, is volgens 10 voor Texel niet het enige voorbeeld in het land. Op Ameland bestaan plannen om het bad een andere bestemming te geven, zoals een theater of een grote dancing. Er blijken op Texel toch mensen van goede wil rond het „plan Mars diep" te lopen. Mensen die ook wel geld in haar willen steken. Dat is toch een hoopgevend gevoel. Al leen dan stokt het verhaal, want wat dan!? Welnu, restaureren na tuurlijk! Een klus die jaren gaat duren, maar dat geeft niet. Uiter aard direkt open voor betalende belangstellenden. Onderwijl gesta dig doorwerken aan de „reconditioning" van het originele schip. Men moet wel tevoren we ten dat er uitgegaan moet worden van alleen een gammel casco. Lan delijk moet door het bedrijfsleven worden gesponsord, al was het maar met materiaal of zelfs com plete produkten. Iets in de geest van: „kunt u een mast bouwen" of „kan uw leer- school-scheepsbouw een geklon ken schoorsteen bouwen/schen ken" of „kan uw bedrijf een paar luchtkokers gratis leveren" of... En zo kunnen we nog wel even door gaan. Met andere woorden de din gen die werkelijk nodig zijn: geld, een Marsdiep, goede wil en een lange adem. Voorbeelden: In Engeland heeft men bijvoorbeeld het s.s. „Great Britain" uit 1843 in Bristol en de theeclipper „Cutty Sark" uit 1869 m Greenwich als toeristische trek pleister van de eerste orde. Eens als wrak teruggehaald naar Albion, inmiddels gerestaureerd en hun geld dubbel en dwars opbrengend. (In Bristol is op 24 mei a.s.een con ferentie over „Historie Ships De sign, Restoration Maintenance", wie gaat er even heen?) In Bremerhaven ligt de driemaster „Seute Deern", waar onze ooster buren al jaren goede sier mee ma ken. Hiervoor had ze jaren een ziel togend bestaan als drijvende jeugdherberg „Pieter A Koerts" gehad. Notabene een geschenk van een nazaat van een overleden Delfzijlse emigrant, zag toch het toenmalige Delfzijlse gemeentebe- De D-pupillen van VV Texel '94 hiel den zaterdag een onderling zaal- voetbaltoernooi. De teams -van redelijk gelijkwaardige samenstel ling- hadden de namen aangeno men van bekende Europese clubs. In de finale won Borussia Dortmund van Benfica. Het win nende team bestond uit Justus Zegel, Meivin Kikkert, Gaime Vla ming, Leon Zijm, Pieter Dogger en Arjan Dorst. Ajax, dat in de poule met miniem verschil van Borussia had verloren, eindigde als derde door in de troostfinale Anderlecht te kloppen. In de strijd om de vijfde plaats won Real Madrid na strafs choppen van AC Milan, Celtic werd zevende, Arsenal achtste. stuur geen kans (of wilde niet) het oude houten zeilschip voor Neder land te behouden. In Zwolle ligt sinds anderhalf jaar het middenklasse restaurant „Thor" z'n geld dubbel en dwars op te brengen. Na jaren lang in Den Helder als tankcleanschip „Y-8262" en daarvoor als sleepboot en mijnenveger dienst te hebben ge daan, ging dit hoogbejaarde schip (bouwjaar 1916) een nieuw leven tegemoet met een capaciteit van 68 gasten (evt. uit te breiden tot 100 personen) en dit op een totale lengte van 31 meter. Wie reist even naar Zwolle om een hapje te eten op een 80 jaar oud schip? Open van dinsdag t/m zondag van 11.00- 23.00 uur. Tot slot: Van de Thor is ook alleen het originele casco overgebleven en daarna geheel m stijl weer op gebouwd... Uw vasthoudende Roy M. Helleman, Oudeschild Een wandelingetje over het ij zige Texelse strand had voor fa milie Van der Graaf uit Zoeter- meer verkeerd kunnen uitpakken Vader en dochter lie pen, net als andere wandelaars, over de ijslaag, die tijdens de eb op het schijnbaar droge deel van het strand achterbleef. Moeder bleef iets achter om een foto te maken. „Toen ik omkeek was mijn man ineens verdwenen", vertelt ze. Met zijn 90 kilo was hij door het ijs gezakt. Toegesnelde wandelaars konden geen hulp bieden, uit gevaar hetzelfde lot te ondergaan. Met enige moeite wist Van der Graaf zelf op de kantte klimmen. „Waarschijnlijk heeft er een mui onder de ijslaag gezeten, die tijdens de eb is leeg gelopen. Hij was niet nat, dus het viel mee. Mijn dochter was helemaal overstuur", aldus me vrouw Van der Graaf, die ande ren wil waarschuwen. „Het ijs is kennelijk niet dik, dus zoiets kan ook gebeuren als er nog wél water onder staat." Bij de veldrit van zaterdag kwamen door de winterse omstandigheden niet veel rijders aan de start. In to taal dertien doorzetters gaven acte de précence. De vier gestarte jeugdrenners ga ven elkaar weinig toe. In de laatste ronde wist Robert Jan Appel als eerste en laatste bocht te ronden en te winnen. Tweede werd Erwin Goenga en derde Evert Rikkenberg. Sebastian Ran werd vierde. In de A-poule senioren wist Riéh Brouwer een gaatje te slaan met nummer twee Jan Zijm en wist dit tot de laatste ronde vol te houden. Derde werd Theo Boom, vierde Otto Goenga en vijfde Wim Piet Eelman. De renners in de B-poule senioren bleven tot de laatste ronde bij el kaar. In deze ronde sprong Peter van Boven weg en werd verras send eerste voor Guido Betsema die Dirk Eelman van zich af wist te houden. Vierde werd Menno Goënga. De laatste veldrit van de competi tie wordt gehouden op zaterdag 17 februari op het parcours aan de Biesboschweg. Training. Door de aanhoudende vorst trainen de D-pupillen deze en komende week in sporthal Ons Genoegen. D3 en D4 samen op dinsdag van 17.00-18.00 uur, D1 en D2 samen op woensdag van 17.00- 18.00 uur. „500 jaar na Menno Simons opweg naar Gods toekomst. Wie gaat er met ons mee?". Grote letters die deze tekst vormden, werden zon dag in de doopsgezinde kerk in Den Burg getoond door kinderen van de zondagsschool. Het was onderdeel van een feestelijke en stijlvolle herdenkingsdienst, die gold als opening van het herdenkingsjaar ter gelegenheid van het feit dat de Doopsgezinde voorman Menno Simons 500 jaar geleden in Witmarsum werd geboren. Elders in het land werden derge lijke herdenkingsbijeenkomsten al een week eerder gehouden. Op Texel werd tot uitstel besloten om „concurrentie" te vermijden met de intrede van de hervormde pre dikant Evert-Jan Vledder in Ooster end. Onbewust werd daarmee be vestigd dat de tijd waarin verschillende kerken elkaar dwars zaten, lang voorbij is. In de dienst stond de vraag centraal of herdenken zinvol is. Als eerste werd het antwoord gegeven door Dick Bruin, voorzitter van de kerke- raad. „Wie geen aandacht besteedt aan het verleden, die zal het heden niet begrijpen". Bruin vroeg in zijn welkomstwoord aandacht voor de bloemen op de avondmaalstafel, deze keer bestemd voor Bram Guiljam, die herstellende is van een knie-operatie. Het boeket zat vol oecumenische symboliek. Naast een „hoeksteen" zaten er drie paarse irissen in (de drie-een heid) en negen kaarsen in (voor stellende de negen geloofsge meenschappen- van Texel) verbonden door het gele lint van het evangelie. Ds M. Keyser bracht later in een inleiding naar voren dat herdenken niet bedoeld moet zijn om het ver leden te verheerlijken, maar meer om zich rekenschap te geven van Dinsdag 6 februari In het dorpshuis van De Koog („De Hof") beginnen de Texelse kampioenschappen biljarten (tot en met a.s. zondag). In Cinema Texel draait om 20.30 uur „The Madness of King George". Woensdag 7 februari In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Doornroosje" en om 20.30 uur „The Madness of King George". Op de ijsbaan van Oudeschild worden short track-schaats wedstrijdengehouden Inschrij ven vanaf 18.30 uur; start 19.00 uur. In EcoMare verzorgen Chr. Smeenk (Nationaal Natuur historisch Museum) en (VJardik Leopold (IBN) een winterlezing over walvisachtigen in de Noordzee. Aanvang 20.00 uur; entree f5,-. In Cinema Texel draait om 20 30 uur „Golden Eye" Vrijdag 9 februari In „De Poort" achter de Gerefor meerde kerk in Den Burg wordt bingo gespeeld ten bate van een bos- en landbouwprojekt in Ke nia. Om 16.00 uur voor de jeugd van de basisscholen en om 20.00 uur voor iedereen. In Cinema Texel draait om 18.30 en 21.30 uur „Golden Eye". Zaterdag 10 februari In Cinema Texel draait om 18.30 en 21.30 uur „Golden Eye". Muziekkorps DEK geeft in dorps huis De Waldhoorn het winter- concert onder leiding van Tammo Lenting; 20.00 uur. Tf gang gratis. In Het Eierlandsche Huis in Cocksdorp kan vanaf 20.30 worden gedanst op divei soorten muziek. Toegang gral Zondag 11 februari In zaal De Ferrever wordt 11 30 tot 16.30 uur volksdansdag met Aziatiscj dansen gehouden onder leidi van Jan Knoppers. In het Koger dorpshuis De I worden de finales gehouden v de Texelse biljartkampioJ schappen. Geen bijzonderheden. Er wol volgens dienstregeling gevar| en er worden geen extra scl pen ingezet. De Molengat is m steeds dienstboot. De Schulpi gat is nog niet teruggekeerd vi de dokbeurt. Informatienummers: 369690 formatie wachttijden, inzet ei schip en eventuele actuele boi dienstinformatie), 3696S|a< 369692 (informatie dienstrei ling). Hoogwater te Oudeschild. Di. 6 Wo. 7 Do. 8 Vr. 9 Za. 10 Zo. 11 Ma. 12 Di. 13 9.15 9.40 9,47 10.20 10.56 0.14 0.50 en 21.45 uf en 22.21 u| en 22.56 u en 23.26 uL en 23.40 u,P 11.20u en 11.40 ui en 12.05 uj Aan het strand is het ongeveer een uJr s eerder hoogwater De zon komt 11 fi bruari op om 8.03 u. en gaat onder o 17.43 u 12 februari laatste kwartier ip |- februari doodtij „Natuurmonumenten mag schop zetten in natuurgebieden", lazen we onlangs in de Texelse Courant. De Kroon oordeelde dat het belang van Texels Belang niet rechtstreeks betrokken is bij het besluit. We mogen blij zijn dat er op Texel nog mensen zijn die opkomen voor de belangen van de natuurgebie den. En dan bedoel ik de activitei ten die ongewenste aantasting van cultuurhistorische en landschappe lijke waarde van gebieden op het eiland kunnen veroorzaken. Zo hadden wij vroeger 5,5 hectare grond tussen de Dorpsstraat in De Koog en het Mienterglop, in het zo genaamde artikel 11-gebied. Het werd gebruikt als landbouwgrond, maar de gemeente bestempelde het indertijd tot land van „cultuur historische en landschappelijke waarde" en tevens land dat ten hoogste maar voor één procent mag worden bebouwd, zo klaarde een ambtelijke vertecLt woordiger onder ede, toen we*e| zaak lieten voorkomen. Die culttas historische bestemming zorg^- ervoor dat de gemeente voor^jj minimale prijs over de grond jeN beschikken. Kennelijk heeft de klaring onder ede niet zo\ waarde gehad, want inmidj staan er in Villapark Kamperfi in datzelfde gebied 36 vakarj woningen. Om nog maar niei denken aan wat nog komen gal En dan is er nog iets. Er rustte claim op het land. Als het ti werd verkocht als bouwterrein, de meeropbrengst van de toen dende prijs verrekend moeten den met de verkopers, dus de fa lie Dalmeijer. Van die meerwaarde hebben echter nooit een cent gezien. De toenmalige gemeentebesti! ders hadden blijkbaar niet zov op met cultuurhistorische en la' schappelijke waarden. Ze hebt mij een loer gedraaid en ik laat er niet bij zitten. W. Dalmeii De Ka de erfenis waarmee in deze tijd goed moet worden omgegaan. Daarbij dringt een vergelijking van de tijdgeest van nu met die van 500 jaar geleden zich op. Ook toen was er verandering, twijfel over het ge zag en onzekerheid in het licht van nieuwe ontdekkingen die de wereld groter maakten. Ds Keyser schetste pakkend de omstandigheden die de aanvankelijk katholieke pastoor Menno Simons ertoe bracht zich aan te sluiten bij het uit Duitsland geïmporteerde „doperdom" en uit het „pausdom" te stappen. Ken merkend voor de doopsgezinden is dat zij niet alleen de kinderdoop verwerpen maar ook kritisch of af wijzend staan tegenover kerke of wereldlijk gezag. Het zijn de meenteleden zelf die elkaar „v manend" in het spoor houdf „Het beloof berust op geen anc fundament dan de leer van Jei Christus". De „fundamenttekst" (I Korintie 3:10-12) die deze opvatting ond bouwt, was zondag ook het ther van de preek van dominee Kn« scheer. Aan de dienst werd meegewe door gemeentelid C.P. Laan die kenmerken van het geloof in een gedicht had Een voor deze gelegenheid meerd koor van 16 personen enkele liederen ten gehore.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 2