Regen is veel slechter Vorst houdt aan: vogels houden het redelijk vol uis-bewoners leuren op met praatje Zeer „Texelse" novelle van Hermine Landvreugd Vrijwilligers gezocht voor 's avonds TEXELSE 7 COURANT Broers De Vries derde en vijfde Auto's bekrast lenoten \Hermine DINSDAG 6 FEBRUARI 1996 jek bii de koffie Verzorgster Carien Bakkertweede van links] probeert het de bewoners in de huiskamer van ..De Krukel" naar de zin maken 's Avonds is er minder personeel en zijn er vrijwilligers nodig om voor wat gezelligheid te zorgen (Foto Frans Hopman) a zeven uur 's avonds laten veel tewoners van afdeling „De rukel" in Verpleeghuis Texel zich aar onder de wol stoppen. Ze lebben weinig aanspraak en ver- 'eling slaat om in irritatie. Maar iet kan ook anders. „Als er iemand iij is, is de sfeer vaak juist gezel- ig. Je hoort dan hele verhalen over 'roeger en er wordt gezongen." ersoneel hiervoor ontbreekt ech- r, zodat het team van „De rukel" op zoek is naar vrijwil- ig(st)ers. et team zoekt mensen die het leuk 'inden om met een groepje [van ngeveer tien] bewoners koffie te Irinken, tv te kijken, een spelletje te doen, of gewoon lekker te klet- ien. Van de vrijwilligers wordt niet [erwacht dat zij iedere avond langs [omen; een keer per week zou al mooi.zijn. Verpleegkundige achter grond is niet nodig. „Goed met nensen om kunnen gaan is het lelangrijkst", aldus teamleider erda van der Puyl. „De Krukel" is de psycho geriatrische Ip.g.] afdeling, waar dementerende bejaarden worden verzorgd. De bewoners hebben een eigen kamer, maar een groot deel van de dag bevinden ze zich in de „huiskamer", waar men een mooi uitzicht geniet op de hoek Lijnbaan-Gasthuisstraat. Familie, bekenden en andere belangstellen den kunnen daar de hele dag vrij naar binnen lopen; van bezoek tijden is geen sprake. Lang niet ie dereen doet of durft dat. Waardevol „De drempel is hoog voor sommi gen. Men denkt vaak: het heeft toch geen zin om binnen te stappen, want hij of zij herkent me toch niet meer. Maar dat valt best mee. De contacten kunnen hier nog heel waardevol zijn." Sommige bewoners zijn zich am per bewust van de omgeving, zij zijn vergeetachtig niet betrèkking tot het heden. Over het verleden zijn echter vaak nog goede ge sprekken te voeren. De huiselijke sfeer die men in „De Krukel" pro beert te creëren, kan daar een steentje aan bijdragen. Op de afde ling lopen zelfs twee poezen rond, die door de bewoners liefdevol op schoot worden genomen. Afleiding Verpleeghuis Texel is klein in verge lijking met andere verpleeghuizen, waardoor er niet meerdere p.g.-af delingen op na gehouden kunnen worden. Patiënten van uiteenlo pend niveau worden daarom bij elkaar geplaatst. Dat kan wrijvin gen geven. Degenen die „beter bij de tijd" zijn, ergeren zich aan ande ren die zich minder bewust zijn van hun omgeving. Afleiding kan ech ter veel onrust voorkomen. Overdag lukt dat aardig. Dan is meer verzorgend personeel aan wezig en worden regelmatig activi teiten georganiseerd, soms met hulp van een vrijwillig[st]er. Elke dinsdagmiddag komt Jacolien Eelman, activiteitenbegeleidster Koning Thialf houdt Texel in de greep, al is die minder hevig dan vorige week. Menig vetbol wordt druk bezocht door hongerige vo gels. Maar hoe is het met de vogels die zich niet in dorpskernen en tui nen vertonen? Volgens de deskun digen valt het mee. „Regen is er ger", aldus éen van hen. Het wintert flink, maar er ligt nau welijks sneeuw. Dat is voor veel vogelsoorten de redding. „Er zijn nog wel wat groene sprietjes te vin den. Op elk hoekje waar het groen is zitten dan ook ganzen", vertelt Piet Postma van Staatsbosbeheer 'SBB). Normaal is voornamelijk de rotgans op het eiland te vinden. Dat is nog steeds de meest talrijke, maar verder zijn momenteel exem plaren van nagenoeg alle in Neder land voorkomende soorten op het eiland neergestreken. „Leuk voor kenners", zegt Postma, die denkt dat de vorst en de hevige mis- periode van enige weken geleden daar iets mee te maken heeft. Maar de aantallen zijn allerminst ex treem. „We hebben nu ongeveer tweeënhalf duizend ganzen hier, da's de helft van vorig jaar." Invasie Door de vroeg ingetreden winter Het bijvoeren van vogels op grote schaal is nog niet nodig. Wie in zijn tuin iets wil doen moet er rekening mee houden dat zout en dierlijk vet niet goed is voor vogels IFoto archief TCI wordt het steeds minder met de hoeveelheid voer, waardoor de ganzen interen op hun vetreserve. „Hun conditie wordt er niet beter op Af en toe vind ik een dooie, maar het is nog niet zorgelijk." Als de winter nog lang aanhoudt, kun nen wel problemen ontstaan. „Dan zijn ze te zwak om naar hun broed gebied in Siberië te trekken." Volgens Postma is het op dit mo- van de afdeling somatiek, met haar gitaar en muzikale zus op bezoek. Donderdagochtend wordt ook gezongen, dan brengt Bep van der Meer op de piano de stemming er in. De liedjes van toen worden soms uit volle borst meegegalmd. Bingo en diavoorstellingen zijn andere dingen die de sleur door breken. Ook 's avonds Maar ook 's avonds is er behoefte aan afleiding en gezelligheid. Na de avondmaaltijd wordt er koffie geschonken, maar de meesten zouden best nog tot een uur of half negen aandacht willen hebben. Uit zichzelf ondernemen ze echter wei nig en het verplegend personeel heeft er geen tijd voor. ,,'s Avonds zijn op de afdeling twee verzorgsters aanwezig en die heb ben het tot tien uur druk met me dicamenten rondbrengen en men sen in bed stoppen", vertelt Gerda van der Puyl. Zij kan geen extra krachten inzet ten, want dat kost geld en daarvoor is binnen het budget geen ruimte. Het accent ligt op de dag: dan zijn er meer medewerksters, maar die zijn nodig om de bewoners rustig te wekken, te wassen en aan te kle den. „We besteden daar veel tijd aan, dat bevordert de rust. Mensen voelen zich daardoor prettiger. Maar het is een keus, die ten kóste gaat van de bezetting 's avonds." Het team van „De Krukel" zou graag in de late uurtjes dezelfde gezelligheid als overdag willen bie den. Enthousiaste vrijwillig[st]ers gezocht dus. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij het Ver pleeghuis Texel, telefoon 31 40 41 Vie Hermine Landvreugd van vroeger kent, zal met de weede novelle in haar nieuwe boek van de ene verba- ing in de andere vallen. Niet alleen omdat „Laatste boot lalf tien" een opvallend portret van haar geboorte-eiland s, maar vooral wegens de zeer nadrukkelijke verwijzin gen naar bestaande situaties en personen die er in voor- (omen. )e jeugdige hoofdpersoon Mare eeft dezelfde vrienden en dorps als Hermine vroeger. Het rarenkorps op de RSG vertoont eel gelijkenissen. En zelfs de on- ereikbare liefde van Mare lijkt ontegenzeggelijk op die van de nu 28-jarige oud-Hoornder. Er is ook veel dat niet „klopt". Het dorp Kogerzand bijvoorbeeld, waar de rijke kottervissers wonen. Of dat je vanuit Den Burg over Klif rijdt, Landvreugd:Texelse namen alvorens je op het plein bij Goënga komt. Het eiland heeft eveneens een andere naam. Maar de vlag en het motto zijn weer wel dezelfde: Groen-zwartWestend in het hart. Er is waarschijnlijk geen romancier die niet uit eigen omgeving en er varingen put. Maar de mate waarin Landvreugd dat heeft gedaan, mag met recht opmerkelijk worden ge noemd. Reden genoeg om haar aan een vraaggesprek te onderwer pen. Zeker voor de interviewer, die in de belangrijkste bijfiguur veel van zijn eigen broer Jeroen her kent. Terecht? Links zag ik het huis van Job, bo ven was zijn kamer, daar bij het raam met de grote rode vlek. Dat was een poster van Che Guevara. „Als ik vanuit mijn slaapkamer rich ting jullie huis keek, zag ik die rode vlek. En die uitspraak van Job dat hij sigaren rookt om de Cubaanse economie te stimuleren, is ook van Jeroen. Ik heb inderdaad regelma tig aan hem gedacht. Maar het was niet mijn bedoeling om een natuur getrouwe beschrijving van mijn vroegere omgeving te maken. Als de sfeer maar klopt." Ze lacht hard en vertelt dan het verhaal van een telefoontje dat ze onlangs kreeg. „Van Mark Riteco (de hoofdpersoon heet Mare Rieteco, JR). Hij had gehoord dat zijn naam in verband werd ge bracht met pikante verhalen. Daar moest hij meer van weten. Ik dacht eerst dat ik in de maling werd ge nomen, want ik kon me hem met herinneren. Pas later begon er iets te dagen. Maar de naam Rieteco heb ik gekozen omdat die nogal Texels is. En Mare vond ik wel een passende voornaam. Toen ik die twee namen voor het eerst achter elkaar zag staan, kwamen ze me vaag bekend voor. Maar ik heb nooit aan hem gedacht. Hij ver telde dat-ie alles leest dat over Texel uitkomt. Ik heb hem een exemplaar toegestuurd." Nostalgie In het boek is Mare smoorverliefd op een oudere leerlinge van de RSG. Hij doet alles om haar aan dacht te trekken, maar ze is onbe reikbaar. Dat hij zelfs begint aan een cursus judo, kan daar niets aan veranderen. Ook in dit geval is de verwijzing bijzonder expliciet Haar naam (Franka) is de vrouwelijke vorm van de naam van de jongen op wie Hermine zelf verliefd was. De achternaam is dezelfde geble ven. Voelde ze geen schroom toen ze dat opschreef? „Niet echt. Hij weet dat ik toen verliefd op hem was. Geen lezer merkt die verwij zing, afgezien van enkele Texelaars misschien. Ik had een Poolse ach ternaam nodig voor het verhaal. Daarnaast is het ook gewoon een grapje voor mezelf, een vorm van nostalgie. Zo heb ik tenminste nog iets gedaan met al dat lijden op de judoclub." Normvervaging Het titelverhaal van het boek is heel anders. In „Margaretha bleef het langst liggen" zijn de personages een beetje de weg kwijt in het (ste delijke) leven Hun waarden en normen zijn vervaagd en ze roepen anderen zelfs niet meer tot de orde wanneer die heel ver gaan in het beschadigen van hun medemen sen. Zo laat de hoofdpersoon, een jonge studente, zich verleiden door een skinhead. Wanneer die een collecterend padvindertje zijn huis binnen lokt, hem verdovende mid delen voert en het joch tenslotte kaal scheert - op een Hitler-lok na - zegt het meisje daar niks van. Ster ker, ze blijft omgaan met de onverlaat alsof er niets is gebeurd. „Deze twee verhalen passen goed bij elkaar", meent Landvreugd, die al ruim tien jaar in Amsterdam woont. „Juist vanwege die grote tegenstellingen. Stad tegenover platteland, mensen die helemaal vrij zijn tegenover mensen die het al te horen krijgen wanneer ze een scheet laten. Toch staat ook het eerste verhaal niet ver van me af. Ik heb personages en gebeurtenis sen natuurlijk wat overtrokken, maar als ik om me heen kijk zie ik ze wèl. De jeugd in de grote stad heeft geen duidelijke richtlijnen meer. Je kunt overal voor kiezen te genwoordig, zonder dat iemand dat raar vindt. Je kunt heel burger lijk zijn, of alternatief of Christelijk. Er zijn ook mensen die doorde weeks extreem gezond leven en veel sporten, maar in het weekend drie gram coke opsnuiven. Het is allemaal mogelijk en het gebeurt steeds meer. Al geloof ik zeker dat dit vooral voor de grote steden geldt. Ik merk dat tijdens voorlees avonden op het platteland. Ik word daar soms slecht geloofd." Landvreugd kiest geen partij in haar boeken. „Ook die skinhead is niet alléén maar slecht. Hij heeft aardige trekjes en is romantisch. Dat is ook leuker dan karakters die zwart of wit zijn. Ik hoop dat de le zers dat ontdekken. Dat ze doorle zen en niet al te snel over een voor hun schokkende passage vallen. Het gaat om mensen die op zoek zijn. Zelfs in het tweede verhaal, waar Mare niets aanneemt en alles zelf wil ontdekken. Dat beschouw ik als mijn thema." Dramaturg Sinds het verschijnen van haar eer ste boek - nu bijna drie jaar geleden - heeft Landvreugd niet stil geze ten. Ze schreef een aantal verhalen, waarvan de meeste werden gepu bliceerd in tijdschriften als Elle, Viva en in verzamelbundels. Ze deed een toneelproject met tieners van verschillende nationaliteiten, geeft één dag per week schrijfles op de kunstacademie en werkte in een collectief van vijf schrijvers aan het scenario van een TROS-serie. Hoewel die nooit gereed kwam, heeft Landvreugd naar eigen zeg gen veel geleerd. Ook tot haar schade en schande. „Ik weet nu helaas wat een dramaturg is. Zo iemand kijkt of de tekst logisch in elkaar zit, of de geschetste karak ters gaandeweg het verhaal niet op een ongeloofwaardig wijze veran deren. Hij vraagt je hoe iemand eerst zijn oma kan vermoorden en daarna bejaardenverzorger wordt. Maar het kan ook voorkomen dat jouw en zijn smaak botsen. Ik vind het leuk om iemand grof neer te zetten en daarna te nuanceren, zo dat hij toch aardig wordt. Sommige dramaturgen vinden dat onge schikt voor televisie en draaien de verhaallijn liever om. Dat is wel eens moeilijk. Toch is het schrijven van scenario's erg leuk. Ik ben dol op beelden en dialogen. Ook de beperkingen vormen een uitda ging. In een boek kun je uitweiden zoveel je wilt, In een scenario moet je rekening houden met de be schikbare tijd en het budget." Ze zou haar werkzaamheden graag in die richting uitbreiden, maar beseft dat de mogelijkheden gering zijn. „Het is moeilijk om er tussen te komen. De omroepen vallen vaak terug op de vertrouwde men sen. Maar ik ben nu gevraagd door de VPRO." Met een twinkeling: „En zij vertelden me dat ze géén drama turg hebben." Joop Rommets ment moeilijk vast te stellen of de ganzen schade aanrichten aan agrarische percelen. „Krijgen we een mooi voorjaar, dan zie je er waarschijnlijk niets meer van." De smienten, die in het najaar een ware invasie uitvoerden op Texel, zijn voor een groot deel doorge trokken toen halverwege de tempe raturen enigszins milder werden. Dode vogels Het deel van de steltlopers dat met is weggetrokken heeft het momen teel wel erg slecht. Bij EcoMare zijn afgelopen dagen diverse schol eksters gebracht die zodanig waren verzwakt dat ze niet meer te redden waren. „Dat is vaak het geval met vogels die zich laten vangen. An ders hadden ze nog wel genoeg energie om te vluchten", aldus Adriaan Dijksen. Juist om de kou te weerstaan hebben de vogels veel voer nodig. Steltlopers wroeten in het zand van droogvallende platen, maar die zijn momenteel met ijs bedekt. Ook andere soorten die met hun snavel in de grond naar voedsel zoeken hebben het slecht, door de vorst is de bodem keihard. Dijksen denkt dat alle niet ver zwakte exemplaren zijn weggetrok ken. „Niet eens ver, Waarschijnlijk. In zuidwest Nederland was het al een stuk minder koud." De toppereend heeft het ook met best. Deze soort duikeend leeft op de Waddenzee, waar hij naar schelpdieren duikt. Steeds meer groepen worden op de Noordzee gezien en enkele exemplaren zijn al ernstig verzwakt in EcoMare opge vangen. Verdrongen Volgens Dijksen gaat het met de watervogels nog aardig. „Als er maar genoeg wakken zijn, dan hou den ze het wel uit. Er gaan heus wel wat zwakkere dieren dood, maar dat zijn er geen honderden." De blauwe reigers hebben het het moeilijkst. Dijksen: „Er zijn al vijf dode dieren gevonden." De statige vogels leven van vis, maar kunnen daar met bij. Bijvoeren valt niet mee, omdat brutale meeuwen het schuwe dier vaak verdringen. „We hebben er bij EcoMare een paar die stiekum een visje meepikken." De sterfte onder de vogels lijkt tra gisch, maar is op zich niet onna tuurlijk. De sterkste dieren blijven over, het is een vorm van selectie. Dijksen: „Neem nou die reiger. Een deel trekt naar het zuiden en een deel met. Heb je een zachte winter, dan zijn die laatsten in het voorjaar het eerste aan de beurt. Maar nu het even tegenzit worden ze „ge straft" voor het niet wegtrekken." Ongezond Van de kleine vogelsoorten zijn de meeste insecteneters weggetrok ken. Lijsterachtigen eten ook plant aardig voedsel dus komen in de meeste tuinen wel aan hun trekken. Dat geldt ook voor merels en me zen. „Ik ben al opgebeld door on geruste mensen die vertellen dat het voer blijft liggen Ze dachten dat ze iets verkeerds gaven. Maar er wordt gewoon zoveel gevoerd, dat ze vol zitten." Dijksen wijst erop dat zout en dierlijk vet niet goed is voor vogels. „Eigenlijk geldt voor vogels hetzelfde als voor mensen." De houtsnip, waar eind december juist veel exemplaren van werden gezien, hebben ook een flinke douw gekregen van de vorst. Dijk sen spreekt over zeker honderd dode dieren. „Je vindt ze niet, want ze verstoppen zich onder bladeren. Maar vooral begin januari, in die ijzelweek, zijn veel houtsnippen gesneuveld. Ze pikken in de grond naar hun voer en toen dat niet meer ging, was het snel gebeurd." Schimmel Een normale winter, zegt ook Erik van der Spek van SBB „De vorst trad vroeg in, waardoor de dieren werden aangemoedigd op tijd weg te trekken. Het is meestal erger als de winter pas laat invalt, want dan zijn de meeste exemplaren al wat minder sterk." Volgens Van der Spek zijn meeste vogels goed opgewassen tegen de vorst. „Kou kunnen ze wel verdra gen. Regen is veel erger. Dan gaat alles schimmelen en rotten. Nee, dit is niet extreem." Zolang watervogels een wak hebben redden ze zich best. Hidde de Vries is als derde geëin digd bij de Noord-Hollandse kam pioenschappen judo voor heren tot 21 jaar. Zijn jongere broer Sjoerd, vorige week nog aspiranten kampioen van Nederland, werd vijfde in de klasse tot 65 kg. De 17-jarige zwaargewicht Hidde de Vries was het afgelopen week einde één van de kandidaten voor de titel Noord-Hollands kampioen. De wedstrijden in Beverwijk liepen naar verwachting. De Oudeschilder plaatste zich relatief gemakkelijk voor de finale tegen Jeroen Dressier uit Hoorn. De twee judo ka's kennen elkaar goed en er was sprake van een gelijk opgaande strijd. Dressier wist als eerste te scoren, waardoor De Vries de aan val moest zoeken. Met nog weinig seconden op de klok moest de Texelaar risico nemen. Dressier kreeg de ruimte en scoorde tegen De Vries met een fraaie overname. Hidde raakte in de finale geblesseerd aan schouder en tussenribspier, maar moest nog een keer aantreden om zich te kun nen plaatsen voor de Nederlandse kampioenschappen. Na een inten sieve blessurebehandeling en een kort uitstel van de strijd om de tweede en derde plaats probeerde hij zich te plaatsen. De blessure belette hem echter tot een goede „pakking" te komen en ook deze partij ging verloren. Alleen de eer ste twee plaatsten zich voor de Nederlandse kampioenschappen, de bronzen plak was dus net niet voldoende. Sjoerd de Vries, kampioen van Ne derland bij de aspiranten, voelde zich goed op z'n gemak tussen het judogeweld van de oudere judoka's in de 65 kg klasse De 14-jarige judoka uit Oudeschild won zijn eer ste partijen met mooi en snel judo. Alleen tegen Xander Swet verloor hij door een verwurging. In de verliezersronde moest Sjoerd aan treden tegen de 20-jarige Dennis Teunissen uit Amsterdam. Indien de Texelaar zou winnen was een tweede plaats nog het hoogst haal bare. Sjoerd scoorde al vrij snel in de wedstrijd met een mooie schouderworp. Halverwege de par tij zette de jonge Oudeschilder weer in voor een schouderworp, maar hij werd schitterend onderuit geveegd door Teunissen. De scheidsrechters gaven zeer tegen de zin van Sjoerd ippon. Sjoerd be haalde daarmee een vijfde plaats. De broers De Vries kunnen zich nu rustig voorbereiden op de interna tionale Open Zaanse kampioen schappen die het komende week einde in Zaanstad worden gehouden. Een onbekende vandaal heeft heeft in de nacht van zaterdag op zondag aan twee geparkeerde auto's voor duizenden guldens schade toege bracht. De aan de Noordwester geparkeerde wagens, eigendom van Texelaars van resp. 51 en 40 jaar, werden met een scherp voor werp bekrast.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 7