edrijven werken samen bij herstel autoschade Vereniging AKT uniek initiatief Trombone speelt hoofdrol in familieconcert Muze Hoe komt een nieuwe club aan gemeentelijke subsidie 1 Bëdrijvi gheid-~\ Regels op een rijtje gezet Beheer zeehonden thema symposium Woning wijkt voor uitbreiding AH Boerderijentocht Boeren moeten zelf ratten bestrijden Gevonden spullen op de ijsbaan Commissie blij met infopagina gemeente in TC Bert Schuiling heeft geen idee iTEXELSE y COURANT' Bedrijvig^/ Fysiotherapie: dépendence in twee dorpen Toegangskaarten bruidsshow Paas-hobbymarkt in Eierlandsche Huis Horecavabeurs in Stappelandhal Texelse autodealers en Graaf >uiterij hebben de handen ineen (slagen Ze hebben de vereniging Ltoschade Kombinatie Texel |KT) gevormd, gericht op efficient snel herstel van autoschade. Dit (beurt volgens de regels van het (rzekeringswezen wat betekent at voldaan wordt aan de eisen op et gebied van vakbekwaamheid, irijscalculatie, technische outil- age, management en milieu. it eigen belang van de betrokken ""bedrijven is ook duidelijk: Het sys- em moet meer werk aantrekken, >n welkome compensatie voor »t feit dat auto's steeds beter wor- ;n zodat ze voor onderhoud en paratie minder vaak naar de ga ge hoeven. In combinatie met het it dat Texel, waarop met meer an 4000 auto's rondrijden, meer aragebedrijven zijn gevestigd dan genlijk kan, veroorzaakte dat een linder rooskleurig toekomstper- )ectief voor de gevestigde ealers. „Gelukkig" doen zich op Bt eiland jaarlijks honderden Bvallen van schade voor, het ge- Dlg van aanrijdingen of andere ngevallen. De garages repareren raag, maar als regel gebeurt dat p kosten van een verzekerings maatschappij en die gaat niet met k bedrijf in zee. Niet elke auto- ealer beschikt over geavanceerde sapparatuur, computer, richtbank f spuitcabine. Dat probleem is nu pgelost door in AKT-verband van Ikaars spullen gebruik te maken. Concurrentie et idee om werk in huis te houden oor te gaan samenwerken ont- tond ruim anderhalfjaar geleden, en autospuiter Kees Graaf en de utodealers Kees Dros, Jan risnigt en Henk Schraag de kop en bij elkaar staken. Niet ontkend ordt dat dit mede een reactie was p de expansie van het auto- chadebedrijf Schoenmaker waar en behoorlijke zuigkracht vanuit ing. Menige dealer moest aanzien at auto's van het door hem verte- enwoordigde merk in geval van lchade niet bij hem maar bij choenmaker werden gerepa- erd. Dat werd volgens hen mede de hand gewerkt doordat hij ook het enige Texelse autobergings bedrijf exploiteert. Verongelukte auto's die hij met zijn kraanwagen ophaalde, werden daardoor ook door hem uitgedeukt en anderszins gerepareerd, tenzij de klant het anders wilde. De concur- rentiespanning op deze markt nam nog toe toen Schoenmaker de door hem gerepareerde auto's niet lan ger naar zijn buurman Kees Graaf verwees om te worden gespoten, maar dit zelf ging doen en de be nodigde cabine aanschafte. Reactie Dat is allemaal legitiem in con- currentieland, maar het lokte wel reactie uit. In de Autoschade Kombinatie Texel werken nu elf bedrijven samen de garage bedrijven Eelman, Den Burg, Dros, Grisnigt, Nagy, Reij, Rentenaar, Westend, Sambeek Truckservice, Texelse Autocentrale en Graaf Spuiterij Met uitzondering van de laatste zijn het allemaal dealers of subdealers van bepaalde auto merken. De bedoeling is dat in ge val van schade de auto zoveel mo gelijk wordt gerepareerd door de dealer van het betrokken merk. Als een beroep wordt gedaan op AKT komt een Renault dus terecht bij Dros, een Volvo bij Wim Grisnigt, een Volkswagen bij de Auto centrale, een Suzuki bij Westend, enz. Die bedrijven hebben perso neel dat dagelijks met deze merken omgaat en beschikken over origi nele onderdelen. Wat een dealer bij schadeherstel niet kan, besteden ze uit aan een AKT-lid dat wel de mo gelijkheid heeft. Het richten van een auto gebeurt bijvoorbeeld bij Dros omdat die over een richt- installatie beschikt Aan de zelfstandigheid van de be drijven verandert niets. Het gaat niet om een fusie of een nieuwe onderneming, het is slechts een coördinerende vereniging, die zich tot doel stelt een beschadigde wa gen snel weer op de weg te krijgen en daarbij de klant alle admini stratie en (verzekermgs) romp slomp uit handen neemt. De repa ratie wordt minimaal twee jaar Het Daniël Speer Trombone Consort Vier rasmuzikanten op trombone, een virtuoos pianist en een vertel ler. Zo presteneert organisator De Muze het muziekspektakel „Kla vier Trombones" dat woensdag 28 februari, aanvang 14.00 uur in theater „De Kiekendief" op De <rim wordt gehouden. Het concert omvat twee bekende composities uit de muziekliteratuur, Carnaval des Animaux van Camille Saint Saëns en de Rhapsody in Blue van George Gershwin. Aan de hand van een diashow wordt het verhaal over het carnaval der dieren ver teld. Een echt familieprogramma dus. De composities die worden ge speeld zijn zodanig voor deze instrumentale combinaties be werkt, dat het lijkt alsof de stukken origineel voor deze bezetting zijn bedoeld. Naast de grote werken staat een prelude van Sergei Rachmaninof voor piano solo op het programma. Hetzelfde stuk wordt daarna door vier trombones gespeeld in een arrangement. Het publiek kan zo de vergelijking trek ken tussen de originele en de be werkte versie. Het Daniel Speer Trombone Consort werd opgericht in 1985. De vier musici studeerden allen aan gegarandeerd. De garantietermijn kan zelfs uitlopen tot tien jaar bij verlenging van de fabrieksgarantie. Gedurende de reparatie krijgen de klanten een gratis leenauto De AKT voldoet aan de uitrustings- en inrichtingseisen volgens Focwa Classificatie norm 1. Info De AKT, die kantoor houdt bij Graaf Spuiterij, Slingerweg 39, en dag en nacht bereikbaar is, heeft de plaat selijke politie op de hoogte gesteld van het initiatief Met veel schadegevallen heeft de politie te maken en er wordt vanuit gegaan dat deze de vaak geschrokken auto mobilisten objectief informeert over waar de auto heen kan voor herstel. Door middel van een huis aan huis mailing zal autorijdend Texel op de hoogte worden ge steld. Er is een goed zakelijk contact geweest met Schoenmaker. De AKT is niet van plan een bergingsbedrijf te beginnen. Schoenmaker blijft daarvoor het aangewezen bedrijf, maar als de klant te kennen geeft dat hij met AKT in zee wil, dan zal Schoenma ker de wagen naar de dealer van het betrokken merk brengen of naar het centrale AKT-terrein bij Graaf Spuiterij. De AKT heeft inmiddels contracten afgesloten met Achmea Scha- Om de schade op te nemen is het meestal niet nodig dat de expert van de verzekering naar Texel komt. De AKT zorgt voor video opnamen die via de lijn naar de verzekeraar worden gestuurd en opgeslagen Deze techniek maakt deel uit van het Audatex-systeem. waarin ook de administratie, facturering e.d. is geïntegreerd. tfoio Hurry de Graaft deservice (het samenwerkingsver- band van de verzekeraars Centraal beheer, OLM, Zilveren kruis, 't Groene Land, ABM, AMRO, FBTO en Avero) en met Stichting Schade- garant (Aegon, Algemene Zeeuwse, Amev, Delta Lloyd, Diligentia, Eerste Hollandsche, General Accident, Generali, Natio nale Nederlanden, Nederlanden van 1870, Ned. Verz. groep, NOG, RVS, Tiel-Utrecht, UBO en Zurich), alsmede met Interpolis. Met an dere schadeverzekeraars zijn nog gesprekken gaande. Hoe moet worden omgegaan met het groeiende aantal zeehonden in de Noordzee? Deze vraag staat centraal tijdens een internationaal symposium dat op 19 april in EcoMare wordt gehouden. Een zestal sprekers uit verschillende landen blikken alvast vooruit naar de volgende eeuw. Zeehonden zijn in Nederland be schermde dieren. Omdat de popu latie gestaag groeit, worden ze ech ter steeds minder zeldzaam. In Noorwegen is de jacht op zeehon den weer gestart wegens ver meende concurrentie met de visse rij. In Schotland gaan stemmen op om grijze zeehonden die in het wild leven een anti-conceptiepil toe te dienen omdat ze een bedreiging vormen voor de zalmkwekerij. En in Denemarken zijn de opvang-ac- tiviteiten stopgezet. Welke ontwik kelingen willen we in Nederland? Met dit symposium wil EcoMare de Albert Heijn wil uitbreiding van de supermarkt aan de Waalderstraat mogelijk maken door de woning nummer 20 te slopen. Op de vrij komende plek komt een nieuw pand waarbij op de begane grond aan de kant van de Waalderstraat een aparte winkelruimte van 70 m2 wordt gemaakt terwijl aan de achterzijde de uitbreiding met 200 m2 van Albert Heijn komt. Op de bovenverdieping komen drie dienstwoningen. B en W gaan accoord en zijn bereid pand 20 aan de woonbestemming te onttrek ken. Voor het huis Waalderstraat 20 staan pinakels die een monumen tale status hebben. B en w redene ren dat die status te danken is aan de relatie met het karakteristieke pand en de stoep. Als dat pand wordt vervangen door een modern gebouw, verliezen ook de pinakels hun monumentale betekenis. Het college vindt dan ook dat de gevel van de nieuwbouw er zodanig ka rakteristiek moet uitzien dat ook de pinakels tot hun recht blijven ko men. De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid geeft dins dag een oordeel over het plan. het Brabantse conservatorium. Na hun studie stelden zij zich ten doel de trombone in al z'n verschij ningsvormen te promoten en voor een zo breed mogelijk publiek toe gankelijk te maken. Ze speelden op de belangrijkste podia in binnen- en buitenland en verzorgden daar naast ook veel radio en televisie optredens. Het ensemble is vernoemd naar de Duitse renaissance componist Daniël Speer [1636-1707], die als een van de eersten originele mu ziek voor trombones schreef in trio en kwartetvorm. Tevens beschreef hij de werking van de trombone en het gebruik ervan in de kunst muziek. De entree bedraagt f20,- [Vrienden van De Muze en kinderen f 15,-J. Voorverkoop bij De Krim, de VVV en Nauta Boek. Er is flink bezuinigd bij de ge meente. Verenigingen die aanklop pen voor subsidie, krijgen vaker dan voorheen nul op het rekest. Hoe moet een nieuwe club die geld nodig heeft dit aanpakken? Dê ge meente zette enkele voorwaarden op een rijtje. Als een club bij de gemeente om financiële steun vraagt, zal eerst worden bekeken of soortgelijke verenigingen op Texel actief zijn en zo ja, of die al door de gemeente worden gesubsidieerd. Het nut of de kwaliteit van een club is geen criterium om een bijdrage te wei geren Overigens houdt de ge meente zich het recht voor subsi die voor een minder gewenste activiteit te weigeren. Volgens de regels zou elke club voor een bijdrage in aanmerking komen Dat is een uitbreiding bij de vroegere regeling vergeleken, waarin was vastgelegd dat alleen jeugd-, sport-, zang-, dans-, en muziekverenigingen in aanmerking kwamen. Het college heeft daarom besloten de mogelijkheid opnieuw tot deze groep te beperken. Hoeveel? Hoeveel geld een club van de ge meente kan krijgen is een verhaal apart. Het geraamde exploitatie tekort wordt als basis gebruikt. Een nieuwe club zal zo snel mogelijk geldelijke steun willen hebben, maar het lijkt de gemeente slim om een wachttijd van een jaar in te stellen, om te kijken of een instan tie levensvatbaar is. Voordeel is De boerderijentocht die woensdag zou worden gehouden, is verscho ven naar 28 februari. De veeteelt studieclubs gaan woensdag name lijk op excursie naar Friesland. De boerderijentocht start om 10.00 uur bij de familie Van Leeuwen van Fak-Fak, waar een nieuwe stal is gebouwd voor het vleesvee Rattenbestrijding werd altijd ge daan door het waterschap in sa menwerking met de gemeente Met ingang van dit jaar heeft Hol lands Kroon besloten deze samen werking te beëindigen. Het college wil dat grondgebruikers een actie vere rol spelen in het vérdelgen van de schadelijke knaagdieren. Door de overdracht van wegen is de door het waterschap te beheren oppervlakte flink afgenomen. Daar naast is rattenbestrijding een ge meentelijke taak Het waterschap wil nog wel meehelpen, maar brengt dan ruim ƒ13.000,- in reke ning. Het college voelt daar niet veel voor. B en w vinden dat ratten in bermsloten afkomen op voedsel op aanliggende percelen. De eige naars daarvan zouden actief moe ten meehelpen om ze te bestrijden. De medewerker van de gemeente die met deze taak is belast zal moe ten adviseren en de grond gebruikers moeten aanspreken op hun verplichtingen Uitgifte van giftig lokaas wordt op de huidige wijze voortgezet Het college wil de bestrijding bij woningen gratis laten verrichten. Ook gratis wordt het onderzoek en advies voor bedrijven en bestrij ding in open terreinen. Na een jaar willen b en w deze nieuwe aanpak opnieuw tegen het licht houden. dat een club dan een begroting èn een jaarrekening kan indienen. De wachttijd kan worden over brugd door toekenning van een kleine startsubsidie. In voorko mende gevallen wordt nu steeds ƒ250,- gegeven. De beslissing over het toekennen van de raamsubsidies wordt door het college van b en w besloten. De raad stelt alleen de middelen be schikbaar. Als het om een aanzien lijk bedrag aan subsidie gaat, kan het college besluiten het voorstel aan de raad voor te leggen. Als er bezwaar wordt ingediend tegen een besluit van het college, dan wordt de raad daar wel bij betrok ken. Hoewel het nog even wintert, lijkt het schaatsseizoen voorbij. Op de Ijsbaan van Den Burg staat een flinke laag water. Er zijn bij Jan Hopman verschillende spullen van schaatsers achtergebleven, zoals petten, wanten, een linker kunst schaats, een dubbelijzer-kinder- schaatsje, een blauwe sportbroek en twee paar kinderschoenen. De eigenaars kunnen hem bellen, te lefoon 31 24 32. Wie zondag naar de bruidsshow in Partycentrum Calluna wil, kan bij woonwinkel de Wever in Den Burg entreekaarten kopen voor ƒ15,-. De show duurt anderhalf uur lang. Bezoekers krijgen tevens een bruidsbrochure en een consump tie. Het optreden wordt twee keer ge houden, om 11.00 en 14.00 uur. De middagshow is praktisch uitver kocht, maar voor de ochtend zijn nog kaarten verkrijgbaar. De gemeente heeft plannen om, naast de wekelijkse publicaties, eens in de twee maanden een pa gina in de Texelse Courant te zet ten met allerlei informatie voor de bevolking. Het gaat om leesbare stukken zonder moeilijke woorden, waarin wordt uitgelegd hoe be paalde besluiten tot stand zijn ge komen, of de burgers worden geïn formeerd over belangrijke beslissingen die moeten worden genomen. Een redactiecommissie van enkele ambtenaren en de burgemeester zullen de teksten verzorgen. De commissie van algemeen en orga nisatorisch beleid was gisteravond enthousiast over het plan, dat met een voorbeeldpagina werd geïllus treerd. Ze hadden geen moeite met de extra kosten van ƒ8000,- die dit met zich meebrengt. Op zondagavond staat cabaretier Bert Schuiling uit Den Helder op het podium van theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn De kogel is door de kerk: Zindroom is verleden tijd en Bert gaat vrolijk solo verder. Schuiling solo. Zit heel theater- minnend Texel daar op te wachten? Geen idee. Natuurlijk zal het anders zijn dan Zindroom, maar u kunt erop rekenen dat het de moeite waard is. Want Bert Schuiling zit barstensvol ideeën over Sinter klaas, Santa Claus en andere types, optisch theater, S.F., musicals, ver enigingsleven, uedjes (met mu ziek!), licht-effecten, tachtigers, mysterieuze verdwijningen en an dere serieuze aangelegenheden. Waar hij het precies over zal heb ben...? Geen idee. Maar dat moet ook wel bij een programma met zo'n titel. Regie Naast zijn cabaret-optredens is Bert Schuiling actief met vooral regie-werk, bijvoorbeeld van de musicalvereniging van Den Helder. Ook geeft hij theater-, cabaret- en regie-workshops. Een paar jaar geleden deed hij dat ook op Texel. Zondag 25 februari 1996, aanvang 20 30 uur, entree ƒ19,50, vrienden prijs ƒ17,00. DINSDAG 20 FEBRUARI 1996 Begin maart starten fysiotherapeu ten Freerk Broekstra en joop Steen voort een dépendance in het Jeugdhuis aan de Oranjestraat te Oosterend. Eén van de heren zal daar op dinsdag- en vrijdagmiddag praktijk uitoefenen. Ook in De Koog komt een dépendance in het dorpshuis De verwachting is dat daar twee halve dagen per week een therapeut aan het werk zal gaan. Dat kan pas als het gebouw klaar is. De fysiotherapeuten hopen op deze wijze patiënten dichter bij huis van dienst te kunnen zijn. Patiënten die hulp aan huis nodig hebben blijven daarvan verzekerd. maatschappelijke discussie op gang brengen over het beheer van de zeehondenpopulaties in de Noordzee en met name de rol van onderzoek, voorlichting, educatie en opvang. Het symposium, waar bij Engels de voertal zal zijn, wordt gehouden in het kader van het 45- jarig bestaan van de Texelse zeehondenopvang, Texelse belangstellenden zijn van harte welkom. Bezoekers hebben de mogelijkheid om, aansluitend op het sympo sium, op zaterdag 20 april deel te nemen aan een excursie op de Waddenzee naar een zeehonden reservaat. Wie zich aanmeldt, krijgt in maart een uitnodiging met een programmaoverzicht toegestuurd. In het Eierlandsche Huis in De Cocksorp wordt op maandag 8 april (tweede Paasdag) een hobby- markt gehouden. Evenals voor gaande jaren wordt het een beurs waarop hobbyisten zelfgemaakt werk laten zien en kunnen verko pen. Jancina Henstra en To Koster organiseren de markt. Ze maken er een echte hobbybeurs van. Het gaat niet om produkten die in de winkel te koop zijn. Het organi serende tweetal mikt op een zo groot mogelijke deelname. Ook hobbyisten van buiten Texel zijn welkom. Hoe meer mensen mee doen, des te meer vrije-tijds- bezigheden ze kunnen aanbieden. Misschien komen bezoekers bij het zien van het grote aanbod op het idee zélf een hobby te beginnen. Er is namelijk meer in hobbyland te doen dan men doorgaans denkt. De hobbymarkt in het Eierlandsche Huis duurt van 11.00 tot 17 00 uur. De huur bedraagt ƒ8,00 per vier kante meter met een maximum van 472 vierkante meter gereser veerd. Deelnemers van vorig jaar krijgen automatisch een deelnameformu lier thuisgestuurd. Voor meer infor matie en reserveringen: To Koster, tel. 0222-316541 of Jancina Hens tra, tel. 317287. De inschrijving sluit op 8 maart. In sport- en evenementenhal 't Stappeland wordt dinsdag 5 maart voor de derde keer de Horecavabeurs gehouden. Meer dan zestig bedrijven, waaronder enkele Texelse, presenteren hun produkten in de food- en nop-food afdelingen. Er zijn uiteenlopende nieuwigheden te zien. Als extra lokkertje hebben de deel nemende bedrijven een deurprijs beschikbaar gesteld. De winnaar ontvangt prijzen ter waarde van ƒ1.500,-. De beurs is geopend van 14.00 tot 22.00 uur en is toeganke lijk voor horeca-ondernemers en ondernemers van aanverwante bedrijven, tegen vertoon van de toegangskaart of betaling van een tientje. Horecabedrijven, verhuur- zaken of logiesverstrekkers die geen toegangskaarten hebben ont vangen, kunnen contact opnemen met de sporthal [327000].

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 7