Cjrom 'wartsjexels in het hart rincipe-akkoord over verhuizing De Bolder Laat Ahold zorgen voor meer parkeerplaatsen Hout gaat aan neus jutters voorbij Combinatie natuurbouw en herstel waterkering Num mer INaï/iA ïrinrichting Koger intrum uitgesteld Kwaliteit „PEN laat zich van goede kant zien" Sanering PEN-grond kostbare kwestie Raad stemt in met sloop schoorsteen Verhaal over nachtbedrijven nog niet voorbij VERDER IN DIT Luchtvaartmuseum krijgt financiële steun •fr Georgië blij met hulp Contact Texelaars en asielzoekers kan beter Meester Gerrits nam afscheid Defect vertraagt inzet Schulpengat Medewerking voor plannen Cinema Texel Stichting wil Marsdiep redden TEXELS E^COU RANT ijSo€K nen ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11060 VRIJDAG 23 FEBRUARI 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv kstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. JNEMENTSPRIJS ƒ54,55 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS /1,50 Redactie; lel. 0222 - 36 26 20, fax 314111 B.g.g. 06 - 53 14 91 08, 06 - 52 78 43 20 of 06 - 53 16 86 57 Buiten werktijd; Frans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, tel. 31 54 72 din gemeenteraad verwacht dat de twee miljoen gulden die ontbreekt om de nieuwbouw van De Bolder te realise er wel komt. Woensdagavond ging de commissie Wel- „in principe" akkoord met verplaatsing van de sociale Brkplaats naar het PEN-terrein aan de Reijer Keijserstraat. 'aar het geld vandaan moet komen is nog onduidelijk, aar wethouder Eelman liet al doorschemeren dat „alle ppers hiervoor bij elkaar worden gelegd". huisvesting van De Bolder is optimaal. De werkplekken van iewerkers voldoen niet meer de minimum èisen die ervoor den gesteld. Het huisvestings- erzoek dat in oktober 1994 ver een was weliswaar niet vernie- |nd, de situatie wordt allerminst optimaal omschreven. Gezien iera'uitbreiding van het personeels- istand -er werken bijna honderd lepsen- ziet het er niet naar uit dat njgMsituatie za' verbeteren. „We en zo langzamerhand uit ons aldus directeur Leen Noord die verwacht dat de toename an medewerkers zickp op termijn )l doorzetten. Hij baseert zich op •achtlijst en nieuwe wetgeving, gemeente streeft ernaar men- om met verstandelijke, licha- njke of psychische beperkingen, Iniet aan de slag komen in het rijfsleven, zoveel mogelijk pas- |d werk te bieden, erzoek door Hevo-bouw- agement in oktober 1994 wees [/erzoek van De Koog Badplaats de gemeente besloten de Inrichting van de Dorpsstraat de Badweg op te schuiven tot het zomerseizoen. ivankelijk was het de bedoeling het werk kort na de jaarwisse- zou beginnen, zodat de her- :hting voor Pasen af kon zijn. »r de verschillende vorst- odes kon aannemer Wester- in echter niet van start. Alsnog linnen zou tot overlast leiden in badplaats, vindt De Koog. Uit- tot na de zomer betekent be- geen afstel, verzekert de ge ënte, die benadrukt dat er ncieel geen enkele belemme- is om de herinrichting uit te iren. WW )e kwaliteit van ons bestaan 'ordt bepaald en beïnvloed oor onze omgeving. Van een simpel koffiekopje tot een ypermodern bouwwerk. Des- undigen maken er diep- aande studies over. Zij advi- eren bedrijfsleven en be stuurders over o.a. vormge- ing en kleuren. Over smaak alt wel degelijk te twisten en aarom bemoeien wij ons er raag mee als bepaalde ont- erpen en bouwplannen ons iet aanstaan: de ,,hoed" moet raf (het oorspronkelijk ont werp was evenwichtiger, maar Zogenaamd te hoog), de 'Groeneplaats mag niet worden Volgebouwd, het gemeente huis deugt niet, Albert Heyn Verpest een monument enz. Er zijn boeren, die maar raak lijken te bouwen. Hup, weer een schuur erbij. Heeft u nog zo'n Smakeloze, kolossale bollen- hangar nodigGa je gang aar, terwijl een ander geen lank mag verspijkeren van- oge beschermd dorps- ezicht! Kwaliteit wordt helaas iet uitsluitend aan de maat <an goede smaak gemeten. Horszei uit dat van de onderzochte alterna tieven het PEN-terrein de voorkeur geniet Op basis daarvan maakte gemeentewerken een bouwplan, waarin de wensen van De Bolder zijn verwerkt. In dat plan worden de bestaande gebouwen van het PEN, dat de grond „om niet" afstaat aan de gemeente, verbouwd tot entree, kantoor en magazijnruimte. Verder vindt er nieuwbouw plaats. De kosten van de verplaatsing wor den geraamd op ƒ4.250.000,-. B en w stellen voor ƒ2.250.000,- als investeringskrediet beschikbaar te stellen en de resterende twee mil joen als eenmalige bijdrage. Een „Het PEN heeft zich van z'n goede kant laten zien." De raadsleden van de commissie welzijn grepen de [waarschijn lijke] verhuizing van De Bolder naar het PEN-terrein aan om het energiebedrijf een compli ment te geven. Het PEN staat het terrein kosteloos af aan de gemeente. Bovendien inves teert het bedrijf veel geld in sanering van de grand. De reiniging van het PEN-terrein aan de Reijer Keijserstraat gaat naar verwachting tussen een half miljoen en een miljoen gulden kos ten. Voor rekening van het energie bedrijf wordt circa 1.200 kubieke meter vervuilde grond verwijderd en 10.000 kuub grondwater gesa neerd. Uit bodemonderzoek blijkt dat de grond is vervuild met minerale oliën en vluchtige aromaten als benzine en diesel. Dergelijke ver vuilingen zijn niet ongebruikelijk bij dit soort bedrijven. Volgens het saneringsplan, dat is opgesteld door Ingenieursbureau Oranje woud, wordt de bodem plaatselijk tot drie meter diep weggegraven. De grond wordt voor reiniging af gevoerd naar de vastewal. Om het bodemwater te zuiveren, wordt de grond gedurende twee jaar door gespoeld. Uiteindelijk wordt zo'n 100.000 kuub water onttrokken. Voor de aanleg van het transformatorstation op het PEN- terrein is ook al vervuilde grond weggegraven. De sanering wordt in z'n geheel door het PEN betaald. Het energie bedrijf zal het gezuiverde terrein daarna „om niet" aan de gemeente overdragen, die er een nieuwe so ciale werkplaats wil bouwen. Uitgerekend in het jaar van het in dustriële monument is de ge meente van plan de karakteristieke schoorsteen op het PEN-terrein te slopen. De beeldbepalende pijp die begin zestiger jaren werd gebouwd voorde TEM-centrale, moet wijken voor de nieuwbouw van De Bolder In een brief naar eigenaar het PEN gaan ben w het energiebedrijf ook vragen het oude transformator-sta tion, de werkplaats en het magazijn af te breken. De commissie Welzijn erkende de historische waarde van de schoorsteen, maar zag in dat De Bolder geen geld heeft om het mo nument te onderhouden. Volgens de gemeente komt de schoorsteen op geen enkele monumentenlijst voor. Aan het verdwijnen kleeft een nadeel voor Radio Texel, die de pijp gebruikt als zendmast. IFolo Gerard Timmorman) dekking voor dat bedrag moet nog worden gezocht. In de commissie welzijn passeer den verschillende suggesties de revue. Corrie Heijne (Texels Be lang) raadde het college aan het gemeentelijk onroerend goed met grotere voortvarendheid te verko pen. „Dat levert geld op en het be spaart onderhoudskosten." Dirk Terpstra (PvdA) reageerde cynisch: „Er zijn in de loop der jaren al heel wat gebouwen verkocht. Maar dat is misschien ondergesneeuwd bij de verkoop van openbaar groen. Dat levert tenslotte scheppen met geld op..." Volgens directeur Noordzij kan de sociale werkplaats op basis van het voorgenomen investeringsbedrag een sluitende exploitatie voeren. Als de verhuizing doorgaat, is het de bedoeling dat de oude gebou wen van De Bolder worden afge stoten. Deze gebouwen zijn vol gens de makelaar echter weinig courant, zodat op tijd moet worden gestart met de verkoopactiviteiten. Door het principebesluit van de commissie welzijn kan de artikel 19-procedure die nodig is voor de nieuwbouw worden gestart. In tegenstelling tot het bericht in de vorige krant blijkt het hoofdstuk nachtbedrijven nog niet afgeslo ten. Een van de nachtbedrijf- eigenaren overweegt naar de rech ter te stappen omdat hij de gemeentelijke wijziging van de APV in strijd vindt met het Behoor lijk Bestuur. Toen de gemeente besloot de APV te veranderen zodat ook de nacht bedrijven onder de 1-2-3 regeling vielen, maakte de exploitant be zwaar bij de raad. Die verklaarde het ongegrond, waarna beroep bij de Raad van State volgde. Die deed er drie jaar, zes maanden en vier dagen over om te concluderen dat de gemeente in '92 het bezwaar van de exploitant niet-ontvankelijk had moeten verklaren. Hierdoor zijn de partijen terug bij af. De exploitant vindt dat de nacht bedrijven niet kunnen worden ge sloten zonder dat de gemeente daar een schadevergoeding tegen over stelt. Hij overweegt de zaak aanhangig te maken bij de recht bank in Alkmaar. Er komt natuurbouw op zo'n 650 vierkantemeter duinterrein. Het Hoogheemraadschap Uit- waterende Sluizen in Hollands Noorderkwartier gaat in samen werking met Staatsbosbeheer een deel van de duingebied aan de noordwestkant van de rotonde aan de Grietjesdijk afplaggen en afgraven. Met de grond die bij de natuurontwikkeling vrijkomt, wordt de waterkering in dat ge bied op hoogte gebracht. De werkzaamheden maken onder deel uit van de instandhouding van de zogenaamde tweede water kering, die dwars over Texel loopt. De lijn begint bij de Noorderdijk, die van Oost naar de Zaandam- merdijk loopt, de oude Waalen- burgerdijk, de Ruigendijk en de duinenrij richting De Koog [Grietjesdijk], Dankzij deze aaneen gesloten tweede waterkering loopt niet het hele eiland onderwater, als ergens de zeedijk of de duinenrij doorbreekt Sinds het hoogheem raadschap de primaire en secun daire waterkeringen in 1994 van het waterschap overnam, zijn op verschillende plaatsen werkzaam heden verricht aan de tweede kering. Deze plekken liggen lager dan de door de provincie gewenste hoogte. Ze zijn in kaart gebracht met behulp van luchtfoto's, die enige tijd geleden zijn genomen. Lage delen in de dijk zijn bijvoor- Dat Albert Heijn in de Waalderstraat de supermarkt in de Waalderstraat uitbreidt met een nieuwe winkel, zou mooi zijn als het bedrijf ook zorgt voor uitbreiding van parkeer plaatsen in de directe omgeving. De beeldbepalende schoorsteen aan de Reijer Keijserstraat moet wijken voor de nieuwbouw van De bolder Aldus de mening van enkele leden van de raadscommissie voor ruim telijk en huisvestingsbeleid, naar aanleiding van het verzoek van de grootgrutter om het huidige woon huis Waalderstraat 20 te vervan gen door een winkel met daarop drie dienstwoningen. Nu al vormen de geparkeerde au to's van klanten van het bedrijf een probleem in de wijde omgeving. De bij de supermarkt behorende parkeerplaats en de openbare par keerplaats er tegenover zijn vaak vol en auto's worden dan in Thijsselaan en omgeving gezet, zodat de mensen die daar wonen hun wagen niet meer kwijt kunnen en overlast ondervinden. Als de supermarkt wordt uitgebreid zal de klantenstroom toenemen waar door het parkeerprobleem nog gro ter zal worden. Peter Bakker van Groenlinks wilde dat het college daarover met Ahold gaat praten. Elders in het land is het heel ge woon dat een supermarkt zorgt voor voldoende parkeerplaatsen voor zijn klanten. Dak op Dirk Terpstra van de PvdA zat ook op die lijn. Hij opperde de mogelijk heid dat geparkeerd wordt op het dak van het te realiseren gebouw. Ook ondergrondse parkeerplaat sen zijn denkbaar. Wethouder Schilling erkende het probleem en beloofde er met Ahold over te praten. Voor de ge meente is het moeilijk om in de directe nabijheid parkeerterrein te realiseren. Bakker en Terpstra be nadrukten dat dit ook niet de be doeling is. Niet de gemeente maar Ahold moet initiatief nemen. Bak ker: „Ze hebben daar technische mensen zat om iets te bedenken". Karakteristiek Voor de rest riep het plan om de huidige woning een andere be stemming te geven en daardoor de AH-uitbreiding mogelijk te maken geen fundamenteel bezwaar op. Positief is dat tegenover de verdwijning van een woning drie nieuwe dienstwoningen staan. Wel wilden meerdere commissieleden dat het karakter van de straat in stand blijft. De huidige supermarkt moet niet nog massaler worden. Wat er bij komt moet een apart lij kend gebouw zijn, waardoor ook de samenhang met de monumentare pinakels en de stoep bewaard wordt. De „grijze" gevel van Waalderstraat 20 is op zichzelf Ondanks de ijzige omstandighe den was het dinsdagavond ver dacht druk op het Texelse strand. Maar het hout waarop werd ge aasd dreef op ruime afstand van het eiland voorbij. De kans dat er alsnog iets van aanspoelt is bijzon der klein. De stormachtige wind stond dins dag precies evenwijdig aan de Texelse kust. De pakken hout die door de kustvaarder „Doggers- bank" 's ochtends waren gekapt, dreven in hoog tempo in zuidelijke richting. De ebstroom, die door de wind extra krachtig was, zorgde ervoor dat het hout snel werd mee gevoerd. Terwijl de jutters op Texel en op de Vliehors ijsbeerden zocht de lege coaster „Solvenia" een schuil plaats in de buurt van de vuurto ren. Daar was de zee een stuk rus tiger dan buitengaats. Het Nederlandse schip vervolgde zijn (Foto Gerard Timmerman) beeld ontstaan doordat er een weg of een pad overheen loopt (coupures). Dat was het geval ter hoogte van camping De Driehoek. Vorig jaar heeft het hoogheem raadschap hier grondwerkzaam heden verricht. Nu is het duinterrein aan de andere kant van de rotonde aan de beurt, waar met name de oprit naar Meulemans en Lies Rijk te laag is. De benodigde grond komt vrij door het afgraven van een stuk nabijge legen duinterrein ter grootte van 650 vierkante meter. Staatsbos beheer staat het afplaggen toe, omdat de dienst ter plaatse de bo venlaag wil verschralen en het maaiveld wil verlagen, zodat een poel ontstaat. De ontgrondingsvergunning die de provincie heeft verleend, ligt mo menteel ter inzage bij de ge meente. niet zo bijzonder, maar draagt toch bij aan de afwisseling. Jan Koolhof van het CDA stelde zelfs voor dat in de nieuwbouw de materialen worden verwerkt die vrijkomen bij de sloop van het huidige pand. Dick Drijver van Texels Belang pleitte ook voor het behoud van de hui dige karakteristiek en vroeg zich ongerust af of geen paal en perk moet worden gesteld aan de groei van de winkel. „Waar is de grens? Wat doet u als er over een paar jaar weer een verzoek komt voor uit breiding?" Fietspaden Hoewel de subsidies van hogere overheden een stuk minder zijn dan vroeger, streeft de gemeente toch naar verdere uitbreiding van Lees verder pagina 5 De zojuist van een dokbeurt terug gekeerde veerboot Schulpengat bleek een defect in de electronica te hebben. Een specialist uit Dene marken moest eraan te pas komen om het euvel te verhelpen. De in zet van het schip als dienstboot werd daardoor een dag vertraagd. De plannen voor uitbreiding van Cinema Texel met een tweede zaal, worden door b en w gesteund Frits Nieuwenhuizen hoopt dat de verbouwing vóór volgend seizoen klaar is. „Maar dat hangt van de bank af." Voor de uitbreiding van de bio scoop aan de Gravenstraat is een artikel 19 procedure nodig. Daar naast wil Nieuwenhuizen de erf pacht van de gemeente overne men. „Ik wil er alleen een groot bedrag in steken als het ook mijn eigendom is." Ook daarmee is het college het eens. Om hoeveel geld het gaat wil Nieuwenhuizen niet zeggen. „Het is een heleboel voor zo'n jonge jon gen als ik." De gemeente wil geen bijdrage geven voor het nieuwe dak dat door de exploitant op het gebouw is gezet. Ook was verzocht een bijdrage in de exploitatiekos ten te doen. Nieuwenhuizen werd geadviseerd daar vanaf te zien, want dat zou betekenen dat zijn erfpachtvergoeding sterk stijgt. weg toen de wind afnam. De licht slagzij makende „Bear" wist met behoud van lading veilig Den Helder te bereiken. Erg ver weg Hoewel de wind woensdag afnam, bleef deze uit noordelijke richting met een kracht van 6 a 7 waaien. Tegen het middaguur werden de pakken met 1000 kuub hout gesig naleerd voor de kust van Petten. Dat is ver weg, maar de jutters hiel den hoop De verwachting was namelijk dat de wind naar het zuid westen zou draaien en dan drijft het hout toch weer deze kant op. De windschifting liet echter op zich wachten. Gistermorgen ontdekte een vissersschip zuidwest van Wijk aan Zee de pakken hout, die nog steeds intact bleken. Tegen het einde van de middag dreef de dek lading twintig mijl ten westen van Katwijk. De kans dat het van daar alsnog naar Texel terugdrijft is ge ring. Enkele Texelaars hebben de handen ineen geslagen om te pogen de oude stoomboot Marsdiep te redden. Ze zijn bezig een Stichting tot be houd stoomschip Marsdiep 1926" te vormen, die de moge lijkheden tot behoud serieus zal bestuderen. De groep be staat uit Hans Eelman, Han Dros, Wim Mets, Hans Boswijk, Jook Néuta, Wim Boom, Riny Helleman en Ruud Kaluche. Zij zullen uit hun midden een voorlopig bestuur aanwijzen en op korte termijn een oprich tingsvergadering beleggen, waarbij andere geïnteres seerde liefhebbers welkom zijn. De sloop van de veerboot, die nu in 's-Gravendeel ligt, is op verzoek van Roy Helleman uit Oudeschild opgehouden in af wachting van beslissingen van de stichting De mogelijkeid om de boot op korte termijn naar Texel te slepen is al onder zocht. Gehoopt wordt op een ligplaats waar men het vaar tuig voorlopig kwijt kan, zodat er tijd is voor het maken van een restauratieplan en het inza melen van financiële middelen. (ADVERTENTIE) ^£"1 7»vi/l I» Arf Utrt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een voordeelboeken- krant van:

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1