Gedeputeerde: „Texel minder in trek bij Nederlandse toerist ïeizoen begintmaar toeristen komen niet TEXELSE^COURANT ,;ai Vakantiekrant Voorjaarsepecial va „Toeristen reddingplan Calluna laten betalen" SL juiste conclusie aait verwarring VERDER IN DIT Jummer Bedrijvigheid: praathuis, tuinontwerpster, nieuwe eigenaar ijzerhandel 2 Sport: Arco opper machtig, golfbaan en halve van De Waal 4 Rolbezetting sterk punt Amateurtje 5 Professor De Jager komt tijd te kort 7 Weiland Jan en Paula weer voor de heiland College volhardt in standpunt KOT rif B en w weigeren bouwvergunning familie Kuijper Luchtmacht: weer oefening, maar zonder bommen Blikschade door onoplettendheid Groene wandelroutes voorlopig gesloten TEXELSE^COURANT Dak Calluna vergt onderhoudsbeurt eecom t Gratis informatiekrant voor toerist en Texelaar verschijnt vrijdag 22 maart a.s. ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 DINSDAG 5 MAART 1996 NR 11063 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv traat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 B.g.g. 06 - 52 78 43 20, 06 - 53 16 86 57 of 06 - 53 14 91 Buiten werktijd: Tessa de Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, tel. 31 56 39 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS EMENTSPRIJS /54,55 PER HALF JAAR. LOSSE NUMMERS /1.50 uit a tit. cijfers blijkt dat Texel wat betreft de Nederlandse toe- tn, het sleohter doet dan de overige Waddeneilanden." lexelse afvaardiging in Fort Kijkduin in Den Helder kon tren niet geloven, toen provinciebestuurder J. Lagrand B opmerking maakte tijdens zijn toespraak over de toe- Ist van de Noordhollandse kust. „Een onjuiste conclu- reageerde VVV-directeur Joost van Linge. De provin- leeft dat inmiddels ingezien. ind deed de uitspraak voor eker niet onbelangrijk gezel- In Kijkduin waren erdagmiddag zo'n 200 igstellenden uit de toeris- en recreatiesector bijeen, t eigenaren hotels, campings jngalowparken gaven verte- foordigers van gemeenten, ministeries en belangen- lisaties acte de presence. De nkomst was opgezet omdat irovinciebestuur zich zorgen :t over de ontwikkeling van de itenindustrie in Noordholland, iet tij te keren houdt de provin- dit jaar vier regionale discussie- jnkomsten. De eerste daarvan |n Den Helder. Afname? deputeerde Lagrand (Economi- Zaken en Toerisme) gaf de Hij liep alle badplaatsen I de Noordhollande kust af en (de wat er goed en niet goed I Texel zei Lagrand het vol vet gestegen buitenlands bezoek compenseert maar ten dele de afname van binnenlandse toe risten. Uit cijfers blijkt dat Texel wat betreft de Nederlandse toeristen het slechter doet dan de overige Waddeneilanden. Waar ligt dit aan? En nog belangrijker: wat doen wij er aan?" Aardige mix De Texelse delegatie in de zaal was stomverbaasd. Voorzitter Harry Wuis van de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers maakte de voorlichter van Lagrand attent op de onjuistheid van de gegevens. Tijdens de bijeenkomst werd het vervolgens rechtgezet. Naderhand bleek dat de provincie de cijfers had overgenomen uit het continue vakantie-onderzoek, dat onder meer door de Nederlandse Hogeschool voor Toerisme in Breda wordt uitgevoerd. Joost van Linge: ,,Dat onderzoek is geba seerd op statistieken, niet op tellin gen. In dit geval zitten ze ver naast de werkelijkheid." Volgens de VVV-directeur is op Texel sprake van ,,een aardige mix" tussen Nederlanders en Duitsers en is die verhouding niet veran derd. „Wij hebben geen enkele re den om aan te nemen dat Texel minder in trek is bij de Nederlandse vakantiegangers." Produktgericht Lagrand ziet voor Texel alleen nog groeimogelijkheden door seizoenverbreding en het aantrek ken van kapitaalkrachtig publiek. ,,De ontwikkeling van de golfbaan speelt hier goed op in." Een open deur, volgens Van Linge. ,,Daar streeft de hele toeristische wereld naar. Je moet gewoon ver schrikkelijk je best doen om de mensen hier elk jaar weer naar toe te krijgen. De gast maakt zelf wel uit waar hij heen gaat. Elders wordt nog te vaak geredeneerd vanuit het produkt. Als we dit en dat bieden, dan komen de mensen wel. Maar zo werkt het niet." Andere eilanden De provincie is bereid de toeris tische ontwikkeling te ondersteu nen. Als voorbeeld gaf Lagrand het opknappen van de Dorpsstraat in De Koog, die volgens hem een po sitieve invloed zal hebben op de bestedingen op Texel. Directeur J. Cornelisse van het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) riep in zijn lezing op tot sa menwerking tussen de Noord hollandse kustplaatsen Volgens Van Linge zal Texel echter in zee Na een half jaar afwezigheid staan de „Heiland-borden" van Jan en Paula Brouwer weer op hun ver trouwde plek op een weiland langs de Pontweg. Gloednieuw, want de vorig jaar ontvreemde borden die later opdoken op de Razende Bol, zijn niet meer boven water gekomen De groep die de stunt uithaalde, hielp mee bij het maken van de nieuwe borden. Geholpen werd met schilderen, de belettering werd door het evangelistenpaar zelf aangebracht. Als vanouds staat er weer „De here is mijn helper" en „Ons ei land voor de heiland". „Tja", zegt Paula Brouwer, ,,'Ons eiland' is al veertig jaar onze leus, dus waarom zouden we nu wat anders doen." IFotoFronsHopman) blijven gaan met de andere Waddeneilanden. „We lopen wel mee in de Noordhollandse kust- campagne, maar de gemiddelde toerist beschouwt Texel meer als Waddeneiland dan als kustplaats." de afgelopen week was het eerst dit jaar sprake van beetje voorjaarsgevoel. Een ükje voor de toeristen die op 'el de krokusvakantie door- chten. Dat waren er echter niet De VW veronderstelt dat het ns barre weer in januari en fe- 'ari de vakantieplannen heeft «kruist. felijken met een jaar geleden is ïilijk, omdat toen de eerste a'ntieweek samenviel met car- il. Deze combinatie veroor- e een piek in de belangstelling Texel Maar ditmaal zijn de nties zeer gespreid. Carnaval in week 8, noord-Nederland crokusvakantie in week 9 en de >'s midden en zuid in week 10 week). hebben de indruk dat week 8 niet goed hebben gescoord", adjunct-directeur Henk Groe- van de VW Texel. Dat blijkt ook uit het bootvervoer. Teso zette een maal uit voorzorg de reserveboot in, maar de verwachte drukte bleef uit. Afgelopen weekend kon Teso het aanbod makkelijk met één schip verwerken. De strenge winter is volgens Groe nen een duidelijke oorzaak. Toen het weer vorige week verbeterde, was dat bij de VVV merkbaar aan het aantal mensen dat snel nog voor een weekend naar Texel vVilde komen. Volgens Groenen is het deze week wat drukker. „En de volgende vakantie komt er al aan. In sommige Duitse deelsta ten begint komende week de paas vakantie." Hoewel het toeristen seizoen dus rustig van start is gegaan, zegt dat nog niets over de rest van het jaar. Groenen blikt vol goede moed vooruit: „De reserve ringscentrale draait op volle toe ren. Het aantal boekingen voor het hoogseizoen is hoopgevend." De toeristenbelasting met vijftien cent verhogen om Calluna in stand te houden. Dat is de mening van het col lege, dat het half miljoen gulden aan subsidie voor het zwemparadijs door de toeristen wil laten betalen. Verho ging van de onroerend zakenbelasting (OZB) of een gerichte heffing aan toeristische bedrijven, vinden b en w een one venredige belasting voor de Texelaars. Volgende week dins dag beslist de raad over de lening en het ondernemersplan Callunapark 1996-2005. Ondanks de discussie die de kwes- tie in de raadscommissie veroor zaakte, vertrouwt wethouder Pos ter (financien) er op dat de raad instemt met het voorstel. „Dat viel uit de discussie wel af te leiden. Als college hebben we de beslissing met pijn en moeite genomen. Een half miljoen subsidie en een lening van twee miljoen gulden, bovenop de 4,5 miljoen die de gemeente al aan Calluna heeft geleend, is een hele hap. Maar we vinden dat het bad er moet blijven als slechtweer- voorziening, waar trouwens steeds meer Texelaars gebruik van maken. Bovendien is er veel werkgelegen heid mee gemoeid. Veel keus heb ben we overigens niet. Als we nu VvA*W niet subsidiéren gaat het bad dicht en kunnen we de rente van de be staande schulden merendeels wel op ons buik schrijven." Aflossing Over de dekking uit de toeristen belasting en de woonforensen- belasting: „Het bad is tenslotte een voorziening die hoofdzakelijk be doeld is voor de toeristen en dus ook moet worden betaald door hen. We willen onze eigen inwo ners hiervoor met extra belasten. We hebben ervoor gekozen de OZB zo laag mogelijk te houden." Om te zorgen dat Calluna bij even tuele winst dividend gaat uitkeren, worden de statuten zodanig gewij zigd, dat aflossing van de schulden aan de gemeente prioriteit heeft. Het college vindt een vergelijking tussen de exploitatie van het „ge zonde" Molenkoog en het „zieke" Calluna -zoals door de PvdA werd verwoord in de raadscommissie- niet opgaan „Het is maar net de vraag wat het je als overheid waard is om de voorziening in stand te De familie Kuijper uit De Cocksdorp mag van de gemeente geen woning bouwen op de hoek Langeveldstraat/Vuurtoren weg. De exploitanten van café-restau rant La Morena en pizzeria Bella Vista zijn dringend op zoek naar bouwruimte. Het college vindt dat dit elders in het dorp voldoende voorhanden is. De woning van de familie Kuijper aan de loosterstraat is door toe name van de horecawerk- zaamheden en gezinsuitbreiding te klein geworden. Kuijper heeft het houden." Uit een rekensom van het college blijkt dat Molenkoog per openingsdag ƒ2.465,- kost, terwijl Calluna per open dag ƒ1.512,- kost. Calluna is voor 60 procent kosten dekkend en Molenkoog voor 30 procent. Ondernemingsplan Als de raad akkoord gaat, stemt die ook in met het ondernemingsplan, waarvan het RMT-bestuur vorige week onderdelen presenteerde. „De kern van de bedrijfsmissie het plan) is het bieden van moge lijkheden voor ontspanning en ac tieve en passieve recreatie. Zo'n missie mag niet te smal zijn, dat zou de ontwikkeling van het bedrijf in de toekomst in de weg staan", vinden b en w. Het college gaat niet akkoord met de afslag vanaf de Pontweg naar Calluna, omdat dit op planologische bezwaren stuit. Voor fietsers komt die mogelijkheid er wel. De in het rapport genoemde kin derboerderij zal geen concurrent van de bestaande worden. Gedacht wordt aan een gering aantal klein vee. De lening van twee miljoen gulden is bedoeld voor realisatie van het binnen- en buitenproject. beoogde stuk grond al geruime tijd is bezit. Deze hoek heeft een agra rische bestemming, maar er staan vlakbij al twee woningen. Het college vindt echter dat de lo- katie geen direct verband houdt met de horecabedrijven in de Kikkertstraat. Gezien de beschik baarheid van andere bouwkavels, wil de gemeente niet meewerken aan de benodigde artikel 19-proce- dure. Tot en met woensdag houdt de luchtmacht nog speciale oefenin gen in het kader van een internatio nale opleiding. Daarbij zullen ech ter geen projectielen meer worden gegooid. Boven Noord Nederland wordt het laagvliegen beoefend (170 meter boven de grond), echter boven be woonde gebieden wordt de mini mum vlieghoogte van 330 meter in acht genomen. Op de Vliehors worden de piloten getraind in het ontwijken van hittezoekende vuur pijlen. Daarbij worden de stan daard vlieghoogtes aangehouden Tot 15 maart worden aanvullende oefeningen gehouden boven de Noordzee. Naast twintig F16's uit Nederland, Belgie en Noorwegen komen er zeventien vliegtuigen van de Ame rikaanse, Duits en Engelse lucht macht. Daarbij zijn twee F14 Tomcats en vier F18 Hornets van het Amerikaanse vliegdekschip George Washington dat momen teel in de Adriatische zee vaart. Bij een aanrijding op de Wilhel- minalaan zijn de wagens van een 25-jarige vrouw uit Breda en een 71-jarige man uit De Waal bescha digd. De vrouw wilde de parkeerplaats bij Albert Heijn oprijden, maar was die voorbijgereden. Toen ze achter uit over de Wilhelminalaan reed, kwam de man uit De Waal net de parkeerplaats uitrijden De vrouw zag de auto over het hoofd en botste er tegenaan. Blikschade was het gevolg. Om de broedvogels die terugkeren naar de terreinen rust te geven, heeft Staatsbosbeheer met ingang van gisteren de groene routes ge sloten Rust is van groot belang voor suc cesvol broeden. Vooral de situatie bij aankomst in het broedgebied is voor vogels van doorslaggevend belang bij de keuze van een broed- plek. Half augustus, wanneer vrij wel alle vogels klaar zijn met broe den, gaan de wandelpaden weer open. Andere dan de groene rou tes blijven wel open voor recreatief gebruik. (ADVERTENTIE) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van NATUURVOEDING TEXEL (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 'oorjaarsweer van de afgelopen week nodigde uit tot een wandeling en natuurlijk was het strand favo- IBezoekers van het Westerslag konden gerieflijk van het prille zonnetje genieten. Het paviljoen moet nog den opgebouwdmaar vindingrijke voorbijgangers hadden alvast een terras van juthout klaargezet. Het )en kan beginnen... iroto rrans Hopman) Onderzoek naar het dak van Calluna heeft uitgewezen dat de dakbedekking en houten delen op bepaalde plekken moeten worden vervangen. Slopen van de totale constructie is niet no dig. Het onderzoek werd gehou den omdat eerdere onderzoeken van de leverancier door de ge meente als „niet betrouwbaar" zijn afgedaan. Bij het onderzoek dat is uitge voerd door BDA Dakadvies BV uit Gorinchem blijkt dat het isolatiemateriaal in het dak hier en daar nat is geworden door lekkages en bouwfysische pro blemen. Plaatselijk is herstel nodig. Verder ligt de dak bedekking soms los en wordt getwijfeld aan de wind- bestendigheid. Een en ander is het gevolg van onjuiste aanslui tingen Over het geheel geno men is de dakconstructie nog intact. Het onderzoek is nodig om een goede onderhoudsplanning voor de komende tien jaar te kunnen maken. Inspectie van de constructie was nodig om te kij ken of bij de bouw volgens de wettelijke normen en bestek is gewerkt. Het college gaat ervan uit dat de financiële consequen ties van het onderzoek in de meerjarenbegroting van de werkgroep Calluna kunnen wor den opgenomen. Cjrocn ^wartsJexels in het hart.. Inleveren advertenties t/m woensdag 13 maart aan de balie van de Texelse Courant. Uitgeven) Langeveld en de Rooy Parkstraat 10. Den Borg Teleloon 0222 - 362600 Fax 0222 - 3141II

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1