„Karei meid, schenk de glazen maar weer vol" Voorlichtingsuur over passende arbeid" XI Schouwburg fluisterdicht Kluchtige rolverwisseling bij 't Amateurtje .Hkl HQ XX TEXELSECOURANT' Wat kunnen gehandicapte werknemers nog? "I leer ruimte voor joncert Excelsior Muziekschool houdt ensemble-festival Bingo-avond Minder bootvervoer door winters weer Golfer Bart Udding evenaart baanrecord Bowling-routiniers gaan ten onder Verpleegkundigen opgelet! DINSDAG 5 MAART 1996 Sociale werkplaats De Bolder houdt donderdag 14 maart 's mor- '"gens open huis voor Texelse werk- f evers. Naast een -hernieuwde- ïnnismaking wordt ingegaan op vraag „wat kunnen bedrijven jn medewerk(st)ers met een op- ïlopen beperking nog bieden?", jssen 10.00 en 11.00 uur zullen ijf deskundige sprekers hun visie even. I »t voorlichtingsuur is een onder- iel van het open huis. Belangstel de werkgevers kunnen vrij bin- nlopen en het bedrijf bekijken. Bolder heeft nu 99 mensen in nst. De drempel van 100 werk- mers is dus in zicht. >it stemt tot vreugde, maar meer ig tot nadenken", stelt directeur -Jen Noordzij in zijn uitnodiging a in de Texelse werkgevers. „Tot eugde omdat het goed is dat op ze wijze met een beperking pas- nd en maatschappelijk gewaar- erd werk kunnen verrichten. Tot idenken omdat mensen die door kte of ongeval uit hun eigenlijke rk raken nog te weinig een pas- nde werkplek-krijgen in het be- 'ijfsleven. Voor hen lijkt werken leen mogelijk via de sociale werk- lorziening. Maar het is niet de ige mogelijkheid." (at er allemaal wel kan, wordt tus- n 10 00 en 11.00 uurverteld. Aan •t jaarlijkse winterconcert van celsior wordt zaterdag om 20.00 r in de nieuwe zaal van Oost- nder dorpshuis De Bijenkorf ge- uden. Daar kan meer publiek in es—de optredens van fanfare, drum- ind en majorettes komen meer it hun recht. ^.Hoewel de zaal eigenlijk nog niet h klaar is, mag Excelsior er zaterdag r aj gebruik van maken. Dat komt ^goed uit, want voor het winter- v concert is een gevarieerde mix van muziek en dans ingestudeerd. Na de pauze wordt een non-stop e programma afgewerkt, zonder aan- kondigingen tussendoor. De opzet is bedacht en uitgewerkt door ^dpjmbandinstructeur Henk Beijert en dirigente Betty Bakker. Om ie- r, dereen toch af en toe rust te gun- nen zijn er ook optredens alleen woor fanfare of drumband. de bijeenkomst gaat een ontvangst met koffie in de kantine van De Bolder vooraf, aanvang 9.45 uur. Het informatie-uur wordt vervol gens geopend door wethouder Nel Eelman-van 't Veer. Thema van haar lezing is „Hoe houden we De Bolder onder de honderd". Daarna komt L. Schrier, bedrijfsarts van de Arbo-dienst Texel, aan het woord over het belang van begeleiding van de (gedeeltelijk) arbeidsonge schikte. Arbeidsdeskundige D H. de Weerd van de afdeling Arbeids- reïntegratie van het GAK in Alkmaar spreekt over de aanstel ling van medewerkers met een be perking: „Een risico of een voor deel?" Directeur Theo Zijm van het Ar beidsbureau Texel en mevrouw N. Bijpost, senior consulent RBA Noordholland Noord, gaan in op de rol van het Texelse arbeidsbureau bij arbeidsongeschiktheid van werknemers. Over de kansen op werk voor verstandelijk gehandi capten wordt gesproken door E. van Zoonen van de Sociaal Peda gogische Dienst Noord. De rij spre kers wordt gesloten door Bolder directeur Noordzij. Hij bespreekt onder meer de mogelijkheden van samenwerking tussen De Bolder en Texelse bedrijven. Na afloop kunnen de aanwezigen nadere informatie inwinnen bij de aanwezige sprekers en/of een rondgang maken door de sociale werkplaats. De Bolder heeft niet alleen werkgevers benaderd, maar ook uitnodigingen verstuurd naar o.a. de artsen op Texel, b en w en de gemeenteraad. Net als twee jaar geleden houdt de muziekschool ook dit jaar een groots ensemble-festival. Een fes tival waarvoor muziekgroepjes, bestaande uit meer dan éen per soon, zich kunnen inschrijven. In drie voorrondes kunnen deze en sembles zich voor een jury presen teren. Uit de drie voorrondes wor den tien ensembles gekozen die doorgaan naar de grote finale die in de Burgemeester de Koninghal wordt gehouden op zaterdag 1 juni. Dat is tevens de landelijke „Dag van de Muziek". In de voorrondes worden de en- Werklui in actie bij de geluidisolatie van de schouwburgzaal van De Lindeboom. (Foto Gerard Timmerman) De schouwburgzaal van De Linde boom verandert momenteel in sneltreinvaart van gedaante. Met grote voortvarendheid zijn werklie den bezig met het aanbrengen van isolatie om de zaal geluiddicht te krijgen. Onder het plafond is een laag van zestig centimeter geluid- werend materiaal aangebracht en op de muren plaatselijk tot veertig centimeter dikte Het isolatie materiaal, een recyclingprodukt van papier, is onbrandbaar, zo wees een test uit. Om de dak isolatie te ondersteunen zijn span ten van 16 meter lengte aange bracht. Verder is de entree ingrijpend veranderd, evenals de artiesteningang. Dankzij dubbele deuren wordt geluidlekkage voor komen. De luchtverversing, die voordien via de zijwanden ge beurde, is nu onder het podium aangebracht. De isolatie is onderdeel van een ingrijpende verbouwing van de schouwburgzaal tot multifunctio nele ruimte, waarin de oude zaal straks nauwelijks meer is te herken nen. De discotheek annex schouwburgzaal wordt kleinschali ger van opzet, maar blijft beschik baar voor voorstellingen. Het is de bedoeling dat de zaal ko mend seizoen in gebruik wordt genomen. Hoewel de bouw op 30 maart nog niet zal zijn voltooid, streeft de familie Stiekema er naar tegen die tijd de Vara te kunnen ontvangen, die er radio-opnamen wil maken sembles beoordeeld op presenta tie, muzikaliteit en samenspel. Door de jury wordt vanzelfspre kend rekening gehouden met de leeftijd en de ervaring van de mu zikanten. Het speelplezier komt op de eerste plaats. Om het competi tie-element zo weinig mogelijk de boventoon te laten voeren, zal in de finale één eerste prijs worden uit gereikt en negen tweede prijzen, ledereen, jong en oud en met alle denkbare soorten muziek, kan zich opgeven door een inschrijf formulier bij de administratie van de muziekschool in d'Ouwe Ulo af te halen en het vóór 15 maart in te leveren De voorrondes vinden plaats op dinsdag 2 en 23 april en dinsdag 21 mei in de voorspeel ruimte van de muziekschool (Ouwe Ulo) en ze beginnen om 19.30 uur. Twee jaar geleden namen onge veer dertig ensembles deel aan de voorrondes. Het waren zeer ver schillende ensembles met begin nende en gevorderde muzikanten. Van klassieke muziek tot „Heavy death metal" en van pop tot jazz muziek. Sommige ensembles had den een prachtige of ludieke act verzonnen voor de presentatie. In de finale stonden de tien finalisten voor een bomvolle zaal met pu- goede man op de juiste plaats, neelyereniging 't Amateurtje uit Waal, die kan putten uit een ink reservoir aan acteurs, be- L •''hikte in de klucht „Ach vader, g niet meer" over een uit balanceerde rolbezetting. Ko- isch talent, een degelijke voorbe- 3=®^iding en vaart in het spel stonden n de basis van een vrolijk toneel- ïnwondje in De Wielewaal ,rJ^ch vader, lieg niet meer" van J. 3 *eulemans draait om een vader en n schoonzoon die zijn uitgekeken hun echtgenotes. Ze verzinnen rs®>n smoes om niet mee te hoeven vakantie naar Zandvoort, zodat zelf aan de boemel kunnen. Het aaiboek verloopt echter niet vol- ns plan en het vriendje van de •chter des huizes moet al zijn teertalent aanwenden om zijn nstaande schoonfamilie uit de nesten te helpen. Uiteindelijk mbet hij zich in de rol van directeur van z'n schoonvader verplaatsen. Juist als hij zich die heeft aangemeten, verschijnt de baas zelf ten tonele en is de hilariteit compleet... Als heer des huizes was een promi nente rol weggelegd voor Dirk Roe per. De losbandige huisvader Paul van der Steen, die eindelijk z'n kans schoonziet om onder het juk van z'n strenge vrouw vandaan te ko men, was een kolfje naar de hand van de routinier. Conform zijn acteerstijl trad Roeper met veel stemverheffing, armgebaar en overtuiging op de voorgrond. Hij was tekstvast en oogde ontspan nen op toneel. Roepers spel stond in contrast met dat van aangever Richard Eelman, die als schoonzoon Henk van Rossum een flinke kluif had, maar niet veel overtuiging in zijn spel wist te leggen. Eelman was tekst- vast, maar speelde vlak. Met wat meer armslag en een gevarieerde intonatie zou vast meer uit deze rol zijn te halen. Een bescheiden aan deel was weggelegd voor zijn toneelechtgenote Marjan Heer schap, die in dochter Carla een ouderwetse zuurpruim gestalte gaf, een echte dochter van haar toneelmoeder Hanny van der Steen, gespeeld door Thea Hin. Beide typetjes maakten een pin nige indruk Thea Hin bleef het hele stuk keurig met haar neus in de lucht lopen, consequent foeterend over het gedrag van haar man en schoonzoon Toen ze tot inkeer kwam en het deugdzame juk van zich afgooide had dit, net als bij dochter Carla, wel wat uitbundiger gemogen Broers Als aanstaande schoonzoon, die als een dienstmeid moet opdraven, T* Tf Dirk Roeper Paul van der Steenwordt belaagd door z'n familie (Foto Gerard Timmerman) stond Olaf Witte zijn mannetje. Witte liet zich het damestenue aan meten en begaf zich heupwiegend op hoge hakken over de Waalder bühne. Geen makkelijke opgave, maar de gemaakt stuntelige pre sentatie en de geforceerde stem verhoogde het kluchtgehalte. An dermaal draafde Olaf Witte op als het evenbeeld van de Vlaams spre kende directeur Hogenhuis, waarin hij in een onderonsje met broer Ab Jan blijk gaf van het acteertalent in de familie. Het aandeel van Ab Jan was kórt van duur. Als de echte fabrieks directeur, die zijn medewerkers uit de penarie moet helpen, over tuigde hij wel. De Vlaamse tongval was onmiskenbaar en de voorko mende wijze waarop hij de zuider buur gestalte gaf, was herkenbaar. Schlemiel Toneeldier Jan Eelman maakte een karikatuur van Pim de Bruin, de gepensioneerde collega van de heer des huizes. Deze schlemielige, alcoholminnende oude baas geeft blijk van een enorme vrouwenhaat. Eelman gaf met goed getimede accenten aan dat dit typetje in zijn jeugd een liefhebber van de vrouw tjes was. Hij wint uiteindelijk zijn verloren liefde terug en krijgt er gelijk een heel nageslacht bij. Hij treedt aan het slot in het huwelijk met de schoonmoeder van de heer des huizes, gespeeld door Riet Crezee. Als bijdehante oppas door zag ze alle leugentjes van haar schoonzoon en consorte. Ze had haar Rotterdamse tongval voor de gelegenheid flink aangedikt, het geen haar zo te horen weinig moeite kostte. Ze speelde zelfver zekerd. Marjan Heerschap was in de rol van haar kleindochter gekropen, de toneelvriendin van toneelspeler Karei Fibbe. Ze flitste over het to neel als de opgewekte tegenpool van haar hautaine zusje en moeder. Dat regisseuse Hetty Beijert aan dacht aan de voorbereiding had besteed, viel af te leiden uit het bescheiden aandeel van souffleuse Carla Huisman. Onopvallend en daarom van goede kwaliteit was het werk van grimeuses Brenda Vermuë en Corine Witte. De belichting werd verzorgd door Bert Keyser. Het fraaie huiskamerdecor was in elkaar getimmerd door de broers Jan en Richard Eelman. Gerard Timmerman bliek. De winnaar was het ensem ble van Maarten Elzinga, die spe ciaal voor het festival een stuk had gecomponeerd. Zelf speelde hij mee en dirigeerde verkleed als en gel met toverstaf. De jury reikte een grote beker aan hem uit en de ne gen tweede-plaatswinnaars kregen een herdenkingsplakkaat en een taart. Ook dit jaar zal er weer een staartje aan het festival zitten. Voor alle deelnemers wordt aan het eind van het schooljaar een barbecue ge houden Samen met de ensembles die niet voor de finale worden ge selecteerd, wordt een straat optreden georganiseerd tijdens éen van de folkloremarkten in de zomer. In dorpshuis De Wielewaal in De Waal wordt zaterdag, evenals eer der deze winter, weer een bingo avond gehouden. Alle belang stellenden zijn welkom, de aanvang is 20.00 uur. In februari heeft Teso 8,38 procent minder vervoerd dan vorig jaar. De bootdienst wijt de achteruitgang aan de winterse omstandigheden Door sneeuw en vorst was de nei ging tot reizen minder Ook het stil leggen van de voetbalcompetitie speelde een rol. De effecten van de winter waren het duidelijkst in de categorie tweewielers. Teso zette ruim de helft minder fietsers en motoren over. Het aantal voetgangers lag 13.33% lager. De belangrijkste ca tegorie, de personenauto's, leverde 7,79% in Ook de andere soorten van vervoer (vrachtwagens, opleg gers, bussen en caravans) bleven duidelijk achter bij 1995. Hoewel februari ditmaal een dag méér telde, bleef de teller aan het eind van de maand steken op 40.661 vervoerde eenheden, een daling van ongeveer 3.700. Golfspeler Bart Udding heeft tij dens de maandwedstrijd het baan record geevenaard dat op naam staat van teaching professional Joost Brieko. Udding ging rond in 59 slagen, vijf slagen boven de par van de baan. Na het verrekenen van de handi caps werd Udding tweede in de eindrangschikking. Hij moest Peter van der Wind de hoogste eer gun nen, nadat beiden waren geëindigd met 52 stableford-punten. Van der Wind speelde de tweede negen holes net iets beter. Derde werd Rein de Graaf met 51 punten. Bij de non-handicappers eindigde Syl Warnaar als eerste op de voet ge volgd door Ina Pool en Ben Gieze. De leden van de golfclub staan te trappelen om de nieuwe „par 3"- oefengolfbaan in gebruik te ne men. Ondanks de strenge winter is er nog goede hoop dat de nieuwe baan in mei a.s. in gebruik kan worden genomen. Mocht de baan in mei nog niet bespeelbaar zijn, dan blijft de club tot de opening op de huidige lokatie. De grote, 9-ho- les golfbaan wordt pas in 1997 ge opend. Het geroutineerde bowlingteam van Hotel Strandplevier speelde tegen de Champ. Sisters. Even leek het erop dat Strandplevier met de eer zou strijken met een game van 182 van Kees Kooiman. Maar de Champ Sisters gingen er toch met de winst vandoor. Het Stunt team wist aan het begin nog niet wat men voor vlees in de kuip had tegen Hotel Tatenhove. Dat kostte dankzij een mooie serie van Jan Plaatsman van 673 vier punten. De dames van de Sommeltjes had den het moeilijk tegen de heren van Hotel de Weal, ze konden toch nog 2 punten pakken, mede dank zij een game van So What speelden onder spanning tegen de All Stars, want ze konden de eerste plaats veroveren van de All Stars. Dat lukte echter niet. Ze konden maar één punt pakken Kees Grootjen van het jeugdteam van Taxi Grootjen liet zien dat hij goed kan bowlen. Met games van 126-128-129 konden hij en z'n broer Leon 3 punten pakken van het team van de Kogel. Uitslagen: Barbaren Cafe-Last Minnet 1-4; Geerts Glazenwasserij-BBS 3-2; Stunt team-Hotel Tatenhove 1-4, Deurdowers-Onderde Pomp 4-1; Champ. Sisters-Hotel Strandplevier 4-1 Paal 12-Gruis 1 5-0, TZN-Bloem v/d Wal 4-1; All Stars-So What 4-1Sommeltjes-Hotel de Weal 2-3. Huisvrouwen: Klavervier-de Pins 1-3; T- Fords-Team 6 2-2, Bloopers-WBZ 1-3. Jeugd De Kegels-Taxi Grootjen 1-3; Hotel Strandplevier-Verseput Verz. 3-1. (ADVERTENTIE) Op 1 februari 1996 is de registratie van verpleegkundigen in het kader van de Wet BIG in postcoderegio 1600-2129 gestart. Velen hebben zich inmiddels voor registratie aangemeld. Bent u verpleegkundige (A,B,Z, HBO-V of de voormalige MBO-V), woonachtig in de genoemde postcoderegio en wilt u ook voor inschrijving in het BIG-register in aanmerking komen, meldt u dan zo snel mogelijk aan. De wet biedt hiervoor slechts een beperkte termijn. Wanneer u zich nu niet registreert, zult u bij inschrijving in de toekomst moeten voldoen aan de nieuwe opleidingseisen. U kunt zich aanmelden door de coupon te sturen naar: BIG-register, antwoordnummer 1200, 3700 VB te Zeist. Voor meer informatie en toezending van het 'Registratie Nieuws' kunt u bellen met het BIG-register: 20 cent per minuut Ik meld mij aan voor inschrijving in het BIG-register van verpleegkundigen en ontvang het inschrijfformulier en bijbehorende acceptgiro ter attentie van (Geboorte) naam Voornamen (voluit) Straat huisnummer Postcode Teleloon overdag dag maand laar Geboortedatum I 19 Ik ben afgestudeerd in Nederland numrnar gelu.gwhnfl Datum getuigschrift Ik ben afgestudeerd buiten Nederland Datum verklaring/beschikking minister van VWS maand

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5