Cjrocn 7\varts rfexeh in het L, 7loeg: „Nooit met ons gepraat Plan bouwlokatie ijsbaan verbijstert Oosterenders m de- N» SAMSAM B en w steken ƒ50.000,- in luchtvaartmuseum Poundcake Groen Zwart TEXELSE™COURANT koffieshop MStf Idm.,., lal Vakantieark Voor)aars&pec,!) vrijdag 22 maart a.s. /oorzitter weet ïog van niets... Beu Provincie heeft nog geen mening Souvenirwinkel in brand door CV ketel GARNAL-ENVIS i O VERDER IN DIT mmer •fr 0SG Hogeberg hield Theaterweek Ploeg verwijt college inconsequent beleid IJsclub niet blij met plan woningbouw Judofamilie De Vries in de houdgreep Programma Texelpop Organisator Stipt geeft opening van zaken Texel blij met woningen Schilderend 9 oOo BAKKERS IJZERHANDEL t/gen Onfuzer^)? Zaterdagavond, 21.00 uur: live in Snelheidsduivel is auto kwijt Auto bekrast Snelheidscontrole TEXELSE^COURANT Geforceerd gecotnb>neen*e Gratis informatiekrant voor toerist en Texelaar verschijnt iERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 11064 VRIJDAG 8 MAART 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv rkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS NNEMÉNTSPRIJS f54.55 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS /1.50 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 314111 B.g.g. 06 - 52 78 43 20, 06 - 53 16 86 57 of 06 - 53 14 91 08 Buiten werktijd: Tessa de Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, tel. 31 56 39 bewel het nog lang niet rond is, bracht wethouder hilling het dinsdagavond in dorpshuis De Bijenkorf als overwinning: de gemeente kan twee hectare grond pen in Oosterend en wil die plek ontwikkelen tot bouw- katie. Het dorp vraagt al jaren om nieuwe huizen, maar ch werd deze onthulling bepaald niet met gejuich be- Det. Zéker niet door dhr. W. Ploeg, die achter de emerstraat een stuk grond bezit en daar al twee jaar een luwbestemming op probeert te krijgen. vaardig kunnen optreden. Dat lukt niet als de gemeente niet zelf over grond beschikt." Uit een gesprek met een bestuurs- rtonden maar weinig punten op agenda voor de vergadering i b en w met de dorps- ïmmissie van Oosterend. De bij- ikomst was dan ook in een uur elopen. Maar in die tijd kwam eh bom tot ontploffing. gemeente heeft het oog laten allen op de plek waar de ijsbaan iet vereende krachten van de kofpsbewoners is gemaakt. Het Clubbestuur is uiteraard niet blij, r wil de broodnodige uitbrei- Jharitas Texel is eigenaar van 3 grond waar de Oosterender kbaan is gevestigd. Marius mit is voorzitter van het be- uur van deze katholieke in- elling. Hij weet inmiddels van e plannen van de gemeente, laar is daarover nog niet offi- ieel benaderd. Ik heb het verhaal via een om- reggetje gehoord. Ja, wij zijn igenaar van de grond en het estuur beslist over verkoop, laar ik heb daarover nog geen Dntact gehad met de ge- leente. Bij eventuele verkoop ebben we ook verantwoor- ing af te leggen aan onze uurder, de ijsclub. Wat ik er ersoonlijk van denk? Daar laat me niet over uit." olgens wethouder Schilling is 'el degelijk gepraat met haritas. ,,We hebben dinsdag en bestuurslid in het college ehad en hij zou de anderen ïlichten." Omdat gedeputeerde De Boer iet wachten bij de beruchte ruising nummer 7 van de Pontweg al heel snel beu was, overde hij meteen een subsi die uit de hoge hoed voor de anleg van een minirotonde. regelijkertijd gaf hij achteloos e kennen dat de kruising Aken- uurt ook van zo'n fenomeen oorzien moet worden. Hoera! Veilig Verkeer Nederland heeft llang grote twijfels over het <ositieve effect van deze voor- 'ieningen. Een van hun des- undigen ziet ze voornamelijk 'Is prestigeobjecten van platte- andsgemeenten en spreekt over de Texelse situatie „als het chieten met een kanon op een riug". Kortom, niet doen. Ge duld dient de verkeers-veilig- ïeid. Met dat geld kan je ook iet lek van Calluna stoppen, an hoeft die andere gedepu- eerde niet bang te zijn, dat onze gasten het niet meer zien itten vanwege de verhoogde oeristenbelasting. Je wordt et beu. Gedupeerd of gedeputeerd, wat scheelt het igenlijk... Horszei ding van het dorp niet in de weg staan. Grondeigenaar is Charitas Texel, maar de voorzitter van deze instantie zegt nog niet te zijn inge licht over de gemeentelijke plan nen. Volgens wethouder Schilling is echter een vertegenwoordiger van deze instantie bij het college geweest. Wethouder Schilling hield dinsdag aan het begin van de vergadering een uitgebreide inleiding waarin hij nogmaals de problemen rond de contingentenverwerving schetste. Hij smeekte de aanwezigen bijna te begrijpen hoe moeilijk het is om bouwtoestemming van de provin cie los te peuteren Oosterend heeft in het verleden een aantal contingenten ineens opge soupeerd en staat daardoor al enige tijd buitenspel. Maar als we ze krijgen, moeten we ook slag- De provincie heeft nog geen mening over de woningbouw plannen van de gemeente op de lokatie De Hopkes. ,,De afweging vindt pas plaats als de gemeente een concreet plan indient", aldus een voorlichter. Hij verklaart dat in het streek plan is aangegeven dat op Texel mag worden gebouwd in de hoofdkern, dat is Den Burg. In tweede instantie is Oude- schild aan de beurt. In de ove rige dorpen is incidenteel wo ningbouw mogelijk, maar dat is beperkt tot een percentage van de woningbehoefte over een periode van tien jaar. ,,Heel weinig dus. En tegen deze ach tergrond worden plannen afge wogen." De behandeling door de pro vincie, nadat de gemeente for meel een verzoek indient, neemt zeker enkele maanden in beslag. Het luchtvaartmuseum, dat op 1 mei op Vliegveld Texel open gaat, kan een gemeentelijke bijdrage van ƒ50.000,- tegemoet zien. Ten minste, als de gemeenteraad in stemt met dit voorstel van b en w. Het verzoek van het museum om ook 22.584,- beschikbaar te stel len voor de expositie over de Russenoorlog is door het college niet ingewilligd. Laatstgenoemd bedrag is volgens luchthavenmeester Ed de Bruyn onder meer nodig voor de aan schaf van een projector en de in richting van een kleine bioscoop zaal. „Indertijd wilde de gemeente ook geld beschikbaar stellen voor de inrichting van een permanente tentoonstelling overde Georgische opstand in het Maritiem en Jutters Museum. Dat werd echter een ex positie van eens per vijf jaar. Wij kunnen er wèl een permanent ka rakter aan geven, vandaar dat we weer een beroep op de gemeente doen." Als het gevraagde bedrag niet op tafel komt, is dat „vervelend", al dus De Bruyn. „We hebben een voorzichtige begroting opgesteld. Straks zullen we misschien een le ning moeten afsluiten." Tot verbazing van De Bruyn deel den b en w deze week mee dat zij „het onderbrengen van de exposi tie in de bunker aan de overzijde van de Postweg uit oogpunt van verkeersveiligheid afwijzen". Een onjuiste veronderstelling, zegt De Bruyn. „Het is de bedoeling dat de expositie een plaats krijgt in de oude hangar op het vliegveld, waar ook het luchtvaartmuseum wordt gevestigd. Dat heb ik de gemeente ook verteld. Alleen als er bijvoor beeld schoolgroepen komen, zou den we als extra onderdeel van de rondleiding ook de bunker kunnen bezoeken." De bunker blijft volgens De Bruyn in originele staat. „Hooguit zullen we de entree prutvrij maken en een informatiepaneel ophangen." Over het beschikbaar stellen van de ƒ50.000,- als bijdrage in de oprichtingskosten van het museum toont De Bruyn zich verheugd. Het college zal de raad voorstellen om dit bedrag op te nemen uit het fonds toeristische investeringen. Dat is volgens b en w verantwoord, omdat „het luchtvaartmuseum bij draagt tot de verbetering van het toeristisch produkt en een goede alweervoorziening is". lid van Charitas Texel bleek dat de grond waarop ijsbaan De Hopkes ligt te koop is. Schilling: „We zijn uiteraard gelijk naar het bestuur van de ijsclub gegaan. Dat was overdonderd, maar ze werkt wèl mee." Burgemeester Van Rappard benadrukte dat als het allemaal doorgaat er elders een nieuwe lo katie voor de ijsbaan wordt ge zocht, waarbij de gemeente de in richting zal verzorgen. „U hebt er allemaal veel werk in gestoken en dat zal niet voor niets zijn ge weest." De aankondiging overrompelde de dorpscommissie. Voorzitter Jaap Hin reageerde voorzichtig. „Ik be treur het verlies van de ijsbaan, maar ik voel ook wel vreugde." Wethouder Schilling waarschuwde hem nog enige terughoudendheid in acht te nemen. „Er zijn nog veel beren op de weg, maar in drie maanden weten we meer." Wateroverlast Het publiek, dat in tegenstelling tot vorig jaar nu wel in groten getale naar de bijeenkomst was gekomen, legde zich niet zo snel neer bij de woorden van de wethouder. Ina Schrama merkte op dat de provin cie heel duidelijk heeft aangegeven dat aan de oostkant van het dorp niet mag worden gebouwd Ze wees erop dat de ijsbaan een bij zonder laag gelegen stuk land is. „Je krijgt daar zéker water overlast." Ze kreeg bijval van Joh. Roeper, die zei van het plan te zijn geschrok ken. „Er is hogere grond waar kan worden gebouwd. Waarom zoekt de gemeente de eigenaar daarvan niet op. Praat met elkaar. De ge meente hoeft heus niet alles voor zichzelf te houden, gun een ander ook eens wat." Elco Vermeulen verbaasde zich over de uitlatingen Lees verder pagina 5 Een oververhitte CV ketel zorgde vanmorgen op de ha ven van Oudeschild voor brand. Rookwolken kwamen uit het dak van het souvenir winkeltje van Hutjes. De brand weer was snel ter plaatse en verrichtte bluswerk, maar er bleef rook uit het dak komen. Nadat dakpannen waren ver wijderd kon ook de na- smeulende dakbedekking door de spuitgasten onder handen worden genomen. Hoe groot de schade is, was bij het ter perse gaan van deze krant nog niet bekend. Shww- De ijsbaan is een prutgat waar potentiële woningkandidaten niet graag willen bouwen. IFoto Tesni de Grootf) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: w (ADVERTENTIE) Een eigen ontwerp op een blanco kaartje met bijpassende enveloppe. Drukkeni'Unyeveni l-inyrvcld en de Rooy Cirlotrut 10. Den Bury Telefoon 0222 342600 Fu 0222 314111 \X (ADVERTENTIE) Een motoragent die woensdag middag op de Pontweg richting de veerhaven reed, moest wel twee keer op de kilometerteller kijken voor hij zijn ogen geloofde. De au tomobilist vóór hem reed liefst 145 kilometer per uur. De chauffeur, een 25-jarige man uit Koeweit, was bang dat hij de boot van 17.00 uur zou missen. De motoragent wist de man te passe ren en sommeerde hem zijn voer tuig aan de kant te zetten. De be stuurder reed in een gehuurde auto, eigendom van een bedrijf in Den Helder. De politie nam de auto in beslag. De officier van Justitie beslist wat er met de auto gaat gebeuren. De chauffeur kreeg een proces verbaal aan z'n broek en moet zich melden bij Justitie. In de Parkstraat is in de nacht van maandag op dinsdag een auto bekrast. Eigenaar is een 42-jarige man uit Den Burg. De schade be draagt ƒ2000,-. Een maand geleden werd zijn wagen ook al eens door vandalen onder handen genomen. Redactioneel commentaar Bij een snelheidscontrole op de Postweg ter hoogte van Zuid- Eierland op dinsdagmiddag van 14.00 tot 17.50 uur, heeft de politie 655 voertuigen gecontroleerd. Van de chauffeurs hadden 205 het gas pedaal te diep ingetrapt. De snelste reed 90 km/uur. De overtreders krij gen de bekeuringen thuisgestuurd. (ADVERTENTIE) Wat zit hierachter? Die vraag rees dinsdag in Oosterend onmiddellijk nadat de rook was opgetrokken. Niets, volgens wethouder Schilling. Maar dat valt bijna niet te geloven. Een plan presenteren dat de middag vóór de vergadering is bekokstoofd en nog even snel met enkele betrokkenen is doorgeno men, dat is op z'n minst merkwaar dig te noemen. En overhaast. Het lijkt erop dat de gemeente iets wil forceren. De Oosterender ondernemer Ploeg bezit een stuk grond dat bij uitstek geschikt is voor woningbouw Hoe wel zich al .een groot aantal kooplustigen bij hem meldden, zit er na twee jaar nog geen millime ter schot in zijn plannen. Schuld van de provincie, zegt de ge meente, want die heeft geen woningcontingenten voor Ooster end beschikbaar. Of had de gemeente die grond liever zelf wil len bezitten? Het zou de eerste keer niet zijn dat de gemeente de vogel over het net laat vliegen en vervolgens haar frustratie afreageert. Zie de gang van zaken rond De Mars-3, waar de gemeente te weinig geld bood naar de zin van grondeigenaar Keyser, zodat projectontwikkelaar Hino de buit kon binnenhalen. Vervolgens werd vanuit het raadhuis getracht de ontwikkeling van De Mars te dwarsbomen door met het uitbrei dingsplan Den Burg-west op de proppen te komen. De gelijkenis met de situatie in Oosterend is tref fend. Het gemeentebestuur heeft natuur lijk de zorg voor het algemeen be lang. En misschien wringt daar wel de schoen. Het zou best kunnen dat Ploeg door een eigenzinnige han delwijze het „onheil" over zijn plan heeft afgeroepen. Gezegd wordt dat Ploeg torenhoge grondprijzen hanteert (Ploeg gaat daar zelf niet op in) en misschien wil de gemeen te de Texelse bevolking tegen der gelijke speculatie beschermen. Als dat zo is, dan is daar een krakkemikkige manier voor geko zen. Duidelijk is dat de Oosterenders zelf niets zien in wo ningbouw op hun ijsbaan. Draag kracht nihil, dus. Iets verzinnen waar geen mens blij mee is, dat heeft weinig met zinvol beleid te maken. De Oosterenders, die slechts gebaat zijn bij spoedige ivo- ningbouw, dreigen de dupe te wor den van twee halsstarrige partijen. Hopelijk steekt de politiek daar tij dig een stokje voor. (ADVERTENTIE) De brandweermannen verwijderen dakpannen van het nasmeulende dak (Foto Tosso do Grootf) Cjrocn ^wgrL-Jexels in het harL, Inleveren advertenties t/m woensdag 13 maart aan de balie van de Texelse Courant. Uugeveni Ungeveld en de Rooy I Tarlutraal 10. Den Bury Telefoon 0222 362600 J F« 0222 - 314111

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1