OSG begeeft zich op artistieke pad Weekend teso r Solotoneelstuk over leven Anna Paulowna VOOR E Agenda 5 TEXELSE^ COURANT 9 en 10 maart 1996 Kerkdiensten zondag 10 maart oud Papier h Geld kledingmarkt gedeeltelijk voor kinderen Uganda Aanmelden reis plattelandsvrouwen Dia's en lezing over natuur Texel Jaarvergadering dorpscommissie Weinig wegpirate Father of the bride, deel II BABfl1 VRIJDAG 8 MAART 1996 Leerlingen van OSG De Hogeberg kijken en luisteren vanaf deze week wellicht anders naar toneel, theater, dans, kunst, muziek, films en foto's. In de Theaterweek die deze week werd gehouden moch ten de boeken aan de kant en maakten 870 scholieren in de prak tijk kennis met allerlei aspecten van beeldende vorming. Tijdens de Uitmarkt die vandaag werd gehou den, presenteerden de verschil lende workshops de resultaten van hun eerste schreden op het artis tieke pad. Theater, muziek, dans, etc. zijn geen disciplines die de OSG-leer- lingen in het vakkenpakket kunnen kiezen. Toch is het de wens van de ouders en leiding dat de scholieren het wel meekrijgen in hun school tijd. Uit praktische overwegingen is ervoor gekozen éénmaal per jaar een Theaterweek te houden, waarin beeldende vorming cen traal staat. Eigenlijk is het begrip .Theater week" een achterhaalde term. Vo rige keer werd beeldende vorming aan het keuzepakket toegevoegd en dit jaar zijn fotografie en video er bij gekomen. Een populair on derdeel, want liefst 235 leerlingen kozen voor fotografie en 68 voor video. Zóveel plaatsen waren bin nen de workshops niet beschik baar, zodat de leerlingen ergens anders werden ingedeeld. Studenten Voor de begeleiding van de work shops zorgden zo'n zestig studen ten die een docentenopleiding vol gen aan de academie in Amsterdam. De opdracht was om het thema ,,Fata Morgana" tot ui ting te brengen. De invulling daarvan bestond voor de videogroep van docente Mischa Anker van de filmacademie uit een reportage over de schapenboeten op het eiland. Ze doceerde zoveel mogelijk volgens de in filmkringen gebruikelijke werkwijze.Eerst een idee, dat noemen we synopsis. Dat werken we uit tot een scenario met een draaiboek. Als dat klaar is, gaan we opnemen." In de drie dagen dat de het reportageteam de tijd had, werden toeristen geïnterviewd over de oor sprong van de boeten. ,,We bena deren het onderwerp een beetje quasi-serieus, grapjes ertussen door en zo Anker liet zich na af loop tevreden uit over het resul taat. Een andere videogroep maakte opnamen op de Tesoboot, waarbij de illusie werd gewekt dat die naar een tropisch eiland vaart. De passagiers in de film kwamen bedrogen uit. Kaartenhuis Heel anders was de aanpak van aankomend docent beeldende vor ming Andre Pielage. ,,We kwamen met z'n allen op het idee om een kaartenhuis te maken, maar dan in het groot. Lekker expressief bezig en de leerlingen kunnen er al hun energie in kwijt." Met pallets op het terrein van gemeentewerken aan de Reijer Keijserstraat werd een metershoog kaartenhuis in elkaar gezet. Ten einde zijn doelstelling - het halen van de krant- te bereiken, meldde Pielages workshop zich woensdag op de TC-redactie In d'Ouwe Ulo waren de work shops muziek in de weer met het componeren van o.a. rapnummers. De scholieren schreven er zelf de tekst bij. Anderen bedachten zelf een grafisch muziekschrift, waarin ook geluidseffecten worden uitge beeld. De scholieren beschouwen de theaterweek algemeen als een welkome afwisseling van de ge bruikelijke lessen. „Weer eens iets anders. Niet dat ik direct in dit vak wil doorgaan, maar zo'n weekje is wel ontspannend, een beetje va kantie eigenlijk", aldus Jelte Nieuwland van de video workshop. Beter dan schóól", klinkt het uit een andere hoek. Verzuim Mede-organisator en docent Hans van Garderen liet zich gisteren te vreden uit over het enthousiasme van de leerlingen. ,,De sfeer is goed en het ziet ernaar uit dat het ver zuim aan de lage kant is." Deze groep OSG-scholieren bouwde onder leiding van docent in opleiding Andre Pielage een kaartenhuis van pallets. Het tafereel wordt gefilmd door de workshop video. (Foto Gerard 7Immerman) „De Russische Oranje", zo heet het toneelstuk dat actrice Nel Kars dinsdag 19 maart op Texel zal uit voeren. De titel slaat op Anna Paulowna, de uit een Russisch tsarengeslacht afkomstige groot vorstin die in 1815 met koning Willem II van Oranje trouwde. Het stuk, dat ter gelegenheid van Anna's 200ste geboortedag is ge maakt, is elders al met veel succes opgevoerd. De organisatie is in handen van de Hervormde Vrouwen Groepen, Ring Texel. Het bestuur had de uit voering gepland in de schouwburgzaal van De Linde boom, maar omdat de verbouwing nog niet klaar is, wordt uitgeweken naar theater De Kiekendief op De Krim. Bezoekers kunnen op 19 maart gebruik maken van een spe ciale bus, die in elk geval stopt in de dorpen Den Hoorn, Oudeschild, Oosterend en Den Burg. Naar schatting zijn er nog honderd entreebewijzen te verdelen; de overige plaatsen worden bezet door leden van de HVG. Bedevaarten „De Russische Oranje" is geschre ven door dramaturg Ton Vorstenbosch en wordt omschre ven als „een toneelportret". Nel Kars werkte nauw samen met de schrijver en ook Guus Vleugel ver leende medewerking. Ter voorbe reiding werd niet alleen een duik HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. ds J. ter Haar, uitz. via De Lichtboei De Waal: 9.30 u mevr drs. R. Schultheiss. De Koog: 9.30 u. mevr. ds S.H. Hoogendijk uit Alkmaar Den Hoorn: 11.00 u. mevr. drs. R Schultheiss; dienst voor jong en oud. Oosterend: 9.30 u ds. L.O. Giethoorn uit Groningen Oudeschild: 11 00 u. mevr ds. S.H Hoogendijk uit Alkmaar. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. L.O. Giethoorn uit Gronin gen GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg; 10.00 u kand E. van Halsema uit Kampen. 19 00 u. kand E. van Halsema. Oosterend: 10.00 u. kand. J Vonk; uitz. via Radio Texel 19.00 kand J Vonk. GEREFORMEERDE GEMEENTE In kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend. 10.00 en 16 00 u. dienst. GEREFORMEERDE KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 16.15 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Kogerstraat, Den Burg. 10 00 u. ds. L. Kmpscheer; kerkbusje Den Hoorn; 3e zondag 40-dagentijd. BAPTISTENGEMEENTE Julianastraat, Den Burg. 10.00 u. ds. J Visser. 19.00 u. ds. J. Visser; evangelisatiedienst; uitzending via De Lichtboei. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 u. woord-communiedienst, dameskoor; uitzending via De Lichtboei Zondag: 10.45 u herenkoor; kindernevendienst; crèche. De Cocksdorp. za. 19.30 u. St. Jan: zo. 9 30 u. JEHOVAH's GETUIGEN Noordwester 3, Den Burg. Openbare lezing 10.30 u „Erkent u Jehovah's soeverei niteit in uw persoonlijke leven?." Wachttorenstudie 11.20 u. „Onderwijs - gebruik het om Jehovah te geloven." Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdag voor 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen: Uitsluitend voor spoedgevallen. Van za. 8 00 tot ma. 8 00 u.: Dokter K. Eissen en dokter FP. Zwager, Julianastraat 9, Den Burg, tel. 312039. Aanvragen visites s v p. tussen 9.30 en 10 30 uur. Spreekuur op zaterdag en zondag van 11.30-12.00 uur en van 16 00-16.30 uur, zonder afspraak. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is er spreek uur zaterdag en zondag om 18.00 uur precies, Witte Kruislaan 19, Den Burg. Bij ongevallen of bloedingen is een tandarts bereikbaar via tel. 312323. Verpleegkundige thuiszorg (wijkverpleging). Kruiswerk Kop van Noord-Holland, afdeling Texel, voor verpleegkundige thuiszorg op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 06-8998828. Spreekuur jeugdgezondheidszorg (iedere werkdag van 8.30-9.00 uur), telefoon 313241 Het uitleenmagazijn/ servicepunt in het wijkgebouw aan de Schoonoord singel 24 is elke werkdag tussen 13.00 - 14.00 uur geopend, telefoon 313241 Thuiszorg (bejaardenhulp en gezinszorg): Voor dringende hulp in het weekend en buiten de spreekuren: 314152 Spreekuur na het weekend maan dag 8.00-10 00 uur en 14.00-15.00 uur. Stichting Thuis zorg Texel, Jonkerstraat 6, Den Burg Nuttige adressen Brand/Ambulance- Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen 06-11. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 17.00 uur. Telefoon: tijdens kantooruren 322188, buiten kantooruren 072-5122222 Bij spoedeisende gevallen: 06-11 Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 322188. Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen, tel. 312527. Verslavingsproblemen. Voor hulp bij acute problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: tel. 319413 (De Nieuwe Skuul). Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwem mers in nood: tel 316270. Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 312066. Kunstgebitreparatie. Tandtechniek Van Kralingen (samenwerkend met het heelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 312069. Tandtechniek R. van Oosten (particuliere praktijk), tel. 310605. Apotheek. Weverstraat 95, Den Burg Tel. 312112. Zaterdag 11 00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen genomen in musea en archieven, maar ondernam Kars ook „bede vaarten" naar paleis Soestdijk (waar Anna tot haar dood woonde) en de paleizen van Anna's jeugd in Rusland. Het motiveerde haar nog sterker om de kleindochter van Catharina de Grote levensecht neer te zetten. Moskou De actrice maakte er inderdaad wat bijzonders van. Ruim twee jaar be steedde ze aan het zelf maken van decorstukken, koninklijke gewa den, hoofdtooien en sieraden. Ze gaf voorstellingen op paleis Het Loo, de Russische tv maakte er een documentaire over en ook speelde ze het stuk in Moskou op Anna's 200ste geboortedag, 18 januari 1995. Haar optredens in een groot Vrijdag 8 maart Het bestuur van het waterschap Hollands Kroon vergadert om 09.45 uur in het stadhuis van Den Helder. Van 09.00 tot 15.30 uur wordt als afsluiting van de theaterweek een uitmarkt gehouden door de OSG. Doorlopend vinden optre dens plaats in de aula en gym zaal in het OSG-complex en in de burg. De Koninghal. Thema van de presentaties is Fata Morgana. Menvereniging Tussen Wad en Duin houdt om 20.00 uur leden vergadering in manege Aken- burg. In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.15 uur Father of the Bride II (zie ook Filmnieuws elders in deze krant). Zaterdag 9 maart Tussen 10.15 en 12.00 uur wordt in de Koninghal een jeugd- toernooi volleybal gehouden door Tevoko. Eilandelijke teams strijden tegen overkantse deel nemers. De Halve Marathon van De Waal wordt vandaag voor de vijf tiende maal gehouden. De jeugd start om 13.30 uur, de volwasse nen om 14.00 uur. De estafette begint vijf minuten later. In Cinema Texel draait om 14.00 en 16.00 uur Babe en om 19.00 en 21.15 uur Father of the Bride Sporthal Ons Genoegen is van 19.00 tot 22.00 uur het strijdto neel van een recreatief volleybaltoernooi. In het partycentrum van Calluna houdt dansclub Madira om 20.30 uur een dansavond. Om 20 00 uur begint in dorps huis De Wielewaal te De Waal een bingo-avond. Muziekvereniging Excelsior ver zorgt om 20.00 uur een winter- concert in dorpshuis De Bijen korf. De popband „Poundcake" treedt met nieuwe bezetting vanaf 21.00 uur op in Sam Sam te De Koog. Zondag 10 maart In het Paviljoen van De Krim treedt het vokaal ensemble Quink op. Dit is het laatste on derdeel van concertserie De Muze. De entree bedraagt 20,- Wandelsportvereniging Het Gouden Boltje houdt een tocht in en om Oosterend. Starten kan tussen 13.00 en 14.00 uur bij 't Cafeetje. In Cinema Texel draaien de zelfde films als gisteren. Maandag 11 maart Van 09.30 tot 12.00 uur is het mogelijk om kleding naar ge bouw De Schakel in Den Burg te brengen voor de jaarlijkse kledingmarkt van de Hervormde Vrouwendienst, die donderdag plaatsvindt. In Cinema Texel speelt hetzelfde programma als gisteren Daan Quartel vertoont in het Eierlandse Huis te De Cocksdorp vanaf 20 00 uur stukken film die hij in 1981 en 1982 maakte over De Cocksdorp en Eierland. Belangstellenden zijn welkom en kunnen tevens een video band bestellen. Dinsdag 12 maart De gemeenteraad vergadert om 19.30 uur in het raadhuis, pu bliek is welkom. Op de agenda staan onder andere de voorbereidïngsbesluiten voor Gamma en Question, het regio nale verkeers- en vervoersplan, de nota armoedebeleid en het rapport over Calluna. In Cinema Texel draait om 19.00 uur Father of the Bride deel om 21.15 uur A Bronx Tale. De afdeling stambomen van Historische Vereniging komtj 20.00 uur bijeen in d' Ouwe U Adriaan en Sytske Dijksen hi den om 20.00 uur in de kant van het LBO een lezing over Texelse natuur. Die is bedoi voor de plattelandsvrouw! maar andere belangstellen! zijn ook welkom. Entree 5,-. Woensdag 13 maart Kleding inbrengen voor de jal lijkse kledingmarkt van de Hd vormde Vrouwendienst (J donderdag wordt gehouden)! mogelijk van 09.30 tot 12.00 van 14.00 tot 16.00 uur in Schakel naast de Ned. hJ vormde kerk aan de Binnenbul In Cinema Texel draait om 20J uur A Bronx Tale De dorpscommissie van D( Hoorn vergadert om 20.15 uur dorpshuis De Waldhoorn. Opd agenda staat o.a. bestuur verkiezing en de gyn accommodatie bij de school loe •eg lar an ten an 'is; 101 Ier Door de stevige zuidoostelijk wind wordt vanmiddag ron c laag water een zodanig lagB~je waterstand verwacht dat er ee«e gerede kans bestaat dat de bool dienst Texel-Den Helder van q 15.00-17.00 uur gestaakt mo- worden. De fietsenstalling naast de veei haven van Den Helder wore verbouwd. Reizigers kunnen ge bruik maken van de noodstallii op de parkeerplaats. Eind maai is de verbouwing klaar. Verdere informatie over de veei dienst: telefoon 36 96 90. Anna Paulowna. ILitho door S. Rosenthal naar do aquarel van J.C Valois. collectie Orante Museum) theater en de Nederlandse ambas sade werden met groot enthou siasme ontvangen. Het Russische publiek is, na de val van het communisme, bezig het tsarentijdperk te herontdekken en Anna Paulowna, een telg van het huis Romanov, is een populaire fi guur. Zij werd in 1795 geboren te Sint Petersburg, huwde in 1815 de kroonpins van Oranje en was van 1840 tot en met 1849 de koningin der Nederlanden. Zij was de groot moeder van Wilhelmina, die pas werd geboren na Anna's dood. Anna Paulowna, omschreven als een „praalzieke, onhollandse" vor stin, wordt in het toneelstuk uitge beeld in zeven acten. Het stuk wordt met muziek ondersteund. Kaarten kosten 20,- inclusief bus vervoer. Ze zijn te bestellen in Den Burg bij mevr. N. de Haas, tel. 31 22 98; De Cocksdorp: M. Saai, tel. 31 62 36; Den Hoorn: A. Boon, tel. 31 93 23; Oosterend: A. Blom, tel. 31 82 85; Oudeschild: S. v.d. Meer, tel. 31 54 98. Of bij aanvang van de voorstelling op De Krim. Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op. De mensen wordt verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden inge laden. Komende zaterdag wordt oud papier etc. opgehaald in de volgende straten: 9. Burdetstraat, Mr. Kraaistraat, Julianastraat, Zwaanstraat, Warmoesstraat en de Mars. Als de jaarlijkse kledingmarkt, die de Hervormde Vrouwendienst Den Burg donderdag 14 maart houdt, een succes wordt, klinkt er gejuich in Uganda. Annemiek en Herman Groeneveld, die in het Afrikaanse land een ontwikkelingsproject zijn gestart, hopen met een deel van de opbrengst daar weeskinderen te helpen. De Groenevelds zijn in september 1994 naar Uganda vertrokken om een zuivelfabriekje op te richten en de plaatselijke boeren onderwijs te geven. Een boerderijtje, dat vorig jaar werd opgezet, begint inmid dels aardig te draaien. Het is de wens van Annemiek Groeneveld om, naast de school, een opvang voor de vele weeskinderen te rea liseren. Daarvoor is uiteraard veel geld nodig. De Vrouwendienst hoopt een steentje bij te dragen. Om de markt te laten slagen is allereerst veel kle ding gewenst Wie goede, schone spullen wil afstaan kan deze inleve ren bij De Schakel op maandag 11 maart tussen 09.30 en 12.00 uur en woensdag 13 maart van 09.30 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur. De kledingmarkt is donderdag 14 De Plattelandsvrouwen van Texel gaan van 30 september tot 4 okto ber op reis. Als bestemming is de Frankische Schweiz in Duitsland uitgekozen. Het is een fraaie, berg achtige streek met kalkrotsen, buchten en druipsteengrotten. De kosten voor de reis bedragen 650,-. Dames van afdeling Texel en van het Gilde kunnen zich tot 15 maart opgeven bij Weckie Sijtsma, telefoon 31 88 90 Geïnteresseerden in de Texelse natuur zijn dinsdagavond welkom m de voormalige LBO-kantine van OSG De Hogeberg aan de Emmalaan. Sytske en Adriaan Dijk sen, kenners bij uitstek van de Texelse vogel- en plantenwereld, zullen een boeiende lezing verzor gen, rijkelijk geïllustreerd met dia's. De avond is georganiseerd door de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen, afdeling Texel, maar ook niet-leden zijn welkom (tegen beta ling van ƒ5,-). De aanvang is 20.00 uur. maart van 09.30 tot 12.00 en van 13.30 tot 16.30 uur in gebouw De Schakel, naast de Ned. Hervormde kerk aan de Binnenburg. Behalve kleding is er ook koffie, thee, limo nade en koek verkrijgbaar. Verder zijn er zelfgemaakte kaarten te koop en wordt een loterij gehou den. De opbrengst is gedeeltelijk ook bestemd voor het restauratie fonds van de Hervormde ge meente. De dorpscommissie van Den Hoorn vergadert woensdag in De Waldhoorn, aanvang 20.15 uur. Nel Bertrand is aftredend en herkies baar, Roelie Bakker is niet herkies baar. Kandidaat voor haar bestuurszetel is Marjan Nicolai. Een van de punten op de agenda is verbetering van de gym- accommodatie bij de Drijverschool. Hoogwater te Oudeschil Vr. 8 Za. 9 Zo. 10 Ma.11 Di. 12 Wo.13 Do. 14 Vr. 15 10.00 9.45 10.25 11.16 0.30 1.40 3.30 22.24® °l 22.45 ufc 23.14u 23.55 u 11.37 u 12.30 u 14.07 u 16.00 u Aan het strand is het ongeveer een uv eerder hoogwater. De zon komt li maart op om 7.04 u. en gaat onder oi 18.34 u., 12 maart laatste kwartier, I! maart doodtij. Op de Schilderweg zijn dinso tussen 11.00 en 12.15 snelheidscontroles gehouden, de 239 passerende automobilis reden slechts twee te hard. De sr ste ging 101 km. per uur. Als u bent uitgelachen na ACE VENTURA kunt u gelijk aanschuiven voor de volgende klucht: Steve Martin in het ver volg op zijn eigen super- gekkigheid als schoon-/grootva- der in spe „DE VADER VAN DE BRUID, DEEL 2". Tja je moet er .van houden. Maar er zijn toch veel mensen die om Steve Martin kunnen lachen, dus die kunnen ook nu hun hart weer ophalen. Vader Steve is geheel in paniek als hij de zorg voor zijn bloedei gen dochter moet afdragen aan een lange griezel. Erger nog wordt het als hij te horen krijgt dat hij opa wordt. Echt moord en brand schreeuwt hij als zijn vrouw -de toekomstige oma- hem vertelt ook zwanger te zijn en nog wel van opa himself! Steve Martin te zien blunderen en dollen als hij helemaal in de stress schiet omdat de weeën beginnen kan komisch zijn en de leuke verwikkelingen zijn er dan ook naar. A BRONX TALE Terwijl Robert de Niro weer cri minele hoofdrollen speelt in nieuwe films als HEAT (met Al Pacino) en CASINO (met Sharon Stone) - beide zijn gelijktijdig uitgebracht in Nederland, mo gen wij bij Cinema Texel nog even genieten van een zeer aan gename film die De Niro zelf geregisseerd heeft. Zelf speelt hij de hoofdrol van de eerlijke hardwerkende buschauffeur Lorenzo die tegenover Sonny staat, het plaatselijk hoofd van een kleine afdeling van de Mafia Deze rol wordt vertolkt door Chazz Palmintri, die bovendien het verhaal voor de film heeft geschreven. C. -het kind van De Niro- heeft gezien hoe Sonny een man doodschoot, maar weigert te genover de politie de dader aan te wijzen. Hier is zijn vader het niet mee eens en hij vervreemd van zijn kind. Dit is reden voor gangsterbaas om de jongen on der zijn hoede te nemen. Gedu rende de volgende jaren wordt er een verbeten strijd gevoerd om de loyaliteit en liefde van C., waarbij de Niro met de grootste moeite zijn zoon op het rechte pad weet te houden. Het levenslustige, vrijgevochten varkentje BABE wast nog even alle dieren en mensen van de boerderij eens flink de oren om het nodige aanzien te verwer ven. Wat na een heerlijke en fantasierijke anderhalf uur film dan ook aardig lukt. De film is niet voor niets met een paar Os cars genomineerd. Gaan zien met uw kinderen! En heeft u geen kinderen (meer), toch maar gaan zien! FATHER OF THE BRIDE II, vr. tl m ma. 19.00 en 21.15 uur, di 19.00 uur A BRONX TALE, di. 21.15 uur, wo. 20.30 uur BABE, za. zo. en wo. 14.00 en 16.00 uur

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 2