Inconsequente gang van zaken f/yat ik zt iggen wou... i - -r4c-m SM Kil!» mg Ploeg verwijt gemeente: Wethouder Schilling: Geen geheimen" car oon TEXELSE^ couRANT Geen verandering in bestemming D /erkgelegenheid Veilig thuis WAT EEN VQND'bT ME! DOEN WRT WE BELOVEN TWïfis Een ijzig besluit Calluna moet blijven IJsclub: helemaal niet blij mee Huizen Oosterend Ook vrijdagavond sauna in Calluna er altiid nog bomen neerzetten. VRIJDAG 8 MAART 1996 De grond van W.PIoeg achter de Bremerstraat heeft een agrarische bestemming. Het gedeelte valt onder het be stemmingsplan buitengebied. In de nieuwe opzet daarvan is de agrarische bestemming ge handhaafd. De ijsbaan van Oosterend heeft een speciaal op die activiteit toegesneden bestemming en valt onder het bestemmings plan van Oosterend. Ook daar is dus een artikel 19 procedure nodig om woningbouw te lega liseren. vind het jammer. Ik ben verbaasd over de aanpak van igemeente." Grondeigenaar W. Ploeg schudt zijn hoofd. eker als je bedenkt dat ik al twee jaar wacht. Deze ont- kkeling is merkwaardig en verrassend te noemen." Hij rwijt de gemeente niet recht door zee te zijn geweest, lis het beleid is om alleen woningbouw op gemeentelijke ond te plegen, dan hadden ze me dat twee jaar geleden ch ook wel kunnen vertellen?" dat de onderhandelingen tussen vorige grondeigenaar en de ge- »ente waren vastgelopen kocht >eg enkele jaren geleden een rceel grond achter de Oosteren- Mulderstraat. Uit het bestem- ngsplan bleek dat daar in de toe- st woningbouw tot de •gelijkheden behoorde. „Iedere |dernemerdie in mijn schoenen gestaan, zou zo hebben gehan- |ld. Het was gewoon een goede aankoop." Ploeg benadrukt dat de gemeente alle kansen heeft gehad zelf het bewuste stuk aan te affen. Hij ontwikkelde een plan voor ruim negentig woningen. Uit contacten die de gemeente met de provincie onderhield, werd duidelijk dat bij Oosterend echter slechts vijftien huizen in een termijn van tien jaar mogen worden gebouwd. „Ik heb dat zwart op wit in een brief, die door de gemeente aan mij is ge stuurd." Geert haast Vorig voorjaar polste Ploeg de in teresse voor woningen op het stuk grond achter de Oosterender Mulderstraat. Er kwamen ruim zes tig mensen op af. Er werd een enquêteformulier uitgedeeld waarin verschillende woning prijzen werden opgevoerd en er bleven zeventien serieuze gegadig den over. „Dat aantal is inmiddels iets gewijzigd. Er is iemand afge haakt, maar er hebben zich meer der nieuwe gemeld." Gebaseerd op de belangstelling werd een plan ontwikkeld voor 29 woningen. „Maar het maakte mij niet uit of daar slechts vijftien van zouden mogen worden gereali seerd hoor. Ik heb alle tijd. Je moet zoiets zien als een totaalconcept voor de hele lange termijn. Uit het bestemmingsplan viel af te leiden dat dit voor de toekomst dé plek was voor woningbouw. Ik heb daar een invulling voor ontwikkeld, maar hoe snel dat gebeurt maakt mij niet uit." Frustrerend De gemeente toonde volgens Ploeg aanvankelijk een welwil- 93 - 1580 03 C'*' Ü7U bouwplannen voor 29 huizen op het land van Ploeg "®kven van lezers Buiten verantwoordelijkheid van de redactie ■pen brief aan de gemeenteraad Texel. sachte raadsleden, /emparadijs Calluna is de laatste (aanden veel in het nieuws, leder- ïn heeft wel een mening over de roblemen die er zijn gerezen rond slluna. ■vereen standpunt met betrekking het personeel hebben wij ech- fr niets gelezen. f'j» als personeel van zwem paradijs Calluna, leven echter al ïle maanden in grote onzekerheid |ver de vraag: „Hoe loopt het af iet onze werkgelegenheid?" jndanks het feit dat het bestuur Ins over de plannen heeft geïnfor- Feerd zijn wij niet gerust op de I.oop van de raadsvergadering. I") zwemparadijs Calluna werken fomented 20 mensen (11 volle- l'ge banen). In de toekomst kun- I®n deze volledige formatie plaatsen mogelijk uitgroeien naar 13. Een dergelijk aantal formatie plaatsen heeft zeker een betekenis voor de werkgelegenheid op Texel. Wij hopen dan ook dat bij het ne men van een besluit, gedacht wordt aan de arbeidsplaatsen bij Calluna. H. Zillig, A. Middelbos, R. Nagtegaal, J. Westerlaken, I. Flier, N. Collou, C. Vlaming, R. Boom, R. Zandee, A. te Wolde, D. Sleutel, J.W. Kraay, B. Bakker, K. Dijker, E. de Vries, S. de Ko ning, R. Rood, M. Joustra, D. Naumann en N. Ran. Vorige week dinsdag kwamen wij met 33 leerlingen terug uit Parijs. We hadden ruim de tijd genomen voor de terugreis en rekening ge houden met files. In Belgié werden we echter omgeleid en gingen de snelweg af. Na informatie bij de rijkswacht vernamen we dat er een enorme kettingbotsing was met veel doden en gewonden. Het ver keer zat helemaal vast en we deden vijf uur over 40 kilometer. Om 20.30 uur bereikten we de grens, de laatste boot konden we dus nooit meer halen. Je beseft dan weer eens datje op een eiland woont en we zochten een oplos sing. We verwachtten nogal wat problemen, maar het eerste tele foontje naar Texel bracht al uit komst^ Jaap Tuitman van het schip „de Rival" reageerde meteen posi tief. Zonder veel omhaal vroeg hij hoe laat we in Den Helder zouden zijn. Toen we om middernacht ein delijk aankwamen, lag zijn boot voor ons klaar en werden we vei lig naar Oudeschild gebracht. Daar stonden de inmiddels gewaar schuwde ouders te wachten, opge lucht dat we allemaal weer veilig thuis waren. Onze dank gaat uit naar de ieder een die ons heeft geholpen: de Teso die op het haventerrein liet omroepen dat we 's nachts in Oudeschild zouden aankomen, na tuurlijk alle leerlingen die zo lang in de bus zaten zonder één wanklank en de stemming goed hielden, lende houding. Maar er gebeurde weinig. Het gebrek aan contingent werden als reden aangevoerd waarom er geen voortgang in de plannen zat. Er werd gezocht naar een mogelijkheid om bestaande bouwblokken die op verschillende lokaties in Oosterend lagen samen te voegen voor de uitvoering van het Ploeg-plan. Dat liep echter op mets uit. „Niemand zag natuurlijk veel heil in het omwisselen van die bouwmogelijkheden. Ik zou ze ook met teruggeven, da's nogal wiedes Het is sowieso waardeverminde ring als je je bezit wilt verkopen." De zaak leek in een impasse be land. „Twee weken geleden had mijn architect voor het laatst con tact met de gemeente. Ook toen werd op geen enkele wijze aange geven dat de gemeente alles in ei gen hand wil houden. Dinsdag avond werd het me pas duidelijk: ze willen geen zaken doen met een particulier. Er werd gedaan alsof dat altijd al beleid was. Maar waarom is me dat dan nooit ge zegd?" Wat de ondernemer ook erg stak was dat de wethouder aankon digde in drie maanden tijd meer duidelijkheid te kunnen geven over de bouwmogelijkheden op De Hopkes. „Hij denkt dus in-die tijd het contingentenprobleem van Oosterend te hebben opgelost. Ik wacht al twee jaar." Ploeg noemt het frustrerend dat een dergelijke inconsequente gang van zaken vandaag de dag nog mogelijk is. „Zeg dan recht op de man af wat er aan de hand is. Dan kun je pra ten." De verbijsterende onthulling over de gemeentelijke plannen met De Hopkes deden Ploeg naareigen zeggen alleen maar grinniken. De grond van Ploeg valt onder het bestemmingsplan buitengebied In de nieuwe versie daarvan is de woningbestemming van de be wuste lokatie afgehaald. „We gaan daar uiteraard bezwaar tegen ma ken. En met ons enkele gegadigden voor woningen Want zij zijn uitein delijk het meest gedupeerd." Welke de drijfveer de gemeente heeft gehad in deze zaak is Ploeg een raadsel. „Problemen met mijn bouwprijzen? Ze kennen de inhoud van de enquete niet. Dus het is onzin dat ze Texelaars ergens tegen willen beschermen. Kijk, het is een plan van Oosterenders vóór Oosterenders en het wordt uitge voerd door een Oosterender aan nemer." Alsnog welkom De gemeente heeft Ploeg nooit benaderd over overname van de grond. „Wat ik dan gedaan zou hebben? Daar kan ik geen ant woord op geven, want ze zijn niet gekomen. En als ze alsnog willen komen? Er zit een bel aan de deur en iedereen is welkom En wat wordt besproken zal dan blijken." Ploeg wil „op een gezonde manier" aan zijn plan doorwerken. Ik geef de moed niet op, integendeel Ik heb mijn werk en dit vergt maar een klein stukje van mijn tijd." Hij kan het land natuurlijk altijd nog verhuren aan de ijsclub... Ploeg lacht. „Nee, want het wordt zomer. Ik laat het lekker liggen. Als het me te lang duurt kan ik er altijd nog een bos op bouwen. Ik hou van bos sen." Open brief aan de Texelse gemeen teraad. Dinsdag 12 maart 1996 is een be- langfijke dag. Op die datum dient u, raadsleden te beslissen over het voortbestaan van Calluna en der halve de 20 arbeidsplaatsen. Van belang is voorts voor u te we ten, dat er sinds enkele maanden op zondag een familiezwemdag wordt georganiseerd. Aanvankelijk werd begonnen met zo'n 200 deelnemers, waarvan circa 95% Texelaars. Het kan toch niet zo zijn dat wij bin nenkort 20 arbeidsplaatsen minder hebben en 550 enthousiaste zwem mers moeten teleurstellen. Mede namens deze mensen verzoek ik u het voortbestaan van Calluna te bewerkstelligen, want Calluna moet blijven. J.K. Honingh (op persoonlijke titel), De Koog maar vooral Jaap Tuitman die di rect voor ons klaar stond. Bedankt allemaal! De begeleiders van de Parijs-reis, Lidy Medema, Eline Gerarts, Anne van Doornmaal en Elrike van Esschoten. „Het is de slechtste lokatie voor woningbouw die je je maar kunt bedenken. Een prut gat", zegt Wieb van den Berg, voorzitter van de IJsclub Oost. Hij werd pas dinsdagmiddag door de gemeente ingelicht over de plannen voor woning bouw op ijsbaan De Hopkes En hij is er helemaal niet blij mee. Van den Berg werd dinsdag middag uit zijn werk gehaald voor een bezoekje aan het raadhuis. Samen met ijsclub secretaris Jaap Kiewiet werd hij over plannen geïnformeerd. „Onze reactie? Nou, niet en thousiast natuurlijk. En dat hebben we gezegd ook." Het tweetal gaf aan dat de ijs- club uiteraard de voor het dorp zo belangrijke woningbouw niet wil tegenwerken. „Maar we hebben wel enige eisen gesteld. Zo willen we een even- grote baan terug, stijf tegen het dorp, mét parkeerruimte en zoet water. Zo'n alternatieve lo katie is er niet. Ali's tocht is de enige zoetwater-toevoer en die loopt alleen langs De Hopkes. Dus het zal nog erg moeilijk worden voor de gemeente." De ijsclubvoorzitter kreeg dinsdagavond na de vergade ring tot laat telefoon van boze dorpsgenoten. „We zijn god- weet-hoe-lang bezig om hier een mooie ijsbaan te realise ren. Nu hebben we dat net voor elkaar en is het financieel rond, gebeurt er dit..." De ijsclub huurt de baan van Charitas Texel. Er zijn ooit wel plannen geweest om de grond te kopen, maar huren bleek de enige mogelijkheid. Van den Berg geeft aan dat als de wo ningbouw niet doorgaat, de ijs club in de toekomst wel graag de grond wil kopen. „Daar wil len we voor sparen." „Prematuur? Ach, als we het lang zaam doen is het niet goed en zijn we eens snel, dan is het ook niet goed." Wethouder Schilling heeft geen geheimen, zegt hij. „Het be leid van de gemeente is om zelf grond te verwerven voor volks huisvesting. En dat is nu precies waar we mee bezig zijn." De plannen voor woningbouw op de lokatie van de ijsbaan van Oosterend hebben een ware storm veroorzaakt. Dinsdagmiddag wer den ze door het college van b en w voor het eerst besproken en 's avonds werd het idee gelanceerd in de gezamenlijke vergadering met de dorpscommissie van Oosterend. Dorpsbewoners rea geerden met opperste verbazing, ongeloof en kreten als „ondoor dacht". De wethouder zegt de commotie niet zo goed te begrijpen. „Woning bouw in Oosterend ligt heel erg moeilijk. Het is wel eens lastig om dat aan de gewone burger uit te leggen. We zaten al tijden te dub ben over een oplossing. Zoiets moet je letterlijk en figuurlijk van de grond af opbouwen." Het kwam de wethouder ter ore dat de ijsbaan te koop was. „Je zou wel gek zijn als je zoiets niet zou onderzoeken." Geen techneut Schilling erkent dat De Hopkes be kend staat als slechte, natte grond. „Daar word je niet vrolijk van. Maar ik ben geen techneut. We hebben dit dinsdagmiddag pas bedisseld, dus er moeten nog deskundigen naar kijken. We hebben drie maan den om zaken op de rails te zetten." Planologisch ziet Schilling veel in de lokatie. „Het zou een cirkel van het dorp maken. Het ligt in een soort knik. Bovendien grenst het niet aan het beschermd dorps gezicht, maar aan een stuk waar toch al nieuw is gebouwd." De wethouder vindt het bijzonder no bel dat de ijsclub bereid is van de baan af te zien. „Als het ooit alle maal zover komt, tenminste. Het bestuur heeft te kennen gegeven met node afscheid te zullen nemen, maar men wil de uitbreiding van het dorp niet in de weg staan. Ui teraard is wel een keurig lijstje met voorwaarden ingediend, die wij ter harte zullen nemen." Bestemming Geruchten als zou óe gemeente door dit plan Ploeg dwars willen zitten, worden door Schilling heftig ontkend, „Hoe kómt men erbij? Ons beleid is zelf grond verv^erven. De grond van Ploeg kopen? Och, in de handel sluit je niets uit. Alles is te koop, zeg ik altijd maar. Ik wijs mets af." Er is nog nooit met Ploeg gespro ken over eventuele verkoop van diens grond. „Hij heeft bij ons zijn plan gepresenteerd. Dat mag. Dat doen jaarlijks nog honderden an deren. Maar het lastige is dat die grond niet is bestemd voor wo ningbouw. Dat blijft een struikel blok." VERVOLG VAN PAGINA 1 van de wethouder, als zou de pro vincie ineens anders denken over het toelaten van woningbouw in Oosterend. „Ploeg heeft al ander half jaar plannen voor woning bouw, maar daar kon nooit wat mee." Soepeler Volgens de wethouder is het beleid van de gemeente om zelf grond in eigendom te hebben voor woning bouw. „Zo werken we. Dat heeft niets met het gunnen aan iemand te maken." Hij erkende dat provin ciale streekplannen erg hard zijn, maar dat een wisseling van de wacht soms ook een wisseling van beleid inhoudt. „We kunnen de laatste tijd goed praten met de pro vincie. Ze hebben oor voor ideeën die op Texel leven." Op een vraag van Els Whyte antwoordde hij dat onderzoek naar bestaande bouw blokken niet voldoende heeft opge leverd. Die zijn er wel, maar de houders ervan willen er niet zo maar afstand van doen. Gezien de belangstelling voor de sauna in zwemparadijs Calluna en de voortdurend terugkerende vraag ook op vrijdagavond gebruik te kunnen maken van de sauna en het Turks stoombad; is besloten ook deze avond de sauna voor de liefhebbers open te stellen. Vanaf 15 maart a.s. kan men er bij wijze van proef elke vrijdagavond van 19.30-23.00 uur terecht. Kosten 17,50. De actie duurt tot 1 mei a s Bij voldoende belangstelling zal de vrijdag zeker worden opgenomen als vaste sauna-avond. Het verwijt van de aanwezigen dat de gemeente de „Oosterend Pre sent-grond" niet heeft gekocht, onderging Schilling nederig, „De gemeente is niet altijd even slag vaardig. We grepen ernaast. Ploeg werd de nieuwe eigenaar." Die zin snede deed genoemde opstuiven. Hij verklaarde de grond pas te heb ben verworven nadat de onderhan delingen met de gemeente op niets waren uitgelopen. De gemeente heeft volgens hem zelfs een half jaar optie op de grond gehad. ,,U hebt alle kansen gehad, u hebt het er zelf naar gemaakt." Schilling repliceerde dat hij Ploeg niets verweet. Maar dat was omge keerd wel degelijk het geval. Een geïrriteerde Ploeg gaf aan dat de gemeente hem op geen enkele wijze heeft laten blijken op zoek te zijn naar grond voor bouwlokaties. Volgens de wethouder was dat ook niet aan de orde. „U kwam met een kant en klaar plan bij ons. Er zat en zit geen schot in de procedures die daarvoor nodig zijn Dat hebben we uw architect steeds keurig ge meld." Rare smaak Ploeg en zijn architect D. van der Kooy bleven het merkwaardig vin den dat de gemeente hen niet heeft benaderd over aankoop van grond. „Ik krijg hier een rare smaak van. Alsof u ons aan het lijntje hield en ondertussen zelf op zoek was naar mogelijkheden. Uw plan komt Oosterend niet ten goede. U doet als college de Oosterenders te kort." Schilling ontkende dat de ge meente een spelletje speelde. „In het laatste contact met u, dat twee weken geleden plaatsvond, wisten wij nog niets van de ijsbaan." Enkele aanwezigen die graag nieuwbouw in Oosterend willen plegen, gaven te kennen beslist niet op de lokatie ijsbaan te willen zitten. „Daar mag je wel paal woningen neerzetten, zo nat is het er. Dat gaat kapitalen kosten."

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5