aaike, echten Hidde en Sjoerd zich naar de top 1 7 Aikido-groep onder vleugels van Shima TEXELSE usl COURANT ).a ir Tevoko valt terug in oude fouten ïilandcompetitie volleybal Filmvertoning Dames Klif spelen gedegen wedstrijd Zwemdiploma's Crossers draaiden warm voor seizoen Twee toernooizeges Koen van Bommel Recreatievoetbal Tevoko VRIJDAG 8 MAART 1996 or hun prestaties zijn Maaike, de en Sjoerd de Vries geen on- enden meer voor de Texelse rtliefhebbers. Alle drie beoefe- zij judo op topniveau en door training aan geestelijk gehan- ipten brengen ze hun sport op ïpathieke wijze onder aan- ht Reden voor de Texelse Cou- t om het drietal in de houd- ep te nemen. 3Z' laike de Vries, 19 jaar, klasse tot kg, werkt als A-verpleegkun- je in Gemini Ziekenhuis Den Ider. Beste resultaten: meervou- jeugdkampioen Oost-Neder- d, 3e NK ('91). sder Henk en moeder Inger zijn bei betrokken bij de judosport. gen jullie judo met de paplepel \egoten We zijn begonnen door pa. Hij les op de judoclub IJsselmeer .elystad en deed zelf mee aan Jdstrijden op districtsniveau jen we zes waren, mochten we icieel meedoen, maar Sjoerd al als tweejarige peuter mee ir de training. Thuis ging soms (tafel opzij, dan lagen we met z'n illen door de huiskamer te rollen, vonden het zelf leuk, judo is ons joit opgedrongen." poe zijn jullie zo ver gekomen? holland. Meestal werd ik eerste of tweede Soms gebeurde dat door gebrek aan tegenstand. Maar lan delijk ging het ook met slecht Op mijn vijftiende was ik derde van Nederland. Daarna ben ik afge haakt. De verhuizing naar Texel, schoolexamens en een vriend ver weg waren daarvan de reden. Maar toen mijn broers bij de top van Nederland kwamen, kreeg ik er weer zin in en ben weer gaan trai nen." Hidde: „Vroeger was het een na deel dat ik groot en zwaar was. Door mijn gewicht werd ik telkens bij oudere jongens ingedeeld. Op een gegeven moment gaf ik er de brui aan en gaf de voorrang aan zwemmen, dat vond ik toen leuker. Een halfjaar later ben ik met zwem men gestopt. Het judo begon toch weer te kriebelen. Mijn doorbraak naar de top kwam de afgelopen twee jaar." Maa ike: „Ik ben begonnen in het dnstrict Oost-Nederland. Het niveau ligt daar lager dan hier in Noord- Sjoerd de Vries, 14 jaar, klasse tot 65 kg (jeugd en senioren), leerling derde klas VBO in Den Burg. Beste resultaten: 2e Noordholl. kam pioenschap aspiranten ('95), Ne derlands kampioen aspiranten ('96). Sjoerd: „Toen ik pas zeven was, behaalde ik de gele band en mocht ik aan wedstrijden meedoen. Eerst aan clubkampioenschappen en aan toernooien in de regio, daarna volgden de grotere toernooien en tenslotte de Nederlandse kam pioenschappen. Het is snel gegaan met mij. Alleen een blessure aan de arm gooide even roet in het eten. Bij een poging om mijn val te bre ken viel ik tegen de scheidsrechter aan en kwam ongelukkig terecht. Ik liep een gecompliceerde armbreuk op en moest elf weken in het gips." - Is judo een levenswijze voor jul lie? „Nee. Wel leven we voor de sport. Niet uitgaan voor wedstrijden en zorgen dat je op een bepaald ge wicht blijft. We doen veel aan conditietraining en fitness. Door de sport leren we beter om gaan met spanning. Ook is judo goed voor je zelfvertrouwen." Als voorbeeld van dat laatste wordt aangehaald dat Hidde vroeger op school werd gepest. De ruim hon derd kilo zware beer grijnst: „Daar van heb ik nu geen last meer." Moeder Inger vult aan: „Judo is bij ons een gezinsgebeuren Als bij voorbeeld Hidde een belangrijke wedstrijd heeft, zorgt Maaike dat ze vrij vraagt zodat ze hem kan aan moedigen." - Met het zelfvertrouwen zit het dus goed, maar hebben jullie nooit last van zenuwen? Hidde: „Jawel, toen ik voor het eerst deelnam aan het Nederlands kampioenschap. Ik stond stijf van de zenuwen en kon daardoor niet meer goed presteren." Sjoerd: „Het NK is een heel bijzon der toernooi. De eerste keer was ik extra nerveus, omdat ik pas was genezen van een blessure." - Was de verhuizing naar Texel een voor- of een nadeel? Hidde: „Voor mijn ontwikkeling was het gunstig, want ik ben lid geworden van de vereniging Dun Hong in Den Helder, die tot de top van Noordholland en dus van Ne derland behoort. In hetzelfde dis trict moeten we het opnemen te gen Ken-am-ju uit Haarlem, zeg maar het Ajax van het judo. De bondscoach, Cor van der Geest, komt daar ook vandaan Bovendien krijg ik wedstrijdtraining van ex- Europees kampioen Benito May." - Wat zijn jullie ambities Sjoerd: „De top van Nederland bij de senioren tot 21 jaar halen. Daarna zou ik wel .willen doorgaan. Het lijkt me mooi om op wereld kampioenschappen uit te komen. Mijn schoolopleiding gaat voor, maar ik zal wel rekening houden met het judo." Hidde „Over een paar jaar is het voor mij over. Sinds ik op Texel kwam wonen, trekt de zee. Mijn keus staat vast: ik ga varen. Nu kan ik school en judo nog combineren, maar straks heb ik een stagejaar, dan zit ik een heel jaar op zee. Voor die tijd wil ik graag Nederlands kampioen bij de heren tot 21 jaar worden. De jongen die ik tijdens een vorig toernooi liet zweven, is nu kampioen. Ik zit er dus dicht te genaan. Als het lukt, krijg ik ook de zwarte band. Ik heb nog twee kan sen." Maaike.' „Op niveau terugkomen. Sinds ik weer in training ben, ben ik bij drie van de vier wedstrijden in de prijzen gevallen, dus het gaat de goede kant op. In april ga ik met een club uit Amstelveen voor tien dagen op judostage naar Finland. Veel van het land zal ik waarschijn lijk met zien, alles draait om de u. sport. Uiteindelijk hoop ik de H,dde de Vries, 17 jaar, klasse bo- zwarte band te halen en bij de Ne- ^en, eerstelaars student aan derlandse top te komen. Maar eerst „e eevaar*school in Den Helder, maar eeps meedoen aan de ?es,e. resu ta«®n: Noordhollands districtskampioenschappen." ,amp'°e'1 94 en 2e van Noordholland tot 21 jaar in '95, 3e NK in '94, 2e NK tot 18 jaar in '95 - Wat moeten Texelse jongens en wilt komen, moet je naar Dun Hong meisjes doen om de judotop te in Den Helder gaan en aan wedstrij- bereiken? den deelnemen. Het kost veel in spanning, maar je krijgt er ook veel „De basis leg je bij Shima, de voor terug." Texelse judovereniging. Daar wordt op recreatief niveau aan Tekst en foto's: judo gedaan, dus als je hogerop Frans Hopman Sjoerd en Hidde de Vries dragen hun zus Maaike op handen. Vroeger lagen ze thuis door de huiskamer te rollen, nu behoren ze tot de Nederlandse top. oko is weer teruggevallen in elfde fout als aan het begin van competitie. De volleyballers 9ftenden zonder noemenswaar de ige inspanningen het laag- [klasseerde Wham Wham te kun- /a én verslaan. Door deze instelling igen de Texelaars het deksel op neus. t lijkt erop dat Wham Wham t' ^voko niet kan inspireren. Ook de jiswedstrijden gingen destijds rloren. Van de schamele 14 pun- die de ploeg uit Zwaag gedu- inde deze competitie heeft ge- ald, hebben ze er zes aan Texel danken. Ich vertellen de koele cijfers niet (t gehele verhaal. Ondanks de itheid, die als een grauwsluier iven het team hing, heeft Tevoko jde eerste en derde set volop kan- n gehad om de wedstrijd naar h toe te trekken, oko trad zonder de gebless- !rde Mark Leopold en Walter ;kam aan. De jeugdige Ward rpstra ging mee als wissel, dat Wham Wham een snelle frogramma dinsdag 13 februari: 18.30 u. Uriot-Sportshop Tex. Auto 19.15 u. Super-Tex. Auto Perf. Bodies 20.00 u.OSG-Perf.Bodies ABN/AMRO 20.45 u.ANM/AMRO-Meub.h Gr SI. 2 21.30 u. Gr. Slock2-RC.de Krim R9 •22.15 u. Paal 9-Cocky's P.C. de Krim Veld B gemengd vrouwen: 18.30 u. Tatenh. 2-Beverdam Fitt 19.15 u. LenR-Fitt Tatenhove2 20.00 u. Texele-Bosma Jozef 20.45 u. 7 Prov.-Jozef Texèle li 30u. Wiersma-Kruisw. ABN/AMRO(v) 15 u. Gr.SI (v)-ABN/AMRO Kruisw. Veld C vrouwen: [jJjB-30 u. Eierl. H.-Timmers Zeilmakerij Eierl. H, Visser Klif 12 Haarstudio de Vlier I Uitslagen 5 maart Kobeko DGM 3-0; Cocky s- ■portshopO-3; Unot-12 Balcken 3-0; Gr. Slock 2- i »rdal 3-0, Teso-PC de Krim 2 1, Paal 9-Maarco 1- 2, Beverdam-Fitt 3-0; Ecomare-Tatenhove 2 2-1, Qr Slock (v)-Bosma 2-1; Nioz-Kruiswerk 3-0; ■ixèle-Toptien 2-1; 7 Prov -Smash 2-1; Eierl Huis- ™isser 3-0. Purper Drup-Haarstudio 3-0; Wester- ■ken De Vlier 3-0, Vespertma-I. de Boer 1-2, Klif ■2-Timmers 3-0; Leydekkers Zeilmakerij 1-2 19.15 u. Question-Zeilm. 20.00 u. Klif 12-Leydekk. 20.45 u. Vespertina-Visser 21.30 u. Durper-de Vlier 22.15 u. I. de Boer-Haarst. voorsprong had genomen, trok Tevoko de wedstrijd geleidelijk naar zich toe. Het team uit Zwaag stond stijf van de zenuwen en had moeite de Texelse opslag te ver werken. Via 6-6 liep Tevoko uit naar een 8-14 voorsprong en leek pro bleemloos de eerste set binnen te halen. Wham Wham begon op deze stand alles of niets te spelen, gooide de zenuwen van zich af en begon steeds beter te volleyballen. Tevoko kreeg de rekening voor het apathische spel gepresenteerd. De set ging met 16-14 alsnog naar Wham Wham. Dezelfde lijn werd in de tweede set doorgevoerd. Met name de blokkering en de achterveld-verde diging bleven ver onder de maat. Ondanks de wissel van Ward Terps tra voor de tegenvallende Frank Kalkman, kwam Tevoko er niet aan te pas. Binnen een kwartier ging de set met 15-3 verloren. In de derde set tekende het debacel zich af voor Tevoko. Wham Wham liep uit naar 7-0 en de eilandbewoners leken te worden afgedroogd. Na een brood nodige time out kwamen de Texelaars toch nog terug. Jitse Beintema en Martin Koenen haden enkele goede verdedigende acties en zowaar kwam er wat enthou siasme in het team. Tevoko pakte een 11-12 voorsprong, maar de opleving kwam te laat. Wham Wham was zó goed in de wedstrijd gespeeld, dat het via 12-12 naar 14- 12 uitliep. Tekenend voor het spel van Tevoko was de manier warop het laatste punt werd gescoord. Jitse Beintema speelde de Texels aanval op de rechtsvoor volledig vrij, maar in plaats van de bal mee dogenloos op de vijandelijke vloer te meppen, volgde er een mislukte plaatsbal, die via de netrand op de eigen helft neerplofte. Tevoko houdt door deze 3-0 neder laag de ranglijst met angstige ogen in de gaten. De onderste drie van de competitie degraderen recht streeks. Hiervoor hoeft men geen angstte hebben. Nummer 9 van de ranglijst speelt echter het spel van de promotie/degradatie wedstrij den. Van deze negende plaats heeft Tevoko nog geen voldoende af stand genomen om uit de zorgen te zijn. In het Eierlandse Huis worden maandag om 20.00 uur stukken vertoond van de film die Daan Quartel in '81 en '82 maakte over De Cocksdorp en Eierland. leder een is welkom. Firma Nauta is aan wezig om te polsen hoeveel be langstelling er is voor een videoband van de film. j Wmm In sporthal De Brug stond voor de zaalvoetbalsters van Klif vorige week de return-wedstrijd tegen Winkel op de agenda. Winkel, in middels van de koppositie verdre ven naar de tweede plaats, trad aan met maar één wissel en miste bovendien één van de betere speelsters. Ook Klif was niet com pleet; Irene Penha en Lucia Gijsberts keken vanaf de tribune toe. Zij waren getuige van een aar dige, soms harde, maar sportieve wedstrijd die eindigde in een 4-2 zege voor Klif. De dames van Klif begonnen zeer gemotiveerd en speelden het eer ste kwartier aanvallend voetbal Natasoha v.d. Vis, die met haar fa meuze snelheid voor gevaarlijke momenten zorgde. Eén van haar scherpe voorzetten vanaf de achterlijn werd door iedereen ge mist. Anita Witte stond echter goed opgesteld bij de tweede paal en zij miste niet: 2-1. De gelijkmaker kwam op naam van Wilma Thijsseling. Bij een snel genomen hoekschop kwam zij vóór haar verdedigster en tikte van dichtbij in. Nog in de eerste helft kwam Klif zelfs op voorsprong door een indi- viduele actie van Natascha v.d. Vis. Zij pikte de bal op eigen helft op en begon een lange, snelle rush rich ting het doel van de tegenpartij. Daar haalde zij vernietigend uit: de bal belandde keurig in de kruising. Hierna ging de deur op slot. De Texelse dames kwamen amper meer over de middenlijn en bleven Winkel werd flink in de verdediging voornamelijk op de eigen helft om gedrukt, maar kwam daar bij bal verlies van Klif direct goed uit. Twee keer achter elkaar werd een aanval snel overgenomen en met succes afgerond; 0-2. Het antwoord van Klif was goed. De ploeg ging weliswaar minder aanvallend spe len, maar bleef langer en vaker in balbezit. Toch zou er gescoord moeten worden om minimaal een gelijkspel te behalen, desnoods uit spelhervattingen of door indivi duele acties. Dat besefte ook Totaal 33 leszwemmers hebben in zwemparadijs Calluna hun diplo ma's behaald. Zij hadden het proef- zwemmen met goed gevolg vol bracht en zwommen ditmaal onder toeziend oog van zwem onderwijzers Albert Middelbos en Remko Nagtegaal voor het exa men. De verwachting is, gezien het aan tal leszwemmers, dat nog dit sei zoen het duizendste diploma zal worden uitgereikt De geslaagden zijn: A diploma Marleen ter Steege, Marjolijn van Leersum, Anne Uitgeest, Lmda de Ridder, Desiré Witte, Jimmy de Smidt, Ben Boersen, Rianne van Liere, Laura Boon, Chantal Bak ker, Ricardo Blom.Bernte Dennenberg, llona Eelman, Monique Boersen, Jorieke Meyer, Marit Tuitman, Judith Timmer, Kelly v.d. Park B diploma: Kevin Kikkert, Rozanne Zegers, Dorian van Rijselberghe, Mark Rikkenberg, Stefan Rab, Robert Willekes, Mike Woerlee, Thijs Vonk, Koos Boersen, Lisette Bonne, Marielle Bonne, Toy Imhoff, Caroline Imhoff, Koen de Lught. Zwemvaardigheid 1: Pim Frank. te verdedigen. Niet verstandig, zo bleek, want het team van Winkel kreeg weer kansen. Bij de afroh- ding hiervan zat het de ploeg niet mee: belandde de bal niet op de paal, dan zat het voetje van Lilian Koning er wel weertussen. Aanval len bleek toch de beste verdediging en onder luide aanmoedigingen vanaf de tribune kwam de power weer in het spel bij Klif. In de laat ste fase van de wedstrijd brak zelfs verdedigster Marjan Nicolay door. Haar schot trof echter geen doel. Kort daarna was het wél raak: Janien de Bruijn wist met twee verdedigsters om zich heen niets anders te bedenken dan een „hak- kie". De bal rolde tussen vier benen door tot Wilma Thijsseling, die met een beetje geluk 4-2 liet aanteke nen. Laatstgenoemde mocht even later weer van geluk spreken toen haar forse overtreding slechts bestraft werd met een vrije trap. Met een fraaie snoekduik hield keepster Marjo van Heerwaarden de bal uit haar doel en stelde hiermee de 4-2 overwinning veilig. De vereniging Shima is uitgebreid met een afdeling aikido. Deze Japanse gevechtskunst, die ver want is aan het reeds door Shima beoefende judo, stijgt op Texel in populariteit. Momenteel is er een groep van zo'n vijftien vaste leden. Aan het eind van het seizoen wordt bekeken of de samenwer king wordt voortgezet. Aikido werd op het eiland geïntro duceerd door Paul van Mierlo uit Den Hoorn, die diverse cursussen (onder andere yoga) verzorgt. Een belangrijk verschil met judo is het ontbreken van competitie. Aikido is geen wedstrijdsport, maar een van de meest fraaie gevechtsstijlen uit de Japanse cultuur, die wordt om schreven als „elegance en zacht heid tegen brute kracht". „Centraal staat de meegaande be weging", zegt Tom Dijksterhuis, die de warming up van de wekelijkse aikido-trainingen voor zijn reke ning neemt. „Als iemand eraan komt, stap je opzij. Het mooist is als je ook nog gebruik kan maken van de snelheid van de ander. Aikido ziet er sierlijk uit. Het is niet geba seerd op kracht, alleen op tech niek." De trainingen in sportzaal De Ferrever staan onder leiding van Piet Gerrits uit Den Helder. Een imposante verschijning die vrien delijk met zijn pupillen omgaat, zo blijkt Voor de jeugdige judoka's, die speciaal voor de foto in de sportzaal present zijn, heeft hij een tip. „Aikido is een goede basis voor judo. Je wordt er beter van", stelt Gerrits. De lessen zijn op woensda gen van 17.15 tot 18.45 uur en staan open voor jong en oud. Sterker Al bij aanvang van het seizoen klopte initiatiefnemer Van Mierlo aan bij het bestuur van Shima. Een reden daarvoor was, behalve de overeenkomsten tussen judo en aikido, dat verenigingen een lagere zaalhuur betalen. „Voordeel voor Shima is dat zo een breder finan cieel draagvlak ontstaat Boven dien sta je als grotere vereniging sterker tegenover de gemeente bij subsidieaanvragen en dergelijke", aldus voorzitter Dick Schermer. Toch hapte het bestuur niet meteen toe. Eerst werd ruim een half sei zoen gekeken of de aikido-afdeling wel levensvatbaar zou zijn. Omdat de enthousiaste groep groeide, is per 1 maart de samenwerking een feit. Dat kon eenvoudig, omdat Shima niet staat ingeschreven als een judo-, maar als een budovereniging. Deze overkoepe lende term biedt de mogelijkheid tot het opnemen van aanverwante sporten Het zittende bestuur is nu De MAB-club heeft de eerste club cross van het seizoen 1996 verre den. De wedstrijd gold als kwalifi catie voor de volgende wed strijden Zo kon worden gekeken wat de plaats is van de jongens uit de 80 cc grote wielen die zijn door gestroomd naar de 125 cc junioren. Bij de 60/80 cc kleine wielen rijden dit jaar nog dezelfde deelnemers. Met name Arjen van Maldegem bleek afgelopen winter aan snel heid en techniek te hebben gewon nen, wat resulteerde in een over winning in de eerste manche. Jan van der Vis zette in de tweede manche orde op zaken. Rick Drijver toonde zich „still going strong", wat iets belooft voor de toekomst. De 80 cc grote wielen is dit jaar een kleine klasse. De overgang van veel jongens naar de 125 cc toont aan dat de 80 cc een kweekvijver is. In de 125 cc klasse draaiden Bonne Klein Wolthuis, Christian Landman, Rob Schraag en Joost van Heer waarden gelijk voorin mee ten koste van de gevestigde orde, wat een sensationele ontwikkeling is. Bij de senioren 125 cc viel het sterke rijden van Stephano Siebeling en Sander Witte op. Door het gebrek aan mentale hardheid en ervaring grepen ze net naast het eremetaal. In de 250 cc senioren was Ronald Zijm na zijn beenbreuk afgelopen seizoen weer terug op het voorste plan Door motorpech kon hij de hooggespannen ver wachtingen nog niet waarmaken. De funklasse, een nieuwe naam voor de liefhebbers, staat altijd garant voor spektakel Ook nu weer. Henri van Maldegem dacht zijn slag te slaan door het ontbre ken van Maarten Hoogenbosch, maar door zijn „jeugdige onstuimigheid" kwam hij ten val en moest de overwinning aan een ander overlaten. In elk geval is de toon gezet; op 17 maart is de eer ste cross die meetelt voor de com petitie. Tennisspeler Koen van Bommel heeft afgelopen weekend twee jeugdtoernooien gewonnen. De 13-jarige Cocksdorper schreef het Open Helders kampioenschap indoortennis zowel bij de jeugd tot en met 14 jaar als bij de jeugd tot 16 jaar op zijn naam. In de jongste categorie won hij alle vier partijen met gemak. Tegen de oudere jon gens ging het echter ook verras send goed. Slechts in twee partijen, waaronder de finale, had Koen drie sets nodig 10 maart De Koog-C'dorp 10.30 u. Tex. Boys-SVT 10.30 u. O'end 2-O'end 1 10.30 u. Fiets gestolen. Een 14-jarige Texelse die haar fiets dinsdag middag bij Time Out had gestald, ontdekte toen ze weg wilde dat haar tweewieler was gestolen. Ze had de fiets op slot gezet. Het gaat om een Gazelle damesfiets. aangevuld met éen vertegenwoor diger van de aikido-afdeling. Naast judo en aikido is het judo voor ge handicapten een aparte afdeling met een eigen geldstroom. Welkome aanvulling De komst van de aikido-groep wordt door voorzitter Schermer om nog een reden toegejuicht „Ons bestuur bestond tot nog toe voor namelijk uit ouders van jeugd leden, omdat vrijwel alleen kinde ren lid zijn van de judoclub. Op aikido zitten ook volwassenen. Sport-inhoudelijk kunnen die voor een welkome aanvulling zorgen." De komende maanden wordt beke ken of de nieuwe constructie be valt. Ook moet de leden- vergadering van Shima zich nog over de nieuwe afdeling uitspre ken. Programma zaterdag 9 maart: „Ons Genoegen" Zaaldienst Heren 4 15.00 u. Tevoko 2-Nieuwediep 1 13.30 u. Tevoko 4-HCSC 1 15.00 u. Tevoko 3-Zeemacht 2 13.30 u. Tevoko 3-WSOV3 Uitslagen: Coach/Seahawks-Tevoko 3 H 3-0; Coach/ Seahawks-Tevoko 2 D 1-3, Wham Wham- Tevoko 1 HPK 3-0; Zeemacht 2-Tevoko 4 H 3- 2. Terwijl de judoka's (voorste rij) en de aikido-leden (langs het raamI toekijken, demonstreert trainer Piet Gerrits een spectaculaire techniek IFoio Frans Hopman)

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 7