Stipt bedrijft geen vriendjespolitiek" irganisatie Texelpop over kritiek: Texelpop geeft beeld actuele popcultuur Programma Texelpop 1996 TEXELSE i? COURANT leer strandingen zegt niets over tantal bruinvissen Lezing over dolfijnenopvang Plan voor woningen Schilderend valt goed bij college Wandeltocht Volleybaltoernooi Eerste concert van nieuw koor Inschrijven goederen voor Lionsveiling Raadsvergadering lang Texelpop bestaat, wordt er al gemopperd over de grammering. We hebben van 1986 op 1987 de planning s gemaakt in overleg met de bands zelf, maar toen werd kakofonie alleen maar groter." Nils Lely, voorzitter van Stichting Popmuziek Texel (Stipt), kent de grillen van de musici wel zo'n beetje. Nu het tweedaagse festival elpop in de Koninghal steeds vollere zalen trekt en de nkomzet stijgt, vragen popmuzikanten zich af wat er it de groeiende inkomsten gebeurt. Tijd voor Stipt om ning van zaken te geven. xelpop heeft de laatste jaren iswaar met winst gedraaid, dat ng niet altijd zo geweest. Toen festival vijftien jaar geleden d gehouden, kon het niet uit. groepje particulieren onder Hans Oosterhof, Ben Haak, il Terpstra en Melchior Thijssen zo! aniseerde het voor eigen reke- g. Als er een tekort was, pasten jat uit eigen zak bij." *'et sluiting van de particuliere aan- ian akelijkheid van de organisatie je mogelijkheid om voor subsi- in aanmerking te komen, waren belangrijkste drijfveren om in een stichting op te richten, "•istelling: stimulering van de var imuziek op Texel in de meest ide zin van het woord, iel inkomsten had de stichting in beginjaren niet. Toen Texelpop 3e Lindeboom werd gehouden, ren die er behalve de entree jwelijks. De drankomzet, de irnaamste inkomstenbron, ging ir de exploitant van de louwburgzaal." Idealisme Texelpop noodgedwongen r de Burgemeester de Koning- verhuisde, veranderde dat. „De ihting heeft er toen voor geko- dat Ben Haak de drank ver- •gde. Ben was al vanaf het begin iTexelpop betrokken en we had- -Jen goede ervaring met hem. In ffierleg met de gemeente en Hffirard Kuip, de concierge van de Hninghal die de buffetrechten Kft, zijn we met Ben in zee ge gaan Niks geen vriendjespolitiek, Is wel wordt beweerd. Ben zit it eens in het bestuur van Stipt, hebben met hem duidelijke af- aken over de verdeling van de inkinkomsten. De verdeelsleutel tamelijk gecompliceerd, maar ga iaar vanuit dat aanzienlijk méér de helft van de omzet in de kas Stipt terecht komt. Een over komst, waar volgens ons geen lere cateraar aan kan tippen Ik [nk dat er bij Ben ook nog een k idealisme om de hoek komt en." aantal stranding van bruinvis- n langs de Noordzeekust neemt e. Op Texel spoelde twee jaar lieden een dood exemplaar aan, wijl kort daarvoor een levende jinvis de haven van Oudeschild is binnengezwommen. Of het ntal bruinvissen toeneemt is fiter niet te zeggen. eerste helft van deze eeuw we- plde het van de bruinvissen langs Nederlandse kust. Ze kregen un jongen in deze omgeving en irden zo vaak gezien dat ze ei- nlijk geen bezienswaardigheid ïer waren. bruinvissen verdwenen echter, ïtenschappers zijn er tot op de g van vandaag nog niet achter it exact de reden daarvan is. Drie jumenten worden genoemd: rslechtering van de water- aliteit, lichte stijging van de itertemperatuur en enorme toe- me van de hoeveelheid scheep art. De bruinvissen, die leven van tte vissoorten als wijting, kabel- 'w en haring, verplaatsten hun jfgebied naar het noorden. Zonder Haak te willen passeren laat Lely blijken dat hij werkelijk geïn teresseerde horeca-ondernemers best inzage in de omzetcijfers wil verstrekken Overigens belopen die volgens Lely niet de astronomische bedragen die over straat gaan. „We zetten 35 vaten bier weg en nog wat frisdrank. De totale omzet van Texelpop beliep vorig jaar, inclusief de entreegelden, hooguit een kleine twintigduizend gulden. Een ander verwijt van Jos Schaafsma dat de Stipt-bestuur- ders deed huiveren, betreft de tech nische gang van zaken op het fes tival. Licht en geluid worden al jaren verzorgd door Mare Roeper en Jeroen Haak. „Dat zou ook vriendjespolitiek zijn. Volkomen uit de lucht gegrepen. Ze verhuren hun apparatuur en diensten voor een heel bescheiden bedrag. We hebben hun prijs in het verleden wel eens vergeleken met andere bedrijven, maar die konden er echt niet aan tippen. Om nog maar niet te praten over de vele uren die Mare en Jeroen in Texelpop ste ken." Uitgaven Naast inkomsten van Texelpop, heeft Stipt ook met uitgaven te maken „Zaalhuur, een uitkoop bedrag om te mogen tappen, huur van de installatie en het licht, promotiekosten en onvoorziene kosten. Al met al is er toch wel een duizend of zes, zeven mee ge moeid. Door de grote bezoekers aantallen zaten we de laatste jaren in de plus." Geld dat volgens Lely beslist niet in de zakken van het zeventallige Stipt-bestuur verdwijnt. „Besturen en organiseren is voor ons liefde werk oud papier. Er gaat veel geld inzitten, maar we krijgen er geen cent voor betaald. Dat hoeft ook niet. Stipt heeft in de loop der jaren wel een reserve opgebouwd. Er is ook een ondergrens van een dui zend of vijf gulden nodig om het risico af te dekken." Instrumenten Het banksaldo van Stipt is inmid dels wel een paar keer hoger Wordt het dan geen tijd de bands, die tot dusver gratis optreden, een vergoeding te geven? „We zouden wel willen, maar dan moeten we gelijk kapitalen aan loonbelasting afdragen, terwijl het per band om kleine bedragen gaat- Ze spelen tenslotte maar een half uurtje. Maar het geld dat bij Texelpop overblijft komt indirect weer ten goede aan de popmuziek op het eiland. We zijn bezig om in overleg met de Welzijnsstichting en de muziekschool - die samen met een popcursus starten- een installatie aan te schaffen, zodat beginnende Texelse bands ermee kunnen oefe nen. Verder geven we subsidie aan OSG De Hogeberg, in verband met de kosten van de muziek voor de Theaterweek." Programmering Volgens Lely valt er binnen Stipt niet te rommelen. „Jo Flens is een zorgvuldige penningmeester. Bo vendien controleert de belasting de boekhouding." Achter de schermen werkt Stipt aan verbetering van de rechtsposi tie van amateur-popmuzikanten. „We hebben hierover overleg met de Texelse horeca. Zaken als loon, verzekering en premieheffing zitten best ingewikkeld in elkaar." Programmering van de bands op Texelpop is altijd een omstreden punt. „Niemand wil bijvoorbeeld als eerste. Vroeger namen we de oudste band als laatste op in het programma. Dat is niet meer zo. Nu zet ik zelf een schema in elkaar. Ik probeer het altijd zo objectief mo gelijk te doen en voor evenwicht in het programma te zorgen, maar het blijft mensenwerk. Met de rest van het bestuur buigen we ons er daarom over en verschuiven soms nog wat. Doorgaans horen we al leen maar tevreden geluiden. Maar het zal wel nooit lukken om het ie dereen naar de zin te maken." Ron Kastelijn, bioloog bij het Dolfinarium in Harderwijk, houdt donderdag een lezing in EcoMare over de opvang van dolfijn- achtigen. Aanvang 20.00 uur, toe gang 5,-, inclusief koffie/thee. Het opvangen van een levend ge strande dolfijn of bruinvis is bijzon der moeilijk. EcoMare heeft daar geen goede mogelijkheden voor. De enige plek in Nederland (en wijde omtrek) waar dat kan, is het Dolfinarium in Harderwijk. Als op Texel een zieke dolfijn of bruinvis wordt gevonden, wordt het dier zo snel mogelijk daarheen gestuurd. Onderzoekers hebben ontdekt dat de laatste jaren het aantal strandingen toeneemt. Bovendien verschuift de periode waarin de dieren aanspoelen. Vroeger was dat vooral de zomer, nu worden vaker bruinvissen in de herfst en winter aangetroffen. De dode bruinvissen worden altijd onderzocht en blijken vol met ver ontreinigingen te zitten. De con centraties van met name PCB's zijn hoger dan dode dieren die langs de Engelse kust zijn aangetroffen. De meeste aangespoelde bruinvissen hebben ernstige longinfecties. Twee jaar geleden werd ontdekt dat er veel meer bruinvissen in de Noordzee voorkomen dan onder zoekers dachten. Tellen bleek een lastig karwei, zodat met tot een zeer ruwe schatting van 265.000 tot 465.000 dieren kwam Dit jaar ook weer stagediving tijdens Texelpop7 Om de gevoelige, zieke dieren op te kunnen vangen is een speciaal opvangbassin met drijfinstallatie nodig. Kastelijn zal ingaan op de moeilijkheden, die bij dit span nende werk kunnen optreden en op de verschillende soorten dolfijnachtigen die worden aange voerd. Verder zal hij vertellen over het onderzoek dat aan de dieren in het Dolfinarium wordt gedaan. B en w zijn bereid ƒ245.000,- te ste ken in het plan voor de bouw van veertien seniorenwoningen aan het Schilderend. Het college heeft dat deze week besloten. Afgespro ken is dat Loes Geus, eigenaresse van de schuren en de grond, zal zorgen voor de sloop en het schoon opleveren van het terrein. In december j.l. maakte deze krant al melding van het bouwplan, dat door de gemeente zal worden uit gewerkt en door de Stichting Be jaardenzorg Texel geëxploiteerd. Het terrein, ingeklemd tussen Schilderend en Wilhelminalaan, kwam vrij toen het bouwbedrijf van Geus onder één dak ging met de TEBO aan de Bernhardlaan. De gemeente benaderde Loes Geus vervolgens met het verzoek om het terrein te verkopen. De eigenaresse toont zich verbaasd over berichten dat al een voorlopig koopcontract zou zijn getekend. Volgens haar is daar tot op heden geen sprake van; zij is nog in onder handeling met de gemeente. De provincie had voor de sanering van het bedrijfsterrein al ƒ350.000,- toegezegd. B en w hebben nu op hun beurt het plan positief ontvan gen. Het Texelse college is bereid de grond te kopen en daarna te zorgen voor het leggen van kabels en dergelijke, zodat het gebied in exploitatie kan worden genomen. Bedoeling is de grond vervolgens voor ƒ15.000,- per kavel door te verkopen aan Bejaardenzorg. Over de invulling van het plangebied en het type woningen kan de ge meente nog geen mededelingen doen. De gemeenteraad moet zich nog over het plan en de financiële aspecten daarvan uitspreken. Texelse popmuzikanten houden elkaar goed in het oog. Niet om el kaar te imiteren, maar juist om zich te onderscheiden Dat moet ook wel, wil je opvallen op Texelpop, waar volgende week vrijdag en za terdag meer dan twintig pop groepen voor het voetlicht treden. Traditioneel zijn er veel gitaar bands, maar de variatie in stijlen is volgens organisator Stipt groter dan ooit. Texelpop is de mogelijk heid voor elke muzikale stroming op het eiland om zich te laten ho ren. Grepen startende bands Texelpop tot voor kort aan voor hun debuut, het lijkt er de laatste tijd op dat enkele gelegenheidsformaties van gerennomeerde muzikanten de repetitieruimte of studio induiken om op het podium van de Koning hal te klimmen en daarna weer in de anonimiteit te verdwijnen. Texelpop is dé aanleiding om „weer eens wat te doen". Ook dit jaar komen onder de twintig bands van Texelpop nogal wat nieuwe namen voor. De Orgies, die zowgl op vrijdag als zaterdag om 19 00 uur het festival openen, is samengesteld uit muzi kanten van de Stipt-organisatie. So What is met een gemiddelde leef tijd van twaalf jaar de jongste band van Texelpop en brengt „jonge en stevige muziek". Fosterparents Iscream is een samenwerking van twee bands. Over de formatie Djawi hangt een wat geheimzin nige waas. Jaap Dros vormt samen met Marije Schoo, Mark Fonds en Eva Raviez de formatie 18-Strings. Melodieuze muziek wordt afgewis seld met flamenco dans. The Kaai man is een samenwerking tussen leden van Kristal Illumination en Deluge, maar heeft zich op een heel andere muziekstijl toegelegd. Ssht is een nieuwe funk en soulformatie, samengesteld uit diverse Texelse muzikanten. The Madmen van Ger Schaeffer kwam onlangs in het nieuws met hun door Frank Zappa geïnspireerde CD. Cristal Illumination maakte al furore met Gotische rock, maar heeft ook nog wat anders in petto. Rob, Hans, Menno Ben, corres pondeert met de achternamen Kooiman, Hopman, Keijseren Bak ker. Het viertal heeft zich gespecia liseerd in het Beatles-repertoire. De Zondag houdt wsv „Het Gouden Boltje" een propaganda-wandel- tocht in en om Oosterend. Start is bij 't Cafeetje, Kerkstraat 7, Ooster end, tussen 13.00 en 14 00 uur. Het startbureau is geopend vanaf 12.30 uur. Afstanden die kunnen worden gelopen zijn 5, 10 en 15 kilometer. Kosten voor deze tocht zijn ƒ2,- of ƒ4,50 met fraaie herinnering. De eerstvolgende tocht van Het Gouden Boltje: de Lammetjestocht op 8 april. Drie teams uit de eilandcompetitie volleybal houden morgen samen een toernooi in sporthal Ons Ge noegen. Elk team heeft vier tegen standers uit de competitie uitgeno digd. Bij de dames is het team van Leydekkers de gastvrouw, het toer nooi voor mixed teams wordt ge organiseerd door Slagerij Bever- dam en bij de heren heeft Cocky's Kapsalon de touwtjes in handen. De eerste wedstrijden beginnen om 19.00 uur. Om 22.00 uur klinkt het laatste fluitsignaal. Fiets. Bij de OSG is maandag morgen een blauwe Gazelle da mesfiets gestolen. Deze stond niet op slot. gerenommeerde coverband Poundcake, de afsluiter van vrijdagavond, maakte vorig jaar al furore. Deluge, zaterdagavond om 19.20 uur geprogrammeerd, houdt het liever op eigen composities Debu tant Endors is samengesteld rond gitarist Merijn Drijver. Nieuw op Texelpop is ook Make Ends Meet, die zweert bij rhythm and blues van de Stones en de The Doors. De akoestische formatie Under Cover speelt in gewijzigde samenstelling met een gevarieerd repertoire. De zanggroep Aquapella, geeft een swingende draai aan a capella muziek. Wie van stevige blues houdt mag de Van Beurden Blues band niet missen. Intrude, een voortzetting van Round Up, maakt faam als coverband. Stevige rock, soms wat melodieus, wordt gepro duceerd door Supergroover Hekkesluiter is Jug Bros, de forma tie van Ewout Adriaans, die de blues varieert met stijlen als rock'n'roll en fusion. Om een goede, professionele in druk achter te laten, meten steeds meer muzikanten zich een flitsend kostuum aan, een trend waarmee de Klapband ooit verraste, een band overigens die wegens ziekte van de -inmiddels herstellende- Alex Bijma dit jaar afwezig is. Optredens worden steeds vaker een choreografische act doordat meer muzikanten de stoïcijnse gitaristenhouding vaarwel hebben gezegd. Texelpop begint vrijdag en zater dag om 19.00 in de Burg. de Koninghal De entree per avond bedraagt ƒ7,50, een passé partout kost een tientje. Roken is alleen toegestaan in de hal. Vrijdag 15 maart: 19.00 u. De Orgies 19 10 u. pauze 19.20 u. So What 19.50 u. pauze 20 00 u. Fosterparents Iscream 20.30 u. pauze 20.40 u. Djawi 21.10 u pauze 21 20 u. 18-strings 21.50 u. pauze 22.00 u. The Kaaiman 22.30 u. pauze 22.40 u Ssht 23.10 u. pauze 23.20 u. Madmen 23.50 u pauze 24.00 u. Chrystal Illumination 00.30 u. pauze 00.40 u. Rob, Hans, Menno Ben 01.10 u. pauze 01.20 u. Poundcake Zaterdag 16 maart: 19.00 u. De Orgies 19.10 u. pauze 19.20 u. Deluge 19.50 u. pauze 20.00 u. Endors 20 30 u. pauze 20.40 u. Make ends Meet 21,10 u. pauze 21.20 u. UnderCover 21.50 u. pauze 22.00 u. Just Marry 22 30 u. pauze 22.40 u. Aquapella 23.10 u. pauze 23.20 u. Van Beurden BB 23.50 u. pauze 24.00 u. Intrude 00.30 u. pauze 00.40 u. Supergroover! 01.10 u. pauze 01.20 u Jug Bros Het gemengde koor ,,Cantus Texel" is eind vorig jaar opgericht. Diri gent Frans Visser wilde composi ties uitvoeren die door de moeilijkheidsgraad buiten bereik van andere koren op het eiland ble ven. Inmiddels wonen 34 leden op de woensdagavonden de repetities bij, die in de goed klinkende NH kerk van De Waal worden gehou den. Omdat tijdens de gezamenlijke re petities alle aandacht uitgaat naar de koorklank, moeten de leden de partijen thuis zoveel mogelijk voor bereiden. Het instuderen van de diverse stemmen gebeurt dus niet gezamenlijk. Het repertoire van Cantus Texel bestaat uit wereldlijke en geeste lijke composities van oude en mo derne componisten. Het is niet de bedoeling om medewerking te ver lenen aan kerkdiensten. Minstens drie keer per jaar zullen concerten worden gegeven. Het streven van de dirigent is de uitvoeringen in de NH kerk van Den Burg te verzorgen, daar die ruimte een ideale akoes tiek voor koorklank heeft en er bo vendien een fraai orgel is dat zou kunnen worden gebruikt bij de op tredens. Vorige week is al een voor proefje gegeven, toen Cantus Texel medewerking verleende aan een orgelconcert van Hans Stehouwer uit Koedijk. Zondag 77 maart zullen de rollen worden omgedraaid. Dan is het eerste officiële concert van Cantus Texel en speelt Stehouwer enige werken van Sweelinck, Pieter Cornet, een drietal composities van Spaanse componisten uit de zes tiende en zeventiende eeuw en de Pastorale van Bach. Op het pro gramma van het koor staan 4- en 5-stemmige volksliedbewerkingen. De toegang voor het concert in gra tis, na afloop wordt een collecte gehouden ter bestrijding van de onkosten. VRIJDAG 8 MAART 1996 Vanaf 11 maart kan weer worden ingeschreven voor de grote boedelveiling die de Lionsclub Texel traditiegetrouw organiseert. De Lionsveiling is dit jaar op vrijdagavond 19 april en zaterdag middag en -avond 20 april in het groothandelsgebouw te Oude schild. Voorinschrijving van goederen is mogelijk op onderstaande adressenmoge-lijk: Fam. C.D. Boersen, Loodssingel 15, Oudeschild, tel 313016; Reisburo Texel, Warmoesstraat 23, Den Burg, tel 312242; Fam. P. Kikkert, Keidelplein 14, De Cocksdorp, tel. 316600; Fam. B. Bakker, Hoornder- weg 46, Den Hoorn, tel. 319426. De inbrengers zijn uitsluitend vijf tien gulden inschrijfgeld per kavel verschuldigd. Bij voorinschrijving dienen de verkopers het inschrijf geld direct te betalen. Om zoveel mogelijk verkopers in staat te stellen hun goederen via de veiling te verkopen, mag men als inbrenger maximaal 45 kavels inschrijven.Kopers betalen bij kavelopbrengsten tot duizend gul den vijftien procent en bij hogere opbrengsten tien procent veiling provisie. De inbreng van de voorin geschreven goederen vindt op zaterdagmorgen 13 april vanaf 9.00 uur plaats. Op donderdag 18 april kunnen de ingebrachte goederen van 19 00 tot 22 00 uur worden bewonderd. Bo vendien wordt deze gelegenheid ook op beide veilingdagen gebo den en wel van 17.00 tot 19.00 uur op vrijdag 19 april en van 14.00 tot 16.00 uur op zaterdag 20 april. Uiteraard is een catalogus beschik baar. Door de medewerking van vele adverterende Texelse bedrij ven kan de prijs van dit boekwerk beschieden blijven (al sinds lang 2,50). De gehele opbrengst van de veiling komt weer ten goede aan goede doelen, waaronder het Tesselhuus. De Texelse gemeenteraad verga dert dinsdag om 19.30 uur in het raadhuis Publiek is welkom. De agenda luidt als volgt: 1. Opening 2. Vaststelling volgorde stemming. 3 Vaststelling besluitenlijst raads vergadering de dato 13 februari 1996. 4. Voorbereidingsbesluit ten be hoeve van: - uitbreiding woning Witte Kruis- laan 37 te Den Burg; plaatsen dienstwoning bij uitvaartcentrum aan Bernhardlaan 147 te Den Burg; - perceel Question. 5. Grondverkoop bij uitvaart centrum 6. Vaststelling regionaal verkeers- en vervoersplan 7. Vaststelling bezwaar- en beroep schriftenverordening Texel 1996 8 Vervanging armaturen 9 Vervanging gazonmaaier 10. Vervanging Landrover 11 Investeringsvoorstellen auto matisering 12 Dorpshuis De Waldhoorn 13. Investeringen ten behoeve van produktie De Bolder 13A. Investering bedrijfsauto De Bolder 14. Nota Armoedebeleid 15. Bijdrage kunstwerk Molenkoog 16. Rapport werkgroep Calluna 17. Goedkeuring hypothecaire geldlening Recreatie Stichting Texel 18. Overzicht post onvoorziene uit gaven 19. a. Ingekomen stukken; b Mede delingen; c Beantwoording vra gen. 20. Rondvraag 21. Sluiting

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 9