Excelsior moet wennen aan grote nieuwe zaal Theaterweek Verrassing voor jubilaris teso Even een pak SNERT halen in Brandje was kinderwerk E Agenda TEXELSE^? COURANT Boomfeestdag Invallers scoren op klaverjasavond Voetbalprogramma Zaalvoetbal Afl. 1: Het voorjaart nog niet Warmoesstraé Beatrixlaan dich- voor herstratinfj Agrariërs gaan telebankieren^ Automobilist ramt tuinwal iFoto's Tcssji de Groalfl Veel meer ruimtes voor de ma/orettes in de grote zaal üiM»r Sylskc cn AJrijan Di|k> Betty Bakker dirigeerde zittend op een stoel VERVOLG VAN PAGINA 1 dag zichtbaar plezier aan. Gemid deld genomen lieten de aspirant docenten van de verschillende fa culteiten die de workshops bege leidden, zich positief uit over de stukken. T-shirt Reden voor wethouder Eelman op trots te zijn. „Deze theaterweek is een uniek concept voor Nederland. Uitvoering van het tweejaarlijkse culturele evenement blijft voor ons prioriteit genieten. De leerlingen gaan op een heel andere manier met elkaar om. Bovendien is de (ADVERTENTIE) Telefoon 31 48 90 wisselwerking met de docenten goed." Gezien de inspanningen van de werkgroep, die een jaar lang met de voorbereiding is bezig ge weest, had de wethouder de OSG wel een prijs gegund. De organisa tie moest het echter doen met de complimenten van mevrouw Eelman. De wethouder had wél een presentje in petto voor docent André Pielage. die met z'n kaarten huis van pallets de krant haalde. Hij kreeg een T-shirt met daarop een tekening die door de scholieren Rosalie Bakker en Josef Schmidt was gemaakt. Alle leerlingen hiel den aan de theaterweek een ge tuigschrift over. Zondag was de brandweer ook even in actie bij vuiloverslag- centrum De Hamster. Kinderen hadden hout in een ton aangesto ken, maar het vuur kwam over de rand. Toen het droge gras ook be gon te branden werden de spuit gasten gealarmeerd, maar de vlammen waren praktisch gedoofd toen zij ter plaatse kwamen. Ons eerste verhaaltje over broed- vogels. Broedvogels? Eigenlijk is het nog steeds winter. Overdag niet boven 5 graden Celsius, 's nachts vorst, een koude wind uit het noorden of oosten. Het „voorjaart" nog helemaal niet en de weersystemen van Kroll zien er niet naar uit dat we spoedig een zuidwestelijke stroming zullen krij gen. De drukverdeling zit op slot! Sneeuw en ijs in maart zijn echt niet zo heel bijzonder, de kieviten kunnen deze maand nog dood- vriezen! In deze serie gaan we bijhouden wanneer de broedvogels terugko men, en waar en wat er van het broeden te zien is. Er is heel veel over te vertellen, want het broed gedrag is bijna bij iedere soort an ders; de broedtijd strekt zich uit van maart tot ver in de zomer. Boven dien wordt het een spannend jaar. Zeker voor de vogeltellers. Naast de jaarlijks weerkerende vraag hoe veel vogels er uit de verre overwin teringsoorden terugkeren, is het nu bovendien onzeker hoeveel paren van onze standvogels de koude winter hebben overleefd. Standvogels Ondanks het stugge, schrale weer, zijn er ook nu voldoende voorbo den van het naderend broed- seizoen De hormoontjes bij vogels beginnen namelijk niet in de eerste plaats te werken bij aangename temperaturen, maar door het len gen der dagen. Als er dan ook vol doende voedsel is, raken de vogels langzaam maar zeker in broed- conditie. De meeste activiteit op broedgebied, zang, balts en neste len, zien we daarom nu in de dor pen. Daar hebben we mezen en merels lekker vetgemest, nou ja in ieder geval ruim voldoende eten gegeven. We hebben nog niet ge hoord van nestelende merels, maar ze kunnen al bezig zijn. Voor dat het in het bos zover is, is het DINSDAG 12 MAART 1996 Vader en zoon Medema, ontroering bij overhandiging van de oorkonde De jaarlijkse boomfeestdag is dit maal op woensdag 20 maart. Cen traal staan de schooltuin van de Jacob Daalderschool in Oosterend en het planten van struiken bij het Durperhonk in De Cocksdorp. De kinderen van de Daalderschool zijn om 8.30 uur aan de beurt. In overleg met de meesters en juffen hebben zij een plan gemaakt voor de inrichting van een nog kaal ter rein. Zij zullen daar bomen en strui ken planten en een pad aanleggen. Om 10 30 uur gaat de Durper jeugd aan de slag. De struiken worden geplant als afscheiding van de schooltuin en de toegang naar het voetbalveld. Ook krijgen aan de Buysstraat jonge bomen en hees ters een plaatsje. Op de eenentwintigste avond van klaverjasclub „Den Burg" waren het de invallers Marcel Boogaard en Eric Jan Geus die de hoogste score wisten te behalen voor Chris Schraag en Nico Barhorst. Met 8159 punten gaan zij van de tiende naar de zesde plaats in het totaal klassement. Lieuwe v.d. Veen en Hans Westdorp speelden wederom hoog. Met 7683 punten hebben zij hun voorsprong verder uitgebreid. Twee plaatsen winst behaalden Henk Hooyschuur en Bram v.d. Lin den met 7445 punten. Zij staan nu op de zestiende plaats. Van de zesentwintigste naar de achttiende plaats gaan Bertus Witte en Wil Maas met 7219 punten. Voor het koppel M. Eelman-J. Keyzer zat er met 7150 punten één plaats winst in. D. Timmerman en N. Koomen scoorden 7123 punten, het echt paar F. Veeger 7081 punten en B. Weijdt-W. Koomen 7002 punten. Er werden deze avond zestig marsen behaald en het gemiddeld aantal punten bedroeg 6280. degelijke ouderwetse mars gewor den", verklaarde zoonlief lachend. Dirigente Bakker beloofde dat het muziekwerkje zo snel mogelijk in studie zal worden genomen Overstemmen Na de koffie begon Excelsior aan een experiment. Een doorlopend programma van het orkest, gecom bineerd met tamboers en optre dens van de majorettes en minirettes. Het was niet zo'n ge slaagde zet. Door de matige akoes tiek overstemden de trommelaars het orkest teveel. In de solonummers „Twinkle stars" (door leider Henk Beijert zelf ge schreven), „Margos in jumping five" en „Champ bataille" kwamen de tamboers erg goed uit de verf. Ze produceerden een mooi strak geluid. De dansende meisjes zijn altijd aandoenlijk, vooral de kleintjes. Met vlaggen, bloemenslingers en maffe mutsjes waren enkele leuke accenten aangebracht. Dinsdag 12 maart De gemeenteraad vergadert om 19.30 uur in het raadhuis, pu bliek is welkom Op de agenda staan onder andere de voorbereidingsbesluiten voor Gamma en Question, het regio nale verkeers- en vervoersplan, de nota armoedebeleid en het rapport over Calluna. In Cinema Texel draait om 19 00 uur Father of the Bride deel II en om 21.15 uur A Bronx Tale. De afdeling stambomen van de Historische Vereniging komt om 20.00 uur bijeen in d' Ouwe Ulo. Adriaan en Sytske Dijksen hou den om 20.00 uur in de kantine van het LBO een lezing over de Texelse natuur. Die is bedoeld voor de plattelandsvrouwen, maar andere belangstellenden zijn ook welkom. Entree ƒ5,-. Woensdag 13 maart Ten behoeve van de kleding- markt van de Hervormde Vrouwendienst kan in de Scha kel kleding worden ingebracht tussen 9.30 en 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur. In Cinema Texel draait om 20.30 uur A Bronx Tale. De dorpscommissie van Den Hoorn vergadert om 20.15 uur in dorpshuis De Waldhoorn. Op de agenda staat o.a. bestuurs verkiezing en de gym- accommodatie bij de school. De agrarische vrouwen houden in samenwerking met de Rabobank een avond over telebankieren voor boeren en boerinnen. Het evenement be gint om 20.00 uur in het computerlokaal van OSG De Hogeberg. Donderdag 14 maart De Bolder houdt open huis voor werkgevers. Van 10.00 tot 11.00 uur is een info-uur voor werkge vers, o.a. over het in dienst ne men van mensen met een han dicap. Tussen 9 45 en 12 30 uur zijn er lezingen van wethouder Nel Eelman, een bedrijfsarts van Arbodienst Texel, een arbeids- deskundige van het GAK, E. van Zoonen van de SPD en Bolder directeur Leen Noordzij. In De Schakel wordt tussen 09.30 en 12 00 uur en van 13.30 tot 16.30 uur kledingmarkt ge houden. De opbrengst is voor het restauratiefonds van de NH kerk in Den Burg en voor een project in Oeganda In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.15 uur The Usual Sus pects. In de manege houden De Waddenruiters en De Klep- pertjes jaarvergadering vanaf 20.00 uur. Ron Kastelein houdt in EcoMare een winterlezmg over de opvang van en onderzoek aan dolfijnen in Harderwijk. Entree ƒ5,- J. Dekker vertelt om 19.45 uur in het Eierlandse Huis over zijn reis naar Indonesië voor de Plattelandsvrouwen van De Cocksdorp en Eierland. Vrijdag 15 maart In Cinema Texel draait dezelfde film als cjisteren. Vandaag begint om 19.00 uur in de burgemeester De Koninghal Texelpop. Zie voor het pro gramma de krant van vrijdag 8 maart. Zaterdag 16 maart In De Ferrever houdt GVT van- Zaterdag 16 maart: Texel B2-HCSC B2 15.00 HCSC Bl-Texel BI 12.45 SVO Cl-Wlnkel C2 13.30 Texel C3-W.waard C1 13.30 Texel C1-HCSCC2 15 00 ZAP B1-Texel D1 11.30 Texel D2-HCSC 03 10.30 Texel B2-HCSC D3 10 30 Meisjes Texel-Berdos 13.30 Texelse Pupillencompetitie ZDH Fl-De Koog F1 10.00 Feyenoord Fl-Barcelona F1 10.00 Ajax F1-PSV F1 10 00 Texel'94 F1-SVC F1 11.00 O'end E2-Texel '94 E2 11.00 Texel '94 E1-De Koog El 11.00 ZDH E1-Texel'94 E3 11.00 O'end E1-SVC E1 11.00 De Koog D1-Texel '94 D3 12.00 ZDH Dl-O'end D1 12.00 Texel'94 D4-SVC Dl 12.00 O'end F1 en De Koog E2 vrij Zondag 17 maart: Texel-VIOS 14 00 SVO-Kaagvogels 14.00 ZDH-Knollendam 14.00 De Koog-DESS 14 00 Bergen 2-Texel 2 11.30 Texel 3-De Koog 2 12.00 Texel 4-Kaagvogels 4 14.00 VZV 6-SVO 2 12.45 Helder A2-Texel A1 12.00 Dames: HOSV-Texel 14.00 Recreanten: SVT-De Koog 10.30 ZDH-Tex Boys 10 30 C'dorp-O'end 2 10.30 Donderdag 14 maart: 18.30 u. ZDH-Texel 2 19.20 u. NlOZ-Oosterend 2 20 10 u. De Krim 4-Rab 2 21.00 u. Texel 3-Casino 3 21 50 u. De Koog 5-De Krim 6 Zaaldienst: De Krim Vrijdag 15 maart: 17.00 u Texel 2-De Koog 17.45 u. Casino-Oosterend 2 18.30 u. Texel-Klif 3 19.30 u. Mantje-Klif 1 20 10 u De Koog 1-De Koog 2 21.00 u. Oosterend-Gempo 21.50 u. Texel 5-Texel3 22.40 u. Rab 2-De Krim 3 Zaaldienst: Gempo broedt pas in april, maar aan de massieve, bolvormige nesten valt heel wat te knutselen. Trekvogels Eén zwaluw maakt nog geen zo mer, en één lepelaar nog geen voorjaar. De heel vroege die op 13 februari overvloog, kunnen we nog niet serieus nemen. Op 27 februari echter verkenden er drie De Geul. Ook dat waren ongetwijfeld nieu welingen, terug van hun overwin teringsplaatsen in Zuid-Spanje of aan de westkust van Afrika (Mau- retanie). Onder de trekvogels is de lepelaar een van de eerste voorjaarsboden. Half maart kun nen ze met nestelen beginnen. Ook hier geldt dat ze zich dan eerst in broedconditie gevreten moeten hebben: er moet voedsel in over vloed zijn. Dit jaar wordt het waar schijnlijk dus wel wat later. Het is dus niet zo dat standvogels, vogels die hier het hele jaar blijven, altijd het eerst met broeden begin nen. Echte trekvogels kunnen ook tot de eerstelingen horen. Een standvogel zoals de zilvermeeuw verkent op mooie dagen soms in februari al z'n broedplaatsen, de eerste eieren worden begin mei pas gelegd... Grutto Een andere vroege Afrika-reiziger (uit West-Afrika) is de grutto. In de laatste week van februari zijn op Texel de eerste exemplaren gesig naleerd. We moeten ze in deze tijd vooral zoeken in de drassige weilandgebieden, zoals Waal en Burg, in dijkplasjes zoals het Wagejot of in natte duinvalleien zoals het Grote Valk. Als het iets zachter wordt zullen we ze ook weer horen: „grut-to, grut to". Op zulke dagen zingt af en toe ook de veldleeuwerik en buitelen de kieviten. De komende weken staat ons een reeks nieuwkomers uit het zuiden te wachten. De eerste op de rol zijn misschien bruine kiekendief en witte kwikstaart. Misschien zijn ze er al als dit verhaaltje in de krant staat. We vinden het absoluut niet erg als een ieder die denkt een vroege waarneming te doen, van welke soort ook, dat even door geeft. Dan komt het volgende week in de krant. Telefoon 319231 of 317741 (EcoMare) In opdracht van gemeenteweri pleegt aannemer Tatenhovecl week onderhoud aan de Warmcl straat in Den Burg. Gisteren waf straat bij de kruising metl Elemert opengebroken riclrl Weverstraat. Ook het andere strl gedeelte, ter hoogte van hetti bedrijf Van de Wetering, komtdf week aan de beurt. Het onderhl is nodig omdat de bestratin;! aangetast door boomwortels! zwaar verkeer. Gemeenteweri verwacht dat de klus binnen f week is geklaard. Doorgaand verkeer kan sindsI teren zes weken lang niet doof Beatrixlaan rijden tussen r Jonkerstraat en de Kogerslrl Vorig jaar is een nieuwe riolef aangebracht en nu wordt nieuwe fundering gelegd enstr| werk gedaan. Bestemmingsverkeer kan er j wel langs, evenals fietsers, f werk wordt uitgevoerd Westerlaken B.V. Telebankieren is in. Het drukt' kosten en het geeft een beter oL zicht van de bankrekening. I telebankieren precies werkt leg; I medewerkers van de Rabot> I woensdagavond uit, tijdens *1 voorlichtingsavond die is opg--| in samenwerking met de Agn I sche Vrouwen en is bedoeld v I boeren en boerinnen. De avr Sj begint om 20.00 uur en wordt j houden in het computerlokaal OSG De Hogeberg, in het gebo aan de Haffelderweg. Een 21-jarige automobilist uit Burg zal zich wel twee keer be ken alvorens hij onderweg z'n ligheidsgordel nog eens zal maken. Toen hij zaterdag rond middaguur aan de gesp zat te sen, raakte hij op het Doolhof macht over het stuur kwijt en lw tegen een tuinwal tot stilstand bestuurder kwam met de sc vrij, maar de tuinwal bleef schadevrij. Er sneuvelden houten paaltjes. De auto liep kele krassen op. Waar voorheen mensen opeen- gepropt zuurstofgebrek leden, kon zaterdag voor het eerst worden genoten van de muziek van Excelsior in een zee van ruimte. De nieuwe gymzaal van dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend bood veel meer zitcomfort. Een nadeel bleek de akoestiek De zaal is net een blikken trommel en dat deed de anders zo warme klanken van Excelsior geen goed. Dirigente Betty Bakker, wegens zwangerschap voor het orkest zit tend op een hoge stoel, keek na de openingskoraal „Love Divine" zor gelijk om zich heen. Ze verklaarde het publiek dat het voor de orkest leden ook even wennen was in de nieuwe zaal, waar het geluid zo anders klonk dan in de vertrouwde repetitieruimte. Het resultaat was een beetje rommelige orkestklank. Excelsior is op z'n best in lekker theatrale, heroïsche nummers met kopergeschal. De koninklijke op tocht in Royal Processional" was het orkest op het lijf geschreven, zodat de onzekerheden over de akoestiek werden vergeten. Dat kwam goed uit, want het nummer „Utopia" van de Nederlandse com ponist Jacob de Haan volgde als vuurproef van 11,5 minuten. Een prachtig werk, met ook weer pittige stukken In de gedragen gedeelten speelde de onzekerheid over de klank enkele muzikanten echter opnieuw parten. Ontroering Voordat de pauze werd ingeluid was het tijd voor de gebruikelijke huldigingen Echter, het echtpaar Barnard, dat in aanmerking kwam voor de 25-jaarsspeld, was wegens vakantie niet aanwezig. Wél aan wezig en volkomen verrast was slagwerker Theo Medema. Een gouden jubileum met een zwart randje, vond bestuurslid Piet Bak ker Medema zet namelijk na het winterconcert een punt achter zijn muzikale carrière van 50 jaar Hij begon als blazer en was 20 jaar voorzitter van de vereniging. „Hij heeft alle insignes en lintjes opgespeld gekregen die er zijn, in clusief een koninklijke onderschei ding", vertelde Bakker. Het was dus niet eenvoudig om Medema met iets nieuws te verras sen. Toch had het bestuur iets be dacht, dat de oud-voorzitter tot tra nen toe roerde. Zoon Douwe uit Nijmegen, actief bij de Luchtmachtkapel, was stiekum naar Texel genodigd om zijn vader de oorkonde te overhandigen die bij het ere-voorzitterschap hoorde. Daarnaast had Douwe voor de ge legenheid zelf een mars geschre ven onder de titel „Chairman of the board". „Hij is gemaakt met u in het achterhoofd, dus het is een waarschijnlijk bijna een maand la ter. Zowel kool- als pimpelmezen trekken al paarsgewijs op en in specteren samen nestkastjes. Kauwtjes beginnen „interessante" holen en gaten te inspecteren. Je hoort ze 's morgens vroeg soms rommelen aan luchtpijpen en schoorsteenkappen. Een andere „blijver" de ekster, is al enkele weken actief aan het nestelen. Hij daag en morgen jazzdansdaj ledereen is welkom. In Cinema Texel draait om 1< en 16 00 uur Babe en om 1$ en 21.15 uur The Ui Suspects. De tweede avond van TexelJ begint opnieuw om 19.00 uul de Koninghal. Teso verwacht deze week wachttijden, maar door de so| harde oostenwind bestaat de kans dat de boot bij laag ter uit de vaart raakt. Dat beurde maandagavond rd 17.00 uur en vanmorgen mei| eerste boot. De stremmini zijn slecht te voorspellen. Mi ten ze zich voordoen, dan vu den ze doorgegeven via telefi 36 96 90. Krijgt u een antwoi apparaat, dan kunt u ervan gaan dat normaal wordt gei ren. De fietsenstalling naast de vt haven van Den Helder wo| verbouwd. Reizigers kunnen bruik maken van de noodstalli op de parkeerplaats. Eind ma is de verbouwing klaar. Verdere informatie over de vi dienst: telefoon 36 96 90. Hoogwater te Oudeschildi Di. 12 en 11.37 u.l Wo.13 0.30 en 12.30 u 1 Do. 14 1.40 en 14.07 u.l Vr. 15 3.30 en 16.00 u Za. 16 5.06 en 17.25 u Zo. 17 6.05 en 18.45 u Ma.18 7.40 en 19 34 u Di. 19 8.56 20.50 u Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt 17 maart op om 7.16 u. en gaat onder om 19.49 u 12 maart laatste kwartier, 1S maart nieuwe maan, 13 maart doodtij Stand. L. v.d. Veen-H. Westdorp 14571 |L Weijdt-W. Koomen 139449; F. Caspers 8 Ruwe 139437, J Witte-Th. Witte 13! echtp F. Veeger 136531; Ch. Schraag-fi I horst 135659; J. Wiersma-J. Vinke 13: E. Eelman-J. Vriens 14471; W Derkser I Heerwaarden 133842; D. Winters-A B I 133754

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 2