Cjrocn 2tmrL-Jexels het L 1 „Vervuilers betere voorlichting geven Afvalnotitie Texels Belang: Toch geen huizen op ijsbaan Oosterend fi&ztutect? Na overleg met Charitas: TEXELSE^COURANT JAN BROUWER BEELD GELUID 0(O UUimfDets SSrrJffiü? Eerste kievitsei Natuurlijk stuur je een kaartje uit de collectie van Eerste Hooglander kalfje geboren Teso introduceert „magneetkaarten" VERDER TVT in dit I\|ummer Kunst: Posthuys en Langwaal 2 Paashaas in Parkstraat 3 Sport: dreambikes en zinderende derby 5 Veel bedrijvigheid 7 Dode bruinvis op het strand Hardrijders IJsschade aan Molengat C Brommerongeval na voorrangsfout Slufter weer schoon na bezoek Scouting BERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11069 DINSDAG 26 MAART 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Parkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. iNNEMENTSPRUS ƒ54,55 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1.50 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 314111 B.g.g. 06 - 52 78 43 20, 06 - 53 16 86 57 of 06 - 53 14 91 08 Buiten werktijd: Tessa de Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, tel. 31 56 39 ir toez'er>d oog van Scouting gaf wethouder Schilling (ADVERTENTIE) t/rrra Jitrli i»U/ luit. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van drogisterijparfvmerte.fotohondel II H «2 54T? SPEEICOKOWINKIIS Vanmorgen is door broer en zus Ed en Door Drijver het eer ste kievitsei gevonden. Het nest lag op het land van Donatus en bevatte slechts eén ei. Vorig jaar werd het eerste kievits ei ruim een week eerder gevonden. De kou van de laat ste maanden heeft de vogels vertraagd. Bij Donatus zitten erg veel kie viten. Er wordt aan nest bescherming gedaan. Dat bete kent dat gevonden nesten worden voorzien van signaleringsstokken en de eie ren worden niet meegenomen. door de kapitaalslasten van het systeem." Afrekening op basis van het aantal legingen, ongeacht het gewicht is een tussenvorm die niet strijdig is met het zogenaamde solidariteitsbeginsel. Gezinnen met grotere inkomens, zo bleek uit on derzoek, produceren namelijk méér afval dan minder goed bedeelden. ,,De financiële prikkel lijkt effect te hebben." Mogelijke dumping van afval wordt als een nadeel van het systeem Oostzaan gezien, evenals toename van zwerfvuil. De partij vindt het nog te vroeg om er nu over te beslissen. Volgens TB valt de hoogte van de reinigingsheffing in vergelijking met andere gemeenten nog wel mee. „Er moet wel een actief beleid komen om de immer stijgende lijn neerwaarts om te buigen." Volgens de partij loopt de vuil- inzameling op Texel op rolletjes. Wel is TB voor een grotere zelfstan digheid en een eind verantwoordelijkheid van gemeentewerken, met een betere kosten-batenanalyse. In natuurreservaat De Geul is vorige week het eerste Hooglander kalfje van dit jaar geboren. Sinds woensdag loopt het stierkalfje bij de kudde. Staatsbosbeheer rekent dit jaar op twintig kalfjes. Na de geboorte laat de koe het kalfje een dag of tien verstopt liggen. Daarna voegt het jonge dier zich bij de kudde. Het is niet de bedoeling dat de kalfjes worden geknuffeld Het moederdier zal al te opdringe rige bezoekers laten merken dat ze daar niet van is gediend. Wanneer men enige afstand houdt, vindt ze kraambezoek geen bezwaar. Honden moeten aan de lijn. (Foto Staatsbosbeheer! bouw niet in de weg staan. Voor waarde voor hen was echter dat elders bij het dorp een gelijksoor tige lokatie voor een ijsbaan zou worden gevonden Voorzitter Van den Berg gaf toen al aan dat dat lastig zou worden. Donderdag zijn de dorps commissie van Oosterend, de ijs- club en grondeigenaar Charitas Texel samen om de tafel gegaan. Geen van hen zag mogelijkheden voor een ijsbaan op een andere plek. Het belang ervan voor het dorp is groot, zodat verplaatsing naar een mindere lokatie werd af gewezen. In overleg is besloten dat Charitas de grond waar de ijsbaan ligt niet aan de gemeente verkoopt. De niet gebruikte stukken zijn nog wel be schikbaar. Wethouder Schilling toonde zich weinig verontrust door de stand punten. ,,We gaan door, met in achtneming van deze ontwikke ling. Als men niet genegen is tot verkoop ben je gauw klaar, ten slotte." Volgens Schilling is het niet zo erg dat slechts kleine stuk ken grond op De Hopkes beschik baar zijn voor woningbouw. ,,Het gaat toch om kleinschalige projec ten. Voor meer krijgen we geen toestemming. Misschien is dit juist wel een goede ontwikkeling." In het najaar vervangt Teso de hui dige 5- en 15-retourenkaarten door zogenaamde „magneetkaarten". De bootdienst past hiervoor de kas sa's op de veerhaven in Den Helder aan. Teso kan dan nauwkeuriger meten wat zij vervoert. De loketten blijven wel bemand. De magneet kaarten zullen volgens Teso gebruiksvriendelijk zijn qua for maat. De registratie van het aantal gebruikte knippen zal duidelijk zijn Het publiek wordt nog nader geïn formeerd prijsuitreiking was 's avonds tij dens een bonte avond die in het teken stond van Sesamstraat. Nadat zondagochtend het tenten kamp was opgebroken, kon de or ganisatie terugblikken op een ge slaagd evenement, ,,'n Heerlijk weekend", aldus Marcel Bakker van Scouting TexelOndanks het mistige, soms druilerige weer is alles zonder wanklanken verlo pen. Op het strand ter hoogte van paal 17,5 heeft zondag een volwassen vrouwtjesbruinvis haar laatste adem uitgeblazen. Het dier werd gevonden door patrouillerende politiemensen. EcoMare heeft het dode dier op gehaald. Volgens verzorger Henk Brugge is het een bijzondere stranding. „Het gebeurt niet vaak dat volwassen dieen aanspoelen. Het zijn meestal verdwaalde jon gen." De bruinvis had geen noemens waardige verwondingen, maar was wel erg mager. Ze wordt ingevroren en zal voor sectie naar het Natuurhistorisch museum van Leiden worden vervoerd In Eierland is vrijdagmorgen een snelheidscontrole gehouden op de Postweg. Er passeerden 269 au to's. Ondanks de dichte mist reden 64 harder dan de toegestane 50 km. Topscoorder was een automo- bilist die met 88 km voorbij scheurde. Hij krijgt binnenkort een flinke bekeuring in de bus. (ADVERTENTIE) Drokkcnj/Uitgevenj Lingeveld en de Rooy Pjrbirut 10. Den Burg Telefoon 0222 - 362600 Fax 0222 - 314111 gratis éen kubieke meter grof vuil naar De Hamster brengen. Een duur systeem, vindt TB, die voor stelt om een knipkaart in te voeren, een idee dat ook leeft bij de mede werkers in de vuiloverslag. Gebrui kers van schoon puin dienen een kwaliteitsverklaring te krijgen, zo dat ze in de toekomst verschoond blijven van aansprakelijkheids claims. Veel Texelaars die niet weten dat de stortkosten van asbest lager zijn dan van ongesorteerd bouw- en sloopafval, dumpen het op een il legale plek. „Het is daarom zaak hier een grotere bekendheid aan te geven." De partij denkt aan een voorlichtingsloket, met een vast aanspreekpunt waar de „vervuiler" met vragen van antwoorden wordt voorzien. „Het loket moet een lage toegangsdrempel hebben, bij ie dereen bekend zijn en op korte ter mijn gestalte krijgen." Weegapparatuur TB houdt een slag om de arm in zake de afrekening op basis van gewicht, zoals bij een proef in Oostzaan. „Er zijn grote investerin gen in weegapparatuur voor nodig en administratieve verwerking. Het voordeel kan teniet worden gedaan moet een voorlichtingsloket men voor afvalzaken, omdat rover nog veel onduidelijkheid ;taat. Dat schrijft Texels Belang Je notitie „Afval, een gewichtige k", die rond het middaguur van- ig is aangeboden aan het col van b en w. Doel is de ïigingsrechten zo laag mogelijk ïouden, de hoeveelheid afval te minderen en het milieu te spa- De partij wil bedrijven aan de neente binden door onderne- die zowel rest- als GFT-afval ibieden, korting te geven. ophalen en verwerken van af- zal in de toekomst een hogere is vergen, voorziet TB. „De mi- eisen voor de verwerkings- jrijven gaan omhoog, afzetge- den voor recyclebaar materiaal beschermende verflaag van de lengat heeft ernstig te lijden lad van het ijs. Afgelopen anden heeft de Tesoboot zich nigmaal door de schotsen Reten worstelen. Tevens zijn bijna alle zinkstukken van de bla den van de Voigt-Schneider- "ipellors verdwenen. Een extra beurt is nodig. •e weken geleden stelden dui- [s een onderzoek in naar het lerwaterschip van de Molengat. gezien bij de waterlinie zelfs ;ken blankstalen scheepshuid •r de verf schemeren, was al [delijk dat de verflaag schade geleden door het ijs. ir aanleiding van het rapport de duikers werd besloten dat Molengat op 15 april naar de ranjewerf te Amsterdam gaat pr een extra dokbeurt. De ulpengat heeft geen last gehad de ijsgang. Dit schip lag tij fis de ergste kou in dok en is ir expres iets langer gebleven, de meeste schotsen waren gesmolten. overweegt momenteel welke passingen in januari, tijdens de uliere dokbeurt, moeten wor- gedaan aan de Molengat. „Het trumentarium van de oude ne werkt nog best, maar raakt eeftijd. Er zal het eén en ander eten worden vervangen of aan past", legt Jan Bloem van de 'tdienst uit. De Molengat is zes jaar oud. fgelopen weekend begon voor ge Duitsers de paasvakantie. saldo vreemde auto's was za- lagavond 2903. Vorig jaar op vergelijkbare datum was dat 4. zette vrijdag twee boten in. lat de reserveboot om 16.00 juit de vaart ging deed zich om K) en 19.30 uur toch nog enige ïhttijd voor. Waarschijnlijk door mist onderweg kwam deze ijkte pas laat op gang. bleven om 13.30 en 14.30 auto's staan. ontbreken, verbrandings installaties kunnen niet optimaal worden benut en het aanbod van afval stijgt nog steeds." Volgens de partij kan het afval nog beter worden gescheiden „Her verwerking ontlast het milieu aan zienlijk, daarnaast wordt de hoe veelheid restafval beperkt en hoeft minder te worden verbrand. Voor blik zou de gemeente per dorp één container kunnen plaatsen, die een particulier bedrijf zou kunnen op halen. Een proefperiode lijkt ver standig." Inzake glasinzameling stelt TB voor een convenant af te sluiten met de bedrijfstakken die glasafval aan leveren (horeca, recreatie en schil ders). Oud papier Om de opbrengst voor oud papier te verhogen stelt TB voor om de verenigingen zelf te laten onder handelen met de koper. Dit kan de gemeente bovendien administratiekosten besparen. Een minimum-garantieprijs moet blij ven bestaan." Voor zogenaamde sappakken, die stankoverlast kunnen veroorzaken en veel volume innemen, kunnen speciale containers worden ge bruikt. Alvorens hiertoe over te gaan, moet een kosten baten/anaj lyse worden gemaakt. TB vindt het een goed idee om in de aankoop prijs, zoals bij landbouwplastics al het geval is, een extra bedrag voor de inzameling op te nemen. >Texelse compost Thuis composteren kan worden bevorderd door een paar keer per jaar met een houtversnipperaar het eiland rond te gaan, zodat ook gro tere takken verteren. TB vraagt zich af of het de moeite loont om het GFT een „echtTessels" keurmerk te geven. De partij vindt de inzameling van klein chemisch afval door de Ecokar te duur. „Het lijkt ons de moeite waard om te bekijken of door inschakeling van een plaatse lijk bedrijf de kosten omlaag kun nen." Knipkaart Particulieren mogen per werkdag Op het kruispunt Pontweg- Californieweg is een 17-jarige bromfietster uit De Cocksdorp zaterdagmiddag in botsing geko men met een auto. De automobilist verzuimde voorrang te verlenen. Er deed zich geen letsel voor. De automobilist, een 57-jarige va kantieganger uit Duitsland, reed op de Pontweg richting De Koog, toen hij ter hoogte van de Californiéweg linksafwilde slaan. Hij zag daarbij de bromfiets, die naderde uit De Koog, over het hoofd. Beide voer tuigen werden beschadigd. De Slufter heeft de jaarlijkse schoonmaakbeurt weer achter de rug. Scouts uit heel Noordholland zorgden tijdens het traditionele milieuweekend" dat het noorde lijk deel van Texels bekendste na tuurgebied er weer pico bello uit ziet. De groepen ontdeden op aanwijzing van Staatsbosbeheer het terrein van zwerfvuil en aange spoelde rommel. 's Morgens had de jeugd nog in structie gekregen van de Texelse wethouder van milieu, Daan Schilling Op de Groeneplaats gaf hij het startsein met een ludieke demonstratie afval scheiden. Ter wijl de scouts in een grote kring toekeken, sorteerde de wethouder rommel die op het plein was neer gelegd. Na het hijsen van de vlag ging het milieuweekend officieel van start, hoewel de overkantse groepen vrijdagavond al op het ei land waren gearriveerd. Zij over nachtten in grote tenten bij het gebouw van Scouting Texel aan de Bernhardlaan. Dat de formule van het milieu weekend nog niet is versleten, bleek uit het aantal deelnemers. Ditmaal waren groepen uit Den Helder, Heerhugowaard, Schagen, Bloemendaal, Aalsmeer en Heemskerk van de partij. Om alles in goede banen te leiden, had de organisatie de hulp van een serviceteam" van twintig vrijwil ligers Ondermeer werd gezorgd voor soep tijdens het schoonma ken van De Slufter. Radio Texel was daar aanwezig voor een uitzen ding. Zaterdagmiddag stond sport en spel op vakantiecentrum De Krim op het programma. Hoogtepunt was het spectaculaire naar bene den roetsjen via een kabelbaan. De deelnemers waren verdeeld over kleine groepen, die tegen elkaar om de overwinning streden. De Er zullen in de toekomst geen hui- toe onlangs op voortvarende zen worden gebouwd op ijsbaan wijze. Het overdonderde de be- De Hopkes in Oosterend. De ge- trokkenen, zoals de dorps- meente lanceerde het plan daar- commissie en de ijsclub. In nader overleg met grondeigenaar Charitas Texel is donderdagavond besloten dat het stuk grond waar de ijsbaan op ligt niet wordt ver kocht aan de gemeente. Met vereende krachten heeft Oosterend een ijsbaan gecreëerd. De plannen van de gemeente om juist op die lokatie nieuwbouw te plegen, sloegen in als een bom. De ijsclub was niet blij, maar wilde de voor het dorp broodnodige huizen- zaterdag alvast een voorproef op de afvalnotitie van Texels Belang IFoto Frans Hopman! (Foro Frans Hopman} Ue deelnemers van het milieuweekend zwaaien vrolijk bij de start op de Groeneplaai

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1