©7# Jg bloeiende heide joerd Feenstra had nooit zere knieën Restaurant Partycentrum ^eünyngheid Thuiskapster voor ouderen en zieken Primafoonwinkel proef voor PTT Boom gaat a la carte in Calluna Enquête aanleiding tot modernisering supermarkt Koot Eureka nog weer groter Ondernemersduo pakt Dennenoord erbij Vals alarm reddingboot TEXELSE 11 COURANT Hobby-foto's sieren expositiewand Nauta aak en Paul Inpijn in de I 's avonds officieel werd VAK A\7IECt\TKLW DENNENOORD Geense kapt alleen bij de mensen aan huis. If Geense uit Den Burg gaat inaf 1 april (geen grap) kappers- terkzaamheden uitvoeren bij ensen thuis. Een beunhaas? Nee, f is ze niet. Ze richt zich name- I alleen op zieken en ouderen die *t in staat zijn om zelf naar de ipper te gaan. [op haar vijftiende raakte Aaf eense (43) in het kappersvak. Vijf SU' r geleden had ze er genoeg van stortte ze zich, na een herint- v' lerscursus, in een baan op De m. „Heel leuk hoor, maar het )persvak liet me niet los." Jk an beunhazen deed ze niet. vriendinnen die je op visite uitno- Vb 9en en vragen of je ook even je laar wil meenemen7 Nee, daar iiou ik met van." Ze viel wel eens ■als kapster in een verzorgings- 1 tU'S' "^0t soc'a'e asPect daar- |an, de aandacht, het praatje, dat me." Lig-wasbak lense besloot zich te laten regis- |ren als thuiskapster voor men- t die om wat voor reden dan ook it in staat zijn zelf naar de kapper |gaan. Ze heeft speciaal materi- onder andere een wasbak voor dlegerige patiënten. ,,Het is voor JjBnsen die ziek zijn of een handi- j hebben erg belangrijk dat hun ar wordt verzorgd. Dan voelen ze |h ook weer wat beter." t initiatief draagt bij aan het lari- r zelfstandig laten wonen van |deren en gehandicapten. Ze 6't zich geen concurrent van de Ellen Spanhaak en Paul Inpijn vor men het gezicht van de Primafoon winkel aan de Parkstraat in Den Burg, die vanaf vandaag voor pu bliek is geopend. Gisteravond gaf burgemeester Van Rappard het of ficiële startsein. De winkel in tele foons, faxen en andere communi- catie-apparatuur is de enige Primafoon in Nederland die zich zowel op particulieren als bedrij ven richt. Na bijna een jaar van afwezigheid is Primafoon weer terug op het ei land. Voorlopig voor één seizoen. Dit jaar wil de PTT bekijken of toch een rendabele exploitatie mogelijk is. Texel vormt eigenlijk een te klein afzetgebied als alleen op de parti culiere gebruikers wordt gemikt. Vandaar dat Primafoon zich op Texel bij wijze van proef ook op de „klein-zakelijke" markt richt. Aan de andere kant tracht de PTT de kosten van de Primafoon-vesti- ging zo laag mogelijk te houden. Ondermeer wordt gewerkt met een ander kassa- en administratie systeem dan gebruikelijk. Boven- Ellen Spanhaak de zaak die de Primafoon-winkel, gisteren tijdens het inrichten van geopend. (Foto Frans HopmanI Calluna is de Latijnse benaming voor heide. Vandaar dat het a la carte restaurant dat Ruud en Christie Boom in het Partycentrum bij het zwemparadijs beginnen „In de bloeiende heide" heet. Ze bie den gezellige Hollandse keuken te gen gezellige prijzen Steeds meer mensen wisten sinds de komst van Ruud Boom het horecagedeelte bij het zwem paradijs te vinden. De loop kwam erin en de naam Partycentrum werd bekend De ruimte was tot nu toe echter bedoeld voor groepen. Boom zou Boom niet zijn als hij niet weer met iets nieuws op de prop pen kwam: een restaurant, waar ie dereen ook zonder groepsverband welkom is. De naam Partycentrum blijft, want de ruimte is nog steeds beschik baar voor feesten en partijen. Maar daarnaast hangt er sinds vandaag een tweede bord bij. Als kok is Heinz Voigt aangetrok ken. Hij komt uit Nieuw Vennep en leidde het bedrijfsrestaurant van Bols. „Maar nu zit hij op Texel, want z'n meissie woont hier", lacht Ruud Boom. Naar zijn mening is de spe cialiteit van Voigt lekker sappig en goed gemarineerd vlees. „Maar we hebben ook vis- en vegetarische gerechten." Dieet-maaltijden Speciaal voor kinderen is een hoek gemaakt waar ze ongestoord kun- dien runt de PTT de zaak niet zélf, maar gebeurt dat op franchisebasis door ondernemer Peter Bakker van de Hema in Den Burg. Spanhaak en Inpijn zijn bij hem in dienst Beiden zijn weliswaar niet op Texel geboren, maar wel getogen. Ellen Spanhaak (35) werkte naar haar schooltijd op Texel bij de PEN en de afgelopen acht jaar als secreta resse op het provinciehuis in Haarlem. Paul Inpijn (36) was m dienst bij de douane en een olie overslagbedrijf in Amsterdam. (Foto Tessa do CroalO gevestigde kappersbedrijven. „Ik vuTeen stukje in dat zij laten liggen. Het gaat om mensen die echt niet naar die zaken toe kunnen. Ik wil ook wel samenwerken met kapsa lons. Dat ze het aan-huis-werk aan mij uitbesteden of zo." Geense kan tussen 08.00 en 09.00 uur en tussen 18.00 en 19 00 uur worden gebeld voor een afspraak. Behalve wassen en knippen ver zorgt ze ook watergolven en per manent. „Verven en coup soleil doe ik niet." Ze is niet gebonden aan een speciaal merk en berekent normale kapperstarieven plus voorrijkosten. De bemoedigende antwoorden op een enquête onder de klanten ga ven voor Gé en Anja Koot de door slag om hun supermarkt in Ooster end ingrijpend te vernieuwen. „Afgelopen najaar heerste in het dorp een down-stemming nadat bekend werd dat verschillende be drijven zouden stoppen. Maar de enquête gaf ons de moed om er weer fris tegenaan te gaan." Afgelopen zaterdagavond werden alle artikelen ingepakt en de stellin gen uit de winkel verwijderd. Ver volgens namen interieurbouwers de zaak onder handen. Gisteren, op de 54e verjaardag van Gé Koot, was de feestelijke heropening. De winkeloppervlakte is gelijk ge bleven, maar toch dachten velen dat er een stuk was bij gekomen. Door een andere opstelling van de schappen en e^i licht verflaagje maakt de A-markt een veel ruimere indruk. Nieuw is wel de groente afdeling, waar voortaan van zelfbe diening sprake is. „Een wens die uit de enquête naar voren kwam", aldus het echtpaar Koot. Ook in een andere behoefte, betalen met een pinpas, wordt nu voorzien. Verder kwamen de klan ten een nieuwe kaashoek tegen en kon men zien dat de vleeswaren vanaf nu worden betrokken bij een Texelse slager, Goenga uit Den Hoorn. „De klanten hebben ons een spiegel voorgehouden. We runnen deze zaak al vanaf 1974 en voor sommige dingen word je bedrijfsblind." Blij is de familie Koot dat niemand klaagde over te hoge prijzen, dat de winkel schoon en netjes werd be vonden en vooral dat men massaal vond dat de supermarkt in Ooster end moet blijven „Voor het gemak, maar ook voor de sociale contac ten." De formule blijft A-markt, met een assortiment dat speciaal is toe gesneden op wijken en dorpen. „Veel verschillende produkten per vierkante meter. Dit is geen gooi en smijtzaak." Daarna keerde hij terug naar Texel en werkte in de fotozaak van Pieter de Vries en als electromonteur. Sinds februari werd het tweetal klaargestoomd voor de Primafoon winkel. Ze volgden o.a. een cursus aan het PTT-opleidingscentrum in Groningen en liepen stages in o.a. Alkmaar en Den Helder Gisteravond verrichtte de burge meester in het bijzijn van genodig den de officiële opening Daarbij werd een rechtstreekse video- verbinding met het hoofdkantoor in Haarlem tot stand gebracht. Van daag en morgen zal een promotie team in Den Burg door het uitdelen van ballonnen en kaartjes extra aandacht op de nieuwe winkel ves tigen. Ruud Boom en zijn nieuwe chef kok Voigt gaan het bord van het restaurant ophangen. (Foto Tessa de CraalO Na het beeindigen van de activitei ten in Den Burg is door de familie De Ridder van Tuincentrum Eureka hard gewerkt om de vestiging aan de Schorrenweg nabij Oosterend flink uit te breiden en te ver nieuwen. Naast het al bestaande „buitenwerk", zoals hout- produkten, bomen, planten, strui ken en de aanleg en het onderhoud van (bedrijfs-)tuinen, heeft het tuin centrum het assortiment behoorlijk uitgebreid. Bezoekers kunnen nu ook een keus maken uit vers bloemwerk, droog bloemen, kamerplanten, kunst- planten, kunstbomen en vele ca deau-artikelen Ook houdt een speciaal team zich bezig met trouw- en rouwarrangementen. Horecaondernemers William Pijnacker en Henry van der El van „Het Wapen van Texel" in Den Hoorn slaan hun vleugels uit. Met ingang van 1 april exploiteert het tweetal ook het eetcafé van Vakantiecentrum Dennenoord. F'~ t Pijnacker en Van der El staan Bw y. hit,drukke tijden te wachten Naast W g35pT"~ aaSfll hyn bar/hotel/restaurant in Den Hoorn, dat ze 16 mei op de kop af exploiteren, verwachten J| ze het café en de snackbar op sSwDennenoord er wel „bij te kunnen doen". „Het lijkt ons een aardig ff? bedrijf Om de dag gaat een van I ons tweeen naar de nieuwe zaak. I Dan hou je goed zicht op beide Anja en Gé Koot helpen klanten in de nieuwe kaashoek van hun supermarkt. bedrijven. Maar de zaken WOrden (Foto Frans Hopman, gestuurd vanuit Den Hoorn. Na tuurlijk is het aanpakken geblazen. Zeven degen in de week hard wer ken, maar dat hoort bij het horecavak." Het eetcafé is gericht op „de ge wone man." „Hamburgers waar je amper overheen kan kijken en plate-service, geserveerd in een gewone, gezellige sfeer. Met al die huisjes, caravans en tenten (alleen Dennenoord heeft al plaats voor 1.200 mensen) moet er klandizie genoeg zijn Vroeger was het hier een bruisend café." Dennenoord is voor het tweetal beslist geen noodsprong. „Meer een logisch vervolg. We hebben 'Het Wapen' steeds meer uitge bouwd tot een volwaardig hotel/ restaurant. Na het seizoen gaan we het café in Den Hoorn zó inrichten dat het meer wordt afgescheiden van het restaurant, zodat die twee elkaar in het seizoen niet meer bij ten. Dennenoord past er voor ons nog mooi bij." nen spelen terwijl de ouders tafe len. Voor de kleintjes zijn kinder menu's beschikbaar. Ook mensen met een dieet kunnen bij het res taurant terecht, mits dat vooraf even wordt doorgegeven. Boom: „We willen over enige tijd de kaart zo maken dat alle gerechten erop ook voor mensen met een dieet verkrijgbaar zijn. Dan voorkom je dat die mensen in een hokje wor den geplaatst." De Texelse kok heeft, door zijn werk voor verzorgingstehuizen in het verle den, veel ervaring in het koken van aangepaste maaltijden. Bewust is gepoogd de prijzen van „In de bloeiende heide" aanvaard baar te houden. „Na Teso en Calluna wordt het in mijn ogen tijd voor de horeca om eens kritisch naar de prijzen te kijken. Texel prijst zichzelf anders uit de markt." „In de bloeiende heide" is alle da gen behalve maandag geopend. Een speciaal openingsfeest wordt vandaag niet gehouden. „We gaat gewoon open. Het is te druk voor toestanden. En anders denken ze: daar heb je hém weer..." De alarmcentrale was dinsdag een beetje in de war. Om 16.40 uur werd de Texelse reddingboot Beursplein 5 opgepiept voor een vastzittend bootje. Die melding werd echter weer ingetrokken, waarna bij de mannen van de wip- perploeg de pieper afging Ook dat signaal werd later weer teruggeno men: men moest de Siegfried Egmundis in Den Helder hebben. Het bootje lag namelijk vlakbij Den Helder. Den Burg. Leidingen leggen en dat soort werk." Zo belandde Feenstra uiteindelijk in de bouwsector. Zijn volgende werkgever was aannemersbedrijf De Vries van der Wiel, waar hij in de strenge winter van '62/'63 in dienst trad. Ditmaal hield hij het langer uit: twintig jaar zelfs. VRIJDAG 29 APRIL 1996 Als de baan goed is, gaat het leg- Bn van de tegels vanzelf." Vaktaal n Sjoerd Feenstra (57), straten- aker in dienst bij de firma l/esterlaken. Met „baan" bedoelt het zandbed, dat egaal moet >rden gemaakt voordat er tegels klinkers op worden gelegd. Als iditioneel opgeleide vakman et Feenstra dat het liefst met de [nd. Tegenwoordig hoeft dat niet «er, machines hebben dat deel het werk overgenomen. Ple in het stratenmaken hield hij iter, tot en met vandaag, zijn al- flaatste werkdag. afgelopen 35 jaar werkte [enstra in de bouw, maar al 43 r geleden had hij zijn eerste an. „Bij de boer in Friesland, bie- en aardappelen rooien met jjn vader", vertelt Feenstra, die groeide in Akkerwoude, bij ikkum. ■zijn jonge jaren deed hij vanalles i aan de kost te komen. Hij rkte in een beschuitfabriek, in t margarinefabriek te euwarden, legde aardgas- dingen tussen Dokkum en achten „En toen naar de boer op Kei, bij Kees Keyser -Kees Bril- in Meijertebos. We woonden toen last de aardappelbewaarplaats." Sjoerd hield het niet lang uit Texel en beproefde zijn geluk bij ynzeel in Zaandam. Korte tijd er keerde hij alweer terug naar teiland. „Bij de oude Barhorst, een grondwerkbedrijf had in Vergeleken met zijn begintijd is het werk flink veranderd. „Toen ge beurde alles met de hand. Ook zware klussen, zoals stoeprand banden leggen. Nu komt daar een kraan aan te pas. Dat scheelt tijd en rugpijn. Vroeger was er in de bouw minder aandacht voor de arbeider. Wat dat betreft zijn we er op voor uit gegaan Volgens zijn werkgever Dirk Westerlaken is er nog geen opvol ger gevonden „Stratenmakers lig gen op Texel niet voor het op rapen.. Het is geen gangbaar vak, dus het zal wel zoeken wezen. Mis schien kunnen we uit 'eigen kweek' iemand opleiden. Inhuren is de ten dens, zeker als het om méér dan honderd meter gaat, maar het is toch makkelijk als je zelf zo iemand hebt lopen. In elk geval zullen we Sjoerd missen. Hij was iemand van op z'n tijd 'n sjekkie, maar altijd dóórgaan." Nauta Foto in Den Burg stelt een deel van de winkel permanent be schikbaar voor het werk van Texelse amateurfotografen. Exploi tant Ruud Laurijssens heeft daar voor een wand ingeruimd. Nienke Bloksma was de eerste met foto's van een reis door India. Deze expo sitie is nu vervangen door eigen werk van Leo Barnard. In januari hing Laurijssens een wand vol met de winnende inzen dingen van de Thijssejaar-foto- wedstrijd, waarvan hij hoofd sponsor was. De belangstelling daarvoor was groot en ook de ex positie van Bloksma, die tijdelijk in de winkel werkt, trekt eveneens een hoop bekijks. Met enkele an dere verdienstelijk fotograferende Texelaars zijn inmiddels afspraken gemaakt, „ledereen met bijzondere foto's kan zich aanmelden," aldus Laurijssens. Nienke Bloksma (33) toonde in drukken van de natuur, cultuur en de bewoners van India, waar ze in oktober en november j I. vijf weken rondtrok. Een reis vol prachtige gebouwen en schitterende land schappen, maar ook schrijnende armoede. Later dit jaar zijn nog méér foto's van dezelfde reis te zien, waaronder van het moeilijk doordringbare land Bhutan. Arjan Kooger (26) uit De Waal heeft deze week in Lelystad het vlieg brevet B3 gehaald. Hij is als piloot in ,dienst bij het Paracentrum en Tessel Air. „Ik heb door het hele land gewerkt, van Kleine Sluis tot de Achter hoek." Bestrating maken was er toen soms al bij, maar de hoofdmoot was riolering aanleggen en dijken- bouw Feenstra hielp mee bij het op Delta-hoogte brengen van de Texelse Waddenzeedijk. „Ik ben bij Ceres begonnen en bij Utopia geëindigd Achter de kraan heb ik daar vele kilometers talud aange legd." Veertien jaar geleden kwam Feenstra bij Westerlaken. Hoewel het aanleggen van rioleringen en het verrichten van sloopwerk nog steeds tot zijn taken behoorden, ontwikkelde hij zich daar als stratenmaker „Een vak op zich. Je ziet het of je ziet het niet. Ik heb het geleerd door naar anderen te kij ken, daar heb ik veel van opgesto ken. Bovendien had ik er zin in." „Nee, van m'n knieen heb ik nooit last gehad. Maar als je de hele dag aan het pezen bent, voel je je rug wel. In mijn jeugd ben ik gehard. We lagen toen op knieën te bieten rooien, met een dubbele broek in plaats van de knielappen van te genwoordig. Ziek ben ik maar zel den geweest en werkloos gelukkig ook amper. In 43 jaar heb ik maar drie dagen in de WW gezeten." „Mijn mooiste klus? De her inrichting van De Cocksdorp, onder andere de Kikkertstraat met al die mooie stenen en variatie. Samen met Hans de Jong heb ik daaraan gewerkt. Vooral aan het maken van de keiruggen hebben we veel aan dacht besteed. Die keien zijn alle maal ongelijk, dus dan moet je exemplaren uitzoeken die goed bij elkaar passen."

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 11