Bedrijfstak moet zelf visstand onderzoeken Ex-boer Bas van der Beek zet streep onder acht jaar DETV Ik heb het allemaal over me laten komen Geknipg^C/ TEXELSE JJ COURANT Visser heeft geen \ek om stukje zee" Afscheid tijdens vergadering DETV Watikwggen wou. Wie zijn deze jagersknechten? Politiewagen aangereden Inloopochtend peuterspeelgroep Lieve witte poes 072 - 512 22 22 '9 «J 06 -11 Rondom het orgel VRIJDAG 5 APRIL 1996 L landrot die verzeild raakt in de roerige visserijwereld. t»f overkwam (ex-)meikveehouder Bas van der Beek (68) 12 maart 1988, toen hij voorzitter werd van visserij- ireniging DETV (Door Eenheid Tot Vooruitgang). „Geef ons \n jaar de tijd om aan elkaar te wennen. Mocht het tegen- üllen, dan stop ik", zei hij toen. De Texelse vissers schon- fcn de Cocksdorper vanaf het begin hun vertrouwen. On- \rzijn leiding werden binnen en buiten de organisatie de fgelopen acht jaar de nodige mijlpalen bereikt. Vrijdag 12 Jjr/7 treedt de bedachtzame bestuurder terug uit de visse- fj „Met weemoed, dat wel. ten nu eenmaal binnenskamers blijven. Natuurlijk kost het me moeite als sommige lieden publie kelijk een verkeerde voorstelling van zaken geven. Dat maak je hier niet zo gauw mee, maar wel bij besprekingen aan de vastewal. Dan ontplof ik, van binnen dan. Maar van buiten beheers ik rr^e. Alleen argumenten tellen." it gedwongen afscheid van zijn [eikveehouderij in 1987 ging Van r Beek aan het hart. Hoeve bora was met 260 runderen en n melkquotum van 1,2 miljoen Ber op dat moment de grootste m het eiland. „Ik voelde me boer hart en nieren." De eigenaars ilde het kwantum van vijf miljoen jlden echter te gelde maken, de gdrijfsleider mocht in de VUT. aarmee verviel ook het vice-voor- tterschap van zuivelgigant Melk te, dat Van der Beek tot op dat loment bekleedde. Daarvoor was vice-voorzitter van zuivelfabriek Eendracht. Stilzitten was er ech- er niet bij. De Texelse vissers wa- n er als de kippen bij om de elouterde bestuurder te strikken ior het voorzitterschap van DETV. Uitdaging k stemde toe omdat ik het bestu- »n van die organisatie een wei ome uitdaging vond. Van visserij ad ik toen nog geen kaas gegeten, de kennis zou vanzelf wel komen Ik heb het allemaal maar over met ten komen." Iet was wel wennen, maar de di- icte benadering van de vissers )rak me wel aan Geen aarlemmerdijkjes en zo Recht oor z'n raap. Neem Oudeschild, dar hebben ze het hart op de )ng." Die laatste eigenschap staat aaksop het karakter van Van der eek, die niet bepaald bekend staat m z'n boude uitspraken „Als die genstrijdig zijn met het belang an de visserij, doe ik ze niet. Dan ou ik dat liever voor me Sommi jn vinden me te bedachtzaam, aar misschien is juist dat stukje genwicht in dit roerige wereldje el goed. Vrijuit spreken doe ik el, bijvoorbeeld als we in de be- otenheid van de bestuurskamer itten. Maar sommige dingen moe- „Eigenlijk is die ons opgedrongen door de overheid, om na het debacle met Braks de volgende minister wat in de luwte te plaat sen. De vissers zijn nu niet meer individueel verantwoordelijk voor vangstoverschrijdingen. De qouta worden beter benut. De vangsten worden nauwkeurig bijgehouden, zodat indien nodig binnen de groep leden quota van elkaar kun nen huren of verhuren. Je kan veel Van der Beek hecht grote waarde aan het maatschapscontract dat gemeengoed is binnen de Texelse vloot. Daardoor wordt de besomming verdeeld onder de be manning en de schipper-eigenaar volgens een vastgesteld percen tage. „Dat is gunstig voor de moti vatie van de vissers Dankzij de on derlinge solidariteit heeft Texel een voorsprong op de rest. Helaas vindt staatssecretaris Linschoten producenten-organisatie West, waarin de Texelaars te weinig in vloed hadden. „Toen men niet wilde democratiseren hebben we twee jaar geleden onze eigen pro- dukten organisatie (PO) opgericht. De PO stelt minimumprijzen vast. Als de vis beneden die prijs daalt, wordt de vis uit de markt gehaald. Hiervoor krijgt de visser een garantievergoeding, die de vissers gezamenlijk opbrengen via heffing. Dankzij deze organisatie hebben we landelijk meer invloed." Voor de administratieve verwerking is Cornelia de Jongh aangetrokken. Visafslag Zijn bestuurservaring bij de coöpe ratieve Melkunie kwam goed van pas bij de privatisering van de Helderse visafslag „Toen ik aan- als leden." Van der Beek betreurt het dat niet alle leden hun vis aan voeren op de eigen visafslag. „Het gaat ten koste van de exploitatie." De scheidende voorzitter heeft nog meer zorgen. „Vergeleken met de sterke organisatiegraad van de landbouw zijp de vissers landelijk gezien te zwak georganiseerd Hier door worden de belangen in groter verband onvoldoende behartigd." Visstand Ander nadeel is dat de visserij- sector onvoldoende inzicht heeft in de werkelijke visstand „Nu moet beleid worden gemaakt op basis van de adviezen van de weten schappers van de overheid. De vis sers hechten echter geen waarde aan de bevindingen van het Rijks Instituut voor Visserij Onderzoek (Rivo). Dat geeft veel onrust onder de vissers. De wetenschappers worden als tegenstanders be schouwd. Hun adviezen hebben namelijk tot vangstbeperkingen Vergelijking Om de vergelijking tussen boeren en vissers kan Van der Beek niet heen: „Landbouwers en vissers hebben gemeen dat het ze relatief kleine ondernemers zijn, Individua listen die voor zichzelf bezig zijn en werken met de natuur. Er is één groot verschil: de visser is nog steeds een jager die alleen maar oogst, terwijl de boer z'n grond exploiteert, zelf zaait en oogst en invloed uitoefent op z'n produkt. Voor de individuele visser heeft dat geen zin. Hij kan nu eenmaal geen hek om zijn stukje zee zetten. Ze vissen in feite allemaal op dezelfde weide. Eigenlijk is dat een groot nadeel." Roerige tijd Van der Beek startte in een roerige tijd. De overheid trad hard op tegen vissers die hun vangstrechten overschreden. „Het rijk had toen best wat creatiever mogen zijn Waar veehouders die teveel mel ken met de superheffing te maken kregen, werden vissers die over de schreef gingen strafrechtelijk ver volgd en als criminelen afgeschil derd. Mensen kregen daardoor een verkeerd beeld van de visserij. De vissers hadden gewoon moeite zich aan te passen aan de nieuwe regels die hen waren opgelegd. Gelukkig zijn ze daar nu wel ge wend aan geraakt." Beheersgroep De situatie verbeterde door de beheersgroep, waarin de gemeen schappelijke Texelse quota sinds een paar jaar zijn ondergebracht. flexibeler met de voorschriften omgaan." Eenheid Sterk punt van de Texelse vissers vindt hij de eenheid. „Waar vereni gingen elkaar in andere vissers plaatsen voor rotte vis uitmaken, is men hiereén club: DETV. De mede zeggenschap van de leden in de vereniging is nergens zo groot als hier. Pure democratie. Zowel de opvarenden als de schippers, die verbonden zijn in maatschaps- verband, hebben evenveel in te brengen We willen goed met el kaar omgaan binnen DETV." van Sociale Zaken het systeem wat uit de tijd. We zijn nu bezig om dit contract zodanig bij te stellen dat trad als voorzitter was er veel on rust over de gemeentelijke vis afslag. Die zat in de problemen. De ff de overheid er niet meer omheen kan." Producenten-organisatie Onder leiding van Van der Beek maakten de vissers zich los van de gesprekken met de gemeente ver liepen erg moeizaam. Uiteindelijk zagen we geen andere oplossing dan overname van de visafslag door de vissers, en exploitatie in coöperatieve vorm, met de vissers Ondanks de problemen ziet Van der Beek voor de vissers in de toe komst nog een goede boterham weggelegd. „Enkele kotters, die te kort in quota hebben geïnvesteerd, zullen het best moeilijk krijgen. Anderen moeten de schouders er onder zetten, maar redden het wel. Terugkijkend vind ik het verloop onder de kotters meevallen. Ik schat dat er acht jaar geleden 34 a 35 waren. Via natuurlijk verloop zit ten we nu op 28." „Met de vergrijzing van de beman ning waar we zo bang voor waren blijkt het mee te vallen. Cijfers wij zen uit dat er gelukkig voldoende jongeren zijn bijgekomen. Met een beetje avontuurlijke instelling en een flinke dosis werklust is er in de visserij nog een beste boterham te verdienen." Ben Daalder Als voorzitter wordt hij zo goed als zeker opgevolgd door Ben Daalder, genoegzaam bekend in de visserij wereld. „Een hele andere persoon lijkheid dan ik. Veel extraverter. Ik heb me vooral met de interne reor ganisatie van de visserijwereld bezig gehouden. Hij is een man met ontzettend veel ervaring en een gigantische kennis. Daardoor wordt hij aan de onderhandelings tafel direct serieus genomen. Ik denk dat DETV een goede aan hem heeft." Van der Beek zelf zet een punt ach ter zijn bestuurlijke carrière. „Ik word 69, het is mooi geweest. Ik ben tevreden over de zaken die we hebben bereikt. Politiek? Nee, als ik bestuur, dan liever een bedrijfs- dan een politieke organisatie. De besluitvorming in de politiek is niet mijn stijl. Ik handel liever zakelijk." Als bestuurder in de visserij kon hij zijn oude liefde, de veehouderij niet helemaal vergeten Bewijs daarvan zijn twee Blondes d'Acquitaines- meststieren in het weiland naast de •bungalow aan de Vuurtorenweg. „Dan moet je toch elke ochtend even een rondje door het land." Gerard Timmerman geleid. Neem de schol, waarvan dit jaar dertig procent minder mag worden gevangen. Terwijl de vis sers juist nu méér schol in hun net ten krijgen, al is het natuurlijk maar net welke visser je spreekt." „Helaas hebben we als vissers geen cijfers over de hoeveelheden vis in de zee en bestrijden we de overheid alleen basis van gevoels argumenten. Het is een mooie taak voor de bestuurders die na mij ko men om in opdracht van de vissers een contra expertise te maken. Dan heb je als bedrijfstak een betere onderhandelingspositie." Bas van der Beek treedt af als voor zitter van DETV tijdens de jaarver gadering op zaterdag 13 april a s. in dorpshuis De Bijenkorf in Ooster end. Na de pauze begint om 10.15 uur een openbaar gedeelte, waar bij tal van genodigden aanwezig zullen zijn. Eerst houdt de voorzit ter zijn jaarrede, waarna drs. J. Hartholt van Directie Visserij een voordracht houdt. Vervolgens is het afscheid van Van der Beek en het welkom van diens opvolger Ben Daalder. Aanwezigen kunnen een afscheidswoord tot de vertrek kende voorzitter richten. Uneven van Vien du-I nlwonnlrfcjkhoid van iir rrdaclie Verzamelaar Maarten Stoepker baalde deze maand uit de oude '°os een foto, waarop een gezel schap na de jacht trots poseert, lijkbaar was het een goed •onijnenjaar, want na een inspan nende dag in de Eierlandse duinen Nas de buit aanzienlijk. Vermoede- 'jk kwamen de heren jagers van de 'verkant, maar hun jeugdige hel ders waren vast en zeker Texelse cogens die de paadjes in het ge- Ied op hun duimpje kenden, toepker is benieuwd of iemand leze jongens (en wellicht ook de '9ers) herkent. Reacties zijn wel- :°m via tel. 31 29 40. '0rige maand werd Stoepker over wipt met telefoontjes van lezers le meenden te weten om welk gebouw het ging. Het bleek de ach terzijde van het pand Warmoes straat 20, waar voorheen mevrouw Emily Dijt woonde en tegenwoor dig de familie M. van de Wetering. Onder andere familie, buren en oud-leerlingen (Engels) van me vrouw Dijt bevestigden dit. Een in teressant detail is dat op de foto een notenboom staat, die in de Russenoorlog tijdens de beschie ting van Den Burg werd getroffen. Een 31-jarige automobilist uit Den Burg heeft op de Keesomlaan een auto van de Texelse politie aange reden. Dat gebeurde bij een parkeermanoeuvre. De wagens raakten allebei licht beschadigd. Peuterspeelgroep 't Sterrekind aan de Gasthuisstraat houdt woens dag 17 april een inloopochtend. De peuterspeelgroep is op antroposofische leest geschoeid. De antroposofische grondslag is terug te vinden in de inrichting. Er worden alleen natuurlijke materia len gebruikt en zachte kleuren. Bij de ochtendlessen wordt het ritme afgewisseld met drukke en rustige momenten. Hoogtepunten in het schooljaar zijn de jaarfeesten Ver der worden o.a. liedjes en verhaal tjes herhaald en gewoonten gehan teerd die als herkenbaar en veilig worden ervaren. De inloopochtend duurt van 10.00 tot 12.00 uur. Zo wel ouders als kinderen zijn wel kom. Ik loop met m'n hond op het fiets pad vanuit Oosterend, en ik zie in de verte iets wits op de Ooster- enderweg liggen. Er rijden fietsers en auto's voorbij, ik loop er zo snel mogelijk naartoe. Ja hoor, shit, het is een aangereden kat, onder het bloed, snel m'n hond aan de dichtsbijzijnde paal vastbin den. En terwijl ik dat doe, zie ik dat de poes z'n hoofdje probeert op te til len, en dat er nog zeker twee auto's over hem heen rijden. Ik heb alleen op de wielen gelet, dus jammer genoeg kon ik niet zien wie die personen waren, maar ze weten het zelf wel, stelletje... Het allerliefste zou ik met jullie het zelfde willen doen Geloof me! Hem eerst aanrijden en dan door rijden en dan ook de volgende au tomobilisten er gewoon overheen, ongelooflijk. Ik ben snel de weg op gelopen en met m'n rug naar de tegemoet ko mende auto's (toen stopten ze op eens wel) heb ik de poes voorzich tig opgepakt. Het zag er vreselijk uit, het meeste bloed kwam uit z'n bekje en hij was helemaal van de wereld. Ik ben direct met de kat naar de dierenarts gegaan. Lieve witte poes, ik hoop dat je het redt en nog lang en gezond op het puntje van je staart kan sabbelen. Kon je maar begrijpen dat er veel gemene en onverschillige mensen zijn, maar ook goede Hierbij wil ik ook nog die jagers bedanken die alweer even geleden, luid lachend en ondertussen hun eigen hond schoppend, zo nodig een haas moesten schieten. Na vier kogels lag dat beestje nog te kreperen. Ze schieten gewoon richting de weg, waar je je hond loopt uit te laten, ik vind het jammer dat je mij niet geraakt hebt, stelletje... En als toetje komen ze, als je er wat van zegt, met hun geladen gewe ren op je af en vragèn of je soms uit de stad komt of zo?? En dan nog een ding, al die men sen die zo nodig een hond willen, maar te beroerd zijn om hem be hoorlijk uit te laten en hem dus maar alleen de straat op sturen. Jullie zijn geen dieren waard! Ik zie dagelijks honden loslopen, die zelf maar moeten oversteken. Zo breng je je hond, mensen en andere bees ten in gevaar. Benita van Lit Oosterend V Vv Als het zonder zwaailicht kan bel Voor noodgevallen In het nieuwe dierenblad „Tommy" staat een uitgebreid artikel over de „Tessel cavia". Al eerder maakten wij melding van deze langharige knaagdiersoort, die z'n naam dankt aan de overeenkomst in vacht met het Texelse schaap Familie Smits uit Drunen stuurde ons dit knipsel. In de NH kerk van Den Burg wordt zondag 14 april het laatste concert gegeven in de serie .Rondom het orgel". Frans Visser speelt tijdens die gelegenheid muziek van Scheidemann, Bach en Walther. Bovendien wordt onder leiding van Dyo Wassink een optreden ver zorgd door de gemengde zang vereniging „Soli Deo Gloria". Het concert begint om 12.00 uur en duurt ongeveer driekwartier. De toegang is vrij; na afloop is er een collecte ten bate van het res tauratiefondsvoor de kerk. Toch was ze weer zoveel gaan gebrïfRen dat ze geen voedsel meer binnen kon houden Dan moet je toch ergens w eer de energie vandaan halen om er opnieuw tegenaan te gaan. Je zou ze allemaal moeten opsluiten op Texel Dan word ik directrice en zal ik ze wel eens even leren', zeg ik dan tegen mijn partner. Dat is mijn manier om me af te reageren: door heel rechtse praat te v erkondigen Uit het maartnummer „Aan een" van de Abva Kabo komt het bij gaande knipsel. Het is een onder deel van een interview met twee medewerkers van een centrum voor hulpverlening aan verslaaf den. fen gladharige cavia heeft iedereen wel eens gezien, maar er zijn ook borstelharige die nogal populair zijn. Een langharige cavia, met soms wel vijftien centimeter lang haar. is minder bekend, maar wel heel erg mooiDe satijnhari- ge cav la's zijn helemaal fraai om te zienDoor hun speciale beha ring ligt over deze cavia's een geweldige glans. En zo zijn er nog veel andere, nieuwe variaties. Eén ervan is wel heel bijzonder namelijk de Tessel cavia die zijn naam dankt aan het feit dat de beharing over eenkomsten heeft met het Texel se schaap. Tessel cavia's hebben circa vijftien centimeter lang haar dat golvend gekruld is.als of ze zojuist zi jn gepermanent. Een vrij nieuwe aanwinst in ons land waarvoor veel belangstel ling bestaat. U zult deze cavia in de toekomst zeker meer tegen komen! Oorsprong Tessel cavia's zijn aan het einde van de jaren zeventig ontstaan m de fokkerij van de bekende En gelse fokster Claire White Zij kruiste het Rex-cavia mannetje kortharige. zoals die bij katten en konijnen voorkomen l met het Sheltie-cavia vrouwtje langha rige, met uitzonde ring van de kop). Uit deze kruising ont stonden naast kort harige dieren ook langharig gekrulde Na veel heen en weer kruisen werd in 1985 de eerste Tessel ca via.een goudkleurig zeugje, op een En gelse tentoonstelling getoond In die be ginperiode was het erg moeilijk 0111 de juiste haar lengte en daarin de fraaie gol ving van het haar te behouden Tegenwoordig isdat een stuk makkei ijker, alhoewel in som mige nestjes nog wel gewone ca via's voorkomen Deze zijn voor tentoonstellingen met geschikt, maar kunnen als zgn. carrier 1 (drager van de Tessel-eigen- schap) nog wel in de fokkerij worden gebruikt Omstreeks

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 11