Cjroen c2wartsjexeh in het hart-, POUNDCAKE live in SAM-SAM miljoen inverwachte meevaller ivan miljoen voor Texel 'exelse aannemers maken overuren Zeldzame rouwmantel weer gesignaleerd Rijk stelt algemene uitkering bij: Redvoertuig voor brand in hoge gebouwen ZATERDAGAVOND aanvang 21,30 uur TEXELSE^COURANT GEZAMENLIJKE KRANT NA PASEN TEXELSE^COURANT BONNE MECHANISATIE B.V. Vindij (zptvoo tuinontroerpstez an Keijser VERDER AT in dit l\ummer Paashaas heel actief 2 Jazzfestival op solotoer 5 Schilling op 't matje 5 Celstraf wegens incest 5 Pa en ma verwennen 7 Seepma bouwt jacht 9 Bedachtzame bestuurder 11 Prijsvraag: wie ontdekt rupsen ^jorszel Groet Gemeente doet aan papierbesparing Strandpaviljoens in mei op riool Bijdrage gemeente in stookkosten ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11072 VRIJDAG 5 APRIL 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv kstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. yjNEMENTSPRIJS /54,55 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 314111 B.g.g. 06 - 53 16 86 57, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. 31 72 66 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (jmi Jrxrh iw ltd luo. In verband met het als werkdag uitvallen van maandag 8 april a.s zal er donderdag 11 april een gezamenlijke krant verschijnen. Advertenties kunnen worden ingeleverd t/m dinsdag 17.00 uur. Directie Langeveld de Rooy (jm% 2Wn,Jiirli lê bi bjrt_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Kampeercentrum ƒ900.000,-. De wagen in Capelle aan den IJssel, die beschikt over een ladderpakket van dertig meter, verkeert nog in goede staat, zo bleek uit een recente keuring Al leen omdat de wagen volgens de richtlijnen voor een middelgrote gemeente is afgeschreven, wordt hij nu vervangen. Jongeneel advi seert dan ook aan b en w om op de „unieke aanbieding" in te gaan. B en w nemen zijn advies over. Al leen wethouder Gerbrand Poster (financiën) heeft nog twijfels. In elk geval zal de exploitatie van het voertuig moeten passen in het be staande budget van de brandweer. Het college heeft uitdrukkelijk be keken of het voertuig nog een aan tal jaren inzetbaar is; dat wordt gegarandeerd. B en w zien het als een proef: als het redvoertuig tezijnertijd aan vervanging toe is, komt er niet automatisch een an dere. Volgens Jongeneel kan een red- voertuig op Texel goed van pas komen, zeker als uit een hoog ge bouw mensen moeten worden be vrijd. Daarbij moet niet alleen aan „nieuwe" hotels als Greenside, Juliana en Opduin worden ge dacht, maar ook aan oudere, inge bouwde (logies)bedrijven. Boven- ng Winter heeft diepe sporen ergelaten op het eiland. Door :renge vorstperiode kwam de ^activiteiten zo'n anderhalve ind lang vrijwel volledig stil te »n. En toen de werkzaamhe- konden worden hervat, was aasvakantie al weer angstval- ichtbij Door vele overuren te en en in sommige gevallen a personeel aan te trekken, en de aannemers de achter- el enigszins in te lopen. Lukken dat echter maar nauwelijks. totaal zijn we zo'n 44 dagen achterop geraakt", becijfert Marten Visser van het gelijknamige bouw bedrijf. „Tijdens de vorst hebben we binnen nog wel wat prefab- werk kunnen doen, maar voor de rest hebben we alles voor ons uit moeten schuiven." Hij heeft maar liefst vijftien extra metselaars en timmerlieden weten aan te trekken, afkomstig uit Fries land Desondanks is hij gedwon gen prioriteiten te stellen. Horeca ondernemers genieten daarbij enige voorkeur. „Een serre m pavil joen Paal 9 kregen we net op tijd af, maar met het nieuwe toiletgebouw Stratenmaker Daniël Korte, hier in actie bij hotel De Boschrand. gaat er na een winter stop van drie maanden weer vol tegenaan j/ Het Gouden Boltje staat rondom in de steigers op kampeerterrein Loodsmans duin lukte dat niet. We hebben het oude voorlopig maar laten staan. Andere projecten moeten helaas even wachten. De bedoeling was dat Jan Dirkszoord voor de zomer vakantie klaar zou zijn. Dat zal nu niet eerder dan het najaar worden." Gelukkig, zo constateert hij, heb ben de meeste opdrachtgevers begrip voor de situatie „Er wordt natuurlijk wel eens geklaagd, maar we kunnen nu eenmaal niet meer doen dan ons best." Installateur Dries Veltkamp beleeft eveneens razenddrukke tijden Door ook in de avonduren door te werken, kon hotel De Boschrand nog net vóór de paasvakantie wor den opgeleverd. Minder spoedei sende klussen worden - onvermij delijk - uitgesteld. „Doordat alle bouwwerkzaamheden na de vorst weer tegelijk begonnen, krijgen wij nu alles op één hoop. We werken nu aan zeven of acht grotere pro jecten. Probleem is dat steeds meer eigenaars van caravans er nü ach ter komen dat de hele boel bevro ren is. Elke dag moeten we wel zes of zeven keer op pad om zulke schade te verhelpen. En dat natuur lijk net tussen je andere werk door..." Veltkamp schat dat hij en - ook zijn collega-installatiebedrijven - pas vanaf eind mei weer enigszins in de pas zullen lopen. „Tot die tijd is het stormweer." Tekst: Joop Rommets [telefoontje uit Den Haag kwam als een geschenk uit Ihemel. Tijdens hun wekelijkse vergadering werden b en Volkomen verrast door het bericht dat de gemeente jaar- Is ruim een miljoen méér door het rijk krijgt uitgekeerd, pthouder Poster (financiën) zou hiermee in één klap van ibegrotingszorgen zijn verlost, maar hij wil niette vroeg jchen omdat de Eerste en Tweede Kamer het voorstel nog peten goedkeuren. per jaar minder zou ontvangen. Later werd dat bedrag bijgesteld tot acht ton en vervolgens een half miljoen. Dinsdag maakte het kabi net bekend dat deze korting is omgezet in een verhoging van ƒ1.082.885,-, een stijging met 7%. Voor de gemeente is dit een belo ning voor de tegenactie die mede op Texels initiatief is ondernomen. enlijk gaat het om een nog gro- meevaller. Aanvankelijk te het rijk bekend dat de al- nene uitkering voor Texel en |lere „nadeelgemeenten" de Tiende jaren drastisch zou wor- i verlaagd. In eerste instantie Jld de gemeente er rekening Ie dat zij na 1997 ƒ1,3 miljoen IHe, Rob, steek je klauw eens wp!" Met deze kreet werd de wurgemeester van Vlieland dui- Ielijk gemaaktdat eilanders IIkaar groeten. Ook op Texel fesraaf deze sympatieke ge woonte. Sommigen zijn hier mee zo vertrouwd, dat zij zelfs de vaste wal tegen wild vreemden hun hand opsteken. Tiaar elke regel kentz'n uitzon dering. Een bejaard herenboer 'aar nog dagelijks met zijn auto de schapen. Groeten 'elnee, hij ziet je niet. En dan 'n wetenschapper in de cate gorie Texelhervormers. Gcoe- n? Welnee, hij beschouwt jou 'ermoedelijk als een bijzonder natuurverschijnsel. Jammer, aar het zij zo. Een bekend jut- t verzuchtte ooit, dat je één oet worden met de resselaars om elkaar echt te 'f grijpen Was dat maar-waar. ot slot iets totaal anders: ziet [an niemand dat dat monster lijke overbodigeinfobord bij Ie VVV op een ongelooflijk 1omme plaats staatGegroet! Horszei Zwart op wit heeft de gemeente het bericht nog niet. „Maar we hebben het gechecked bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en het blijkt te kloppen", aldus Poster. Hij houdt nog een slag om de arm, maar verwacht niet dat de Tweede Kamer nog roet in het eten zal gooien. „Het onderwerp is al uitge breid voorbesproken." Misschien lager Wel houdt de wethouder er reke ning mee dat het bedrag lager zal uitvallen wegens de wet herwaar dering onroerend goed. Als blijkt dat de prijzen van onroerend goed op het eiland méér gestegen zijn dan gemiddeld in den lande, kan dat Texel nog een flinke duit sche len. Poster verwacht over een aan tal maanden uitsluitsel te hebben Waarom de rijksbijdrage voor Texel nu zoveel hoger uitvalt, moet de gemeente officieel nog vernemen. In elk geval weegt het lage niveau van de onroerend-zaakbelasting op Texel minder zwaar dan eerst. An dere aspecten zijn het relatief lage aantal uitkeringsgerechtigden, het woningbestand en het wegennet. Belangrijk is dat het rijk sterker re-* kening houdt met het feit dat Texel als waddengemeente in veel geval len de boontjes zelf moet doppen. Acties Ook heeft de publiciteit wellicht een steentje bijgedragen Poster schrijft het succes grotendeels op het conto van de zg. „Voorburg- groep", waarin naast Texel diverse -met forse kortingen bedreigde- gemeenten zitting hebben, zoals Haarlemmermeer, Huizen en Apeldoorn. Samen met de Texelse gemeente secretaris Piet Zoon speelde Poster De papierberg met tien procent verminderen. Dat is het doel van een actie onder de medewerkers van het gemeentehuis. Eén van de middelen om het doel te bereiken is dat er zoveel mogelijk dubbelzijdig wordt gekopieerd. De gemeente haakt hiermee in op de actie „Blad voor blad" van het Wereld Natuur Fonds (WNF). Als de tien procent wordt gehaald, be tekent dat een besparing van ƒ2.500,-. B en w hebben besloten dat bedrag over te maken aan het WNF. een prominente rol binnen de werkgroep. „We zijn het hele land rondgereisd en zeker twintig keer met de andere gemeenten bijeen geweest", blikt Poster terug. Met een protestactie op 14 februari j.l. op hét Binnenhof, waarvoor o.a. het Texelse college en enkele raadsleden naar Den Haag trokken, werden de argumenten nogmaals onder aandacht gebracht. Investeringen Volgens Poster betekent het niet dat de bezuinigingen om de veron derstelde korting van minimaal ƒ500.000,- op te vangen, nu zullen worden teruggedraaid De wethou der denkt dat hij het extra geld hard nodig heeft voor grote investerin gen zoals de nieuwbouw van so ciale werkplaats De Bolder en het fietspad langs de Vuurtorenweg. Opnieuw is op Texel de voor ons land zeldzame rouwmantel waar genomen. De vlinder werd maan dag aangetroffen door Jacques de Blok (Hogeberg) in de luwte van een tuinwal aan de Haffelderweg. Waarschijnlijk betreft het een exemplaar dat in de nazomer van 1995 op het eiland is beland en hier met succes heeft overwinterd. De rouwmantel dook aan het eind van de lange, hete zomer van 1995 plotseling in deze streken op. In totaal werden er toen meer dan 1.200 in Nederland gezien, en dat terwijl deze dagvlinder als „uitge storven" op de rode lijst staat. Waarschijnlijk is hij door het mooie weer vorig jaar met warme lucht stromen mee naar Nederland ge vlogen. De Vlinderstichting hoopt nu dat de soort erin slaagt te over winteren en zich opnieuw in ons land te vestigen. De vijfde De eerste tekenen zijn gunstig. De maandag gesignaleerde rouw mantel was de vijfde waarneming in heel Nederland. De Vlinder- stichting verwacht méér meldin gen, omdat door de droge winter waarschijnlijk veel rouwmantels nog in leven zijn. Rouwmantels hebben een diepe Rouwmantel op grauwe wilg. IIllustratieDe Vhnderstichung. Peul Schoenmakers) bruinrode, bijna zwarte kleur. De rand van hun vleugels is lichtgeel, maar in het vroege voorjaar bijna wit. Afgelopen zomer deden ze zich te goed aan sappen van bomen en rottend fruit. Nu kunnen ze worden aangetroffen bij wilgekatjes (om dat daar nectar in zit). Waarnemingen op Texel kunnen worden gemeld bij EcoMare (tel 31 77 41), Sytske Dijksen (tel. 31 92 31) of Tom Verveer (tel. 31 42 27). Prijsvraag De Vlinderstichting beloont de eer- Als het werk volgens plan verloopt zijn alle Texelse strandpaviljoens half mei op het riool aangesloten. Aannemer De Vries Van de Wiel startte vorige week met het ingraven van de leiding naar Westerslag. In totaal gaat ruim twaalf kilometer leiding de grond in. De paviljoenhouders betalen 40 procent van de kosten, de ge meente de rest. Riolering van de strandpaviljoens is een zaak die door de overheid is opgelegd en waarvoor geen uitstel meer wordt geduld. Alternatieve oplossingen zouden niet voldoen en werden van de hand gewezen. Jan Kuijper en Herke Boon IrechtsI van de firma De Vries Van de Wiel rollen de persleiding af voor de riolering naar paal 15 iFolo Gerard Timmerman) (ADVERTENTIE) Voor slechts ƒ45.000,- kan de ge meente een „redvoertuig" overne men van de brandweer in Capelle aan den IJssel. Hiermee kan brand in hoge gebouwen worden bestre den. Weliswaar is een dergelijke wagen standby voor de hele regio Kop van Noordholland, maar die kan in geval van nood niet op tijd op het eiland zijn. Commandant Dick Jongeneel van de Texelse vrijwillige brandweer beschouwt de aanbieding van zijn vorige woonplaats als een kans voor open doel. Normaal kost een nieuw redVoertuig (in de vorm van ladderwagen of hoogwerker) zo'n dien kan de wagen bTj „gewone schoorsteenbranden worden inge zet, wat de veiligheid van de brand weerlieden -die nu het dak op moe ten klimmen- ten goede zal komen. Tot slot kan ook op hoogte worden geblust. Het maakt uiteraard ver schil of men vanaf de grond staat te spuiten of op gelijk niveau. Aardig detail is dat de brandweer van Capelle bereid is om tegen een zeer geringe vergoeding de oplei ding en training voor de chauffeurs te verzorgen. Of het zo ver komt, hangt af van de gemeenteraad. Het voorstel wordt eerst besproken door de raadscommissie voor alge meen en organisatorisch beleid. ste (controleerbare) melding van een rupsennest van de rouwmantel met een „vlinderreis" naar de Eifel. De rups is bijna zwart van kleur. Hij heeft veel opvallende, heldere steenrode of koraalrode stippen op zijn rug en allemaal donkere ste kels. Hij leeft in groepen van tien tallen op berken, wilgen en soms populieren. De rups is te zien in de loop van mei en juni en groeit tot een lengte van circa 6 cm. Daarna verpopt hij zich, om in juli/augus tus als een prachtige vlinder te voorschijn te komen. Wie een rupsennest vindt, moet - om in aanmerking te komen voor de prijs- meteen contact opnemen met de Vlinderstichting in Wageningen, tel. 0317-46 73 46, fax 0317-42 02 96 Het postadres is Antwoordnummer 230, 6700 VB Wageningen. De tweede tot en met de vijftigste melder krijgen een aardige attentie. Om het gemeentelijk aandeel in de kosten te financieren komt er vanaf 1999 een extra bedrag op de rioleringsheffing. Voor de riolering maakt De Vries Van de Wiel gebruik van persleidinngen met een doorsnee van 63 tot 125 millimeter, afhanke lijk van de benodigde capaciteit. Gisteren werd het laatste stuk voor de leiding naar paal 15 gelegd. Daarna is paal 17 aan de beurt, gevolgd door paal 12, de strand- slagen bij De Koog en paal 28 Hier bij worden ook paviljoen Vliezicht, camping De Robbejager, het Toren- restaurant en andere zaken aange sloten. Strandpaviljoen Paal 9 werd al eerder op initiatief van eigenaar Joop Vlaming op het riool aange sloten. Mensen met een smalle beurs kun nen in moeilijkheden raken als de rekening van het gasbedrijf we gens de strenge winter hoger uit valt. Evenals andere gemeenten in Nederland wil ook de gemeente Texel hen een handje helpen. Deze week hebben b en w besloten om de minst draagkrachtigen een bijdrage te geven in de stookkosten als de financiële situatie van de betreffende personen daartoe aan leiding geeft. De hoogte van de vergoeding wordt per geval beke ken. Bedoeling is om de bedragen uit te keren in juni, de maand waarin de gasnota op de deurmat valt. In haar rubriek in deze krant zal de gemeente hierover nog nadere mededelingen doen.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1