Jazzfestival in juni los van Rondje Texel D66 hoort Schilling over ammoniakplan Dutch Swing College" opent Texelaar 3Vz jaar in cel na jarenlang incest GeknipgK/ Na eis van vijf jaar: 'erkeerstoren Teso |t Horntje te krap College overtuigd Iran aanleg-rotonde TEXELSE^" couRANT Rapen mosselzaad op strekdammen voortaan verboden Sfc^öSHÏT" SLRNG VERGETEN Geen windmolens bij natuurgebied Raad beslist over bushalte Driehoek Bestrijding zieke iepen kost extra Emigrante vindt Texelaars onverschillig KOK DRT BEDOEL \K NOU. ALS HOOG KRN, DRN KRN HO OOK VER. DUS HOE VEIN WE UOORTRRH NIET ZOVER MEER TE R'ODEN Handig? Testdropping van hulppakketjes op Texels vliegveld Milieudienst telt dertien mogelijke meierblissen Gemeente beslist later over terras hotel Noordzee M Hek en aanplant in vlammen op Texelaars/ voor de balie I Met kaart van Alle dorpsplatte En honderden et een nieuw bestuur en frisse leen wordt Texel Jazz dit jaar in ,n ander jasje gestoken. Opval- jdste wijziging is dat het festival meer samenvalt met de Ronde Texel, maar twee weken later Lan 28 tot en met 30 juni. Om- het feestprogramma in de Ite tent bij Paal 17 steeds meer Lntiële bezoekers wegtrok, be- bt het bestuur solo te gaan. jjenlijk keren we hiermee terug irons oorspronkelijke uitgangs- |t", vertelt bestuurslid Gilles van „Al in het eerste jaar mikten we t het festival op het publiek dat in het hoogseizoen naar Texel ft." lentien jaar geleden viel het eer- Oude Stijl Jazzfestival overi- Jis we! samen met een ander Inement, het buitentoernooi van [oko. Enkele jaren later werd Bloten om deelnemers en toe- ■ouwers van de catamaranrace 1 extra's te bieden door de mu- i hetzelfde weekend te laten jlen Deze combinatie bleef vele tn in goede samenwerking be an. De laatste jaren liep de pu- 0 heeft een bouwvergunning igevraagd voor uitbreiding van verkeerstoren op veerhaven 't ■ntje. De toren is volgens de jtdienst dringend aan renovatie modernisering toe. Het pand doet niet meer aan de huidige en van arbeidsomstandigheden techniek. Teso wil de toren uit- ijden met op de begane grond kantine voor de auto-opstellers op de verdieping een extra ^lentevoorde verkeersleiders. De iervlakte wordt hierdoor uitge lid van 30 m2 naar 73,5 m2. Dat Ktrijdig met het bestemmings- plan, zodat een artikel 19-proce- e nodig is. B en w hebben deze lek besloten daaraan medewer- ,g te verlenen. r lede omdat de provincie geen Ibsidie meer verstrekt voor het Iveiligen van kruisingen met Toplichten, kiezen b en w defini- ief voor een rotonde op het kruis lint Hoornderweg-Pontweg- nmalaan. De provincie is bereid 1 de helft van de kosten voor jkening te nemen. fe raad had al besloten dat de krui- moet worden aangepast, laar nog niet hóe. Andere alterna- iven waren verkeerslichten en It plan van de PvdA-fractie, die fd voorgesteld om de kruising verzichtelijker te maken door ver kering van de uitrijstroken. B en kiezen nu ook voor de rotonde jegens het snelheidremmend ef- ptvan het verkeer op de Pontweg i de kortere oversteek voor de itsers. Bovendien wordt, gezien i landelijke ervaringen met roton- is, verwacht dat het aantal onge zien zal afnemen. Als de ver- lerslichten op- de kruising Dntweg-Akenbuurt eveneens brden vervangen door een ro- Inde, zal de provincie een kwart ljjvan de kosten bijdragen. Indien er 'Mweer stoplichten komen, moet de meente alles uit eigen zak beta- |n. Deze maand komt het punt pnieuw aan de orde in de raads- pmmissie voor ruimtelijke orde- ng. blieke belangstelling voor Texel Jazz echter terug. De editie van 1995 was zelfs rustig te noemen. Volgens het bestuur van de vereni ging Texel Jazz komt dat door de activiteiten rondom het Rondje, het concurrerende jazzfestival in Den Helder en de matige waardering voor moderne jazzmuziek. Ander publiek Op de laatste vergadering hakte het bestuur de knoop door het fes tival loskoppelen van het Rondje. Waarom is niet eerst geprobeerd om door middel van méér publici teit, extra activiteiten en opval lende artiesten het tij te keren? In het weekend van het Rondje is er immers al veel publiek op het ei land. Van Mil: „Bewust hebben we de datum losgelaten, omdat we een ander publiek willen bereiken. Tot nog toe waren we afhankelijk van degenen die voor het Rondje naar Texel kwamen. Voor anderen waren er nauwelijks mogelijkhe den over om nog een hotelkamer te boeken. Nu komt er voor de groep festivalliefhebbers méér ruimte." Daarnaast is besloten het festival méér te richten op gezelligheid en goed in het gehoor liggende mu ziek. In elk geval zal meer dixieland- en mamstreamjazz te horen zijn. Oude stijl jazz blijft de hoofdmoot vormen. Ook wordt meer gedaan aan pro motie, zowel aan de overkant als op Texel. Inmiddels zijn al „flyers" gedrukt, waarop de drie muziek festivals in Den Burg worden aan gekondigd. Naast Texel Jazz zijn dat het Hollands Festival op 10 au gustus en het Bluesfestival op 11, 12 en 13 oktober. De foldertjes worden ondermeer verspreid in de deelnemende horecabedrijven en op evenementen. Het programma is bijna rond. Ze ker is dat de befaamde Dutch Swing College Band, die een ver jonging heeft doorgemaakt, op de openingsavond (vrijdag 28 juni) de topattractie in De Lindeboom zal zijn. De band heeft een trompettist in de gelederen, die speelt in de stijl van Louis Armstrong. Vuurwerk Voor vaste festivalgangers zal ook de naam van de Silver Leaf Brassband een belletje doen rinke len. Voor het slotconcert op zondagavond in De Twaalf Balcken heeft de organisatie ook een topper gecontracteerd: Saskia La Roo's Salsa Bob, die garant staat voor „echt vuurwerk". Het definitieve programma wordt gepresenteerd tijdens de jaarlijkse bestuursvergadering op 10 april in De Lindeboom. Dan staat ook de verkiezing voor het nieuwe bestuur op de agenda. Op Texel gebeurde het toch al niet beroepsmatig, maar minister J van Aartsen heeft ter bescherming van het leefmilieu het rapen van mosselzaad en andere schelpdie ren op strekdammen verboden. Zo'n jaar of zes geleden kwamen nog wel aanvragen hiervoor bin nen van Zeeuwse mosselvissers Volgens Mart Zijm van Rijkswater staat waren de Zeeuwen indertijd razend enthousiast over de kwali teit van het Texelse mosselzaad. „Ik kan me nog herinneren dat ze zich een beetje hadden vergist in het tij. Maar ze waren zo gedreven dat ze in onderbroek de dammen op gin gen om te kijken wat er lag." In een jaar met weinig zaadval zit ten de Texelse strekdammen als regel in het najaar wèl vol jonge mosselen „Maar yve wisten al dat de minister op dit verbod aan stuurde, dus we hebben nooit ver gunning afgegeven voor bedrijfs matige vangst", verklaart Zijm. Hij denkt niet dat particulieren veel mosselen rapen op de strek dammen. „Als ze er zitten zijn het doorgaans hele kleintjes, dus niet geschikt voor consumptie. Maar op dit moment zit er waarschijnlijk niets. Alles is doodgevroren," VRIJDAG 5 APRIL 1996 Windmolenparken moeten niet in of vlakbij natuurgebieden worden geplaatst. Dat advies heeft minis ter Van Aartsen gekregen van de Raad voor het Natuurbeheer, zo meldt de persdienst van EcoMare. De minister wilde een „handvat" om aanvragen mee te kunnen be oordelen. Er is wel onderzoek gedaan naar de effecten van windmolenparken, maar dat is vooral gericht op de invloed op vogels De Raad voor het Natuurbeheer heeft nu aange geven dat in alle gevallen de natuur het meeste gewicht moet krijgen en dat dus altijd eerst moet worden gezocht naar alternatieve, minder natuuronvriendelijke lokaties. In de raadsvergadering wordt dins dag besloten of ƒ40.000,- wordt in gezet voor aanleg van een bus halte ter hoogte van camping De Driehoek in Eierland. De dorpscommissie van De Cocksdorp en Eierland heeft daar herhaaldelijk om gevraagd, omdat de bus nu op de weg vlakbij de ro tonde stopt, wat een gevaarlijke situatie oplevert. Bovendien wordt bij De Driehoek een plattegrond geplaatst en kunnen automobilis- ten die bestuderen terwijl hun wa gen veilig op de halteplaats staat. Busonderneming AOT/NZH heeft in het verleden steeds aangegeven geen gebruik van de halte te willen maken in verband met tijdverlies. Het strakke dienstrooster zou dat niet toelaten. Bovendien vreesde de onderneming te moeten mee betalen aan de aanleg van de halte plaats. Als de gemeente zorg draagt voor de aanleg zal de NZH de halte gebruiken. De Razende Bol valt als mogelijke lokatie sowieso af. Het bestem mingsplan laat molens daar niet toe. Daarnaast wil het rijk de zand plaat onder de natuurbeschermingswet plaatsen, waar windturbines ook niet in pas sen. Overigens is de gemeente het niet eens met deze gang van zaken Tot op heden is nog niet duidelijk öf de Razende Bol de NB-status krijgt of dat wordt volstaan met de gemeentelijke verordening voor het gebied. Om de iepziekte op Texel onder de duim te krijgen, zijn extra maatre gelen nodig Gedacht wordt aan uitdunning, betere controle, snel ler omzagen en afvoeren en stimu leren dat zieke bomen bij de ge meente worden gemeld. De maatregelen kosten samen 88.600,- en dat is 25.600,- méér dan de gemeente dit jaar heeft begroot. B en w zien in dat het niet anders kan en stellen de gemeen teraad voor om dit bedrag nu extra uit te trekken. Ook de komende ja ren zal bestrijding van de iepziekte meer gaan kosten Het college hecht waarde aan een goede aanpakr omdat zij niet het risico wil lopen dat de iep uit het Texelse landschap verdwijnt. De iep is verreweg de belangrijkste boomsoort op het eiland; alleen al tijdens de ruilverkaveling zijn er een half miljoen geplant. Een artikel van met-alledaagse af komst werd ons toegestuurd door oud-Texelaar Dirk Bakker, tegen woordig woonachtig in het Canadese Terrace. Hij leest er de Hollandse Krant, een maandelijks verschijnend krantje voor Neder landers in Noord-Amerika In de editie van maart schrijft columniste Lia Wolters over een vakantie van een week die zij en haar man af gelopen winter op Texel door brachten. Hun ervaringen waren niet altijd even goed. Zo verhaalt ze over een bezoek aan het Maritiem en Jutters Museum, waar ze moes ten racen om de jagende werksters voor te blijven. EcoMare krijgt me nig pluim, maar toch is het er even min louter rozegeur en manes chijn. ook hier weer, de onverschilligheid waarmee bezoe kers bejegend worden. Er waren er een verbazingwekkend aantal bij het voederen aanwezig. Maar werklui waren bezig aan een railing en die hadden een boom-box bui ten staan met muziek zo hard dat je het niet kon overschreeuwen. Dit werd door het personeel als van- hen moüvccrue - naam tc maken 1 1 We bezochten nog even een luias-1 i boerden) waar wc schapenkaas wilde j kopen Fr stond m dikke letters dat je er J l kon "proeven". Ik verwachtte dus een J F schaal met blokjes die me royaal zoul I worden voorgehouden. In plaats daar-r I van stond er een sjaggenjrug mens alsl I een paal achter de toonbank en op tru(n 1 verzoek schaafde ze een minuscuul 1 schilfertje af 'Uw man ook?" vroeg ze verbolgen I K en toen hij p krukte kwam er nog zo'n I lschilfertje. We zijn er uiteindelijk met I ■schapenkaas vandaan gegaan maar i Tv oor de 15 gulden die dat kostte had-T Jden ze wel een beetje toeschietelijkerI I binnen zijn. Althans als je bedenkt hoe zeer Texel van loensten afhankelijk is. 'Tot ziens Lazen wi) toen we na eenfl week weer op de boot stapten. Maai! I dat betwijfel ik zelfsprekend getolereerd. En dit was typerend voor Texel. Het was of ze er collectief moe waren van toeristen en of niets hen moti veerde om je verblijf aangenaam te maken." Dirk Bakker schrijft ons in een be geleidende brief: Zie maar wat je er van denkt. Zelf was ik in 1986 voor het laatst op Texel, ook in ja nuari. Ik vond het allemaal wel leuk en gezellig Maar ja, ik ben er ge boren, dus dat zal er wel wat mee te doen hebben. D66 roept wethouder Schilling (mi lieu) op het matje naar aanleiding van het ammoniakbelei^lsplan. De oppositiepartij, die wordt ge steund door de PvdA, leidt uit ant woorden van Gedeputeerde Sta ten aan D66-statenlid Poelman af dat de wethouder de raad over deze kwestie verkeerd heeft voor gelicht. Als Schilling niet naar te vredenheid antwoordt, dient D66 dinsdagavond in de raads vergadering een motie van afkeu ring in. Pieter de Groot vindt dat de ant woorden van GS de uitlatingen van Schilling „ondubbelzinnig weer leggen" D66 herhaalt eerdere be schuldigingen dat de wethouder het publiek en de gemeenteraad „bij herhaling onvÓlledig en onjuist heeft geïnformeerd over het stand punt van de provincie." Ook vindt De Groot dat Schilling de stand- Vanuit een Cessna Caravan 1 zul len donderdag rond 14.00 uur voedselpakketjes worden gewor pen op het Texelse vliegveld. Deze dropping wordt georganiseerd door de Stichting Medecair, een Nederlandse organisatie voor hu manitair transport. Voor Texel is gekozen wegens de goede ligging en de spontaan aangeboden gast vrijheid. Deze test dient als voorbereiding voor grootschalige droppings, die binnenkort worden uitgevoerd bo ven zuidelijk Afrika. Medecair houdt zich daar momenteel bezig met een aantal hulpverlenings projecten. De voedselpakketjes zijn speciaal voor dit soort droppings ontworpen door een organisatie in Engeland. Een cameraploeg uit dat land zal de test op film vastleggen Door het Korps Mariniers zal tech nische bijstand worden verleend bij' het meten van de resultaten. punten van de werkgroep Landschapszorg en andere natuurbeschermingsorganisaties verkeerd heeft voorgespiegeld, GS omschrijven de bewering van de wethouder, dat de provincie achter het ammoniakplan stond, als „prematuur". Het plan was for meel inderdaad nog niet aan GS voorgelegd. Wel liet gedeputeerde Friso de Zeeuw (milieu) half fe bruari in de Texelse Courant al doorschemeren dat hij op de hoogte was van het overleg tussen zijn ambtenaren en Texel. „Maar ik zag geen reden om in te grijpen", zei hij toen. Inzake juridische tekort komingen in het plan vond hij het „resultaat belangrijker dan de pre cieze middelen die je gebruikt." In de brief van 19 maart antwoor den GS aan Provinciale Staten dat Schilling akkoord is gegaan met de inspanningsverplichting om de WLTO-boeren enthousiast te ma ken voor deelname aan de minera len-boekhouding en bedrijfsinterne milieuzorg. Tijdens een controlevlucht van de milieudienst werden woensdag dertien lokaties in kaart gebracht waar brandbaar materiaal was op gestapeld. Vermoed wordt dat de eigenaren van plan zijn er op 30 april de fik in te steken. Omdat meierblissen feitelijk verboden zijn, krijgt dit muisje nog een staartje. Het betreft allemaal potentiële meierblissen die niet bij de ge meente zijn aangemeld en dus niet voor de gedoogregeling in aanmer king komen. Maar zelfs als dat wel het geval was geweest, zouden de eigenaren van de grond in overtre ding zijn Met het stapelen van de blis mag namelijk niet eerder dan veertien dagen voor 30 april wor den begonnen. De vervolgprocedure is nu als volgt: alle Texelaars bij wie een sta pel brandbaar materiaal is aange troffen, worden persoonlijk be zocht door vertegenwoordigers van de gemeente en de politie. De vraag die hen daarbij gesteld wordt, luidt: „Is dit een meierblis?" Bij een bevestigend antwoord, wordt direct een bekeuring gege ven. Is hun reactie „nee" (dat ligt daar toevallig), dan krijgen ze pre cies één dag om de stapel op te ruimen. De autoriteiten verwachten dat dit stringente beleid potentiéle brandfustigen op andere gedach ten zal brengen. A. Kooiman uit De Koog wil bij ho tel Noordzee aan de Badweg een overdekt terras. Daarvoor heeft hij een bouwvergunning aange vraagd. De gemeente moet daar vóór half mei op reageren, maar ziet geen kans voor die tijd de aan vraag te toetsen aan zaken als be stemmingsplan, welstandseisen, bouwbesluit en -verordening. Van daar dat het college gebruik wil maken van een uitsteltermijn van dertien weken. De raad beslist daar dinsdag over. Als de raad akkoord gaat, heeft de gemeente tot half augustus de kans om de aanvraag te bekijken. (ADVERTENTIE) 3 brandweer had de smeulende aanplant snel geblust ifoio Te... d, Graant men opgegaan. Dat gebeurde dins dag onder de middag. Medewer kers van TWO waren bedrijfsafval aan het verbranden, maar het vuur sloeg over. De schade bedraagt zo'n ƒ2.000,-. De Wolonderneming kreeg een bekeuring, daar het ver branden van bedrijfsafval verbo den is. ussen de TWO-fabriek en vuil- verslag De Hamster bij Oude- child is een graswal met jonge anplant en een hekwerk in vlam- Officier van justitie E. Bueno stelde dat een 56-jarige Texelaar „een hééééle tijd uit de maatschappij genomen moet worden." De man heeft bekend gedurende een aan tal jaren ontucht met zijn nu 15-ja- rige dochter te hebben gepleegd. Bueno eiste op 19 maart vijf jaar tijdens de rechtbankzitting in Alkmaar. De rechtbank veroor deelde de man afgelopen dinsdag tot een celstraf van 3Vi jaar. Vol gens het vonnis heeft de man ja renlang zijn eigen lust bevredigd en heeft het slachtoffer grote psy chische schade opgelopen. De vader van twee dochters heeft zich in het gezin alleen aan de nu 15-jarige dochter vergrepen. Dit is volgens de aangifte gestart toen zij vijf jaar was en heeft geduurd tot juli 1993. De Texelaar heeft in eer ste instantie deze hele periode be kend, maar zei tijdens de zitting dat het pas was begonnen toen zijn dochtertje negen of tien was en zij „borstjes" begon te krijgen. De ontucht gebeurde gemiddeld drie maal per week. Volgens de aangifte zou hij het slachtoffer gestreeld, gelikt en be tast hebben over haar hele lichaam. Ook zou hij zich hebben laten bevredigen. „Ze deed het, ze moest niet", aldus de verdachte. Een van de rechters vond het maar vreemd dat zo'n jong meisje dit uit zichzelf deed. „Deed zij het niet om dat u de vader was?" Een andere rechter wilde weten of de Texelaar zijn dochter „bereden had net zo als op het reclamespotje tegen sexueel misbruik door die hond". De Texelaar ontkende dit. De verdachte heeft vrijwillig mee gewerkt aan een persoonlijkheids onderzoek in het Pieter Baan- centrum in Utrecht Volgens het PBC-rapport is de Texelaar vermin derd toerekeningsvatbaar en be staat er kans op herhaling Volgens het rapport uit Utrecht heeft hij een persoonlijkheidsstoornis en een gebrekkige relatie- en gewetens functie. Volgens de deskundigen heeft hij het slachtoffer gezien als een gemakkelijk beschikbare uit laatklep toen zijn sexuele relatie en huwelijk op de klippen leken te lo pen. De rechtbank is in het vonnis afge weken van het advies van het Pieter Baancentrum Het centrum had een gedeeltelijk voorwaarde lijke celstraf voorgesteld om daarna zo snel mogelijk te kunnen beginnen met de dader-incest- therapie. r ile \oonlkon mui Texel Plus gratis supfh en de Texelse proil

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5