Speurtocht naar regels aangespoelde spullen Kokkelstand achteruit door strenge winter? Kamperen promoten via verwen-weekend =- Mensen TEXELSE f COURANT Ondoordringbare ambtelijke jungle Hapkoogh serveert Bengaalse snacks Bedrijvig^ Diefstal uit auto Kees Klaassen in de Metro Tenen lezen Jiddische avond Kinderopvang bij concert De Muze Bermbrandje Huisartsen houden antwoordapparaat Babyfoto Roy leukste van het hele land Gemeente: onveilige PTT-bus verplaatsen Veiling Lions in de steigers Paashaas lanceert krabbendans Mient Op moeder- en vaderdag: VRIJDAG 5 APRIL 1996 ote commotie is ontstaan op Terschelling, waar onlangs or kottervissers een grote partij hout aan wal werd ge- icht. De financiële afhandeling gaf veel voeten in aarde het gekrakeel drong door tot in Texelse jutterskringen. schijnt een wetswijziging te zijn geweest. Dat geeft aan- iing tot de vraag hoe het nu precies zit met de regels rond andvonderij. Het werd een speurtocht langs vele ambte- e burelen. Hout opvissen, nu minder rendabel dan vroeger of juist meer Eerst maar even een jutter gebeld, ,,De regels Tja, die probeer ik juist te ontduiken. Ik wil het hout liever houwen. Nee, ik zou niet weten hoe het zit. Ik weet alleen dat die Texelse strandvonders verdomd fanatiek zijn. Zo is er geen gein meer aan. Schrijf dat maar op. Juist ja. Aangezien wetten en re gels typisch iets voor de overheid zijn, maar even een nummer in Den Haag geprobeerd.Hoe zegt u? De strandvonderijwet Nee, dat zou ik niet weten. Valt dat onder Binnen landse Zaken?" De eerste telefo niste komt er niet uit. Dan maar even gebeld met de provincie. „He laas is de deskundige op dat gebied deze week niet aanwezig", klinkt het enigszins benauwd. Het minis terie van Verkeer en Waterstaat proberen? Da's een idee. „Met V en W. Nee, daar gaan wij niet over. Dat is typisch iets voor Justitie." Maar alle deskundigen zijn kennelijk collectief op studie reis, want ook daar kan niemand me helpen. Je zou er jutter van worden. Eigen regels Rom van Schaik van gemeente Texel kan wel een klem tipje van de sluier oplichten. De burgemeester heeft op het eiland hulp- strandvonders aangesteld. Zodra iets aanspoelt, dienen zij zich er heen te spoeden, de goederen te bewaken en onder dak te brengen. Als een ander iets van waarde op het strand vindt, dient deze per soon het onverwijld bij de strand vonder af te geven. Vervolgens wordt de belasting dienst ingelicht, want bij iets dat van zee komt spelen invoerrechten altijd een rol De eigenaar van de goederen wordt opgespoord. Deze moet aan de strandvonderij een bedrag beta len, dat wordt afgeleid van de waarde van de goederen. In alle kustgemeenten gelden daarnaast nog eigen regelingen ten aanzien van het vindersloon. Van Schaik: „Dat is niet vastgelegd in de wet en verschilt van kustgemeente tot kustgemeente. Het komt er op Texel op neer dat de vinder van spullen een uitkering van tien pro cent van de waarde krijgt, met een maximum van f2000,-. Maar ja, het staat nergens zwart op wit, dus daar willen de verzekeringsmaat schappijen met erg aan... Uniforme regeling Volgens Van Schaik zijn er proble men ontstaan na de laatste stranding van waardevolle goede ren. Dat betrof containers met siga retten. De verzekering had geen boodschap aan de plaatselijke re geling en weigerde uit te betalen. Uiteindelijk sprong het rijk bij. „Maar hoe het precies zit weet ik ook niet. Wel hebben wij bij de Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten aangedrongen op een uni forme regeling voor alle kustgemeenten. Maar daar zal wel een wetswijziging voor nodig zijn. Vindersloon is een stimulans om gevonden goederen aan te bren gen Afschaffen kan een averechts effect hebben. En hoe zit het met vissers die op zee iets oppikken? „Dat valt onder het zeerecht", weet Van Schaik. Onderhandeling Als een kottervisser op zee iets van waarde aantreft en dat meeneemt, dient hij bij aankomst in zijn thuis.- haven gelijk de belasting te waar schuwen. Vervolgens moet hij zelf in onderhandeling treden met de eigenaar over een onkosten vergoeding. „Dat is geen vast be drag. Maar het kan natuurlijk nooit hoger uitkomen dan de waarde van de goederen", aldus Van Schaik. Hij weet niet wat er gebeurt als de eigenaar afstand van zijn goederen doet. Mag de visser dan alles zelf houden? De provincie nog maar weer eens gebeld. We zijn tenslotte een week verder „Onze deskundige weer te rug? Wie is dat dan? Hoor ik dat te weten? Maar ik weet het met. Weet u wat? U wordt teruggebeld. (wordt ver\'o!gd) Tessa de Graaff Snacks volgens Bengaals recept. Ze zijn vanaf zaterdag te gebruiken HDeKoog, waar Omar Faruque en Jashmin Uddin Litton hun snack bar/cafetaria „Hapkoogh"openen. De naam verraadt al dat ook het oer-Hollandse patatje oorlog op het menu staat. Hoewel in de Dorpsstraat al twee snackbars zijn gevestigd, is er vol gens het tweetal nog plaats voor een derde zaak. „We zitten precies tussen die twee in, nèt op een plek waar de drukte van de café's zo'n beetje ophoudt." Ze vestigen hun cafetaria in een voormalige slagerij, die ze groten deels eigenhandig verbouwden. Verder kregen ze hulp van loodgie- ter Veldkamp, de VEM en elektriciën Agter. Afkomstig uit Banga Desh zijn de gerechten somousa, een driehoek van deeg, gevuld met vlees of groenten. Ver der serveren ze routie, een soort broodpannekoek. Ander speciali teiten zijn shoarma, pizza's en an dere snacks. De startende ondernemers, beiden politieke redenen gevlucht uit ingla Desh, voelen zich thuis in derland. Litton zit al wat langer [pp Texel en is getrouwd met Jenny tton-Kooger. Ze heeft een aan- el in de speelgoed- en vlieger- jak. Faruque komt uit Tilburg. [es Klaassen treedt zondag Eer- Paasdag op in dancing De Me- k in De Koog. De Hoornder zan- die uit promotionele erwegingen voortaan door het 'en gaat als Kees Tesselaar, tim- rt de laatste tijd stevig aan de 'eg. Zo stond hij vorige week in khuizen nog samen op het po- um met Marco Borsato. In de ïtro zal hij nummers ten gehore ïngen van diverse artiesten, va rend van Coolio tot Queen. Het meert begint om 21.30 uur. [iris Sijm uit Alkmaar wil bij vol- ende belangstelling een twee- agse cursus tenen lezen verzor- m Uit de stand van de tenen valt ed op te maken hoe iemand in jt leven staat, aldus de docent, larnaast heeft elk voetprobleem >laren, eelt, eczeem, etc. - een dere betekenis, die door Sijm zal )rden uitgelegd Info is te verkrij- n bij School voor etreflexologie, tel. 319708. het bericht in de vorige krant 'er de Jiddische avond op 3 mei kan de indruk zijn gewekt dat 'ze avond wordt georganiseerd n een prive-reis naar Israel te •onsoren. Dat is echter onjuist. De ptiatiefnemers Nico Drenth en j|d Blom hebben hun reis al ge- Pekt en betaald. Wel zijn de twee lountainbikes, die zij in Israel ten (ken van vriendschap overhandi- n aan een plaatselijke politie- 0eP. nog niet geheel sponsord. Het „benefietconcert" ■dan ook bedoeld als actie om het 9 ontbrekende geld voor de fiet- n bijeen te krijgen. Nadere de tails volgen nog. Jasmin Uddin Litton en Omar Faruque achter het buffet van hun nieuwe snackbar (Foto Gerard Timmerman) Een Duitse automobiliste die haar Ford Fiësta aan de Nikadel in De Koog had geparkeerd, is waar schijnlijk niet de enige met pas sende sleutels voor het voertuig. Toen ze dinsdagmiddag wilde in stappen ontdekte ze dat haar foto camera van ƒ350,- uit de wagen was gestolen Er waren geen spo ren van inbraak. Ouders die maandag graag het laatste concert in de serie „De Muze" zouden bezoeken, maar geen opvang hebben voor hun kin deren, zijn gered De jeugd tussen 4 en 12 jaar kan worden onderge bracht bij het recreatieteam van De Krim, dat gedurende het concert - afhankelijk van het weer - een bin nen- of buitenprogramma zal ver zorgen. Wie gebruik wil maken van deze service, wordt verzocht vóór zondag 12.00 uur even contact op te nemen met het vakantie- centrum, tel. 316666. Kokkels kunnen niet tegen kou. Af gelopen maanden zijn veel exem plaren in de Waddenzee dood gevroren, zo meldt de persdienst van EcoMare. Volgens kokkel-vis ser Albert Dirk Schagen van de TX 63 is dat echter nog niet duidelijk. „Over een week hebben we geïn ventariseerd hoe de vlag ervoor staat." De mosselen lijken de koude redelijk te hebben door staan. Kokkels zijn kleine schelpdieren. Ze zijn van groot belang als voedsel voor verschillende vogels. Kokkels leven een centimeter diep in de bodem. Elf jaar geleden vroren ook vrijwel alle kokkels dood in een strenge winter. Volgens EcoMare zijn ook nu nauwelijks meer levende exem plaren zijn te vinden. Niet alleen de vorst is funest voor de diersoort, de kokkels kunnen ook niet tegen droogvallen. Dat is echter wel vaak gebeurd door de aanhoudende oostenwind en het daarmee sa menhangende extreem lage water in de Waddenzee. Geen kwartje Kokkelvisser Albert Dirk Schagen vindt het nog te vroeg voor conclu sies. „De vangst vindt plaats in augustus, september en oktober. In april en mei lopen wij de wadplaten af om te inventariseren hoeveel er ligt." Er zijn in Nederland 22 kokkelvissers, waarvan twee op Texel. Dat is Schagen met de TX 63 en zijn vader met de TX 53. Het probleem met kokkels is dat de diersoort zich niet, zoals mosselen, in banken bijeen ophoudt, maar verspreid ligt over het hele gebied. Aan de hand van de zaadval, die na inventarisatie op de kaart wordt aangegeven, weten de vissers waar ze een jaar later waarschijn lijk goede vangsten kunnen halen. Schagen erkent dat de vorst nade lige invloed heeft op de kokkels. „Ik wil er eigenlijk nog niet aan, maar ik moet toegeven dat het wel eens een slecht jaar kan worden. Ik heb zelf nog geen stap gezet op het wad, dus ik kan nog niet zeggen hoe het zit. Als het tegenzit verdie nen we zelfs geen kwartje..." Vol gens de visser wordt een strenge winter altijd wel gevolgd door een goede zaadval. Maar het duurt een jaar voor de vissers daar iets aan hebben. Ijsgang Mosselen zijn redelijk winterhard. Ze leven onder water. Slechts een deel van de mosselbanken valt bij Gistermiddag werd een berm brandje ontdekt achter het voorma lige LBO-gebouw nabij de wielerbaan. Toen de brandweer arriveerde was het al uit. Het gebla kerde terreintje werd flink nat ge maakt om opnieuw oplaaien te voorkomen. De Texelse huisartsen investeren niet in een doorschakelapparaat, zodat hun telefoon buiten dienst tijd automatisch wordt door geschakeld naar de dienstdoende arts. De vraag was geopperd door raadslid Corrie Heijnen van Texels Belang. De huisartsen vinden dat hun antwoordapparaten en de ver meldingen in de Texelse Courant bellers afdoende informeren. Zij voldoen op die wijze ook aan de landelijk geldende normen voor bereikbaarheid. Volgens de dokto ren staan de kosten van door- schakelapparatuur in geen verhou ding tot de meerwaarde die het oplevert. Lang hoefde de jury er niet over na te denken. Deze foto van Roy de Bloois uit Den Burg, gemaakt door zijn moeder Linda, was de fraaiste inzending voor de baby-actie van de DIO-drogistèn. Eerder al won nen Bemhard en Linda de Bloois met hun fotogenieke zoon het babypakket van Drogisterij Mets. Voorde overhandiging van de lan delijke prijs, een speelgoedbon ter waarde van f200,-, kwam woens dag speciaal een DIO-delegatie van de overkant naar het eiland. Robert Breed heeft aan de Hoge school Markus Verbeek in Amster dam de opleiding Accountant- Administratieconsulent met certificerende bevoegdheid ge volgd. Onlangs slaagde hij voor het examen, laag water droog. Hoe het met de schelpdieren daar is, is ook nog niet bekend. De kans bestaat dat door de ijsgang mosselbanken uit een zijn getrokken. Na een strenge winter volgt meestal wel een goede mosselzaadval. Komende weken wordt onderzoek gedaan naar de stand van de kokkels en mosselen. Volgende maand zijn de uitkomsten te ver wachten. Het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij zal de beslissing om de visserij op de schelpdiersoorten tijdelijk te ver bieden van de uitkomsten laten afhangen. Overigens is de sterfte onder de schelpdieren niet bijzon der ernstig. In een milde winter overleven alle exemplaren, ook de zwakkere, wat ook niet gunstig is voor de soort. Bovendien overle ven dan ook de organismen die schadelijk zijn voor de schelpdie ren. Dodelijk Voor vogels kan de terugloop van de schelpdieren desastreus zijn. Eidereenden en zwarte zee-eenden schakelen wel over op andere dier tjes, maar die bevatten soms een parasiet, die voor de vogels dode lijk is. De helft van de normale winter- populatie aan scholeksters in de Waddenzee (zo'n 200.000) is naar Noord Frankrijk uitgeweken. Een deel ervan is omgebracht door ja gers in dat gebied Naar aanleiding van opmerkingen van Texels Belang-raadslid Dick Drijver is de PTT gevraagd om een brievenbus aan de Emmalaan te verplaatsen. Deze staat namelijk op een onveilige plek. Regelmatig stoppen automobilisten ernaast om even iets in de bus te gooien, waardoor een onoverzichtelijke si tuatie ontstaat. De PTT heeft de gemeente laten weten dat een brievenbus in de omgeving van de Emmalaan altijd een verkeersonveilige situatie op- De voorbereidingen voor de tradi tionele boedelveiling van de Lions, die op 19 en 20 april in het Groothandelsgebouw te Oude- schild wordt gehouden, zijn in volle gang. Alle inbrengers en ko pers van de veilingen van de afge lopen twee jaar hebben inmiddels een uitnodiging ontvangen om ook de komende editie te bezoe ken en eventueel interessante ar tikelen ter veiling aan te bieden. Ruim vierhonderd artikelen zijn in middels aangemeld. De verschei denheid is net als in het verleden enorm. Zo worden niet alleen tan dems en allerlei stukken gereed schap aangeboden, maar ook schil derijen - waaronder een aantal van Blok van der Velden - en een heuse Cadillac. De opbrengst wordt be schikbaar gesteld voor een aantal goede doelen. Er kan op nog bijna driehonderd kavels worden ingeschreven Ge gadigden kunnen zich melden bij C.D. Boersen (tel. 313016), het Reis bureau (tel. 312242), P. Kikkert (tel. 316600) of B.J. Bakker (tel 319426). De inbrengers betalen vijftien gul den inschrijfgeld per kavel. Dit be drag dient direct bij de voor inschrijving te worden voldaan De goederen kunnen op zaterdag 13 april van 9.00tot 12.00 uur worden ingebracht in het veilinggebouw. De ingang is voor het gemak ver plaatst naar de oostzijde van het gebouw, grenzend aan het parkeer terrein. De paashaas trekt zaterdag, zondag en maandag veel tijd uit voor kin derboerderij De Mient aan de Rommelpot. Drie dagen kunnen kinderen tussen 9.30 en 19.00 uur gratis zoveel eieren rapen als ze willen. Ter introductie van de nieuwste attractie in de speeltuin, de Krabbendans, krijgt elk kind een presentje. De Krabbendans is een wagentje op «rails waarop ouders zich met hun kind op eigen kracht kunnen voortbewegen. levert, dus dat verplaatsing geen zin heeft De gemeente legt zich daar niet zomaar bij neer. Als de bus namelijk op de hoek Emmalaan/Haffelderweg wordt gezet, ter hoogte van de senioren woningen, hoeven ouderen min der ver te lopen en kunnen auto mobilisten even stoppen op de parkeerstrook die bij de bushalte hoort. Dit verzoek zal alsnog wor den ingediend bij de PTT. Aan de HEAO van Alkmaar slaagde Peter Hageman voor datzelfde exa men. Beiden zijn werkzaam bij accountantskantoor NBC Texel BV Drie overnachtingen, een Texels ontbijt en gratis toegang tot de musea op het eiland. Dat aanbod wordt gedaan tijdens twee „ver wen-weekenden" die op acht cam pings worden gehouden Het ar rangement valt samen met moeder- en vaderdag. „Niet zozeer om het aantal boekin gen te laten stijgen, maar voor de publiciteit" verklaart Henk Groe nen van de VVV de actie. Vorig jaar werd ook al een voorjaars aanbieding gedaan in de vorm van hetThijsseweekend in mei. „Alleen was h'et toen gruwelijk koud, dus velen zagen er op het laatste mo ment van af." Dit voorjaar worden twee aanbie dingen gedaan, die gelden op acht Texelse campings Het gaat om de periode 10 tot en met 12 mei (moederdag) en 14 tot en met 16 juni (vaderdag) Texelaars en toe risten kunnen dan drie overnach tingen boeken voor 25,- (maxi maal zes personen). Als verwen-onderdeel is het moge lijk voor een tientje per persoon een echt Texels ontbijt te bestellen. Dat wordt door Donatus samenge steld met broodjes van Bakker Dros en diverse soorten beleg van eilandelijke origine. Op de zaterdagochtend worden de pak ketten bij de campinghouders afge leverd, die ze vervolgens rond delen aan de deelnemers. Nieuw museum In het eerste weekend krijgt moe der een informatiepakket met kortingsbonnen en een voucher waarmee gratis een bezoek kan worden gebracht aan alle Texelse musea, inclusief het nieuwe luchtvaartmuseum dat tegen die tijd is geopend. In het tweede weekend valt vader deze eer te beurt. De kampeerterreinen die meedoen aan deze actie zijn: De Krim, Om de Noord, Kogerstrand, EurOase Texel, De Bremakker, Dennenoord, 't Woutershok en Loodsmansduin. Boeken kan rechtstreeks bij deze bedrijven, inlichtingen over de ac tie kunnen ook via de VVV worden verkregen. Informatie staat ook in de campingfolder van de VVV. Fiets. Bij de Rabobank is een Ga zelle herenfiets gestolen. Deze was van een 33-jarige man uit Den Burg en stond op slot. Met de tong uit de mond versierden zo'n veertig kinde ren woensdagmiddag in Calluna paaseieren. De meest mooie creaties werden ingeleverd. Deze dingen mee naar een prijs, die op eerste paasdag wordt uitgereikt. De deelnemers kregen allemaal een gratis toegangs kaartje voor het bad.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 7