Cjrocn T^varLr Jexeh in het harL, Bevoegdheid raadslid zorgt voor tweespalt Sil mag weer zelf achter roer staan ƒ6000,- helpt Begeleid Wonen slechts een jaar live in SAM-SAM De Groot (D66) krijgt koekje van eigen deeg „Klein pleistertje op wond" timmer AANSTAANDE ZATERDAQ aanvang 21.30 uur Schilling krijgt steun coalitie Nieuw lettertype Bont i: Scheergerij weg Platvis van 68 kilo VERDER AT in dit l\ummer •o- Wullepeweid: de grote intocht is gestart 2 Raad geeft geld aan luchtvaartmuseum 3 Paasm//mering 3 Politiek hobbelt over verkeersdrempels 5 Schoolvoetbal 7 Finale men-serie 7 Snelheidscontrole Wel geld voor Stiggelbout Schans krijgt informatieborden Beursplein vijf trekt tjalk los TEXELSE^COURANT DONDERDAG 11 APRIL 1996 ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 11073 Uitgave. Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Parkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS DNNEMENTSPRIJS 54,55 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,50 Redactie: tel. 0222 - 36 26-20, fax 3141 11 B.g.g. 06 - 53 16 86 57, 06 - 52 78 43 20 of 06 - 53 14 91 08 Buiten werktijd: Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg, tel. 31 46 87 hoeverre mag een raadslid informatie inwinnen en ande- n activeren om de politieke besluitvorming te beïnvloe- n? Die vraag zat de gemeenteraad dinsdagavond dwars, nleiding was een motie van afkeuring, ingediend door >ter de Groot (D66) tegen wethouder Schilling wegens liens informatieverstrekking over het ammoniak- leidsplan. De motie haalde het niet. De Groot kreeg zelf zelf wèl eentje aan z'n broek, in verband met zijn handel- (ze in de ammoniak-affaire. gemeenteraad trok dinsdagavond ia tweeëneenhalf uur uit voor het jerwerp. dat door het college op- lelijk achteraan de agenda was jlaatst Waar de coalitie de aanval De Groot als pesterij ervaart, It de oppositie zich bij herhaling seerd geïnformeerd door de wet- ider Schillings huid bleef echter paard. Hij kreeg de unanieme lun van Texels Belang en CDA. De wethouder reageerde aanvanke- J stoïcijns op het antwoordenlijstje van Commissaris van de Koningin, rgelezen door Pieter de Groot Van Kemenade beweerde dat het imoniakbeleidsplan, anders dan de jthouder beweerde, niet (formeel) GS was voorgelegd. Ook zou [hilling de raad verkeerd hebben rgelicht over het standpunt van tuurorganisaties over het fmoniakbeleidsplan. Naast de ex- |ses van de wethouder, aasde De ilop een debat over ..eerlijkheid [de politiek en de geloofwaardigheid Texel naar de provincie". ,,Want ijk hoor daar vaak: we beginnen de «bliek Texel, die steeds een uit- ideringspositie claimt, een beetje Ie worden Teleurstellen I Is u verontschuldigingen wilt horen, d i moet ik u teleurstellen. Ik neem I geen woord van terug", be ril, I ïouwde Schilling de zaak als afge daan. Toen De Groot het functione- van de wethouder openlijk in jfel trok en met de motie op de ippen kwam, liet Schilling de ge le besluitvorming over het imomakbeleidsplan nog eens de rue passeren ,,Het provincie bestuur was zowel informeel als for meel op de hoogte Minimaal twee gedeputeerden wisten ervan Op ba sis daarvan bepaalde de provincie een standpunt in een uiterst gevoe lige zaak. Ik zou het weer zo doen." Vergrootglas Burgemeester Van Rappard, die uit een zette dat bij dergelijke besluiten ambtelijk vooroverleg gebruikelijk is en dat de ambtenaren het standpunt van GS uitdragen, nam het op voor Schilling Hij liet doorschemeren dat het college zich had geergerd aan de antwoorden van Van Kemenade. ,,ln een brief aan de provincie hebben b en w hun afkeuring over de beant woording uitgesproken. Texel wil met GS om de tafel en met een gezamen lijke verklaring naar buiten komen van de enige juiste versie van de waar heid. Alles is netjes gegaan. Het is jammer dat deze kwestie in de raad zo onder het vergrootglas wordt ge legd." Milieu Hoefden de coalitiepartijen Texels Belang en het CDA niet lang na te denken over hun vertrouwen in de wethouder, een urenlange discussie gingen ze met uit de weg. Dick Drijver (Texels Belang) somde op dat het milieu op liefst zeven punten voordeel heeft geboekt bij het ammoniak- beleidsplan en de landbouw op vier punten Hij verweet de D66'er dat de manier waarop hij instellingen bena derde erop was gericht om het ammoniakbeleidsplan onderuit te halen. „Raadleden dienen zich, in tegenstelling tot belangengroeperin gen, te onthouden van dergelijke ac tiviteiten Ze moeten streven naar een zuivere en onbelaste discussie On-Texels Drijver deed de handelwijze van De Groot af als onverantwoordelijk, on aanvaardbaar en on-Texels ..Dit is precies het verschil tussen eng nationalistisch denken en bestuurlijk denken op hoofdlijnen", repliceerde De Groot. ,.D66 stelt het milieubelang boven het agrarisch en economisch belang. Als dat voor een paar boeren betekent dat ze moeten stoppen, dan moet dat maar." Drijver Als u wilt Lees verder pagina 3 Enige tijd geleden zijn wij over gegaan op een nieuw compu tersysteem. Wegens een tech nische storing van de oude machine ging de invoering daarvan sneller dan was ge pland. Voor de Texelse Courant werd altijd gebruik gemaakt van het lettertype Univers. Dat zag er in het nieuwe systeem echter an ders uit. Vandaar dat is beslo ten om over te gaan op de Helvetica. Met ingang van deze editie krijgt u de Texelse Cou rant voortaan met een „frisse" letter. De redactie Sil Boon mag weer zelf achter het roer van De Vrienschap staan. Doordat hij niet over het vereiste Groot Vaarbewijs beschikte, ont nam de Scheepvaartinspectie de veerbootschipper tussen Texel en Vlieland vorig jaar het commando over zijn boot. Na een winter inten sief studeren is Sil geslaagd voor alle benodigde examens. Eind april gaat De Vriendschap weer in de vaart. Het verbod van de inspectie, vorig jaar tijdens het seizoen, kwam op een ongelegen moment. Doordat Dirk Krijnen Boon's taak als schipper waarnam, bleef De Vriendschap wel iswaar in de vaart, het vooruitzicht op een intensieve studie om het beno digde papiertje te halen, was voor Boon allerminst rooskleurig De vrijbuiter uit De Cocksdorp heeft namelijk een broertje dood aan leren. ,,lk ben met zo'n studiebol Dat is al zo vanaf de lagere school. Ik hou niet van binnen zitten, maar ben veel lie ver lekker buiten bezig Ik zag vorig jaar als een berg op tegen de studie Dozen vol met boeken doorwerken, da's niks voor mij." Boon wist zijn tegenzin te overwinnen en nam zich afgelopen najaar voor 's winters diep in de boeken te duiken. Echter niet voordat hij zijn winter voorraad brandhout had aangevuld De weergoden waren de student gun stig gezind. ..Gelukkig voor mij werd het een slechte winter Koud en vies weer, niks om naar buiten te gaan." Perplex Eenmaal begonnen aan de studie, begon hij het zelfs leuk te vinden. ,,Tja. ik had het nooit achter mezelf gezocht De inspanningen waren met tevergeefs De resultaten op het schriftelijk en mondelinge examen waren prima. Hij haalde niet lager dan een zeven en zelfs een negen Jksta perplex van mezelf Het Groof Vaarbewijs geeft Boon de bevoegdheid om zijn veerboot weer zelf tussen Texel en Vlieland heen en weer te varen. Verder leren ziet Sil met zitten „Studeren zal wel nooit miin hnbbv worden Momenteel ligt De Vriendschap nog In Oudeschild afgemeerd. Eind april vaart de veerdienst weer dagelijks heen en weer tussen Texel en Vlieland. "V-V.' ai lig Wat een vrolijk gezwaai sinds vorige week! Dank u wel. De laatste lijd zie je minimaal eén lieer per maand geen mens op straal Dal komt door onze Eigen Bonte Dinsdagavond Treineen Tesselse variant van het popu- 'aire radioprogramma uit de vijf- tiger jaren, ledereen luistert ge boeid naar de uitzending van de 'aadsvergadenng via onze lokale tmroep Ongekend amusement, lat op menig cabarettestival loog zou scoren. Schools voor gelezen stukjes, spontane inval- en. geinige woordspelingen (..Ik leb de pest over de mest"), een "onterencier die alles aan elkaar smoest, persoonlijke ontboeze mingen (,,lk ben eigenslijks hart stikke blijd") en dat alles van scherp commentaar voorzien foor de „redelijkste" onder hen. fe met zijn zalvende bariton zo ril het programma ..Candlelight" somt Maar het is helemaal geen radioshow. Het zijn de door ons zelf gekozen bestuurders Je krijgt de gemeenteraad die je ver- 1 dient Zo bont hebben we het zelf gemaakt! Horszei „En wat moet ik nu na 1 januari volgend jaar? Mensen af wijzen?" Briezend reageert March Heijnen van het Project Begeleid Wonen Texel op het raadsbesluit van dinsdag. De bijdrage voor dit jaar wordt weliswaar van ƒ10.000,- opge trokken tot ƒ16.000,-, maar wat daarna gebeurt vermeldt de historie niet. Het verhaal heeft een ingewikkelde geschiedenis. Het Texelse project voor Begeleid Wonen is zo uniek dat het niet kan worden vergeleken met een situatie elders in het land. Er worden namelijk cliënten van ver schillende instanties begeleid. Zo zijn er de licht verstandelijk gehandicap ten, die onder de Sociaal Pedagogi sche Dienst vallen, de psychiatrische patiënten via een Riagg-regelmg en de mensen die bij het maatschappe lijk werk thuishoren De begeleiding van de eerste twee groepen wordt betaald via landelijke geldstromen. De maatschappelijk werk-klanten kunnen daar geen beroep op doen. De gemeente nam dit deel voor haar rekening, wat neerkwam op ƒ30.000.- per jaar. Enig soelaas Het bedrag van ƒ30.000,- was geba seerd op een landelijke norm van ƒ5000,- per cliënt. Texel telde zes deelnemers. In 1995 was dit aantal echter gegroeid tot 14. Zij werden begeleid voor diezelfde 30.000,- „Hoe dat kon? Door geen vakantie op te nemen en geen ATV", vertelt March Heijnen. Begeleid Wonen voor maatschappelijk werk-cliénten, wel of geen gemeentelijke taak? (Foto MofCtt Hoijnen) In de zomer van 1995 werd duidelijk dat de gemeente aan de jaarlijkse bijdrage voor Begeleid. Wonen wilde sleutelen In december resulteerde dat in de beslissing om voor eén jaar' nog f10.000 - te geven om vier per sonen te begeleiden Betrokkenen klommen uiteraard met een in de pen, daar het ging om zes personen. Aangegeven werd dat. wegens een zeer economische tijd sindeling, de begeleidster In staat zou zijn voor ƒ16 000,- zes mensen hulp te bieden In dat opzicht biedt het raadsbesluit van dinsdag dus soe laas. „Maar kan iemand me vertellen wat ik na dit jaar moet", aldus March Heijnen. Toevoeging De raadsleden uitten dinsdag alle maal hun waardering voor het optrek ken van het bedrag De VVD, Texels Belang, PvdA en D66 gaven aan be zorgd te zijn over de toekomst van Begeleid Wonen. „Zolang er geen andere financiering is gevonden moeten wij het blijven doen", aldus Erna Eelman van de VVD. Burgemeester Van Rappard pro beerde nog aan te geven dat het fi nancieel steunen van dit project geen gemeentelijke taak is. Dat Is het bij andere gemeenten ook niet. dus we moeten van die verantwoording af. Maar het is natuurlijk niet de bedoe ling dat mensen tussen wal en schip vallen De raadsleden vertrouwden het nog met zo en stemden daarom gretig in met de voorwaarde van Dirk Terpstra (PvdA) dat in de officiële stukken wordt opgenomen dat de gemeente de begeleiding van de maatschappelijk werk-cliènten tot haar taak blijft rekenen. Een Duitse toerist moet gedwongen tijdens zijn verblijf op Texel zijn baard laten staan Hij had zijn Braun scheer- apparaat klaargelegd in een washok op een camping bij De Cocksdorp en stond zich elders in het gebouwtje te wassen. Toen hij daarmee klaar was. bleek het scheergerij verdwenen. Een platvis met een lengte van 1.78 en een gewicht van ruim 61 kilo. Die werd gevangen door de TX 9 ..Deo Juvante" van Jan Dn/ver uit Oosterend. Het was een heilbot die de kotter donder dag 28 maart in de netten kreeg midden op de Noordzee ter hoogte van noord-Denemarken De heilbot (wetenschappelijke naam Hippoglossus hippoglossus) hoort tot de groot ste platvissoorten. Ze kunnen ongeveer 13 jaar oud worden. In de Noordzee komen ze haast niet meer voor. wel in de noordelijke Atlantische Oceaan waar ze door overbevissing (vooral door Groenlanders. Spanjaarden en Canadezen) echter ook sterk worden teruggedrongen. De vis is bekend door de levertraan die uit de lever wordt gewonnen, maar ook naar het vlees is veel vraag. Dat laatste bleek toen de vis donderdag op de afslag van IJmuiden f20 - per kilo opbracht Op de foto wordt de gewichtige vis getoond door opvarende Sjaak Maas IFoto Frod Wie nog) De politie heeft op Texel flink de smaak te pakken. Alweer zijn twee snelheidscontroles gehouden. Dinsdagmiddag werden in de Dorps straat van De Koog 628 automobilis ten geklokt, waarvan er 49 te hard reden. Ze vinden binnenkort een ver rassing in hun brievenbus. De snel ste ging 77 km.terwijl maar 50 is toe gestaan. Dit kost hém 177,-. Op de Postweg is woensdagmorgen een controle gehouden Van de 528 passanten gingen 55 te snel. Top scoorder was een man die 87 km. reed. Hij krijgt een prent van 275,- in de bus De bekeurde Duitsers ont lopen hun boete niet. sinds de fiscalisering van de straffen Met een nipte meerderheid van één stem besloot de gemeenteraad dins dag een schadevergoeding te geven aan familie Stiggelbout van de Schoorwal Zi| spanden een zaak aan tegen de gemeente, wegens inbreuk op hun privacy. Door de kap van bo men kan vanuit het seniorencomplex dat aan de Gasthuisstraat is gebouwd nu vrij in de woning van de betrokke nen worden gegluurd Het college wilde de schadevergoe ding afwijzen, omdat dat zich richtte op de kap van bomen, niet op de bouw van het complex. Het meren deel van de raad vond dat onzin. Bovendien is aan buurtbewoners wèl geld uitgekeerd. Voorspeeluur. In de muziek- en dansschool Is woensdag om 19.15 uur een voorspeeluur Dansavond. In het Eierlandse Huis wordt zaterdag een stijldansavond gehouden. Aanvang 20 30 uur, toe gang gratis. (ADVERTENTIE) Hans Bakker, oud-directeur van het Nederlands Scheepvaart Museum, neemt vrijdag 19 april de nieuwe Informatiepanelen bij fort De Schans in gebruik. De restauratie van het fort wordt in 1997 voltooid. Natuur monumenten verzorgt samen met het Maritiem en Jutters Museum de rond leidingen in en rond het fort. Uit die samenwerking is de wens tot informatiepanelen voortgekomen. „Wat komt daar nou voor rare man onder de modder aanlopen", dacht reddingbootschipper Jaap Groen dinsdagmorgen. Het bleek de kapi tein van de tjalk „Jonathan", die al drie tijen vast zat naast het geultje naar de haven van Sil achter De Cocksdorp. Hij vroeg om een sleepje van de Beursplein 5. De Jonathan uit Harlingen was op weg naar het haventje van Sil Boon maar raakte naast de vaargeul Hoogwater werd afgewacht, maar het bruine vloot schip zag geen kans zelf standig los te komen uit de modder Omdat de schipper de twaalf opva renden meer van het wad wilde laten zien dan alleen de modder van De Cocksdorp, besloot hij met een fiets van boord te gaan De man had tij dens een eerder bezoek op Texel kennis gemaakt met Jaap Groen en onthouden dat die bij de KNRM was. De Beursplein rukte dinsdag uit en trok de tjalk snel los. Op diep water werd het anker uitgegooid, waarna de Jonathan gistermorgen de reis ver volgde. (ADVERTENTIE) (,rw. -cvrl F'"'--LHUrn Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van Slijterij - wijnhandel De Wit

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1