Hobbymarkt inspirerend voor exposanten en bezoekers Weekend r .TEXELSE^? COURANT' Cowboys en indianen op Nioz-toneel Druk jaar voor actieve Stichting Natuurexcursies I oud Papier VOOR 13 en 14 april Kerkdiensten zondag 14 april Agenda teso e. wou... Meierblis Brommer gestole HAPPY HOUR Afl. 5: De grote intocht is begonnen 3- DONDERDAG 11 APRIL 1996 Comedia de la Nioz speelt op don derdag 18 april om 20.15 uur een kamer-western. Voor deze vorm is gekozen omdat er geen verhuur bedrijf was dat veertig bisonkostuums in voorraad had. De donderdag is misschien geen reguliere toneeldag voor Texelse begrippen, maar het is dan ook geen regulier stuk... De titel ,.De Wind in de Takken van de Laurierbomen" heeft al een be hoorlijk „Gone with the wind'-gehalte. De verdere omschrijving van het stuk van René de Obaldia onderschrijft dit. Familie Rockefeller strijdt vanuit hun blokhut tegen plunderende indianen, krijgt opperhoofden op bezoek, maar ook dokter Butler, die een alcohol probleempje heeft. Zoon en dochter hebben ook een probleem, maar dan van totaal andere aard Moeder doet aan bol-lezen en vader gaat menig maal in gebed. En dan verschijnt Carlos... De cast van Comedia de la Nioz staat garant voor een bijzondere avond Voor wie 't Horntje toch wat ver vindt er rijdt een bus vanaf de Elemert (ver trek ƒ19.50 uur). Kaarten zijn verkrijg baar bij De Twaalf Balcken, op Schil derend 128 (Tel 31 43 94) of aan de zaal. Ruim 3000 mensen deden vorig jaar mee aan één van de 158 acti viteiten van de Stichting Natuur Excursies Texel (NET). Voor ko mend jaar staan ook weer veel eve nementen op het programma. In het hoogseizoen verzorgt Staats bosbeheer excursies in haar natuur gebieden Buiten die periode doet de NET dat. Maar de stichting heeft in het seizoen ook evenementen, zoals wadtochten en fiets-wandeltochten. De eerste wordt in mei gehouden. In korte tijd is de NET uitgegroeid tot een zelfstandige organisatie met 16 excursieleiders. De verscheidenheid aan activiteiten is gegroeid Er be staat een goede samenwerking met SBB en EcoMare Niet alleen toeristen maken gebruik van de diensten van NET, ook Texelaars zijn welkom. Vorig jaar vormde de opening van de uitkijkpost bij de Horsmeertjes een hoogtepunt Deze plek is geschikt voor minder validen, die daardoor op Texel ook van de mooie natuur en de vogelrijke' gebieden kunnen genieten NET heeft momenteel een dia-serie in voorbereiding over de duinen en de flora en fauna die daar zijn te vinden. (Foto Hurry do Graat) Overzicht van een een deel van de hobbymarkt in de sport- en toneelzaal van het Eierlandsche huis. Er zijn heel wat mogelijkheden om je creatief te vermaken en het is leuk als je laat zien waarmee je bezig bent. Dat werd duidelijk in het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp, waar op Tweede Paas dag voor de vierde keer de Texelse Hobbymarkt werd gehouden. Nief minder dan 35 standhouders lieten iets van hun hobby zien en in veel gevallen waren de produkten ook te koop. Beide zalen van het Eierlandsche huis waren nodig om hen de ruimte (gehuurd voor f8,- per m2) te geven. Voor initiatiefnemers Jancma Hens tra en To Koster gaf het veel voldoe ning om andermaal te zien dat de markt aanslaat Er waren deze keer meer exposanten dan konden wor den toegelaten zodat een wachtlijst werd aangelegd Het publiek kwam in grote drommen opzetten en toonde zich kooplustig zodat aardig zaken werden gedaan. Niet alle exposanten/verkopers kwa men van Texel zelf. Een van de overkantse deelnemers was Marjan van der Pijl uit Lelystad die collages, broches en andere creaties toonde die met veelkleurige „kameleonverf" waren bewerkt. In een andere stand kon men kennis maken met hand beschilderde broches en schilderijen van roofvogels, vlinders en land schappen vervaardigd door mevrouw Wortel, echtgenote van onze Teso- directeur Ans Idema bracht een collectie hand beschilderde textiel aan de man en haar echtgenoot Kees heeft zich ge specialiseerd in het vervaardigen van leuk speelgoed: loopeenden. Jitty Leyen uit De Cocksdorp vervaar digt mooie beesten uit restjes beukenhout, zowel leuk om mee te spelen als om naar te kijken. Mevrouw R. Dijkshoorn-Lap is al 22 jaar bezig met het maken van sier- Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op De mensen wordt verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden inge laden. Komende zaterdag wordt oud papier etc. opgehaald in de volgende straten: 4. Molenstraat, Weststraat, Holle- wal, Lijnbaan, Gasthuisstraat en De Zes. Oosterend De papiercontainer van gym vereniging Oosterend staat zater dag de hele dag (8.00-18.00 u.) op de hoek Slotskolk/Kotterstraat. Oud papier en karton moet gebun deld worden aangeleverd. Oudeschild: In Oudeschild wordt dinsdag 16 april vanaf 15.30 uur door "De Bruinvis" oud papier opgehaald, leder wordt verzocht het papier tij dig gebundeld aan de straat te zet ten. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. mevr. C. Vlaming uit Diemen; uitz. via De Lichtboei. De Waal: geen dienst. De Koog: 9.30 u ds. G.H. Wolfensberger uit Driebergen. Den Hoorn: 11 00 u. ds. G.H. Wolfensberger uit Drie bergen. Oosterend: 9.30 u. ds E.J Vledder Oudeschild: 11 00 u. ds. E.J. Vledder. De Cocksdorp. 11.00 u mevr. C Vlaming uit Diemen. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 u. dhr. B Guiljam. 19.00 u. dhr B Guiljam Oosterend: 10 00 u. ds W. Fuickschot uit Zaandam. 19.30 u. ds. W Fuickschot. GEREFORMEERDE GEMEENTE In kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend 10.00 en 16 00 u dienst. GEREFORMEERDE KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 16.15 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Kogerstraat, Den Burg 10.00 u. ds. A.G. Hoekema, uitz. via Radio Texel BAPTISTENGEMEENTE Julianastraat, Den Burg. 10.00 u br Meeuwsen uit Den Helder. 19 00 u. ds B Hofman uit Den Helder, evangelisatiedienst; uitz. via De Lichtboei ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag. 19 30 u. dameskoor; uitzending via De Lichtboei Zondag: 10.45 u. herenkoor, nevendienst, crèche De Koog: zo. 9.30 u Oudeschild: za 19.30 u JEHOVAH's GETUIGEN Noordwester 3, Den Burg Openbare lezing 10.30 u.: ,,Een loyale gemeente onder Christus' leiderschap." Wachttorenstudie 11.20 u Blijft mij verwachten." Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdag voor 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen: Uitsluitend voor spoedgevallen Van za 8.00 tot ma. 8.00 u.: Dokter W Vos, Haffelderweg 2, Den Burg, tel. 312023. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is er spreek uur zaterdag en zondag om 18.00 uur precies, Witte Kruislaan 19, Den Burg. Bij ongevallen of bloedingen is een tandarts bereikbaar via tel. 312323. Verpleegkundige thuiszorg (wijkverpleging): Kruiswerk Kop van Noord-Holland, afdeling Texel voor verpleegkundige thuiszorg op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde Centraal Meldpunt 06-8998828. Spreekuur jeugdgezondheidszorg (iedere werkdag van 8.30-9.00 uur), telefoon 313241. Het uitleenmagazijn/ servicepunt in het wijkgebouw aan de Schoonoord singel 24 is elke werkdag tussen 13.00 - 14.00 uur geopend, telefoon 313241 Thuiszorg (bejaardenhulp en gezinszorg): Voor dringende hulp in het weekend en buiten de spreekuren: 314152. Spreekuur na het weekend maan dag 8.00-10.00 uur en 14 00-15 00 uur Stichting Thuis zorg Texel, Jonkerstraat 6, Den Burg. Nuttige adressen Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen 06-11. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 17 00 uur Telefoon: tijdens kantooruren 322188, buiten kantooruren 072-5122222. Bij spoedeisende gevallen: 06-11 Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 322188 Dierenartsenpraktijk- Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen, tel. 312527 Verslavingsproblemen: Voor hulp bij acute problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: tel. 319413 (De Nieuwe Skuul). Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwem mers in nood: tel. 316270. Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 312066 Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwerkend met het heelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 312069. Tandtechniek R. van Oosten (particuliere praktijk), tel 310605. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel 312112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15 00-17 00 uur. Zondag 11 00-12 30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen voorwerpjes uit hoefnagels en heeft daarmee op Texel reputatie opge bouwd Ze werkt vaak in opdracht maar ontwikkelt ook nog steeds eigen ideeèn Monnikenwerk kan de artistieke acti viteit worden genoemd waarmee Aja Coutinho haar vrije tijd vult. Als gezel- verluchter en gezel-kalligraaf weet ze niet alleen teksten in fraaie letters op papier of ander materiaal te zetten, maar maakt ook veelkleurige schitte rende miniaturen die in middel eeuwse bijbels en gezangenboeken niet zouden misstaan. Margo Loos maakt naar bekende fi guren uit sprookjes (zoals De Kikker koning van Gnmm) fraaie poppen in een passende entourage. Ook Tineke Hoogenbosch-Witte maakt poppen, waarvan het unieke karakter wordt benadrukt door er een paspoort met geboortedatum" aan te verbinden. Ingeborg Looijer vervaardigt voeten bankjes in allerlei soorten en maten en stoffeert deze met spijkerstof of andere textiel. Organisatoren van een dergelijke markt kunnen natuurlijk met om me vrouw Y van der Werf-de Meijere heen Als enige exposante zat ze te kantklossen en toonde fraaie staaltjes patchwork. Zo waren nog ettelijke andere man nen en vrouwen bezig met hun favo riete handvaardigheid of kunst nijverheid. Ze wisten hun enthousiasme op het geïnteres seerde publiek over te brengen en dat gaf een heel speciaal sfeertje. Een presentatie met een heel ander karakter verzorgde Theo Witte uit het Noorden. Hij is al jaren doende met miniatuuruitvoeringen van bommen werpers die een belangrijke rol heb ben gespeeld in de geallieerde oorlogsvoering. De jongste aanwinst is een schitterend uitgevoerd B 17 die te zijner tijd met de andere vier mo dellen een plaatje zal krijgen in het Texelse luchtvaartmuseum De bom menwerper was dus niet te koop. Fiets weg. Uit een stalling in de Plevierstraat van De Koog is in de nacht van zaterdag op zondag een afgesloten mountainbike van een 35- jarige Duitser gestolen De zwart met witte fiets heeft een waarde van zo n 800,- Donderdag 11 april In Cinema Texel draait om 19 00 uur „Toy Story" en om 21.15 uur „Jumanji". Vrijdag 12 april Wielervereniging Texel houdt een criterium op het parcours bij Den Burg. Start jeugd 18 15 uur; senio ren 19 00 uur. In Cinema Texel begint om 20.00 uur de feestavond waarbij de Dub bele Von Sion wordt uitgereikt. Zaterdag 13 april Tussen 9.00 en 14 30 uur wordt in Den Hoorn de eerste rommeltjesmarkt gehouden ten bate van de kerkrestauratie. Op het terrein van Axel Lap tegenover het ZDH-velct. In het groothandelsgebouw aan de Schilderweg in Oudeschild kunnen tussen 9 00 en 12 00 uur goede ren worden ingebracht voor de Lions-veiling Gymvereniging Texel houdt in de Burgemeester De Koning-hal jazz- dansdag van 10 00 tot 17 00 uur Kinderen (ook met-leden) van de groepen 3-8 van de basissschool kunnen meedoen. Ze moeten zwarte kleding meenemen. Vissersvereniging DETV houdt in De Bijenkorf in Oosterend de jaarvergadering,aanvang 10.15 uur. De agenda vermeldt onder andere bestuursverkiezing, jaar overzicht. voordracht drs J. Harthold van het ministerie en af scheid van voorzitter Bas van der Beek. In Cinema Texel draait om 14.00 en 19 00 uur „Toy Story" en om 16 00 en en 21.15 uur „Jumanji". In Bosch en Zee bij De Koog wordt informatie gegeven over training van jachthonden, aanvang 14.00 uur. Spreker is Ed Booter, voorzit ter van de commissie jachthonden- proeven Nederland Na afloop bui ten demonstratie In Partycentrum Calluna begint om 13.00 uur het afdansen voor leden van dansclub Madira. In zwemparadijs Calluna is weer een „drijf-in" van 19.00 tot 22.00 uur. Tevens dj-wedstrijd. Entree f5,-. Op de wielerbaan bij Den Burg houdt de atletiekvereniging een run-bike-run Om 13.30 uur start mini's; om 14 30 uur jeugd en vol wassenen. Toneelgroep Oosterend speelt in De Bijenkorf in Oosterend „Rod dels en fijne vijgen" van Carlo Coldari Aanvang 20.00 uur Jongeren van Time Out houden een schuurfeest bij de voormalige PEN-centrale Om 20 00 uur optre den van Deluge, einde om 24.00 uur. Zondag 14 april Op de wielerbaan bij Den Burg wordt het Rabo jeugdtoernooi ge houden, aanvang 11 00 uur In de Hervormde kerk van Den Burg wordt voor de laatste keer een concert gegeven in de serie „Rondom het orgel" met medewer king van Dyo Wassink en Frans Visser. Aanvang 12 00 uur. Bij manege Akenburg is de finale van de wedstrijden om de Jaap de Graaf-bokaal, aanvang 10,30 uur. Om 14.30 uur de kegeltjesproef en om 16 00 uur prijsuitreiking. Pu bliek welkom, toegang gratis. Om 14.00 uur begint in Den Burg de belangrijke thuiswedstrijd van Texel '94 tegen KGB. In Cinema Texel draait om 14.00 en 19.00 uur „Toy Story"en om 16.00 en 19.00 uur „Jumanji". Maandag 15 april Het Overkoepelend Orgaan van vrouwenorganisaties vergadert om 13.30 uur in het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk in Den Burg. Deskundigen van het CNV houden in „De Poort" bij de Gereformeerde kerk in Den Burg zitting voor het uitvoeren van looncontroles Tus sen 13 00 en 17/00 en tussen 19.00 en 21.30 uur kunnen werk nemers uit de sectoren horeca, recreatie, kappersbranche en landbouw zich bij hen vervoegen. In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Toy Story" en om 21 15 uur „Jumanji" De raadscommissie voor alge meen en organisatorisch beleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. Onder andere wordt gesproken over het redvoertuig en de toekom stige positie van de gemeenten. Het CNV houdt jaarvergadering in De Poort bij de Gereformeerde kerk, aanvang 19.30 uur. Na de pauze houdt Dik Haker eenj lezing over Zuid Afrika. De afdeling Texel van Horecal derland heeft in De Lmdeba een openbare vergadering, a; vang 20.00 uur. Dinsdag 16 april Van 9.30 tot 12.00 uur voerenp kundigen van het CNV opniel looncontroles uit in „De Poorf de Gereformeerde kerk. In Cinema Texel draait om 19; uur „Toy Story" en om 21.15 g „Jumanji". De wielervereniging houdt eenc terium op het parcours bij D Burg Start jeugd 18.15 uur, seit ren 19 00 uur De raadscommissie voor ruimtef en huisvestingsbeleid heeft inl raadhuis een openbare vergai ring, aanvang 19 30 uur. Oni andere wordt gesproken overi verkeersrotonde en de bedrijvi terreinen. De Historische Vereniging Tei heeft een bibliotheekavond d'Ouwe ULO, alleen toegankd voor leden. Aanvang 20.00 uur In de voormalige LBO-kantineli men de plattelandsvrouwen van, afdeling Texel bijeen, aanvai 20.00 uur GS Woud Westzaan verzorgt et cabaretachtig programma „0, engelen gesproken...." Op vrijdag 12 en zaterdag 13 apr zorgt Teso voor extra afvaart- (halfuursdienst) tussen 9.35 vtj Texel en 16.05 uur van Den H, der. Op vrijdag 12 april zijn de afvat ten van 10.05 uur van Den Hel en 13.35 uur van Texel uitsluite: bestemd voor het vervoer vang vaarlijke stoffen. Er worden de komende dagi geen wachttijden verwacht. jcr ob Hoogwater te Oudesch» Do. 11 Vr. 12 Za. 13 Zo. 14 Ma 15 Di. 16 Wo.17 Do. 18 Vr. 19 1 30 2.44 4.07 5.44 7.00 8.17 9.15 10.16 10.40 Sn 15.20* 16.50.—j 18.05) 19 14 20.151^1 21 17u 22.16u. 22.37U. zal Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater De zon komt 14 april om 6 43 u. en gaat onder om 20 35 uli april nieuwe maan, 12 april doodti| Er klieft een heli door de lucht. Ik volg met het oog haar vlucht. Van de dijk naar het duin Soms staat ze stil, dan even schuin. Ik denk een wonder toch, van de tech niek. Zo'n vliegende wentelwiek. Maar de bewondering is gauw ge temd. Als men de reden van het vliegen kent. Want dienders liggen op de loer. Voor een meierblisje bij een boer. 't Milieu dat fokt de achterdocht, 't Is kinderlijk en vergezocht, 't Is toch ons historisch goed. Een gepofte aardappel en een zwarte snoet Zijn we onze jeugd vergeten? Moeten we niet beter weten7 Ben je als raad een echte Texelaar. Met zo'n verordening nu klaar? Dienders moeten boeven vangen En met in de lucht gaan hangen. Boeren moet je op hun erf wat gun nen. Bestuurderen. dat moet toch kunnen! C. Zijm De Cocksdorp April 1996 Collecte. De collecte voor het reumafonds heeft op Texel maar liefst 9134.05 opgebracht. Vorig jaar werd op het eiland ƒ8454,15 gegeven Bij een caravan aan de Laagwaai weg is zondag tussen 19.15 en2£ uur een witte Puch Maxi gestolen brommer was met op slot gezel' verzekeringsplaatje heeft het rv mer RLH 061. (ADVERTENTIE) Elke vrijdagavond van '49 rot I Aan dë bar alle dranken pc Telefoon 31 48 90 Nu begint het echt op te schieten. Het valt zelfs bijna met bij te houden De 'nieuwe' soorten stromen binnen: 30 maart de eerste grote sterns en vis- dieven, 2 april de eerste regenwulp gehoord. 4 april de eerste beflijster, 6 april blauwborst en 7 april een zin gende fitis. Ook de boerenzwaluw schijnt al ge zien te zijn. We schrijven 'schijnt' want we krijgen natuurlijk met altijd alles rechtstreeks gemeld. Soms horen we berichten, via via. letterlijk langs de straat (in dit geval in de Binnenburg). Nijlpaarden en konijntjes Er zijn ook weer witgatjes, huis- en oeverzwaluwen en het zou ons met verbazen als binnenkort dwergstern, boompieper, gekraagde roodstaart en misschien wel nachtegaal en koe koek arriveren. Kortom het gaat in de loop van april achter elkaar door. Elke dag komen er nieuwe vogels. Ook van soorten waarvan de eerste er al lang is. Want het is natuurlijk niet zo dat alle individuen van een soort in heel korte tijd binnen komen. Tussen de eerste en de laatste kan wel twee maanden verschil zitten. De meeste vogelsoorten die nu ver schijnen zijn echte Afrika-gangers. Sommige komen misschien wel uit Zuid-Afrika. Toen we in november in Namibië waren, kwamen we daar een flink aantal van 'onze' vogels tegen Een zingende fitis in een acacia langs een rivier vol nijlpaarden. Nu zingt hij weer langs de plas van De Geul en ziet af en toe een konijntje voorbij huppelen... En toen ik op een vroege, koude morgen vorige week de eerste regenwulp hoorde, moest ik meteen denken aan de met wieren overdekte rotsen op een hete septemberdag op Gomera en aan een heel winderige, frisse morgen langs de Namibische woestijnkust, meer dan 8000 kilome ter zuidelijk van hier. Ook daar schar relde een regenwulp rond. Zou het dezelfde zijn? Kepen en Beflijsters Van een aantal eenden en steltlopers zijn we gewend dat ze hier alleen doortrekken. Ze komen en gaan met een weer door. Maar er zijn ook wat soorten zangvogels die dat doen. In de Dennen zitten nu bijvoorbeeld vrij veel kepen. De keep is naaste fami lie van de de vink, maar broedt in noordelijker bossen. De mannetjes zijn fel gekleurd met een combinatie van oranje, wit en zwart. Het gemak kelijkst zijn zulke trekkers, ze lijken in de vlucht heel veel op vinken, te her kennen aan hun roep. Die is nogal moeilijk te omschrijven Het klinkt als een langgerekt, nasaal, neusachtig: "kèèèèp". Inderdaad het vogeltje dankt z'n naam aan z'n roep Net zo als de vink trouwens, die laat een helder "pink, pink" horen. Overal verspreid over Texel scharre len nu ook groepjes doortrekkende lijsters rond. Op weg naar de einde loze noordelijke bossen. Merels, zanglijsters, koperwieken en krams- 6 ,,De wullepeweid op" is een mini-serie over de broedvogels die in het voorjaar op Texel ar riveren. Hun komst, gedrag en verblijfplaatsen worden nes- chreven door vogelkenners Adriaan en Sytske Dijksen. Voor vragen, opmerkingen en tips over gesignaleerde vogels houden zij zich aanbevolen: tel. 31 92 31 of bij EcoMare tel. 31 77 41. „De wullepeweid op" is een Texels sèèggie dat bete kent: op sjouw gaan, rond zwerven. Doen, want Texel is in het voorjaar op z'n mooist! vogels. Deze laatste twee soorten Ik nu, in het broedkleed, nogi aj mooier dan in herfst en winter. Si zit er bij deze groepjes een en' beflijster. De beflijster heeft n> twee kleuren, zwart en wit, en lijp! zich daarom uitstekend voor fraaie tekening in de krant. Mas G vind het toch al één van de moo lijsters. Eenvoudig, maar deftig, ff waakzaam. De vrouwtjes zijnvt met een vuilwitte of bruinwitte k« op de borst Beflijsters bivakke graag in de duinen, op kale hellir: met duinroosjes en korstmossen/ doen herinneren aan de broi plaatsen in Scandinavië, wanl|, deze soort bewoont veel liever of gebieden dan donkere bossen kt soms treffen we ze ook op de wet den aan, meestal in de buurt vanb jes. Er kwamen onder andere mek gen van de Hoge Berg en uit 0os

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 2