Hulde voor Henk Boeijen en bezorgers maaltijden Foto's Cees Hin over reiservaring V A - - ./f f m de^/w//epeweid Tweemaal Dubbele von Sion uitgereikt r f Agenda E teso 1 rfSS .TEXELSE^? COURANT- Raad en daad over bijstandsregeling Verkiezingen OSG OSG-leerlingen halen EHBO Optreden Intrude \J'i Vernieling Afl.6: Eindelijk voorjaarsgevoel DINSDAG 16 APRIL 1996 Taxichauffeur Henk Boeijen en de vrijwilligers van de Warme Maaltijdvoorziening hebben vrijdagavond een Dub bele von Sion-penning gekregen. Boeijen omdat hij een bijzondere invulling geeft aan het vervoeren van vaak ern stig zieke patiënten en de maaltijdbezorgers omdat ze zelfs onder de meest barre weersomstandigheden hun mede mens van eten voorzien. De uitreiking vond plaats in Ci nema Texel, waar de Welzijnsstichting de genomineerden en andere genodigden een gevarieerde programma presen teerde. Presentator Hans Eshuys interviewt de bezorgers van de warme maaltijden. Taxichauffeur Henk Boeijen krijgt van de voorzitter van de Welzijnsstichting Cees Hoogerheide de Dubbele von Sion uitgereikt. (Foto's Gerard Timmerman) Vooral taxichauffeur Henk Boeijen was de penning meer dan gegund, zo bleek uit de reacties van de vele ge nodigden die gehoor hadden gege ven aan de uitnodiging van de Welzijnsstichting. Verklaarde de jury bij andere gelegenheiden voor een moeilijke keus te hebben gestaan ditmaal liet Cees Hoogerheide. die twee weken geleden de voorzitters hamer van Klaas Veenbaas over nam, dat het werk van Boeijen „zon der discussie en unaniem" de voorkeur kreeg van de jury Luisterend oor „Door een luisterend oor te bieden en j In het programma „Raad en Daad" van Radio Texel, vanavond (dinsdag) van 19.00 tot 20.00 uur praat Tilly Leenders van de gemeentelijke so ciale dienst over bijstandsregelingen in het bijzonder voor ouderen. Tot donderdag 15 00 uur kunnen ouders zich verkiesbaar stellen voor de medezeggenschapsraad van OSG De Hogeberg Dat kan schrifte lijk op school of telefonisch via 31 21 21 Vrijdag stelt de verkiezings commissie per geleding een lijst op van kandidaat gestelde personen en legt deze ter inzage in de bibliotheek van de OSG Op dinsdag 23 april worden gewaar merkte stembiljetten verspreid, tesamen met nadere informatie over de verkiezingen, die op 7 mei worden gehouden Alle kiesgerechtigde per sonen mogen één stem uitbrengen. Het stembureau sluit op 7 mei om 15.00 uur en om 15.15 uur wordt de uitslag bekend gemaakt. Deze procedure is in overeenstem ming met het MR-reglement, dat in de schoolbibliotheek ter inzage ligt. De zittingsduur van MR-leden is bij besluit van januari verlengd tot vier jaar. A. Albers en M. Hoven hebben zich verkiesbaar gesteld De verkiezingscommissie bestaat uit P van Hoof. R van Dijk en M Hoven. het begeleiden van deze mensen tot in het ziekenhuis is hij voor velen een steun en toeverlaat Er is veel waar dering voor deze onverplichte en emonioneel zware werkzaamheden, waarvan de buitenwereld geen weet heeftBoeijen, werkzaam bij Taxi Toon Smidt. betrok zijn collega-chauf feurs in de hulde. ,,lk doe het met al leen We zijn met een vast team. Henk Roeper, Sjoerd Eelman. Aard Slegh, Lydia Lap en Hillie Oosterhof. Maar onze belangrijkste dri|fveer voor ons is mevrouw Smidt zelf, die doet dit werk al dertig jaar De zangformatie Aquapella had voor het feestvarken een verrassing in petto in de vorm van een speciaal voor hem geschreven lied. De vijf vocalisten kwamen in de intimiteit van de bioscoop uitstekend tot hun recht Ander cultureel intermezzo was een dansbijdrage van tango-specialiste Marieke Timmer, die met haar part- ner twee geraffineerde demonstraties verzorgde. Langer zelfstandig Het werk van de vrijwilligers van de Texelse maaltijdvoorziening werd in beeld gebracht door een reportage van TV Texel. Dagelijks worden 300 maaltijden bereid en deels rondge bracht. Gedurende zeven dagen per week zorgen ze ervoor dat oudere of zieke eilandgenoten een warme maaltijd krijgen Hun vrijwilligerswerk Op de OSG De Hogeberg behaalden zestien leerlingen van de afdeling Verzorging het diploma Jeugd EHBO- B Zij werden hiervoor vanaf februari opgeleid door Wil Bonne en Geeske Zijm van het Rode Kruis, afdeling Texel, die het praktijkgedeelte ver zorgden en docente gezondheids- kunde Marijke Bakker die hen de theorie leerde Het examen werd af genomen door dr. Van Hattem en Dr Hoekstra'en de instructrice van het Oranje-groene Kruis, mevr Groen- hard uit Den Helder Alle kandidaten slaagden. De namen: Komal Bakker. Neis Bol. Irene Bremer, Danielle Brouwer, Wendy Hoogenbosch, Tamara de Jong. José Kemper, llona Keyser, Fia Kooiman, Annemiek Moor, Rowena Mosk. Anita Nieboer. Evelien Pijlman, Inge Rentenaar, Francisca Westerveld en Christa Wonder Marieke Timmer en danspartner demon streren op de Sion-avond de tango. draagt ertoe bij dat mensen langer zelfstandig kunnen blijven wonen en functioneren", aldus de Welzijns stichting. Weliswaar krijgen de bezorgers een onkostenvergoeding, ze verdienen er niets aan Waarde ring was er, omdat zelfs toen het vroor dat het kraakte, de vrijwilligers geen verstek lieten gaan Cultuurgeschiedenis Geen Sion-penning, maar wel genomineerd waren de vrijwilligers van het Agrarisch- en Wagen museum, die met veel inzet en en thousiasme en/oor zorgen dat een stukje Texelse cultuurgeschiedenis behouden blijft voor de komende ge neraties. Hoewel het museum geen gebruik maakt van betaalde beroeps krachten, zit onder de vrijwilligers voldoende vakmanschap Zo helpen er oud-stratemakers, -timmerlieden, een -smidt en andere voormalige ambachtslieden v Spreker Gelein Jansen nam het nij vere team op de hak door inspelend op de laatste editie van de Historische Vereniging in te gaan op de bijnamen van de Texelaars. Voor de vrijwilligersgroep had hij er alvast eentje paraat: de Weelder deurdouwers. Gré Zegers Laatste genomineerde was Gré Zegers-Zijm uit Oudeschild, wegens haar inspanningen voor het sociaal- culturele verenigingsleven in het vis sersdorp Op haar verzoek zong het visserskoor een aantal zeemans liedjes, onderdeel van de nieuwe CD. Mede dankzij de vlotte presentatie van Hans Eshuijs en de audiovisuele presentaties en technische hulp van Rob Valkenburg, kende de Sion- avond een gevarieerd en vlot verloop, met als climax een brandende fakkel die door Marieke Timmer werd bin nengebracht. Reizen, liefst langdurig en ver weg. Een voorliefde van de Texelse Am sterdammer Cees Hin, waarvan hij anderen kennis wil laten nemen. Hij vatte zijn reisbelevenissen door Azië, Zuid-Amerika en Afrika sa men met een collectie kleurenfo to's die er zijn mag. De afbeeldin gen zijn tot 2 mei te zien in de kelder van het raadhuis. Hin, in het dagelijks leven fotograaf, decor- en interieurbouwer, wil vooral het karakter en de cultuur van de verre landen met z'n kleurige bewo ners vastleggen. Zoals een gezin dat poseert in een cafetaria in Peru. Al les wat ze bezitten is aan de muur een kalender van Coca Cola en op de plank een rijtje frisdrankflessen. In onze ogen is het niks, maarzij zijn er apetrots op." Intrigerend is ook een zangeresje in de volksopera van Spelende Afrikaanse jongentjes, vastgelegd door Cees Hin China, dat zich vlak voor de uitvoering in haar dagelijkse kloffie zit op te maken. „Ik kreeg de mogelijkheid om mee te gaan achter de coulissen. Een buitenkansje natuurlijk." Of een scho lier die voorleest uit een boek, waar van de kaft van een doos karton is gemaakt. Opvallende combinaties van kleuren en compositie maken de foto's van Hin tot iets bijzonders. „Ik probeer zoveel mogelijk de schoonheid vast te leggen en let veel op de opbouw. Zo'n serie moet toch een beetje uni formiteit uitstralen." Bij het afdrukken maakte hij gebruik van de modernste computer technieken „De tropen staan bekend om het spijkerharde licht Extreme contrasten dus. wat de kwaliteit van de foto's met ten goede komt. Met de computer ben je in staat die tegen stelling in licht af te vlakken en zo een mooier beeld te maken Echt zoals ik het daar heb gezien De foto's zijn een stukje van mezelf geworden." Vrijdag treedt de band Intrude op in Time Out. Zij spelen het beste uit hun repertoire van covers. Fans van Guns 'n Roses, Aerosmith. Live, Bryan en Melissa Etheridge worden op hun wenken bediend. In de huidige sa menstelling is de band actief sinds augustus 1995. ledereen die op Texelpop '96 wel meer had willen ho ren, krijgt nu de kans De band be staat uit Sigrid Ramakers (zang en gitaar), Jeroen Schoo (gitaar en zang), Jan Zijm (bas) en Sander van Heerwaarden (drums). Aanvang 20.00 uur, entree gratis. Dinsdag 16 april Van9 30 tot 12.00 uur voeren des kundigen van het CNV opnieuw looncontroles uit in „De Poort" bij de Gereformeerde kerk. In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Toy Story" en om 21.15 uur „Jumanji". De wielervereniging houdt een cri terium op het parcours bij Den Burg. Start jeugd 18.15 uur, senio ren 19.00 uur. De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid heeft in het raadhuis een openbare vergade ring. aanvang 19 30 uur Onder andere wordt gesproken over de verkeersrotonde en de bedrijven terreinen. De Historische Vereniging Texel heeft een bibliotheekavond in d'Ouwe ULO, alleen toegankelijk voor leden. Aanvang 20 00 uur. In de voormalige LBO-kantine ko men de plattelandsvrouwen van de afdeling Texel bijeen, aanvang 20 00 uur. G S. Woud uit Westzaan verzorgt een cabaretachtig programma „Over engelen gesproken Woensdag 17 april Van 10.00 tot 12.00 uur houdt peuterspeelgroep ..'t Zonnekind" een inloopochtend op het adres Gasthuisstraat 55 a. Ouders en andere belangstellenden (met of zonder kind) kunnen kennismaken met deze op antroposofische ba sis werkende groep. Tussen 12 00 en 12 30 uur zendt Radio Noordholland (ook te beluis teren via Radio Texel) een vraag gesprek uit met Harry de Graaf. Onderwerp de Papoea's van Irian Jaya De muziek- en dansschool houdt een voorspeeluur met saxofoon, klarinet, slagwerk, fluit en piano, aanvang 19.15 uur. De raadscommissie voor welzijns beleid brengt om 19 30 uur een be zoek aan het agrarisch en wagen museum in De Waal; daarna openbare vergadering in dorpshuis De Wielewaal. Onder andere wordt gesproken over de jaarcijfers van De Bolder en over de museum nota. In Cinema Texel draait om 14 00 en 19.00 uur „Toy Story" en om 16 00 en 21.15 uur „Jumanji" B Bijlsma spreekt over „Vorsten huizen en kroonjuwelen" voor de plattelandsvrouwen van De Cocksdorp-Eierland In het Eierlandsche huis, aanvang 19.45 uur. Donderdag 18 april In Cinema Texel draait om 19 00 uur „Jumanji" en om 21.15 uur „Money train". Om 19.00 uur begint in zwem paradijs Calluna de introductie cursus duiken onder leiding van Inge Keijzer. Deelname kost f30.- per persoon. De raadscommissie voor finan cieel, economisch en technisch beleid heeft om 19 30 uur een openbare vergadering in het raad huis. Onder andere wordt gespro ken over de jaarrekening van De Bolder, woningbouw op het terrein van het voormalige aannemings bedrijf Geus aan het Schilderend en een garantieverzoek van de Stichting Texels Museum. De Texelse Vereniging van Logies- verstrekkers heeft om 20.00 uur ledenvergadering in partycentrum Calluna Het NlOZ-toneel brengt in het ge bouw in 't Horntje het stuk „De wind in de takken van de laurierbomen". Aanvang 20.15 uur. Vanaf de Elemert in Den Burg rijdt een bus. In het bedrijvengebouw aan de Schilderweg in Oudeschild wordt kijkavond gehouden in verband met de Lions-veiling: 19.00 tot 22.00 uur. Vrijdag 19 april In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Jumanji" en om 21.15 uur „Money Train". Om 11.00 uur begint in EcoMare een internationaal zeehonden symposium. De wielervereniging houdt eenj. rit bij de voormalige PEN-cenlti Start |eugd 18.15 uur; senia 19.00 uur. In de aula van de Openbare Set len Gemeenschap wordt luss 17.30 en 21.00 uur bloed afger men door het Rode kruis In dorpshuis d'Ouwe ULO wc een informatieavond gehouu over „Vakantiepleegouders'.a vang 20.00 uur Wie komen wordt verzocht eerst te bellen: 0223432 of 023-5202500 De jeugdclub van Zuid-Eierla houdt in kapel Bethel een avond. Aanvang 20.00 uur Ent] f5,-; basisschooljeugd f2,50. Vanaf 21,00 uur spe: dixielandband Grand Abroad m[ Worsteltent, toegang gratis de ir eve els tera jofc ee we in v all n in E in E sc In Calluna wordt met en vooras* zoekers een feestavond gehot*} van 20.00 tot 02 00 uur: muzü hapjes, zwemmen, bands. Van 17.00 tot 19.00 uur is int bedrijvengebouw in Oudesch gelegenheid om artikelen van Lions-veiling te bekijken Dn* daarop begint de veiling veer 22 00 uur tOt 0H! nk ie n ch; ■st« roo et erd in olie iet jeha Teso vaart de hele week volgs dienstregeling, dus geen halfuv dienst. Er worden geen wactil den verwacht. De „Molengal' maandag naar Amsterdam trokken voor een dokbeurt bij Oranjewerf. Het schip wordt be; volgende week weer op Texelv; wacht. Hoogwater te Oudeschili Di. 16 8.17 en 20.15 y Wo.17 9 15 en 21.171 Do 18 10.16 en 22.161 Vr. 19 10.40 en 22 37i Za. 20 10.40 en 23.161 Zo. 21 10.57 en 23.301 Ma. 22 11.34 en 23.45; Di. 23 12 05; Aan het strand is het ongeveer een uute der hoogwate De zon komt 21 apni om 6 28 u en gaat onder om 20 47 u april nieuwe maan, 19 april spnngtij 4.3 •ge ;le iha exe ietl an iet rgc tan et ngc at oet erl oer iC0( oa ers IOC 5e as» Met het nodige geweld is de to spiegel van een auto aan hel Si derend vernield. Waarschijnlijk! spiegel eraf getrapt, waardoor;; voor 200,- schade is ontstaan De eerste dwergstern is ook weer gesignaleerd. (Tekening Sylsko Di/ksen) Hoewel de nachten nog koud zijn, is het voorjaarsgevoel er nu toch echt. Volop zon en een aangename tempe ratuur om eens lekker buiten te zitten. We hebben natuurlijk altijd wel wat te zeuren: het is voor het mooie in de natuur eigenlijk veel te droog! Vorige week leek het wat dat betreft even goed te gaan: zacht en vochtig weer en het regende zelfs af en toe flink De merels en allerlei andere vogels zaten er op te wachten. Ineens zon gen ze allemaal. Vroeg! Het koude en droge voorjaar heeft voor een flinke vertraging gezorgd wat betreft de plantengroei. Veel bloemen en struiken zijn misschien wel drie weken later. Zo'n voorjaar doet de vogels ook niet direkt goed, maar die laten zich toch met zo beïn vloeden De tapuit was precies op tijd. De fitis en de boerenzwaluw slechts enkele dagen later dan het gemid delde. En de wonderen zijn de wereld nog niet uit: op 11 april hoorde een vogel wachter van Staatsbosbeheer in De Geul al even een nachtegaal zingen. Tussen 1965 en 1996 werd de eer ste gemiddeld pas op 20 april ge hoord' Maar de vroegste is het ook niet; in 1993 zong al een exemplaar op 1 april (geen grap). In De Dennen werd de dertiende de eerste Zwartkop gehoord, één dag eerder dan gemiddeld, en op de veer tiende meldde de eerste boompieper zich, vier dagen later dan gemiddeld in de afgelopen decennia „De wullepeweid op" is een mini-serie over de broedvogels die in het voorjaar op Texel arri veren. Hun komst, gedrag en verblijfplaatsen worden be schreven door vogelkenners Adrlaan en Sytske Dijksen. Voor vragen, opmerkingen en tips over gesignaleerde vogels hou den zij zich aanbevolen: tel. 31 92 31 of bij EcoMare tel. 31 77 41. „De wullepeweid op" is een Texels sèèggie dat bete kent: op sjouw gaan, rond zwer ven. Doen, want Texel is in het voorjaar op z'n mooist! Uiteraard is dit allemaal minder exact dan we misschien suggereren. Vaak is het zo dat zangvogels niet altijd meteen gaan zingen als ze arriveren Eerst nemen ze na de lange reis wat rust. En zeker dit koude weer draagt er ook met toe bij dat ze snel hun snavel open doen. Sommige soorlen kunnen er dus zeker al eerder zijn. We moeten ze tenslotte nog maar horen of zien ook! 1000-en lijsters De afgelopen dagen na het opsteken van de oostelijke wind, werden we op Texel getrakteerd op honderden, nee duizenden koperwieken. Zowel in het bos als op de landerijen, meestal in de buurt van bosjes, kwamen we ze tegen In de groepen zaten ook nog aardig wat zanglijsters, terwijl er bo vendien merels en kramsvogels door trokken. En natuurlijk af en toe wat beflijsters, die we de vorige te noemden. In de luwte en hel z? tje kunnen koperwieken het meli ze moeten even zingen. Met z'n; brengen ze een soort koorzan; gehore De vogels zingen niet voluit maar zitten meer een beet kwetteren of te brabbelen met toe wat hogere en scherpe uith Met paarvorming of territoii afbakening heeft zo'n concertm maken, 't lijkt of ze het uit gezel? doen. Mogelijk verstevigt zoieL groepsband; tijdens de trek rrw ze nog sociaal zijn en hebben; kaar nodig! Vergelijk eens meti sen: als we gezamenlijk een z karwei te klaren hebben, helptzv of ook in tijden van nood en o spoeden. Dwergsli Onderlussen hebben we het si over zangvogeltjes gehad, maat dere vogels trekken ook! Zo zijn zwarte ruiter en witgal|i voorbeeld al weer terug en krege' bericht dat dinsdag j.l het dwergsterntje was opgemerkl. dat is vroeg, want meestal is d soort er niet voor half april. Dwergsterns doen hun naam aan. Het zijn onze kleinste sterns ze zijn niet groter dan een mi Andere kenmerken zijn een snelle vleugelslag en een wil n hoofd (alle andere sterns hebben helemaal donkere kopkap). 0e dwergstern is een enorme tre' Men weet nog niet zo heel de precieze overwinteringsplaï van onze broedvogels. maar in? winters wordt de soort gezien tok de Kaap in Zuid-Afrika. Z'n gen' afmetingen weerhouden hemen niet van net zulke wereldreize' maken als z'n neven visdief. no? en grote stern! "m duur Sviskc i-n AJrmtin Dijken

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 2