Woutershokkers zijn één grote familie" Hoogstaand spel in boeiend stuk Ger de Graaf 25 jaar beheerder Conflict eigenaar en itandplaatshouders Toptoneel in Oosterend Nieuwe serie Monica Maas .TEXELSE 7 COURANT' Zomerhuizen op camping Prins Hendrik „Eigen" toneel op avond jeugdclub Recensie Programma van wereldfeest Kleurwedstrijd Muziekschool houdt ensemble festival Krentebröödband en Undercover in Worsteltent DINSDAG 16 APRIL 1996 W die mensen, dat doetje wat." Ontroerd nam Ger de Graaf orige week de hulde in ontvangst van een grote groep zin- ende kampeerders. Op zijn 47e verjaardag werd gevierd ll hij 25 jaar beheerder was van 't Woutershok. Een bij- indere camping, vindt hij zelf. Wij zijn namelijk één grote fnilie. |t leest dal de vaste gasten van 't lulershok voor hem hadden voor- Lid, was voor Ger een complete Brassing .Ik wist dat één van de Inpeerders ook jarig was Ik zag |l wat ballonnenmaar ik dacht dat s Ivoor haar was er de Graaf werd als 22-jarig loekie beheerder van het terrein |l werk werd daarvoor gedaan door II schoonvader Van Vliet. ,,Maar dat |rd pas later mijn schoonvader, jor Ik was in dienst van Staatsbos- feer en deed allerlei facetten van [werk. Mijn vader was beheerder ,een kampeerterrein in de Noord- itpolder. dus wat dat betreft heb ik met de paplepel ingegoten gekre- Het was wel de bedoeling dat ik den duur 't Woutershok zou over- ,en. maar doordat Van Vliet een Irtinfarct kreeg, raakten zaken in k stroomversnelling." Geen toeters 'outershok was oorspronkelijk een IB-paspoortterrein. Die status werd J73 losgelaten Een jaar later werd kampeerbewijs ingevoerd. ..Ge lmig". verzucht Ger bij de herinne- Ig „Toen had ik tenminste weer d||ri document om naar te vragen." in jaar later werd 1 Woutershok een algemeen kampeerterrein. Het heeft 147 plaatsen Toch heeft het altijd een bepaald soort publiek getrokken ..Voor de toeters en de bellen moet je hier niet wezen", verduidelijkt de beheerder. „Of het daardoor eenvoudiger is? Ach, het wérk blijft hetzelfde. Je moet er toch zijn Ik ben ervan overtuigd dat bij ons de sociale controle groter is. Maar soms moet ook ik optreden. Er zijn regels waar men zich aan moet houden De eerste keer als het fout gaat zie ik het meestal door de vin gers. Gebeurt het weer. dan zeg ik er wel wat van." Vaste gasten Een voorbeeld van zo'n regel is het verbod om balsporten uit te oefenen op het terrein. „Ik heb daar echt een broerje aan dood. We hebben een prachtig mooi sportveld, dan gaan ze daar maar heen Ik moet er met aan denken dat net iemand staat te koken en dat er een bal wordt ingetrapt. Bin nen twee tellen is je hele tent in vlam men opgegaan Ger omschrijft de gasten van 't Woutershok als één grote familie. „Het zijn eigenlijk allemaal vaste gas ten Daardoor is een hele hechte groep ontstaan Enfin, dat heb je ge zien Anders zou zo'n feest niet van de grond komen." Hij ziet van menige gast verschillende generaties aan zich voorbij trekken. „Dat is juist zo leuk. Ik heb kinderen zien opgroeien en die komen nu zelf met hun gezinnetje. Er zijn natuurlijk ook sterfgevallen en omdat je ieder een zo goed kent, raakt dat je." Er zijn hechte banden ontstaan tussen fami lie De Graaf en de vaste gasten. „Je. weet veel van mensen, men weet ook veel van ons Dat praat makkelijker Heel anders dan in een gemiddeld toeristisch bedrijf." Echte kampeerders Aan kampeerplaatsen voor jongeren is in de zomermaanden op Texel een groot gebrek 't Woutershok biedt weinig soelaas „We zitten dan hart stikke vol Dat begint al met Hemel vaart Maar ook daarvoor en in het naseizoen hebben we een trouwe groep vaste klanten Weer of geen weer. dat maakt ze niet uit Dat zijn de échte kampeerders Die vermaken zich toch wel SBB heeft 't Woutershok, tesamen met de andere kampeerterreinen in Nederland, twee jaar geleden overge dragen aan het Nivon. Rust na een lange periode van onzekerheid voor familie De Graaf. Ger ziet zichzelf echter met nóg 25 jaar als kamp beheerder. ,,Nog vijftien jaar in het werkproces en dan heb ik er veertig dienstjaren opzitten. Dan is het wel letjes." Hij had het een uitdaging ge vonden om 't Woutershok zelf over te nemen van SBB Dat vonden zeniet De kampeerders zingen Ger en zijn vrouw Margriet (links op de foto In zwarte jassen gehuld) toe, die net met de traaie wagen is opgehaald. goed. helaas." De verbinding met het Nivon bevalt hem redelijk, ,,'t Moet nog wat wennen. Het is een stichting met allerlei bestuurtjes De lijnen be ginnen me zo langzamerhand duide lijk te worden." Warm washok Voor de komende jaren staat een uit breiding met zo'n 60 plaatsen, een nieuw, verwarmd washok en een nieuw kantoor op de wensenlijst „We hebben nog een stukje bos van twee hectare tussen het parkeerterrein en het fietspad Maar de eis is dat die bomen elders op Texel worden ge compenseerd. De procedure loopt." Een washok met verwarming biedt de mogelijkheid tot winter- arrangementen. „Het moet iets wor den waar je geen omkijken naar hebt. Caravan neerzetten, alles betalen en je redt |e maar In de Harskamper dennen hebben ze dit al een tijdje. Daar werkt het prima Opvolgers Of er na Ger weer een De Graaf op 't Woutershok zal zetelen, betwijfelt de huidige beheerder sterk. „Ik heb twee zoons maar de oudste zit liever ach ter de meiden aan. dan achter de kampeerders. Als het komt, komt het van de jongste.' Het werk houdt de hele familie bezig „Ik vind het belangrijk om 24 uur per tFoto Tessa de Graaff) dag bereikbaar te zijn Dat is een geruststellende gedachte voor onze gasten. Ze wéten dat er iemand is als wordt gebeld van de overkant.' Zelf gaat de familie bijna nooit op vakan tie. „Kamperen? Nou nee We gaan wel eens een weekje naar Spanje of op de wintersport Kom je geheid overal Woutershokkers tegen Of Texelaars. Leuk hoor, daar niet van. Maar als we vrij zijn. gaan we net zo lief naar ons strandhuisje. Wat is er nou mooier dan vakantie op Texel?" Girbes, caravanbezitter op cam- Jng Prins Hendrik in polder Het ^™>orden, vindt dat eigenaar M. luze geen zomerhuizen mag fuiven zolang hij niet voor alter if leve standplaatsen heeft ge- irgd. Hij claimt de steun van nog ■aalf caravaneigenaars. De huur- tr tekende bezwaar aan bij de ■ad van State tegen de islemmingswijziging waaraan [.neer,te en provincie medewer- ig verleenden. De Kroon doet inderdag uitspraak. Ihet in werking treden van bestem- figsplan Prins Hendrikhotel/Het lorden in 1991, werd het terrein ■nvankelijk als camping in gebruik |nomen Wel werd via een „binnenplanse wijziging" de mogelijk heid open gehouden om op hel hele terrein ooit zomerhuizen te bouwen Van die mogelijkheid tot omzetting van de bestemming maakte eigenaar Douze in 1995 gebruik Hierdoor is de bouw van 30 zomerhuizen mogelijk Door de wijziging moet camping beheerder Polderman een aantal standplaatshouders de huur opgezeggen. Dat is echter tegen de gemaakte afspraken, zegt Girbes Ze verwijzen naar afspraken die tussen de gemeente en Douze zijn gemaakt Contracten Het terrein voor de bestemmings wijziging bood plaats aan 28 cara vans. Er was sprake van jaar contracten en zeven standplaatshouders hadden een tien jarig contract, met 29 juni '84 als begindatum. In november 94 schreef Douze het volgende aan de ge meente .Hoewel deze tien jaar aan het eind van dit seizoen zijn verstre ken, zijn wij toch van mening dat we hen een goede regeling of stand plaats op het overgebleven kampeer terrein moeten aanbieden.' In maart 1995 schrijft de gemeente aan Douze „bereid te zijn medewer king te verlenen voor de bestemmingswijziging, nadat u heeft aangetoond voor de betrokken kam peerders vervangende mogelijkhe den te hebben" In een gespreki-net wethouder Schilling zou een en ander tot genoegen van de gemeente zijn toegezegd. Uitsterfregeling Wellicht tot tevredenheid van de ge meente, maar niet tot die van standplaatshouders, die het veld moeten ruimen en bezwaar aante kenden Girbes: „Het is met onze bedoeling de bouw van vakantie huizen tegen te houden Maar we willen tenminste een acceptabele „uitsterfregeling", een financiële ver goeding of een andere standplaats elders." Girbes wijst er bovendien op dat de bestemmingswijziging strijdig is met de gemeentelijke doelstelling De jeugdclub van Zuid-Eierland verzorgt vrijdag 19 april in kapel „Bethel" de jaarlijkse bonte avond, aanvang 20.00 uur. Het programma voor de pauze bestaat uit moppen tappen, play back-show, mode show en diverse toneelstukjes die deze keer door de leden zelf zijn geschreven. Na de pauze voeren kinderen van de brugklasleeftijd de éénacterOp naar het feest" van Jim Keulemans op In de pauze wordt een verloting gehou den ten bate van gebouw en clubkas. De entree is f5,- (voor kinderen van basisschoolleeftijd f2.50). van minimaal 30 procent toeristische slaapplaatsen van het totaal aantal slaapplaatsen, Volgens de gemeente had het college met bedoeld dat voor alle standplaatshouders een oplossing gevonden moest worden, maar al leen voor degenen met een lang lopend contract, die mets konden weten van de bouwplannen Voor een aantal zou dat niet opgaan Het plan zou al in 1984. ver voordat het be stemmingsplan van kracht werd, in de openbaarheid zijn gebracht. Voor zeven standplaatshouders met lang lopende contracten heeft Douze in middels een alternatieve standplaats hebben gevonden. „Dat is echter met aan mij kenbaar gemaakt", laat Girbes weten Volgens exploitant K Polderman is echter wel degelijk ver vangende ruimte toegezegd. Volgens hem staat Girbes alleen in z'n stand punt Girbes zegt de steun van der tien standplaatshouders te hebben. Beroepsprocedure Afgezien van het bezwaarschrift, heeft Girbes een beroepsprocedure meelspel dat uitstijgt boven amateursniveau. Een kleurrijk stuk et vrolijke muziek. Voeg daarbij een nieuwe, functionele zaal. i ingrediënten vooreen meer dan geslaagde avond in Ooster- id. Voor wie het heeft gemist: de tweede opvoering vanRod- 'ls en fijne vijgenis op zondag 28 april om 16.00 uur in Thea- De Kiekendief op De Krim. En het is echt een aanrader. een veelzeggende mimiek, die goed van pas kwam. Vaderschap Tijdens de generale repetitie op vrijdagavond werd Arco Eelman, die de rol van Beppo speelt, weg geroepen. Zijn vrouw beviel 's nachts van een zoon en zaterdag stond de kersverse vader weer fris op de plan ken Eelman gedraagt zich op het toneel natuurlijk en ongedwongen. Het gemak waarmee hij de rol neer zet doet professioneel aan ddels bedreigen het geluk van de 'loofden Checchma en Beppo. Wat «aar en wat is onwaar? Een halve arheid wordt doorverteld, waar- or zaken bijna uit de hand lopen', e is de vader van Checchina7 Is I de aristocratische koopman of de aalhandelaar met fijne vijgen? lat de trouwerij door of komt ex- liefde Angioletta weer in beeld? We Hen het antwoord op deze vragen it verklappen, met het oog op de eede uitvoering. Maar het verhaal n de Italiaan Carlo Coldom is mee- slepend en herkenbaar genoeg Gastspelers Toneelgroep Oosterend doopte zich zelf om in Troepa di Oosterenda en vroeg muzikanten Gerhard Smeenk en Jan Bakker voor begeleiding. Die verdiepten zich in een Italiaans getint repertoire voor viool en accordeon, waardoor de stemming er bij het pu bliek meteen in zat. Lelio (Aris Bromer) weet niet op wie hij zijn liefde moet richten. E/eonora of Beatrice Lente Bremer en Femmy Splinter). tddelen vanuit het raamkozijn door belde Donna's. Rechts Aal Geense en links 'rgretha Blom IFdo's Tessa de Graait) „Roddels en fijne vijgen" is geen musical Toch zitten er enige liedjes in die het stuk iets extra's geven. Omdat er erg veel rollen in zaten, deed Oosterend een beroep op twee gastspelers. Ze hadden daar met de minste voor gevonden Zo werd Checchina neergezet door Jacolien Eelman Zij heeft haar sporen op de planken al menigmaal nagelaten en kwam ook deze keer bijzonder goed tot haar recht Haar huilscènes waren helemaal om te brullen. Tweede gaste was Aaf Geense als de volkse nicht van Checchina. Ook een speelster van formaat, die zich in deze rol heerlijk kon uitleven als bru taal kreng. Zij kreeg uitstekend tegen spel van Margrethe Blom als was vrouw Cate. Blom is gezegend met Bijzonder geslaagd was ook het sa menspel van Lenie Bremer en Femmy Splinter als de bekakte Steek- neuzen Beatrice en Eleonora Ze waren door de grimeuses Brenda Vermue en Corina Witte letterlijk van steekneuzen voorzien en mede door hun prachtige uitdossingen trokken ze de aandacht. Dubbelrol Een dubbelrol was weggelegd voor Cees Timmer. Hij was de vrekkige, gebochelde oom Pantalone. maar ook de harlekijn Arlecchmo, die als knecht van Lelio verwarring sticht Timmer is een geboren acteur die zich een rol helemaal eigen maakt In beide hoedanigheden viel hij op door fantastisch spel Aris Bremer had een kleine rol als de zwaar verliefde Lelio. Vooral na de pauze kwam hij op dreef. De onhan dige elegantie deed aandoenlijk aan Tussen al dit toneelgeweld moet je wel stevig in je schoenen staan om niet van de planken te worden ge speeld In ieder ander stuk zouden Rob Maas (als baas Toni) en debutante Lucy Schagen (als naai ster Angiolette) uitblinkers zijn. Maar tussen zoveel talent sneeuwden zij enigszins onder. Gezag Opvallend in de professioneel over komende uitvoering was de keuze voor de juiste persoon Cees-Aris Trap gaf de adellijk koopman Suleiman gestalte. Doorzijn gelaats trekken en kostumering straalde hij precies de goede waardigheid uit. Ger de Jong was perfect als een „Sancho Pancha-achtige' knecht en vijgenhandelaar. Karin Nauta is een talentvolle actrice, maar soms wel wat druk op het toneel. Dat paste echter uitstekend bij haar rol als Merlino, de kleine oplichter. Erg veel waardering dient er te zijn voor Paul Witte en Tim Legierse Jeugdige talenten die als knechten een heel eigen stuk speelden Hun aandeel is speciaal voor de Texelse uitvoering door de toneelgroep zelf geschreven Ze kweten zich ervan met zichtbaar enthousiasme Geen hapering Een groot compliment verdient regisseuze Anneke Berghuis Zij heeft kans gezien iedere speler zich thuis te laten voelen in zijn of haar rol. De tekstbeheersmg was goed. maar niet eens essentieel. Omdat iedereen zo goed in z'n personage zat en de verhaallijn kende, werden toch wel de juiste woorden gebruikt en bleven haperingen achterwege Het maakte het spel natuurlijk en vanzelfspre kend. Het decor met de twee luiken, van waaruit de twee roddeldonna's zich lieten horen, was erg leuk. Jeroen Nauta, Hans Blaak. Biem Vlaming en Ina Schrama werden daarvoor in het zonnetje gezet. Tessa de Graaff Monica Maas heeft een nieuwe serie van achttien kaarten gemaakt. Deze is door Pro Card in Bavel uitgebracht en is sinds deze week in winkels verkrijg baar De vrolijke plaatjes zijn bedoeld voor feestelijke gelegenheden of als beterschapswens Sommige zijn van een opschrift voorzien, anderen niet Die zijn overigens ook goed algemeen bruikbaar Uitgeverij Pro Card wil een complete molen met kaarten van de Texelse tekenares op de markt brengen De bedoeling is dat die ook in het buiten land wordt aangeboden. gestart. In afwachting hiervan vroeg Girbes de bestemmingswijziging te schorsen. Uitgaande van de reactie van de RvS die liet blijken het belang van de zomerwoningen zwaarder te vinden wegen dan het nadeel voor de caravanbezitter, zit een schorsing er waarschijnlijk met in Polderman was in dit stadium met tot verder commentaar bereid. Het wereldfeest dat vrijdag in Calluna wordt gehouden, belooft een bijzondere avond te worden. Het programma is nagenoeg rond. Er zijn maximaal 300 kaarten be schikbaar. Lot Kombrink wilde iets organiseren voor de vluchtelingen die op Texel verblijven. Uiteraard zijn al veel vrij willigers voor deze mensen in touw, maar ter ondersteuning van hun ac tiviteiten heeft zij een groot feest ge organiseerd. Het is tevens een inzamelingsactie van bus- en boot- kaarten, zodat de asielzoekers ook eens een bezoekje aan tamilie of anderen aan de overkant kunnen brengen Hiervoor kan nog tot vrijdag geld worden gestort op Rabo 36 25 95.542. Het wereldfeest begint vrijdag om 20.00 uur. De deuren van het zwem paradijs moeten om 22.00 uur dicht dus feestgangers worden verzocht vóór die tijd aanwezig te zijn. Het feest gaat door tot 02.00 uur Het personeel werkt voor mets en ook in het naastgelegen restaurant zal mu ziek ten gehore worden gebracht. Jaap Dros verzorgt een schaak- simultaan, T. Thuthi uit Sri Lanka geeft een hypnose-show. Er is een dansact door Mirre Valkenburg en Lotte Keizer en er wordt muziek ge maakt door de band Endors, Jaap Dros. Misja Kostava, Lot Kombrink en Rob van Beurden. Waarschijnlijk komt er ook nog een Nederlands talige act. Tevens zijn er hapjes uit diverse landen Kaarten voor het wereldfeest kosten in de voorverkoop ƒ10,-bn aan de zaal ƒ12,50. Ze zijn verkrijgbaar bij de Brunawinkel in Den Burg. Calluna, De Nieuwe Aanleg in De Cocksdorp 't Cafeetie in Oosterend en Attent su permarkt in Oudeschild. Ter gelegenheid van het inenten van 3 en 4 jarigen heeft de kruisvereni ging een kleurwedstrijd gehouden. Die is gewonnen door Marjolein Camphuysen Tweede werd Elisabeth Waverijn en derde is Rianne Maat Voor alle andere deel nemers ligt bij het consultatiebureau een troostprijs klaar De Muziek- en Dansschool houdt dinsdag 23 april om 19.15 uur in d'Ouwe Ulo de eerste voorronde van het ensemble festival. Zeven tien muziekgroepen presenteren zich in drie voorrondes. De finale is op 1 juni. Dinsdag zijn zes ensembles te beluis teren waaronder het kinderkoor, het speelorkest met eerstejaars leerlin gen. de werkgroep lichte muziek en Michiel Drijver en José de Bloois, beiden met een ensemble en een keyboard kwartet. De jury bestaat uit drie docenten van de muziekschool. In de finale wordt een onafhankelijke jury gevormd De andere voorrondes zijn op 7 mei en 21 mei, eveneens om 19.15 uur. Dixielandorkest The Grand Abroad Jazzband treedt vrijdagavond om 21 00 uur op in De Worsteltent De voormalige Island Jazzmonkees en latere Monkees Revival wil nu ge woon als „krentebröod" worden uit gesproken. Jazz. als het kan in een Texels jasje, omvat het repertoire van Frans Zegel (sopraansax) Jaap Trap (tenorsax). Theo Timmer (tekst en banjo). Frank de Grave (trompet). Sjors Twijnstra (slagwerk), Willem „Hoekie" van Heerwaarden (bas) en Wilfried „Tijger' van Tatenhove (trombone). Van heel ander genre is de populaire muziek van Undercover, bestaande uit Momek Bruijn (zang), Jeroen Drabbe (gitaar) en Gerard Timmer man (gitaar) Zondagmiddag, vanaf drie uur, speelt het akoestische trio popmuziek, variërend van Jams Joplin tot Nirvana. Beide optredens in de Worsteltent zijn gratis toegankelijk

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 7