isserij nam afscheid 'an Bas van der Beek Kottervisser uit de tied van de borden Marktlui boos over Fexelse productkraam opmerkelijke kavels op Lions-veiling Kees Daalder 35 jaar bij de firma Vonk TEXELSE^ cOURANT- MEAO onderwijs Bowlingtitel voor VBZ De Cocksdorp tegen Eierland Nova maakt opnamen loslaten zeehonden Excursie KWPN Dns-vei iekend dinsdag 16 APRIL 1996 iteger, wetsgetrouw en altijd hamerend op de noodzaak eenheid om de belangen veilig te stellen". Eén van de Ie loftuitingen die Bas van der Beek zaterdagochtend te ren kreeg toen van hem zaterdagochtend in De Bijenkorf Oosterend werd afscheid werd genomen als voorzitter n de vissersvereniging DETV. aider overhandigde de voor- ershamer aan Ben Daalder die 174 van de 77 stemmen tot op- ger was gekozen in de leden- rgadering die aan de afscheids- ■eptie vooraf ging. Met grote erderheid van stemmen werd aider ook benoemd tot voorzit- van de Producentenorganisatie xel en tot vice-voorzitter van de heersgroep. Vruchtbaar scheidende voorzitter verklaarde il voldoening op zijn periode terug zien „Ik heb deze acht jaar als er vruchtbaar ervaren We hebben él kunnen bereiken in het belang de visserij, mede dank zij de po- ef-krilische houding van de leden het bestuur de kans hebben ge ven" Van der Beek feliciteerde zijn volger en herinnerde eraan dat ms kandidatuur met vanzelfspre- nd was. ..Je bent een man met een leden". Waarmee spreker doelde het feit dat Daalder al eerder iserijbestuurder was. „In een roe- ie tijd van acties en barricades, heunngen ritselen. Dieitijd ligt ver titer ons, ook in jouw denkwereld", jt klonk als een vermaning tot Daal- die destijds menigmaal de aan- icht trok door zijn weinig formele jze van optreden. Daalder rea- lerde instemmend, wees op de ist en gedegenheid" die kenmer- jnd moeten zijn voor het beleid en iloofde dat hij er flink tegenaan zal ian. „Ik heb energie zat" en zetten er met geschenken kracht aan bij. Vice-voorzitter Jaap Vlaming herinnerde zich dat de vissers des tijds „gemengd" dachten wat moet zo'n boerenbestuurder nu in de vis serij' Binnen een paar maanden was het ijs echter gebroken en ontstond een hechte vertrouwensbasis. „Als discussie aangaan, leiden tot gede gen besluitvorming Vanaf het begin heb je gepleit voor eenheid binnen de visserijorganisaties omdat je dan al leen volwaardige partner bent in be sprekingen op hoger niveau". Vla ming benadrukte ook het feit dat Van der Beek zich allerminst opstelde als een soort anarchist, maar binnen de regelgeving op constructieve wijze met het quotumbeheer wilde omgaan in de overtuiging dat de ondernemer alleen dan toekomst heeft. Resultaten Vlaming deed een greep uit de initia tieven die Van der Beek heeft onder- Bas van der Beek (links) overhandigt de voorzittershamer aan zijn opvolger Ben Daalder. (Foto Harry do Graal) Niet minder dan acht sprekers, verte genwoordigers van de lokale en na tionale visserijinstanties, brachten hun tevredenheid over het functione ren van Van der Beek onder woorden visserijbestuurders hebben we veel geleerd van je bestuurlijke ervaring. Wij vissers, impulsief en recht voor zijn raap, moesten inzien dat eerst luisteren en nadenken en dan pas de nomen de geprivatiseerde visafslag Den Helder-Texel, de oprichting van de Groep Texel als uitvloeisel van de besluiten van de zogenaamde Com missie Biesheuvel, de pogingen om de P O West om te vormen tot een slagvaardig instrument en - toen dat niet lukte, de oprichting van de eigen Producenten Organisatie Texel. Ver der het „naar Oudeschild halen" van uitvoering van beleid, waardoor het kantoor op de haven een centraal aanspreekpunt werd voor belangen van PO, Groep en vereniging Ook werd door toedoen van Van der Beek bereikt dat schipper-eigenaars en andere opvarenden hecht gingen samenwerken binnen de vereniging. Verder zijn z'n inspanningen voor de collectieve arbeidsongeschiktheids verzekering en het nieuwe maatschapscontract van groot be lang geweest Vlaming maakte bekend dat besloten was Van der Beek tot erelid van DETV te benoemen en overhandigde als geschenken aan de scheidende voorzitter en zijn vrouw een envelop met inhoud (voor een reis naar keus), bloemen, een wandbord met haven gezicht en een atlas. Erepenning Namens de gemeente Texel legde ook wethouder Daan Schilling de nadruk op de beheerste en verstan dige wijze waarop Van der Beek de visserijbelangen verdedigde. Aan de hand van een amusant verhaal over een Noordzeevisser die niet begreep waarom het zo lang duurde voordat hij een bouwvergunning kreeg, schetste Schilling dat de vissers cultuur soms op gespannen voet staat met wettelijke regels. Toch heeft ook de visserij te maken gekregen met regelgeving, iets waaraan de agrariërs al gewend waren. Bas van der Beek is daar op goede wijze mee omgegaan, zodat ook de gemeente hem dankbaar is voor zijn bijdrage aan een belangrijke economische peiler van Texel. „De contacten met de gemeente waren met veelvuldig maar wel heel goed' De wethouder deelde mee dat de gemeente zijn best doet om de vissers de ruimte te geven, wat onder meer blijkt uit het voornemen om het PEN-bassin aan te kopen om daarmee de haven te vergroten Schilling overhandigde de onlangs ingestelde gemeentelijke bronzen penning met inscriptie. Visitekaartje Drs Dick J. Langstraat van het Produktschap Vis prees de zakelijke benadering die Van der Beek altijd aan de dag legde en zijn vermogen om voors en tegens genuanceerd af te wegen, waarbij aan de lange ter mijn dacht. Hij communiceerde goed met „Rijswijk". „Jij was als spreek buis een geweldig visitekaartje van DETV", aldus Langstraat Voorzitter Klaas Kramer van de Fe deratie van Visserijverenigingen zei het een voorrecht gevonden te heb ben om met Van der Beek samen te werken. „Betrouwbaar en integer. Als Bas het woord voerde sloeg hij de spijker op de kop Onder jouw leiding ging de visserij naar meer zelfstandig heid". Kramer uitte echter ook zorg, met name over de verdergaande quotering van schol. „Volgend jaar gaat er weer 20 procent af". Voorzitter N A. Bais van de visafslag Den Helder-Texel had zich wel eens afgevraagd wat iemand beweegt om in besturen te gaan zitten. Van van der Beek had hij gehoord „Je krijgt er wat voor terug. Het vormt je". Van der Beek was niet alleen een stu wende kracht achter de geprivatiseerde visafslag Den Helder- Texel geweest maar had er zich ook voor ingespand dat alle vissers ook werkelijk hun vis bij deze afslag be zorgen. Ook Bais legde er de nadruk op dat de visserij voor zware tijden staat, zodat het meer dan ooit zaak is om eensgezind de belangen te verdedigen. „Net als in een roeiboot: met z'n allen gelijk op". Andere sprekers die Van der Beek met veel waarderende woorden uit zwaaiden waren directeur Jan Willem Henflmg van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek, Kees Boom van de TX 88 namens de garnalen- vissers, Kees Mulder namens de op varenden van de Texelse vloot en Bob Bakker, voorzitter van de Groep Texel. rktkooplieden zijn boos over de iam met Texelse produkten die [nds vorige week op de markt al Ze beschouwen de verkoop Bn kaas en brood van het eiland oneigenlijke concurrentie, die |tijdig is met de markt- rordening. Het college beslist |in mei over het bezwaar van de irktcommissie. len w gaven schapenboerderij De irdkroon en Bakkerij Dros per 1 jnl toestemming om met hun [xelse zuivel- en meelprodukten op markt te staan Het initiatief komt ut uit de Stichting ter Stimulering het Texelprodukt. dat ook voor In startsubsidie zorgt. Het college ft de productenkraam niet als be- liging voor de bestaande kramen, iar als een welkome aanvulling. Wachtlijst llgens de marktcommissie, be- [ande uit Jan Kok, Klaske Zijlstra en Ier van Etlen, gaat de gemeente daarmee voorbij aan de branche af spraken De markt op de Groene- plaats is beschermd Als je op de markt wil met een bepaald artikel, kom je op een wachtlijst. Dit is een landelijke regeling Er is een wacht lijst voor onder andere brood en kaas. Het college hanteert deze lijst met, maar zet twee nieuwe Texelse koop lieden op de wachtlijst De markt is gesaneerd, er is geen plaats voor Als er voldoende belangstelling voor is wordt op Texel deeltijdonderwijs MEAO verzorgd. De lessen, die in ieder geval in Den Helder worden geboden, zijn bedoeld voor leerlingen van 18 jaar en ouder. Belangstellen den kunnen meer aan de weet komen tijdens een voorlichtingsbijeenkomst op donderdag 25 april om 19.00 uur in d'Ouwe Ulo. De organisatie van de opleiding is in handen van het Regio naal Opleidingencentrum (ROC). meer brood en kaas." De twee kooplieden mogen volgens de bezwaarmakers nog niet eens op de markt staan, omdat de mark commissie een protest heeft inge diend dat nog moet worden behan deld. Bovendien vreest de marktcommissie dat het niet blijft bij deze twee Texelaars. De marktcommissie voeit zich in haar standpunt gesterkt door steun van de vereniging van Ambulante Handel aren. Geen concurrenten Bakker Han Dros begrijpt met goed waarom zijn collega's zich zo druk maken „Ik heb een ander produkt Ambachtelijk volkoren en alleen Texels Daarom hanteer ik hogere prijzen. Wij zijn echt geen concurren ten van de rest Het is juist promotie voor Texel.'' Volgens collega-bakker en stand houder Zijlstra gaat het wel degelijk om concurrentie „Brood en banket op de markt is een impuls-artikel. De mensen kijken met precies wat er in zit en wat hel kost Ze kopen het ge woon Er is nog een verwijt. „De meeste kooplieden komen 52 weken per jaar. U kunt wel nagaan wat wij tijdens het slechte weer in de maanden januari, februari en maart hebben verkocht. Deze twee Texelaars staan van 1 april tot eind oktober, dus alleen als er wat valt te verdienen." De huisvrouwencompetitie bowling is beëindigd met een overwinning van WBZ. Op de laatste speeldag liepen de gemoederen nog hoog op De T Fords streden fel om de eerste plaats, maar dat batte met Christiaan Krijnen gooide nog een game van 189. De einduitslag werd echter: 1WBZ, 2 T Fords, 3. Klavervier Koninginnedag: De spelen op koninginnedag voor de jeugd van 12 tot en met 16 jaar en voor de volwassenen (ouder dan 16 jaar) staan het teken van rivaliteit tussen De Cocksdorp en Eierland. Eens per jaar kan worden uitgemaakt wie echt de beste is. Dit jaar wordt in teams gestreden in de onderdelen volleybal, voetbal en touwtrekken. Tevens kunnen indivi dueel behendigheidspelletjes worden gedaan, waarbij deelnemers moeten aangeven of ze voor 't durp meedoen of voor Eierland Om 16.00 uur start het onderdeel voetbal ook hier wordt in drie catego rieën gespeeld 1jeugd 12 tot en met 16 jaar; 2. dames ouder dan 16 jaar; 3 heren ouder dan 16 jaar Om 16.30 uur start het onderdeel voetbal, ook hier wordt in drie catego rieën gespeeld: Deze teams spelen op een „klein" veld, in de breedte van een heel voetbalveld. Om 17.00 uur starten de heren ouder dan 16 jaar op een heel veld en dus minimaal 11 te gen 11 Om 18.00 uur is er nog touwtrekken, Een reportageploeg van Nova heeft dinsdag opnamen gemaakt van het uitzetten van drie zeehon den op de Steenplaat, een zand bank bij het Eierlandse Gat. Twee dieren waren vorig jaar in EcoMare geboren, de derde is in november opgevangen. De tv-opnamen zijn gemaakt in ver band met het internationaal zee- honden-symposium dat 19 april in EcoMare wordt gehouden. Op de zandbank een halve mijl ten noordoosten van Texel lagen ruim honderd gewone zeehonden Zelfs Jan van Dijk, schipper van de Phoca, had daar nog nooit zo'n grote groep gezien. Waarschijnlijk komt dat door dat er nog weinig toeristische scheep vaart is in dit gebied Later in het sei zoen trekken veel zeehonden zich terug in de reservaten De opnames van het uitzetten van de zeehonden en de interviews met Peter Reijnders en Jan Kuiper worden begin volgende week uitgezonden. In afwachting van een onderzoek naar een nieuw type fuik dat veilig is voor zeehonden, werden ze nu pas uitgezet. Tweede paasdag werd een grijze zeehond bij EcoMare binnen gebracht, die 15 mijl uit de kust van Petten aan boord van betonnings- vaartuig .Terschelling" wilde klim men. Het dier was aan de lichte kant. maar verder wel gezond. Het paardenstamboek KWPN afde ling Noordholland houdt zaterdag een excursie naar de proefboerderij voor paarden, de Waaiboerhoeve in Lelystad. Daar wordt o.a. onderzoek gedaan naar voeding, bevruchting, voortplanting, erfelijke gebreken en uithoudingsvermogen. Texelse geïnteresseerden (ook met- leden van het KWPN) kunnen mee, boot 08.05 uur. Er zijn geen kosten aan verbonden. Aanmelden bij Willem van der Linde, telefoon 31 65 09. maar daarvoor hoeft men zich niet van te voren op te geven. Voor het volleybal en voor het voetbal dient opgave te geschieden om de teams samen te stellen en misschien om nog te oefenen Opgeven voor: volleybal Eierland bij Nico Roeper, tel. 311285; voetbal Eierland bij Piet Bolier, tel. 316598, volleybal De Cocksdorp Els Ooijevaar, tel. 316507; voetbal De Cocksdorp Nico Ooijevaar, tel 316507 Het volledige programma volgt in een van de volgende kranten. staat van alles", omschrijft Boersen de variatie op de die het komend het voormalige wordt ge- Zaterdag werden 495 arti- ingebracht, in doorsnee van kwaliteit. Nieuwsgierigen donderdagavond vanaf uur een kijkje nemen. om 19.00 gaat het kavel onder de hamer. Zaterdagmiddag vanaf 16.00 uur volgt de rest. De artikelen die door veilingmeesters Jo Roeper en Benno Bakker worden ingezet zijn verdeeld in de catego rieën A, B, C en D, respectievelijk nieuw, zo goed als nieuw, gebruikt en in goede staat en voor onderdelen De keurmeesters van de Lions hoef den bij het inbrengen niet echt streng op te treden Boersen: „Met de kwa liteit zit het wel goed De inbrengers moeten voor elk kavel vijftien gulden neertellen Dat doe je met als het rom mel is." De collectie varieert van Perzische tapijten tot vier heuse benzinepom pen Verder staan er veel (nieuwe) fietsen, motoren, een oude fiat 500 en een cadillac Verder een mooie arre stee, wandklokken, een rijtuig, takkenversmpperaar en noem maar op Voor kunstverzamelaars hangt er een echte Ad Blok van der Velden en schilderwerk van Souwtje de Wijn. Verder een gouden horloge, munten en Teso-aandelen van ƒ5,- en 25,-. Voorafgaand aan de veiling kan vrij dag vanaf 17.00 worden gekeken en zaterdag tussen 14 00 en 16.00 uur. Vis, vis en nog eens vis. Daarom lijkt alles te draaien in het le ven van Kees Daalder (51) uit Oost. De visserman van de TX 1 Cornelia" schreef deze week geschiedenis, doordat hij op de kop af 35 jaar op de kotter vaart. Een uiterst zeldzame gebeur tenis, zeker omdat hij al die tijd bij één en hetzelfde bedrijf vaart, de firma gebroeders Vonk. En hij is nog lang niet van plan om te stoppen. het mis. „Ik heb onder andere met m'n zoon Erwin staand want bij het strandje van De Cocksdorp. We vis sen voornamelijk op harders In het weekend ga ik twee keer bij laag water er op aan. Maandag, vlak voor dat we uitvoeren, ben ik nog even wezen kijken. Ik vind het reuze span nend." Vetkolen Aan de vangst op volle zee houdt Daalder ook nog wat anders over dan vis „Vetkolen. Ze worden losgewoeld door de wekkers en komen in de net ten terecht. Zulke brokken", wijst hij bijna de omvang van een voetbal aan Bij het schonen houdt de beman ning de koten apart voor Daalder. De oogst van deze week is een zak of vier „Ik heb voor de komende winter alweer een voorraadje. - ««cfsen van de Lions bij enkele opmerkelijke kavelseen benzinepomp en een arrestee. 35 Jaar geldt als extreem lang in visserijkringen Bij de Vonken is het echter geen uitzondering Cor de Wolf, tegenwoordig opvarende van de TX 2 van Vonk, haalde die mijlpaal enkele jaren geleden En Kees en Arie Vonk komen ook dicht bij de 35 jaar. „Niet zo gek. Een goede sfeer en we worden overal bij betrokken. Als er iets nieuws komt, mogen we allemaal ons zegje erover doen." Daalder voelt zich thuis op zee „Ik ben geen stilzitter. Het is een vrij vak. Steeds ben ik weer nieuwsgierig wat er boven water komt. Altijd weer een verrassing. Soms een mammoet slagtand, van weet ik hoe lang gele den. Laatst haalden we een haring- haai van 3,5 meter aan boord. Het dier woog 650 kilo.' Tied van de borden De visserij zit Daalder in het bloed. Toen vader Klaas nog op de botter voer, prutste zijn zoontje in de schuur al netjes en aanverwante visserij spullen in elkaar „Fuikies en schot- wand maken, en zo, da's nog steeds mijn hobbie. Ik maakte er voorheen wel vijftig in een jaar En ik raakte ze allemaal kwijt Als er aan boord iets stuk gaat, dan ben ik er voor om het te repareren. Dan kunnen de jongens gewoon door gaan met het uitzoeken, sorteren en klaarmaken van de vis." Daalder begon als 16-jarig jochie op de TX 2 „Willem" van Vonk. „Dat was nog in de tied van de borden", doe len zijn bootmaats op de voorloper van de huidige boomkorvisserij „Een hele tijd geleden dus." Ritme Mede dankzij de boomkor is de vis verwerking aan boord een continue proces geworden Zo om de twee uur zwaaien de netten naar binnen en wordt de vis in de bunker van de moderne visinstallatie gestort. Een kwartier later zakt de tuigage weer voor het volgende „trekkie". Onder wijl wordt de vis verwerkt en blijft er even tijd over voor een bakkie en een tukkie Een constant ritme, 24 uur per dag, vanaf het moment dat de kotter na een uur of acht stomen aan komt op de gewenste stek. Voor de TX 1 is dat zo'n twintig mijl onder de Engelse kust, waar naast schol en bot ook flink wat anders vissoorten als rog en tarbot rondzwemmen. „Wemogen dit jaar héél wat minder schol en tong vangen. Andere soorten zijn met gequoteerd Dus kiezen we die ge bieden uit, waar we dat zoveel moge lijk vangen En natuurlijk voldoende schol en tong Met Pasen hadden we een dag minder, maar toch hadden we nog 57 kisten tong en 30 bakkies schol We kunnen tevreden zijn." Jong broed De tongprijzen zijn niet wild De grote lappen doen veertien gulden de kilo, de slippies een paar gulden extra. Het mag voor de visserij dit jaar geen vetpot zijn, ontevreden is Daalder met. „Klagers hebben geen nood. Kijk, wat we nu minder mogen van gen, komt er met een paar jaar wel weer bij Het barst nu al van het jonge broed. Ik denk dat ook in de toekomst best een boterham is te verdienen in de visserij Kleintjes redden het wel licht met, maar de huidige „kouwe sanering" zal wel het behoud voor de blijvers zijn." Wie denkt dat Daalder na een week op zee qeen vis meer kan zien. heeft Kees Daalder van de TX 1 kijkt tevreden terug op 35 jaar visserij. Zeker omdat hij als bijvangst deze week een aardig handje vetkolen opviste. (Foto Gerard Timmerman)

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 9