Cjrocn cZwartsJexeh in het hart. indmolens door GS an de hand gewezen Dijk geen hindernis voor stekelbaarsjes PLUS N Inbreker richt bloedbad aan in verlaten huis „Te grote inbreuk op landschap" Duim afgerukt bij explosie vuurwerkbom m [Binnenbrandje door ergeten petroleumstel Ondeugdelijke steiger: val VERDER TVT IN DIT l\|ummer Lionsveiling: toch weer veel belangstelling 2 Muzikale dag in de zon 3 Sport: motocross, zwemclub en paardenweekend 5 Nieuwe ambassadeurs prijzen het eiland 7 Toch ladderwagen voor brandweer? 7 Vishevelpassage in gebruik genomen Herstel wegen in buitengebied Oplichterij via wisseltruc Geen oplichting bij vrijwillige aankoop pamflet Hoge boete voor „illegaal" wisselkantoor TEXELSE'^ COURANT Van der Vis oio crisis GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 11076 DINSDAG 23 APRIL 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Irkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 -31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJOAGS bNNEMENTSPRIJS ƒ54,55 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS /1,50 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 B.g.g. 06 - 53 16 86 57, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. 31 72 66 was besmeurd met bloed (Foto Tessa de Grjutt) loedsporen in de kamer (Foto Tessa do Graat!) De schok was groot toen Henk van den Heuvel zondag bij zijn huisje aan de Oostkaap terugkeerde. Hij trof een ravage aan, veroorzaakt dooreen 18-jarige inbreker. De jon gen werd, vermoedelijk onder in vloed, slapend door een buurman in het huis aangetroffen. Hij is door de politie meegenomen. Met tranen in zijn ogen staat Henk van den Heuvel in de kamer „Ik heb alles met mijn eigen handen ver bouwd. Moet je kijken wat een puin hoop." De ramen aan de voorzijde zijn ingeslagen en een bloederig spoor loopt door de hele kamer De inbreker heeft zich aan zijn han den verwond bij het inslaan van het raam, zo wijzen de bloedspatten op het glas uit. Vervolgens is hij in de kamer op zoek gegaan naar iets eet baars, waarbij hij kasten met bloed besmeurde Om de wond te stelpen zocht hij in de badkamer naar een handdoek. Daarna is hij boven in het bed van de huiseigenaar in een diepe slaap gevallen Als Van den Heuvel weg is, zorgt buurman Abma voor zijn beesten. „Ik heb wat eenden." Abma zag zondag morgen een vreemde fiets tegen het huis staan. „Ik vond dat raar. want ik wist dat er niemand thuis was", ver telt hij Hij maakte een rondje om het huis en trof aan de voorzijde de ge broken ramen aan „Ik ging naar bin nen en zag deze enorme bende. Ik. liep naar boven en daar lag die knaap, gewoon op het nest te slapen. Geschrokken' Nee, met echt. Ik heb er even gestaan om te zien of hij deed alsof Abma overwoog de knaap te over meesteren. „Hij sliep zo vast dat ik eerst maar even naar huis ben ge gaan om de politie te bellen en mijn zoon te halen We moesten nog puur aan hem schudden om hem wakker te krijgen." De dader is een 18-jarige Oosteren- der. Hij was met zijn brommer naar Den Burg gegaan en had flink aan Bacchus geofferd „Of misschien ook drugs gebruikt, weet ik het Hij was zo van de wereld." De jongen is op een „geleende" fiets richting huis gegaan, maar op de Oostkaap beland. Abma: „Hij dacht dat hij thuis in zijn eigen bed lag. Hij wist helemaal niet meer wat er was gebeurd." Van den Heuvel werd door Abma gebeld. Hij kwam gelijk naar Texel. „De schade? Tja, die wordt natuurlijk wel geregeld en de schoonmaak dienst komt morgen dat bloed wegha len Maar je voelt je toch belazerd. Ik was voorbereid, maar ik schrok me toch rot. Zoiets doe je toch met'" De huiseigenaar voelt met de be hoefte een beveiliging aan te leggen. „Zoiets komt natuurlijk maar spora disch voor. Hij heeft waarschijnlijk geweten dat ik weg was Ik heb een flinke hond, dus als ik thuis was ge weest was het niet gebeurd Bang' Nee, ik voel me met onveilig Alle ramen zijn door de inbreker vernield eputeerde Staten weigeren akkoord te gaan met de twee te windmolens die S. Vlaming en N.J. Boersen willen luwen langs de binnendijk tussen Het Noorden en de erlandse Polder. „De hoogte van de windmolens maakt n te grote inbreuk op het kleinschalige en open landschap r Texel", aldus GS. lafv/ijzing is een teleurstelling voor lv/ee initiatiefnemers, hoewel al in lember was gebleken dat de pro- Icieafwijzend was. „Er kwam toen concept afwijzing B en W heb- h daar op gereageerd en volgens t de argumenten prima weerlegd Idie eerste afwijzing bleek niet dat imorgen vroeg ontstond brand Ie bijkeuken van de woning rgeul 7 in Den Burg, veroor- ikt door een petroleumstel. De jarige bewoonster had om- ieks 5.00 uur een pan met een te trekken gezet en was daarna r naar bed gegaan. Omstreeks uur later moet met het stel iets misgegaan, want een houten limmering waar het dicht tegen- an stond raakte in brand en ook S tafel waarop het kookgerei lond vatte vlam. lok en stank drongen door bij de pilieJ Dekker in de aangrenzende inmg nummer 8. Toen Dekker had ftgesteld dat er in zijn eigen huis sts mis was, belde hij de brand er, die poolshoogte nam in beide ïndende panden. 77-jarige vrouw had intussen zelf gemerkt dat er brand was, want woning stond vol rook. Het petro- nstel moet geruime tijd flink heb- i gewalmd want er was een roet- islag in het hele vertrek. Echte ndschade was er weinig. 52-jarige Cocksdorper heeft tegmiddag hoofd- en nekletsel lelopen door een val van een on gelijke steiger. Hij was voor een 'nemersbedrijf bezig met foouwingswerkzaamheden in de line van De Krim. De man werd ambulance afgevoerd. De ar- ■ösinspectie stelt een onderzoek in de grootte van de molens een pro bleem was, het ging om de opstelling Als direct was gebleken dat de om vang van die molens onaanvaard baar was, hadden wij een ander plan gemaakt". Vlaming en Boersen weten nog met of zij tegen de afwijzing in beroep zullen gaan. Dat hangt mede af van het oordeel van b en w. Met het toelaten van de twee wind molens wilden b en w vooruitlopen op het nieuwe bestemmingsplan buiten gebied dat in deze omgeving wind molens in groepsverband toelaat. Gedeputeerde Staten vinden dat dat met kan omdat de aanvraag van de twee boeren met overeenstemt met de uitgangspunten zoals verwoord in dit ontwerp-bestemmingsplan Ze vin- den ook dat er strijdigheid is tussen de toelichting en de voorschriften van het bestemmingsplan. Want volgens de toelichting mogen langs de betref fende dijk slechts middelgrote molens (tot 45 meter) worden toegestaan en dan nog geclusterd in hjnopstelling. terwijl de voorschriften een maximumhoogte noemen van 65 meter (inclusief rotor) wat dus groter is dan middelgroot. Het is dus te ver wachten dat GS ook het bestem mingsplan op dit punt met zullen goedkeuren Bezwaren Tegen de windmolenplannen kwa men 192 bezwaarschriften binnen Daaronder waren er 177 standaard, dus gelijkluidend De inzenders ver zetten zich tegen verstoring van het landschap,, tegen horizonvervuiling en tegen de industriële aanblik" die de molens zouden opleveren, Ook werd gevreesd voor geluidsoverlast, schaduwwerking en reflectie alsmede de onveiligheid, ook voor vogels De windmolens zouden de toeristische aantrekkelijkheid van Texel aantas- ten en de verstoring zou in geen ver- houding staan tot de bijdrage die de molens leveren aan de energievoor ziening Een andere klacht was dat er geen afweging is geweest tussen het individuele belang van de aanvragers en het algemene belang en tenslotte zouden de molens ook een verstoring zijn voor het vliegverkeer In hun afwijzende beschikking erken nen Gedeputeerde Staten dat zij voorstander zijn van windenergie maar wijzen ook op de noodzakelijke beperkingen met het oog op het land schap, vooral in de buurt van de waddenkust, IJsselmeer en Marker meer. Het gebied rond de dijk tussen Eierland en Het Noorden is open en weids in vergelijking met het oude Texel, maar toch nog zo kleinschalig dat twee solitaire molens met een hoogte van 61.40 meter een domine rend effect zullen hebben op het beeld van het totale eiland Over meer (minstens drie) in een lijn langs de dijk geplaatste windmolens met een ashoogte van ongeveer dertig meter (dus ongeveer zo groot als de PEN-molens bij Oudeschild) zou wel te praten zijn. Of de initiatiefnemers met een derge lijk gewijzigd plan zullen komen, staat dus nog met vast De subsidie regeling waarvan Vlaming en Boer sen gebruik wilden maken, is inmid dels opgeheven. Volgens Vlaming betekent dat echter niet dat het windmolenproject financieel onhaal baar is geworden Het nadeel wordt mogelijk voor een belangrijk deel ge compenseerd door de verhoogde terugleververgoeding die het PEN betaalt en de gezakte rente. Een 20-jarige jongen uit Den Burg heeft gistermiddag ernstige ver wondingen aan zijn linkerhand opgelopen toen hij bezig was een vuurwerkbom te maken. Toen de bom voortijdig in zijn hand ont plofte, werd de duim eraf gerukt en werd een der vingers zwaar ver minkt. Het gebeurde op een terrein aan de Laagwaalderweg waar de jongen bezig was de bom in elkaar te zetten Hij gebruikte kruit dat hij en zijn vrien den uit gekocht vuurwerk hadden gehaald en sloot dat op in een meta len buis Toen hij de uiteinden van de buis dichtmaakte door deze met een bijltje om te slaan, ontplofte het kruit, waarschijnlijk door hitte of vonken die bij het slaan ontstonden Per ambulance werd de longen naar het Gemini-ziekenhuis gebracht De afgerukte duim werd in ijs verpakt meegegeven in de hoop dat deze nog kan worden aangehecht De kans dat het lukt lijkt echter niet erg groot. Twee jongens van 20 en 21 jaar had den ook aan de bom meegewerkt, maar zaten op het moment van de explosie in de caravan op het terrein. Zij verklaarden tegenover de politie dat het de bedoeling was geweest de bom op de meierblis van De Waal te gooien... Het terrein aan de Laagwaalderweg met de caravan die daar wordt ge doogd, is al geruime tijd een ontmoe tingsplaats van jongelui. Er werd daar vaker met vuurwerk geëxperimen teerd. Recentelijk was daarover ge klaagd door omwonenden. Het restant van de bom met het biiltje waarmee de explosie werd veroorzaakt. (Foto Harry do Graal) Leerlingen van basisschool Dur- perhonk hebben gisteren de vis- passage bij het gemaal van De Cocksdorp officieel in gebruik ge nomen. Dankzij dit technische hoogstandje kunnen kleine vissen als driedoornige stekelbaars en glasaal sinds lange tijd weer van uit de Waddenzee Eierland intrek ken. De verwachting is dat de rij kere visstand in de poldersloten meer lepelaars zal aantrekken. Diverse landelijke media besteedden aandacht aan de vispassage, die als uniek te boek staat. Het is voor het eerst dat trekvissen een deltadijk en gemaal kunnen passeren. Reden voor George Wintermans. initiatiefne mer tot de vishevelpassage, met trots de opbrengst stekelbaars van één dag aan het publiek te tonen Hij becijferde dat sinds het beproeven van de apparatuur al 50 000 stekel- baarsen zijn overgezet Daartoe is een civiel technisch kunst stukje ontwikkeld, waarbij de stekel baars wordt aangelokt door een zoet- waterstroom De vis verzamelt zich in een opvangbak, die wordt volge pompt met zoet polderwater Op ge zette tijden wordt het gat in de opvangbak afgesloten, waarbij de vis via de hevelinstallatie in de polders loten terecht komt De installatie maakt mogelijk dat de stekelbaars, jonge witvis, etc in gro tere hoeveelheden in Eierland zal voorkomen. Lepelaars Met het project wordt de oude situa tie nagebootst waarin de Roggesloot in open verbinding stond met zee In die tijd moet de lepelaar veel talrijker zijn geweest dan de honderd die momenteel op Texel broeden. Om het daadwerkelijke verschil te meten, verrichtte George Wintermans vorig jaar tellingen. Ook dit jaar en ko mende jaren, wordt de lepelaarstand bijgehouden De door Daalders Aannemersbedrijf aangelegde instal latie kostte ƒ312.000,-. Het project is gefinancierd door Rijkswaterstaat Directie Noord-Holland, de provincie, het ministerie van Landbouw en het Hoogheemraadschap voor Uit- waterende Sluizen in Hollands Noorderkwartier Staatsbosbeheer en Waterschap Hollands Kroon zijn verantwoordelijk voor het beheer. Ini tiatiefnemer de Werkgroep Texelse Lepelaars werd begeleid door de Or ganisatie van de Binnenvisserij. Moksloot Staatsbosbeheer maakte bekend dat ook wordt bekeken in hoeverre aan- Initiatiefnemer George Wintermans toont de hoeveeldheid stekelbaarsjes die in één dag de polder binnen zwom leg van een vishevelpassage in de Moksloot mogelijk is Vanuit de Mok- baai kunnen momenteel geen stekel baarsje de broedgebied De Geul bin nen zwemmen. SBB heeft daarom adviesbureau Wintermans opdracht gegeven dit te onderzoeken Het streven is om de passage nog dit jaar te realiseren. (Foto Tessa de Graad) Weggebruikers in het buitengebied moeten de komende weken reke ning houden met herstelwerk zaamheden van het wegdek. In opdracht van de gemeente repa reert het bedrijf KWS de Nieuw- landerweg en het Mienterglop. Dinsdag en woensdag is het gedeelte van de Nieuwlanderweg tussen De Staart en de rotonde aan de beurt. De weg blijft open maar er moet lang zaam worden gereden. Donderdag, vrijdag en woensdag 1 mei wordt hetzelfde traject voor auto mobilisten afgesloten Het verkeer wordt omgeleid via de Staart en de Hoofdweg Fietsers hebben wel door gang 's Avonds en 's nachts is de Nieuwlanderweg weer open voor alle verkeer Aan het Mienterglop wordt het tracé tussen de Pijpersdijk en de Kamperfoelieweg donderdag 2 en vrijdag 3 mei gerepareerd De weg wordt alleen overdag volledig afgeslo ten Het astalt dat uit de wegen wordt verwijderd wordt in de asfaltmolen vermalen tot nieuw asfalt Bij een bank aan de Binnenburg bood een Franssprekende man woensdag 500 shekel (de munteenheid van Is raël) aan Hij wilde wisselen voor Nederlands geld omdat hij op Texel een auto had gekocht. Voor zijn 39 bankbiljetten ontving hij 9000.-. La ter bleek dat de ingewisselde biljetten waardeloos waren, omdat ze van vóór 1985 waren. Een onderzoek naar de oplichter is ingesteld Een 42-jarige vrouw en een 35-jarige man liepen zaterdagmiddag bij on dernemers op Texel te venten met pamfletten. Daarop stond de tekst ,,Wij zrjn tegen harddrugs". Een res taurateur aan de Badweg te De Koog, die evenals vele anderen inderdaad tegen harddrugs is, kocht een pam flet voor 10,- Hij raakte in discussie met de vrouw, die vond dat hij wel 25 - had kunnen geven, net als an dere ondernemers hadden gedaan. De man vertrouwde de zaak niet een nam contact op met de politie Van oplichting was echter geen sprake, daar het bedrag vrijwillig was betaald. Een 52-jarige Koger heeft een boete van F5000,- waarvan de helft voor waardelijk, gekregen, wegens de ..il legale" werkzaamheden van zijn wisselkantoor. Zijn bedrijf houdt zich al tien jaar bezig met het wisselen van geld. Na een wetswijziging moesen dergelijke bedrijfjes vorig jaar echter aan allerlei nieuwe voorwaarden vol doen en opnieuw een aanvraag voor _een vergunning indienen. De maatre gel is genomen om de wildgroei van wisselkantoren in bijvoorbeeld Am sterdam tegen te gaan. De Texelaar kon met uit de voeten met het meer dan een centimeter dikke pak papier vol regels dat hij van De Nederlandsche Bank had gekre gen. Hij was daarom te laat met het indienen van zijn aanvraag en draaide vorig jaar enige maanden zonder de vereiste papieren De economische politierechter in Alkmaar hield enigszins rekening met de Koger en legde de helft van de boete in voorwaardelijke vorm op. Door deze veroordeling komt de Texelaar voorlopig met in aanmerking voor een nieuwe vergunning. Volgens de ondernemer kom hij, met het sei zoen voor de deur, daardoor in grote problemen Hij gaat in beroep tegen zijn vonnis (ADVERTENTIE) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: DOE HET ZELF MARKT drogisterij, parfumerie.fotohandd

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1