Cjroen Tjwartsjexelin het Droogte teistert landbouw en natuur Lege kolken en kale akkers Redder Theo Kooiman benoemd tot Ridder Verplicht kokkerellen voor personeel OSG Nieuwe brandweerauto investering ƒ434.359,- Examenstunt smakelijk afgelopen Raad heeft laatste woord moerbeek Informatiepost [molen Noorden forszel Bord Duistere brommer Openingsdatum luchtvaartmuseum bekend gemaakt VERDER TVT in dit i\ummer Programma Koninginnedag 2 Opvang zeehonden niet meer nodig 3 30 jaar bedrijvigheid aan de Maricoweg 5 Schuurfeesten aan regels gebonden 5 Gerestaureerde stolp in Waalder museum 5 E-pupillen De Koog 2e keer kampioen 7 Vergadering TVO: weinig vuurwerk Steiger was wel goed Extra geld voor herstel monumenten Twee kandidaten directeurspost Ontsnapt hert in de dennen TEXELSE^COURANT GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11077 VRIJDAG 26 APRIL 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv krkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS LnEMENTSPRIJS ƒ54,55 PER HALF JAAR. LOSSE NUMMERS ƒ1.50 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20. fax 31 41 11 B.g.g. 06 - 53 16 86 57, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. 31 72 66 |>lken staan nagenoeg droog en akkers bieden een schrale Inblik. Kortom, het is droog. De eerste vier maanden van jaar is er slechts 94 millimeter regen gevallen, terwijl Irig jaar in dezelfde periode bijna driemaal zoveel viel. Het Wste half jaar was het verschil zelfs 425 mm. Landbou- fers maken zich op voor een matig groeiseizoen en natuur- fheerders houden hun gortdroge terreinen angstvallig in It oog. Het gevaar voor brand loert. il uitblijven van regen is merkbaar |n de grondwaterstand. Lag die vo- ïjaar tussen de 50 en 60 cm bene- n het maaiveld (er viel van 1 okto- |r'94 tot 1 april'95 587 mm), nu zit J water bi|na op anderhalve meter Ipte In dezelfde periode viel nu 162 nterschap Hollands Kroon zag de ïogte op tijd aankomen en scha lde al vroegtijdig over op het ■merpeil Door tijdig het water op te ■twen, is het peil in de sloten vrijwel |eral op de zomerstand gebracht, it niveauverschil tussen zomer- en Jiterstand bedraagt ongeveer 20 In de volle sloten is een flinke Iterbuffer aanwezig, waardoor het Indwaterpeil kan stijgen. De wor- |s beschikken hierdoor eerder over tater. Om te voorkomen dat het wa- Bwegstroomt spuien sommige ge ilen geen water meer. In de Prins |ndnkpolder gebeurt dat o a. nog om het zoute kwelwater af te leren Jtdbouwers in De Westen en om- '■eken kunnen in de toekomst voor- Het gebouwtje bij de molen van Het orden wordt ingericht als lormatiehuisje. Het initiatief daar- fe is genomen door de Vereniging lollandse Molen, die het gaat in- jhten en beheren. Er komt infor- e over het waterbeheer van de leider en de functie van de molen. !en en ander wordt met een ma- plte verduidelijkt. Verder komen er brmatieve panelen aan de wand, Bann ook de gebieden van Natuur- fnumenten worden beschreven. Talisatie van de informatiepost kost D 000 - Waterschap Hollands on draagt 25.000,- bij en de Ver- Igmg Hollandse Molens ƒ10.000.- Je rest wordt betaald door de ge- jente en de provincie. Het touwtje is eigendom van het Iterschap, die het beschikbaar stelt |n de initiatiefnemer Waren geleden werd je bij het ver- faten van de veerboot aan 't Torntje direkt geconfronteerd fet drie artistiek beschilderde torden.Welkom op ons eiland, P>aar bedenk, onze wegen zijn P'ef berekend op snelverkeer!" Fen geweldige vondst, die eigen- T verdere maatregelen overbo- bad moeten maken.Helaas pn die borden verdwenen en bij pommige mensen voor hun kop f aland. Daarom gaan we vrolijk ferdermet landschapsvervuiling infoborden, rotondes, drempels, tuilen enz.) en pakken de fërteersproblemen met bij het Pe9'n, maar pas bij het eind aan Vo/c heel wat jongeren lopen met fen bord voor hun kop, al dan uet vertroebeld door drugs en fcohol. Met als resultaat bloede- I®8 inbraken en afgerukte vin- TPers. symbool van jeugdige on- fërschilhgheid. Stom zo'n bom v/e bovendien nog bestemd Jouzijn voorde Meierblis. Stel |p voor' Je zou ze toch... Horszei deel hebben van het plan om gezui verd rioleringswater door dit gebied te leiden. Momenteel wordt dat via pol der Het Noorden afgevoerd naar Zee Akkerbouw Ondanks de droge akkers is de op komst van de akkerbouwgewassen volgens landbouwvoorlichter Jan Koolhof gemiddeld genomen goed. ,,De zomergranen, bieten en aardap pels kiemen goed, tenminste daar waar de grond goed is klaargemaakt. Want het steekt van het jaar wel erg nauw Zaad moet op een vaste bo dem liggen, zodat het cappilaire wa ter vanuit de ondergrond goed tot in de bovenlaag kan doordringen Door het uitblijven van regen moeten de gewassen het nu volledig van het bodemwater hebben. Maar dat zit dus nog bijzonder diep Voordeel is dat door de strenge win ter de aarde goed is doorgevroren en er minder kluiten zijn De gewassen kunnen goed wortelen. Problemen verwacht de voorlichter misschien bij gewassen met fijne za den, zoals witlof en winterwortelen. ,,Die worden erg oppervlakkig ge zaaid en dat kon wel eens lastig zijn voor het kiemen en de beworteling." Landbouwer Cor Witte van Agnes hoeve maakt zich nog geen grote zorgen ,,Nu gebruiken de gewassen nog weinig vocht en de grond is nu goed te bewerken Maar zodra de aardappels erin zitten, mag het voor lopig wel regenen." Grasgroei Door de droogte komt de grasgroei maar langzaam op gang. Liepen de koelen vorig jaar al geruime tijd bui ten. in 1996 staat het melkvee nog op stal. Hoewel 1995 een groeizaam jaar was, raken de boeren toch hier en daar door de wintervoorraad heen. Het schrale voorjaar heeft vooral schapenhouders op kosten gejaagd Door gebrek aan gras moeten ze va ker een beroep doen op de voerzak. Bloembollen Aanhoudende droogte kan vooral nadelig uitpakken voor de bloem bollen. die hier en daar in bloei ko men. Vooral narcissen, tulpen en hyacinten maken rond deze tijd veel (blad)massa Anders dan collega's aan de vastewal kunnen de telers op het eiland hun gewassen met be sproeien. Hun bollen zijn dus volledig afhankelijk van het vochtleverend vermogen van de bodem. Als de Lees verder pagina 5 Een 20-jarige brommerrijder uit Den Burg reed vrijdagavond zonder licht en zonder verzekeringsplaatje over de Schilderweg Hij werd aangehou den en de bromfiets werd meegeno men naar het bureau. Hij bleek met verzekerd en flink opgevoerd Velen zullen zich afgevraagd hebben of het luchtvaartmuseum de poorten wel zou kunnen openen voor het zo merseizoen. De strenge winter heeft de bouw van de nieuwe zweefvlieg- club-hangaar ernstig vertraagd en pas als die ruimte in gebruik is geno men, kan het museum worden inge richt. Volgens de betrokkenen is een groot deel van de achterstand ingelopen en hebben de museumvrijwilligers een huzarenstukje verricht. De opening is gepland op 17 mei. Droog of niet. de pootaardappelen gaan de grond weer in. Op de foto is landbouwer Cor Witte van Agneshoeve in actie. (Foto Gerard Timmerman) Wegens zijn verdienste voor het reddingwezen is Theo Kooiman uit De Koog vandaag benoemd tot Ridder in de orde van Oranje- Nassau. Kooiman, 33 jaar vrijwilli ger bij de KNRM, kreeg het lintje rond de middag op de revers ge speld door burgemeester Van Rappard. Theo Kooiman Personeel van de openbare scho lengemeenschap De Hogeberg werd gisterochtend gedwongen om razendsnel voor bijna de hele school een koud buffet te maken en daarbij tevens te zorgen voor versiering en muzikaal entertain ment. Die dwang ging uit van de leerlingen die op het idee waren gekomen om deze opdracht bij wijze van examenstunt te geven. De leerkrachten en het andere perso neel werden gisterochtend letterlijk met de opdracht overvallen. Gemas kerde leerlingen kwamen in het derde uur de lokalen in en sommeerden de leerkrachten naar de aula te gaan. Daar kregen ze horen dat ze binnen drie uur een koud buffet moesten klaarmaken en in de aula opdienen. Geld was er vri|wel niet voor beschik baar, zodat ze Den Burg in moesten om winkeliers en andere goede rela ties tot sponsoring te bewegen. De dwangarbeid werd in drie ploegen uitgevoerd Eén ploeg hield zich be zig met versieren van de zaal en wist daarvoor de benodigde bloemen te veroveren bij bloemisten, een andere groep moest zorgen voor het enter tainment en huurde daarvoor de oud- leerlingenband ..Make ends meet" in en de kookploeg moest dus kokke rellen met gebietste ingrediënten en geleend servies en bestek. Het personeel vatte dit alles vrolijk op als een uitdaging en ging efficiënt aan het werk Ruimschoots op tijd ston den de gevulde borden klaar zodat de maaltijd klokslag één kon begonnen Personeel en leerlingen zaten broe derlijk aan de tafels en lieten het zich goed smaken. Toen de borden leeg waren zat de taak er voor het perso neel met op, want ook de afwas was bij de opdracht inbegrepen De hele stunt verliep zonder wanklanken, zo als meestal op de OSG Alsof hel voor hen dagelijks werk was. bereidden de leerkrachten een uitstekend koud buffet voor een groot aantal consumenten. (Folo Harry de Graal) Kooiman (54) werd op 1 maart 1962 vrijwilliger bij de reddingmaatschappij en bouwde een lange staat van dienst op binnen de vrijwilligersorganisatie. In die periode bekleedde hij verschil lende functies. De wijze waarop hij zich inzette bij reddingen, oefeningen en evenementen verdient waardering en respect, prees de burgemeester ,,Een voorbeeld en inspiratiebron, die bijdroeg aan de motivatie van de ge hele ploeg.' Kooiman nam deel aan 130 reddingsoperaties en bracht daarbij 72 mensen behouden aan land. De belangrijkste reddingsacties die Kooiman op zijn naam heeft staan zijn die bij de vermissing van de viskotter UK 233 Maartje op 23 februari 1967 Het was een tamme bijeenkomst, de TVO vergadering die gistera vond werd gehouden. Zo'n 25 le den waren getuige van het af scheid van bestuurslid Wim Mets, die voor vele jaren inzet werd geëerd met een gouden speld van het Midden- en Klein- Bedrijf. Bestuursleden Joke de Boer en Koos Bremer werden herkozen. Het TVO- bestuur werd met unanieme instem ming van de aanwezigen uitgebreid met Jaap Boon (Texgro), mevr A. Arends (Worsteltent) en J. Blekkenhorst (Albert Heijn), waarvan alleen de laatste naar De Verrekieker op de haven van Oudeschild was gekomen. Voorzitter Ko Vinke gaf een uitleg over de plannen die leven om de or ganisatie van TVO aan te passen. Onderdeel daarvan is de vorming van vier secties op gebied van bouwnij verheid. detailhandel, ambachten en diensten en toeristische diensten De bedoeling is dat deze afdelingen ge heel zelfstandig opereren Ze vallen onder een algemeen bestuur dat dient te bestaan uit een voorzitter en twee vice-voorzitters. ,.De wens is dat TVL, Horeca Texel en de gezamen lijke landbouworganisaties zich ook als secties aansluiten", aldus Vinke Los hiervan staat de vorming van stuurgroepen, die eigen activiteiten hebben ..Dat loopt dwars door de verschillende branches heen aldus de voorzitter Er is inmiddels een VVV promotie stuurgroep, onder voorzit terschap van Jook Nauta. TVO zal onderzoeken of er genoeg draagvlak voor het plan Is bij onder nemers, alvorens er meer energie in wordt gestoken. De bijeenkomst werd besloten met een presentatie door de TOV over het project „Ter Reede van Texel", De Arbeidsinspectie heeft het onder zoek naar het bedrijfsongeval dat op De Krim plaatsvond bijna afgerond Duidelijk is dat de steiger, waar de 52- jarige Cocksdorper vanaf viel, wel deugdelijk was. De man heeft waar schijnlijk een misstap gemaakt. Hij had een hersenschudding De truck van de wipperploeg zocht langs alle strandslagen naar schip breukelingen of overblijfselen van het schip Er werd wrakhout, vismateriaal en een gedeelte van de stuurhut ge vonden. Geen van de opvarenden kon worden gered De redders waren bijna negen uur onafgebroken in touw. Van 3 op 4 november 1970 kwam de wipperploeg in actie na een nood signaal van de Cypriotische koop vaarder Rigel. De redders haalden meerdere schipbreukelingen uit het water. Bij de stranding van het Britse jacht Copain op 7 augustus 1985 waren het de redders die het schip vlot wis ten te trekken. Op 25 november nam Kooiman af scheid van de KNRM Door forse overschrijding van de restauratiekosten van De Schans en de NH kerk in Den Burg. moet de gemeente het beleidsplan bij stellen. Hierdoor zullen voor res tauratie van woningen en schapen boeten de komende jaren weinig gelden beschikbaar zi|n. Om de restauratie van deze grote monumenten toch te voltooien over weegt het college hiervoor ruim een miljoen gulden te reserveren Een belangrijk deel van dit bedrag dient ter voorfinanciering van een Rijks subsidie die later beschikbaar komt. Restauraties van de torens van het Hoornderkerkje, het Zeemanskerkje en de Hervormde kerk in Oosterend, zijn gepland in 1998. 1999 en 2000 De twee kandidaten voor de directeurszetel van het Nioz hebben dinsdag een presentatie gehouden voor de medewerkers van het insti tuut Het zijn de huidige interim directeur Jan de Leeuw en de Engels man Richard Dingle, die betrokken is bij British Antarctica Survey. Deze week heeft het bestuur zich over de benoeming gebogen en daarna is het de beurt aan het over koepelende NWO In de Dennen in de omgeving van camping Het Woutershok is gis teren meerdere keren een hert gesignaleerd. Het is een vong jaar geboren hinde, die ontsnapt is uit het hertenpark van de fami lie M. Ott aan de Rozendijk. In het park horen acht herten thuis, die erin de nacht van dins dag op woensdag j.l allemaal vandoor gingen omdat iemand bewust of onbewust de poort had laten open staan. De dieren kon den al weer snel worden opge spoord. meegelokt en ingesloten maar een van de jonge hindes schrok en ging er vandoor. Zo lang het dier met is gevangen moeten wandelaars er dus op bedacht zijn dat ze een hert kun nen tegenkomen en het verkeer moet rekening houden met over stekend grootwild. Als het niet snel lukt het dier op normale wijze te vangen, zal een expert worden ingeschakeld die er met een verdovingsgeweer op af zal gaan. De raad beslist binnenkort over een nieuw blusvoertuig. Dankzij de vier wielaandrijving is de brandweerauto zowel inzetbaar in de dorpen als in moeilijk begaan bare natuurgebieden. Met de aan schaf is een bedrag van ƒ434.359,- gemoeid. Deze aankoop heeft ove rigens niets van doen met de ladderwagen die onlangs in de publiciteit kwam. Het nieuwe voertuig vervangt de oudere Mercedes 647, die in 1977 werd aangekocht. Bij de brandweer is langdurig en vakkundig nagedacht alvorens het tot een keus voor het nieuwe voertuig kwam. De voertuig- commissie van de vrijwillige brand weer, waarin alle disciplines binnen het korps zijn vertegenwoordigd, be sloot eensgezind tot de aanschaf van een Mercedes 1124 AF. De commis sie maakte een programma van eisen waaraan de auto moest voldoen. Het voertuig werd uitgebreid beproefd en om helemaal zeker te zijn kwamen zelfs brandweerkorpsen uit onder meer Zandvoort naar Texel om dit specifieke type te demonstreren. Wegens de geschiktheid voor het ei land, de prijs, de levertijd en de servicemogelijkheden kreeg de Mercedes de voorkeur. Afgezien van de 4-wielaandrijving heeft de wagen een tankinhoud van 3.000 liter. Dankzij een efficiënte hoge- en lagedruk spuitinstaliatie, kan daarmee effectief worden geblust. Een minimaal watergebruik is gunstig voor het milieu Letsel De wagen heeft verder een automa tische ladderinstallatie Brandweerlie den hoeven met meer bij nacht en ontij op het dak van de wagen te klim men De auto is uitgerust met elektri sche haspels met slangen van 90 meter lengte. Verder voldoet het voertuig aan de jongste Arbo-eisen, zodat de kans op letsel voor de brandweerlieden minimaal is „Een beest van een auto", aldus brandweercommandant Jongeneel De aanschafkosten wil het college deels dekken uit de meevaller bij de verbouwing van het dorpshuis van Den Hoorn. (ADVERTENTIE) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: meubelhandel en interieurverzorging b v

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1