St. Jan voelt zich thuis in Lindeboom Vijftig jaar aan Texel verslingerd ^Wullepeweid: Zenuwen spelen op in sfeervol theater Yï *- Agenda E TEXELSE COURANT Herdenking van kroonvaarders Vier bands in Time Out Excursies van Vogelwerkgroep Afl. 8: Al veel zomergasten teso Zwitserse muziek op de veerhaven DINSDAG 30 APRIL 1996 De Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappi| (KNSM) heeft een vereniging van ex- employées die „De Kroonvaarders" heet. Deze instantie houdt ieder jaar op 4 mei een herdenking bij het Scheepvaartmuseum in Amsterdam, ter nagedachtenis van de collega's die in de Tweede Wereldoorlog zijn - omgekomen. Op Texel zijn ook oud-werknemers van de KNSM gevestigd. Maar niet al hun adressen zijn bekend bij De Kroonvaarders Ze worden echter wel uitgenodigd voor de herdenking die om 14.30 uur begint. Voor meer infor matie kunnen belangstellenden bel len naar Aad Schol via 0227-57 73 90 Vrijdag 10 mei treden er maar liefst vier bands op in Time Out. In het voorprogramma spelen twee debuterende bands. Deze bands zijn de eerste die met behulp van de Popschool Texel een eigen re pertoire hebben samengesteld. Beide bands spelen naast covers ook een eigen compositie. Op één of twee na zullen de bandleden voor het eerst een podium betre den. Chicken's Squad speelt punk en grunge (Dog Eat Dog en Nirvana) De band bestaat uit Tieme Bakker (zang gitaar) Justin Segerink (gitaar), André de Ridder (bas), Johan Hm (gitaar) en Jeroen Meedendorp (drums). Power Elmo speelt o a. hardrock (Guns 'n Roses) en bestaat uit Hidde Nieuwland (saxofoon), Martijn Kuiper (drums/gitaar). Jan Wassink (saxo foon/drums) en Melle Oosterhof (drums). Daarna speelt Djawi, de band van Marieke Brommersma, Margreet Dreesens en Jose de Bloois, bekend van Texelpop. Zij zingen en spelen covers van golden hits. De hoofdact is Make Ends Meet, een driemans formatie met Stones- en Doors nummers. tolga During (gitaar/zang), Tom Witte (drums/zang) en Matthijs Albers (bas/zang) vormen de bezet ting. Aanvang precies om 20.00 uur. Einde optreden 24 00 uur De entree is gra- tis. De Vogelwerkgroep houdt voor de leden zaterdag een excursie naar de Fienweid De aanvang is 09.00 uur Er kunnen slechts een beperkt aan tal deelnemers mee, dus vooraf op geven is noodzakelijk. Op 15 mei gaan de leden naar de Korverskooi. Deze trip begint om 19.30 uur en vergt ook vooraf aan melding Er kan worden gebeld naar W Witte, telefoon 31 31 28 Lia Coutlnho (midden), bedreigt Noor ten Camp (links) en Lies Smit. Toneelvereniging St. Jan is weer thuis. Terug in de schouwburgzaal van De Lindeboom. Weliswaar heeft de familie Stiekema de ver bouwing nog niet geheel afgerond, de zaal ademt al de sfeer van een intiem theater. In de twee eenak ters wisselden spanning en humor elkaar zaterdag af. De thriller ..Re constructie" kwam door de zenu wen tekort tot z'n recht, de kome die „Tussen soep en dessert" stond als een huis. Er moest de afgelopen week hard worden gewerkt om de schouwburg zaal geschikt te maken voor de uit voering. Wat bijna niemand had ver wacht, kregen werklieden en schoonmakers precies op tijd voor elkaar. De Schouwburgzaal was er klaar voor De ruimte oogt na de ver bouwing een stuk intiemer doordat aan de zijkant een cafeetje is ge bouwd en achterin een regiekamer met daarboven een balkon Van avond speelt de Klapband het slot- concert en aan het eind van deze week wordt de zaal in gebruik geno men als discotheek Reconstructie Voor de spelers van St Jan was het ruime podium een verademing. De sjieke huiskamer van Margaret Akers is plaats van handeling in de thriller Reconstructie' De gefortuneerde vrouw is lid van een liefdadigheids- club Tijdens de bijeenkomst wordt ze echter ontmaskerd als een vrouw die is vrijgesproken voor poging tot ver giftiging van een medelid. De confron tatie tussen de twee rivalen moet voor de nodige spanning zorgen Lia Coutinho kroop in de huid van de verbitterde vrouw des huizes, die haar man is kwijtgeraakt Met gevoel voor drama gaf ze uiting aan de emo tie van iemand die de hand aan zich zelf wilde slaan. Tegenspeelster Ingrid Koorn, had de rol van de hau taine Paula Stebbmg Ze speelde een arrogant type, dat totaal geen mede lijden liet blijken voor de vrouw met wier man ze het had aangelegd. Joop Jonk, die de schichtige vriendin wat ludiek vorm gaf, kreeg de lachers op haar hand. Loes Smit en Yolanda Legierse (van de Duinkanters) die twee clubdames uitbeeldden en debutante Noor ten Camp (de werk ster) gaven goed gestalte aan deze typetjes. De regie was in handen van Paul van Hoof en Aris van Zeylen en de hulpregie bij Gooitzen Kedde Doordat souffleuse Janny de Haan veelvuldig bijstand moest verlenen verliep het spel wat stroperig, ten koste van de spanning in de thriller Tragiecomedie Een directeur van een groot bedrijf heeft drie weken in Rome doorge bracht met de vrouw van een mede werker. Als ze weer terug zijn, neemt de man zijn echtgenote mee uit eten De vrouw, een echte zuurpruim, ver moedt iets. Het toeval wil dat zijn jonge mmares met haar man in het- Omdat Adriaan en Sytske Di|ksen met vakantie zijn zal ik deze week en volgende week deze vogelrubriek schrijven. Verscheidene mensen hebben mij de afgelopen week ge beld, niet alleen om „eerstelingen" en zeldzaamheden te melden, maar ook om mij raad te vragen over moeilijk te herkennen vogels. Gierzwaluwen Om te beginnen met de kop van de vorige aflevering (Waar blijft de Gier zwaluw?) 25 april zag Jaap van der Meer bij het NIOZ de eerste gier zwaluw. Zelf zag ik er twee op 22 april, maar dat was in Zaandam Hoe wel het daar vandaan niet meer dan een uurtje vliegen is naar 't Gouwe Boltje, hebben ze er dus drie dagen over gedaan. Koor completer De afgelopen week is het zangvogel koor met de aankomst van gras mussen en braamsluipers een stuk completer geworden Woensdag had ik beide soorten nog niet gehoord, maar donderdagochtend toen ik een wandeling maakte in de Nederlan den, hoorde ik ze overal zingen. De grasmus en braamsluiper lijken sterk op elkaar, in het Engels heten ze dan ook Whitethroat en Lesser Whitethroat, maar ze zingen totaal verschillend De grasmus heeft een opgewonden krassend lied, dat hij van bovenuit een struik of vaak ook vliegend van struik naar struik laat horen. Van de braamsluiper hoor je vooral het einde van zijn zang. een luide ratel Alleen als je dichtbij staat hoor je dat aan de ratel een zacht gebrabbel voorafgaat Ook de koekoek is er weer volop: ik kreeg een eerste melding van 22 wordt vaak verraden door groepjes vogelaars met kijkers en telescopen, maar het mooiste is toch zelf zo'n zeldzame piet te ontdekken. Zo zagen Mart Zijm en zijn zoon Christof de 24e in de Nederlanden een hop. en voor zover ik weet wa ren zij de enigen Er worden elk jaar wel een of enkele hoppen op Texel waargenomen. Voor ons is een hop een vogel van zuidelijke streken maar daarin ver gissen we ons. Ze broeden ook langs de Baltische kust, tot bij St.Petersburg zelfs Hun voedsel bestaat voorna- zelfde restaurant dineert De ene na de andere ontboezeming volgt Het tafereel wordt gadegeslagen door een bedaarde ober In „Tussen Soep en Dessert" van Allen Ackbourgh stond humor van de bovenste plank op het menu, met uitstekend acteer werk en gevoel voor timing. Duidelijk was dat het hier om en/aren hoofdrolspelers ging. Routinier Aris van Zeylen acteerde alsof het uit de losse pols kwam. Ongedwongen zelfverzekerd en met gevoel voor mimiek gaf hij als Mr. Pearce tegen wicht aan de Mrs. Pearce De over spelige directeur had het volledig bij haar verbruid en dat was goed te merken aan haar kortaangebonden tafelmanieren Rika Rijk-Anema op en top een gefrustreerde echtgenote, die haar ergernis met onder stoelen of banken steekt Het samenspel was een vermaak. Aan de andere tafel dineerden Kees Zwaan en toneelechtgenote Eline Gerats die nieuw is in de gelederen van St. Jan De man is helemaal op gegaan in zijn werk Zijn vrouw com penseert het tekort aan interesse met haar escapades. Maar zelfs als ze haar overspel opbiecht, maakt hij zich nog zorgen over zijn baan. Het duo oogde rolvast en met gevoel voor expressie Als ober zorgde Ruud Beers voor vermakelijke intermezzo's. Zonder een spier te vertrekken, onderging hij de echtelijke ruzies. Zijn opmerkingen waren minstens zo droog als de witte wijn die hij opdiende Beers werd bij gestaan door serveerster Silvia Toe- bak, die van de Vriendenkring een uitstapie naar St. Jan had gemaakt Het stijlvolle decor, de soepele over gangen en stemmige muziek, maak ten de eenakter compleet. Dinsdag 30 april Texel vied koninginnedag Zie het programma in de vorige krant In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Toy Story" om 16 00 uur „De Boefjes", om 18.30 uur „Money Train" en om 20 45 uur „Heat" Vanaf 20.00 uur concerteert de Zwitserse volksmuziekgroep Kapella Oberalp" voor het Haven restaurant van 't Horntje Woensdag 1 mei Een „Vroege vogelexcursie" wordt gemaakt naar De Geul tussen 6.00 en 8.00 uur. Kosten f7,50. Aanmel den bij EcoMare In de Waddenwinkel in de Wilhel- minalaan begint om 10 00 uur een kinderwaddendag voor jeugd van 6 tot en met 14 jaar. Kosten f7,50 inclusief wadexcursie. Voor na dere informatie en inschrijving kan men terecht in de Waddenwinkel. Cinema Texel draait om 14 00 uur Toy Story", om 16.00 uur „De Boefjes" en om 20 45 uur „Heat". Tussen 20.00 en 22.00 uur kan worden meegedaan aan een avondprogramma van EcoMare Vogels in de duinen". Kosten f 10,- Donderdag 2 mei In de Waddenwinkel begint om 10 00 uur een waddendag voor kinderen van 6 tot en met 14 jaar Kosten f7.50-inclusief excursie Voor nadere informatie en inschrij ving: de Waddenwinkel in de Wil- helminalaan Van 4 00 tot 16.00 uur wordt een wadexcursie gehouden bij De Cocksdorp Aanmelden bij EcoMare; kosten f7,50 per per soon. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Toy Story', om 16.00 uur „De Boefjes", om 19,00 uur,,Toy Story" (Engelse versie) en om 20 45 uur „Heat". In de Ferrever-zaal wordt van 19 00 tot 21 30 uur de eerste avond van het open Texelse kam pioenschap tafeltennis gehouden. Van 20 00 tot 22 00 uur kan wor den deelgenomen aan het EcoMare-avondprogramma „Vo gels in de duinen" (met toelichting m het Duits) Aanmelden in EcoMare, kosten f10,- Vrijdag 3 mei In Cinema Texel wordt opgetreden door de groep Samba Salad (spek takel met vijf muzikale clowns) met het programma Yemaya. aanvang 14.00 uur. Entree f 10.-. De wielervereniging houdt een tijd rit. Start bij de voormalige PEN- centrale om 18.15 (jeugd) en 19.00 uur (senioren). In manege Akenburg wordt de eer ste algemene ledenvergadering gehouden van de multifunctionele Ezelvereniging i a aanvang 20 00 uur. In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Toy Story" (Engelse versie) en om 20.45 uur Heat". In café De Karseboom wordt een Jiddische avond gegeven - benefiet voor de Israëlische politie. Met medewerking van het Karsekoor, Jan Wolkers, TWO en Frans en Lies. Aanvang 21 00 uur. Zaterdag 4 mei De Vogelwerkgroep maakt om 9.00 uur een excursie naar Thijsses Fienweid bij Dijkmans huizen (alleen voor leden). Van 10.15 tot 15.00 uur wordll Texel '94 pupillentoernooi gehj den met 420 deelnemers In Cinema Texel draait om 14 uur „Toy Story", om 16 00 uur, Boefjes", om 19 00 uur dé Engel versie van ,,Toy Story" ens 20 45 uur „Heat" Bij zwembad Molenkoog gaal 16 00 uur een 1 /8 triatlon van sU Op de begraafplaats van Georgiers wordt om 17.00 uure herdenking gehouden Aan de dijk bij de asfaltfabriei van 18 00 tot 20.30 uur eenspo viswedstrijd. De herdenking van de gevallen van de Tweede Wereldoorlog gmt om 18 45 uur met een saus komst in de Hervormde kerk v Den Burg, gevolgd door eensl tocht naar de monumenten van algemene begraafplaats m, kranslegging aldaar Extra afvaarten (halfuursdiei® vrijdag 3 mei en zaterdag 4 (afvaart 9 35 van Texel tot en afvaart 16.05 van Den Helde| Ook op zondag 5 mei (alvai Texel 13.35 tot en met afvaart Helder 20 05 uur) Hoogwater te Oudeschildl Di. Wo Do. Vr. Za. Zo Ma. Di. 6.35 7.44 8.46 9.36 10.15 10 56 11.25 11.40 18.55 ui 20.05 ui 20.50 u.l 21.34u I 22.25».| 23.16» 23.45» I 23 57» Aan hel strand is het ongeveer een uur a I der hoogwater De zon komt 5 mei opcnl 6 01 u en gaat onder om 21 11 u., 3re| volle maan 4 mei springtij Gerard Timmerman Silvia Toebak. Aris van Zeylen. Ruud Beers en Rika Ri/k-Annema in „Tussen Soep en Dessert Opvallend zijn de grote aantallen (dui zenden) zwarte zee-eenden voor de kust, vogels die nog ver naar het noorden moeten om te broeden Leuk zijn ook de kleine plevieren die in Waalenburg werden gezien. Geen broedvogel van Texel (tot nog toe1). Goed nieuws is de roerdomp in het westelijke Horsmeertje, die de strenge winter overleefd heeft. Hope lijk is er nog een partner om de Texelse broedvogelstand te handha ven In de Muy is de tol die de winter onder de blauwe reigers geheven heeft, goed vast te stellen: vorig jaar 16 paar, nu nog maar 10. Drukte van belang In de vogelwereld is het nu een drukte van belang Overal zitten vogels te broeden, de eerste jonge grauwe ganzen zijn al gezien, zangvogels zin gen volop. Kortom: er valt veel te genieten in Texel's natuur1 Tenslotte nogmaals mijn telefoonnummer' 318470. Sjoerd Visser (73) en Boukje Visser-Bijvoets (69) uit Bolsward vierden zaterdag een bijzonder jubileum: voor het vijftigste jaar waren zij op Texel. Sinds 1946 hebben zij telkens een of meer vakanties op het eiland doorgebracht, zonder ook maar één jaar over te slaan. Een record? „De wullepeweid op" is een mini-serie over de broedvogels die in het voorjaar op Texel arri veren. Hun komst, gedrag en verblijfplaatsen worden be schreven door vogelkenners Adriaan en Sytske Dijksen. Voor vragen, opmerkingen en tips voer gesignaleerde vogels hou den zij zich aanbevolen: tel. 31 92 31 of bij EcoMare tel. 31 77 41„De wullepeweid op" is een Texels sèèggie dat bete kent: op sjouw gaan, rond zwer ven. Doen, want Texel is in het voorjaar op z'n mooist! april Nachtegalen kun je met name in de bosjes in de Nederlanden aan het eind van de Muyweg horen zin gen Nu is het wachten nog op spot vogel, fluiter en wielewaal, vogels die meestal pas in mei aankomen Wel hoorde ik vrijdag van onze logees dat ze in de Slufter een geel met zwarte vogel met rode snavel hadden ge zien, die ze aan de. hand van een vogelboek als wielewaal determineer den, maar 26 april is extreem vroeg Maar toch, niets is onmogelijk Hop en andere rariteiten In deze tijd van het jaar kunnen we op Texel ook allerlei zeldzame vogels tegenkomen. Hun aanwezigheid melijk uit grote msekten en hun lar ven. die ze o.a uit mestvaalten peu ren Vandaar oude volksnamen als schijthaan en stronthaan. Vroeger hebben in Nederland ook hoppen gebroed, maar nu gebeurt dat nog maar incidenteel. Andere bijzondere gasten waren: een mormelplevier in het duin bij de vuur toren, twee ooievaars bij De Cocksdorp (eerder in Waalenburg), een Europese kanarie een grote burgemeester, enkele zwarte wou wen en een slechtvalk. Andri Binsbergen ,l.„i Sw.l, .'tl h„.in Mul Het begon destijds met familie bezoek Sjoerd en Boukje logeerden bij de familie Maas, die in de Graven straat in Den Burg een groentenzaak had. Omdat er vlak na de oorlog nog geen autobussen waren, kwamen ze met de taxi over de Afsluitdijk en wer den na aankomst in Oudeschild met een veewagen naar Den Burg ver voerd. De terugtocht naar Friesland verliep ook bijzonder met de „Mars diep" rechtstreeks van Oudeschild naar Harlingen. De kennismaking met Texel was zo goed bevallen dat ze de volgende sei zoenen terugkwamen Na een aantal jaren gastvrijheid bij de familie Maas, hadden ze diverse andere onderko- Liefhebbers van Zwitserse volks muziek kunnen vanavond vanaf 20 00 uur terecht op de veerhaven, op het pleintje voor het haven- restaurant. Daar verzorgt de „Schweizer Kapella Oberalp" een openluchtconcert. mens, zoals „Anthonius" van de fa milie Witte in Gerritsland dat met een andere familie in zijn geheel werd ge huurd Nu verblijven ze voor het vierde jaar een der bungalows van „Dennenoord" aan de Grensweg: Zo mogelijk zitten ze daar twee keer per jaar, in lente en herfst Het echtpaar heeft wel eens a'fc, vakantiebestemmingen gepro: ah „We zijn enkele keren in het t-ftiai land geweest: Engeland. Duilsl Italië en Luxemburg. Daar was prachtig, maar we trokken d' daarop steeds weer naar Texel houden van de natuur en de ru: we fietsen en wandelen graag. 0 Texel voor ons een ideaal ómdat het zo makkelijk me! de bereikbaar is", zegt Visser, diets zestigste een administratieve! had bij het gasbedrijf van Bols* De kinderen van het echtpaar Vr werden ook al gauw door hel Te virus besmet. Ze komen regel' )le op het eiland. Zoon Peter maalï [91 gelegenheid van het gouden?|let jubileum een lied „Land van dut voetstappen" dat werd gezoni dens een feestelijke bijeenkomsj zaterdag in Theodora-hoeve gehouden •FotoW Het echtpaar Visser-Bijvoets.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 2