Firma Rab blikt terug op vooruitzien Texels grootste particuliere werkgever bestaat 75 jaar Friese kunstenaar voelt zich herder van kudde beelden Crótalo slaat zich goed door Spaans koorwerk Openhartig jubileumboek over actieve Rabbianen TEXELSE couRANT «°e at Ti t\ Waddenroute op fietsdag Team Strandplevier wint Koogel bokaal DINSDAG 30 APRIL 1996 ril'?!!: Rab bestaat 75 jaar. Dat is niet zómaar een jubileum want het gaat hier om een miljoenenbedrijf dat 106 mensen in dienst heeft en zich daarom de grootste particuliere werk gever van Texel mag noemen. Daarbij is dit familiebedrijf zeer divers, zodat praktisch alle Texelaars er af en toe of zeer regelmatig mee te maken hebben. Het concern omvat niet alleen een groothandel in bouwmaterialen voor professionele afnemers, maar houdt zich ook bezig met de ver koop van keukens, tegels, parket en sanitair, exploiteert een beton- centrale. heeft een groothandel in olieprodukten en exploiteert tank stations. Ook drie Gamma bouw markten horen tot het Rab-con- cern. De activiteiten zijn ondergebracht in maar liefst 16 be sloten vennootschappen met ves tigingen in Oudeschild, Den Hel der, Schagen, Alkmaar en Harlingen. Rab zit dus met alleen op Texel. Met de overname van bouwmaterialenhandel Eiland de Wild in Alkmaar kreeg het bedrijf in 1988 vaste voet op het vasteland. Dat was noodzakelijk omdat Texel als enig exploitatiegebied te be perkt en te riskant werd. Hoe hard die overkantse ontwikkeling is ge gaan blijkt onder meer uit het feit dat het merendeel van de werkne mers tegenwoordig op het vaste land zit. Toch blijft Rab Texel als moederland beschouwen. Daar zit het manage ment en daar zit ook de administra tie van het hele bedrijf Viering Uit puur praktische overwegingen heeft het gezamenlijke personeel het 75-jang jubileum op het vasteland gevierd Op 27 april was in Motel Akersloot een medewerkersfeest waarbii 190 mensen present waren. Morgen. 1 mei, volgt in De Lindeboom in Den Burg de officiële receptie waarvoor 500 autoriteiten, klanten en andere relaties zijn uitgenodigd. Bij die gelegenheid zal het herdenkings boek dat Rab ter gelegenheid van het jubileum heeft uitgebracht, worden aangeboden. Om nog meer mensen bij het 75-ja- rig bestaan te betrekken heeft Rab een kilometerspel uitgeschreven. Door in drie rondes vragen te beant woorden. kunnen kilometers worden verdiend De deelnemer met het hoogste aantal kilometers krijgt de eerste prijs: een vliegreis van een week voor twee personen naar het ei land Rab in Istrië plus f500.- zak geld De tweede en derde prijs zijn resp een fiets en een dinerbon Deelnameformulieren liggen ingaand morgen klaar bij alle Gamma- en Rab-vestigingen Historie Op 1 mei 1921 kocht de toen 28-ja- rige Jacob Cornelis Rab voor f5000.- het handelsbedrijf van zijn vader Jan Deze overname wordt beschouwd als het begin van het huidige concern. Maar eigenlijk is Rab als familiebedrijf veel ouder want voor die tijd hebben diverse generaties Rab zich met al lerlei vormen van handel, nijverheid en landbouw bezig gehouden. Ze speelden een opvallende rol binnen de Texelse gemeenschap, ook op maatschappelijk terrein Jacob C Rab liet in de 45 jaar dat hij directeur eigenaar was. het koopmanshuis uit groeien tot een gevestigde handel in brandstoffen en bouwmaterialen Bij zi|n afscheid in 1966 bestond het toen nog puur-Texelse bedrijf uit drie NV s met 40 man personeel, twee mobiele loskranen, zestien vrachtwagens en drie schepen. Hij had daar de handen vol aan Toch vervulde hij daarnaast diverse maatschappelijke functies Hij was dertien jaar voorzitter van het Groene kruis Texel, negen jaar voor zitter van de VVV, tien jaar commis saris van Teso en was ook voorzitter van de Doopsgezinde gemeente Hij was echter in de eerste plaats koop man in hart en nieren, die al tijdens zijn diensttijd voor zijn vader op zoek was naar handel, zoals blijkt uit be waard gebleven correspondentie Oudeschild Een van de eerste belangrijke hande lingen van Rab als zelfstandig onder nemer was de aankoop van ruim tien bunder grond achter de dijk ten zui den van Oudeschild, waar hij loodsen liet bouwen die nu nog onderdeel zijn van het Rab-concern. Hier vestigde hij onder meer zijn N V. Beton- industne, die voortkwam uit de over name van het bedrijf Grimijzer in 1954 Rab bouwde aart de Slingerweg en de Haffelderweg woningen voor zijn personeel. Dat gebeurde voordelig door aannemers die hun schulden bij Rab op die manier konden aflossen Het ..straatje van Rab" was ontstaan. Rab had de tijd mee Hij profiteerde van de explosief gestegen vraag naar bouwmateriaal die voortkwam uit de wederopbouw na de oorlog, ruilverka veling en de ontwikkeling van het toerisme Tragiek Rab beschouwde zijn oudste zoon Jan als zijn opvolger. Deze kwam echter in 1938 op 17-jarige leeftijd bij een verkeersongeluk op de Schilder- weg om het leven. Rab heeft dit feit nooit kunnen verkroppen en droeg de zaak met tegenzin over aan de veel jongere zoon Ben waarin hij weinig vertrouwen had en dat in het open baar liet blijken. In een interview in de Texelse Courant antwoordde hij op de vraag wat voor nut het had voor hem als 71-jarige om in de zaak te blijven ..Ik wil de begrafenis met meemaken van wat ik zelf heb opge bouwd" Ondanks de slechte ver standhouding met zijn vader wist Ben, die in 1966 directeur werd, toch een stempel op het bedrijf te zetten. Nadat Jacob Rab in 1968 was over leden kon Ben zijn eigen beleid ont wikkelen. wat onder meer leidde tot het verplaatsen van de kantoren van het bedrijf van de Kantoorstraat in Den Burg naar de Heemskerckstraat in Oudeschild. De geschiedenis van het bedrijf maakt gestaag melding van nieuwe investeringen en uitbreidingen. Zoals de bouw van een olieopslagplaats met een capaciteit van meer dan 2000 kubieke meter ten koste van een half miljoen gulden, de oprichting van overkantse bedrijven omdat Texel voor het bedrijf een te wankele basis werd, de aanschaf van een auto met Hulo-kraan waardoor het moge lijk werd om door één man een lading van 8000 stenen te laden en op de bouwplaats te lossen, de aankoop van het transportbedrijf Bonne, de stichting van het 410 m2 grote bouwmformatiecentrum om ook par ticulieren als klant aan te trekken en de vestiging van een Gamma-bouw markt in Oudeschild later ook in Harlingen en Schagen. Directie-duo In 1991 ging Ben Rab de leiding van het bedrijf delen met zijn zoon Jan Jacob en .buitenstaander" Paul Krugers en in 1993 trok hij zich terug, al bleef hij als president-commissaris bij de het concern betrokken Concurrentie De twee directieleden die elkaar ieder met hun eigen capaciteiten harmo nisch blijken aan te vullen, staan nu aan het hoofd van een groot, regio naal bedrijf dal echter ook te maken heeft met grote concurrenten. Er wordt daarom voortdurend gewerkt aan verbetering van eigen diensten en produkten en er worden ook aan de mensen steeds hogere eisen ge steld. Expansie houdt daarbij aan dacht. Gestreefd wordt naar grotere omzetten in de oliehandel door uit breiding en overnames van benzinestations. Ook samenwerking met andere bedrijven wordt niet ge schuwd als het geld opleven Texel zelf staat ook het nod gebeuren. Actueel is de verpij van de Gamma van Oudeschit Den Burg. Mede daardoor onls Oudeschild ruimte voor een pende verbouwing, vernieuw herindeling, waardoor hel bedr totaal ander aanzien krijgt en door de diverse uit hun jasj groeide afdelingen hun vleugel nen uitslaan. rair ag Ter gelegenheid van het jubileum heeft Rab een bijna honderd pagi na's tellend boek laten uitbrengen, waarin de bedrijfsgeschiedenis wordt beschreven en waarin een goed beeld wordt gegeven van het Rab-bedrijf in zijn huidige vorm. Het is gemaakt door Wilhelmus („Pip") Barnard en Joop Rommets, die erin zijn geslaagd niet alleen het concern zelf boeiend te belich ten maar ook de samenhang met andere economische en maat schappelijke ontwikkelingen op het eiland. Daardoor is het een in teressant geschiedenisboek ge worden voor ieder die belangstel ling heeft voor Texel en Texelaars. Hoewel dehistorie van het huidige bedrijf in 1921 begon, hebben Barnard en Rommets ook een studie gemaakt van de „Rabbianen" die ver voor die datum op Texel actief waren Het begon al in 1791 toen de van Vlieland afkomstige Jacob Cornelis Rab op Texel huwde met Alida Bur ger, zo blijkt uit de compleet afge drukte stamboom en de beschrijving (met fraaie familieportretten en af drukken van oude advertenties) van de lotgevallen van de diverse gene raties Rab Vaak zijn jubileumboeken niet meer dan veredelde reclamefolders, waarin vooral melding wordt gemaakt van alles wat mooi en succesvol was. Het Jan Jacob Rab (rechts) en Paul Krugers vormen de huidige directie van het Rab-concern. (Foto Harry de Graal) boek over Rab „Terugblikke; vooruitzien" is wat dat betrefi verademing. Je leest ook oven mis ging. Openhartig wordt bj beeld verhaald over de spanri tussen Ben Rab en zijn verte gemakkelijke vader, over levera van Rab aan de Duitse bezen over het achteraf minder gein besluit om een enorm oliedep Texel te stichten omdat de geit* de verzekering had gegeven Texel nooit aardgas zou krijgt Veel spit» °jj Verder komen nagenoeg allele sche, financiële en menselijke^ ten van de Rab-geschiedemsa: orde. de ontwikkeling van helt merk, karakter en zienswijze va huidige twee directieleden, del- investeringen die in de loop ds zijn gedaan, de schepen die hi drijf in gebruik heeft gehad, de keling van het transport per gebouwen die het bedrijf in heeft gehad, de toekomstplans geschiedenis van het Gamma voetbaltoernooi waarbij Rabalsij sor jarenlang was betrokken, dj ditionele personeelsreisjes, automatisering („Van ganzeva chip") en zowel leuke als schik kende incidenten uit de b« geschiedenis passeren de rev. als het te water raken van ee cement geladen vrachtauto vs- veerboot De Dageraad in 195! De tee schrijvers hebben wekei gespit in de archieven van gera familie en Texelse Courant ent ten daarbij prachtige foto's, b en advertenties aan het licht mee het voor een groot deelt uitgevoerde boek informatie!; lustreerd. „Terugblik op voorid 75 jaar Rab' is in een oplal 1500 exemplaren gedrukt bija veld de Rooij en zal dcc] jubilerende bedrijf als rel geschenk worden gebruikt. Ijd ve- nr lai :ar ig; re als ble Da teksten die tot nadenken moeten stemmen Primitief? De beelden van Herman van de Brake doen sterk denken aan primi tieve kunst van negers, indianen, papoea's of zuidzeebewoners. Som mige werkstukken doen aan totem palen denken, andere aan vrucht- baarheids-en voorouderbeelden De maker is echter nooit buiten Europa geweest en is zich niet bewust van enige beïnvloeding uit verdere stre ken ,,lk doe wat mijn gevoel me ingeeft Als ik begin te hakken weet ik met wat het worden gaat", zegt hij. De uiteindelijke vorm wordt sterk be paald door de houtsoort en vooral door de vorm die het hout al heeft. Van de Brake gaat meestal uit van ronde stammen Die vorm is in het uiteindelijke beeld nog herkenbaër. want de kunstenaar hakt met meer weg dan nodig is. Het zijn bijna altijd menselijke figuren of gestileerde af leidingen daarvan. Van nature aan wezige uitsteeksels of splitsingen gebruikt hij om er lichaamsdelen van te maken. Naast ogen en mond ver tonen zijn beelden vaak gepronon ceerde fallussen en andere ge slachtsdelen. Ook in dat opzicht doen ze denken aan primitief beeldhouw werk. De maker wijst het etiket ero tische kunst" echter lachend van de hand. „Nee, wat je ziet is gewoon het leven zelf, dat telkens weer nieuw leven voortbrengt" Tekeningen In tegenstelling tot de beelden zijn de tekeningen en schilderijen van Henk Noorlander wel te koop Hij exposeerde al (veel) vaker maar het waren altijd olieverfschilderijen. Deze keer hebben gewassen pen tekeningen in sepia de overhand. Noorlander maakt ze bij massa's, stuurt ze vaak aan vrienden en laat ze zelfs regelmatig in flessen te wa ter. benieuwd naar de reactie van de onbekende verre vinder Veel teke ningen lijken sprekend op elkaar. Het zijn variaties op hetzelfde onderwerp. Menige bezoeker van de openings receptie van zondagmiddag her kende zichzelf Ed Drijver in de rol stoel, Maarten Boon juttend op het strand en Harry de Graaf op krukken. Ook de beelden van Herman van de Brake vormden voor Noorlander bron van inspiratie, blijkens ettelijke teke ningen die hij heeft gemaakt van de beelden die op dezelfde expositie zijn te zien. Daarmee is het cirkeltje rond en is de samenhang tussen de twee collecties bevestigd. Herman van de Brake, hovenier uit het Friese Fochteloo maakt beelden louter voor zijn plezier. Hij verkoopt ze onder geen beding en heeft er mede daarom ook weinig behoefte aan om ze te exposeren. De merendeels forse sculpturen van eiken-, berken,- beuken-, essen- en kersenhout staan bij tientallen in en om zijn royale woning. Van de Brake noemt het.zijn kudde" die deel uitmaakt van zijn eigen leefwereld. De kudde breidt zich nog steeds uit De kunstenaar streeft naar 200 exemplaren maar of hij bij het berei ken van dat aantal ophoudt, kan hij allerminst garanderen Een deel van zijn collectie is tot 30 september te zien in atelier't Schil- clertjede voormalige Doopsgezinde Vermaning aan de Diek in Den Hoorn. Het is de eerste keer dat Van de Brake exposeert en dat het juist in Den Hoorn gebeurt heeft te maken met het feit dat zijn zuster Nettie de vriendin is van Henk Noorlander, grondlegger-exploitant van atelier 't Schildertje. Nettie oefende de nodige aandrang uit en nu het zo ver is vindt Van de Brake het toch wel leuk dat mensen naar zijn werk komen kijken. Het is zelfs wel makkelijk Als men sen nu vragen of ze mijn beelden mogen zien, verwijs ik hen naar Texel. Dat is een heel eind weg en als ze er toch heengaan geeft mij dat het gevoel dat ze er blijkbaar veel voor over hebben Het doet me ook wel goed dat mijn werkstukken hier in een heel sfeervolle omgeving staan". Naast het werk van de Friese hove nier is ook werk van Henk Noorlander zelf te zien. ongeveer 150 tekeningen en enkele olieverfschilderijen. De dubbele expositie kreeg de titel „Uit gehakt en aangespoeld" en zo heet ook het boekje dat ter gelegenheid van de tentoonstelling voor f 12.50 te koop wordt aangeboden In het boek|e staan afbeeldingen en repro- dukties van veel van het getoonde werk. voorzien van beschouwende Herman van de Brake rechtsen Henk Noorlander halen een ..baby' uit de baarmoeder van een der beelden. ifoio Harry do Gromi Tijdens de landelijke fietsdag die op zaterdag 11 mei wordt gehou den, kan op Te*el de Waddenroute worden gefietst. Hiervoor kunnen routebeschrijvingen a ƒ5,- worden afgehaald bij de VVV, waar tevens het startpunt van de tocht is. De Texelse tocht voert als eerste naar de Dennen, waarna koers gezet dient te worden naar De Waal Onder het motto De boer op" houdt melkvee houder Jimming op Bargen-12 open huis. Bij het fruitbedrijf van familie Keyser aan de Molenbuurt 3 kan een kijkje worden genomen in de bloeiende boomgaard en kan worden geproefd van zelfgemaakte appel sap. De tocht voert verder langs EcoMare, schapenboerderij De Noordkroon, de Texelse bierbrouwerij en de Georgische begraafplaats. De routebeschrijvingen kunnen op de dag zelf nog tot 13.00 uur worden ge kocht bij de VVV. Een deel van de op brengst is voor onderzoek en opvang van kinderen met een aangeboren hartafwijking. Alle fietsers krijgen bij inlevering van de afgestempelde coupon uit de routebeschrijving (za terdag tot 17 00 uur bij de VVV) een herinneringsmedaille. De Strike Six-zangers bleven niet stijfjes op het podium staan maar stormden op een ge geven moment de kerk m om het publiek bij hun act te betrekken. De bowlingcompetitie is gespeeld, maar er werd nog wel gestreden om de Koogel Bokaal. Deze is ge wonnen door het team van Hotel Strandplevier. De voorrondes waren spannend. Er werden veel games van 200 punten gegooid. Zo liet Erik Daalder van Geerls Glazenwasserij 222 noteren. Dat bleek genoeg om het team in de finale te helpen In de eindronde streden drie teams tegen elkaar. Geerts Glazenwasserij legede het af tegen Hotel Tatenhove en werd daardoor derde. Klaas Veld man van Strandplevier scoorde in de laatste wedstri|d 222 Ook Kees Kooi man gooide een sterke serie, even als Harry Splunter, waardoor de bo kaal de mannen van Strandplevier niet kon ontgaan Het koor Crótalo zaterdag tijdens de uitvoering in de R.K. kerk in Den Burg (Feios Van het echt-Texelse koor „Crótalo" kun je van alles vinden, maar niet dat het goedkoop succes nastreeft. De groep stelt zich als doel uitgesproken moeilijke Spaanstalige koorwerken in te studeren en ten gehore te brengen en zondagavond in de R.K. kerk van Den Burg bleek dat dit nog lukt opk. Met succes bracht het gemengde koor onder leiding van Henk-Jan Barendregt Romancero Gitano van Mario Castelnuovo-Tedesco en delen uit Navidad Nuestra en de Misa Criolla van Ariel Ramirez. nazingt zodat langdurig repeteren nodig is voordat het wat lijkt De zangers en zangeressen van Crótalo zijn overigens niet zomaar van de straat geplukt Bijna allemaal doen ze al iets op het gebied van zang en muziek. Twee jaar geleden formeerde zich een gelegenheids koor dat de Misa Criolla uitvoerde. De staande ovatie waarmee de tame lijk volle kerk de zangers en zangeressen (en de uitstekend bege leidende instrumentalisten) beloonde, was terecht Want hoewel met alle stukken vlekkeloos waren vertolkt, was het zonneklaar dat een prestatie van formaat was geleverd Blijkbaar hebben de leden zich zeer uitge daagd gevoeld en hebben ze veel steun aan elkaar en aan de leiding, anders is zoiets nauwelijks mogelijk voor amateurs. Zingen in het Spaans, probeer het maar eens. En dan ook nog liederen die je met zomaar even Het succes riep bij een aantall de smaak op naar meer. Deze j kern" verzamelde anderen orr| heen met het doel om meertej op Spaanstalig gebied. Zoord het huidige koor. Wekelijks n«| tensief gerepeteerd en het re.-jj was er dus naar, al waren de a omstandigheden in de R.K kes optimaal Mede door de toegd geluidsapparatuur galmde der.] nogal. Bij de slotrepetitie 's min gaf dat zoveel problemen, daim even naar uitzag dat de uitvoerig mist zou ingaan Het lukte echte deze handicap rekening te taj zodat het 's avonds tot duidelijk» bare opluchting goed afliep Het programma van zondag wod 5 mei herhaald in de Hervormdd van De Waal. aanvang 21.00 Daarna zal het koor voorlopigfl meer van zich laten horen. „Wei hard aan uitblazen toe". Het voorprogramma had een j ander karakter. Dat werd ved door de a capella groep Strike S» overigens niet uit zes maar ui zangers bestaat. Merendeels kende liederen werden op gehd gen wijze gebracht. De kwalitel buiten kijf al kwam die door dtl galm minder goed tot zijn recht 3 der geluidsinstallatie zou hel* schijnlijk beter hebben geklonken vijf brachten met alleen zang' ook grappen en grollen waarbijs publiek probeerden te betreU Mogelijk door de kerkelijke amM was dat publiek daarop kennekf bedacht en regeerde aanva aarzelend.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 4