Hard fietsen voor een zoen van de kissmiss 9tr ielerpromotiedag voor jeugdrijders m I I Verhuurpakket met Oudhollandse spelen 'Éi TEXELSE f C0URANT HL Hf amba Salad brengt vrolijke muziek •/I J^eényngheid L Eerste poel voor Tuureluursproject Steppend naar het zwembad kt ikzeggen wou... eleid gemeente? DINSDAG 30 APRIL 1996 t - igdige wielrenners demonstreren zaterdag op de wielerbaan hun sport. lelervereniging Texel houdt voor i jeugd zaterdag een wielren- omotiedag op het parcours aan Hatfelderweg. Bedoeling is de Wersport wat meer onder de aan- t te brengen. De dag start om f.30 uur met een wedstrijd voor jantenbezorgers. Verder is er een |monstratiewedstrijd door jeugd- mners. een beginnerstraining op Ihle racefietsen en een tijdrit voor lugdleden en beginners. uitblijven van successen door TBt-Jerlandse profrenners is een van 'oorzaken waardoor de animo voor wielersport laatste jaren is ge lald Op Texel spant de lerveremging zich in de jeugd voor |je sport te interesseren. Dankzij ilersponsor de Rabobank, die be- ikken is bij de sport op Texel, kon yBilangs hel jeugdwielertoernooi wor- ffgen gehouden en de jeugdtriathlon op Hemelvaartsdag op het pro- imma staat. de wedstrijd voor inlenbezorgers start zaterdag om 15uuteen wielertraining op echte [celietsen Op 15.00 uur houden igdleden een demontratiewedstrijd acht ronden. De inlenbezorgers klimmen om 15 30 weer op de fiets voor een tijdrit larbijdaadwerkelijk kranten worden uMzorgd. Om 16.00 uur wordt het /j^enement afgesloten met een tijdrit «beginners en jeugdleden. Huurfietsen wielervereniging beschikt over Inaantal jeugdfietsen Die zijn voor jpirant-leden het eerste jaar te huur Jor 60,- per seizoen. De drempel per is om de wielersport te kiezen, [daarmee aanzienlijk verlaagd Momenteel telt de vereniging 16 jeugdleden, waarvan er tien voor de triathlon hebben gekozen. Vier van de wielrenleden nemen deel aan de landelijke competitie van de KNWU. Erwin Goenga en Evert Rikkenberg rijden bij de jeugdcategorie zo'n tien keer per seizoen hun wedstrijden verspreid over Noord-Holland. Joost Bakker en Ivo Witte zijn iets ouder en rijden bij de nieuwelingen hun wed strijden. Deze zijn over het gehele land verspreid en worden niet alleen op parcours gehouden. Deze klassie kers worden van stad tot stad gere den. Competitie Jeugdleden hoeven met met deze westrijden mee te rijden. De wielervereniging heeft zelf ook een seizoencompetitie, waarbij tweemaal per week op het parcours wordt ge reden Ter afwisseling zijn er tijdritten, die starten bij de oude PEN-centrale Het jeugdlidmaatschap voor leden van 9 tot en met 17 jaar kost 85.- Leen van Elk, die jaren zelf actief wiel renner is geweest, verzorgt de trai ning en begeleiding Van Elk is gedi plomeerd jeugdwielrenbegeleider en triathlontrainer. De trainingen zijn op maandagavond De wielervereniging heeft ook de triathlonsporters onder haar hoede Zondagmorgen is er van 9.00 tot 10 00 uur zwemtrainmg in Calluna of Molenkoog. Maandagmiddag van 17.00 tot 18.00 uur is er fietstraining op het wielerparcours en woensdag middag van 17.00 tot 18 00 uur is er looptraining op het wielerparcours. Jeugdige traithlonleden betalen ƒ155.- contributie. Zoals elke voetbalpupil er wel eens van droomt ooit de Europacup te winnen, ziet de bijna 13-jarige jeugdwielrenner Erwin Goenga zichzelf stiekem zegevierend over de meet gaan in Parijs-Roubaix, de beroemde klassieker door de „hel van het NoordenZijn trainings maat Evert Rikkenberg (14) zou lie ver meedoen aan een etappekoers, om dan als winnaar van een massasprint door de kissmiss te worden geknuffeld. Voorlopig fiet sen ze echter voor de lol. Van de wielerclub zijn Erwin en Evert de enigen met een licentie van de KNWU de Koninklijk Nederlandse Wieier Unie. Daarmee mogen ze -aan de overkant- deelnemen aan door de KNWU georganiseerde wedstrijden. Meestal zijn die op zondag Vader Otto Goénga. die inmiddels door zoonlief is besmet met de wielerbacil en zelf ook verdienstelijk in de rondte fietst, rijdt de twee naar de koers, er gens in Noordholland De fietsen gaan achterin het busje, voor de jon gens is er dan nog net plaats genoeg om te zitten. In zijn eerste wedstrijd werd Erwin meteen derde. „Ze kenden me niet en daardoor kon ik wegsprinten." Evert heeft al een aantal mooie ere plaatsen veroverd dankzij zijn sterke eindschot. Vooral in een lange sprint is hij moeilijk te kloppen. Door goede prestaties in voor wedstrijden wisten ze zelfs al twee maal door te dringen tot het Neder lands Kampioenschap in hun leeftijdscategorie. Op het NK konden ze geen potten breken. „Het peloton bestond uit 40 a 50 renners. Het valt niet mee om in zo'n grote groep te rijden. Je moet lef hebben om je fiets er tussen te douwen", vertellen ze. Erwin herinnert zich dat hij probeerde door de berm naar voren te rijden. De grond was echter zó zacht, dat hij helemaal wegzakte Link? Ook in Noordholland gaat het er an ders aan toen dan in de club- wedstrijdjes op de wielerbaan in Den Burg Evert. „Er wordt soms geroe pen, geduwd en getrokken. Ik heb het een keer meegemaakt dat iemand die naast me reed in m'n remmen Erwin Goënga Parijs-Roubaix. kneep." Toch is wielrennen volgens het Texelse tweetal geen gevaarlijke sport. ,,Er zijn een paar durfallen, die maken het link Gelukkig treedt de jury op tegen renners die in de eind sprint teveel slingeren Ook hebben we een keer met de hele groep een protest ingediend tegen een jongen die het te bont maakte Tegen wind In elk geval hebben ze er nog steeds veel plezier in om aan de overkant te fietsen. ,,Je kunt iedere keer prijs rij den", zegt Erwin. ,,Het is wel handig als je een paar vrienden in bet pelo ton hebt. Eentje rijdt me wel eens door de groep naar voren Liefst spring ik weg met een klein groepje. Als het lekker gaat, demarreer ik zelf ook wel eens. Altijd tegen de wind in, dan komt het op kracht aan en is het voor de anderen moeilijker om het gat weer dicht te rijden Tegen wind fiet sen kun je op Texel gelukkig goed trainen." Evert is. hoewel hij aan de lange, kale Staart in polder Waalenburg woont, geen liefhebber van wind. Liefst wacht ik in de groep op de eindsprint. Maar als het moet, rij ik een gat dicht." De OSG-scholier fietst naar eigen zeggen voor de lol, terwijl Erwin hoopt dat hij ver kan komen in de wieler sport. Voor de bergen is hij met bang: .Klimmen vind ik wel mooi. Soms moeten we op de training eerst vier keer met het ene been en daarna vier keer met het andere been trappend tegen de Hogeberg op. Dat lukt best Gezellig Op Texel trainen ze maandagavonds onder leiding van Leen van Elk Dins dag en vrijdag is erom 18.15 uur een (gratis) wedstrijd op de wielerbaan. Zaterdagmiddag kunnen ze mee- tramen met de triathlongroep en 's winters gaan ze op de mountainbike het bos in. ,,Best gezellig met z'n allen Door de ouderen worden we heel goed opgevangen. Als je lek rijdt, stappen ze af om je te helpen en na afloop staat de koffie klaar Het is zeker met zo dat de jongens op Texel van hun leeftijdsgenoten geen tegenstand krijgen Soms worden ze zelfs geklopt door sterke fietsers als Robert Bakker en Robert Jan Appel. Die hebben echter gekozen voor de triathlon als hun sport nummer*één. Erwin en Evert hopen dat er nog een aantal goede jeugdwielrenners bij komt. ,.Het zou mooi zijn als de Ne derlandse wielrenners weer goed presteren in de Tour de France. Kijk maar naar Ajax in de Europacup, ie dereen wil. daar bij horen. Misschien dat de wielerpromotiedag op zaterdag 27 april alvast een stimu lans is Frans Hopman -< wneske muziek van Samba Salad. Cinema Texel treedt vrijdag om CO uur de groep Samba Salad op K* De groep bestaat uit vijf muzikale clowns, afkomst uit Nederland, Ca nada, Aruba en Brazilië. Hun pro gramma „Yemaya" is een muzikaal spektakel met vrolijke, originele en swingende muziek. Samba Salad is opgericht in 1978 en geelt jaarlijks tientallen voorstellingen in theaters en scholen. De groep heeft een CD uit gebracht met Nederlandse. Braziliaanse, Spaanse en Afrikaanse muziek. Entreekaarten van ƒ10 - zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij de Welzijnstichting in d'Ouwe Ulo De naam „speel-o-theek" doet iets anders vermoeden. Hans Mollen (30) uit Oosterend verhuurt name lijk geen spelletjes aan kinderen. Hij heeft 16 Oudhollandse en Vlaamse spelen, die geschikt zijn voor vermaak tijdens feesten en evenementen. „Misschien veran der ik de naam nog wel, want die wekt inderdaad verwarring." Hans Mollen is meubelmaker en binnenhuisadviseur Maar hij wilde er iets bij doen Vandaar dat hij in zijn vrije tijd enkele spellen maakte ..Ik heb er ook een paar zelf ontworpen". Hij maakt gebruik van natuurlijke materialen. De spellen zijn zo ontwor pen dat ze voor alle leeftijden geschikt zijn, maar bevoorbeeld ook voor men sen met een handicap. Toen hij er zestien had, besloot hij ze te verhuren ,lk heb de prijs per dag bewust met te hoog gemaakt, zodat het voor iedereen betaalbaar is." De spellen zijn te huur als een totaal pakket of apart. ..Er zijn al enkele klanten geweest ledereen is enthou siast Gek genoeg zijn steeds ver schillende spellen favoriet. Iedere groep heeft zo zijn eigen voorkeur Wie de spellen huurt krijgt een draai boek mee met richtlijnen voor gebruik en scorelijsten. „Het is kant en klaar, er hoeft niemand bij te staan want het wijst zichzelf Volgens Mollen zijn spelletjes hele maal niet kinderachtig. „Ik vind het zelf ook leuk om te doen En als het wedstrijdelement eenmaal om de hoek komt kijken, moet je zien hoe volwassenen er dan in opgaan." Organisaties die een springkussen of een klimwand willen, kunnen ook bij Mollen terecht De alpinist is tevens in onderhandeling over aankoop van de klimmuur die in de Watertoren van Den Helder is gemaakt Daar wil hij groepen op loslaten Het liefst zou ik er ook eentje op Texel hebben, maar de hoogte is een probleem Het gaat om vaste wanden van minstens tien meter Maar ik ben ook nog be zig met een inklapbare Mollen is bereikbaar via 31 80 12 Evert Rikkenberg:.. kismiss.. Waterschap Hollands Kroon is ge start met het graven van een poel op een( weiland van Staatsbos beheer tussen de Grensweg en de Kwekerijweg in De Dennen. De werkzaamheden maken onderdeel uit van het Tuureluursproject, waarbij de bestaande sloot tot een duinrel wordt vergraven. Door de vergraving van de Tuureluur ontstaat een langzaamstromende beek met een glooiende oever, zoals die er vroeger ongeveer moet hebben uitgezien. Langs het hogere gedeelte zijn vorig jaar bomen gekapt, zodat struikgewas kan ontstaan dat een geleidelijke overgang vormt naar het bos. De graafwerkzaamheden hier voor starten na het broedseizoen. Het meest stroomafwaarts gelegen deel van de Tuureluur wordt geheel door het waterschap uitgevoerd. De sloot langs het fietpad wordt verg raven tot een beek die uitkomt op het stelsel van het waterschap. Om te voorkomen dat zand uit het gebied in de sloten van het water schap terecht komt. wordt de beek aan het eind van de Tuureluur ver breed, zodat het water langzamer stroomt en het zand bezinkt. Langs de beek worden verschillende poelen gegraven, waarin de oorspronkelijke flora en fauna kan terugkeren. Het Tuureluursproject is een vorm van ecologisch beheer, die in samen werking tussen SBB en het water schap wordt uitgevoerd. Wim Smit van Waterschap Hollands Kroon meet de diepte van de poel langs de Tuureluur. (Foto Gerard Timmerman) Het bestuur van de zwem- en polo club TX 71 weet telkens weer wat anders te verzinnen om zwemclub. zwembad Molenkoog en zwemsport in de aandacht te houdenDe ope ning van het zwemseizoen 1969 kreeg zaterdag een opvallend karak ter. toen clubleden en aanhang op een enorme step een optocht door Den Burg maakten Het merkwaar dige transport, vooraf gegaan door gemotoriseerde politie een vrachtwa gen waarop de band ..Intrude" zich liet horen, startte op het VTB-terrein aan de Maricoweg en eindigde bij zwembad Molenkoog waar veel le den direct te water gingen De step was (met stuurman Piet Bes en tempo-aangever Fred Stuurman) gehuurd van het constructiebedrijf Wijnker van Lint in Schagen. In deze Noordhollandse plaats is stepracen vast onderdeel van menig volksfeest. De firma kan door het koppelen van meerdere treinstellen" een step maken voor maximaal 125 passa giers Op Texel werden drie stellen gebruikt met plaats voor 70 steppers Door de enorme lengte en de daar mee samenhangende overlast en gevaar voor ander verkeer moet bij het inzetten de nodige zorgvuldigheid worden betracht. Vooral in de boch ten is het oppassen De step kan een snelheid halen van ruim 20 kilometer en weegt tonnen zodat er heel wat schade kan ontstaan als hij uit de koers raakt. In Den Burg liep het za terdag goed af. De stoet trok in elk geval veel bekijks en daar ging het Om. (Foto Horry de Graaf) 'Oosterender meuwbouw-liefheb- Js 2'|n wij zeer verbijsterd over het e'd dat de gemeente ten aanzien Osterend voert. Als bevolking en We 9raag wat bouwgrond om te J.nen bouwen om ons dorp zeker te - en voor de toekomst van de kin- reT c.q jonge mensen s Potentiële bouwers zouden we dit ®a9 doen aan de Noord-Oostkant J Oosterend, achter de Cor merstraat Maar nee, die grond heeft de gemeente zijn neus voorbij laten gaan. Nu moeten we bouwen op het laagste gedeelte van het dorp. aan de Oostkant Na 30 jaar vech ten hebben we op dit perceel een schitterende ijsbaan gemaakt. Als gemeente heeft u hier kennelijk geen oog voor. We voelen ons in de steek gelaten Als Oosterenders moeten we altijd al knokken om iets gedaan te krijgen bij de gemeente. Ze zijn ons niet zo goed gezind. Er wordt van alles beloofd, achteraf wordt het dan weer terug gedraaid door men sen die dan weer in het college zitten. Dit is geen beleid voeren! Je moet ook iets af durven maken wat een ander heeft beloofd We voelen ons zwaar in de steek gelaten Fam. S van der Vis Fam E B N. Bos Fam B C van der Vis Fam J. Duinker Fam J.W Vlaming Fam. C A Bremer Fam R Eelman Mevr. A v d Vis-v d Vis Fam A Rentenaar Fam G Koot

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 7