PEN-generatoren niet in bedrijf carloon L==>J ju angs de weg 11 -41 Jeanuts Spuitlicentie voor landbouw Hert terug „Heat" met Pacino en De Niro Onderscheiding voor tante Mar TEXELSE COURANT Zwemmen voor senioren in Calluna HEL "00 BROOD HE' EDWAAROM LRR1 T>E 1E NIET EEN PAAR KEER AFSCHEID NEMEN NEE WEL EEN SLAAPZAK1 Oranje-Bitter Moederdagactie in Molenkoog Eilandcompetitie tennis Voorjaarsrit menvereniging Ensemblefestival Trainingen Mareis dbouwers hebben voor het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen per 1 juli een spuitllcentle nodig werkers (II) en verkopers of distribueurs (III) De licentie is ook verplicht voor hobbyboeren- en tuin ders. Bezitters van een aantal diploma's hebben recht op de voor hen ver plichte spuitlicentie Totaal zijn er 26 verschillend^ diploma's, ge- Foto Gerard Timmerman) ïdbouwers die in aanmerking len komen voor een spuit- ntie die per 1 juli verplicht is, wen hiervoor op donderdag 23 terecht bij Cavo Latuco in Den rg. Medewerkers van de Plante- ktekundige Dienst (PD) zijn van 00 tot 16.00 uur aanwezig om de ivraag te verzorgen. spuitlicentie is een bewijs van bekwaamheid voor verbruikers chemische bestrijdingsmiddelen mis van zake over het optreden ziekten en plagen in landbouw- rassen leidt immers tot afname het gebruik van bestrijdingsmid- en Bovendien daalt het risico voor gebruikers zelf. spuitlicentie is verplicht voor bouwers die zelf spuiten (I), loon- 1 hert dat vorige week ontsnapte uit hertenpark van de familie Ott aan Rozendijk is terug. Het dier kwam isdagmiddag spontaan de tuin van Tl inlopen, nadat eerdere pogingen j het te lokken waren mislukt. Het |rt heeft zich de afgelopen dagen [ortdurend opgehouden tussen mpmg Het Woutershok en het buleishuis waar tientallen mensen |t hebben gezien. tuigschriften, certificaten, verklarin gen of bewijsstukken die in aanmer king komen. Personen die geboren zijn vóór 1 juli 1936 kunnen een een malige licentie krijgen op basis van hun leeftijd. Gegadigden kunnen een aanvraag formulier invullen, waarbij ze een le gitimatie, de vereiste diploma's en een pasfoto moeten overleggen De aanvraag kost 37,50. HEAT is één van de beste crimi- thrillers van de laatste jaren met fantastisch acteerwerk van (hoe kan het ook anders) Al Pacino en Robert De Niro. Voor het eerst zien wij deze twee gigan ten als tegenstanders in één film: cop and robber! Niet alleen spectaculaire roofovervallen, maar ook uitgebalanceerde en geloofwaardig uitgewerkte pri- vélevens in een film van bijna drie uur die je op het puntje van je stoel houdt. Daarnaast draait Toy Story Geen tekenfilm, maar een film die in zijn geheel op de computer gefabri ceerd is een verzonnen avonturenverhaal met levend speelgoed. Hoofdpersonen zijn klaar voor iedereen", aldus Hans de Leeuw, voorzitter van de Rotaryclub Texel die op Koninginnedag de Harris-penning en de bijbehorende oorkonde uitreikte. Dat gebeurde in koffiehuis Burgwal 37 waar familie, en kennissen waren samengekomen. De gedecoreerde zelf wist van niets en was hier onder valse voorwendse len heengelokt. Marrie Daalder was intens betrokken bij het verenigingslevenZe zat in het bestuur van de Plattelandsvrouwen, vrouw Marrie Daalder (76) uit Den Burg is benoemd tot „Paul rris-fellow". Dat is een onder heiding van de internationale fi/y-beweging, bedoeld voor nsen die zich in de samenleving Hbonderlijk dienstbaar hebben esield arne Daalder stond en staat altijd leeuw feliciteert Marrie Daalder na haar de Paul Harris-medaille te hebben omgehangen. (Foto Harry de Graaf) Woody de 'opwmdcowboy' en zijn antagonist, de ruimtevaartpop 'Buzz üghtyear'. Behalve de Nederlandstalige versie in de matinee-voorstelling, draait nu in de vroege avondvoorstelling ook de Engelstalige versie met de stemmen van onder meer Tom Hanks en Tim Allen. DE BOEFJES Een film uit de oude does, opge poetst voor de jeugd van de negentiger jaren. We zien ze weer terug op het witte doek, de tiental len ondeugende maar wereldbe roemde kids uit de tijd van de stomme film. Nostalgie ten top, maar ook absoluut amusement van deze tijd! Toy Story, za. zo. wo. 14.00 uur (ned. versie) De Boefjes, za. zo. wo. 16.00 uur Toy Story, dagelijks 19.00 uur (eng. versie) Heat, dagelijks 20.45 uur eerst in Den Burg van 1947 tot 1953. later in De Cocksdorp-Eierland van 1976 tot 1982 Ze zat ook langdurig in het bestuur van de Doopsgezinde Zusterkring als voorzitter, secreta resse en penningmeester. Ook nu is nog actief voor de kerk Verder ver diende ze haar sporen bij het Rode Kruis waar ze actief was in de welfaregroep en de cursus dementie Veel werk maakte ze van het bezoe ken van eenzame mensen thuis en in het verpleeghuis Mevrouw Dros was altijd bereid om met de collectebus langs de deuren te gaan voor allerlei goede doelen. Ze was bestuurslid van de Stichting Samen-Een, gaf di verse handvaardigheidscursussen, bakte in de loop der jaren vele taar ten die als prijs dienden bij bazaars e d Ze was nauw betrokken bij het Overkoepelend Orgaan van Vrouwenorganisaties, hielp bij kerke- veilingen, schonk koffie tijdens de folklore en voor de bejaarden, was actief lid van de bejaardenboeken club. deed mee aan de bejaarden- gym en was lid van de oudercom missie van de school van Midden-Eierland. Ook in de oorlog had ze het hart op de goede plaats. Ze hielp onderduikers en stuurde met de beurtschipper voedsel naar hongerende mensen in de steden. ..En dat is nog maar een greep", al dus De Leeuw dinsdagmiddag. „Marrie Daalder stond haar vrouw tje in blijde en droeve dagen, altijd als het nodig was. Ze biedt zichzelf aan voordat het wordt gevraagd. Ze is een van de grootste maatschap pelijk werksters van Texel". Zwemparadijs Calluna gaat een programma voor senioren verzor gen. Voordat wordt gestart met een wekelijks vast uur, worden dins dag 7 en 14 mei gratis introductie uren gehouden van 19.30 tot 20.30 uur. Dit is om de belangstelling te peilen. Tijdens de introductie kunnen oude ren kennis maken met de mogelijkhe den die Calluna te bieden heeft. Het programma is zo samengesteld dat onderdelen kunnen worden gekozen op basis van vaardigheid en conditie Er kan voor worden gekozen om be ter te leren zwemmen, maar er kan ook aan de conditie worden gewerkt Er wordt o.a. een warming up gehou den, instructie gegeven, baantjes zwemmen, diverse zwemvormen en spel. Aan het einde van het uurtje kunnen deelnemers bijkomen in het bubbelbad van 37 graden of napra ten bij een bakje koffie. De bedoeling van het senioren- zwemmen is op een goede manier bezig te zijn, waarbij het gezelligheidsaspect telt. Wie meer informatie wil hebben kan bellen naar Calluna, telefoon 31 78 VRIJDAG 3 MEI 1996 OuESTIOH Zwembad Molenkoog vervult op moederdag, zondag 12 mei, de wen sen van een aantal kinderen. Kinde ren van alle lagere scholen op Texel, mochten hun schriftelijke verlangens bij het zwembad inleveren Uit deze „zee van verlangens" worden op moederdag om 13.00 uur de win nende getrokken. Dat gebeurt in res taurant „Waterproef", waar de geluk kige moeders mei hun gezinnen worden onthaald op koffie met gebak. Het Water- en Energiebedrijf op Bonaire waar de drie PEN-generatoren (inzet) werkloos op het opslagterrein staan. iFoto s Rem Bukman, Deuce: 08 30 u R Buitenweg-M Land 08 30 u. R Siebinga-E. Dankers 09.30 u. D. Bol-J. v.d, Meer 09.30 u I Westerlaken-B v.d. Wetering 19 00 u J Zoetelief-R. Mulder 20 00 u W Ooslerhof-H Maas Heri Hodie: 09 00 u. M Jansen-M. v.d. Wetering 09 00 u R v.d Bent-E v. Bommel 10 00 u. H Schraag-R. Verduyn 19.00 u. v d BenVGerrilsen-Vinke/v Aken 20.00 u. F. Stolk-H Boekei Koogerslag: 09 00 u A Keyser-E Kossen 09 00 u. H Frank-P. Witte 09 00 u. P Witte-J v Koppen 10 00 u N Erwich-A Westerlaken 10 00 u. A. Kamstra-V. Koot Oosterend: 09 00 u P Brons-A Heidstra 09 00 u. H de Porto-H Bakker 10 00 u. J. Joosten-F. Schraag 10.00 u. L. Mantel-J. Goênga 19.00 u. BoorVBIoem-Boekel/Beers Uitslagen moeten worden doorgege ven aan de wedstrijdleiding, tel 316301In poule 5 is J. Beerlmg er bij gekomen (tel. 313515). Uitslagen: H de PortoN Erwich 2-0, R. Buitenweg-M v d Welenng 1-1. A. Kamstra-I Westerlaken 2-0, M. Jansen-R Buitenweg 2- 0. L Saal-M Land 1-1, R Verduyn-A. Keyser 1-1H de Porto-E. Dankers 2-0; J Joosten-H Frank 0-2; A Kamstra-J Goênga 2-0 H Boekel-H. Maas 0-2. W Oosterhof-R Mulder 2-0; J Zoetelief-F Stolk 0-2; v.d. Bent/ Gerritsen-Boekel/Beers 2-0 Boon/Bloem-den Braven/Stark 0-2 Menvereniging Tussen Wad en Duin houdt zondag een voorjaarsrit. De toer start om 11.30 uur op het par keerterrein aan de Emmalaan. Deel nemers kunnen zich opgeven bij Aad Stiggelbout, tel. 313686 De drie Stork Wartsila diesel generatoren uit de PEN-centrale die een jaar geleden zijn ver scheept naar Bonaire, zijn nog niet in bedrijf. Onlangs is besloten dat de aggregaten energie gaan leve ren voor de zoutwinning en de cen trale wereldomroep op het bene denwindse eiland. Aanvankelijk zouden de aggregaten gaan draaien in de WEB-centrale (Water- en Energie Bedrijf) op Bonaire. De machines kwamen ech ter met verder dan het opslagterrein Om 19.30 uur is dinsdag de tweede ronde van het ensemblefestival. Er zijn vijf optredens in de voorspeelzaal van d Ouwe Ulo en iedereen is wel kom. De finale van het festival is 1 juni in de Koninghal Eind mei wordt be kend gemaakt welke groepen daar voor zijn geselecteerd Dansavond. In het Eierlandse Huis wordt zaterdag 11 mei vanaf 20.30 uur een stijldansavond gehouden, ledereen is welkom, de toegang is gratis. waar ze tot dusver werkloos onder een zeil staan Een situatie die is ont staan doordat de centrale directie en de politiek op het eiland het niet eens konden worden De capaciteit van de machines is echter wel nodig op het eiland, dat qua omvang met veel ver schilt met Texel. Voor dit jaar wordt er een toeristische groei van 11 pro cent voorspeld De vertraagde besluitvorming bleef niet zonder gevolgen van PEN-mede- werker Theo Takes die het transport en de installatie van de aggregaten voor een periode van een jaar zou begeleiden. Toch heeft hij niet stilge zeten op Bonaire. Sinds 1 november is hij produktiechef bij de WEB. Hij hield zich onder meer bezig met de bouw van een waterfabriek met een capaciteit van 200 ton per dag In verband met de schoolexamens worden de trainingen van basketbalvereniging De Mareis tot nader order worden gegeven in het zaaltje van O S G de Hogeberg. Voor de volledigheid nog even de tij den 18.15-19.30 u. junioren gezamenlijk 19.30-20.45 u. heren 20.45-22.00 u. dames °°r '1e' eerst van mijn leven oog ik busmessMasse. De ooien zijn daar breder, er is oor beenruimte, in de maaltij- •o zijn meer liflafjes verwerkt en 1 s beschikt elke passagier over in tv-toestelletje met keus uit ^orse films. Je wordt dus in de aten gelegd, maar het kaartje is ,vee' duurder, dat ik daar als lumge Texelaar nooit zou gaan en Het was dan ook een geste in Garuda. Bij het boeken van •vlucht had ik verteld dat ik i Ooieden aan mijn knie was •opereerd en daarom graag bij •n nooduitgang wilde zitten, aar meer ruimte is zodaf je de irtj" '<un' s,rekken. Zo'n plek on ze niet meer, maar ze sn mij als goede klant niet eurstellen en verwezen me rom naar de bus/nessklasse, «naai in de nok van d being Het leek me opwindend om daar te mogen zitten temidden van snelle, internationaal opererende zakenlieden, waarmee ik eindelijk weer eens op niveau zou kunnen converseren Maar dat viel niet mee. De bus/nessklasse bleek overwe gend bevolkt te worden door volgevreten gladjanussen, merendeels Nederlanders en Duitsers die met luide stem tegen elkaar op zaten te pochen over de geweldige zaken die ze hadden gedaan Bovendien zopen ze teveel en hadden er plezier in om passerende stewar dessen op de kont te slaan zodat ik getuige was van menige ongewenste intimiteit. Hoe ongewenst ze dat vonden mogen die meisjes echter niet laten merken want de klant is bij Garuda tuan besar die op handen wordt gedragen, wat er ook gebeurt. Een flink aandeel in deze bescha mende vertoning had mijn vol- slanke buurman, een in Duitsland geboren Australiër van een jaar of veertig met lang haar en galgen over het geruite overhemd. Ik zei eerst geen woord tegen hem, maar tijdens een vlucht van dertien uur (Singaporé-Frankfort) is dat niet vol Ie houden. Ergens boven Saoedie-Arabië raakten we in gesprek. Hij snoefde over zijn geslaagde miljoenenzaken en ik over mijn activiteiten als president van de Holland-lrian Foundation, de buitenlandse benaming van ons Papoea-studiefonds In combinatie met mijn fraaie drie talige visitekaartje dat ze bij de Texelse Courant voor me hebben gedrukt, probeerde ik tegengas te geven Ik viel door de mand toen ik me liet ontvallen dat wij helaas nog niet met miljoenen werken, doch slechts met tienduizenden guldens die elk jaar door eenvou dige Texelaars worden bijeenge bracht. Mijn Australische Duitser was dan ook niet onder de indruk en sprak hard lachend van peanuts Hij trapte me behoorlijk op de ziel en het werd nog erger toen hij taal ging uitkramen in vergelijking waarmee het oeuvre van Jan maat nog progressief is. Met die Papoea's zou het nooit wat worden meende hij. Die zwarte mensen zijn niet alleen minder intelligent, ze zijn ook lui De wil om vooruit Ie komen ontbreekt ten ene male. Hij kon het weten, want hij had in Australië jarenlang met Aboriginals gewerkt die ook met dit sop zijn overgoten. Een groot probleem was het niet, want er zijn gelukkig niet zoveel Aboriginals, maar hij kon zich voorstellen wat een achterlijke bende het straks wordt in een land als Zuid-Afrika waar de meerderheid zwart is Volgens mijn Australische Duitser had een zwarte nog nooit een wetenschappelijke prestatie van belang geleverd. Wetenschap en techniek zijn en blijven een aangelegenheid van Westerlin gen en - moest hij met spijt vaststellen - Aziaten. „Een nieuw soorl chip wordt uitgevonden in Tokio, nooit in Nairobi", zo voegde hij er als bewijzend voorbeeld aan toe. Hij wilde overigens niet beweren dat zwarten helemaal nergens voor deugen Op gebied van dans, zang, sport en spel kunnen ze heel best meekomen Als het niet te ingewikkeld wordt tenminste, want van een zwarte schaak grootmeester had hij nog nooit gehoord „Of jij wél soms?vroeg hij met stemverheffing Dat deed hij telken^, waardoor ik me opgela ten voelde want zo dwong hij me zijn gepraat te bevestigen. Ik ken inderdaad geen zwarte schaakgrootmeester, maar ik zou ook met zo gauw geen witte kunnen noemen, want van schaken weet ik mets Wat betreft de intelligentie van Papoea's had ik wél weerwoord. Ik heb nooit gemerkt dat die minder is dan van anderen, voor zover dat was af te leiden uit cijferlijsten van scholie ren en studenten die ik regelmatig zie en de wijze waarop zij functio neren in hun beroep. Dat ze vaak toch met aan de bak komen heeft te maken met hun cultuur en het feit dat velen door gebrek aan geld geen opleiding krijgen. Ze zijn daarbij te goed van vertrou wen, niet sluw en weten niet om te gaan met vriendjespolitiek Ze hebben het hart op de tong, waardoor ze voortdurend botsen met de extreem verfijnde Ja vaanse cultuur die van rangen, standen en het daarop afge stemde taalgebruik aan elkaar hangt Als je Papoea s uitscheldt, schelden ze terug Ze zijn in Javaanse ogen kasar (grof) en kunnen daarom geen goed doen Om dezelfde reden hebben Nederlanders en Papoea's altijd goed met elkaar overweg gekund Want de meeste Nederlanders gelden ook als kasar Javaanse .Indonesiërs zeggen dat nooit en Nederlanders weten het daarom zelf met. Anders zouden ze beter begrijpen waarom de Indonesiërs zo op hun pik getrapt waren toen onze Jan Pronk een paar jaar geleden wat had aan te merken op de mensenrechten in Indone sië. Met dit soort verhalen probeerde ik mijn Australische Duitser ervan te overtuigen dat verschillen tussen mensen en culturen best interessant zijn en dat het nuttig is om je daar zonder vooroordeel in te verdiepen Dat lukte natuurlijk niet. Hij vond me links en weinig realistisch- Hij bleek met zwaar te tillen aan de opkomst van extreem-rechts in allerlei landen „Jullie noemen dat fascisme maar het is mets anders dan groepsbewustzijn. Alle mensen voelen zich aange trokken tot hun eigen ras en cultuur en willen zich verdedigen als andere groeperingen hun belangen schaden. Wat dat betreft zijn blanken en zwarten precies hetzelfde. Het is gewoon een natuurwet Mijn Australische Duitser meende dat ik slachtoffer was van propa ganda, dezelfde propaganda die had veroorzaakt dat algemeen wordt geloofd dat de Duitsers zes miljoen Joden hebben vergast. Is dat dan niet waar'" vroeg ik, opgewonden beseffend dat ik voor het eerst in mijn leven iemand ontmoette die blijkbaar de holocaust ontkende. Een onder werp voor een stukje ter gelegen heid van 4 mei. De man beweerde dat makkelijk is uit te rekenen dat de Joden- vernietiging op die schaal onmo gelijk is geweest, gezien het tijdsbestek waarin het is gebeurd en de capaciteit van de treinen, kampen en de verbrandings ovens .Hoeveel er dan wél zijn doodgemaakt' Dat is niet precies bekend, maar het kunnen er hooguit vier miljoen zijn geweest, hooguit!" Ik: „Nou, dat valt dus reuze mee Ik begrijp niet waar die Joden zo over zeuren1". Dat was natuurlijk cynisch, maar zo vatte mijn Australische Duitser het met op. Hij dacht echt dat hij me had overtuigd en vond dat ik gauw eens bij hem langs moest komen in Australië. Kwestie van een paar uur vliegen vanuit Bali Ik denk met dat het ervan komt Harry

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5