(jroen 2rwart,-Jexels in het hart Provincie beperkt ruimte gebiedsgerichte aanpak Veel toeloop bij dodenherdenking -AVRQJ mSKAÊÊÊ yjilieu-inspectie kraakt ammoniakplan GECOMBINEERDE KRANT MET HEMELVAART VERDER TVT in dit IMummer Tamme vergadering ezelvereniging 2 Velerlei pluimage op Wullepeweid 2 Zorgzame fruitteler houdt open dag 7 Diepzee-expositie 7 Drempels obstakels voor wielrenners 8 Bus niet in Oosterend Bootbemanning blust brandje TEXELSE^COURANT 31 mei een SPECIAL over STERRENSLAG TEXELSE^COURANT TUINCENTRUM kollege vandaag jm tafel met GS Vervuild huis Schoongemaakt Doorgereden Vervalsing Denen beboeten Texelse kotter Motorrijder in de sloot Krimwegrijders zijn hardleers Met bestelbus de sloot in Kind aangereden ;ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11080 DINSDAG 7 MEI 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv kstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. LnEMENTSPRUS 54,55 PER HALF JAAR. LOSSE NUMMERS 1.50 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 3141 11 B.g.g 06 - 53 14 91 08, 06 - 52 78 43 20 of 06 - 53 16 86 57 Buiten werktijd: Frans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, tel 31 54 72 In verband met het als werkdag uitvallen van donderdag 16 mei (Hemelvaartsdag) worden de Texelse Couranten van 14 en 17 mei samengevoegd. Deze gecom bineerde krant zal verschijnen op woensdag 15 mei Advertenties voor deze krant kunnen uiterlijk maandag 13 mei vóór 1700 uur worden ingeleverd Directie Langeveld de Rooy In verband met kabelwerkzaam heden rijdt de AOT bus woensdag tussen 07.30 en 16.00 uur niet door het centrum van Oosterend. De bus stopt wel bij Zevenhuizen en West end Op het bovenste opstelterrein van de veerhaven in Den Helder ontstond zondagmiddag omstreeks half zes brand in een afvalcontainer. De verkeersleiding van Teso had het in de gaten en riep de hulp in van me dewerkers van eén der Teso-veerbo- ten die juist in de haven was afgemeerd. De matrozen wisten de vlammen met handblussers snel te doven. (ADVERTENTIE) i a bd ban. In samenwerking met de verschijnt op vrijdag Informatie over deze special bij de advertentie-afdeling van de Texelse Courant, tel 0222 -362600 (ADVERTENTIE) m bd fcan. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van SIeuromaster T 4 PI fUBOPISf 6ANDEKSPECIALIST (ADVERTENTIE) |t is er precies afgesproken? Over die vraag buigen zich ïdaag het Texelse college en de gedeputeerden Friso de >uw (milieu), Frida van Diepen (natuurbeheer) en Bob fburg (landbouw). Inzet is het ammoniakbeleidsplan dat op enkele prominente onderdelen willen veranderen. »ren nabij verzuringsgevoelige gebieden kunnen hun ireidingsplannen dan niet zonder meer uitvoeren. iderdag wordt het ammoniak- i door de provinciale commis- Milieu, Energie en Water behan- d. De milieu-inspectie laat op irhand al weten dat het plan is met de wet en verzoekt aanpassingen gens wethouder Schilling (milieu) ;l de reactie van Gedeputeerde len (GS) op onderdelen af van de naken die tijdens het overleg tus- de provincie en de gemeente zijn naakt Een conclusie die klopt, zo ambtenaar van de provincie levraagd weten. ,,GS hebben na beraad besloten dat het lomakbeleidsplan op enkele pun- aanpassing verdient." ■belangrijkste wijziging is het be- jen van uitbreidingsmogelijk- voor boeren nabij zoge- Imde verzunnggevoelige ge pen Momenteel zijn dat er zo'n Jilig» waarvan een minderheid 7 uteidingsplannen heeft. Er daar geen toename van lomakemissie plaatsvinden Jneente en schoonmaakbedrijf ke hebben vrijdagmorgen in I gezamenlijke actie een ver- "ewoning in Den Burg schoon- (t. De actie gebeurde na n van de buren over over- Ichoonmaak gebeurde in overleg Ide GGD Kop van Noordholland, ■goedvinden van de bewoner zelf. pfonmgwet geeft de gemeente de lelijkheid om in gevallen van over- s grijpen. Dat is op Texel ech- maar zelden het geval. Voor de lonmaakoperatie werd onder kolkenzuiger ingezet. Ge- Ne en GGD willen de bewoner kleiden. om herhaling te voorko- Juist die uitbreidingsmogelijkheid voor deze „probleemgevallen" was voor Texels Belang destijds de aan leiding om met een „gebiedsgerichte aanpak" te komen, die later vertaald is in het ammoniakbeleidsplan. Als dit onderdeel er uit wordt gehaald, is de waarde van het ammoniakplan gede valueerd, vindt TB-fractievoorzitter Dlck Drijver Onderhandelingsruimte Volgens de ambtelijke zegsman van de provincie bestaat er over dit punt weinig onderhandelingsruimte Hij legt er de nadruk op dat geiden be schikbaar zijn voor bednjfs- verplaatsingen. „Dit kan een oplos sing bieden voor veehouderijen nabi| verzuringsgevoelige gebieden die toch willen uitbreiden Verder willen GS de omvang van het ammoniakfonds (710 stuks grootvee- eenheden) halveren. In landbouw- kringen wordt dit als „onaan- vaardaar" betiteld. De ambtelijke zegsman laat doorschemeren dat hierover wel enige onderhandelings ruimte bestaat. Schilling liet gisteren weten zich niet bi) voorbaat bi| het standpunt van GS neer te leggen Hij kondigde aan de gedeputeerden aan de onderhande lingstafel aan de eerdere afspraken over de inhoud van het ammoniak beleidsplan te herinneren Gelogen Tijdens het gesprek in Haarlem zal de beantwoording van de vragen van D66 door GS over de manier waarop Schilling de raad informeerde aan de orden komen. GS distantieerden zich toen van uitspraken van de wethou der Inzake deze kwestie gingen in de jongste raadsvergadering twee mo ties van afkeuring over tafel Naar aanleiding van de antwoorden, on dertekend door Commissaris van de Koningin Van Kemenade. schreel het Texelse college een boze brief naar GS D6'statenlid Gerard LeBelle vraagt zich naar aanleiding van deze kwes tie af wie er nu eigenlijk heeft gelogen „Het Texelse college of GS. Ik ga dat donderdag in de statencommissie aankaarten." LeBelle is net als zijn Texelse parti|- genoot De Groot bijzonder kritisch over de houding van de coalitie op het eiland in deze kwestie Inzake de in houd van het ammoniakbeleidsplan is LeBelle sceptisch, omdat het op ge spannen voet staat met de wet. De vraag is of GS naar aanleiding van het gesprek vandaag met het Texelse college het ammoniakbeleidsplan op vitale onderdelen zullen aanpassen. In dat geval beslist de staten commissie Milieu, Water en Energie donderdag a.s. over een plan dat te elfder ure nog is aangepast. Milieu-inspectie Een wijziging die tegen het advies in zal gaan van de milieu-inspectie .Tij dens de voorbereiding van het ammoniakbeleidsplan is door onze medewerkers aangegeven dat het plan in strijd is met de InteYimwet Ammoniak en Veehouderij (IAV) „Er wordt geen rekening gehouden met de ammoniakneerslag. Het plan richt zich alleen op de uitstoot Er wordt onvoldoende inzicht gegeven in de milieuwinst." Verder vindt de milieu- inspectie de uitbreidingsmogelijk heden voor de boeren te groot „Vergunning verlening op basis van dit plan is strijdig met de IAV Indien aanvragen hiermee strijdig zijn. is dit voor mij aanleiding negatief te advi seren." In situaties waar de overhe den geen gevolg geven aan dit ad vies, overweegt de milieu-inspectie in beroep te gaan. Op de Vogelenzang is zaterdag tus sen 12.30 en 13.45 uur de auto van een 47-]arige Koger aangereden De man vond zi|n wagen terug met kras sen en deuken De dader heeft geen briefje achtergelaten. Getuigen wor den verzocht de politie te bellen, te lefoon 32 21 88 Bij een kledingzaak in de Weverstraat zijn 50 spijkerbroeken in beslag ge nomen die werden verkocht onder de merknamen Levis en Diesel. Het ging echter om namaak. Tegen de eige naar, een inwoner van Amstelveen, is proces verbaal opgemaakt. De Texelse kotter TX 14 moest vo rige week 120 mijl heen en weer varen naar de Deense havenplaats Esbjerg voor het zetten van een handtekening. Dat gebeurde nadat controleurs hadden vastgesteld dat de Texelaars met te kleine ma zen visten. Hoewel de firma Ellen Trap BV uit Oosterend meteen een bankgarantie van 37.000,- overmaakte, eiste de Deense jus titie dat de kotter naar de kant moest komen. Het blad Vissenjmeuws schrijft dat de Federatie van Vjsserijverenigingen laaiend'* is over deze gang van za ken. Volgens de Europese richtlijnen mogen controleurs een kotter met onnodig lang in de visserij hinderen. Ook zet de federatie vraagtekens bij de wijze van controleren. Inmiddels is een advocatenbureau ingeschakeld. Het incident kostte de TX 14 een et maal. De controleurs constateerden aan één kant een correcte maaswijdte, maar bevonden de ma zen aan de onderzijde te klein. Ter plekke werd een boete berekend Dat betekende dat eerst een bedrag of waarborgsom moest worden betaald, voordat de TX 14 verder mocht vis sen op tong en schol. De firma Ellen Trap maakte ,,a la minute' een bankgarantie van 37 000.- via de Rabobank over naar Denemarken. Hoewel justitie daarvan op de hoogte was mocht de kotter echter met op zee blijven Men wilde de aanklacht in Esbjerg persoonlijk aan schipper Hans Vlaming overhan digen. De Nederlandse Algemene Inspectie Dienst en de Federatie de den een bemiddelingspoging, maar tevergeefs. Na tien uur varen zette Vlaming op het politiebureau in Esbjerg een handtekening en mocht daarna weer vertrekken. Inmiddels was aan boord het gewraakte net- gedeelte vervangen. Of de kotter inderdaad in overtreding was, is volgens eigenaar Biem Trap de vraag Daar valt over te twisten. Dat moet maar via 't hekkie (de recht bank, red worden uitgemaakt." Een 35-jarige motorrijder uit Den Helder kwam zondagavond in een bocht van de Nieuwlanderweg ten val omdat hij met zijn standaard de grond raakte De man schoof met motor en al in de sloot. Hij liep schaafwonden en een gekneusde enkel op De mo tor had water- en lakschade Na een dikke score dinsdag hield de politie zaterdagmiddag weer een snelheidscontrole op de Krimweg in De Cocksdorp Van de 211 passan ten reden ruim 50 te hard. De snel ste ging 84 km, deze krijgt een bon van 310.- in de brievenbus. Gisteravond tegen half tien verloor een inwoner van Den Burg de macht over het stuur van zijn bestelwagen. Hij raakte van de weg, boorde zich door en rij boompjes en kwam in de droge sloot tot stilstand. Het gebeurde op de Schilderweg bij de komgrens van Den Burg De uit de richting van het centrum komende bestuurder verklaarde dat hij was geschrokken toen de naast hem zittende hond op zijn schoot sprong De auto boorde zich in de slootkant waarbij de bestuurder met het hoofd tegen het glas sloeg en daarbij een flinke buil opliep. Met de ambu lance werd hij naar huis gebracht. De auto was aan de voorkant flink beschadigd. (Foto Harry de Graat Op de Postweg is vrijdagmorgen een 9-jarige meisje uit Dussen aan gereden. Ze is met een hersen schudding in het Geminizieken- huis opgenomen. Een 49-jarige man uit Ridderkerk schepte het kind Ze stak onverwacht de weg over. De automobilist pro beerde nog te remmen en een uitwijk manoeuvre in te zetten Hij kon haar echter niet meer ontwijken. Handhaving van de vrede en vrijheid was de boodschap van de bijeen komst. „Het grootste gevaar van die vrijheid is de vanzelfsprekendheid daarvan", oordeelde drs E. Vledder, geboren in Zuid-Afrika en sinds kort Hervormd predikant op het eiland Hi| vergeleek onze naoorlogse vrede met de situatie in zijn geboorteland. „De vrijheid is daar nu nog vers en dat is fi|n." Vrijheid is volgens Vledder solidariteit met de medemens. Hij deed een beroep op de mensen rekening te houden.met de zwakkere en minder bedeelden in de samenleving en mensen in brandhaarden elders Erwin Terpstra en Lotte Schermer van de Jozelfschool droegen het ge dicht „Recht op vrije meningsuiting voor, OSG-scholieren Jeanine Boon en Mariska Witte brachten een stukje proza, al zal de Engelstalige toe spraak van Nelson Mandela niet voor elke aanwezige in de kerk te verstaan zijn geweest Kranslegging Vanuit de NH-kerk liep het gezel schap. met stille trom vooruitgegaan door KTF, richting de algemene be graafplaats. Daar werden kransen gelegd bij „De Levensboom", die geschonken werd door de Georgiêrs, Muzikale omlijsting Ter muzikale omlijsting was er een Het Koninklijk Texels Fanfare leverde een stijlvolle muzikale bijdrage aan de herdenkingsplechtigheid bij De Goede Herder (Foto Harry de Graat) bij het geallieerde monument en bij het monument .De Goede Herder". Georgiêrs Voor het eerst na vijftig taar bleef de officiële herdenking op de begraaf plaats Loladze achterwege. Toch verzamelden zich daar om vijf uur s middags 60 mensen, waaronder kin deren van Georgische oud-strijders om bloemen te leggen en kaarsen te ontsteken. Ook werd volgens Georgische traditie wijn uitgegoten boven de graven. De ambassadeurs of andere autoriteiten ontbraken. En kele raadsleden waren aanwezig op persoonlijke titel. De gemeente had alleen de Nederlandse vlag gehesen Tijdens een bijeenkomst zaterdag avond in Den Burg hebben velen de doden herdacht die zijn geval len voor de vrede. In de Hervormde kerk waren de meeste stoelen be zet en de kranslegging op de Alge mene begraafplaats trok nog meer belangstelling. „Nog steeds leven heel veel mensen in onvrijheid", opende burgemeester Van Rappard in de Hervormde kerk de bijeenkomst, die met alleen in het teken stond van de gevallenen van de Tweede Wereldoorlog, maar ook van de slachtoffers van andere brand haarden overal ter wereld. De burge meester riep de aanwezigen op ieder een eigen invulling aan de doden herdenking te geven intermezzo van violist Gerard Smeenk en organist Johan Ran. Een lied werd gezongen door de Bosnische vluchteling Azira Umisic. Van uitstekend gehalte was de muzi kale omlitsting door KTF en Kyrië en Agnuskei door het koor Crotalo" onder leiding van Henk Jan Barendreqt.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1