z^m Weekend Kinderboek Texelse over Russenoorlog Campagne voor aanpak van analfabetisme Film Ontroerende herinneringen VOOR teso TEXELSE COURANT Praten over lezen en schrijven Foto PH-polder Zeewater te koud Avond over de overgang Overlast jeugd „Beregezellig" in Molenkoog 2 A m 11 en 12 mei Kerkdiensten zondag 12 mei Agenda Vincent Bijlo: Niet zeiken, gewoon doen! Chansons in d'Ouwe ULO oud Papier Natuur Texel voor RTL4 c John Travolta in Broken Arrow Collecte Astmafond: Visserskoor naar Harlingen HAPPY HOUR Betere VRIJDAG 10 MEI 1996 Een van de duidelijk herkenbare tekeningen van Marianne Sligtmg uit het boek van Imme Dros Herkenbaar, weemoedig en ontroe rend. Dat zijn de eerste dingen die opvallen bij lezing van Dag Sol daat. Dag Mooie Soldaat van de kinderboekenschrijfster Imme Dros (60). De van huis uit Texelse beschrijft op biografische wijze haar jeugdherinneringen aan de Russenoorlog. Het verhaal van Dros is niet nieuw Het is in 1990 al eens gepubliceerd onder de titel De man in het tijgervel in een bundel Het is nu als zelfstan dig boek uitgegeven bij Querido en voorzien van tekeningen van Marianne Sligtmg. Die is daarvoor met haar schetsboek richting Texel vertrokken, waardoor de tekeningen zeker voor eilanders goed herken baar zijn De jeugd van Imme Dros speelt zich af in Oudeschild Ze vertelt op een voudige wijze over de oorlog gezien door de ogen van een kind. Ze adoreert haar vader en raakt bang voor de Duitsers als ze eens in het Witte Hotel" ziet hoe een soldaat een mes tevoorschijn haalt en erteqen lacht Hoewel de Georgiërs ook in Duitse uniformen lopen zijn ze volgens het kind duidelijk anders. Ze zingen in een fluwelen taal Tijgerman De oorlog wordt gelaten ondergaan. De Stichting 150 jaar Prins Hen drikpolder nodigt mensen uit de PH- polder uit om zondagmorgen om 11 00 naar 't Horntje te komen. In ver band met de kerkdienst wordt eerst de presentatie gehouden in het Havenrestaurant Rond 12.00 uur wordt de groepsfoto genomen Geno digden kunnen zich dus om 11.00 uur verzamelen in het Havenrestaurant. Ze fantaseert over een Georgische soldaat met een bijzondere stem en golvend haar Hij wordt haar held haar tijgerman die het kwaad verdrijft Maar dan breekt de Russenoorlog uit. Aanvankelijk is het wel spannend ze mag slapen in de kamer en opa en oma blijven de hele nacht. Maar ze hoort ook dingen die met voor haar oren zijn bestemd Er zijn veel doden Zou de tijgerman ook zijn gesneu veld9 Op Texel duurde de strijd twee weken langer dan elders Dat wordt met enig cynisme beschreven Als de Georgiërs weggaan met een boot, heeft ze straf en moet ze binnen blijven Maar over zee hoort ze hem zingen. Het boek van Dros, die als enige schrijfster in Nederland negen Zilve ren griffels op haar nachtkastje heeft liggen, is bedoeld voor kinderen van acht jaar een ouder. Het kost 22,90. Wmdsurfclub Texel heeft de eerste wedstrijd van het seizoen, die voor zondag was gepland, afgeblazen. De temperatuur van het zeewater is nog te laag (8 C) De wedstrijd Dijkmans huizen-1 Horntje v v zal als de weers omstandigheden het toelaten worden gevaren op zondag 26 mei De Overkoepeling van Texelse Vrouwenorganisaties houdt dinsdag een bijeenkomst met als thema ..Overgangsklachten'. Dokter Nelda de Grave houdt een praatje over o a medicijnen en verder kunnen er vra gen gesteld worden De bijeenkomst wordt gehouden in het zaaltje bij de Doopsgezinde Kerk te Den Burg en begint om 20 00 uur Belangstellen den zijn welkom: de toegang is gra tis Analfabetisme komt nog steeds voor op Texel. Het lijkt onwaar schijnlijk, met alle moderne vor men van onderwijs. De mensen die het betreft schamen zich vaak en stappen daarom niet zo makkelijk naar een cursusbijeenkomst. Men sen die beroepshalve of via vrijwil ligerswerk in contact staan met deze groep, kunnen de analfabeten over de streep helpen. De verschillende leercentra in de kop van Noordholland waaronder op Texel, zijn een speciale campagne begonnen om analfabetisme tegen te gaan Omdat het zo moeilijk is om deze doelgroep te bereiken, wordt een voorlichtingsbijeenkomst gehou den voor ..toeleiders'die in contact staan met deze mensen Veel analfabeten leven op door een cursus Het versterkt hun zelfvertrou wen en opent gesloten deuren, waar- Jongelui, afkomstig van in de haven afgemeerde charterschepen, mis droegen zich woensdag in Oude schild zodanig, dat diverse klachten bij de politie binnenkwamen. De poli tie zorgde daarop voor extra toezicht door ze beter functioneren De toeleidersbijeenkomst is op maan dag 3 juni van 16 00 tot 17.45 uur in De Witte Burcht Via lezingen en vi deo wordt de aard en omvang van de problematiek geschetst en de opzet van de campagne Tevens wordt uit gelegd welke mogelijkheden het Open leercentrum Texel biedt. De toeleiders wordt vêrteld hoe zij analfabetisme kunnen herkennen en hoe ze de betrokkenen naar een cur sus kunnen krijgen ledereen die een beer bij zich heett. mag komende woensdagmiddag van 14 00 tot 17 00 uur gratis naar binnen bij zwembad Molenkoog Deelne mers kunnen hun lievelirigsbeer van naam en adres voorzien, want aan het eind van de dag krijgen de drie liefste mooiste en gekste beren een prijs. Op het terrein zijn verder tal van spelletjes, zoals berencakejes versie ren met berelekkere snoepjes, Be rend Botje en kleurplaten Mevrouw Albers uit Den Burg laat zien hoe je beren maakt Na afloop krijgt ieder een zi|n ot haar beer mee terug HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9 30 u. dhr M D Kuiper; uitz via De Lichtboei De Waal: geen dienst De Koog: 9.30 u. dhr. B. Guiljam Den Hoorn: 11 00 u dhr M D. Kuiper Oosterend: 9 30 u. ds. E.J Vledder Oudeschild: 11 00 u dhr B Guil|am De Cocksdorp: 11 00 u ds E J Vledder GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u ds. FJ Daane uitz. via Radio Texel 19 00 u ds FJ Daane Oosterend: 10.00 u drs J S Tulp uit Heiloo; viering Heilig Avondmaal. 19 30 u. drs. J. Tulp, voortzetting H Avondmaal. GEREFORMEERDE GEMEENTE In kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend 10 00 en 16 00 u dienst Do. 16-5 (Hemelvaartsdag) 19 00 u ds. G J. Baan GEREFORMEERDE KERK (Vrijgemaakt) m de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 16.15 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10 00 u ds. L Kmpscheer; slotdienst.zondagsschool BAPTISTENGEMEENTE Julianastraat. Den Burg 10 00 u ds J Visser. 19 00 u ds. J Visser evangelisatie- dienst, uitz via De Lichtboei ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag: 19.00 u. Herenkoor uitz via De Lichtboei Zondag 10 45 u Dameskoor Oudeschild: zon 9 30 u JEHOVAH'S GETUIGEN Noordwester 3, Den Burg. Openbare lezing 10 30 u Koestert u wrok of bent u vergevingsgezind9Wachttorenstudie 11.20 u.Loof de Koning der Eeuwigheid Opgaven voor vermelding in de üjst „Voor het weekend" moeten dinsdag voor 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen: Uitsluitend voor spoedgevallen Van za. 8.00 tot ma. 8 00 u. Dokter W. Vos, Haffelderweg 2 Den Burg, tel 312023 Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is er spreekuur zaterdag en zondag om 18.00 uur precies Witte Kruislaan 19. Den Burg. Bij ongevallen ot bloedingen is een tandarts bereikbaar via tel 312323 Verpleegkundige thuiszorg (wijkverpleging) Kruiswerk Kop van Noord-Holland, afdeling Texel voor verpleegkundige thuiszorg op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde Centraal Meldpunt 06-8998828 Spreekuur jeugdgezondheidszorg (iedere werkdag van 8 30-9.00 uur), telefoon 313241 Het uitleenmagazijn/ servicepunt in het wijkgebouw aan de Schoonoordsingel 24 is elke werkdag tussen 13.00 - 14 00 uur geopend, telefoon 313241 Thuiszorg (bejaardenhulp en gezinszorg): Voor dringende hulp in het weekend en buiten de spreek uren 314152. Spreekuur maandag t/m vrijdag 9 00-10 00 uur Stichting Thuiszorg Texel Jonkerstraat 6, Den Burg Nuttige adressen: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen. 06-11 Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg Het bureau is dagelijks open van 9 00 tot 17 00 uur Telefoon tijdens kantooruren 322188; buiten kantooruren 072-5122222 Bij spoedeisende gevallen. 06-11. Gevonden munitie: Bel de politie tel 322188 Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11. Den Burg Alleen m spoedgevallen, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij acute problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen, tel. 319413 (De Nieuwe Skuul) Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood tel 316270 Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel 312066 Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwerkend met het tandheelkundig centrum, vergoed door het ziekenfondsen particulier praktijk), tel 312069, b g g 06-52804779. Tandtechniek R. van Oosten (particuliere praktijk), tel 310605 Apotheek: Weverstraat 95. Den Burg Tel 312112 Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur Zondag 11 00-12 30 uur en 16 00-17.00 uur Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen Vrijdag 10 mei In Cinema Texel draait om 19 00 uur ..Toy Story (Engelse versiejen om 21 15 uur ..Broken Arrow' De Gereformeerde Jeugd Centrale houdt In De Poort" (bi| de Gere formeerde kerk van Den Burg) een bazaar, aanvang 19 00 uur In Time Out (Ouwe ULO) wordt tussen 20 00 en 24.00 uur opge treden door vier bands, waarvan twee debuterend: Chicken's Squad (punk en grunge). Djawi (covers van golden hits), Power Elmo (hardrock) en Make ends Meet (Stones en Doors) In het RTL4-programma ..Neder land 2 x zo mooi" wordt aandacht gegeven aan natuur en natuur- bouw op Texel. Aanvang 22.30 uur. Zaterdag 11 mei In het kader van Nationale Reddingbootdag zijn de KNRM- stations van De Koog en De Cocksdorp voor publiek geopend van 10 00 tot 16.00 uur Van 10.15 tot 16.00 uur houdt de Muziek- en Dansschool (d'Ouwe ULO) open huis In het kader van de landelijke fiets dag kan op Texel de ..Wadden route" (30 km) worden gereden Start bij de VVV tot 13.00 uur Routebeschrijving a f5.- daar ver krijgbaar In Cinema Texel draait om 14 00 uur ..Toy Story (Nederlands), om 16 00 uur De,Boefjes", om 19 00 uur Toy Story (Engels) en om 21.15 uurBroken Arrow Op de Emmalaan gaat om 13.45 uur het open Noordhollands kam pioenschap wielrennen van start. Finish op dezelfde plek om onge veer 15 40 uur Het Texels Christelijk Mannenkoor en het Christelijk Nieuwedieps Visserskoor geven om 17.00 uur een uitvoering in de Hervormde kerk van Den Burg Entree f10 - De stijldansavond in Het Eierlandsche huis is wegens het overlijden van een trouwe bezoe ker verplaatst naar 18 mei. Zondag 12 mei Motorrijders die deelnemen aan de toertocht door Noordholland ver trekken met de boot van 9.05 uur In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Toy Story" (Nederlands), om 16 00 uurDe Boefjes om 19.00 uur Little Woman" en om 21 15 uurBroken Arrow" De vertoning van Little Woman (gebaseerd op het verhaal Onder moeders vleu gels") is een speciale moederdag voorstelling. waarbij alle moeders entree hebben voor half geld dus f6,25. Vanaf 14.00 uur wordt in De Worsteltent aan de Smitsweg Theekransje" gehouden moederdagarrangement in het te ken van voetverzorging. Muziek wordt verzorgd door Jaap Dros e.a Maandag 13 mei In Cinema Texel draait om 19 00 uur de Engelstalige Toy Story" en om 21 15 uur Broken Arrow' De Stichting Texelse Sportraad heeft om 20.00 uur in dorpshuis De Bijenkorf te Oosterend de jaarver gadering Na het huishoudelijke gedeelte houdt fysiotherapeute Henriétte Timmermans een praatje over blessurepreventie. Dinsdag 14 mei De wielervereniging houdt een cri terium op het parcours bij Den Burg Start jeugd om 18.15 uur; senioren 19.00 uur In Cinema Texel draait om 19 00 uur „Broken Arrow" en om 21 15 uur „Little Woman". Vanaf 19.15 uur wordt in de voorspeelruimte van de Muziek- en Dansschool Texel opgetreden door diverse leerlingen. Belang stellenden welkom De gemeenteraad komt om 19.30 uur in openbare vergadering bij een Rechtstreekse uitzending door Radio Texel. In het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk in Den Burg is een bijeen komst van het Overkoepelend Or gaan van Vrouwenorganisatie Texel Lezing door dokter Neldarj Grave over ..overgangsklachter Belangstellenden welkom; jC! gang vrij Aanvang 20 00 uur De afdeling Stamboomonder2oi van de Historische Verenig» Texel komt om 20 00 uur bijeen r d'Ouwe ULO. Ook niet-leden zi welkom Woensdag 15 mei In Cinema Texel draait om 14,9 uur „Toy Story", om 16 00 uur „ft Boefjes om 19 00 uur „Broker Arrow" en om 21 15 uur .Lutfe Woman". e In zwempark Molenkoog wordt vs 14.00 tot 17.00 uur ee- „beregezellige" middag gehoj den Diverse spelletjes in het teke van beren. Wie een beer mes neemt heeft gratis toegang De Vogelwerkgroep maakt es- excursie naar Korverskooi aant Ruigendijk, aanvang 19 30 uu Alleen voor leden. In theater-restaurant Klif 12worj opgetreden door de blinde cabars tier Vincent Bijlo Aanvang 21 CC uur. Entree f 15.- Extra afvaarten: (halfuursdien? vrijdag 10 mei (afvaart 9 35 uu van Texel tot en met afvaart 16 K uur van Den Helder) De afvaarten van 10 05 uur var Den Helder en van 13.35 uur var. Texel zijn echter uitsluitend te stemd voor het vervoer van gs- vaarlijke stoffen Er worden geen wachteden vb wacht. Hoogwater te Oudeschild Vr. 10 1.30 en 14 03« Za 11 2.40 en 15.15« Zo 12 3.45 en 16 35 u Ma 13 5.20 en 17 44 u Di. 14 6.27 en 18 44 u Wo. 15 7.47 en 20 OOu Do 16 8 55 en 20 54 u Vr. 17 9.35 en 21 40 ij g£ de Aan het strand is het ongeveer een uure der hoogwater De zon komt 12 mei ow 5 49 u en gaal onder om 21.22 u 1fs i laatste kwartier. 11 mei doodtij De blinde cabaretier Vincent Bijlo raast maar door langs de Neder landse podia. Met oprecht geënga geerd cabaret, maar zonder betweterigheid en zware statements, brengt hij met fijn ge voel voor taal en muziek zijn scherpzinnige mening naar voren. Hij kan ongegeneerd kwaad wor den op de wereld en is een mees ter in het opblazen van kleine irri taties en ongemakken. „Niet zeiken, gewoon doen!" is inmid dels zijn vijfde theater-programma, waarvan op woensdag een try-out op het Klif 12-podium. ,,Het modieuze fin de siecle gedoe krijgt Nederland steeds steviger in zijn greep Er wordt wat afgezeken anno 1996 ,De wereld gaat naar de klo ten1' ..De moraal is zoek!" We zijn opper dan op!" In de voorspeelruimte van de Mu ziek- en Dansschool (Ouwe ULO) is vrijdagavond 17 mei een optre den van het vocaal ensemble „Otti Strotti" (acht kelen). Het pro gramma bestaat uit Franse chan sons van onder andere Josquin des Prez, Francis Poulenc en Rudolf Escher. De groep (vier zangeressen en vier zangers) bestaat sinds 1991, De le den hebben uiteenlopende studies gevolgd aan universiteiten en conser vatoria Succesvolle optredens wer den verzorgd in steden als Maast richt Leiden Nijmegen en Aken Otti Strotti" beheerst een divers repertoire dat diverse stijlperioden omvat, van renaissance tot modern De toegang is gratis Na afloop wordt een collecte gehouden Niets nieuws aan het eind van elke eeuw doet dit soort geluiden de ronde Maar het erge is, dat het dit keer wel eens waar zou kunnen zijn. Tenminste, als we niks doen Want met zeiken alleen bereik je niks. Als we zo doorgaan lullen we ons zelf het graf in En daarom geen woorden maar daden met zeiken, gewoon doen. En geen moraliserend gezeur van 'een beter milieu begint bij je zelf. P S. Ik heb ook nog een nieuwe han dicap bij mezelf ontdekt, daar hoor je nog wel meer over. Tenminste, als |e komt kijken, bij niet zeiken." Woensdag 15 mei, 21.00 uur, En tree ƒ15,00, vriendenprijs ƒ12,50 (try-out), theater-restaurant Klif 12, Den Hoorn, tel. 319633, diner vooraf mogelijk. Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op De mensen wordt ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen Komende zaterdag wordt oud papier etc opge haald in de volgende straten 8. Kogerstraat, Wagemaker-straat, Waalderstraat en Marelstraat. Oosterend De papiercontainer van gym vereniging Oosterend staat zater dag de hele dag (8 00-18 00 u op de hoek Slotskolk/Kotterstraat Oud papier en karton moet gebundeld worden aangeleverd. Vrijdagavond (heden) zendt RTIA programma „Nederland 2x zo uit. Het gaat over de natuur en plannen voor natuurherstel mNa J land Veel opnamen voor ditp gramma zijn vorige week gemast Texel in samenwerking met Sla; bosbeheer. Onder leiding van i van der Spek en Maarten Stoejs werd gefilmd in o.a. De Slufter, Geul Me Muij, de Hors en het Ma slootterrem bij Den Hoorn Oeute ding, gepresenteerd door Loit' Schrijver, begint om 22 30 uur TL4 ora k Pi John Travolta is weer helemaal terug! Sinds Pulp Fiction hoort hij weer bij de allerbest betaal den van Hollywood. Binnenkort kunt u hem ook in onze eigen bioscoop verwachten in de bi zarre komedie GET SHORTY, waarin hij een louche rol speelt. Maar eerst zien we hem als superschurk in de superactie film Broken Arrow van de super spectaculair filmende Hong- kong-regisseur John Woo. Tja, je moet er wel van houden, snelle vliegtuigen, treinen, au to's. helikopters, rubberbootjes en bevende aarde, niks is te gek. Piloot Travolta voelt zich te vaak gepasseerd voor promotie en is daarom heel boos Hij wil wraak en veel geld en chanteert de Ameri kaanse regering hij heeft twee atoombommen gekaapt en wil de VS eens goed te kakken zetten als hij zijn zin niet krijgt Zijn vroegere co-piloot Christian Slater geeft zich echter never verloren en zet de achtervolging in, samen met de kordate Samantha Mathis, die je in haar optreden gerust mag verge lijken met Sandra Bullock in Speed Graham Yost schreef dan ook voor zowel Speed als Broken Arrow de scripts: veel snelheid en prima buddy-werk LITTLE WOMEN In de serie Cinema Paradiso de klassieker" van 1995 LITTLE WOMEN. De roman, in het Neder lands „Onder Moeder Vleugels", is al sinds 1868 een bestseller Het speelt zich af in de jaren zestig van de vorige eeuw Ondanks de bloe dige burgeroorlog, leeft de familie March vredig in het kleine plaatsje Concord Pa voegt zich bij het le ger. Ma heeft haar handen vol aan haar vier kleine opgroeiende mei den, elk met een eigen wil en ei gen ideeen over de toekomst. Little Women volgt de opgroeiende meisies" liefde maar ook verdriet en tegenslag maakt ze volwassen en sterk. Met onder meer Winona Ryder en Susan Sarandon. TOY STORY en BOEFJES Hoewel het bioscooppubliek tot in de tenen verwend is met computeranimatie, zijn de bedra gen die Toy Story inmiddels heb ben opgebracht vierdimensionaal Zowel de Nederlandstalige als de Engelstalige versie nog een week bij Cinema Texel Ook de aloude klassieker DE BOEFJES nog een paar keer in de matinee-voorstel- lingen. BROKEN ARROW. do. t/m ma. 21.15 uur, di. wo. 19.00 uur LITTLE WOMEN, di. wo. 21.15 uur en als Moederdagsurprise zondagavond om 19.00 uur - moeders half geld! TOY STORY, engels: do. t/m za. 19.00 uur TOY STORY, nederlands. za/zo/ wo 14.00 uur DE BOEFJES, za/zo/wo 16.00 uur Van 20 tot 25 mei, de weekvi Pinksteren, houdt het Astmafoül de jaarlijkse collecte. Ook opTef zullen vrijwilligers langs ded gaan. De organisatie kan echf nog een aantal collectantencr bruiken. zodat het hele eiland^ worden bestreken. Inlichting^ Greet Moor, tel. 31 37 87. Dit jaar is gekozen voor het mcj Sponsor de vechters, 9' carapatienten meer lucht' Om mensen met astma chronischeb? chitis en longemfyseem als ge> van hun aandoening meestal ha' moeten knokken dan vele andefl Circa 1,6 miljoen Nederlanders^ I ben luchtwegproblemen Het 3": rige Astmafonds probeert daar»! aan te doen Voor dit jaar is in tc* 23 miljoen gulden nodig. I Het Oudeschilder Visserskoor di op 1 juni in Harlingen mee aaM shantyfestival. Daar doen twaalf renommeerde clubs aan mee. (ADVERTENTIE) Elke vrijjiipivond van V49 tof U Aan Je har alle dranken '4^ Telefoon VI 48 90

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 2