Vernieuwing Kogerstrand stimulans voor badplaats" Vruchtbare over waterhuishouding A m Weinig inbreng gemeente carmoon TEXELSE^ COURANT Bijzondere schelp in Texelse tuin R MMONI RkPLRN gier- fUTA fJN; 5/f-KTMS]tTE*^M Texels woordenspel Veel vissen Golfbaan Zusters heffen het glas Spittend in zijn tuin kwam Bos winkel uit De Koog op twee meter diepte een schelp tegen met een bijzonder uiterlijk. Hij bracht het exemplaar naar EcoMare, waar werd ontdekt dat het om een Conus marmoreus gaat, die waar schijnlijk uit zuid-oost Azië hier heen is gebracht als souvenir of handelswaar. De schelp van Boswinkel is kegelvormig en heeft veel driehoe kige roomwitte plekken Hij lag in een hoop opgebrachte grond Niet be kend is waar de grond vandaan komt. Vorige maand vond J. van der Star in de netten van de TX 14 een soortge lijke schelp Beide schelpen zijn van tropische herkomst De slijtage duidt op ouder dom In vroeger tijden was het verza melen van schelpen een deftige en kostbare aangelegenheid Vandaar dat handelsschepen, bijvoorbeeld van de VOC. naast peper en noot muskaat ook tropische schelpen meenamen Nu worden ze massaal als souvenirs meegenomen Hartstichting. De collecte voor de Hartstichting die op Texel van 21 tot en met 27 april \tfferd gehouden, kende dankzij de medewerking van vele collectanten een hoge op brengst Totaal werd ƒ9.316,75 inge zameld VRIJDAG 10 MEI 1996 Jet bestuur van de Recreatiestichting verwacht dat de ■grijpende renovatie die momenteel wordt uitgevoerd op ecamping Kogerstrand een stimulans voor nieuwe diepte- Ivesteringen van andere ondernemingen in De Koog. De lositie van het dorp als hét recreatiecentrum van Texel zal laardoor aanzienlijk worden versterkt. fen voortrekkersrol dus voor de JST. Het werd woensdagmiddag jtgelegd door RST-directeur lenno Hofmann toen het feeste- ke startsein werd gegeven voor b derde fase van de bouw van jeuwe centrale voorzieningen op let terrein. De handeling werd ver- Jcht door RST-voorzitter Kees (raaf die een ,,eerste" steen legde Imidden van een maquette van de leuv/bouw. ij moest daarvoor een kampeert- itje inkruipen want daarin was die jaquette opgesteld Het was een iur symbolisch gebaar want de ittovivis al in volle gang. Graaf: romfhet heerlijk om de'eerste leer Ie leggen, maar ik hoop éen w dat ik de laatste ook zal leggen' Nu pas e plechtigheid, gehouden in een olelent vlakbij het nieuwe toilet- bouw 13, werd bi|gewoond door stuur, directie en personeel van de ST alsmede aannemers, onder- nnemers architect en lokale pers. gezelschap werd verwelkomd orvice-voorzitter Jaap Honingh. iodgedwongen was de RST niet rder in staat als voortrekker te fun- ren Jarenlang zag het er immers ar uit dat de kampeerders uit de nert zouden moeten verdwijnen in 2004 de erfpachts- iereenkomst met Staatsbosbeheer iuaflopen Ook de kustafslag en de mvarikelijk door Rijkswaterstaat loogde soort van verdediging daar- gen (het naar binnenschuiven van buitenste duinenrij) was een be- eigmg voor Texels grootste earri ng De kaarten kwamen heel an- irste liggen toen Staatsbosbeheer fcoord ging met voortgezet recrea- gebruik van de duinen op deze plaats en toen Rijkswaterstaat be sloot de buitenste duinenrij actief te gaan verdedigen, dus tot in lengte van jaren in stand te houden Verouderd Intussen waren de voorzieningen die Kogerstrand bood, danig verouderd en in elk geval met meer in overeen stemming met de eisen die de heden daagse kampeerder stelt De eerste fase van de renovatie die van start ging in 1993 voltrok zich grotendeels ondergronds en dus wei nig spectaculair. Het betrof de aanleg van riolering, elektriciteit en centrale antenne. De tweede fase behelsde het opknappen van de wegen op het terrein met samenhangende voorzie ningen. Toen dat werk vorig jaar ge reed kwam had de RST al vijf milioen gulden aan de renovatie uitgegeven Recreatiegebouw De nu begonnen derde fase kost tien miljoen en omvat de bouw van een door architectenbureau Ronno Honingh ontworpen groot recreatie gebouw, de woning van de be drijfsleider en de receptie Het recreatiegebouw bevat onder meer een grote zaal voor sport- en spel activiteiten, een wasserette, acht woongelegenheden voor tijdelijk per- soneel en een kleine kiosk. Recreatiegebouw en bedrijfswoning moeten voor de komende bouwvak vakantie gereed zijn. In september begint de sloop van de huidige recep tie/bedrijfswoning en drie opslag loodsen en in april volgend jaar moet ook de nieuwe receptie er staan Uitvoering van de vierde fase loopt tot het jaar 2005 en omvat de vervanging van de sanitaire gebouwen door hypermoderne en uiterst comforta bele units waarvan er op dit moment al enkele staan De brug, onderdeel «Jwro&vJ n (f^c j/ R«hohipk| I knie Hi f 8> MiIieu vRt 1 4«AiMÉ4é RpBo DokTlE II ÜOMk El*)- rhlSUje U HEID J I STTionT OPW Ofc CEOonfc KNikke« ME$r v [OriMoNtnk I UÊR 'ZOIINO GROErtt MRFFifl OUWE nieuwe ■sloor koeien eo iK nu ÖÊLUOPO PROVINCIE GEMBEniê t-EabL ofwel (een) goede raad is duur! het toeziend oog van vice-voorzitter Jaap Honingh plaatst voorzitter Kees Graaf de symbolische eerste steen (Foto h,w, j., gmjo van de Badweg-route naar het strand, zal eind dit jaar of begin volgend jaar klaar zijn De vijf meter brede con structie die over het parkeerterrein zal lopen, wordt uitgevoerd in azobé- hout De verschillende bouw elementen zullen tevoren in de fa briek worden gemaakt en ter plekke aan elkaar geschroefd De brug is be doeld voor voetgangers, maar het spaarzame autoverkeer (politie, am bulance, rijkswaterstaat en transport auto's die de paviljoens bevoorraden) kan er ook over De renovatieplannen hadden nog wat sneller uitgevoerd kunnen worden als er geen bezwaar tegen was gemaakt (in het kader van de artikel 19-proce- dure) door de organisatie De Koog Badplaats, in deze gesteund door de dorpscommissie en de strand- exploitanten. Het bezwaar betrof het volgens de indiener te kleine aantal openbare parkeerplaatsen. Directeur Hofmann sprak woensdagmiddag vin'èen ..'Oneigenlijk bezwaar dat veroorzaakte dat pas in oktober 1995 de bouwvergunning werd afgegeven. Het aantal openbare parkeerplaatsen (bedoeld voor mensen die met op Kogerstrand kamperen) is nu wel vergroot. Er komen er 65 aan de voet van het duin achter hotel Juliana Hoewel de sportvissers het zaterdag en zondag lieten afweten, werd er door de resterende deelnemers toch leuk gevist Er werden 62 vissen ge vangen met een totale lengte van 1492 cm. Er werden vooral botten aan de haak geslagen Zaterdag werd Jan Kingma eerste (9 vissen-254 cm.). Map van der Zwaag tweede (9 vissen-184 cm.) en Kees Kalis derde (5 vissen-135 cm.). Op zondag was Van der Zwaag met vier vissen het beste op dreef Ane Vissers en Kees Kalis vingen er ook vier, maar zij bleven in totale lengte achter bij Van der Zwaag De volgende viswedstrijd is op 1 juni op Vlieland. Een dag later is de kampioenswedstrijd die om 08 00 uur bij Paal 17 begint Omdat het college met een zware delegatie in Haarlem zat, was het gemeentelijke aandeel in de mini conferentie die dinsdag in het Havenrestaurant werd gehouden gering. De bijeenkomst ging om het waterhuishoudingsplan II, waarvan het ontwerp eind van het jaar verschijnt. Er werden enkele aardige plannen voor Texel geop perd door de aanwezige overheden en belangenorganisaties. Een paar daarvan zullen een plaats krijgen in het uiteindelijke plan. Voor de bespreking heeft een project groep die het plan begelerdt een discussiestuk gemaakt De leiding van het project is in handen van ir Florrie de Pater vari de provincie. Ze was enthousiast over de betrokken heid van de waterschappen en Texelse belangenorganisaties. .We hebben mensen uit de landbouw- hoek. van het Waterschap. Uit- waterende Sluizen en Staatsbos beheer gesproken, ledereen had zich flink in de materie verdiept." De provincie heeft voor Texel drie strategieën die men in het plan wil op nemen aansluiting bij het convenant, realisering retentie'(het vasthouden van zoet water) voor natuur en land bouw en bescherming en ontwikke ling van brakke systemen in natuur gebieden Tijdens de conferentie werden de belangenorganisaties ge polst of ze vinden dat de provincie hiermee op de goede weg zit. Nadat de vragen over het discussies tuk waren behandeld werden de aan wezigen verzocht te brainstormen Ze mochten alle ideeën op waterhuishoudingsgebied voor Texel op papier zetten, ongeacht de even tuele kosten Erik van der Spek van Staatsbos beheer stelde voor om de natuur waarde van de Roggesloot in het noordelijk deel van het eiland te ver groten door het effluent van de riool waterzuivering en het landbouwwater niet meer daarin uit te laten komen. Ook in andere gebieden van Texel zou de afvoer van gezuiverd afvalwa ter door natuurgebied moeten wor den gestaakt. Dhr. Ghijsels van het WLTO wees erop dat landbouwers in Noord holland graag willen dat riooloverstort in sloten stopt, daar dat water wordt gebruikt om het land te beregenen en vee mee te drenken. Dat probleem speelt op Texel echter niet. want op het eiland mag toch met worden beregend Bovendien is het slootwa ter hier te zilt als drinkwater voor vee. Kalkrijke kwel Ook pleitte Van der Spek voor ver traagde waterafvoer door de duinen en De Dennen. ,,We hebben in het groeiseizoen geen behoefte aan een hoger waterpeil, want dan komt in het duingebied geen kalkrijk kwelwater meer omhoog En dat is juist zo be langrijk voor speciale vegetatie.Om de kalkrijke kwel te stimuleren is in het Mokslootproject een afvoer op de Mokbaai gemaakt, zodat teveel re genwater kan weglopen. Dat is'ech- ter tegen het zere been van landbouwmstanties ,,We moeten op Texel al het zoete water binnendijks houden", aldus een vertegenwoordi ger. Een geleidelijker afvoer van water, zou ook voor de achterliggende pol der gunstig kunnen werken Jan Steenis van de Waterschap is echter geen voorstander van kwelschermen. ,,Als je die plaatst onthoud je het ach terliggende land van water." Volgens De Pater is dat eenmalig na plaatsing het geval. ..Daarna laat je juist gelei delijk water door. Er zitten kraantjes in." ledereen was het erover eens dat dit idee nadere bestudering waard is Pieren kweken Jan Steenis wil op Texel graag een grondwatermeetnet Verder stelde hij voor om voorraadbekkens voor op pervlaktewater op het eiland te ma ken. Ook is hij voorstander van een onderzoek naar de plaatsing van heliofytenfilters bij woningen die nog met op het riool zijn aangesloten. Door binnendijks zoute gedeelten te creeren. zou daar een alternatieve vorm van landbouw kunnen worden ontwikkeld, zoals het telen van zee kraal en zeeasters en het kweken van pieren. Het plan voor de voorraadbekkens kreeg de meeste bijval van de aanwe zigen. Maar het idee om de Rogges loot ..zuiverder" te maken was goede tweede. Het plaatsen van heliofytenfilters als extra zuiverings- mogelijkheid bij de waterzuivering van De Cocksdorp blijkt in de praktijk op problemen te stuiten De beno digde ruimte ontbreekt. Riolering De ontwikkeling van brakke systemen kreeg weinig bijval. Volgens deskun digen zijn er genoeg brakke syste men in het Texelse landschap en die houden zichzelf in stand. Wat betreft de riolering is de ge meente druk bezig met een plan voor aansluiting van woningen in het buitengebied Een vertegenwoordi ger van Uitwaterende Sluizen wees erop dat bij het maken van een prioriteitenlijst voor aansluiting ook naar de omgeving moet worden ge keken ..Een groot gezin in de buurt van een natuurgebied telt zwaarder dan een echtpaar tussen de weilan den." Een zak met geld Dat was een wens van Jan Steenis die door alle aanwe zigen werd onderschreven. ..Als de provincie voor de middelen zorgt, zorgen wij wel dat het goed komt met de waterhuishouding", beloofde hij. Dat geloofden de conferentieleiders De Pater en J. IJff wel. ..Maar we beloven niets." ingezaaid met een speciaal soort *s, dat zich goed vertakt Uitstel plaats van het gladgeschoren golf 's dat er afgelopen herfst is ge- aid. heefl de rogge die er als stuif- •k tussen is gestrooid de overhand frder tiert het varkensgras en ander 'kruid er welig Voorlopig kan er nog -t worden gegolfd ,,We hebben 'aas de omstandigheden tegen ltlad zegt initiatiefnemer Martin arnaar Hij verwacht dat de kleine ai drie) baan 1 september in ge lik kan worden genomen en het ale negen-holes golfterrein in april Tiend jaar l'aal moeten de graafmachines een 'me 100 000 kubieke meter verzet- J1 Het vlakke terrein is al veranderd ieen gtooiend duinlandschap met poelen en beken Een en ander is te zien vanaf het fietspad door de dui nen. Er valt geen enkele regelmaat te ont dekken in het landschap van het golfterrein dat zich uitstrekt over een lengte van 1 300 meter en op het breedste stuk 300 meter is Het wordt dan ook allerminst een gladgescho ren golfbaan zoals er al zoveel zijn. Duinrel Aan de rand van de golfbaan, tegen de duinen, is een duinrel uitgegraven waarin het drangwater vanuit de dui nen wordt opgevangen en afgevoerd Er worden stuwen geplaatst omdat het water door het hoogte verschil anders snel wegstroomt Bij het ontwerp en aanleg van de natuurgerichte baan heett hoofd architect Van Empele en Van Aal deren zich laten adviseren door een hydroloog van de provincie, de werk groep Landschapszorg en deskundi gen op landschappelijk gebied zodat sprake is van verantwoorde natuur ontwikkeling De waterpariijen zijn zodanig aangelegd dat vogels zich er goed thuis zullen voelen Om het water verantwoord af te voe ren is een netwerk van drainage buizen ingegraven, dat de water af voert op de achterliggende polder sloten Het netwerk is zodanig aange legd dat water dat uit de golfbaan lekt, niet terugvloeit naar het duingebied, zodat daar geen verstoringen optre den Poetsers Bij de aanleg wordt in grote lijnen uit gegaan van het ontwerp waarin de vorm, de hoogte van de heuvels en de diepte van de poelen nauwkeurig staan aangegeven De afwerking wordt overgelaten aan ervaren spe cialisten. Het zijn dus de kraan- en bulldozermachinisten die het uitein delijke profiel in het golfterrein „poet sen" De natuur heeft op een groot deel van de golfbaan vrij spel. Want naast gras op de plekken waar dat gewenst is, komt er helmgras, struiken en ander soortige begroeiing Daarnaast ko men er stuifgaten, zoals ze ook in het duinlandschap voorkomen. „Dit wordt de meest natuurgerichte golfbaan" voorspelt Knm-baas War- naar. „Hij wordt gemaakt naar Schots voorbeeld Geen geciviliseerde baan dus Voor recreanten en Texelaars wordt een openbaar voetpad tussen de golfbaan en de Haneplas aange legd Uitdaging „En de laatste golfbaan die zo wordt gebouwd", aldus golfarchitekt Alan Rijks Hij omschrijft de duinzandbaan in jargon als een links baan „Een zeebaan waarin geen vlak stukje is te vinden Elke hole onderscheidt zich en ligt in een andere richting, zodat de wind steeds een ander effect op de bal heeft, waarmee de speler re kening moet houden Deze baan wordt enorm spannend Golfclub Vooruitlopend daarop is het enthou siasme groot onder de bijna 300 le den van de golfclub volgens Warnaar „Op de noodbaan bij de camping wordt druk gelest. Er zijn nu zo n 50 mensen in opleiding. We maken ook wel eens uitstapjes naar de vaste- wal." Momenteel heeft de gollclub even een ledenstop maar na de opening van de golfbaan kijkt de club hoeveel nieuwe leden kunnen worden toege laten De mensen die op de wacfitlijst staan komen als eerste in aanmer king. Leden van de Doopsgezinde Zus- terkrmg brachten gistermiddag een dronk uit ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van hun vereni ging Dat gebeurde tijdens een stijlvolle en feestelijke herden kingsbijeenkomst in de Doopsge zinde kerk waar niet alleen de vrouwen van de jubilerende mid dagkring aanwezig waren maar ook vertegenwoordigers van ker ke raad. de avondkring en van vrouwenverenigingen van andere kerken van Texel. Voorzitter Mr Wil Keijser las voor uit de bijbel, ging voor in gebed en hield een toespraak over de bete kenis van de zusterkrmg in heden, verleden en toekomst. Die toe komst baart enige zorg want met name de jongeren vinden het niet vanzelfsprekend om wat betreft normen, waarden en geloofs beleving de ouderen te volgen Nog intensiever luisteren naar elkaar, elkaar niet verketteren. Wat in ons gezaaid wordt aan liefde tederheid, trouw en moed dat brengt ons misschien verder', al dus de voorzitter Zij brak ook een lans voor de oecumene en hoopt op een nauwer samengaan in de toekomst van vrouwenverenigin gen van de verschillende kerken. Thomasvaer en Pieternel (Corrie Kuip-Bakker en Fien de Vries- Dros) haalden in een samen spraak op rijm (gemaakt door Janme Craanen-Hemelrijk) ook allerlei feiten en feitjes op uit de geschiedenis van de altijd zeer actieve vereniging. De voordracht werd besloten met een lied. op accordeon begeleid door Guur Bakker-van der Vis Felicitatie- woorden werden gesproken door vertegenwoordigers van de lande lijke organisatie van Doopsgezinde Zusterkringen de Ring van Her vormde Vrouwenverenigingen, de Gereformeerde vrouwenvereni ging van Oosterend, de Doopsge zinde ..jongereZusterkrmg en de Kerkeraad van de Doopsgezinde Gemeente Texel. Mevrouw Van der Sluijs-Bijl uit Schagen droeg voor uit het boek Weide zonder dauwen tenslotte was er een gezamenlijke brood maaltijd. Het jubileum zou oorspronkelijk worden gevierd in februari, maar het feest werd toen verdaagd om dat de wegen door sneeuwstorm onbegaanbaar waren Naast de nu jubilerende zuster krmg die regelmatig 's middags bijeen komt en 65 leden telt, is er ook een 40 leden tellende avond kring en een 12 leden tellende kring in De Koog IFoto Harry Jo Graal)

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5