4- Texel profiteert steeds eer van zonlichtenergie F1 Texel project biedt zorg om de hoek" t Zinvolle dagbesteding in nieuwe werkplaats Bewoners en personeel tevreden Maartenhuis breidt weer fors uit Zonnegasboilers in 34 woningen Dirkszoord (ORT Texels TEXELSE^ COURANT Alleen mosselen uit Noordzee in Waddenzee VRIJDAG 10 MEI 1996 hp Texel lijkt de belangstelling voor zonlichtenergie nu ied te ontwaken. Op dit moment beslaan de nnecollectoren waarmee in diverse particuliere en andere bouwen tapwater wordt verwarmd, 700 m2. Daarmee ordt jaarlijks 66000 m3 aardgas bespaard. zonneboilers geplaatst bi| particulie ren. Ook doe het zeivers experimen teerden ermee De laatste ti|d is er een versnelling, waarin ook groot gebruikers" van zonlichtenergie een aandeel hebben Een voorbeeld is het zwembad Molenkoog dat een spectaculair voordeel haalt uit zonlichtenergie Het opwarmen van het bad bij het begin van het zwem- seizoen kostte dit jaar slechts 500 m3 aardgas, tegen ongeveer 4000 m3 in vorige jaren Ook het op temperatuur houden van het water gebeurt prak tisch helemaal met de zon Het hui dige weertype is natuurlijk buitenge woon gunstig, maar ook als het at en toe bewolkt is leveren zonne cel doel leuk mee bevestigt Jaap iVooren van Energie NoordWest jeger Pen) die is belast met het ,en van voorlichting over meenergie. Hij weet ook alles van subsidies die beschikbaar zijn om nleresseerden over de streep te sn is geen twijfel aan dat meënergie voor tapwater- narming momenteel de meest lu- jevevorm van duurzame energie 3e investeringen zijn te overzien je techniek is eenvoudig, langdu- iproeld en bedrijfszeker Zwembad lenlang werden slechts incidenteel ainbrengen van een zonnecollector op het dak. collectoren nog een aanzienlijke bij drage aan de energievoorziening. In tegenstelling tot wat veel mensen denken is de werking van zonnecollectoren nauwelijks afhanke lijk van de luchttemperatuur Ze doen het ook als het vriest, als er maar zonlicht is. Een voorbeeld van een bedrijf dat zonlichtenergie toepast bij de tap waterverwarming is hotel Boschrand in De Koog, dat een oppervlakte van 53 m2 aan zonnecollectoren heeft laten installeren. Volgens eigenaar Kees Boks functioneert het systeem ook voor de centrale verwarming In plaats van een gewone CV-ketel staat m de bovenwoningen een zonnegasboiler van het merk LZE (het Nederlandse bedrijf Luigjes Zonne Energie) Verwacht wordt dat de daarmee veroorzaakte tapwater en ruimteverwarming op jaarbasis 10 tot 15% goedkoper uitvalt dan bij het gebruik van een gewone CV-ketel Een zonneboller of zonnegasboiler vergt een hogere Investering dan een conventionele installatie. Dat wordt echter grotendeels door subsidie van het Ministerie van Economische Za ken Die subsidie hangt af van de mate van energiebesparing van de betreffende installatie maar ligt al gauw rond de f1000,- In onze regio voegt Energie Noord West daar nog een bijdrage aan toe van 50% van dit bedrag. In het geval van Jan Dirkszoord komt de totale subsidie op f1668,76 per woning. Wie deson danks opziet tegen de aanschaf van een zonneboiler kan er bij Energie Noord West ook een huren. Informatie over alles wat met zonlicht- energie heeft te maken wordt door Energie Noord West vrijblijvend ge geven Dit energiebedrijf exposeert ook op de Milieumarkt die vrijdag 17 mei op de Groeneplaats wordt gehouden Jaap van Vooren en Clemens Bar- horst geven daar informatie, verstrek ken folders en demonstreren een kleine zonneboiler Ook het Maartenhuis haalt en groot deel van zijn energie uit de zon Zonnecollectoren voor tapwater verwarming zijn daar aangebracht op de gebouwen die in 1992 resp 1993 in gebruik werden genomen. De er varingen zijn gunstig De installatie werkt stonngvrij en in het hele com plex wordt nu minstens 15% minder gas gebruikt dan vroeger, hoewel het volume is toegenomen Dat is overi gens ook te danken aan de veel be tere isolatie van de nieuwbouw in vergelijking met het noodgebouw van vroeger Camping RST-camping ,,Om de Noord" in De Koog heeft ook besloten om te scha kelen op zonlichtenergie Beheerder Maarten Koorn is niet over een nacht ijs gegaan en heeft informatie inge wonnen en ervaringen vernomen bij kampeerbedrijven elders aan de kust die al langere tijd mfet zonlichtenergie werken Op het nieuwe douche-ge bouw komen collectoren met een oppervlakte van 38 m2 en verwacht wordt dat daaruit gedurende het kampeerseizoen het overgrote deel van de energie kan worden gehaald die nodig om het badwater te verwar men. Dirkszoord Ook de Woningstichting Texel wordt een nog betere klant van de zon. Momenteel worden de 34 boven woningen van het seniorencómplex Jan Dirkszoord in Den Burg van zonnegasboilers voorzien Nieuw voor Texel is dat in dit geval de zon newarmte met alleen wordt gebruikt voor verwarming van tapwater maar veelbelovend. Een groot deel van de tijd houdt alleen de zon het benodigde tapwater op een temperatuur van 85 graden. Hoe groot het rendement van de installatie op termijn is, kan nog niet worden bepaald Het hangt af van de hotelbezetting (en dus het ver bruik), de gasprijs en andere wisse lende factoren Grote commotie ontstond onlangs, toen bleek dat door Europese re gelgeving schelp- en schaaldieren vrij kunnen worden ingevoerd in de Waddenzee. Milieu-instanties vreesden schade, omdat gebieds- vreemde dieren ziekten of parasie ten kunnen meebrengen. Minister Van Aartsen heeft maatregelen genomen om dit te voorkomen. De minister wil in de Waddenzee al leen mosselen, oesters en kokkels toelaten die uit de Noordzee komen of daar tenminste een jaar hebben geleefd. Het uitzetten van schaal- en schelpdieren uit andere gebieden mag alleen als is aangetoond dat daarmee geen gebiedsvreemde or ganismen in de Nederlandse kust wateren worden ingevoerd. Verder moet de soortsamenstelling overeen komen met die van de dieren in de Waddenzee De minister wil Noordzeemosselen wel toelaten in de Waddenzee omdat de gebieden een .homogene ecolo gische structuur" hebben. De voorge- stelde regeling maakt het voor de kwekers mogelijk om mosselen uit de Oosterschelde te verzaaien in de Waddenzee. Dat mag echter alleen als in het jaar ervoor geen mosselen van buiten het Noordzeegebied naar de Oosterschelde zijn overgebracht. De regeling is nog met definitief. Ver schillende instanties mogen zich er nog over buigen, waaronder de Waddengemeenten. Technici van Schoo/IBS/Oele bezig met de installatie van een zonnegas combi-ketel in een der Dirkszoord-woningen Voor de ketel was geen plaats m de benedenwoningen, zodat die het zonder zonlichtenergie moeten doen. IFoto s Harry de Graal) oner Andre Witte harkt de grond aan voor de feesttent die er morgen tijdens de officiële opening komt te staan. (Fotos Frons Hopman) P de vraag aan een bewoner of hij terug wil naar De Zes, inkt zonder aarzelen: „Voor geen goud!" Gezellig, ja dat as het zeker in de oude Texelse Reede, maar het nieuwe bouw aan de Haffelderweg biedt méér ruimte, privacy en >ongenot. Ook de (oud-)Texelaars die van Noorderhaven andere overkantse instellingen naar het bijzondere Jonproject in Den Burg zijn verhuisd, voelen zich al heie pal thuis. Het gebouw is al een paar maanden bewoond, tar morgen is de officiële opening. ..Texelproject", zoals het wordt gen zoals een keuken, wasserette en gezelschapsruimte herbergt Maar achter de gevel bevinden zich ook de woon- $n slaapvertrekken van de be woners. Aan de ene kant wonen de genen die zijn overgekomen van Noorderhaven, het andere deel is van de Texelse Reede Beide vleugels beschikken over één of twee woon kamers met keuken en ruime badka- foemd, is een samenwerking jjsen de ASVZ Noordholland (ex- Jitant van de Texelse Reede), ^instelling Noorderhaven uit pnadorp en het Maartenhuis uit 1 Koog. Het project zorgt dat pelse verstandelijk gehandicap te in hun eigen omgeving kunnen Cnen en werken. In het nieuwe Ijouw en één van de aangren sde woningen is plaats voor ne- Jptien personen. Werken kunnen |ln het Maartenhuis. [gebouw met de opvallende kleu- en het markante torentje op de l,s van de vroegere huishoud- 1001 Wordt geflankeerd door huur lingen van Woningstichting Texel. [endaarvan wonen drie bewoners de oude Texelse Rèede De ver- ln9 maakt het mogelijk dat zij min 1eer °P zichzelf kunnen wonen, ihel centrale gebouw krijgt het ■a 24-uurs ondersteuning, zo en er de maaltijden verzorgd en de was gedaan. De andere n w°fden deels bewoond door nemers aan het project Begeleid en Texel. Zij wonen méér zelf- ndig )ol>U'(en 9ez|en lijkt het alsof het w alleen centrale voorzienm- Bert Kooijman en Bas Huisman, res pectievelijk hoofd en waarnemend hoofd van de Texelse Reede en Bart Dekker, hoofd van de Texelse Noorderhaven-afdeling, spreken van ,.een bemoedigende start" ,,De winter stond in het teken van verhuizingen Bewoners eerst, de rest komt later, was ons uitgangspunt. Gelukkig zijn de mensen snel gewend geraakt aan de nieuwe situatie en is er alom tevredenheid Heimwee-ge- luiden hebben we nog niet gehoord Losweken Het personeel moest wennen aan elkaar en de nieuwe taken Kooijman ,,Aan De Zes waren we meer bege leidend bezig, hier meer verzorgend, omdat er nu van de overkant verstan delijk gehandicapten met een licha melijke handicap bij zijn gekomen Dekker: ,,Voor onze medewerkers is het wennen, zij mollen zich nu los weken van het grote instituut Noorderhaven Een voorbeeldje, laatst zijn we samen naar de Lionsveiling geweest en hebben daar een tandem gekocht In Julianadorp zou dat via het hoofd inkoop gebeu ren." De medewerkers houden zich voor lopig zoveel mogelijk met hun eigen afdeling bezig O.p den duur zullen ze wellicht meer integreren Nu worden al wel de nachtdiensten gezamenlijk gedraaid Goede weg Voor de Noorderhaven-mensen was de overgang het grootst De verhui zing verliep in fases om zowel bewo ners als medewerkers te laten wen nen In totaal zijn zes (oud-) Texelaars uit Noorderhaven overge komen Vier komen uit instellingen van elders en één woonde op Texel en zou anders naar Noorderhaven zijn gegaan Meeverhuisd zijn zes Z- verpleegkundigen ..Alle van Texel afkomstige verstan delijk gehandicapten is aangeboden om naar het nieuwe gebouw in Den Burg te verhuizen Een aantal is. bij voorbeeld omdat ze er al jarenlang wonen of omdat ze geen familie meer op Texel hebben, aan de overkant blijven wonen" aldus Dekker ..Voor de ouders was Noorderhaven een flinke reis, ze waren er een dag mee kwijt Maar dit is zorg om de hoek Je kunt nu even een kop koffie met je kind komen drinken. Noorderhaven is óok prachtig, maar dit is de goede weg. Op maat Dekker doelt daarmee op de veran derde visie op het omgaan met ver standelijk gehandicapten. Uitgaan van wat iemand kan, in plaats van volledige verzorging. Het Texelproject biedt deze ..zorg op maat" Texel loopt daarmee voorop in Nederland Nergens wordt op gebied van huisvesting van verstandelijk gehandicapten op deze wijze samen gewerkt en wordt daarnaast dag opvang geboden De groep ouders die een jaar of zes geleden het initia tief nam voor een dependance van Noorderhaven op Texel liep vooruit op het huidige overheidsbeleid Mo menteel wordt gestreefd naar klein schaliger opvang. Noorderhaven, met een beschermd eigen terrein van 84 hectare en plaats voor 630 gehan dicapten, moet over twintig jaar zijn gehalveerd. Over de samenwerking op Texel spreken de betrokkenen lovend. Waar instellingen elkaar elders nog wel eens beconcurreren, worden op het eiland de krachten gebundeld. Winnaars zijn de zwakkeren uit de eigen samenleving De grote nieuwe werkplaats van het Maartenhuis. Het terrein van het Maartenhuis nabij De Koog is verrijkt met een fraaie nieuwe werkplaats, waar meer dan dertig verstandelijk ge handicapten actief kunnen zijn. Een deel van de arbeidsplaatsen is bestemd voor bewoners van het Texelproject van de Texelse Reede en Noorderhaven in Den Burg. De samenwerking wordt beschouwd als „doorbreking van de muren". De kolossale werkplaats neemt de plaats in van een aantal oude schu ren. waarvan de laatste maandag werd afgebroken Het nieuwe ge bouw biedt onderdak aan diverse activiteiten De al bestaande weverij, de timmerwerkplaats kaarsen makerij. boerderij en imkerij zijn nu bijeen in één gebouw Alleen de kunstzinnige therapie bevindt zich nog in het oorspronkelijke Maarten- huis-gebouw Sinds begin maart is de werkplaats in gebruik. De eerste bewoners waren de koeien, die al in december in de nieuwe stal terecht konden. De stal is met zijn rondhoekige houten gevel op subtiele wijze door architect Jan Pel grim met de rest van het gebouw ver weven De werkplaats is bestemd voor „dag besteding Naast bewoners van het Maartenhuis is er ook plaats voor een groep van het Texelproject en thuis wonende verstandelijk gehandicap ten. Ook zijn er contacten met sociale werkplaats De Bolder. Sommigen werken bij beide instellingen; ook komt het voor dat iemand eerst een training krijgt in de werkplaats van het Maartenhuis en déarna doorstroomt naar De Bolder. Het Dagverblijf voor Ouderen (DVO), zoals de werkplaats wordt aangeduid, vergt in de nieuwe opzet méér bege leiding en ook een stukje verzorging ,We hebben het potentieel, dus het móet kunnen", stellen Nico Engelaer. hoofd Maartenhuis. en medewerkster Karin van Donkelaar. „Het is goed voor de mensen Anders zouden ze maar thuis zitten." Nieuw is de activiteitengroep die het Maartenhuis is gestart voor zwak- begaafden. In de werkplaats zijn de activiteiten gericht op produktie en handel, aan bezigheidstherapie werd tot dusver niet gedaan Nu is dat wel het geval, zodat een grotere groep gehandicapten zinvol bezig is. Door de produktie in de werkplaats probe ren we de mensen het gevoel te ge ven: wat ik doe. vindt z'n weg in de wereld. In de activiteitengroep staat vooral de ontplooiing van de deelne mers voorop Er verandert nog meer bij het Maartenhuis In de afgelopen maan den is de ruimte waar de kaasmakerij en het winkeltje zaten, omgebouwd tot zaal. Uiteindelijk is het de bedoe ling dat elders op het terrein een ge heel nieuwe zaal (gemeenschaps huis) wordt gebouwd, waarschijnlijk komende winter al. Een van de twee woonkamers in het Noorderhaven-gedeelte van het Texelproject Voorspeeluur. Leerlingen gitaar slagwerk, piano en cello van de Texelse muziekschool geven dinsdagavond een demonstratie van hun kunnen. Ze treden vanaf 19 15 uur op in de voorspeelruimte in dorps huis d'Ouwe Ulo in Den Burg. De toe gang is gratis alle belangstellenden zijn welkom. De weverij is een van de onderdelen van de werkplaats

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 9