Stappeland omgetoverd tot Jurrasic Park eugd mag voorlopig )p oude baan Deuce Vijftig liedjes voor rse gelegenheden TEXELSE C0URANT Nieuwe skate-voorziening Verhuizen in plaats van uitbreiden" Drankrijder Redvoertuig gaat toch niet door Bedrijvig he id IJsliefhebbers ;omen in De Koog aan hun trekken I GGD-enquête naar verkeerde adressen Gemeente bewaakt woonbestemmingen iedjes aan vergetelheid ontrukt: genheid noor woonl vrouw reeds TrVpT or /-r VRIJDAG 24 MEI 1996 Dezer dagen Is een bundeling van op deze manier gereconstrueerde lied jes verschenen Inde bundel ..Er was eens een herderinnetje" staan vijf tig liedjes die een Texelse oorsprong hebben, óf waarvan bewezen is dat ze indertijd op Texel werden gezon gen. Door het werk met de zanggroep - waarbij Kikkert tekst en uitleg bij het gezongene geeft - is veel informatie over de liedjes naar boven gekomen die eveneens in het boekwerkje is opgenomen Dat geeft een duidelijke meerwaarde aan de doorgaans een voudige teksten en melodieën Van de vijftig liedjes heeft Kikkert er 32 zelf op muziek moeten zetten, zodat zon der meer kan worden gesteld dat hij ze voor teloorgang heeft behoed. Het handschrift van Kikkert werd in keu rig notenschrift omgezet door Mole naars Muziekcentrale in Wormerveer, waarbij ook rekening werd gehouden met de tekstplaatsing Slechts ont breekt het aan een accoorden- schema. maar voor huishoudelijk gebruik is het notenbeeld zeer zeker voldoende. Ook wie zoekt naar ..puur Texelse" liedjes zal in de bundel terecht kun nen. want opgenomen zijn het „Texels jubellied' en „Aan Texel", die Kikkert zelf niet tot de zuivere volksliederen wil rekenen, omdat zij duidelijk door iemand zijn geschre ven, hoewel van het laatste zowel de naam van de tekstdichter als van de componist verloren is gegaan. De overige liedjes zijn gerangschikt in categorieën als „Feest- en bruilofts liederen", „Dansliederen" en „Liefdesliederen", terwijl (natuurlijk) ook de zeemansliederen met ontbre ken Iedere serie wordt vooraf ge gaan door een min of meer Texelse afbeelding, in de sfeer van de liedjes De bundel „Er was eens. een herderinnetje heeft als ondertitel „Texel zingt, oude volksliedjes door de eeuwen heen" en is verkrijgbaar bij de boekhandels en via de Histori sche Vereniging Het door Drechtwerk uit Dordrecht verzorgde bundeltje kost ƒ24,95 en wie de voor kant goed bestudeert zal zien dat de afbeelding precies de lading dekt: een met typisch Texelse bundel, waarin een realistisch beeld wordt gegeven van een vaak geromantiseerde le venswijze Twee rootsauriérs verorberen een tijdgenoot. Televisie-opnamen die vandaag worden gemaakt, worden van avond uitgezonden tijdens het jeugdjournaal en het gewone jour naal De tentoonstelling blijft staan tot half september Dat betekent dat er tot die tijd niet in de hal kan worden geten nist De entree bedraagt voor kinderen 7.5 Volwassenen betalen ƒ12.50 77 Beschermd dorpsgezicht: Twee bouwplannen bij woningen in Den Hoorn deden dinsdag de discussie oplaaien over de bouw mogelijkheden binnen het be schermd dorpsgezicht. De raads commissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid bleek verdeeld. „Een status beschermd dorpsgezicht heeft consequenties. Dat weet je, als je daar woont. Aan de overkant wordt keihard gezegd dat iemand die dan wil uitbreiden maar moet verhuizen." Met deze opmerking gooide Pieter de Groot van D66 dinsdag de knuppel in het hoenderhok. Hij kreeg steun van PvdA'er Terpstra. maar dat ontlokte Dick Drijver (Texels Belang) en Jan Koolhof (CDA) de kreet .starre op stelling". Terpstra verweerde zich fel „Ik zie Den Hoorn zienderogen hardhollend achteruit gaan.Dat joeg echter de wethouder op de kast Het is juist het enige dorp op Texel dat qua karakter in stand is gebleven en door welover wogen plannen de leefbaarheid op peil heeft gehouden." Ook Dick Drijver van Texels Belang vond dat zijn twee collega's te ver Een 20-jange Cocksdorper werd in de nacht van zondag op maandag op de Pontweg bij De Koog aangehouden Hij zat achter het stuur met een slok op Hij blies 540 ug/l, dat is tweeën half maal de toegestane hoeveelheid alcohol. gingen „Ik moet met denken aan een soort volksverhuizing van mensen die iets meer ruimte willen hebben." Dat vond De Groot overdreven ,Hier leeft de gedachte dat in principe al les moet kunnen Nou nee, dus." Hij en Terpstra stemden tegen de uitbrei ding van de woning van J. van Heer waarden aan Diek 40. De commissie was (bij afwezigheid van Erna Eelman) wel unaniem voor uitbreiding van Klif 20 van familie Hillebrand. De tweedehands ladderwagen uit Capelle aan de IJssel krijgt geen tweede leven op Texel. Ondanks een uitgebreid pleidooi van de bur gemeester zag het merendeel van de raad de noodzaak voor aan schaf van een dergelijk red- voertuig niet in. Enkele raadsleden bleven erbij dat de op het eiland aanwezige telekranen een goed alternatief zijn voor een red- voertuig Paul Kikkert (Texels Be lang): Den Helder heeft ook geen ladderwagen, maar een soort hoog werker Hoe vaak hebben ze die al nodig gehad?" Volgens Erna Eelman 'WD) klopt het argument dat een ^kraait gevaarlijk is voor de brandweermensen met „De com mandant legde ons in de commissie uit dat dat te maken had met de beweeglijkheid van het bakje. Ik heb geïnformeerd en dat ding kan worden vastgezet aan de mast van de kraan Hans Roeper van de PvdA en Jan Koolhof van het CDA hebben moeite met de financiële kant van de zaak. Roeper. „Zo'n gevaarte kost nieuw negen ton Nu kunnen we m voor een koopje krijgen. Het lijkt of de nood zaak om zo'n wagen te hebben is gekoppeld aan de goedkope aanbie ding.' De andere tegenstemmers waren ervan overtuigd dat de brand weer na een jaar of vier zo gewend zal zijn aan de wagen, dat men dan een dure nieuwe wil Behalve het college stemden alleen Groen Links en D66 vóór de aan schaf. I. een ton gereserveerd voor de "else jongeren tijdens de begro ten kwart van dit bedrag [IIgebruikt voor een „Jongeren moetings Plaats" (JOP) op de Ie Deucebaan. Het meeste geld naar een attribuut voor ters. de Texelse jongeren werd al •er gezocht naar een plaats waar ;unnen skaten en „rondhangen" «kverker Carla Schrama wilde hel liefst dicht bij Time Out heb- maar dat was wegens geluids- ilast met te verwezenlijken, jongeren wilden zelf graag naar inde Deuce-baan aan de Elemert, ar daar wilden de gemeente en de nsvereniging met aan. Besloten is de jeugd er bij wijze van expen- nt toch een jaar toe te laten Met jee is een huurovereenkomst af- loten. Het beheer van de JOP is landen van de Welzijnsstichting. ele skaters maken al enige tijd hteijsliefhebbers trokken afge- jaren steevast naar virl's". de speciaalzaak van fa- ieSegers op de Stenenplaats, ds kort is een tweede vestiging opend in De Koog, door familie ms. iris is een duidelijk herkenbare tel. Het ijs is bijzonder Het wordt bachtelijk vervaardigd en in de ikelvers gemaakt. Dat sprak fami- Brons aan. veelzijdigheid aan smaken is bij- ider groot Er zijn ook verschil de „toppings" mogelijk zodat le- •eenzijn of haar favoriete ijsje kan rastellen Behalve ijs om ter fèeopte eten of mee naar huis te tien heeft Swirl's ook verschillende takes en „sundae's", inname lekkernij is de Swirl. Het jeencombinatie van verschillende to (smet vers fruit, chocolade Inoien Behalve ijs hebben de twee ielseSisirl's-vestigingen ook een me Luikse suikerwafel in het as- jmerl. ini Mm tfnescherm. Het groene zonne- van een woning aan de eistraat is in de nacht van zondag maandag gedemonteerd en mee- jrnen. De waarde bedroeg zo'n beperkt gebruik van de baan, maar nu er een afspraak is, mogen alle jon geren er komen. Het hek gaat om 10 00 uur open en tegen zonsonder gang weer dicht. De gemeente gaat nog wel een uitgebreid onderhouds- rapport maken, zodat precies bekend is in welke staat de baan zich bevindt In verband met het experimentele karakter wil de gemeente de JOP voorlopig voorzien van demontabele toesteken. De „ramp" (rólschaats- baan) die nu bij d'Ouwe Ulo staat kan er naar toe Verder willen de jonge ren graag een „funbox' Dat is een obstakel in de vorm van een grote kubus met aan vier zijden een ver schillend soort helling, waar de skaters op en af kunnen Met banken, prullenbakken en fietsenrekken mee komen de kosten op ongeveer ƒ28 000,- Beetje oefenen De raadscommissie voor welzijns beleid was woensdag sterk uitge dund, door de lange vergaderdagen over het bestemmingsplan. Alleen het CDA Texels Belang en Groen Links waren vertegenwoordigd. Jeugd werker Carla Schrama gaf een uitleg over het gebruik van een funbox en werd bijgestaan door Come Heijne, die voor wethouder Nel Eelman een paar „inline skates" had meegeno men met bijbehorende lichaams- beschermers. „Kunt u leuk oefenen voor de opening van de baan...", plaagde Schrama. Ze legde uit dat de doorgewinterde skaters al zijn uitgekeken op de ramp bij d'Ouwe Ulo. Toch leek het haar wel zinvol deze naar de Deucebaan te verplaatsen. „De jongeren hebben zelf voorgesteld om daar een bordje „kinderramp" op te zetten, zodat de kleintjes voorrang hebben Niet gevaarlijk De funbox vormt een uitdaging voor De GGD-enquête over het gebruik van genotsmiddelen onder jongeren is per ongeluk aan enkele basis schoolleerlingen toegestuurd. De bedoeling was dat ook met (meer) schoolgaande jeugd tot 22 jaar de vragenlijst zou krijgen. Uit telefoontjes aan de GGD is echter gebleken dat ook kinderen van 10 en 11 jaar de enquête hebben gekregen. Zij hoe ven de lijst niet in te vullen Dat moet echter wèl als het OSG-leerlingen betreft die nog geen twaalf jaar zijn. Voor meer informatie kan worden gebeld naar de GGD, telefoon 0223- 67 15 01 De JOP, straks met professionele skate-attributen de oudere jeugd Als de JOP een succes wordt, wil Schrama ook graag een grotere ramp voor deze groep. Kees Hin (CDA) vroeg zich af of het allemaal met te gevaarlijk was. Schrama en Heijne wezen hem op de beschermers, die de skaters dragen om knieën, ellebogen, handen en op hun hoofd. „Bovendien zijn die kids er zó handig in Die gaan overal vanaf', wist de jeugdwerker Ze wees erop dat de Welzijnsstichting wel 500,- huur per maand aan Deuce moet betalen, plus zo'n 200,- aan water, gas en licht voor de baan „Dus misschien verwachten die nog iets van de gemeente Speelveld De aanwezigheid van een speelveld (Foto Tosss do Graait) vlakbij de Deucebaan biedt volgens Schrama fantastische mogelijkheden „Als daar nog twee doelen op kunnen worden geplaatst volgt er vanzelf een uitloop van de skatebaan naar het veld." Dat werd door de commissie toegejuicht. Kees Hin: „Ik vond het al jaren niets dat dat speelveld er op mooie dagen zo verlaten bij ligt." De drie commissieleden gaven alle maal groen licht voor de JOP. Omdat de funbox enige levertijd heeft, vroeg de wethouder of ze deze vast mocht bestellen, in afwachting van een de finitief raadsbesluit Ook daar ging de commissie hetzij na enige aarzeling mee akkoord. Omdat het voorstel pas een dag vóór de bijeenkomst was uit gedeeld, was het niet door iedereen in de fractie besproken Texel is bijzonder zuinig op de woningvoorraad Dat bleek onder andere dinsdag uit de vergadering van de raadscommissie voor ruimte lijk en huisvestingsbeleid O Kikkert uit De Cocksdorp wil de recreatiever blijven achter zijn woning aan de Kikkertstraat vernieuwen Dat mag van de commissie, mits er ook echt gewoond wordt in de twee panden met woonbestemming aan de straat kant. Volgens een ambtenaar zijn dat nu personeelsverblijven, maar zodra ze daar niet meer voor dienen, zullen ze weer als permanente woning wor den gebruikt. Het was de commissie ook opgeval len dat de ruimte boven de nieuwe Primafoonwinkel in de Parkstraat is onttrokken aan de woonbestemming. Er is al een brief van de gemeente'uit naar deze instantie Jurrasic Park, maar dan op ware grootte. De metershoge Tyrannosaurus Rex en de Triceratops stappen rond alsof ze nooit zijn uitgestorven en een logge Tenontosaurus wordt opgevreten door twee roof saurussen. Tussen de ko lossen voelt het als kleinduimpje in de grote mensenwereld. De replica's van dinosaurussen zijn niet van echt te onder scheiden, bewegen en maken geluid, temidden van een prehistorisch decor. ,,Zo zag het er echt uit", zeggen Nico Erwich, Frank Polling en Theo Henskens, initiatiefnemers van de Dino-tentoonstelling die vanaf morgen te zien is in de Stappeiandhal. gespecialiseerd Is in perslucht. Geluiden De dino's brengen ook geluid voort. „Je hebt brullers, piepers en keffers Precies zoals ze dat vroeger moeten hebben gedaan Uit opgegraven strottehoofden van dieren hebben wetenschappers namelijk precies weten af te leiden welke geluiden ze maakten." Om de sfeer van 250 tot 50 miljoen jaar geleden, toen de dinosaurussen Een expositie is met alleen indruk wekkend, maar ook wetenschappen- lijk onderbouwd, verzekert Wim Oosterhof, de ontwerper van de ten toonstelling. Hij kan het weten, want op het gebied van dinosaurussen geldt Oosterhof (directeur van het Bureau voor Internationale Historie en Aardwetenschappen) als een au toriteit „Alle kennis over deze prehis torische dieren is gebundeld in deze tentoonstelling." Frank Polling, van Mansolem Minera len in Den Burg. reageert instem mend. Verantwoorde wetenschap was. Vaak waren zij ontstaan aan boord van schepen, onder de arbei ders op het land, of tijdens een fami lie-bijeenkomst op een lange, koude winteravond In een ongekunstelde tekst wordt in deze liedjes een ongeromantiseerd beeld gegeven van hoe het leven werkelijk was Heel dikwijls werd een nieuwe tekst ge maakt op een reeds lang bestaande melodie, maar ook ontstonden, gelijk met de tekst, wel nieuwe melodieen. Dit zijn de ware „volksliedjes", die tot het gezamenlijk erfgoed behoren en waarvan de melodieën met zelden landsgrenzen overbrugden Willem Kikkert uit Den Hoorn heeft jarenlang dit en dergelijk repertoire verzameld, wat negen jaar geleden uitmondde in de oprichting van de „Zanggroep Historische Volkslied jes", een sectie van de twee jaar eer der opgerichte Historische Vereni ging Deze zanggroep brengt - bij diverse gelegenheden en op uitnodi ging - delen van de collectie van Kikkert ten gehore Een collectie die met moeite werd samengesteld uit oude boeken en vergeelde schriften, waarin (delen van) teksten waren te rug te vinden Maar omdat de teksten slechts zelden vergezeld gingen van een melodie in notenschrift en omdat een lied met gezongen kan worden zonder de bijbehorende muziek, hield het onderzoek van Kikkert met op bij het optekenen van de teksten: hij moest mogelijkheden vinden de me lodieen te achterhalen. Dat bete kende dat mensen moesten worden gevonden die zowel tekst als muziek kenden. Hen werd dan gevraagd het lied te zingen, waarna Kikkert aan de hand van een aldus gemaakte band opname de muziek kon uitwerken. Zo werden tientallen liedjes aan de ver getelheid ontrukt en kon Kikkert zijn verzameling en zijn kennis over „Texelse volksliedjes" gedurig uit breiden Het moge duidelijk zijn dat deze methode van onderzoek tot na deel heeft dat geen bijzonder oude melodieën kunnen worden terugge vonden, waardoor het grootste deel van Kikkerts verzameling liedjes uit de tweede helft van de vorige eeuw behelst Desondanks zijn ook veel oudere melodieen teruggevonden, zodat ook de achttiende en zelfs ze ventiende eeuw zijn vertegenwoor digd. Fossielen Een tijdje geleden werd hij benaderd door Theo Henskens, groothandelaar en importeur van fossielen Het duo legde contact met het Natural Historie Skelet van de prehistorische Tryceratops. Museum in Londen, dat beschikt over zachtaardige planteneerders die niets een collectie van replicas. „Ze zijn kwaads in de zin hadden Nadeel van dezelfde producent als de dieren voor hen was dat ze zich erg traag in Jurrasic Park. Tot op detail nage- voortbewogen en dus een gewillige maakt van echte fossielen. Kijk maar prooi vormden voor roofdieren." naar het skelet van deze drietandige Triceratops. Daar is ter wereld maar Tonnen één echt exemplaar van, waarvan dit Polling doelt op het tafereel verder op. een afgietsel is Zo authentiek dat waar twee kleine roofsaurussen een zelfs de ontbrekende beenderen bij groter exemplaar verorberen, de replica's zijn weggelaten In de In een andere afdeling is de nage- buurt stampvoet een niet van echt te bootste Tyrannosaurus Rex een in- onderscheiden driehoorn, met daar- drukwekkende verschijning Het dier bij een jong moet enkele tonnen hebben gewo- gen De enorme tanden en klauwen, Familieverhaal het uitgekiend licht, de bewegingen Verderop ontfermt een grote en toepasselijke geluiden maken van Maiasaurus zich over een nest met het dier een indrukwekkend monster jongen „Een echt familieverhaal De bewegingen van de replica's wor- Ook hier gaat het om een exacte na- den gestuurd door computertechniek, bootsing. „Het exemplaar dat als Een peperduur systeem dat wordt voorbeeld heeft is exact op deze wijze aangedreven door een luchtcom- aangetroffen Alsof ze plotseling wer- pressor zorgt voor de aandrijving van den oven/allen Het tafereel laat wei- de verschillende ledematen. Het is mg over van het beeld dat dinosau- een peperduur systeem, dat als russen boosaardige wezens zouden sponsoring beschikbaar is gesteld zijn .Welnee, de meesten waren door fabrikant Ingersoll Rand, dat moeten hebben geleefd, terug te roe pen, is ook het plantenleven op de tentoonstelling aan die tijd aangepast „Bijvoorbeeld de begonia spreekt tot de verbeelding. Verder varens en bananenbomen De planten enorme hoeveelheid groen op de expositie is grotendeels beschikbaar gesteld door bloemis- terijbedrijven. „Sommige onderne mers wilden gewoon met ontbreken op deze show." Risico Ondanks de sponsoring steken de initiatiefnemers hun nek een flink eind uit Polling. ..Het is een gigantische onderneming, waaraan best wel een financieel risico kleeft. Wat denk je dat de duizend kartonnen dozen van ruim een meter doorsnee alleen al kosten, die we in de show hebben verwerkt Gelukkig heb ik het te druk om er wakker van te liggen. We heb ben hier ongelooflijk veel werk verzet Het is de grootste dinosaurusshow die Nederland ooit heeft gekend." Ze hebben er speciaal de Stichting Dino Texel voor opgericht. Volgens hen wordt dit een echte publieks trekker." Deze prehistorische kolos sen hebben toch iets mysterieus, dat iedereen in de ban houdt." Vanmiddag werd de tentoonstelling geopend door Mrs. Audrey O'Connel. van het Natuur Historisch Museum in Londen In 't noorden van ons eiland de mechanische muziek in de van grammofoon en radio ge werd. werd ook op Texel Veel schrijvers getui- van speelmannen die acte de gaven op bruiloften en par- het is misschien niet eens zo erg moeilijk voor te stellen wat leest het voor de schooljeugd zijn geweest als de meester bij zijn viool tevoorschijn haalde. De liedjes die gezongen wer den. waren - voor zover niet van ker kelijke oorsprong - veelal afkomstig uit bekende werken als Valerius' Gedenckclanck en (sinds halverwege de vorige eeuw) het oeuvre van Heije en Viotta. Maar daarnaast beschikte menigeen over een schat aan volks repertoire: liedjes van onduidelijke oorsprong, waarvan noch de tekst dichter, noch de componist bekend '«n<.l<./c lap k sterven ru a'st',|s «liin r» Kc-cs wil mij bdovcn •p" )e nier. w 11 och vrouw en 'i'li trouwen paan :h vróuw. iv. r, 111 ocn "c'°llc dot ik jou It 'k 00k honderd laren oud 1Jl Ni|un ongetrouwd na- L'cn ma;l,1<-l verstreken j1 hvvs die had berouw Hnaw: 'Tc Vcrd. "wm inaarw 's 'v koud [-*nger u- blijwn ongetrouwd s nachts i ll; ''«tl veel me kil in bed van prei. '/.ijn buurman lan die het hoorde Die zei 'Wel Kees wat nou.'1 Durf )i| het nop eens tc wapen Om ie nemen een jnnpc vrouw "Ja ik scheur. |.t ik scheur. Liever m n broek aan de kaksioeldcur Dan dar ik m'n levenstijd Met een oud wijl in bed verslijt I lier zie je hoe Kees paal trouwen Met een meisje van achttien jaar W ar zal t dar kind berouwen Doch de lielde is blind zowaar i Werd ook tijd, werd ook tijd Want ze was flink uiipcdijd I n vooi wiepen luierperci Moesten ze zorpen allebei populair op Texel (en ver daarbuiten) zijn de Lotgevallen van Kees Een verhaal over de zesde bruid van Kees de Ridder uit De Cocksdorp.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 7