Kuip wil paviljoen bij strandpaal 201/2 'r/'e dagen wonen in de raadszaal en w: archeologische ebieden niet opnemen „Masten windmolens in praktijk te kort" Echt parkeerterrein bij paal 33 gewenst TEXELSE^ COURANT Wie draait op voor planschade? mkersbergen wil !0 slaapplaatsen Scherpe kantjes Van de kaart De hete adem van Natuurmonumenten Schuur Lap r~'y'.-rd,m VRIJDAG 24 MEI 1996 akker voert zijn schapen op het land achter „Westerend Volgens de ROB is dit terrein van oudheidkundige betekenis Ifoto Frons HopmanI twijfelachtig of terreinen van eidkundige betekenis in het we bestemmingsplan buiten- ei worden opgenomen. B en w 1 de gebieden schrappen, it de gevolgen onzeker zijn. •meente zou het risico kunnen dat zij moet opdraaien voor hade die grondeigenaren lij- Bis het gebruik van de grond rcheologische redenen wordt rkt. ouder Daan Schilling zei dit sdagmiddag tijdens de hoor- over het ontwerp-bestem- iplan Tegen de aanwijzing van ;heologische vindplaatsen kwa- ijde gemeente dertien zienswij- leerboerderij Jonkersbergen ij Den Hoorn zou er twintig (plaatsen bij moeten krijgen, mening verkondigde eige- |Gerard Bakker gistermiddag. >ns Bakker past de uitbreiding helslreven naar professionele ichaligheid. Daarnaast meent Qtzijn bedrijf er recht op heeft it andere groeps- ïmodaties óók mochten uit- Satter in de jaren tachtig wilde den met een bijgebouw kreeg horen dat aan groeps- modaties geen nieuwe slaap- en werden uitgedeeld ..Met ing heb ik er van kennis geno- at in de jaren '86 tot '95 tóch is geweest van een toename", hij gistermiddag Volgens de nte lag dit aan een betere re- e en de verschuiving van en- bedri|ven naar de groeps- modaties Na bestudering van I kwam Bakker echter tot de isie dat sommige bedrijven wel jk méér slaapplaatsen hebben !P jen Ook zijn volgens hem be- i onderkomens in het nieuwe nmingsplan gelegaliseerd ,,lk l6' niet dat ik door de gemeente tl lijntje ben gehouden en be- tdestien had kunnen bouwen." nleel beschikt Jonkersbergen 0 slaapplaatsen. Deze zijn in «voor het groepsvakantiehuis irdenj), maar Bakker heeft ook irrein ingericht voor groeps- iren Groepen kunnen daar in enten overnachten. De twintig tlaatsen op het kampeerveld >1 nu echter in mindering bren- het aantal van de boerderij [schouw het groepskamperen afronding van de bedrijfsvoe- let twintig slaapplaatsen erbij 'bedrijf rendabel draaien zen binnen, allen ingediend door agrariërs. De meesten vrezen dat za ken als diepploegen en draineren van het land pas mogelijk zijn als eerst een oudheidkundig bodemonderzoek heeft plaatsgevonden In sommige gevallen ligt het aangewezen gebied op het A-blok, waardoor uitbreiding of nieuwbouw van schuren op het eigen erf op losse schroeven komt te staan Oudheidkundig bodemonderzoek kan jaren vertraging geven en het is de vraag wie het zal betalen Doorslaggevend argument voor b en w is dat de Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek (ROB), die om de aanwijzing van de gebieden heeft verzocht, onvoldoende duide lijkheid kan verschaffen De ROB heeft de gemeente laten weten met in te staan voor de financiële consequenties. De gemeente freest nu dat zij zelf de schadeclaims aan de broek krijgt Bijna nergens Vergelijking met andere gemeenten in Noordholland is niet mogelijk, want bijna nergens zijn de oudheidkundig waardevolle terreinen al in het be stemmingsplan opgenomen Slechts in één gemeente is dat wél het geval, maar daar gaat het om éen groot ter rein Op Texel heeft de ROB het oog laten vallen op diverse kleinere terrei nen Pieter de Groot (D66) informeerde of het ministerie wellicht een budget ter beschikking heeft. Dick Drijver (Texels Belang) wees erop dat som mige terreinen zijn aangewezen in het kader van de Monumentenwet, an dere met Hij vroeg zich af of voor de eerstgenoemde terreinen wellicht een financiéle vergoeding bestaat. Schilling beloofde dat dit nader wordt uitgezocht Willekeur? Tijdens de hoorzitting werd de kwes tie treffend naar voren gebracht door Henk de Rover, schoonzoon van de familie P Bakker van .Westerend" aan de Jan Ayeweg. In het ontwerp- bestemmingsplan is het éen hectare grote A-blok (vlak dat mag worden bebouwd) van het landbouwbedrijf vrijwel geheel ook als terrein van archeologische waarde aangewezen. De familie begrijpt niet waarom dit is gebeurd en spreekt van willekeur Gevreesd wordt dat op het eigen erf niets meer mag worden gebouwd, of dat dit vele jaren zal duren. ..Wij verwachten dat de aanwijzing voor ons vele plichten geeft en wei nig rechten. De ervaring leert dat be stemmingsplannen vaak tientallen jaren meegaan. Al die tijd moeten we eventuele archeologische onder zoeken dulden De familie Bakker kondigt bij voorbaat aan de schade op de gemeente te zullen verhalen. Geel zand Desgevraagd tonen Piet en Martha Bakker een kaart waarop de terreinen in de omgeving zijn aangegeven. „Bij het Torenhuis is logisch, maar waarom de anderen er op staan, is ons niet duidelijk. We wonen hier al ruim dertig jaar, maar op iets anders dan geel zand zijn we nooit gestuit." Het echtpaar toont begrip voor de stelling dat sporen uit het verre verle den met zomaar uitgewist mogen worden ..Maar daar moet wel een goed beleid aan vast zitten. Nu word je als eigenaar in onzekerheid gela ten en staat er financieel mets vast." Omdat de prijs voor stroom uit windenergie de komende jaren zal dalen, moet de produktie worden opgevoerd. Dat kan alleen met turbines met een grotere wiekdi- ameter en masten van 50 a 60 me ter (inclusief wieken 75 a 85 meter). Dat is de mening van Dirk van der Ham van de Stichting Windenergie Noord-Nederland. Volgens hem schieten de in het ontwerp- bestemmingsplan buitengebied genoemde afmetingen (vrijstelling tot maximaal 45 meter) royaal te kort. Verschillende van de vele bezwaar makers waren woensdagmiddag naar de hoorzitting gekomen om hun standpunt uiteen te zetten. Van der Ham. fervent voorstander van wind energie. trad vorig jaar op als woord voerder voor Simon Vlaming en Nico Boersen. de agrariërs die twee windmolens aan de Zwinweg in pol der Het Noorden wilden plaatsen In middels hebben Gedeputeerde Sta ten van Noordholland dit plan definitief afgewezen. Woensdag middag trok Van der Ham met zijn beloog de aandacht van de commis sie ROH. Terwijl tegenstanders b en w verwijten dat het nieuwe bestem mingsplan de komst van windmolen clusters in het Texelse polderland schap mogelijk maakt, stelt Van der Ham juist dat de bepalingen van het bestemmingsplan dit in de praktijk dwarsbomen Van de tegenstanders hield voorzit ter Kees Klaassen sr. van de Stich ting Dorpscommissie Eierland een vurig pleidooi Hij vroeg zich af waarom windmolens wél in een jonge polder zouden passen en met in het oude land. ,,Wij vinden Eierland min stens zo mooi als het oude land van Texel. Misschien is de polder zelfs De drukte bij paal 33 neemt toe, maar een officiële parkeerplaats ontbreekt. Bezoekers mogen ge bruik maken van een terrein van Rijkswaterstaat, dat eigenlijk dient voor opslag Namens de onder nemersvereniging De Cocksdorp en Eierland vroeg Erwin van der Linde daarom in het bestemmings plan een parkeervoorziening op te nemen. De Durper ondernemers steunden hiermee een zienswijze van paviljoenhouder Gerard Zoetelief, die had gevraagd om twee lokaties voor parkeren aan te wijzen. Zoetelief wil het terrein van RWS bij de strand opgang bestemmen als parkeer plaats. In de praktijk wordt het nu al zo gebruikt, maar het bord „P" ont breekt In het ontwerp-bestemmingsplan is dit terrein aangemerkt als opslag- VERVOLG VAN PAGINA 1 terrein voor waterstaats-doeleinden. Dankzij de loyale opstelling van RWS wordt het voornamelijk als parkeerter rein gebruikt. Mocht bij bepaalde werken, zoals suppleties, het terrein echter voor de aannemer nodig zijn. dan kunnen de strandgangers er hun auto met meer kwijt. Zoetelief en de ondernemersvereniging vrezen dat dat eens zal gebeuren In elk geval willen ze het terrein inrich ten met parkeervakken ..Dan worden de auto's wat netter neergezet. Nu wordt het terrein met optimaal benut en staan de auto's regelmatig langs de weg", aldus Zoetelief. Na opmerkingen van de commissie leden Erna Eelman (VVD) en Pieter de Groot (D66) concludeerde wet houder Schilling dat het een eigen dom van Rijkswaterstaat (RWS) be treft Voordat er eventueel iets kan worden gewijzigd, moet dus eerst met RWS om tafel worden gezeten. Schilling zegde toe dat de gemeente overleg zal voeren met RWS Wellicht wordt daarbij ook de opslag plaats van RWS naast het reddingboothuis betrokken Zoetelief dringt er in zijn zienswijze op aan ook dit terrein als parkeerplaats te be stemmen. Op de ontwerp-kaart komt het terrein zelfs helemaal met voor. maar is het een onderdeel van de waterkering Ambtenaar Anne Vlas zei te vermoeden dat het moeilijk zal zijn om die bestemming te wi|zigen. Overigens is het wel merkwaardig, zo merkte Van der Linde op, dat bij dit terrein wèl een P-bord staat. Wie de kosten van de inrichting zal betalen, werd niet duidelijk. Van der Linde: ,.lk wil dat in het midden laten, dat is een discussie die later kan worden gevoerd Maar ik denk dat je er, gezien de toename van activitei ten. met omheen kunt.' steeds meer mensen afhankelijk zijn In de volgens Vinke verouderde zienswijze" gaat het college voorbij aan de toeristische belangen. ..Naast het Nationaal Park in de duinen, is ook het open Texelse landschap van belang voor de kwaliteit en kwantiteit van het toerisme", vond Harry Wuis namens TVL. De vestiging van allerhanden am bachtelijke bedrijven in voormalige agrarische bedrijven is tegen de wil van de ondernemers Ze voorzien dat wonen en werken in het buitengebied tot soortgelijke spanningen kan lei den, zoals dat op bedrijventerreinen nu al het geval is. Daarnaast is sprake van concurrentievervalsing. Kamperen bij de boer ..Kamperen bij de boer loopt uit de hand", vond Jook Nauta, die sprak namens de horeca en TVO Volgens hem wordt het erfkamperen steeds meer een structureel onderdeel van het agrarisch bedrijf. Hij vondt dat het beperkt moet worden van 1 juni tot 15 september en niet van april tot no vember. zoals nu het geval is. ..Zeeuwse toestanden", voorzag Wuis die steeds meer stacaravans op boerenerven constateerde. Uitslui tend toercaravans zijn daar toege staan. stelde wethouder Schilling overtreders maatregelen in het voor uitzicht. ..Tien voor Texel" eist dat de ge meente de gedoogregeling binnen 14 dagen in de TexQl^e Courant publi ceert. ..Want alles dat er meer staat dan vijf. is nu nog clandestien De ondernemers pleitten ervoor de schaarse slaapplaatsen die nog res teren te verdelen over de bestaande logiesverstrekkers. Jan van Asselt was even terug in de raadszaal en meieen sloeg hij ouder wets kribbig van zich af Hi/ had er reden toe. Een recreatieterrein aan de Pontweg. waar volgens Van Assell al flink in was geïnvesteerd, bleek met meer als zodanig bestemd. En ook mag hij met meer dan vijf recreatie appartementen bijzijn woning aan de Pontweg hebben, terwijl dal er in het oude plan nog elf waren 'n Achter bakse methode Dil wordt zomaar van de kaart gepoetst", aldus het verontwaardigde oud-raadslid mooier, want de Hogeberg kampt met horizonvervuiling door de gebouwen van Den Helder en de polder met. Met de komst van windmolens zou je dat veranderen Simon Vlaming maakte van de gele genheid gebruik om de initia tiefnemers van de vereniging tegen windturbines op Texel cynisch te be danken ,,Door jullie bezwaren kon den onze windmolens afgelopen win ter niet draaien. Gelukkig maar, want er was veel te weinig wind De Vlielandll/n is één van de redenen dal het bij paal 33 drukker is geworden (Foto arcttoei Texotsc Courant) Na een mislukte poging in 1987 probeert Cor Kuip uit De Koog op nieuw toestemming te krijgen voor een strandpaviljoen tussen paal 20 (Badweg) en 21 (de Nederlanden). Destijds werd zijn verzoek afgewe zen omdat het volgens het oude bestemmingsplan niet mocht. Kuip meent dat zijn argumenten in kracht zijn toegenomen. Niet alleen verwacht Kuip als verhuur der van strandhuisjes een grotere omzet, ook denkt hij in een behoefte te voorzien. Het aantal mensen dat dit strandgedeelte bezoekt wordt steeds groter omdat de gasten van het Stappeland. de logiesbedrijven aan de Boodtlaan en camping Kogerstrand via het pad naar paal 201/2 het snelst naar het strand kun nen aldus Kuip gistermiddag tijdens de hoorzitting. Volgens hem is het pad openbaar De aanvraag voor het paviljoen werd destijds door gemeente en Raad van State mede afgewezen omdat het openbare karakter niet duidelijk was aangetoond Onbegrijpelijk", aldus Kuip. ..Als een instantie ook maar kenbaar zou maken dat ze dit pad zou willen afsluiten, staat alles met een beetje Koger hart op de achterste benen.' Hij vergeleek de situatie met die op de strandslagen 19 en 19V2. ten zuiden van de Badweg. waar wel paviljoens staan Volgens Kuip is het belang van een paviljoen op 2OV2 ook toegeno men nu nabij de Badweg zowel De Buteriggel (wordt hotel) als de kantine van camping Kogerstrand als horecabedrijven zullen wegvallen Bovendien wordt het strandslag van Paal 21 komende winter honderd meter noordelijker aangelegd dan nu het geval is Dit strand zal druk wor den bezocht, maar er is met eens een toiletvoorzienmg Cor Kuip:Paviljoen voorziet in be hoefte. /Foto aithièl To tetse Courant) Welk plan is van toepassing? Arno Kuip, agrariër aan de Nieuwlander- weg, weet het niet meer. Toen hij in 1994 op een hoorzitting was over het streekplan Noordholland Noord bleek dat op zijn bedrijf geen beperkingen rusten. Het ont werp-bestemmingsplan zegt ech ter wat anders. Hoewel het streekplan dient als uit gangspunt voor het bestemmings plan buitengebied, blijkt het bedrijf nu wél te vallen onder ..zones rond na tuurgebieden" en ..behoud areaal grasland Kuip zei woensdagmiddag zekerheid te willen hebben ..We hebben 20 hectare bouwland en 25 hectare grasland Ook in de toekomst willen bestonden bij de aanvraag voor de bestaande schuur We voelen ons om de tuin geleid", aldus Cadée Wèl bezwaar Volgens Piet Lap heeft Landschaps- zorg nooit onder zware druk gestaan om hun bezwaar indertijd in te trek ken „Sterker zelfs: het bezwaar is niet ingetrokken Wij hebben corres pondentie van de provincie waar dat uit blijktDie opmerking wekte verba zing bij de commissieleden, maar werd bevestigd door wethouder Schilling. Hij verklaarde dat het vorige college niet aan de beloftes van de werkgroep kon voldoen. „Ze hadden geen rechtskracht, het was strijdig met andere bepalingen Het bezwaar is dus meegestuurd naar de provin cie en daar ongegrond verklaard. Beschuldiging Dick Drijver van Texels Belang had commentaar op de beschuldigende toon die Cadee hanteerde. ,,U kunt niet bewijzen dat die uitbreidingsplan nen indertijd al bestonden Het is sug gestief. U moet zich aan de feiten houden. Deze toon doet geen goed aan de verstandhoudingCDA-er Koolhof hield een pleidooi voor agra rische ondernemers. „Het is logisch dat die hun bedrijf willen uitbouwen Het is het waard om het landschaps- belang daarvoor te laten wijken." Volgens Cadée was de reactie van Koolhof het antwoord op de opmer king van Drijver „Hij geeft aan dat we op onze vingers hadden kunnen na tellen dat er een uitbreiding zou ko men." Drijver vond het twee verschil lende zaken „Natuurlijk wil een ondernemer groeien Maar u sugge reert dat dat al vooraf bekend was." Schilling deed een duit in het zakje door op te merken dat het om een bouwblok gaat Je hebt het recht om daarbinnen te bouwen." Jan Lap schetste hoe het bedrijf, na een moeilijke start, een grote vlucht heeft genomen „Voor betere werk omstandigheden hebben we meer ruimte nodig. Je kunt ontwikkelingen niet tegen blijven houden Wat wil Cadée nou eigenlijk'" De broers er geren zich aan de opmerking dat Landschapszorg „onder zware druk" het bezwaar heeft ingetrokken „He lemaal niet waar. Het eerste bezwaar is gewoon naar de provincie gegaan Ze hadden óns toen beloofd verder geen problemen te maken, maar na dat de provincie hun verhaal onge grond verklaarde, stelden ze wèl een AROB-bezwaar in en braken daar mee zelf hun belofte Wij hebben Landschapszorg daarmee gecon fronteerd, waarna ze alsnog dat be zwaar introkken Niks geen zware druk. het zijn gewoon slechte verlie zers Hoewel zijn partij wel moeite heeft met het dichtslibben van het land schap. verklaarde Jaap Vlaming zich namens Groen Links toch vóór bedrijfsuitbreiding. Dat gold ook voor Dick Drijver en Jan Koolhof (Erna Eelman van de VVD was afwezig). De laatste merkte op dat de broers Lap echt geprobeerd hebben om een andere oplossing te vinden voor hun bedrijf. Die is er gewoon niet. Daarom voorzie ik straks ook proble men rond die verzuringsgevoelige gebieden. Er zijn geen 23 bestaande, vrijkomende A-blokken Pieter de Groot van D66 wilde eerst ruggespraak houden met zijn achter ban. Dirk Terpstra van de PvdA bleef daarmee de enige die zich ronduit tegen verklaarde we deze indeling zelf kunnen bepa len of veranderen Ons bedrijf grenst aan natuurgebied (Waalenburg, red We voelen de hete adem van Natuurmonumenten in onze nek Commissielid Erna Eelman gaf hem het advies contact op te nemen met standsorganisatie WLTO Wethouder Schilling zal hetzelfde doen en neem ik wel een paar snee- lood mee", wreef wethouder tg over z'n knorrende maag na van de eerste vergader- "f over het ontwerp-bestem- tlan buitengebied. Welgeteld in de uren ervoor 18 van de Waarschotten, herstel ziens- 9epasseerd. Precies het be- eanlal, alleen een half uur na 'ettijd s Middags hield de wet- de vaart er daarom maar in. tpo lag toen zo hoog. dat de van de geplande zienswijzen voor tijd passeerde Som- nsprekers hadden dit tempo "wacht Toen zij zich in het ^tehuis meldden, was de zit- voorbij "cge had de hoorzitting over 'tengebied goed voorgekookt. Bisw//ze was van een nummer !n z°dat de insprekers bij be- "9 konden inschatten op welk van de drie dagen zij hun zegje 1 doen Op verzoek van '9 herhaalden de meeste insprekers met letterlijk de inhoud van hun bezwaarschriften, die soms wel een kantje of tien besloegen Eén en ander werd aangehoord door Schilling, z'n drie ambtelijke rechter handen en de raadsleden, die woens dag. donderdag en vrijdag zo 'n beel/e hun intrek hadden genomen in de raadszaal Drukke lijden ook voor de huishoude lijke dienst van het gemeentehuis, die het gezelschap geregeld van koffie en koek voorzag Hun binnenkomst werd steevast met instemming begroet Tijdens de zitting bleek dat bezwaar makers op de afdeling RO het amb telijk advies over hun zienswijze had den kunnen vernemen Op zich positief, maar het stond echter met in de uitnodiging. Jammer, want sommi gen hadden best willen reageren op het ambtelijk advies, bijvoorbeeld als daarin punten werden aangevoerd die men kon weerleggen Bij de volgorde van de behandeling getuigde Schilling van een flexibele houding. Raadsman MLM Frantzen die het woord voerde na mens zes bezwaarmakers en die er speciaal voor van de overkant kwam. kreeg de gelegenheid om al zijn zaak jes achter elkaar Ie behandelen. De jurist ontpopte zich als eeri specialist op het gebied van ruimtelijke orde ning en strooide kwistig rond met jar gon en afkortingen zoals Rz Ra. Ro Rg, waarmee de diversiteit in toeris tische accommodatie in hel bestem mingsplan wordt aangeduid. Hij en anderen pleitte voor vereenvoudiging, om een doelmati ger invulling te krijgen. Een ander gezicht dat meerdere ke ren voorde microfoon verscheen was dat van raadsvrouw Carol Korringa. die gezeten naast haar partner en RST-directeur Menno Hofmann o.a de belangen van de RST verdedigde. De souplesse van Schilling bleek Wethouder Schilling en zijn drie ambtelijke rechterhanden Links Anne Vlas en Eveline Lindenbergh, rechts Jim Ie Roux (Foto Frans HopmanI andermaal bij de zienswijze van Frans Voskuil Op eigen verzoek was zi/n behandeling speciaal naar de donderdag verschoven, omdat hij vrij dag niet kon Ondanks de inwilliging van dat verzoek, schitterde Voskuil door afwezigheid. Na een half uur verscheen hij toch en mocht zijn woordje doen. Hij verontschuldigde zich terstond ..Er werd thuis een veu len geboren Dal hield geen rekening met de agenda van de hoorzitting. Toen Schilling joviaal zei dat Voskuil er op kon rekenen dat zijn verzoek tot verschuiving van de grens van zijn bouwblok werd ingewilligd reageerde Pieter de Groot geïrriteerd ..U kent ons advies nog niet eens. Schilling meende toch een goede inschatting Ie hebben gemaakt. Bezwaarmaker en oud-raadslid Jan van Asselt wilde in de raadszaal plaats nemen om in Ie spreken, maar liep volgens Schilling te ver door ..Ho. ho. met naar je eigen plekkie. Van Asselt reageerde ad rem ..Maar ik heb zo ongeveer overal gezeten Logiesverstrekker Gerard Zoetelief had voor zijn zienswijzen advocaten en architekten ingeschakeld. Tijdens de zitting voerde hij echter zelf het woord Het is me te duur om al die adviseurs naar Texel over te laten komen. Bij een van de zienswijzen liet hij ver stek gaan. Juist toen Schilling op merkte dat hij hel zeker vergeten was. arriveerde Zoetelief toch nog. Echter alleen om uitstel te vragen, omdat Erwin van der Linde uit De Cocksdorp nog onderweg was. Hij was één van degenen die zich in het vergader tempo had verrekend Sommige insprekers waren namelijk snel klaar Bijvoorbeeld de twee he ren van Petroland. die er met hun diplomatenkoffers een verre reis voor over hadden. Hun verzoek was of de gemeente de exploratie en de exploi tatie van hun boringen op dezelfde wijze wilde benaderen ,U bedoelt, of we ze beide mogen verbieden?", maakte Jaap Vlaming een cynisch grapje. Het was de enige opmerking zodat ze meteen de thuisreis konden aanvaarden. Waarde meeste sprekers de monde linge toelichting op hun uitgebreide zienswijze kort hielden, nam Harry de Graaf de tijd. Zijn verzoek om een andere beslemming voor een schapenboet op zijn erf had hij zelfs in columnvorm gegoten en werd schaterlachend door de politici aan gehoord

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 9