2.000 Van de 47.000 voorlopig in ijskast Koninginnepage spreidt vleugels Toch budget voor archeologische terreinen op Texel? PLUJS -AV/ZO> Lekker goedkoop! Cjroen 2 rwartsjexelsin het „Hogere windmolens in polder toestaan" Ier verdachten in gecompliceerde zedenzaak QWÊttencp reso zet raadscommissie aan het denken indschapszorg moeder I m alle zienswijzen Kamerlid Passtoors komt naar Texel Baldadigheid: brandmelder geactiveerd Motorrijder zwaar gewond TEXELSE^COURANT TESSELAAR - munt 1996 VERDER IN DIT immer •o- Sax-meiden winnen 2 Exposities: stormfoto's en veelzijdigheid 2/3 Rondje Texel: koud water extra handicap 5 Texelrock: weinig publiek, goeie bands 7 Bouw Witte Kruislaan stilgelegd 7 Kampioenen: Boy van der Vis en Ingrid van Lübek (bijna) 9 fkW/to Verveer mededeling van Teso-directeur Wortel dat drie procent extra voer vorig jaar tot 45 procent ra wachttijden leidde, heeft de ld aan het denken gezet. Zijn lidooi om maximaal tot 45.000 applaatsen door te groeien om igdurige wachtijden te voorko- i, kreeg navolging. De raads- imissie ROH adviseerde gisfe- tijdens de behandeling van het lemmingsplan buitengebied in in uiterste noodzaak de re- ie van 2.000 aan te'spreken. Ingiaar waren volgens de telling n de gemeente totaal 42 500 bed- uitgegeven. In reactie op de nnjze van Teso erkent het col- pdalereen relatie is tussen het ital recreatieve slaapplaatsen en ■vervoer bij de veerdienst. Volgens f ie bezwaren legen het bestem- gsp/an buitengebied, spande de pgroep Landschapszorg de De zienswijze was dermate tebieid dat de raadscommissie }t gisteren twee uur nodig had om Icol/ege over alle opmerkingen te liseren. En dat terwijl er één dag uitgetrokken om alle 253 ziens- ten te behandelen. Aangezien 1/ van deze bezwaren ook waren koord in de brief van Landschaps- J? betitelde wethouder Schilling Ials „de moeder van alle zienswij- Bij gelijksoortige bezwaren 1 simpelweg naar die van LSZ frezen. fiigens lijken de kanttekeningen Erna Eelman (VVD) moet dat echter niet worden overschat. „Meer slaap plaatsen betekent niet automatisch meer gasten." Volgens haar is „zorg vuldige doorgroei naar 47.000" nog steeds mogelijk. Ze vindt het een ver antwoording van de gemeente, maar vooral de logiesverstrekkers om te zorgen dat de wisseldagen meer worden verspreid, zodat vervoerspieken uitblijven Méér duidelijkheid Net als Pieter de Groot (D66) pleitte ze voor méér duidelijkheid in de totale hoeveelheid slaapplaatsen. „Want door al die aanpassingen in het be stemmingsplan hebben we er totaal geen zicht meer op." Beiden willen duideli|kheid vóór de raads vergadering van dinsdag 2 juli, waarin over het bestemmingsplan buiten van de werkgroep niet van grote in vloed op de invulling van het bestem mingsplan. Van de 45 punten in de zienswijze luidde het ambtelijk advies in acht gevallengegrond", met soms de aanvulling ..gedeeltelijk" Over prikkeldraad waren beiden het eens: dat hoort niet thuis in het bestem mingsplan. Schilling maakte duidelijk dat ongeacht de eindtekst van het bestemmingsplan in de geest van het convenant zal worden gehandeld. Hij beloofde zich in te spannen om de WLTO binnen het convenant te hou den. Deze landbouworganisatie liet zich in haar zienswijze kritisch uit over het bestemmingsplan De brief da teerde echter van 27 maart, ver voor gemeente en provincie het eens wa ren over het ammoniakbeleidsplan. gebied wordt beslist. Inzake het beddenplafond wilde Texels Belang bij monde van Dick Drijver de 2.000 resterende slaap plaatsen reserveren voor afronding van de capaciteit bij de bestaande bedrijven. Uitgifte is wat TB betreft afhankelijk van een integrale afweging, waarin aspecten als leef baarheid, de maximale druk op na tuur en landschap en de Teso-cijfers worden betrokken. Groen Links en de PvdA willen maxi maal tot 45.000 bedden gaan. Het ambulancepersoneel buigt zich over de verongelukte motorrijder. In de polders 't Noorden en Prins Hendrik mogen kleine groepen windmolens van „middelgrote hoogte" komen. Dat vinden de meeste raadsfracties, zo bleek gistermiddag uit de reacties op het bestemmingsplan buitengebied. Alleen Erna Eelman (VVD) is tegen. Het VVD kamerlid Wim Passtoors komt maandag 24 juni naar Texel. Deze deskundige op gebied van het Nationaal Park zal alle voors en tegens van deze status uiteen zet ten tijdens een lezing in De Linde boom om 20.00 uur. De VVD afdeling Texel is altijd erg duidelijk geweest over de Nationaal Park Status voor Texel, het mag geen nadeel voor de boeren opleveren. Tot nu toe was het onderwerp voor de partij daarom niet bespreekbaar. Het onderwerp is weer actueel. De voorlopige commissie nationale par ken is al twee keer op het eiland ge weest. „Er zijn nieuwe gegevens. Aan de hand daarvan willen we de voor- en nadelen opnieuw afwegen. We willen duidelijkheid. Daarom heb ben we dit kamerlid uitgenodigd", al dus de VVD-afdeling. Passtoors is de opvolger van De Korte. Hij heeft ondermeer landbouw, natuur en visserij in zijn portefeuille. Hij komt al in de middag naar het ei land en maakt dan een rondvlucht boven het eiland. De VVD heeft het college gevraagd Passtoors ook te willen ontvangen, maar daarop is nog geen reactie gegeven. De avondbijeenkomst in De Linde boom is voor iedereen toegankelijk. Na de uiteenzetting is gelegenheid tot vragenstellen. Zij vindt evenals tientallen bezwaarmakers dat de turbines het landschap verpesten. Solitaire molens, bijvoorbeeld bij boe renbedrijven, zijn door b en w uit het bestemmingsplan geschrapt. Zij vor men een te grote inbreuk op het land schap en dragen te weinig bij aan de energiebehoefte Alleen clusters van minimaal drie molens zijn nog moge lijk. Totaal mogen er niet meer dan drie van zulke parkjes komen. Het college verwacht dat veel toeristen er niet negatief tegenaan zullen kijken „Een windmolen kan ook het idee oproepen van werken aan een scho ner milieu door gebruik van schone energie." De leden van de commissie ruimte lijk en huisvestingsbeleid gingen gistermiddag vooral in op de maxi male hoogte die de molens mogen hebben. Uit de toelichting die deskun dige Dirk van der Ham van de Stich ting Windenergie Noord-Nederland twee weken geleden tijdens de hoor zitting gaf, bleek dat de genoemde totale hoogte van 45 meter econo- Een baldadige groep van zo'n twintig jongelui die in de nacht van zaterdag op zondag in hotel De Pelikaan ver bleef heeft met de brandslang gerot zooid. Bij het elkaar natspuiten werd een brandmelder geraakt die daar door kortsluiting maakte en afging Dat veroorzaakte rond half vijf een melding die de Texelse brandweer uit de slaap haalde. De loos-melding volgde snel. De dader kon niet wor den gepakt, zodat de hoteleigenaar met de schade blijft zitten. naar de fraaie koninginnepage. iFoto Tosszt do Graotf) In de tuin van vlinderkenner Tom Verveer uit Den Burg is vrijdag een zeldzame koninginnepage uit haar pop gekropen. Twee andere staan op uitkomen. Verveer ving de rup sen vorig jaar, toen de soort voor het eerst sinds wel vijftig jaar werd aangetroffen in polder Het Noor den. De koninginnepage baarde vorig jaar veei opzien De vlinder werd herkend door familie Pinkse, die Verveer waarschuwde. „Aan de tuin was te zien dat er veel rupsen moeten zijn geweest. Ik heb er drie gevangen", vertelt Verveer. „Hoe ze hier zijn ge komen? Misschien wel meegebracht door iemand Hij plaatste de dieren in een bak in zijn tuin aan de Bernhardlaan. De die ren verpopten zich, nadat ze zich flink hadden volgevreten. De strenge win ter deerde de beesten niet. „Vocht is veel erger Dan krijg je schimmel." Verveer was er getuige van hoe de eerste page stukje bij beetje uit de pop kroop. Warme zomer De prachtige geelblauwe vlinder is imponerend, als hij zijn gespreide vleugels toont. Ven/eer heeft de koninginnepage vrijgelaten. „Dat was wel even moeilijk hoor", lacht hij. In drie weken tijd zal de vlinder bloemen bezoeken, hopelijk paren en eieren leggen en daarna sterven. „Het is een warmteminnende vlinder. Een warme zomer zou goed zijn voor de soort. Het zou leuk zijn als deze een beetje in de buurt bleef, maar dat venvacht ik niet. Laat 'm maar naar de Schorrenweg vliegen, waar die an dere rupsen waren. Daar heeft hij meer kans op een partner misch niet rendabel is. De meerder heid van de commissie vindt daarom dat de molens een stukje hoger mo gen zijn. Dick Drijver (Texels Belang) stelde een maximale ashoogte voor van 40 meter (de wieken kunnen daar nog 20 tot 25 meter bovenuit komen) Hij werd hierin gesteund door Jan Kool hof (CDA). Jaap Vlaming (Groen Links) voelde zich niet deskundig genoeg om een bepaalde hoogte te noemen. Hans Roeper (PvdA) ging uit van 55 meter, evenals Pieter de Groot (D66). Een 32-jarige motorrijder uit Zeewolde is vrijdagavond rond half twaalf zwaar gewond geraakt aan het Gerritslanderdijkje. De politie vermoedt dat er alcohol in het spel was. De motorrijder reed in de richting van de Pontweg. In een flauwe bocht is hij rechtdoor gegaan, waarbij hij door (Foto Tessa de Grastf) een damhek en een afrastering vloog. Omwonenden hoorden de klap en zagen de lichten van de gevallen motor. De ambulance was snel ter plaatse. De motorrijder droeg een goede helm, maar was toch zwaar gewond aan zijn gezicht. Hij was buiten ken nis. Met een extra boot is hij overge bracht naar het Gemini-ziekenhuis, maar later in de nacht is hij naar het VU in Amsterdam vervoerd. Hij ver keert buiten levensgevaar De motor was total loss. (ADVERTENTIE) De aanwezigheid van tientallen ter- reintjes van vermoedelijk archeo logische waarde moet niet als een belemmering worden opgevat maar als een voordeel. „Een uniek stuk cultuur-historisch erfgoed, waarop u trots mag zijn", schrijft de Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek (ROB) in een brief aan b en w en de gemeen teraad. De vindplaatsen zouden volgens de ROB een toeristische attractie kunnen vormen. De brief speelde gistermiddag een rol tijdens de commissievergadering over het bestemmingsplan buiten gebied. Uit vrees voor vele schade claims hebben b en w besloten de meeste terreintjes te schrappen Slechts vijf lokaties die op grond van de Monumentenwet zijn aangewezen als beschermde archeologische mo numenten, zijn gehandhaafd Deze komen ook al voor in het nog geldige bestemmingsplan. Volgens het ROB is de angst op Texel onterecht „Het idee dat men niets zou mogen op deze vindplaatsen is ongegrond. Duidelijk is waar en op welke diepte zich de archeologische waarden bevinden Geen onzeker heid dus voor noch de eigenaar/ agrariër, noch de gemeente." In dezelfde brief staat dat de ROB zich met garant stelt voor eventuele schadeclaims van gedupeerde boe ren. Het college is daarom bang dat de gemeente zelf voor de kosten moet opdraaien. Gisteren kwam Pieter de Groot echter met informa tie dat er wel een beperkt budget be schikbaar is bij het ministerie van WVS. De D66'er waarschuwde dat de provincie zeker met akkoord zal gaan met schrappen en riep het groen zwarte college op „met alleen te pra ten over historisch medegebruik, maar ook historisch besef te tonen" Volgens De Groot doen b en w er verstandig aan in overleg te gaan met het ROB en het ministerie. Ook Hans Roeper (PvdA) was tegen het schrappen „Dat is wel érg krap door de bocht." Jaap Vlaming (Groen Links) vond dal „het erfgoed van een hele gemeenschap niet mag worden opgegeven" en stelde voor om de problematiek onder te brengen in het convenant-overleg. Vlaming. Roeper en De Groot toonden zich enthousiast over de mogelijkheid de terreintjes van oudheidkundige betekenis op te nemen in een „TRAP-route" (Toeris tisch Recreatief Archeologisch Pro ject). Dat zijn fiets- en wandeltochten langs cultuur/natuur/historische ele menten. yr»£» ^mervjire/i u ba barL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: DOE HET ZELF MARKT <T VAN DER VIS UUim mets ckpglstery parfumerie, fotohandd MS BBB en de STERRENSLAGSPECIAL (ADVERTENTIE) Jawel, ze zijn weer, ze zijn opperbest en botermals, ze zijn precies zoals ze wezen moeten, ze zijn mmm! En duur? Daar doen we dan wat aan. Zodat u er toch lekker van genieten kunt. Hollandse Nieuwe haring, per stuk O A Q 's Lands grootste visser blijft op de kleintjes letten. oh DEN BURG WAALDERSTRAAT 48 De aanbieding is geldig vanaf donderdag 6 juni t/m zaterdag 8 |uni a s. GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11086 DINSDAG 4 JUNI 1996 Uitgave Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Irkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. buNEMENTSPRIJS /54,55 PER HALF JAAR. LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Redactie: tel 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg, tel. 31 46 87 B.g.g. 06 - 53 16 86 57, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 janhouding in maart van een jarige Texelse man heeft een gebreide ontuchtzaak aan het nt gebracht. Een tweede aan- uding, van een 18-jarige xelaar, volgde eind april en in ii arresteerde de politie een 48- ige Texelaar en een even oude n uil Zandvoort. Alle verdachten ibben bekend. igjsch is dat de 18-jarige dader iens slachtoffer is. Hij behoorde tot minderjarige jongens met wie de jjange man in de jaren 1985 tol 1996 ontucht pleegde. De slachtof fers varieerden in leeftijd van 9 tot 16 jaar. Het misbruik vond plaats tot vlak voor zijn aanhouding op 12 maart. De 55-jarige verdachte werd op 15 maari voorgeleid bij de officier van justitie en de rechter-commissaris in Alkmaar en bevindt zich momenteel nog in voorlopige hechtenis. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Deze week volgt de rechtszitting. Tijdens het onderzoek van de jeugd- en zedenpolitie in Den Helder deden twee van de slachtoffers ook aangifte tegen de 18-jarlge jongen. Die werd op 23 april aangehouden, wat on langs in de Texelse Courant is ge meld. Tegenover de politie bekende hij vorig jaar ontucht te hebben ge pleegd met twee jongens van 11 en 12 jaar. Ook heeft vanaf 1992 sexueel misbruik gemaakt van een andere jongen, met wie een familierelatie bestaat. De verdachte werd op 26 april voorgeleid en ook hij zit nog In voorlopige hechtenis Verder bleek dat één van de slacht offers van de 55-jarige man in de periode 1985-1990 sexueel is mis bruikt door twee kennissen van de verdachte Op 6 mei hield de politie éen van deze mannen, een 48-jarige Texelaar, aan en op 10 mei volgde de arrestatie van een eveneens 48-ja- rige Zandvoorter. Beiden werden in hun woonplaats opgepakt. Ook deze verdachten hebben hun aandeel in de zaak bekend en zijn na verhoor in opdracht van de officier van justitie heengezonden in afwachting van hun berechting. De politie verwacht niet méér aanhoudingen.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1