Kou extra handicap 119de Ronde om Texel Wij zijn echte )arde wind zeilers Zeilwereld bepraat handicap-berekening TEXELSE COURANT iende Rondje Martin en Jolanda Maat Treintje brengt toeschouwers naar Ronde-strand Sportdagen voor basisscholen tond beslist over ■500 meter Arco Open dag bij waterbedrijf Programma Rondeweek Texelse ruiters zijn in vorm Harde wind speelt tijdrijders parten Golfwinst voor Jaap Waverijn Rondje rechtstreeks te zien op Internet Formule 18 nieuw Ronde-onderdeel Duikschool neemt kijkje in Calluna DINSDAG 4 JUNI 1996 [letershoge golven, grondzeeën, branding, tij, harde wind, stra lingen en verraderlijke ondieptes. Het zijn hindernissen die de londe om Texel de reputatie van een loodzware zeilwedstrijd Ebben bezorgd. De 19de editie van de zeilronde krijgt er za- Irdag een handicap bij: kou. De zeewatertemperatuur is nog Irre van aangenaam en het gevaar voor onderkoeling is niet fenkbeeldig. Van afblazen is echter geen sprake. Zeilers krij- Ln van de organisatie wèl het advies niet zonder koude- tstendige kleding het water op te gaan. e veiligheid van de Ronde is van- Ids afgesteld op de zwaarst denk- |ie omstandigheden", aldus Wop lenks, die samen met Bart Udding j p r. van het rondje heeft overge- |men van de drukke Joke de Boer) to hebben ruim voldoende jiligheidsboten." to eigenlijk is er volgens Rienks [aar één remedie om op de mpolme op temperatuur te blijven. ,.Een stevige wind. Dan ben je snel rond en moet je hard werken om de boot op de juiste koers te houden Daar blijf je lekker warm bij Harde wind helpt niet als een zeiler in het ijskoude water valt, waardoor het gevaar voor onderkoeling op de loer ligt. Het advies luidt dan ook om meerdere wetsuits over elkaar aan te trekken en 99 jtig jaar eindigden ze als derde in klasse, in 1994 tweede en za- dag? „Tja, de eerste plaats ont- eektnog in het rijtje, wie weet." ker is dat 1996 het tiende rondje jrdtvoorTexelaars Martin (27) en glanda Maat (24). „We zijn er klaar ethun Prindle 19 zijn broer en zus al al een tijdje in training. „Wegens winter konden we dit jaar >l zo snel het water op Maar zon- I)zeilden we de wedstrijd vanaf De Dcksdorp naar paal 17. Dat ging ima.Alleen de terugreis duurde een iirmgheid. De wind viel weg en we adden de strommg tegen Zaterdag satdat stuk wel sneller, doordat de roming dan andersom staat. „Bij de rekdam wordt het wel uitkijken, want aar liggen nu verschillende zand- anken waarmee je rekening mee loet houden. De ^waarden in het adden van onze prindle 19 kunnen ie gelukkig naar binnen halen, zodat je indeontdiepe stukken niet vast- Hun boottype heeft nog meer voorde len „Hij is gemakkelijk te trimmen, zodat je het zeil al naar gelang de wind kan afstellen. Doordat het een zwaardboot is kunnen we hoog aan de wind zeilen." Voor een leek bete kent dit dat de zeilers minder hoeven te laveren, zodat de afstand die moet worden afgelegd kort blijft. „We zijn echte harde wind zeilers. Wat ons betreft mag er zaterdag een flinke bries staan. Helaas voorspellen ze niet zoveel wind." Tegen het koude water zal ze zich niet meer dan normaal wapenen. „Gewoon een wetsuit en een warm hemd eronder." Net als veel catamaranzeilers laten ze hun boot deze week op het strand bij paal 33 liggen, in plaats van bij paal 17 Bij De Cocksdorp staat aan zienlijk minder branding. Alleen zater dag brengen we de Prindle op de trailer naar paal 17. Want het regel- ment schrijft voor dat je vanaf het strand bij de start het water in moet." desnoods nog een droogpak. „Dat werkt perfect." Ervaring De organisatie verwacht dit jaar zo'n 600 catamarans aan de start. Dat is geen record, maar zeker ook geen dieptepunt, „De hausse van een jaar of wat geleden, toen iedereen die zichzelf een beetje respecteerde een catamaran kocht, is over. Er kwamen nogal wat mooi-weerzeilers, die al leen ervaring hadden op binnen wa ter. In die hoogtijdagen vond iedereen dat hij het Rondje een keer moest hebben gezeild. Ook de recreatiezeilers. Een paar jaar gele den, toen het flink te .keer ging. wa ren vooral zij degenen die in de pro blemen kwamen Om eerlijk te zijn hoeven die grote aantallen van ons ook niet. Het Rondje heeft nu de re putatie van een pittige allround race, waarvoor je een flinke dosis ervaring op alle soorten water moet hebben. Heb je dat niet, dan kun je alleen maar bidden dat het een héél kalm Rondje wordt Cowboys Willen de „cowboys van de branding" die zaterdag om 12.00 bij paal 17 vertrekken de recordtijd van Willy en Cees van Bladel (twee uur en veertig minuten) aanscherpen, dan zal er Dank zij medewerking van een sponsor zullen mensen die zater dag tijdens de Ronde om Texel naar het strand van Paal 17 willen, gebruik kunnen maken van een treintje. De trein pendelt de hele dag (tot de finish) tussen „Vrij en Blij" en het parkeerterrein bij het strand. In verband met de Ronde heeft de NZH een tijdelijke extra busroute in het leven geroepen lijn 27 Deze bus rijdt elk half uur Den Burg-,,Vrij en Blij" v.v. op donderdag van 15 00 tot 20.00 uur, vrijdag van 12.00 tot 22.00 uur en zaterdag van 9.00 tot 19.00 uur. ömaranzeilers Martin en Jolanda Maat zijn klaar voor het rondje. (Foto's Tessa de Graat) w week houden de vak- "krachten Lichamelijke Opvoe- ig van Texel de jaarlijkse sport en voor de kinderen vanaf 'oeP vijf van de basisscholen en Kompasschool. Ouders en ilmgstellenden zijn welkom. Plaag is op het terrein van zwem- Molenkoog begonnen met de Mttag voor de groepen vijf en zes. vakleerkrachten hebben een ge- Werd parcours van vijftien spelle- c°de Graaf hoopt op korte termijn Nebas, de Nederlandse Bond ■"Aangepaste Sporten, te verne- J hij tijdens de Paralympics ook e 1 500 meter mag starten In het "■sterweekend behaalde de ■Blaar op de Adriaan Paulen -morial in Hengelo de vierde plaats >i eZh a's,ar"T maar zijn tijd was j scPerP genoeg. De belabberde rsomstandigheden maakten een >l ia°e onrno9e''ik Omdat Arco heeft voldaan aan de B-limiet innn 6 Spelen ma9 uitkomen op meter en de marathon, hij toch kans op een start- tjes uitgezet voor de ongeveer drie honderd leerlingen van de twaalf deelnemende scholen. De speel weide van het zwempark leent zich daar uitstekend voor en voorkomt dat de sportdag te massaal wordt Een drietal onderdelen worden in het ondiepe gedeelte van het zwembad gehouden. Bij koud weer is er een al ternatief op de speelweide. De groepsleerkrachten, vaak geholpen door een sportieve moeder of vader, leiden hun groep over het circuit. Tij dens één van de drie pauzes kunnen de kinderen hun consumptiebon in wisselen bij de kiosk. Na afloop krij gen alle deelnemende kinderen een herinneringsdiploma, met daarop de score van de dag. Na afloop van het programma mogen de kinderen, in overleg met de groepsleerkracht, blijven zwemmen in Molenkoog. De sportdag voor de groepen zeven en acht is woensdag, donderdag en heeft een heel ander karakter In sa menwerking met Texelse sport verenigingen proberen de vak leerkrachten de leerlingen met een aardige verscheidenheid aan sporten kennis te laten maken. De volgende sporten zijn vertegenwoordigd: atle tiek, basketbal, boogschieten, judo, karate, peanutbal, tennis, voetbal en volleybal. Dit zal plaatsvinden in sporthal Ons Genoegen, de Ferrever, op de tennisbanen van Deuce en op het voormalige B-veld van de Texelse Boys. De sportdag begint om 9.00 uur en om 13.00 uur is het eerste ge deelte afgelopen. Aansluitend begint het tweede ge deelte, dat bestaat uit een mini- triathlon voor teams. De Texelse triathlonvereniging helpt bij dit expe riment. De leerlingen van de diverse scholen hebben zelf teams van drie tallen gemaakt, waarvan één deelne mer/ster zwemt, een ander fietst en de laatste het hardlopen voor zijn re kening neemt. De scholen leveren prestatie-teams en recreatie-teams, zodat iedereen die mee wil doen, op zijn of haar eigen niveau deel kan nemen Om uiterlijk 15.00 uur zal het programma afgelopen zijn. De opzet van de mini-triathlon is: sportief in teamverband bezig zijn; het gaat dus om de eer en er zijn geen prijzen. Het waterleidingsbedrijf PWN houdt zondag open huis. ledereen is tussen 10.00 en 16.00 uur wel kom bij het pompstation aan de Westerweg 6. Publiek wordt geïnformeerd over de productie van leidingwater en de functie van het Texelse pompstation, dat jaarlijks te maken heeft met een enorme piekbelasting door de invasie aan toeristen. Verder zijn er demon straties van de jeugdbrandweer en kan worden geproefd aan de water bar. De zeilers van CKZ hielden zondag een langebaanwedstrijd naar Paal 17 ter voorberei ding op de Ronde. Op de loto Corry Kuip en Willem Houwing met hun Prindle 18.2. een noordwesten wind, kracht vijf moeten staan Maar dan nog Door het koude water zal het uiterst moei lijk zijn de volle race geconcentreerd te blijven. Dat een scherpe geest no dig is voor een optimale prestatie, weet Wop Rienks Jaren geleden rondde hij met Martin Warnaar het eiland in de snelste tijd ooit gevaren. Niet tijdens de ronde zelf, want toen werd hun boot aangevaren. „In au gustus namen we onze sportieve wraak, al is het geen officiële tijd, omdat we over de Vlakte van Kerken voeren Waren beiden tot een jaar of zeven geleden nog verwoed deelnemer, te genwoordig zijn ze bij de organisatie betrokken. Rienks voor de pr en War naar als lid van de nieuwe Raad van Advies, die verder bestaat uit Klaas Eissen en Jook Nauta De commissie adviseert het bestuur van de zelfstan dige Stichting Ronde om Texel. Strekdam Vele toeschouwers zullen zich zater dag verzamelen bij de strekdam bij de vuurtoren. Zeilers moeten er rekening mee houden dat zich behalve ten zuiden ook ten noorden van de dam een flinke zandbank heeft gevormd. Woensdag Formule 18 10 00 uur derde start 13.00 vierde 14.00 vijfde 20 00 prijsuitreiking Donderdag Formule 18 11.00 uur start Long Distance 11.00 Toertocht naar De Hors 17.00 prijsuitreiking 's avonds feest met Rowen Hèze Vrijdag Kinder tekenwedstrijd 16 00 uur seminar IYRU rating 's avonds modeshow met Guus Meeuwis, bodypainting en Poundcake Zaterdag 10.00 uur briefing Ronde om Texel 12 00 uur start Ronde om Texel 's Middags kinderprogramma en tekenwedstrijd 's Avonds feestprogramma en prijsuitreiking, o.a met Alderliefste Na een lange periode van rust is het paard Davy met Tessa de Graaft in januari teruggekeerd in het wedstrijdcircuit. De vakantie heeft hem goed gedaan, want hij heeft sindsdien in alle proeven waarin hij uitkwam een hoge score behaald. Zo ook vrijdag, tijdens een avondwedstrijd bij manege Akenburg. Maar er waren meer goede uitslagen. De avondwedstrijden van de Waddenruiters en de Kleppertjes kenmerken zich altijd door de goede sfeer en gezelligheid. In drie rijbanen, die fraai waren neergezet op het veld naast de manege, werd gejureerd door Marjan Leijsen, Ineke van der Welle en Herman Smit. Het drietal was zeer te spreken over de verrich tingen van de Texelse dressuur ruiters. Suzanne Eelman heeft het met haar nieuwe pony Baranie helemaal ge vonden. Ze werd twee keer eerste in de B met vooral in de tweede proef een hoge score 173 punten (twee winstpunten). De verschillende jury's zaten goed op eén lijn. Ook Lilian Malschaert werd twee keer eerste in de L met Prince Hoo. Dat gald ook voor Thirza Weel in de B paarden, die met haar fraaie hengstje Jamos ge noeg punten heeft om in de klasse L uit te komen, maar daar wegens zijn jeugdige leeftijd nog even mee wachtte. Hoefzweer llona van der Vis heeft in Amigo een bijzonder felle, maar aansprekende Val met bromfiets. Een 17-jarig meisje uit De Waal kwam donderdag avond met haar bromfiets ten val op het fietspad langs de Waalderweg Zij moest uitwijken voor een auto, be stuurd door een 33-jarige vrouw uit Den Burg, die uit het Meyertebos kwam en geen voorrang verleende. Het meisje reed tegen een steen in de berm. Haar brommer raakte bescha digd, maar zij bleef ongedeerd zodat de gealarmeerde ambulance met nodig was pony Na een gedwongen rustperiode wegens een hoefzweer wist ze zijn temperament goed in bedwang te houden. Ze reed in de klasse M twee keer een winstpunt. Gea de Ridder haalde er met Billy eentje in de M2. Marleen Bakker heeft in de ervaren Wilda Tilda een fijn paard. Zij en Wilma Witte haalden allebei een eer ste prijs en een winstpunt in de L Bij de M paarden was het succes com pleet voor Marian van der Geest, die met Ciochrant twee keer eerste met een winstpunt werd. Ook bij de Z rui ters ging de vlag uit. Want behalve de twee keer 189 punten van Tessa de Graaff in de Z2 haalde Vera Blom met Hannelou in de Z1 ook 180 en 184 punten. Uitslagen: B-pony's 1e proef: 1 Suzanne Eelman 159, 2. Kelly Geus 157. 2e proef 1. Suzanne Eelman 173, 2 Stephanie Annyas 156 B-po ny's A/B: 1 Maartje Meyer 152 L-pony s 1e proef 1 Lilian Maschaert 165 2 Evelien Duin 158 2e proef: 1 Lilian Maschaert 158, 2. Janneke Beers *150 M1/M2 pony's 1e proef: 1 llona vd Vis 156, 2 Miriam Cnossen 149 2e proef: 1 Sanne Lampers 162, 2 llona v.d. Vis 159 B-paarden 1e proef: 1 Thirza Weel 166, 2. Petra Dijker 164 2e proef: 1. Thirza Weel 160 L-paarden 1e proef: 1 Wilma Witte 165 2 Dorothe Koom 161 2e proef: 1 Marleen Bakker 157, 2 Hansje v d. Kooi 154. M-paarden 1e en 2e proef: 1 Marian v.d. Geest 163/164 Z-paarden 1e en 2e proef: 1 Tessa de Graaff 189/189 Zoveel catamarans, zoveel ver schillen. Om tot een objectieve ver gelijking van de prestaties van de verschillende boten te komen, stelde de Ronde-organisatie de zogenaamde Texel-Yardstick in, waarbij voor elk type catamaran een handicap geldt. De KNWV han teert ook het Franse ratingsysteem, dat internationale erkenning heeft. Over de vraag welk van de beide systemen (of een combinatie daarvan) voor Ne derland de voorkeur geniet, gaat een seminar dat vrijdagmiddag om 16.00 uur in het bruine café in de tent bij paal 17 wordt gehouden. De tijdrit die Wielervereniging Texel vrijdagavond bij de PEN-centrale hield, was zwaar door de harde wind. Robert Jan Appel legde bij de jeugd de 12 km het snelste af: 22 minuten en 34 seconden. Een andere triatleet, Robert Bakker, werd tweede in 23.03. Evert Rikkenberg legde in 23.16 be slag op de derde plaats. Bij de senio ren testte Jordi Vinke zijn vorm voor de Tour de Lasalle, die deze week in Den Helder wordt verreden. Hij vol bracht de 24 km in 37.24, voor Jan Zijm (38.23) en Loek van Vliet (38.47). Eerste dame was Natascha van der Vis, die een tijd van 42.30 het noteren. Bettina Löscher werd tweede in 43.24 en Mariska Koenders liet 45 44 afdrukken. Na een heerlijke ochtendwandeling over de nieuwe golfbaan met uitleg van professional Joost Brieko en Rein de Graaf, erkend golffanaat. speel den de leden van de Texelse Golfclub hun maandelijkse wedstrijd. In het achterhoofd houdend dat het nu toch echt met lang meer zal duren voor de eerste ballen op de nieuwe accomodatie zullen worden gesla gen, werd er op het scherpst van de snede gestreden om de maand- bokaal Bij de non-handicappers dames werd door Loes Mensmk het pleit in haar voordeel beslecht ten koste van Tineke Brouwer. Bij de heren in deze categorie ging de eer naar Dirk-Jan Brinks die jeugdlid Stephan van Maldegem vlak achter zich liet. In de categorie handicap-dames was het Ina Pool die met gedurfd spel Aja Coutinho nipt versloeg. Bij de heren speelde jeugdlid Jaap Waverijn een zeer constante ronde. Door zijn score van 56 Stableford-punten werden Paul Heuvelmans en Wil Homan ver drongen naar respectievelijk de tweede en derde plaats. De neary werd ditmaal gewonnen door Tineke Brouwer die na haar af slag op de 18e op iets meer dan een meter van de hole lag. Dankzij de grote variatie aan catamarans geniet het Rondje de re putatie van broedplaats voor het ratingsysteem. Boten die sneller zijn door een groter zeiloppervlakte, een spinaker of andere voorzieningen, krijgen als het ware een straftijd, waarmee de prestatie van elk zeil team is te meten De Texel-rating wordt officieel erkend door de Watersportbond en toegepast bij an dere races. Het Franse systeem, ontwikkeld door Olivier Bovin, hanteert andere nor men. Tijdens het seminar houden Olivier Bovin, Nico Boon en Wim Nagtzaam korte voordrachten over beide rating- systemen Hierna is er aan de hand van enkele stellingen en vragen uit het publiek ruimte voor discussie. Op het seminar zijn organisatoren, importeurs en producenten van boten van de partij. De rating kan namelijk doorslaggevend zijn voor de presta ties van een boottype. Ideaal is een boot die zo min mogelijk strafpunten krijgt en die toch zo snel mogelijk vaart. Het Rondje lijkt elk jaar een gro ter mediacircus op de been te brengen. Naast de schrijvende pers, de rechtstreekse uitzending van Radio Texel, TV Texel, de NOS (Studio Sport) maakt een reportageploeg van ITC opna men die door meerdere tv-zen- ders zijn aangekocht. Nieuw is het fenomeen Internet. Het ver loop van de Ronde om Texel is via dit medium zaterdag recht streeks op beeldscherm te vol gen, De opnamen worden ge maakt door ITC. De beelden zijn te ontvangen via de code WWWBENELUX.EUROAPPLE.COM. Nieuw fenomeen in de aanloop naar de ronde dit jaar is de zoge naamde Formule 18-klasse, die vandaag (dinsdag), morgen en overmorgen de strijd met elkaar aanbindt. In de formule 18 varen boten die dankzij de speciale bouw de afgelo pen jaren als eersten over de finish gingen. Het belooft een spectaculair onderdeel te worden, omdat de boten bekend staan om hun grote snelheid. Door het enorme zeiloppervlak balan ceren deze catamarans op de grens van hun mogelijkheden. Het manoeu vreren ervan geldt in kringen van zeilers als hogeschoolwerk. De races vinden plaats ter hoogte van paal 17 en zijn vanaf het strand goed zicht baar. Er worden dertig deelnemers verwacht De formule 18 vervangt de Europese kampioenschappen Een flinke haal lucht en het water oppervlakte sluit zich boven je hoofd. Je daalt af naar beneden in en kijkt je ogen uit onder water. Zó had je het nog nooit bekeken. „Blijf ademhalen!", gebaart de duikinstructrice. „Alles is ok", geeft je een teken terug. Zo hoort dat onder water. De dieptemeter geeft twee meter aan. Meer kan ook niet in het zwembad van Calluna, waar je op de bodem van het diepe toch gewoon kan door ademen Ondanks de luchtflessen op je rug en het lood rond je middel voelt het alsof je zweeft „Relaxen en genieten van de onder waterwereld, dat is waar het om gaat bij duiken", aldus Inge Keyser op de introductie-avond voor de duikcursus die zij binnenkort in Calluna houdt. Wie verder fantaseert duikt al naar het wrak van een Oost-lndiëvaarder of vergaapt zich aan een kleurig koraalrif. Het groepje Texelaars dat present is bij de introductie, voelt zich met de duikbril, luchtflessen en zwemvliezen eerst nog als een bakvis. Eenmaal in het diepe verandert dat snel. Het zwembad blijkt er onder water héél anders uit te zien dan van boven. Want wie heeft wel eens iemand over je heen zien zwemmen? of een weg gegooide koffiebeker van de bodem gezocht. Instructrice Inge Keyser (uit Ongeren), die tot voor kort een duik school had op Malta, heeft haar acti viteiten naar Texel verplaatst. Ze geeft vrijdag 21 juni (vanaf 19.30 uur), zaterdag 22 en zondag 23 juni in Calluna een duikcursus, waarbij theo rie en praktijk elkaar afwisselen (kos ten ƒ399,-). De cursus kan in zee worden afgerond of op een zonnige vakantiebestemming, al moet daar natuurlijk wat meer voor worden neer geteld. Gegadigden kunnen zich tot 14 juni opgeven bij Calluna of Inge Keyser (tel. 020-6898989) Alles is ok! Duikinstructrice Inge Keyser (tweede van rechts) temidden van haar cursisten in het water van Calluna. (Foto Gerard Timmerman)

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5