Cjrocn ZwartsJexels in het hartL, laad roept bewoners op :ot intrekking bezwaren N Bemiddelingspoging voor Armeens gezin Gunstige wind maakt Rondje tot „makkie" Speedboot overvaart boot wipperploeg Procedure Witte Kruislaan gestart Gewonde en zware averij hadevergoeding oor gemeente? Hfstrand in zicht ifan de haven Aanrijding Storing brug: boot uit vaart Teso vervoerde minder catamarans PvdA en D66 tegen uitbreiding huis Teun de Winter met ezels op televisie VERDER IN DIT ummer Koperen hoed voor Rabobank Beloning voor uitstekende melk Perfecte Ronde: recordtijd enTexelaars in de prijzen Uw mening over de vluchtelingen-affaire Zaalvoetbalcommissie stopt ermee Hek omgetrokken: vrouw gewond Ruit kapot door vechtpartij TEXELSE^COURANT oTo WimfTlets JAN BROUWER BEELD GELUID verschijnt elke vrijdag t/m 30 augustus Inleveren advertenties voor de vakantiekrant van 21 juni: t/m vrijdag 14 juni, 16.30 uur a.s. aan de balie van de Texelse Courant lERlCHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11088 DINSDAG 11 JUNI 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv kstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS INEMENTSPRIJS ƒ54,55 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20. fax 31 41 11 Buiten werktijd: Frans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, tel 31 54 72 B.g.g. 06 - 53 14 91 08, 06 - 52 78 43 20 of 06 - 53 16 86 57 meterslang boetekleed werd gisteravond in de raads- adering aangetrokken door wethouder Schilling. Hij gaf duit toe dat hij in de affaire rond de woningbouw aan Vitte Kruislaan fout zat. De raadsleden riepen de om- enden op hun bezwaren in te trekken. De woningen en er namelijk toch wel. Er dreigt nu alleen onnodige ostbare vertraging. ethouder vertelde dat gisteren Ie betrokkenen was gesproken )e zaak. Hij maakte duidelijk dat imeente de buurt mets verwijt laan volledig in hun recht. Wij in een inschattingsfout ge- raadsvergadering kwam een ereidingsbesluit voor een artikel ocedure ter tafel. De bouw is geschorst omdat het plan an de eisen van het weliswaar laaroude. maar wel geldende mmmgsplan voldeed. Schilling de raad om akkoord te gaan, irinhoudelijk over de bouwplan- praten. „Daarover proberen el alle betrokkenen overeen- tvngte krijgen Misschien dat de dure dan verder zonder bezwa- an worden afgehandeld." Hij eiop dat door deze handels- Tgeen rechten voor de buurt ver- paan „Als ze het er nog steeds ittens zijn, kunnen ze altijd war aantekenen in de arti- Jprocedure." Wraak? lelman van de VVD vond dat maar wilde toch nog even op tk ingaan. Zij en meerdere eden hadden uit het besluit van hier tot schorsing duidelijk ge- ierd dat hij om toestemmings- idinische redenen tot die be- jwas gekomen. De buurt heeft problemen met het uiterlijk van «ngen. „De grootte is aange- |om de bouw te onderbreken, lat is niet de reden waarom de legen de huizen is." [ieter de Groot van D66 snapte liteco zal zich de eerste reis ijn schip Welmoed nog lang h Riteco, die de in 1947 ge le voormalige Duitse ilegger als pleziervaartuig wil ken, kwam na een reis uit Am- .J n gisteravond in het zicht van 'en zonder brandstof te zitten. iogte van de Katholieke kerk e 100 pk motor ermee op. De er en zijn mede-opvarenden de aandacht te trekken van" idingsvaartuig (LCVP) van het Mariniers. Dit schip had kort 'or een groep OSG-scholieren uitje in Den Helder in Oude- ifgezet en was op de terugweg iet oefenkamp. De Welmoed ian de zijkant van het vaartuig maakt en de haven binnen Pt. iFolo Gorard Timmerman} de bezwaarmakers met zo goed. „Het bouwplan komt toch wel door de artikel 19. De bezwaren werken al leen vertragend, maar ze houden de bouw niet tegen Trek uw bezwaren in." Hans Roeper van de PvdA stelde voor dat de buurt op de betonnen fun dering een gezellige barbecue hield. „En probeer er dan tijdens dat eve nement uit te komen." Een 44-jarige Oudeschildse reed za terdag achteruit de Postweg op, maar zag daarbij een 32-jarige auto mobiliste uit Nieuwegein over het hoofd. Haar wagen liep deuken en een kapotte spiegel op, terwijl de auto van de Texelse een gebroken achter licht had. Peter Bakker van Groen Links had op de bewuste plek ook liever helemaal geen bebouwing gezien. „Maar er zit een woonbestemming op, dus we moeten wel En aangezien de rech ter al heeft laten doorschemeren dat hij geen boodschap heeft aan het welstandsaspect van de omwonen den hebben we daar eigenlijk al een officiële uitspraak over. Dus wat is dan nog het belang van de buurt?" Treurspel Erna Eelman vond de affaire niet net jes ten opzichte van de architect, daar door de vertraging ook weer belan gen van anderen worden geschaad. „Er moet zorgvuldiger worden omge gaan met dit soort zaken. Er zijn hier fouten gemaakt. Daar mag een ander geen financieel nadeel van lijden." Schilling ging daar met op in al liet hij doorschemeren dat hierover nog wel zal worden gepraat. CDA'er Hin wil het bouwproject zo snel mogelijk laten starten. Hij en Dick Drijver van Texels Belang pleitten voor een snelle aanpassing van het oude bestemmingsplan. De wethou- Vluchtelingenwerk probeert via de landelijke politiek het vorige week uitgezette Armeense gezin alsnog een kans te bieden op emigratie naar Canada. Burgemeester W. van Rappard zegde gisteravond op een vraag van raadslid Peter Bak ker (Groen Links) toe dat hij zijn best zal doen om in dit specifieke geval voor ondersteuning te zor gen. „Tragedie op Texel", zo noemde Bakker de uitzetting van de familie Mardanian, die 's nachts door de vreemdelingenpolitie uit haar woning aan de Vaargeul werd gehaald omdat zij in Nederland was uitgeprocedeerd. Bakker wees op de contacten die Vluchtelingenwerk met o a kamerle den heeft gelegd. Volgens hem kan de gemeente bij dit lobbywerk een rol spelen. „De mensen van Vluchtelingenwerk blijven vrijwilligers die geen aanspreektitel hebben als ze bij offi ciële instanties zoals consulaten aan kloppen. Een stempel van de ge meente of een handtekening van de burgemeester kan soms de sleutel zijn tot het krijgen van informatie", betoogde Bakker. Doel is te zorgen dat er contact wordt gelegd met de familie in Armenië en de emigratie aanvraag alsnog af te ronden. „Des noods laten ze alleen de man over komen voor een intake-gesprek." Bakker beschikte over informatie dat Mardanian reële kansen had om te worden toegelaten tot Canada. Op grond van objectieve criteria zou hij al 61 punten hebben van de 70 die voor emigratie nodig zijn. Er waren der beloofde dat dit een hoge priori teit zal krijgen Ook Drijver riep de omwonenden op tot tolerantie en verdraagzaamheid in, wat hij noemde, het treurspel. Geen blaam Schilling benadrukte, na opmerkin gen van De Groot, dat de ambtena ren geen enkele blaam treft. „Ik neem alle schuld op mij." Ook hij hoopt op een compromis, daar de procedure sneller loopt als er geen bezwaren zijn. „Maar wen doorlopen nu in ieder geval het hele verhaal. Ook als de bezwaren worden ingetrokken." „Een makkie." Zo typeerde de meeste zeilers de 19de Ronde om Texel die zaterdag onder optimale omstandigheden werd gezeild Spanning was er volop, maar dan vooral vóór de start Met geen zuchtje wind, drei gend onweer op komst en tekort water op het wad stelde wedstrijdleider Edwin Lodder de briefing 's morgens een uur uit. De spanning trok weg uit de gezichten van de 637 deelnemers toen Lodder een uur later aan kondigde dat de ..Biggest Catrace in the World" alsnog van start.kon gaan. En hoe Dankzij gunstige wind, een kalm zeetje en een aangename temperatuur voeren eerstaankomenden Peter Boog en Eric Kok in een tijd van twee uur en ruim achtendertig minuten het Ronderecord aan dig gelen. Meer over het Rondje verder in deze krant. ifm soma r»>™j nog 25 punten te verdienen op grond van persoonlijke geschiktheid. Mardanian zou op 72 kunnen komen Dick Drijver (Texels Belang) steunde Bakkers verzoek en sprak zijn af schuw uit over de manier waarop het gezin van het eiland is verwijderd. Burgemeester Van Rappard ant woordde eerst in algemene zin om de kwestie in de juiste samenhang te zien. Nuchter wees hij er op dat uit zetting nu eenmaal het gevolg kan zijn van het Nederlandse asielbeleid. Dat is rijksbeleid dat buiten de ge-, meente om gaat. Wat betreft het Arm eense gezin zei Van Rappard: „Het was het beste geweest als ze ant woord op hun emigratieverzoek had den gekregen. Ook als het negatief was uitgepakt, zou je tenminste het gevoel hebben gehad dat er alles aan gedaan was. Het is echter niet afge wacht en dat versterkt het gevoel van machteloosheid." De burgemeester zegde zijn steun toe. „Als je een duwtje kunt geven vanuit dit huis, moet je dat niet nala ten. Ik zeg er graag ja op." In de prak tijk zal dat neerkomen op het gebruik maken van contacten met hogere overheden en officiële instanties. Van Rappard waarschuwde de raad ech ter dat dit een uitzondering betreft In de meeste gevallen kan de gemeente er niets aan doen, dus mogen er ook geen valse verwachtingen worden gewekt Dat de gebeurtenissen van vorige week op Texel emoties hebben los gemaakt, blijkt ook uit een aantal in gezonden stukken van lezers in de rubriek „Wat ik zeggen wou..." elders in deze krant. Robert Huisman van de wipper- ploeg raakte zaterdagmorgen voor de start van het Rondje gewond toen reddingboot de Zalm werd overvaren door een andere boot. De bestuurster had het vaartuig niet onder controle en ramde de reddingboot van achteren. De Zalm liep zware averij op. De rubberboot van de wipperploeg voer rond de middag ter hoogte van paal 18zo'nhonderd meter vanaf het strand, toen drie (veiligheids)boten vanaf de kant vertrokken Eén van de boten had er bi|zonder de vaart in. Uit de manoeuvres die de boot maakte. maakte de driekoppige bemanning van de Zalm op dat de bestuurster de boot niet onder controle had. De vrouw aan het roer werd vergezeld van een man Met grote snelheid ramde ze de red dingboot van achteren, waarbij het vaartuig afketste op het bescher mende frame. De veiligheidsboot gleed verder via de drijver, waar op dat moment redder Huisman zat, die hard in aanraking kwam met de kiel De drijver van de Zalm scheurde over een lengte van anderhalve meter en Huisman raakte gewond. Hij had ademhalingsmoeilijkheden en klaagde over pijn aan de rug en rib ben. Hulp Vanaf het strand kwam de hulp snel op gang. Het slachtoffer werd naar de EHBO gebracht en door een arts be handeld. De reddingboot is voor re paratie naar de KNRM in IJmuiden gebracht. Tegen de avond beschikte Texel al weer over een vervangende rubberboot. Die kwam zondagavond in actie, toen een sportvisser ter hoogte van Dijkmanshuizen met pech kampte De wipperploeg sleepte de boot naar de haven van Oudeschild. Wegens een storing aan de fiets- kleppen van de brug in Den Hel der isTeso vanmorgen enige tijd uit de vaart geweest. De eerste boot kon normaal aanleggen in Den Helder, maar bij vertrek blok keerde de brug. Met man en macht is gesleuteld, zodat rond half acht de dienstregeling kon worden hervat. In de afgelopen „catamaran periode" (1 tot en met 9 juni) heeft Teso in beide richtingen 492 catamarans vervoerd tegen 526 in dezelfde periode vorig jaar. Een teruggang dus van 34 of 6,46%. Ook het aantal vervoerde aanhang wagens (1304) was ruim 6% min der. Het aantal vervoerde perso nenauto's steeg echter fors: van 23.068 naar 25.216, een toename van 9,31%. het aantal vervoerde caravans was 10,165 hoger. De drukte op Texel bereikte zaterdag avond zijn hoogtepunt toen zich 7.871 auto's van met-ingezetenen op het eiland bevonden. Dat was aan zienlijk meer dan op de vergelijkbare zaterdag vorig jaar, toen het aantal vreemde auto's 6.383 bedroeg. Zondagavond werd het merkbaar rustiger op het eiland, maar het aan tal auto's van niet-ingezetenen was toen toch nog 5.437, bijna duizend meer dan de vergelijkbare zondag avond 18 juni 1995. J. van Heerwaarden wil zijn huis aan Diek 40 in Den Hoorn uitbrei den met een aanbouw aan de zij kant. D66 en de PvdA vinden dat dit het karakter van het dorp teveel aantast. Omdat de overige raads leden wel akkoord gingen is het voorbereidingsbesluit gisteravond wel genomen. In commissieverband verklaarden beide partijen zich al eerder tegen de uitbreiding. Gevolg was een discus sie over de status Beschermd Dorps gezicht die in de raad bijna werd over gedaan. De standpunten blijven haaks op elkaar staan Pieter de Groot (D66) en Hans Roeper (PvdA) vinden het open karakter van het dorp zwaarder wegen dan de leefbaar- heidswensen van een bewoner. Dick Drijver (Texels Belang) verde digde zijn woonplaats door op te merken dat de Hoornders erg goed met hun dorp omgaan en een even wicht weten te vinden tussen de waarden en de leefbaarheid. Ook wethouder Schilling is die mening toe gedaan, maar hij kreeg het tweetal niet om. Roeper merkte op dat het hele dorp indertijd uitgebreid had meegepraat over de status Beschermd Dorps gezicht. „ledereen was het er toen over eens. Maar sindsdien zijn er toch De NCRV maakt voor het programma van Jan Fillekers vandaag opnamen van Teun de Winter en zijn passie voor ezels. Ook de ezelgedachte en de ezelvereniging worden belicht Er wordt op verschillende lokaties op het eiland gefilmd. De NCRV zendt het programma komend najaar uit. de nodige artikel 19 procedures ge passeerd..." Ook De Groot vond het dorp minder homogeen van mening dan Drijver schetste. „Ik herinner me nog een gevalletje van nieuwbouw waar de helft van de Hoornders over viel." Schilling sloot de discussie door te constateren dat een meerderheid vóór was. Drijver wilde echter toch nog iets opmerken „De woning waar we nu over praten bestond nog niet toen het Beschermd Dorpsgezicht werd vastgesteld." Een vrouw uit Hulst is in de nacht van vrijdag op zaterdag gewond geraakt bij paal 17 Baldadige mannen trok ken een hekwerk omver, waar de vrouw onder kwam. Ze werd door de politie naar een dokter gebracht, die een zwaar gekneusde nek, borstkas en pols constateerde De daders kon- den niet worden achterhaald. Een 28-jarige man uit Eelde werd zaterdagnacht in De Koog aangehou den omdat hij bij een café een ruit had vernield. De man had binnen ruzie gekregen met een onbekende, die hem een klap gaf Daarop wilde de Eeldenaar een glas bier naar hem toegooien, maar hij miste de man en raakte de ruit. Hij had de caféhouder al toegezegd de schade te betalen, maar die vertrouwde die afspraak niet en belde toch de politie. (ADVERTENTIE) ifTMM Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: - drogisterij.parfumerie, fotohandel (ADVERTENTIE) Uiigeveni Ljngeveld en de Rooy Parkvtrjjt 10. Den Burg Teletbon 0222 - 3fe2b00 F« 0222 - 314111

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1