'ieuw wetboek doorkruist plaatselijk vindersloon legels aangespoelde spullen, deel II Texel Geknipg<V Geknipg3</ F amilieberichten COURANT' TEXELSE J iet u het nog? De speurtocht naar de regels over aange- telde spullen? We pakken de draad weer op. Het werd weer week van telefoneren en bladeren In wetboeken. Maar of nu veel verder zijn... wordt teruggebeld", was het laat- dat de provincie enige weken ge in meldde We zijn zeker een and verder. Velen hebben de re- he gebeld, behalve de deskun- i van de provincie. Zeker nog op 0 sus Ikregen we via familie Boon uit De -.ksdorp een fraai wetboek uit K. Toen waren zaken tenminste duidelijk In artikel 552 staat: or de hulp. met gunstig gevolg Ieend voor het bergen van driftige tan aangespoelde zaken is hulp- i verschuldigd Geen nieuws ■h nog maar weer even de provin- \eprobeerd. .Ohja. u zou worden "ggebeld Nou mevrouw, de des- is terug hoor.Ik denk dat ik ilag ga uithangen. ir hel bleek nog te vroeg voor «ch. De deskundige kwam name- net een verhandeling wat er moet enten als zaken van waarde aan tier). En dat wisten we eigenlijk al burgemeester is strandvonder. if kan niet overal tegelijk zip. dus ieelt hulpstrandvonders aanges- Aangespoelde spullen moeten len worden gebracht, maar in de tliyk snellen zij zich erheen om te ikomen dat jutters ermee vandoor a Verkoping hulpstrandvonders beheren de deren, waarna via de gemeente s (volgens de wet twee adverten- in het werk moet worden gesteld ie eigenaar van de spullen op te ren. Die krijgt een rekening voor makte onkosten, zoals huur opslagruimte, bewaking en een oeding voor de strandvonder, de eigenaar zich niet of ziet hij spullen af. dan worden de tsien openbaar verkocht. De engst is, na aftrek van de kosten. 'sHi/ks schatkist ■toezit het dan met dat vinders- Mderstoon?"Bij de provincie eenikehge stilte ..Daar is ons van bekend. Plaatselijke rege- uSem het geding zijn? Nee. dat weten wij met hoor. Dan moet u toch echt bi/ het ministerie zip. Of bij de gemeente zelf. Oudgediende Terug bij al dus. Nou had Texel vroe ger een hoofd Algemene Zaken die een kei was in juttersaangelegen- heden ..Met Wout Stam. Ha. ik weet waf je bedoelt. Een paar jaar geleden is een nieuw Burgerlijk Wetboek aan genomen en daarin is iets geregeld over vindersloon Bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft Stam nog persoonlijk aan de bel ge trokken, want er ontstonden tegen- I Art. 652 L Do atrii heenlo zak V telgko voo B 5S2. Va ^Lloend aan Bticb Mn b de vracht 2-18 - bonte 2 Do atrandvondor zal mol de door hem bo- hrerdo zaken handclon ovcreonkorastig do wet telijke voonohriften. 1 (K. 068.) I Voor de hulp, root gunstig gevolg vor- loend Mn in gevaar vorkcerondv «ohopeo, dc boord daarvan bovindende goederen, de vracht en do opvarenden, voor hot redden van het loven van achipbroukelingeo en voor hot bergen van driftigo en van aangeapoelde zaken ia hulploon voraohuldigd. De atrandvondor heeft voor door hem vor- leondo hulp nimmor aanspraak op hulplnon. 3 I (K 318e, 318A, 742 053 Het hulploon wordt, in geval van ge- aohil, door den rechter nur billijkheid vaat geatcld(K. 656, 668 v 661 v., 606, 608 v.) 554. Het hulploon mag de WMrilo van dc geredde zakon niet overtroffen. 3 666 Iedere overoeokoraat omtrent hulp loon. nangogaan tgdona on onder den invloed van hot gevaar, kan op vordering van c partgen door den rechter wordon vernietigd I of gewgtlgd, wanneer deze van oordeel k do overeengekomen voorwaarden niet billijk zijn. I In ieder geval kan dc overconkomat omtrent bet loon op vordering, al* vermeld in het eerato lid. door den rechter worden vernietigd of ge wijzigd, ala blijkt dal do tocatemming van eon dor partgen la gegeven ondor den invloed van bedrog of van vonwgglng of dat tuaschon het vastgestelde loon en do bewezen diensten oeno wanverhouding beataat 3 (B. 1367 v., 1374.) 656. Do opvarondon hebben wegens door hen Mn mede-opvaronden, het achip of de lading verleende hulp niot aa-ispraak op hulp loon, tenzij door hen diensten zijn bewezen. Waartoe zg redelijkerwijze niet geacht kunnen •worden gohouden te zijn. 3 (K. 448). 567. Het alecpendo aohip hoeft geen recht op loon wegana hulp, verleend aan het goah-epto 1 Dit art. ia aldus vastgesteld bij de i i van 27 Juli 1031 S. 320. 3 Dit artikel ia vaatgmlc-ld bg de wet s I 22 Deo. 1024, S. 673, gewiizigd en vernummerd j I bi) die van 27 Juli 1031, 320. I 3 Dit artikel ia vastgesteld b|j de wet 122 Deo. 1024. S. 673 en vernummerd bij die J 27 Juli 1931. S. 320. strijdigheden door de regeltjes in dat wetboek en de afspraken die in de kustgemeenten werden gehanteerd ..Die sigarettenaffaire was inderdaad de aanleiding. Ik meen me te herin neren dat de VNG die discrepanties nog zou aankaarten bij het ministerie van justitie. Geen idee hoe dat is af gelopen. Maar het schijnt dat die re geling in het wetboek prevaleert bo ven die plaatselijke afspraken Dat zullen de verzekeraars wel leuk vin den, want die afspraken via de bur gemeester waren nogal ten gunste van de vinders. Nogal rekbaar Stam herinnert zich dat de omschrij ving in het Burgerlijk Wetboek erg vaag is. ,,lk weet het niet precies, maar er staat iets van een vergoeding naar redelijke verhouding tot de waarde Een erg rekbaar begrip dus. Met zeerecht heeft de gemeente he lemaal niets te maken, weet Stam ..Buiten de 12 mijlszone heeft Texel geen zeggenschap, dus wij bemoei den ons helemaal met met wat kotters aan land brachten.Zie je wel. zo'n man kan helemaal met met de VUT Tactisch moment De VNG dus ..Nee mevrouw, ik mag u niet doorverbinden met de betrok kene. Alle contacten met de pers moeten via onze afdeling pers voorlichting lopen Ik krijg al routine in het afsteken van mijn verhaaltje. Meestal levert dat uiteindelijk een serie doorverbindingen op. die ik ge bruik om mijn kladblaadje fraai te il lustreren. Maar de VNG is efficiënt Na een fax met mijn uitleg word ik snel en correct teruggebeld. ..Inderdaad, er liggen hier wat puntjes Maar ik wacht op een tactisch moment om daarmee te komen. Ik kan u het verhaal wel stu ren. dan hebt u alle gegevens.Dat lijkt mij wel wat. Tussenpersoon Omdat het waarschijnlijk wel even duurt voor ik de VNG-gegevens in huis heb. waag ik nog een poging om de gegevens boven tafel te krijgen. ..Met Terschelling. Ja. dit is het ge meentehuis J Haringa is loco-se cretaris en weet alles van strandvonden/zaken En van proble men rond opgevist hout. Er blijkt in derdaad iets essentieel veranderd. Voorheen werden op zee opgeviste spullen altijd afgegeven bij de strand vonder. Die fungeerde als tussenper soon. De eigenaar van de goederen werd door de strandvonder opgespoord en de afhandeling van het bergingsloon liep ook via hem. ..Dat is niet meer", weet Haringa. ..Nu moet iemand die iets opvist zelf de eigenaar opspo ren. Aanspreekpunt Wat nu het voordeel is van deze nieuwe regeling, is de Terschellinger niet duidelijk. ,,tk denk dat de eige naars meer waren gediend met de oude regeling Er kunnen wel twintig personen zijn die iets opvissen. Nu zou hij met alle twintig contact moe ten zoeken, vroeger had hij één aanspreekpunt Door de verantwoordelijkheid voor het opsporen van eigenaars bij de opvissers van spullen te leggen, wordt in de hand gewerkt dat deze, bij aantrekkelijke goederen als partijen hout. waarschijnlijk weinig energie in die taak steken. Bovendien wordt het voor de eigenaar bijzonder onover zichtelijk om zijn spullen te traceren. ..Hoe dat bij ons is afgelopen Ik heb geen idee of er contacten tussen vis sers en de eigenaar van het hout zijn geweest. Ik weet wel dat er in die periode opvallend veel kotters naar buiten gingen. Ook Haringa heelt documentatie materiaal. in de vorm van een notitie van het ministerie van Verkeer en Waterstaat (dus tóchij over de rege ling Ik stuur 'm wel op." Er rest mij dus niets anders dan op nieuw: DINSDAG 11 JUNI 1996 Afgelopen donderdag bracht ik een bezoek aan Texel. Ik had daar in het plaatsje Den Burg om half drie een afspraak met een zoon van Jan Wol kers en met vijftig van diens klasge noten Ik was er nog nooit geweest, op Texel, dat ik altijd als Teksel had uitgesproken. En ik wist er ook wei nig van, van Texel, al kende ik wel de texelaar, de wilde zwaan, die evenwel juist op Texel weinig schijnt voor te komen Ik vertrok om negen uur 's morgens met de trein van station Eindhoven; om twaalf uur was ik in Den Hel- der; om half een zat ik op de veer boot en een klein half uur later zet te ik voet aan land op TexeL Ik was nog maar net van de boot, en stond bij een bus te wachten die me naar .Den Burg zou brengen, toen ik een bordje zag staan met daarop het woord 'wegbrengbus'. wegbrengbus Pnaar alle dorpen. Dat was een aan gename kennismaking met Texel, Avant 'wegbrengbus' is natuurlijk een prachtig woord. Het klonk me Zuid-Afrikaans in de oren gramma- doelas, voorslagriempie. siepsop- en braaiboud. oogvelle, styfloop, dooie mansdeur, wegbrengbus- Dit klop soos 'n wegbrengbus. In Den Burg ontdekte ik al snel dat mijn uitspraak van de naam Texel (Teksel) volstrekt niet strookt met wat ze op Texel zelf zeggen en schrijven. Het was echt een en al Tessel wat de klok sloeg In bistro Het Tesselaertje at ik uien met Tes- selse boerenkaas, terwijl in De Smulpot Tesselse lamsbiefstuk met krachtige jus op het menu stond. Bij banketbakkerij Ofrein kocht ik Tessels gebak, met biologisch dyna mische kwark, yoghurt, jutter en kukel. Echt nergens las of hoorde ik Teksel; het was alleen maar Tessel. Ook in de Texelse Courant - waarin de kleine advertenties overigens 'texelaartjes' heten - stond soms ge woon Tessel' in plaats van Texel' geschreven, zoals in een artikel over het stoutmoedige plan een Tesselse rotundel' te maken, een rotonde in een ondergrondse tun nel. Natuurlijk vroeg ik tijdens de drie uur dat ik op Texel was aan ver schillende mensen waarom ieder een op Texel Tessel zegt in plaats van Teksel, maar de antwoorden die ik kreeg, waren weinigzeggend: „Ja, dat doen we nu eenmaal zo." Thuisgekomen - om kwart over ne gen 's avonds - greep ik naar mijn, woordenboeken waarin ik iets ove de naam Texel hoopte te vinden. EnL ik vond dne mogelijke verklaringen! voor de Tessel-uitspraak van Texel. De eerste was dat de naam Texel af geleid zou zijn van 'dissel', dat dich ter bij Tessel ligt dan bij Teksel. De tweede verklaring was dat Texel lang geleden, in de negende en tien de eeuw, nog als Thesla' werd ge- schreven, met een 's' dus. En de hui-* dige uitspraak van Texel zou op dat Thesla' gebaseerd zijn. De derde verklaring die ik vond, was een hele ingewikkelde. Daann stond dat de naam Texel een verbas tering zou zijn van Teisterbant', waarin we ook weer een 's' zien en geen 'ks' (x). 'Bant', dat ook in 'Bra-j bant' voorkomt, betekent 'beslota gebied'. En 'teister' is afgeleid van^ het Latijnse 'dexter' dat 'rechts' be- 1 tekent En 'rechts' - let op - dat is het Zuiden als je met je gezicht naar het Oosten gaat staan. Omdat men zich vroeger blijkbaar aldus placht te oriënteren, geldt een Teis terband-gebied als een zuidelijk ge- j bied. En aangezien Texel van alle Waddeneilanden het meest zuidelij ke eiland is, zou ook Texel Teister- 1 bant' genoemd kunnen zijn. Heel aannemelijk klinkt het allemaal niet. en ik zoek dan ook nog naar-1 stig verder naar een meer overtui- 1 gende verklaring voor dat desselse TesseL Wordt vervolgd Tessa de Graaft 'Hulpverlening bij sexueel mis bruik: Manjo Bakker, tel. 314174. Voor meisjes en anderen die be hoefte hebben aan hulp. 'Voor uitwendige borstprothesen of informatie daarover: Nora Bekking, tel 315206. Voor zieken fonds- en particulier verzekerden. 'Kruiswerk Kop van Noord-Hol land, wijkgebouw Texel: Schoon oordsingel 24, Den Burg, tel. 313241 Telefonisch spreekuur jeugdgezond heidszorg: elke werkdag van 08.30- 09.00 uur Opening servicepunt en uitleen magazijn; elke werkdag van 13.00- 14.00 uur, voor uitleen, verhuur en verkoop van verpleegartikelen en hulpmiddelen. Dt 01 Dl TEXEL VI UT RLSTIC DE HU ES VAN MCAR* BISSEN. VANAF DE KADE ZIEN «E EEN ANDERE, LINKERE POST VERTREKKEN HET DISC TOLT 0? Dt COLVEN. WANT HET KAN BCHOORLIJK SPOKEN TUSSEN COZO EN Malta. Our HEEFT DIE OEROECELIJKE 'TEXEl' MINDER LAST VAN. HOLLANDS CLORIE IN t In het Eindhovens Dagblad stond woensdag 5 juni bijgaand bericht over de herkomst van de naam Texel". In het voorjaarsnummer van het blad „Seasons" staat een modereportage die is gemaakt op Malta. Op de ach tergrond is meerdere malen de oude Marsdiep in beeld. Alleen heeft de redactie van het tijdschrift zich niet zo goed laten informeren. In de tekst wordt hardnekkig gerept van „De Texel". 'Bibliotheek: Openbare bibliotheek, Drijverstraat 7, Den Burg. Open. maandag 10 30-12.30 uur, dinsdag 14.30-20.30 uur; woensdag 14 30- 17 00 uur; donderdag 14.30-17,00 uur; vrijdag 14.30-20.30 uur; zaterdag 10.30-12.30 uur. Waarom al dat vechten Waarom al die pijn Je wilde hier niet weg Je wilde bij ons zijn De strijd was oneerlijk en geheel niet terecht Je wilde graag verder maar verloor dit gevecht Jan Cornells Eelman echtgenoot van Margret Rijk lieve man is van mij heengegaan op de leef- van 25 jaar. M. J. Eelman-Rijk Bl. 9 juni 1996 oudieck 47, 1791 WE Den Burg is opgebaard in uitvaartcentrum Texel, Bern- llaan 147 te Den Burg. agenheid tot condoleren woensdag 12 juni van 30-20 30 uur in het uitvaartcentrum. uitvaartdienst zal worden gehouden op don- kg 13 juni om 14.00 uur in de Gereformeerde Oosterend. waarna de begrafenis op de Emene begraafplaats aldaar zal plaatsvinden r'oeg hebben wij afscheid moeten nemen van p lieve zoon, broer, vriend en collega Jan Jaap en Henme Eelman-Trap Cora Marijke en Carlos sterend. 9 juni 1996 Zoveel wilde je nog doen zoveel wilde je leren zoveel wilde je nog ontdekken En nu is je weg al ten einde -heid hebben wij moeten nemen van mijn "zoon en onze neef Jan C. J. Eelman-Geerts Dieni en Arie Willem en Leny Jannie en Henk Beppie Teun Jan Je zal altijd mijn maatje blijven. Cora Nooit klagend, nooit vragend zijn lasten in stilte dragend zijn handen hebben voor ons gewerkt zijn hart heeft voor ons geklopt zijn ogen hebben ons tot het laatst gezocht Rust zacht lieve Jan Willy en Ameranda Rijk-Barhorst Sieme Jan en Christa Corina en Lennart In ons hart zal je altijd bij ons zijn. Iedere dag werd de wereld kleiner, de mogelijkheden minder, de levenswil bleet, het leven niet. Jan Vergeten zullen we je niet. Oma Barhorst Tantes, ooms Neven en nichten Onze neef Hij hield van het leven Ondeugd zijn grootste deugd zijn levenslust eindeloos Jan Hij laat een grote leegte achter Martin en Petra Yolanda en Mark Dia Yvonne Willem Linda Judith en Marco Ruben Tobias Daniël Simon José Lonneke Egbert Niet alleen maar een neef. Dag Jan Teun Veel te vroeg, naar menselijke maatstaven, is heengegaan onze neef, Jan Eelman Wij wensen Margret en verdere naaste familie, kracht en sterkte om dit verlies te dragen. Dirk en Ineke Trap-Broere Lidia en Fludi Ingrid Jan Willem en Eveline Hilde en Henri Pieter Marius en Lia Trap-van der Zee Majanka en Maurice Leon en Lida Mary en Wim Eelman-Trap Willem Klaas en Muriel Diana en Walter Paula en Ben Kloosterman-Trap There is an old belief that tar away from sorrow'and grief on some far and distant shore old friends shall meet once more Lieve Jan In gedachten blijf je altijd bij ons. Biem, Annet, Denny en Cindy Jan Willem, Deborah en Timo Ik zal je missen m'n lieve vriendje Denny Vlaming Lieve Jan Wat zullen we je missen! Je vrienden, Robert Johnny en Mariëlle Jeffrey. Pieter Willem en Muriël Arnold Biem en Annet Denny, Cindy Jan Willem en Deborah Timo Jan We zullen je nooit vergeten Danny en Cindy Ik zal je missen Jan ledereen sterkte, vooral Maribel. Puck Margret en familie. veel sterkte met het verlies van Jan Siemon Hans Rika Elly Klaas Mary Neven en Hans nichten Hanny Jan een optimist, levensgenieter, metselaar in hart en nieren is er niet meer. We hebben veel respect voor de wijze waarop jij met je ziekte bent omgegaan. Margret, Jaap, Hennie en verdere familie, we denken aan jullie. Je collega's, Siep en Jacqueline Paul en Alie Piet Adrie en Marjan Marcel en Yolanda Alfred en Irma Gerrit Kees Koos en Angeline Wilco en Cora Met verslagenheid hebben wij kennisgenomen van het overlijden van Jan Eelman Wij wensen Margret en de familie heel veel sterkte toe. Margo Sandra Susan Annelies Tma Olga Franciska Kassen Nancy Ellen Sander Tanja Corina Dick Veel te vroeg is heengegaan Jan Eelman Margret, heel veel sterkte Nel, Bert, Sara en Ruben Kooijman Wie had dit gedacht, zo gauw al Bedankt voor je inzet, vakbekwaamheid, grappen en grollen. Jan We zullen je nooit vergeten. We wensen Margret, Jaap. Hennie en de rest van de familie veel sterkte toe in deze zeer moeilijke tijd. Frans en Wil Siep en Jacqueline Janneke, Marleen, Annemieke Onze keeper komt nooit meer 5 minuten voor aanvang. Verslagen zijn wij door het toch nog onverwachte overlijden van Jan Eelman Zaalvoetbalteam Rab 2 Zeer bedroefd zijn wij om het overlijden van onze keeper Jan Eelman Wij wensen Margret en familie veel sterkte met dit grote verlies Bestuur en leden Zaalvoetbalvereniging Rab Jan Wat zullen we je missen Je gezelligheid Je openheid Je grappen Je grollen Ons samenwerken Je stond altijd voor iedereen klaar. Margret heel veel sterkte. Alfred en Irma Bakker

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 3