lenauwde uurtjes vóór start Rondje Dirk en Eddy Pool beste Texelaars 7\ TEXELSE COURANT Klassering Texelaars Tenniskampioenschap op Stappelandgravel Reddingboot haalt drooggevallen Belgen van wad Rubberboot politie ramt strekdam Hondenexamen Jachtvereniging gefuseerd Zeilers bijna volle race in de trapeze DINSDAG 11 JUNI 1996 ngenaam zeilweer, zowel voor de deelnemer als de toeschou- rsvan de 19de Ronde om Texel die zaterdag onder redelijk istige weersomstandigheden werd gezeild. Vóór de start leefde de organisatie echter enkele benauwde uurtjes. Kans ^onnerwetter", zoals wedstrijdleider Edwin Lodder het uit- ikte, dreigde roet in het eten te gooien. Na een uitstel van o uur kwam het zonnetje, trok de wind aan en klonk het ver eende woord. Uk- van ronde de veertig km/uur geme ten. Het tempo lag zelfs zo hoog dat volgboten moeite hadden de catamarans bij te houden. Met overwegend halve wind op de Waddenzee, zochten veel equipes de dijk op, waar de zeilomstandigheden het meest gunstig waren. Op het wad kon in één rechte lijn worden gezeild en waren de snelheden onveranderd hoog. Toeschouwers konden vanaf de kant goed zien hoe de zeilers een groot deel van de race in de trapeze i mmcideh Alle deelnemers moeten zich na de race afmelden Pas dan krijgen zij hun borgsom terug Op deze manier wordt iedereen „binnen" is. gecontroleerd of (Foto Tessa de Graaft) 'zs nauwelijks branding was. was het btitoen, in tegenstelling tot vorig jaar. jen tienen de briefing zou wen, viel de onzekerheid op het ticht van Lodder af te lezen. Hij s allerminst zeker van z'n zaak. «nanent contact met het KNMI snit dat een zware onweerstoring Nt zuiden van het land naar het den dreigde op te rukken. Jndie ng zat veel wind. Een risico dat nel konden nemen." au het onweersfront zich een uur i had verspreid, kon Lodder met nch de start van het Rondje aan- idigen. Onder één voorbehoud' sliet weer zich de komende twee negatief ontwikkelt, wordt de [procedure onderbroken. Want 637 schepen op het water nemen geen risico." Laag water Lodder met vertelde, maar dat meespeelde bij het besluit tot uit was de lage waterstand op het Tegen tien uur liepen wande- s nog over de Vlakte van Kerken, dor de meeste Texelse deelne- rswas dat wel bekend, maar het rondeel van de zeilers van de Iswal begreep met waarom de M werd uitgesteld Lodder drukte zeilers gezien de water- van de kant gaan voor Iedere deelnemer (Foto Tessa de Graatf) het Rondje had zo z'n voordelen. Toen de meeste boten het water wer den ingeduwd, was nauwelijks sprake van enige branding. Van taferelen van de laatste jaren, waarbij de één na de andere catamaran op z'n kant ging, was ditmaal geen sprake. Me nig zeiler durfde het aan om pas op het allerlaatste moment voor de start de boot in het water te duwen. Uitge- Wedstrijdleider Edwin Lodder beleefde zaterdag voor de start enkele benauwde uurtjes. Texelse equipe Joris Lamens en Reinier Nijland: Hun fonkelnieuwe Nacra SE werden bij de start van ach ter aangevaren ,,We zeilden met spinnaker en hadden daarom bij het buitenste startschip positie gekozen Het leek daar wel een gekkenhuis Ze schreeuwden en kwamen als een idi oot op ons afvarenHoewel de Nacra bij de aanvaring averij aan het roer opliep, besloten Lamens en Nijland het Rondje toch te varen „Maar eigenlijk ging het voor geen meter Veel halve wind, het was geen spinnaker-weer. Bovendien zijn we nog niet vertrouwd met alle mogelijk heden van deze boot." Strekdam Het waren de Tornado's die zaterdag de wind in de zeilen hadden. Vanaf het moment dat de helikoper het start sein gaf, schoten de catamarans als een raket uit de startblokken. Met halve wind rond kracht vier in de zei len hadden de snelsten nauwelijks een kwartier nodig om de strekdam bij de vuurtoren te passeren. Volgens geruchten zou een aantal schepen de boei aan de verkeerde kant zijn ge passeerd. Onder hen zouden ook Peter Boog en Eric Kok zijn, die op dat moment in twintigste positie la gen. Na de finish ontkende Boog „Als ze ons diskwalificeren, kunnen ze het halve deelnemersveld wel uit sluiten." De protestcommissie had geen boodschap aan qe klachten van rivaliserende teams. Hun protest was niet volgens de voorschriften inge diend en daarom niet ontvankelijk. Wind Opmerkelijk was dat gedurende het verloop van het Rondje de windrich ting van zuidwest naar het noorden draaide. Zeilers die voorin voeren hadden hier het meeste voordeel van. Voorbij de vuurtoren hadden de kop lopers nog volop wind mee en werden de spinnaker gehesen. Het hoge tempo verraste de toe schouwers. Na de start kwam het Ronde-winnaars Peter Boog (links) en Eric Kok werden na de finish belaagd door de pers. hingen Winnaar Boog verklaarde na afloop van de 2.38 uur ruim twee uur buitenboord te hebben gehangen. In de kop van het deelnemersveld was het op de Waddenzee stuivertje wis selen. Speedboten Bij het passeren van de smalle controlestrook bij Oudeschild werd een aantal catamarans gehinderd door de boeggolven die kruisende speedboten veroorzaakten. Enkele zeilers wist hun schip in de deining maar ternauwernood overeind te hou den. In het Molengat, traditioneel een moeilijk punt in de Ronde, gingen de zeilers ook ditmaal de grootste krachtmeting aan met de elementen Een aantal boten, met name die met averij kampten, gaven hier de strijd op en zetten hun boot op het zand van De Hors of van de Noorderhaaks. Forse averij was er voor een Robberts 27 met schade die kan op lopen tot 70.000,- De bemanning verklaarde te zijn aangevaren, maar met uitgesloten wordt dat de mannen zelf de fout zijn ingegaan. De zaak is in onderzoek. De bemanning werd aan boord genomen van de Beurs plein 5, die te hulp was geschoten. Het gehavende schip werd aan dek van de Breeveertien gehesen, waar- Van de twintig Texelse catamarans die aan het Rondje meededen, kwamen Dirk en Eddy Pool als win naar uit de strijd. In het overall klassement bezetten ze de twintig ste plaats. Het duo Pool voer met een Inter 18, afkomstig uit de Nacra fabriek. Ze finishten in een tijd van 2.58.11 uur. Het tweetal kwam ruim vijf minuten later binnen dat Herman Boks en Helma de Jong (2.52 56) De handi cap van hun Tornado (100) lag ech- Warm ingepakt. Stuurman Kees Bakker en fokkemaat John Sluis sloegen hel advies over voldoende kleding niet in de wind. Met hun „stokoude Hobie 16. goed voor een handicap van 109. belandden ze op een 256ste plaats halverwege het overall-klasse ment. Hun tijd van 3.40.43 uur. was een stuk sneller dan de 5.5 uur die het duo tevoren had ingeschat. In de Hobie 16-klasse werden ze derde. zeiler. Anderen kwamen in de proble men omdat ze kruisten met schepen die net waren gefinished. Een enke ling presteerde het om lek te varen op een strekdam. Deze gevallen behoorde echter tot de uitzonderingen. Over het algemeen hadden de veiligheidsboten zaterdag een makkie en konden ook deze vrij willigers in alle rust genieten van het zeilspektakel. Van de 600 gestarte boten finishten er 550, en dat zijn er ongekend veel. Foto's en Tekst Gerard Timmerman (resp. plaats, type. stuurman/beman ning) 20 htgs, Dirk PooL'Eddy Pool, 22 torn, Herman Boks./Helma de Jong; 26 torn, Michel Arends/ Marc Stork. 51 P19. Martin Maat/Yolanda Maat, 120 P182 Willem Houwmg/Corry Kuip; 129, n57, Jan Schouwstra/Karelien Schouws- tra; 137,da18. Hans Zuidema/Mabel Zuidema- Mantje, 144 stsp, Bart Boon/Fred Eenhoorn, 229 dal 8. Jan Wiebe Boon/Jan Hoekstra. 246. h18, Kees Bakker/John Sluis. 270. tl 18. Andreas Monen/Ria Monen, 286 p16, Fetze de Haan/Andrew Albers, 376 h16. Frank Zwager/ Piet Wijnand. 388 h16. Arnold Boomstra/EIda Panoto; 402 p19. René Jager/Dennis Eelman. 431. p182, Simon Havik/Martin Vogelaar. 459 p16, Albert SchagervWillem-Anton Schagen; 463 p16. Willem Oosterhaven/Maneke de Vey; 466 p16. Piet Kooger/Elmar Huysman; 472. p16. Michiel de Boer/Jan de Lught; 494 h16. Anne van der Velde/Uesbeth Mantel, 504 h181. Friso Bakker/Marco Kranenbroek Hoewel Guus Meeuwis In herhalingen verviel bij z'n optreden in de feesttent, had hij het publiek op z'n hand. bij de cat helemaal uit elkaar viel. volgens traditie tot een grote uittocht vanaf paal 17. Toeschouwers die zich naar de vuurtoren hadden gespoed, zagen door de hoge vaarsnelheid nog slechts het staartje van het deelnemersveld de strekdam passe ren. Op het stuk naar de VC-boei werden bij boten met spinnaker snelheden Branding Het duo Boog en Kok kwam met in hun kielzog een spoor van Tornado's als eerste het Molengat uit, om op te kruisen naar paal 17 en als eerste te finishen. De branding die in een paar uur tijd was ontstaan, verraste menig iii, i Het strand bij paal 17 zag bij de start van het Rondje zwart van de mensen. elli9heldsboten van het Korps Mariniers liggen klaar voor de start, (toto Tessa de Graait) 'Pöatuurvan twaalf graden op het Mi warm in te pakken. Wie in e broek op de trampoline werd ■Valeerd, wachtte diskwalificatie, let gevaar voor onderkoeling te Jken deed de wedstrijdleider een op de deelnemrs overboord ft zeilers op te pikken. „En Dringen Ondanks het kalme zeetje ging er in het gedrang bij de start toch nog het nodige mis. Bijvoorbeeld bij de zonderd een stuk of vijf boten die materiaalpech hadden, bleef nie mand aan de wal. Gezien de honder den boten die voorgaande Rondes voor niets waren gekomen, was een opsteker voor zowel deelnemers als organisatie. vorig jaar, door over ze h Ie varen. talme weertype voorafgaand aan «Aéii'ï 1 - »,M _w C jT" Zeilduo Richard Allen en Finlay Humpreys stijlvol In de trapeze Het Open Texels kampioenschap tennis wordt van 21 juni tot en met 30 juni voor de derde keer op de gravelbanen van 't Stappeland ge houden Er zijn verschillende catego rieën: enkel heren/dames, dubbel heren/dames, mix en 35 plussers Alle onderdelen kennen een ver liezersronde Opgeven kan via een inschrijfformulier of telefonisch (32 70 00). De titelverdedigers van voriq jaar zijn Dick en Marijke Panneman (mix 35+). Ria Zoetelief (dames enkel). Mark Röpke (heren enkel), Margriet Reij/Nelly Witte (dames dubbel), Theo van Maanen/ Albert Scholl (he ren dubbel). Nelly Witte/Albert Scholl (mix dubbel). ter lager dan die van Pool (104) Derde Texelaar in het overall klasse ment werd Michel Arends, die met fokkemaat Marc Stork op de 26ste plaats eindigde. Ze kwamen met hun Tornado binnen in 2.54.14 uur. Arends exploiteert de zeilschool bij paal 33. Martin en Yolanda Maat finishten met hun Prindle 19 in 3.55.4 uur, goed voor een 51 ste plaats over all. Klassementen In de verschillende klassementen vie len Texelaars in de prijzen. Jan en Karelien Schouwstra werden eerste bij de Nacra 5.7 Kees Bakker en John Sluis werden derde in de Hobie 18-klasse. Martin en Yolanda Maat werden derde in de Prindle 19-klasse. Willem Houwing en Corrie Kuip ein digde als tweede in de Prindle 18.2- klasse Bij de Prindle 16 ging de derde plaats naar Fetze de Haan en Andrew Albers. De reddingboot Beursplein 5 was net klaar met de begeleiden van de Rondje-zeilers toen zaterdag de pie per afging. Acht Belgen en een hond zaten in een grote speedboot vast op het wad, in de buurt van De Cocksdorp. Ze bleken geen enkele kennis van de zee rond het eiland te hebben en hadden ook geen kaarten aan boord. De schipper had de sta ken die de vaargeul aangeven wel zien staan, maar dacht dat hij daar juist uit de buurt moest blijven. De opvarenden zijn door de Beurs plein van hun boot gehaald en er zon dag weer afgeleverd toen het water weer hoog was. Omzeilden de catamarans de strek dam bij de vuurtoren met gepaste eerbied, voor de politie te water ging dat niet op. De rubberboot van de Hermandad koerste ondanks de waarschuwingen van rondeleider Edwin Lodder recht af op de stenen massa. die zich net onder het water oppervlak bevond. Het politievaartuig ging niet naar de kelder, maar hield er aan de voorzijde wel flinke averij aan over Hondensportvereniging DOS houdt zaterdag een VZH examen (verkeerszekere hond). Het exa-1 men bestaat uit twee delen en pu bliek is welkom. Het eerste deel begint om 10.45 uur op het trainingsveld aan de Molen buurt bij De Waal Hond en begelei der lopen een parcours waarin de hond op commando moet liggen, zit ten of bij zijn baas moet komen Er worden punten gegeven voor het juist uitvoeren van de opdrachten, de snel heid waarmee dit gebeurt en de ge richtheid van de hond op de geleider. Het tweede deel is een praktijk examen, dat in het centrum van Den Burg wordt uitgevoerd. Daarin moet de hond laten zien dat hij ook met afleiding van bellende fietsen en on bekende honden naar de geleider luistert en zich sociaal gedraagt. Publiek is welkom tijdens dit examen, De Texelse afdeling van de Konink lijke Nederlandse Jagers Vereniging is met Den Helder, Wieringermeer en een deel van Alkmaar gefuseerd tot één afdeling Noord-Hollandsch Noorderquartier.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5