Papierknip-expositie: kunst en volkskunst Schouwburgreizen Groeneplaats in teken van Taptoe - fe «OOR* - - Pittig wind voor fietsers Schuttevaer '"Mmsm TEXELSE JO COURANT Hele zomer in kerk Den Burg èc SÊiyN V Om te onthouden "TK1 „Papierknippen is niet in één be grip onder te brengen. Het omvat alles wat tussen verfijnde kunst en naïeve werkelijkheid ligt.'' Met deze woorden begint Joke Verhave van het Nederlands Openlucht museum haar prachtige inleiding in het boekje behorende bij de Texelse expositie „Mien Scheer die van 17 juni tot en met 14 augus tus is te zien in de Nederlands Her vormde kerk van Den Burg. Een bijzondere tentoonstelling, waar aan wordt meegewerkt door liefst vijftig hobby- en beroepsknippers uit binnen- en buitenland. Papierknippen is zowel kunst als volkskunst, betoogt Verhave. ..Het is gedaan op het platteland en in de stad, door eenvoudige arbeiders en welgestelde burgers Daar waar pa pier beschikbaar was en gereed schap om te sni]den of later te knip pen, ontstond papierknipwerk." Dat het een bezigheid is voor ieder een, blijkt uit de expositie. Organisa tor Jan Wieten heeft bewust geen selectie toegepast; er hangt werk van zowel beginners als gevorderden Zi| hebben allemaal gereageerd op een oproep aan leden van de Neder landse Vereniging voor Papierknip kunst. waarmee de Kmpkring Texel sinds een geslaagde contactdag op het eiland goede banden onderhoudt. Ik verwachtte ongeveer vijftien inzenders met ieder twee werkstuk ken. Maar er kwamen liefst vijftig reacties met gemiddeld drie inzendin gen", aldus Wieten. Dat gaf problemen, maar dankzij een groot aantal Texelse bedrijven hoefde de organisatie niet diep in de buidel te tasten. Onder meer zorgen Marian en Yvette Graaf gratis voor het inlijsten, waardoor tientallen creaties ontegenzeggelijk méér allure krijgen. Andere sponsors nemen een speci fiek deel van de kosten op zich, zo als transport, verzekering en druk werk. Religieus De oproep heeft veel fraais opgele verd De werkstukken variëren in grootte van 5x3 tot 80x120 cm. De meeste inzenders hebben voldaan aan het verzoek om iets in religieuze sfeer te maken. ..Meestal laten de mensen wel hun humoristische werk zien. maar niet het religieuze Dat is te persoonlijk om zomaar op te han gen. Maar nu we er om hebben ge vraagd is die drempel weggenomen, omdat de werkstukken worden be schermd door de groep", verklaart Marie Wieten. echtgenote van Jan en animator van de Kmpkring Texel Het thema is volgens haar een schot in de roos ..Je merkt dat ze zich er in hebben verdiept. De deelnemers leggen er zó veel in. Dat blijkt ook uit het feit dat veel van de religieuze af beeldingen met te koop zijn of dat ze er een zeer hoge prijs voor vragen." Zwitserse stijl Naast religieuze onderwerpen moch ten de deelnemers ook werk naar ei gen keus insturen. Prachtige inzen dingen zijn o.a. die van een man uit Bergen op Zoom van een biddende monnik en van een Duitse deelneem ster die het Laatste Avondmaal uit een stuk heeft geknipt, waardoor de afbeelding zowel in „wit" als in „zwart" is te bewonderen. Mooi ver gelijkingsmateriaal levert de uitbeel ding van de Ark van Noach. Eentje is gemaakt in de Zwitserse stijl ..Geef ons heden ons dageli/ks brood." Inzending van Wibrich de Man-Hornstra uit Helloo. Evenals voorgaande jaren biedt de Welzijnsstichting, in samenwerking met Teso en schouwburg De Kampanje, de mogelijkheid om (bij voldoende belangstelling) avond voorstellingen in de Helderse schouwburg bij te wonen. Voor de terugreis vaart een extra boot Voor het komend theaterseizoen kan ie dereen inschrijven op onderstaande voorstellingen door bijgaande bon vóór 8 juli ingevuld op te sturen naar de Welzijnsstichting. Postbus 143, 1790 AC te Den Burg, of langs te brengen bij het kantoor van de Stich ting in d'Ouwe Ulo De hieronder genoemde pri|zen be treffen de (duurste) eerste rangen. De tweede en derde rang zijn in het algemeen ƒ2,50 per rang goedkoper. Voorts krijgen houders van een CJP- pas en Pas 65 rond de 10% korting. Tenzij anders vermeld is de aan vangstijd 20.15 uur. De voorstellingen waaruit kan wor den gekozen zijn: Donderdag 10 oktober: Een goed ontbijt, toneelstuk van David Hare. met Peter Faber, Catherine ten Bruggencate en Roeland Fernhout. Regie: Berend boudewijn. Onder de titel „Skylight" oogste dit toneelstuk enorme bijval in het Londense Natio nale Theatre. In 1995 werd het met de toekenning van de Laurence Olivier Award uitgeroepen tot '„bestplay 1995". Entree: 29.50 Vrijdag 11 oktober: Les Ballets Africains. Ruim 35 dansers en muzi kanten uit Guinee brengen een wer velende show van traditionele dan sen, waarin een veelheid aan Afrikaanse culturen te zien is. De ver schillende dansen zijn spectaculair acrobatisch en het opzwepend ritme van de drums - waaronder de djembee - en het flitsend snelle voetenwerk zorgen overal ter wereld voor een uitzinnig publiek. De groep bestaat al veertig jaar en treedt overal in de wereld op Entree, ƒ45,- Vrijdag 15 november: Ruth Jacott in concert. Na prachtige hoofdrollen in Cats en A night at the Cotton Club is Ruth Jacott met meer weg te den ken uit de Nederlandse show business Bij deze spectaculaire show wordt zij begeleid door een achtkoppige band, vier backing voc als en de stoere dansformatie Face it. Entree: ƒ55,-. Vrijdag 30 november: Urbanus met Hiep, Hiep, Rahoe. Wie hem kent, weet dat dit een avond onbeschrijf lijk lachen wordt: Urbanus, de Vlaamse komiek is terug op de Ne derlandse podia En hoe! Entree: f39,50. Donderdag 6 februari: Boudewijn de Groot, in concert In de jaren '60 en '70 veroverende Boudewijn de Groot een groot publiek met zijn poëtische en ontroerende liedjes, waarin ook kritiek op de maatschappij door klonk In de titelrol van de musical '„Tsjechov" en als de toneelvader van Anne Frank keerde Boudewijn terug op de planken. Dat succes zet hij thans voort met een theaterconcert vol hits van toen en fonkelnieuw re pertoire, begeleid door een zesmans- formatie. Entree' 35,-. („bergop") met sierlijke omlijsting eentje is op de Nederlandse wijze (strak) afgewerkt Ook is de Duitse school, die een meer romantische inslag heeft, te bewonderen. Texelse deelname Wieten heeft inzendingen ontvangen van professionals, zoals de oud- Texelse Frouwke Goudman-Cupido uit Amersfoort en portretknipster Elly Stroucken. Maar ook is werk te zien van de Texelse beginnersgroep, be staande uit cursisten die zijn overge bleven van de gratis lessen die in de Jozefschool werden gegeven. Zij hebben klokkenkleedjes gemaakt Echter niet volgens de Drentse tradi tie, maar met Texelse motieven. Vol gens Mane Wieten heeft de groep dat met veel aandacht en creativitejt ge daan Méér Texelse inbreng is ervan o.a. Aja Coutinho, Willy van Hoof, Margret Verduyn en Marie Wieten. Tevens worden, ter afwisseling, ook houtsculpturen van Co Koomen in de kerk tentoongesteld Posters De expositie is mede opgezet om het grote kerkgebouw beter te benutten. Eventuele meeropbrengst gaat naar het restauratiefonds. Bezoekers kun nen hieraan een steentje bijdragen door een boekje over de expositie en de knipkunst in het algemeen aan fe schaffen. Het bevat o a. twintig af beeldingen van tentoongestelde werkstukken. Men kan ook een com pleet overzicht in huis halen door een groot expositieboek te bestellen. In de kerk is een exemplaar in te zien. Daarnaast zijn wekelijks verschil lende posters van de mooiste collectiestukken verkrijgbaar. De expositie is te bezichtigen op maandagochtend (10.00-13.00 uur) en woensdag (10.00-16.00 uur) en dagelijks in de week van 17 t/m 24 juli (10.00-16.00 uur). Een officiële opening wordt niet gehouden. Wel is op woensdag 24 juli een „cen trale dag" waarvoor alle deelne mers zijn uitgenodigd. Wethouder Nel Eelman is verzocht om dan de gemeenteprijs voor de mooiste in zending uitreiken. s-nCHTlNG 2600 AJ Vrijdag 14 februari: Nultwintie, muziektheater Bloedlink, gericht op, en uitgevoerd door jongeren, is geïn spireerd op de West End musical '„Blood brothers" van Willy Russel In dit verhaal worden twee tweeling broers direct na hun geboorte uit el kaar gehaald. De een komt terecht bij een wat sjieker gezin, de ander wordt door zijn eigen moeder in een arbeidersgezin opgevoed Het nood lot treft de broers, als zij bevriend ra ken, verliefd worden op het zelfde meisje en dan rivalen worden. En tree: ƒ15,-. Vrijdag 28 februari: Grant Forsyth, In Between Dances: na hun succes sen in de formatie Guys 'n Dolls zijn Dominic Grant en Julie Forsyth meer de richting van country- en western- muziek ingeslagen Met hun 7-mans begeleidingsband traden zij overal in Nederland voor volle zalen op. En tree 35,-. Vrijdag 7 maart: The Sleeping Beauty, balletvoorstelling door het gezelschap van de staatsopera van Tatarstan op de muziek van Peter I Tsaikovski. In een reeks verschil lende dansscènes -beurteling verha lend, decoratief of romantisch- krijg naam voorstelling aantal kaartjes gewoon/CJP-pas 65 Naam Adres' Postcode/woonplaats DaturWplaats Handtekening VRIJDAG 14 JUNI Aan deze uitbeelding van de Ark van Noach werkte de Zwitserse Rita Duysens acht weken. *Brand/ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulance vervoer bellen: 06-11 Voor niet spoedeisend ambulancevervoer: 0223-612888 (b g g 0223- 622222). 'Spreekuren college van b en w: Burgemeester mr W.L.F.C. Ridder van Rappard (Algemene Zaken): dinsdag 16.00-17.00 uur. Wethou der N.D.K. Eelman-van 't Veer (Wel zijn): dinsdag 16 00-17 00 uur. Wet houder D.F.G Schilling (Ruimtelijke Ordening, Milieu, Recreatie): maandag 10.00-11 00 uur. Wethou der G. Poster (Financiën en Econo mie): 10.00-11.00 uur. Alle spreek uren zijn in het raadhuis. 'Spreekuren raadsfracties: CDA, PvdA, VVD en Groen Links: iedere donderdag vóór de raads vergadering (tweede dinsdag van de maand); voormalige bode woning raadhuis aan de Parkstraat 19.30-ca 20.15 uur. Texels Belang iedere maandag in de week vóór de raadsvergadering. Groen Links heeft ook spreekuur op de donder dag voorafgaande aan de week waarin de commissievergaderin gen worden gehouden. D66 heeft elke maandag voor de raads vergadering spreekuur van 19.00- 20.00 uur op het adres Bernhard- laan 67, Den Burg op afspraak via tel. 313083. *Stichting Thuiszorg Texel (voor heen St. Gezinsverzorging en Bejaardenhulp): Jonkerstraat 6, Den Burg, tel. 314152 Spreekuur na het weekend: maandagochtend 08.00-10.00 uur, 's middags 14.00- 15.00 uur. Overige werkdagen 09 00-10.00 uuren 14.00-15.00 uur. 'Psycholoog: J. van den Berg, zit ting in gebouw Keesomlaan 11, Den Burg. 'Alcohol en drugs: Consultatiebu reau voor alcohol en drugs, Mol- werk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak, tel. 319413. 'Hulp bij verslavingen Inloop spreekuur Triton, elke donderdag van 16.15 -17.15 u. in d'Ouwe Ulo, Schilderend 39, Den Burg. 'Kustwacht: Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood tel. 316270. 'Baha'i: Plevierstraat 16, De Koog, tel 317896. Elke eerste woensdag van de maand informatie over het Baha'i-geloof van 19.30-21.30 uur. het sprookje van de schone slaap ster. choreografie van de legendari sche choreograaf Pepita, indringend gestalte. Entree: ƒ45,-. Vrijdag 28 maart: de West Side Story Na Evita en My Fair Lady pro duceert Joop van den Ende Theater- produkties nu deze andere wereldbe roemde musical (met muziek van Leonard Bernstein) voor het Neder landse publiek Eddy Habbema re gisseert een groep van 31 jonge, zeer talentvolle zangers/dansers. Harry van Hoof dirigeert een 24-kop- pig orkest in de bak, terwijl de aan kleding in handen is van Paul Gallis en Yan Tax. Entree, ƒ72,50. 'Anti-discriminatie: Werkgroep Anti-discriminatie Texel, voor mel ding van alle soorten discriminatie. Tel. nrs. 317896, 315321 en 312435. 'Hulpverlening bij sexueel mis bruik: Marijo Bakker, tel. 314174. Voor meisjes en anderen die be hoefte hebben aan hulp. 'Voor uitwendige borstprothesen of informatie daarover. Nora Bekking, tel. 315206. Voor zieken fonds- en particulier verzekerden. 'Kruiswerk Kop van Noord-Hol land, wijkgebouw Texel: Schoon oordsingel 24, Den Burg, tel. 313241. Telefonisch spreekuur jeugd gezondheidszorg: elke werkdag van 08 30-09.00 uur. Opening servicepunt en uitleen magazijn: elke werkdag van 13.00- 14.00 uur, voor uitleen, verhuur en verkoop van verpleegartikelen en hulpmiddelen Centraal meldpunt: voor alle zorg- aanvragen en afspraken dietis^e, tel. 06-899.882.8 (bij spoed ook 's avonds, 's nachts en in het week end). 'De Lichtboei: FM 100.2 op de ka bel. Muziekprogramma's van maandag tot en met vrijdag, tussen 18.30 en 19.30 uur. Verzoekplaten: tel. 313430 of schriftelijk via post bus 89, 1790 AA Den Burg. 'Maatschappelijk werker: Frank van Lare, spreekuur in d'Ouwe Ulo, Schilderend 39, Den Burg, tel. 314185. Maandag 8.30-9.30 uur; dinsdag 18.30-19 30 uur; woens dag 8.30-9.30 uur; vrijdag 15.30- 16.30 uur. Spreekuur RIAGG (Regionaal Insti tuut Ambulante Geestelijke Ge zondheidszorg), bereikbaar op het zelfde adres: tel. 315813, b.g.g. 0223-615805. 'WAO-groep: Dienstencentrum De Buureton, Molenstraat 2, Den Burg. Elke woensdag van 10.00-12.00 'Opvang gevonden huisdieren: Dierenpension „Slufterweg", De Groeneplaats staat donderdag avond in het teken van de Taptoe. Er zijn zowel individuele als geza menlijke optredens te beluisteren en te bekijken van de drie Texelse fanfarekorpsen. De Taptoe begint om 19.30 uur. Het muziekfestijn wordt met een intrada geopend door Door Eigen Kracht (DEK). Dan volgt een optre den van het Koninklijk Texel Fanfare korps (KTF) Dat speelt.Semper Via tor", Sandy Egbert Collection", Can-can" en .Overlord". Vervol gens is het de beurt aan DEK, dat ,,On the Street", .Spanish Harlem", „Go West", ,,15 Miljoen Mensen" en de ..Veteranenmars" speelt. Excelsior is present met Carlos", Matrimony" en Cabana". Onder leiding van dirigent Ti Lenting en tamboer-maitre Beijert volgt de finale doordsi menlijke korpsen Excelsior speelt: ,,l Just Calls! ,,The Reviewer" en KTF Through America". „Jul wordt gezamenlijk gespeeld! treden wordt afgesloten met' helmus. Organisator het Ki gaan voor Zang en Muzieki toeschouwers een bijdrage collecte ter bestrijding van del Mocht (erg) slecht weer roet eten gooien, wordt de Taptoe naar vrijdag 21 juni Slufterweg 216, Eierland, tel. 311477. Van gemeentewege aan gewezen als opvangadres van on beheerd aangetroffen katten en honden. Mensen die hun huisdier kwijt zijn, kunnen hier informeren. 'Spreekuur: De dorpscommissie Den Burg i o. houdt iedere eerste dinsdag van de maand spreekuur van 20.00 tob 21.00 uur in d'Ouwe Ulo. Alle inwoners van Den Burg zijn welkom met vragen, opmerkin gen of suggesties. 'Milieuklachten: Afdeling Milieu beheer, gemeente Texel, tel. 362187, tijdens kantooruren op We liggen prachtig op schema. Pre cies aan kop van de staart", lacht Martin Brouwer. Hi/ is met ziin team genoten de enige Texelse inschrijving in de Schuttevaer-race. die gisteren Oudeschild aandeed. De boten liepen rond twaalf uur ruim eerder dan ver wacht de haven binnen, waar de fiet sers een tijdrit van honderd kilometer wachtte. werkdagen. Ook (24 uur per' provinciale klachtentelefoon 023-5310200 Privacy deerd. -Bloedafnamepost: Patiënten bloedafname kunnen terecht Wijkgebouw Groene Kruis l Schoonoordsingel 24 in Den (tel. 0222-314887), op ma,> do. van 9.00 tot 11.00 uur. "Begeleidingsgroep borstki patiënten: Kruiswerkgebou» te Kruislaan 19, Den Burg. In!' gen: tel. 313241, op werkdag! 13.00-14.00 uur. De Schuttevaerrace startte morgen met een massale hl wedstrijd van alle bemanninge het centrum van Stavoren stevige noordwesten wind kb worden doorgezeild Voor de Texelaars die var» nummer36op ..The Mam"km Bakker op de fiets in actie Hij de geblesseerde Jac Betseir. als opvarende de tocht maakt. Na de fietstocht zeilen gehesen Op Vlieland w eerste vuurproef voor toper Tor.j der Vis. waarna in Harhngen Terschelling opnieuw sportieve taties moeten worden geleveti *e» De Texelse Schutlevaer-deelnemers moedigden hun fietser Dirk Bakker bij de eerste doorkomst in Oudeschild flink aan.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 10