Cjroen ^warL- Jexels in het harL, ■■■1 Plan Defensie: geen iuto's meer op Mokweg Sterren vermaken zich op Texel POUNDCAKE SAM-SAM We willen geen toeristen pesten" WmÈ Gecompliceerd metselen aan de Schans-poterne Nu SS ZATERDAQ -Qórszèl mmer TVTexel Fietsers en voetgangers gewoon welkom Arrestatie blijkt een oefening Wet Oplichters met stroopwafels Wamaar nieuwe voorzitter van Luchtvaartmuseum DE VAKANTIEKRANT VERDER IN DIT t Wobbe gaat drummen in „the Big Apple" 2 Nieuwe regels voor zelf graven vijvers 5 SBB versterkt natuur 5 •o Geslaagden 0SG 7 Problemen bij verkoop Casino/Question 9 „Mien Scheer": bijzondere expositie in NH kerk Den Burg 10 Tweede ronde Sterrenslag met radio t/m woensdag 19 juni. texelseI'courant UITVERKOOP Eiland berichten GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11089 VRIJDAG 14 JUNI 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv arkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. ONNEMENTSPRIJS 54,55 PER HALFJAAR, LOSSE NUMMERS /1.50 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 3141 11 Buiten werktijd: Frans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, tel. 31 54 72 J g.g. 06 - 53 14 91 08, 06 - 52 78 43 20 of 06 - 53 16 86 57 e natuur beschermen? Daarin past ons plan om gemo- iseerd verkeer terug te dringen uitstekend." Overste H. nDoop, commandant van de Joost Dourleinkazerne is baasd over de commotie die is ontstaan over het voor men van Defensie om halverwege de Mokweg een slag- om te plaatsen. „In de eerste plaats is het nog maar een orstel en daarnaast waren gemeente en Staatsbosbeheer al enige tijd van op de hoogte." Idokweg is een aantrekkelijke plek (vogelliefhebbers. Vanuit de auto Kserde Mokbaai worden uitgeke- uerwi|l aan de andere kant uitkljk- wnaarde Horsmeertjes zijn Het oilier levens de enige weg naar de Dourleinkazerne. Regelmatig ijl defensieverkeer gehinderd iislordig neergezette auto's, nladastraal onderzoek heeft aan- :«d dat de Mokweg voor meer de helft defensieterrein is. Het sgeopperd om gemotoriseerd ter van dit deel van de weg te en zo de overlast op te heffen jetismet onze bedoeling om daar- etoeristen te pesten", benadrukt nöeDen Doop. „Het gebied blijft ikelijk voor fietsers en voetgan- is.Hedenken over een slagboom de kazerne kan worden idenivaar niet gemotoriseerde fcers omheen kunnen." de slagboom komt een bord iiordt aangegeven dat daar- geblindeerde auto's, twee nen die worden overvallen en oeid worden afgevoerd. het leek leien rond twaalf uur wel wildwest jifle Nieuwlanderweg. Texelaars ■denken getuige te zijn geweest n spannende arrestatie komen ir bedrogen uit. Teams van de tiercheschool uit Zutphen zijn op J aan het oefenen Ze ver- nin de hotels Kogerend en De kaan n iedereen in een beschaafde atschappij m een zo groot mo- 'fte vrijheid te laten leven ma- '1 wij hierover afspraken, vast- 'tgd in verordeningen en flten Mensenwerk, voor en ff mensen. Daarom moeten l regels voortdurend op hun jste waarde worden getoetst, vrdeeld en aangepast (poli- pfy Meestal loopt de wetgever eter de feiten aan. Ook per- 'Wijke gevoelens spelen bij het fodbaven van de wet een be- tgriike rol. ,,Je moet de zaak (ohier en objectief bekijken". par me kan dat en is het ook d gewenstZakelijk en juri- oolt gezien lijkt er niets aan te p*en op de uitwijzing van het Deense gezin. De manier ikrop stuit ons tegen de borst. F is hypocriet, want dit geval Jeetmet op zichzelf. Tessetaars Inch zo graag onder en bo- 1 de wet? Wij kunnen onze mjes zeil prima regelen. Doe f ftfani Een gemiste kans. maar "p "el is nog wel in het spel. 1Me/ verzet zich massaal tegen I® Ulh"ijzing, internationale gering voor medemenselijk st, herziening asielbeleid". Die f'tate/t zou ons meer sieren, "leen onbenullige overwinning J "et voor Sterrenslag dan ook. Horszei ME/ BEZOEKERS JOOST UWytLEIN KAZ V' Straks een groen bord en een slagboom? (Foto Tessa de Graatl) achter defensiegebied begint, maar dat wandelaars en fietsers welkom zijn, „Echte natuurmensen komen toch niet met de auto. En mensen die een wandelroute van ettelijke kilome ters willen volgen kunnen die paar honderd meter erbij ook wel over bruggen Bovendien komen we zo tegemoet aan één van de vereisten voor verhoging van natuurwaarden, méér rust in een gebied", aldus Den Doop Vorig jaar is in het bewuste gedeelte een uitkijkpost voor invaliden in ge bruik genomen Mede met het oog daarop wil defensie deze groep wel met een auto toelaten. „De slagboom zal worden geopend na vertoon van een officiële invalidenkaart Den Doop legt uit dat het nog slechts een voorstel betreft. „We hebben ook gedacht over het plaatsen van paal tjes, zodat je niet meer langs de weg kan parkeren. Maar dan lopen we het Een 24-jarige man uit Soesterberg en een 27-jarige Rotterdammer zijn gis teren van het eiland gezet, nadat ze zonder vergunning stroopwafels lie pen te venten langs de deuren Ze vroegen 7,50 per pakje en hielden een verhaal op dat het geld was be doeld voor een ongesubsidieerde Grafische school. Een argwanende Texelaar belde de politie, die ontdekte dat het tweetal alleen een ventvergunning voor Den Helder had en niet voor Texel. Boven dien klopte hun verhaal niet. Onder zocht wordt of hen oplichting ten laste kan worden gelegd Bovendien is de politie in de rest van de regio ingelicht, zodat ze hun truc niet elders kunnen herhalen. Martin Warnaar (53) volgt Ed de Bruijn op als voorzitter van het Luchtvaartmuseum. Hij was al eer der aan het museum verbonden als lid van de commissie van aanbeve ling en de adviescommissie. Ed de Bruijn gaf bij zijn aantreden al aan slechts tijdelijk voorzitter te willen zijn Hij vond deze functie moeilijk te combineren met zijn werk als direc teur van Vliegveld Texel wegens on gewenste belangenverstrengeling. De Bruijn blijft wel als adviseur betrok ken bij verdere ontwikkeling van het Luchtvaartmuseum. Warnaar zal het voorzitterschap in ieder geval het huidige museum seizoen (tot eind oktober) waarne men. De bezoekersaantallen zijn tot dusver goed Enkele duizenden zijn sinds de opening de kassa gepas seerd. waaronder opvallend veel Texelaars en groepen scholleren. risico dat de auto's echt midden op de weg worden gezet. Vandaar dat dit idee uit de bus kwam De juridische consequenties moeten allemaal nog worden onderzocht Het is Defensie terrein dus we zouden zo'n maatre gel zonder enige ruggespraak kun nen nemen, uiteraard wel met inachtneming van de noodzakelijke procedures Maar dat is natuurlijk niet netjes. Er is een soort gewoonterecht en dat willen we niet zomaar afkap pen Als het plan doorgaat zal de boom er waarschijnlijk vóór volgend voorjaar komen Parkeren Burgemeester Van Rappard zei eer der deze week, in antwoord op raads vragen, met blij te zijn met een slag boom. Den Doop is verbaasd. ,,Wij doen ons best om iedereen tegemoet te komen. De weg wordt met afgeslo ten, we willen alleen de auto's weren. Daarover is de gemeente uitgebreid geïnformeerd. Ik heb de burgemees ter enkele weken geleden aan de te lefoon gehad. Hij wilde meer weten over het plan. Woensdag zou het college een bezoek brengen aan de kazerne Dat ging met door. Jammer, want dan hadden we erover kunnen praten." Als de slagboom er komt bestaat het risico dat veel auto's ervoor in de berm worden gezet. Den Doop ,Dat is met ons terrein Ik zou het logisch vinden van de gemeente als ze daar een parkeerterrein maakten Anders is die boer die in die bocht met het Molwerk zit vast met blij." Natuurlijk heeft iedereen het recht om zijn eigen erf af te zetten, maar ik vind een slagboom niet wenselijk", herhaalt de burgemeester zijn stand- Lees verder pagina 8 Wegens de forse branding aan het strand bij De Koog werden giste ren twee onderdelen van Avro's Sterrenslag verplaatst naar paal 33 VlielandboulevardDe ko mende week zullen alle strand- spelen bij paal 33 plaatsvinden De overige onderdelen zijn in en rond De Koog. De eerste opnamedag verliep gis teren niet zonder problemen s Morgens ging de run-bike-run in het bos achter hotel Opduin. waar de deelnemers logeren, nog voor spoedig. evenals 's middags het ringsteken op het strand. Daarna ontstond flinke vertraging. De veiligheidsboten van de Dourleinkazerne konden met via het strand te water worden gela ten. De truck waarmee de boten werden aangevoerd dreigde in het zand weg te zakken, volgens de mariniers omdat de toegezegde rijplaten niet waren neergelegd De boten werden vervolgens in Oude- schildte water gelaten, maarbijde drooggevallen Vlakte van Kerken bleven ze steken De produktie- leidmg besloot niet langer te wach ten en het spel ..sloepjutten' dan maar aan te passen. Het publiek, dat Sterrenslag on danks de verplaatsing toch had weten te vinden, werd ongeduldig. Jullie gaan toch met beginnen hè", riep iemand cynisch, toen de opnamen na ruim twee uur einde lijk van start leken te gaan. De ster ren namen het luchtig op Voor ons is dit lekker een paar dagen er uit", aldus Ron Brandsteder. die al vanaf het begin bij Sterrenslag van de partij is De teams van de pu blieke omroep (Nederland 1). de commerciélen (RTL) en de arties ten vermaakten zich kletsend on der het genot van een drankje en een hapje in de serre van het strandpaviljoen. Zo hadden ze mooi de tijd om de speciale Sterrenslag-krant te le zen. die vorige week als bijlage bij de Texelse Courant verscheen De sterren reageerden enthousiast op het blad. dat door de TC in samen werking met de Avro is gemaakt. Gewillig poseren v.l.n.r.: Peter R. de Vries. Joop Braakhekke. Maya Eksteen en Ron Brandsteder (staand). Vivian Boelen, Tonny Eyk en Rob Verlinden (zittend) Bij de restauratie van het fort De Schans wordt momenteel gewerkt aan het bouwkundig ongetwijfeld meest gecompliceerde onderdeel: de reconstructie van de poort („poternedie de toegang vormt tot het binnenterrein. Het is een bakstenen tunnel met gewelven die dwars door de aarden wat loopt. Om te voorkomen dat er met een kanon doorheen geschoten kan worden, is de tunnel niet recht. Hij loopt volgens een S-vorming tracé dat begint als recht gewelf, overgaat in een kruisgewelf en ver volgens weer een recht gewelf wordt. In de tunnel komen twee houten poorten. Het architektenbureau Valentljn van Traa uit Helmond maakte het ontwerp aan de hand van oude teke ningen van het fort die door Gerrlt Gerrits uit Den Burg in Parijs werden ontdekt, toen hij daar bezig was met een onderzoek van de historie van fortificaties De uitvoering was een gecompliceerd karwei waarin aanne mer Elko Vermeulen en zijn mede werkers talloze uren hebben gesto ken De afgelopen winter werd de houten hulpconstructie („formelen") gemaakt die bepalend is voor de vorm van de funnel en het metselwerk tijdens de bouw ondersteunt Vermeulen moest van de zolder oude leerboeken halen om te weten hoe de formelen in elkaar gezet moesten worden De gewelven worden thans gemetseld uit speciaal voor dit object gebakken gele handvormsteentjes waaraan veel gekapt en de gezaagd moest worden om ze in het patroon te laten passen Het gaat dan ook met erg hard, maar het werk is nu bijna voltooid Het bouwwerk wordt dege lijker dan het ooit geweest is, want de dragende constructie, waarvan straks niets meer is te zien, is gegoten uit beton. De gemetselde tunnel zal van boven ook daar gewapend beton worden afgedekt, waarna het zand van de wal er weer overheen komt Met de reconstructie van de poterne begint het eind van de Schans-res tauratie in zicht te komen Dit jaar zal nog wat grondwerk worden uitge voerd. Het is de bedoeling het project in 1997 af te ronden met de bouw van twee bruggen Vrouw onwel. Op het fietspad langs de Postweg is woensdagmiddag een vrouw uit Koudekerke onwel gewor den, Ze is per ambulance naar het ziekenhuis overgebracht De zomer staat voor de deur en de Vakantiekrant is alweer in de maak. Het eerste exemplaar verschijnt op vrijdag 21 juni. ledereen die evenementen en activiteiten te melden heeft kan deze opgeven bij Ruud Nooij, telefoon 31 50 34. Niet te lang wachten, want de opgaven voor het eerste nummer moeten uiterlijk vanavond bij hem binnen zijn. De redactie (ADVERTENTIE) Voor de tweede aflevering van Avro's Sterrenslag worden maan dag en dinsdag opnamen gemaakt. Het Radioprogramma Arbeids vitaminen wordt maandag tevens opgenomen op Texel. Onderdeel van het radioprogramma is het optreden van Exposure en de zanger Jamie Lee. Dit gebeurt tussen 10 00 en 12 00 uur bij het run-bike- run onderdeel in het bos bij hotel Opduin. Publiek is welkom De tweede opnamesessie wordt ge daan met bekende Nederlanders als Jaap Jongbloed, Manon Thomas, Mike Starink, Annemieke Verdoorn. Ben Cramer. Maxime en Arno Kolen brander. Captain van het blauwe pu blieke omroepteam is Ralph Inbar Pim Vosmaer heeft de leiding van het Veromcateam en de musicalsterren worden aangevoerd door Ernst Daniël Smid. Publiek is bij alle onderdelen welkom. Maandag zijn de sterren van 10.00 tot 12.00 uur in het bos bij Opduin en van 14.00 tot 17.00 uur op het strand bij Paal 33 (Vlieland-boule vard). Dinsdag wordt om 09.30 uur begonnen met een survival achter Calluna, waarna het gezelschap zich van 13.00 tot 14.30 uur op de Brink in De Koog vermaakt. De laatste krachtmetingen vinden plaats tussen 15.30 en 16.30 uur op het Dorpsplein in De Koog. waarna de prijsuitreiking is. (ADVERTENTIE) Inleveren advertenties vakantiekrant 28 juni: (ADVERTENTIE) Voor de metselaars Frank Schilder en Jos Smit uit 't Zand die door Elko Vermeulen zijn ingehuurd, is het bouwen van het gewelf geen alledaags karwei. iFoio Harry <jo Graan Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: (ADVERTENTIE) Overzicht van de in aanbouw zijnde poterne. Straks gaat er grond over en blijven alleen In- en uitgang zichtbaar. IFold Harry óo Graaf) (ADVERTENTIE) Informatierubriek van de gemeente Texel, vandaag in de Texelse Courant.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1