4- ilektronicazaak hoogste ieder Casino/Question De 'Grootste' schol Mokweg Helaas... eiws U mi TEXELSE g COURANT Flauwekul Haven mariniers wordt vergroot eningsverschil vertraagt transactie )rthodox ritueel p begraafplaats Beursplein trekt klipper vlot Laatste training Maanmannetjes Eilandcompetitie tennis Hulp nodig van Texelaars bij historisch feest Snelle tijden in men-marathon Geknipt Wat ik zeggen wou... Catzeilers zijn bedreigde diersoort ,,Jan van Toon" ving schol van 95 cm. Pos (bar* Gi'onumf Genera» T ifdoksti Redend VRIJDAG 14 JUNI 1996 let iidesgevraagd. „We hebben an- ■half iaaf geleden met het nodige loon een uitkijkpost voor invaliden jebruik genomen Mogen die er iis<j door' Nou, het is toch jammer i anderen daar ook met met de o kunnen komen." Rappard wijst erop dat de Mok- niet massaal wordt bezocht door jgasten „Het gaat maar om en- e natuurliefhebbers. Daar moet je loegang met voor beperken Zo'n jboom schrikt toch afHij vindt het onder geslaagd dat de Joost arleinkazerne, ondanks zijn om- ig, nauwelijks opvalt in de omge- "de g je moet juist niet de aandacht iligen op de militaire activiteiten natuurbeleving is het belangri|k- srsle Den Doop denkt dat het met afschrikking wel zal loslopen, laarom mogen Rijkswaterstaat en commandant van de narinierskazerne wijst erop at de grenzen van het kamp iet zullen worden verlegd. Grote hekken? Geen sprake Alles blijft zoals het is." )p het kazerneterrein zelf is iel sprake van verandering, nkele oude gebouwen, die iet meer aan de huidige Arbo- milieu-eisen voldoen, wor- en vervangen door nieuwe. Het gaat om de rubberboten- aods en een accommodatie oor de bootcompagnie. Onze iensen liggen in Den Haag. Ve hopen dat begin volgend aar wordt gestart met de louw." Staatsbosbeheer wel grote borden plaatsen waarop staat dat het hun terrein is en waarom mag defensie dat njet? Weet je wat afschrikt? Rode borden met verhalen over onontplofte munitie en explosieven. Maar dat wil len wij helemaal niet Wi| denken aan een groen bordje waarop staat' Defensieterrein en natuurgebied, vrije wandeling op wegen en paden Hoofdfunctie De gemeente verzet zich met tegen het gebruik van het gebied door de mariniers. Van Rappard „Daar leg gen we ons bij neer Kan ook niet anders Maar de hoofdfunctie van dat stukje Texel is natuurgebied. We zijn op dit eiland toch al niet zo gediend van hekken en afscheidingen. Ook de terreinen van Staatsbosbeheer kun je redelijk onbelemmerd in Hij wil het onderwerp aan de orde stellen tijdens de vergadering van de beheers-overleggroep. De eerstvol gende is echter pas in oktober. „Beetje laat? Ach. misschien praten we er wel eerder over, maar dat hoeft met in de openbaarheid." Ongelukken Staatsbosbeheer heeft minder pro blemen met het plan van Defensie. Woordvoerder Erik van der Spek „Ze hebben de bevoegdheid. De eigendomsgrens loopt ongeveer tot het boswachtershuisje. Maar als er dan toch een slagboom komt, hebben wij die liever bij de afslag naar het Molwerk Anders gaat iedereen hal verwege de Mokweg draaien, met kans op ongelukken Van der Spek steekt niet onder stoe len of banken dat SBB een voorstan der is van terugdringing van gemoto riseerd verkeer. „Alleen staat het afsluiten van deze weg met op ons verlanglijstje. Het is namelijk geen Op plaatsen waar de wacht posten van het Marine Beveiligings Korps (MBK) niet constant patrouilleren zal op de Joost Dourleinkazerne enige electronica worden ge plaatst. „Wandelaars die zich aan de paden houden, zullen daar niets van merken. Het is een gevolg van die aanslagen die enige jaren geleden door fanaten op helikopters en an der Defensiematerieel werden gepleegd. Toen heeft de minis ter moeten beloven dat hij zijn dure spullen beter zou be schermen", aldus overste Den Doop. doorgaande weg waar toeristisch verkeer rondjes over rijdtHij erkent wel dat de mariniers hinder ondervin den van vogelkijkers ,,Ze moeten vaak de berm in Draaipunt SBB is wel bang dat natuur liefhebbers de zuidpunt van Texel straks mijden. „Defensieterrem. dat schrikt toch af Zeker als mensen daar ook nog een kilometer moeten lopen voor ze bij een uitkijkpost of begin van een wandelroute aanko men. Wij hebben geen behoefte om daar de recreatie terug te dringen Mensen die met de auto bij de slag boom komen, zullen daar moeten keren. Van der Spek „Er zal dus een draaipunt moeten komen, maar dat schaadt het fraaie landschap op die plek. Toch zul |e eerst dat moeten oplossen voor je een hek neerzet De werkgroep Landschapszorg rea geert bij monde van Sytske Dijksen fel. „Overlast? Ja, dat komt omdat die militairen daar zo hard crossen met grote wagens Zij veroorzaken daar hinder Het is natuurlijk uitstekend dat liefhebbers op de fiets naar natuurge bieden gaan Maar de reden waarom Defensie die weg wil afsluiten is flau wekul." De leden van de werkgroep zijn über haupt tegen de aanwezigheid van het kamp „Ze hebben het over hoge natuurwaarde. Inderdaad, maar dat is ondanks Defensie, met dankzij Zon der hun aanwezigheid zou die waarde nog veel hoger zijn." Onbespreekbaar Landschapszorg vindt de veiligheid op de Mokweg meer gediend met het instellen van een maximumsnelheid van 30 kilometer. „Dat moet over zo'n korte afstand voor defensie mets uit maken Het is geen oorlog, dus ze hoeven geen haast te hebben En recreanten willen niet eens harder, want zo kunnen ze rustig rondkijken", aldus Dijksen Een parkeerterrein buiten de slag boom is voor de werkgroep onbespreekbaar „In de duinen vlak bij de lepelaarskolonie? Wat een be lachelijk idee." Volgens de werkgroep is geen sprake van een afsluiting voor gemotoriseerd verkeer „Ze blijven er toch zelf ook rondrijden? Het is trou wens nog gevaarlijk ook. Straks krij gen wandelaars en fietsers het idee dat ze daar geen auto's tegenkomen en dan komt er zo'n militair voertuig aanracen Procedure „Ook al is het hun eigen weg. ze kun nen niet zomaar een slagboom plaat sen." Dat zegt Jaap de Wijk van Rijks waterstaat dienstkring Texel „Verkeersbesluiten worden genomen door het ministerie van Verkeer en Waterstaat, ook als het is voor DefensieterreinHij legt uit dat de plannen bij RWS Texel moeten wor den gemeld. „Wij hebben publicatieplicht en moeten een bezwarentermijn van twee maanden in acht nemen Heeft niemand er iets op tegen, dan kan de procedure snel worden afgewikkeld." Het afsluiten van de weg voor gemo toriseerd verkeer kan volgens de cri teria van RWS wel „Overlast en schade voor de omgeving door stuk gereden bermkanten is een goede reden", aldus De Wijk Een ingrijpende verandering op de Joost Dourleinkazerne wordt de aanpassing van de haven waar de landingboten liggen afgemeerd De mariniers krijgen in de nabije toekomst de beschik king over LCU's, een groot type landingsvaartuig ,,We hebben een aantal opties, maar de beste lijkt tot nu toe het landinwaarts uitbreiden, zeg maar in de rich ting van het parkeerterrein naast het wachtgebouw. De weg moet daar dan in een bocht omheen worden geleid", verklaart overste Den Doop Het extra personeel dat wegens de uitbreiding van de amfibische werkzaamheden naar Texel komt, kan volgens de com mandant in de huidige en de nieuw te bouwen verblijfsruimten worden ondergebracht. Enige tijd geleden ging ook het gerucht dat rond de Dourleinkazerne een asfaltweg zou komen voor defensie materieel .Niets van waar", ont zenuwt Den Doop gemeente verwacht elk mo- nlovereenstemming te krijgen kMchior Tijssen over de ver- p van het pand waarin disco- jek Question en nachtbar Ca- o waren gevestigd. Tijssen, Jeiaar van het bedrijf Meltec fecommunicatie, schreef als ogsle in voor het gebouw dat jgmapril in de Texelse Courant koop werd aangeboden. De i liep vertraging op door- wormalig eigenaar Ed itara na de inschrijving nog «uit het gebouw haalde, die pis Tijssen wèl bij de koop iinzijn inbegrepen. klvertentie waarin de voormalige siieek werd aangeboden deed geen fronsen. Bij de aankoop hetpand door de gemeente werd lijk woningbouw als mogelijk- genoemd voor die lokatie. „Zo'n reilokatie' is een moeilijk punt om snte bouwen", verklaart wethou- Schilling (huisvesting) des- raagd „Ons voornaamste doel om de discotheek uit die buurt |te krijgen Nou, dat is gebeurd, ■olgens wilden we het aan de gsle bieder verkopen." ïi horeca «I verlengde van de overname van Question besloot de gemeente raad op 12 maart geen nieuw horeca bedrijf meer op die plek toe te laten. Het pand behoudt wel een woon bestemming en de mogelijkheid er een ambachtelijk bedrijf of detailhan del te vestigen Criteria waarmee koper Melchior Tijs- sen uit te voeten kan. Zijn bedrijf is op het huidige adres uit z'n jasje ge groeid. Hij wil zijn elektronicabedrijf verhuizen naar de Zwaanstraat en er zelf gaan wonen. Zijn plan is om de panden grondig te verbouwen en het dak, waarin veel asbest is verwerkt, te slo pen en te vernieuwen De nieuwe zaak krijgt de functie van showroom en werkplaats. Niet zozeer een winkelfunctie. „Mijn elektronicabedrijf richt zich op de zakelijke markt Exclusief inventaris Toen de ondernemer zich in april oriënteerde over de aankoop, bevon den zich bij een rondleiding nog tal van spullen in het pand, die het een meerwaarde gaven, Stiekema: „Ik had het gebouw verkocht aan de ge meente, maar dan exclusief de inven taris. Want barkrukken, discolampen en andere zaken kon ik goed gebrui ken in de nieuwe zaak in de Schouwburgzaal. Eind vorig jaar heb- (rOnufry uit Groningen, pries- van de Russisch orthodoxe in Nederland, ging gister- Ja9 voor in een plechtigheid he begraafplaats van de 'üiërs op de Hogeberg. Het een zg. panychide, een edsritueel ter nagedachtenis he doden, waarbij wierook gebrand, kaarsen werden loken en bloemen werden ge- t:! het monument. 'fry was met een vijftal geestver- 'en naar Texel gekomen, alle- asielzoekers uit Georgie en fasiê die al enkele jaren in ons land verblijven. Onder hen aanko mend priester David Dvalichvili, die bij de plechtigheid assisteerde. De Georgiers hebben aansluiting ge zocht bij de Russisch orthodoxen in Nederland aangezien deze qua reli gie nauw verwant zijn met de Georgisch orthodoxen. De priester is al eens eerder op Texel geweest om de gesneuvelden van april 1945 te herdenken Het is de bedoeling er een vast jaarlijks ritueel van te maken Het bezoek van gisteren was niet aangekondigd. De toeschouwers waren toeristen die er toevallig waren Onder hen een dertigtal leerlingen van de Sint Jozefschool uit Blokker die voor het 25e jaar op Texel een werkweek doorbrengt (Foto Hurry do Graat) ben we die spullen allemaal keurig losgeschroefd en midden op de dans vloer gelegd Het moet iedereen dui delijk zijn geweest dat die zaken met bij de koop waren inbegrepen Het is ook tegen kijkers gezegd. Van de gemeente mochten we ze zolang in het oude Question laten liggen." Nadat de inschrijving een voldongen feit was. heeft de horeca-ondernemer die spullen uit de disco weggehaald om ze in de verbouwde Schouwburg zaal te gebruiken. Aan- en toebehoren Volgens koper Tijssen was dat met conform de overeenkomst die hij met de gemeente had gesloten. Uit de zinsnede „gebouwencomplex met aan- en toebehoren", leidde Tijssen namelijk af dat de omstreden zaken bij de koop waren inbegrepen „Het gaat mij niet om barkrukken en zo, maar wel om zaken die duidelijk bij het gebouw horen. De waarde die de spullen vertegenwoordigden, waren van invloed op de hoogte van het bedrag waarvoor ik heb ingeschre ven." Door het meningsverschil vertraagde de afhandeling van de verkoop „Ik vind het jammer dat het zo moest lo pen. Ik had liever dat de zaak al was afgehandeld", aldus wethouder Pos ter. „Alle partijen hebben naar eer en geweten gehandeld. Ik denk dat we een goede oplossing hebben gevon den. zodat we een punt achter de zaak kunnen zetten." Welke oplos sing dat precies is. wil de wethouder niet kwijt „Maar wat ons betreft is de verkoop afgehandeld." De klipper ,,De Gouden Bodem" uit Harlingen raakte maandag aan de grond in de geul naar de haven van Sil in De Cocksdorp. De Beursplein 5 trok het schip dinsdag tijdens hoog water los. Daardoor konden de 19 opvarenden en eén hond hun reis vervolgen richting Vlieland Het basketballseizoen is af. dus dins dag is de laatste training van De Mareis. Na de vakanties worden de wekelijkse oefensessies hervat. Hebben behalve de toeristen nu ook de maanmannetjes het eiland ont dekt? Het leek er deze week in de Waalderstraat even op. De in be schermende kledij gehulde heren waren echter bezig met het vervan gen van het dak van het Welkoop- magazijn. De oude asbestplaten zijn met inachtneming van diverse voor zorgsmaatregelen weggehaald door een speciaal bedrijf. Foto Tessa de Graaft) Zondag wordt in de eilandcompetitie tennis weer een aantal wedstrijden gespeeld Uitslagen steeds zo spoe dig mogelijk doorgeven aan de wedstrijdleiding (tel. 316301). H. Boekei is geblesseerd en heeft zich teruggetrokken. Deuce: 8.30'U. M. v.d Wetering-D. bol 8.30 u. E. Kossen-A. Heidstra 9.30 u. T v Koppen-V. Koot 8.30 u. I. Westerl.-B v/d Wetering 19 00 u. Boekel/Beers-Boon/Bloem 20.00 u. J Zoetelief-R. Mulder Heri Hodie: 9.00 u H. Schraag-H.d. Porto 10 00 u. C. Stolk-M Land 19.00 u. H Maas-W. Oosterhof Koogerslag: 9.00 u. J.v.d. Meer-R. v.d. Bent 9 00 u P Brons-R Verduyn 9 00 u A. Kamstra-J Goënga 10.00 u. N. Erwich-H Frank 10.00 u. H. Bakker-E. Dankers Een Duitse toerist die Texel trouw elk jaar bezoekt, wilde het milieu van zijn vakantie-eiland een dienst bewijzen door er te gaan rondnjden op een electrische fiets van eigen makelij. In een be staand frame van een voormalige moped" werd een autoaccu ge plaatst. die energie levert voor twee als motoren werkende dy namo's De fiets beweegt zich geruisloos, zonder uitlaatgas en met bescheiden snelheid over de eilandelijke wegen. Voor alle ze kerheid ging de toerist even bij de politie vragen (foto) of het umweltfreundliche" vervoermid del op de openbare weg toelaat baar is. Dat leverde een teleur stelling op. want hoe zeer de politiemensen het initiatief ook waardeerden, deze electrische fiets is geen wettelijk erkend ver voermiddel en mag dus alleen op privéterrem worden gebruikt. (F3)0 Harry De Graal) Oosterend: 9.00 u. J. Beerling-P. Witte 10 00 u. F Schraag-L. Mantel Uitslagen: L Saal-D Bol 0-2; W Oosterhof- F Stolk 1-1, J. v.d Meer-A. Heidstra 1-1; R Verduyn-A Westerlaken 2-0; J Beerlmg-L Mantel 0-2: I Westerlaken-V. Koot 2-0; R Buitenweg-L. Saai 0-2; H. Maas-R Mulder 2- 0; H. d Porto-P Brons 1-1, R. Buitenweg-M v d Wetering 2-0, E v. bommel-R v.d. Bent 2-0; R Siebmga-E Dankers 2-0. A. Kamslra- B v.d Wetenng 2-0; W. Oostertiof-R Mulder 2-0, H. Schraag-P Brons 2-0. Een groot historisch feest wordt gehouden op 27 juli in Oudeschild. Bij verschillende activiteiten is hulp van Texelaars nodig. Tevens kunnen belangstellenden zich op geven voor deelname aan een his torische maaltijd. Op de feestdag start om 17 00 uur een wandeltocht bij de wezenputten en hoeve Brakestein. Op traditionele wijze zal in de vorm van een histo risch spel water worden ingeladen en vervoerd naar de haven De tocht voert langs het Jeneverbuurtje („Kollegat"). waar de sfeer van de 17e eeuwse VOC tijd zal herleven. De volgende pleisterplaats is De Ze ven Provinciën, waar oorlammen worden verstrekt en historische spel letjes worden gedaan. Vanuit het Maritiem en Juttersmuseum vertrekt om 18 00 uur een optocht met muziek naar deze pleisterplaats In één grote stoel trekt het gezel schap naar de haven waar de water vaten over de dijk zullen worden ge hesen, in kleine sloepen worden geladen en aan boord worden ge bracht van een groot schip dat op de Rede van Texel ligt te wachten Vanaf 19 00 uur beginnen de activi teiten op de haven Er zullen demon straties van oude ambachten zijn en een historische maaltijd. De deelne mers daaraan moeten zich wel in oude stijl verkleden De bekende muziekgroep Flairck verzorgt een optreden met hun programma De Gouden Eeuw. Woensdag om 20.00 uur wordt in dorpshuis 't Skiltje vergadert over dit evenement, ledereen is welkom om mee te denken Wie met kan maar toch wil helpen of zich wil aanmelden voor activiteiten kan bellen naar: Stichting Ter Reede van Texel, Henriette Timmermans 31 54 23 of Ans Broekmans 31 51 27 (historische wandeling). Dorp- en havenactiviteiten. Gré Zegers 31 42 92 (maaltijd, oude am bachten. spelletjes en versiering) Maritiem en Juttersmuseum 31 49 56 (optreden Flairck, huur oude kleding) De menwedstrijd die Tussen Wad en Duin zondag hield, gaf aan dat het aangespannen rijden in de lift zit. Veel combinaties reden snelle tijden in de marathon en maakten geen fouten in de hindernissen. Alleen in de kegeltjesproef vielen veel ballen. Het eerste onderdeel dressuur verliep voor veel deelnemers onwennig. Er moest namelijk een nieuwe proef worden gereden. Het droge, maar mei te warme weer was perfect voor de paarden en po ny's In de marathon werd daardoor goed gereden De hindernissen ston den in het laatste deel daarvan. De waterbak bij de manege leverde voor Carlo Witte en zijn grooms een nat pak op, want daar ging de wagen op zijn kant. In de afsluitende vaardigheidsproef liepen veel menners tegen vijf straf- punten op omdat ze er een bal I afgooiden. Bij de enkelspan paarden hadden 1 Frans Bakker en Willem Goënga voor deze gelegenheid de leidsels overge geven aan hun grooms. Die kweten zich uitstekend van hun taak. Ook debutante Marieke Bakker met Jesper leek af te stevenen op een hoge klassering Ze vergat echter een I poortje van eén hindernis, wat haar ver terugwierp in het klassement Snelste in de hindernissen was Leen Bouthoorn Met zijn snelle pony stak hij de veel grotere paarden de loef af Uitslagen: enkelspan paarden: 1 Piet Beers 92.2 Mant de Leeuw 104, 3 Aad van Heerwaarden 109 i tweespan paarden: 1 Richard Eelman 114.4 2 Ane Brans 129, 3 Jaap Dijker 267 pony s 1 Leen Bouthoorn 117.2. 2. Rienk Swarts 133.7, 3.Jan de Jong 141 Aanmoedigingsprijs: Nicole Schuttevaer In het aprilnummer van Visserij- meuws stond de bijgaande brief van Jaap van der Vis. Het is al weer zo'n jaar of zeven dat de catamaranzeilers bij De Cocsdorp een beroemde attractie vormen voor de zeehonden aldaar. Vele zeehon den vestigden zich vanwege dit unieke feit op de zandbanken tussen Vlieland en Texel Zij genieten daar van het uitzicht op de vele kleurige zeiltjes, die door de geulen naast hun woonplaats zoeven Wauw' Het leuk ste daarbij is altijd nog de cats onge merkt te naderen, om dan op de meest onverwachte momenten een stukje mee te zwemmen om zo van dichtbij deze bijzondere soort nauw keurig te kunnen bestuderen Vele mede-zeehonden hebben zich hier inmiddels gevestigd en nu hun aantal tot zo'n 80 is gestegen is er onrust ontstaan over de populatie cats Een nieuw opgerichte zeehon den-actiegroep wijst op het belang van het voortbestaan van deze, sinds mensenheugenis bestaande, popula tie cats In een communiqué wijzen zij erop, dat nergens ter wereld aan het begin van de zomertrek een gro tere soortenrijkdom aan cats valt waar te nemen, als juist hier in de Waddenzee bij C.K.Z. Maar de cats zijn kennelijk schuw aan het worden en blijven steeds verder uit de buurt van de zeehonden. De actievoerders vinden dit een slecht teken en willen nu komen tot een stiltegebied voor de cats tijdens de paartijd Zij willen daar mee hel voortbestaan van de popu latie voor de toekomst veilig stellen, zodat ook de komende generaties zeehonden van deze unieke soort kunnen blijven genieten. Yvonne Nieboer Bergen aan Zee OUDF-SCHILL» - Ot kell«( TX •JiB uao Toon"' kreeg vorige week IPP mijl ten noorden «n Texel een ichol V»n buitengewone (rootle in hoar nel len liet dier w.» mnir liefst OS cent.m. (en van de gehoorateentjes al dat bet dier twintig Jaar oud wu Dat oog by schollen ouderdom met gebreken komt bleek uit het .jnotsenge" vleej dat be slist niet was te eten Tot voor een Jaar of 2S kwam het vaker roor dat schollen werden opgevist die groter waren dan ongeveer tachtig r-enometer Door de •indsdlen 't<rk gclntfnsivrerde vtwry krijgen de dieren eenvoudig de kans niet de leeftijd te bereiken r Bert Keijser met Texel. IS opril 1996 Dc GO 40 had in 1994 een grote schol gevangen. Maar mei de grootste wam die is gevangen in 1977 180 mijl ten noorden van Texel Deze gigant was 95 centimeter lang en ongeveer 20 jaa; oud. Deze >ehol werd des tijds opgevist door de TX 63 'Jan van Toon Volgens de biolocen was du het grootste exemplaar ooit gevangen, maar wie weet. is er toch een groter exemplaar J. van der Vis J/n. TX 36. OOSTERENI) Bovenstaand anikcl uit Texel se Cnuram uil 1977.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 9