Cjrocn ^warLr Jéxels in het harL, Rabo geeft f25.000,- aan dorpscommissies anrMn Ml w/Ê Marine bestudeert andere vliegroutes Bibliotheek pioniert op digitale snelweg ardigheidje ter gelegenheid van opening (ii5s3| ii^iyusyi" Na klachten over helikopters 'vdA wil eventueel wèl houseparty's j VERDER IN DIT immer Lekke band geen beletsel voor Juttersplezier 2 Kampioensgeit Bonte Loekie 2 Recreatiewerk: geen overkantse eenheidsworst 3 Sterren kijken in De Koog:Tim Immers trapt in eigen kuil en Maya Eksteen gewond 7 Kinderkoren in RK-kerk 7 B'dSSR /- Oranje boven Mensen in Nood haalt 7.800 kg kleding op Medische post Wethouder installeert Internet-pagina Bloemen weg „Strooibiljetten en billboards op Texel verbieden" GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11090 DINSDAG 18 JUNI 1996 Uitgave Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv fkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS NEMENTSPRIJS ƒ54,55 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1.50 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. 31 72 66 B.g.g 06 - 53 16 86 57, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 Rabo-bank was vrijdag zijn tijd even ver vooruit, toen ((.voorzitter Henk de Lugt bij het vernieuwde gebouw zijn lipknip" kwam vullen. Het was de officiële handeling armee de bank werd heropend na een buitengewoon pijpende verbouwing. chip-apparaat was een proto- dat voor deze gelegenheid rïexel was gehaald en inmid- s weer is verwijderd. Het chip- psysteem (een eenvoudige, eiie en goedkope manier om ktronisch te betalen) wordt pas Br enkele maanden op Texel ntroduceerd. verbouwing is een race tegen de geweest, zo bleek uit het wel boord dat directeur Leo ners sprak in De Lindeboom tot ifrensen die voor de opening wa- ilgenodigd. Onder hen vertegen- [fdigers van overkantse Rabo- p/isaties plaatselijke belangen- rervgmgen, andere banken en de immissies. :fler Jan van Heerwaarden •Tide de verbouwing het resultaat voorbeeldige samenwerking. De igeTexelse Rabobank beschikt lever een modern en efficiënt kan- jrtfat volledig past in de op klant- lijkheid en openheid geba ld bedrijfsfilosofie. Coöperatief literaarden vertelde dat plan- sStnaak zijn om de coopera- «adilergrond van de bank meer esadrukken door het contact met intenser te maken Na de ïzullen daarop betrekking heb- (smitiatieven naar buiten worden acht ook nu al toont de bank zijn jtkenheid met de plaatselijke wschap meer dan overtuigend. Heerwaarden vertelde dat het Ebpen jaar een ton werd uitgege- ian sponsoring van lokale acti- 4enen initiatieven, bijzonder goed hart draagt de ■toe aan de dorpscommissies die aanspreekpunt van de bewoners Ihouden van houseparty's zou Texel mogelijk moeten zijn, ritPvdA-raadslid Hans Roeper, s ie ze verbiedt, gebeurt het h. Indien de feesten goed wor- 'georganiseerd. waarom niet? "illen de jeugd wat bieden, dus i kan dit één van de dingen functioneren, gesprekspartner zijn voor de gemeente en zich bezig hou den met tal van lokale activiteiten. Ter gelegenheid van de heropening van de bank was daarom besloten de zeven dorpscommissies (25 000,- te geven, dus bijna f3.583 - per commis sie. Namens de Rabobank Nederland kwam. adjunct regiodirecteur John de Jonge zijn felicitaties aanbieden „Het menselijk contact mag door de auto matisering niet worden geschaad", zo luidde zijn boodschap. Als geschenk overhandigde hij een replica van het beeld dat voor het Rabo-hoofdkan- toor staat. Het is een driehoofdig Het is allemaal net gelukt, vooral dank zij de goede teamgeest van de bou wers. Speciale waardering had Visser vopr Theo den Draak van het Rabo mana- gementsteam en uitvoerder Paul Buijsman die hij als „aartsregelaars" had leren kennen Visser had voor elk van hen een bijzonder aandenken gemaakt een ets, waarbij gebruik was gemaakt van een plaat koper van het oude dak van de bank. Directeur Timmers had voor de respectievelijke echtgenotes Marieke en Anne-Marie een bloemetje als vergoeding voor het aanhoudend niet thuis ziin van de mannen. Visser bood ook een serie klokken aan als geschenk van zijn architectenbureau en de andere mee werkende bedrijven bouwbedrijf Duin, installatiebureau IBS-Oele-Schoo, Westerlaken, tegel zetter Toine, schildersbedrijf Bremer, scheepsreparatie- en smederijbedrijf Boom, woninginrichter Bosma en Stiehl entertainment/Service Center Texel (geluid, audio/video en centrale antenne) Visser is nauw betrokken bij de plan nen tot herinrichting van Groene- plaats en omgeving Hij zei de ver nieuwing van de bank te zien als het begin van deze operatie. Beproeving Voorzitter André Zijlmans van de personeelscommissie vertelde dat het afgelopen halfjaar nogal wat van hem en zijn collega's had gevergd, In de noodbehuizing hadden de mede werkers te maken met zowel onaan gename koude als hitte maar nu de bouw gereed is, is alle leed vergeten en is iedereen blij met de prachtige en functionele werkomgeving. Als ge schenk van het personeel was geko zen voor een beeld, voorstellende de „Texelse mens" die de Rabo graag centraal wil stellen. De vernieuwde bank trok grote drom men nieuwsgierigen. Vrijdagavond keken de zakelijke relaties onder het genot van een hapje en een drankje rond in het gebouw Voortdurend druk was het de volgende dag tijdens het open huis voor iedereen Een dixie- landband, die tevoren een rondgang door Den Burg had gemaakt, zorgde voor muzikaal entertainment. m -BI '8! irtsi i -nli «II» MP*4**# Vanavond speelt hel Nederlands elftal de belangrijke wedstrijd te gen Engeland, maar zaterdag vond in café Talk of the Town in De Koog alsvast de warming up plaats. Tijdens een oranjebal" werd de mooist uitgedoste sup porter gekozen De creatie van de bevallige Liesbeth Deen vriendin van eigenaar Frits Langeveld. stak met kop en schouders boven die van de an dere klanten uit. Zij had zich voor de gelegenheid in oranje en rood- wit-blauw laten bodypamten door de zusjes Henriëtte en Clemen tine de Wit uit Oudeschitd Met twee voetballen op haar bitten. ..Hup Holland" op haar borsten en een oranje pruik vormde Liesbeth uiteraard het middelpunt Van de avond. <Foio Frans Hopman) De kledingsactie Mensen in Nood die op 25 mei is gehouden heeft op Texel 7.800 kilogram kleding opgebracht. De vrijwilligers laten gezien de goede resultaten weten volgend jaar op nieuw een soortgelijke actie te hou den. Ze vragen iedereen om vanaf nu al kleding te bewaren voor de inzame ling. Oud-voorzitter Henk de Lugt vult de chipknip, gadegeslagen door voorzitter Jan van Heenvaarden en directeur Leo Timmers. iFolo Horry de Graaf) De Koninklijke Marine bekijkt of er andere aanvliegroutes mogelijk zijn voor militaire helikopters. Aan leiding zijn klachten van burgers over geluidsoverlast door oefenin gen van de marine. Een deel daar van is afkomstig van Texel. Bij diverse Texelaars bestaat de in druk dat het aantal militaire oefenin gen is toegenomen De helikopters zouden volgens inwoners van Den Hoorn en omgeving, met name 's avonds en 's nachts, voor overlast zorgen Volgens woordvoerder Wim Giel van marinevliegveld De Kooij is het aan tal oefeningen met helikopters echter helemaal niet opgevoerd. „Er is be slist geen sprake van toename van het aantal militaire vluchten Die ver lopen volgens een constant patroon, zowel in de zomer als in de winter Giel vermoedt wel de aanleiding van de recente klachten „Als het mooi weer is zitten mensen vaker buiten of ze hebben 's nachts het raam open Dan zijn de helikopters beter te horen dan 's winters, als men binnen zit met de ramen dicht." Niet verontrustend Bij de gemeente kwamen enkele klachten over geluidsoverlast binnen, maar verontrusténd vindt Koos van der Burgh van de afdeling Milieu de situatie niet „Er is bij ons inderdaad gemopperd over laagvliegende heli kopters Echter maar door een paar mensen, wat echter met wil zéggen dat er geen hinder is Van der Burgh vindt de omvang van de klachten !Per noemde de argumenten die nw tegen houseparty's aanvoe- „uitermate zwak". De risico's van ^-gebruik kunnen volgens mfor- van de GGD worden beperkt "de pillen van bezoekers te tes tis de gisteravond gehouden missievergadering A&O noemde Hieler de Groot (D66) dit argu- met sterk, maar toch ging hij ford mei een verbod omdat Texel hetzelfde beleid als de gemeente Helder hanteert Wel vroeg De jolervoor te zorgen dat „de jeugd ig' niet kapot wordt gemaakt". CDA en Texels Belang toonden faliekant tegen houseparty's. Bakker (Groen Links) pro- ïde de kwestie te relativeren. „Als een vergunning aanvraag voor 1 Huusfééssie, wie houd me dan En zou Sarasani, waar beat- T'ek werd gespeeld en werd wwed, tegenwoordig nog kun- '9emeester Van Rappard ant- '[dde dat ook de veiligheid in het "9 's Misschien gaat het 90 9°ed, maar de 91 e keer fout en Heelt de gemeente het gedaan 'endien staan we zoiets dan toe *'l' reguliere ondernemers aan voorwaarden moeten voldoen." im?emeen,e me' een verbod in v juridisch sterk staat, blijkt uit U|lspraak in een zaak die tegen TOente Den Helder was aange- nen- De burgemeester werd aWeiding van het verbieden „een Houseparty in de zaal e,9uin in het gelijk gesteld. paard dat betekent: kijken, denken en doen Buurman Wethouder Daan Schilling sprak na mens de gemeente, tevens overbuur man, die de bouwactiviteit met meer dan normale belangstelling had ge volgd. De vernieuwing van de bank in plaats van nieuwbouw op een andere plaats is een vorm van „revitalisering" die de gemeente zeer toejuicht Dat geldt ook voor de pogingen om de communicatie met het publiek te ver beteren. De verbouw is gecompli ceerd en langdurig geweest, maar daar tilde hij met zwaar aan. Schilling herinnerde zich uit zijn jeugd Gijs die aan hettunen was Als voorbijganger had de jonge Schilling opgemerkt, ,,'t Is puur zo'n klus en wat duurt 't lang1". Waarop Gijs had geantwoord „Als 't klaar is vragen de mensen niet hoe lang het heeft geduurd, maar wie het heeft gemaakt Harde datum Een van die makers was de volgende spreker: architect Jan Visser. Nog geen jaar geleden was hij door de Rabodirectie uitgenodigd te komen praten over aanpassing van de voor gevel „Het is dus wat meer gewor den" Tijdens het bouwproces stond al gauw vast dat 14 juni de openings datum moest zijn. Dat was een kei hard gegeven, want op dat moment moest de tijdelijke huisvesting weg zijn Vooral de laatste week werd uit zonderlijk hard door veel mensen te gelijk gewerkt om die datum te halen De medische post voor toeristen gaat maandag 23 juni open. De ver nieuwde en gloednieuwe post is weer aan de Nikadel in De Koog gevestigd Vakantiegangers kunnen er tot en met vrijdag 23 augustus terecht. Zondagmiddag is de officiële ope ning. Bezoekers van de openbare bibli otheek kunnen vanaf vandaag snuffelen op Internet, het wereld wijde computernetwerk van informatiediensten. Met een druk op de muis nam wethouder Nel Eelman (welzijn) gistermiddag de elektronische pagina van de bibli otheek in gebruik. Voor 2,50 per kwartier kunnen liefhebbers zich een kwartier lang bewegen over de „digitale snelweg." De bibliotheek op Texel is één van de eersten in het land die Internet biedt. „De digitale snelweg is met meer dan een verzameling aan elkaar ge knoopte kabels en computers", aldus Jan Klerk, hoofd van de openbare bibliotheek. Via verbindingen kan worden getelefoneerd, gefaxt, digitale post (E-mail) worden verstuurd en kunnen computers met elkaar com municeren. Met Internet haalt de bibliotheek een enorme informatiebron in huis. Minis teries. provincies, gemeentes, weten schappelijke instellingen, cursus centra, commerciële dienstverleners als banken en verzekeraars, boek handels, maar ook hobbyisten ver strekken informatie via Internet. Daar naast helpt het systeem medewerkers van de bibliotheek om gerichte infor matie voor klanten te zoeken. Infor matie over de bibliotheken in Neder land is te vinden op het Holland net Klerk is niet bang dat de elektronische kennisbron een bedreiging is voor het uitlenen van boeken „Ik denk wel dat Wethouder Eelman (Welzijn) neemt de Internet-pagina van de openbare bibliotheek m gebruik. Bibliothecaris Jan Klerk kijkt over haar schouder mee. (Foto Gerard Timmerman) de hoeveelheid folders zal afnemen Lokaal tarief Van alle mogelijkheden van Internet biedt de bibliotheek voorlopig alleen het zogenaamde World Wide Web (WEB) Via dit netwerk is informatie over de hele wereld op te vragen voor de prijs van een lokaal telefoontje (ook voor niet leden). Pagina's waar voor moet worden betaald zijn via de bibliotheek niet toegankelijk. Een speciaal computerprogramma (zoekmachine) zorgt ervoor dat de gebruiker via trefwoorden snel en eenvoudig bij de gewenste informa tie terecht komt. De medewerkers van de bibliotheek bieden des gevraagd de helpende hand Iemand die dat kon gebruiken, was wethouder Eelman, die zichzelf als een .Internet analfabeetomschreef. Toch was ze blij dat de bibliotheek het gebruik van Internet heeft opgepakt. „Jullie vervullen een voorlopers- functie Ze liet zich kritisch uit over de gebruiksvriendelijkheid „In een bibliotheek die zich ten doel stelt de informatie te verzamelen voor brede lagen van de bevolking, zou Internet voor iedereen toegankelijk moeten zijn Het is een taak voor het perso neel, de onderwijzers op school en de overheid om hierin onderricht te ge ven." Kinderen Overigens waarschuwde de wethou ders ouders hun kinderen niet op al te jeugdige leeftijd met Internet in aanraking te brengen. „Ik ben ge schrokken van de doelgroepen tot kinderen van 1,5 jaar. Die hebben meer aan een prentenboek. Je moet met boeken en tijdschriften beginnen, en dan pas met Internet." Klerk bestreed het verwijt dat Internet een „bron van kwaad' is, bijvoor beeld doordat porno is op te vragen „Dergelijke lectuur is ook bij de boek en tijdschrifthandels verkrijgbaar." onvoldoende om het college van b en w erover in te lichten. Uit de meldingen van Defensie maakt de gemeente op dat het aantal mili taire vliegoefeningen niet is toegeno men Booreilanden Behalve door de marine wordt ook gevlogen op de booreilanden in de Noordzee Dit gebeurt ook 's nachts en ook deze heli's zijn duidelijk te horen. Volgens marinevoorlichter Giel wil de offshore vaker vliegen vanaf De Kooij. Momenteel bestaat daarvoor op het vliegveld niet de ruimte, maar de vraag ligt er wel. Eén en ander deed vooral rond Den Helder veel stof op waaien. De uitbreidingsplannen voor vliegveld De Kooij worden momenteel bestudeerd Datzelfde geldt voor de aanpassing van de vliegroutes van de militaire helikopters. Naar aanleiding van klachten kijkt de marine of de „scherpe kantjes" uit de routes kun nen worden gehaald Dat geldt vol gens Giel zowel voor Den Helder als voor Texel. Een bewoonster van de Gasthuis straat in Den Burg deed gisteren aan gifte omdat tijdens het weekend twee prachtig in bloei staande planten uit haar tuin zijn gespit. Reclameborden („billboards") en strooibiljetten („flyers passen niet bij het „ongerepte" karakter van Texel en moeten daarom wor den verboden. Dat voorstel deed Peter Bakker (Groen Links) gister avond tijdens een commissie vergadering. Die sandwichborden van Avro's Sterrenslag zien er professioneel uit, maar vaak zijn het twee platen board om een lantaarnpaal die bij de eer ste de beste windstoot in de sloot lig gen. Zo krijg je vervuiling en onveilige situaties Er zijn alternatieven genoeg om reclame te maken Op Texel zijn veel evenementen, zodat er bijna continu van die borden langs de weg kunnen staan", aldus Bakker. Hij kreeg in Jan Koolhof (CDA) een medestander, „Laten we het in elk geval tot een minimum beperken Je kunt zowat nergens je auto meer neerzetten of je krijgt zo'n flappie onder de ruitenwisserVolgens amb tenaar Alex Bijma is een verbod op flyers prima te regelen via de Alge mene Politie Verordening (APV) Erna Eelman (VVD) zag er weinig heil in „Onbegonnen werk" evenals Pleter de Groot (D66): .Niet te con troleren" B en w zullen de opmerkingen ver werken in het concept voor aanpas sing van de APV dat in juli door de gemeenteraad wordt behandeld

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1